Jump to content

Gelecekteki Tehlike Edilgenlik

Recommended Posts

20 minutes ago, Türk Ateist said:

Bunları az çok biliyorum da ateistlikle ilgisini kurmuyorum. Yani "ateist olduğum için maddeyle açıklıyorum" demiyorum. Maddeyle, gerçekle, bilimle açıkladığım ve saçma sapıtık mistik hezeyanlara dönüp bakmadığım için ateist diyorlar bana. 

Ateizm, iç dünyamda bir şey ifade etmiyor. Ateist olduğum aklıma gelmiyor kısacası.

Bir de ateizmin dibine ne kadar dalarsan espriden hayatın zevkinden o kadar uzaklaşırsın demişsin. 
Önce kesin olarak "hayır, zinhar yanlış düşünüyorsun" diyecektim ama sonra haklı olduğuna karar verdim. Ateizm bir referans değer olursa elbette kişi hayatın zevkini almaktan uzaklaşır. 

Benim düşünceme göre ise ateizm kişiye sadece yol açar. Şahane, pırıl pırıl, sonu da pek olmayan uzun mu uzun bir yoldur o. O yola dalarsan ki bilimin yoludur o, hayatın zevklerini dibine dek yaşar, yaşlandıkça bir çeşit bilgeleşirsin. Neşeli, serseri ruhlu, kabullenme gücü müthiş yüksek, gerçeğin farkına çoktan varmış bir olgun kişi.

Daha güzel ne olabilir ki?

Gerçeklerden bahsedecek isek her esprinin temelinde hayatın zıtlıkları yer almalıdır. çünkü espri olağan duruma ilginç gelen söz yada hareketler olduğunu düşünüyorum. Ben artık ateist olmazdan önceki espri anlayışından çok uzaklaştım. Basitçe her espri ye gülemiyorum. Çünkü yaşadığımız şu zamana acıyorum.

70 li yıllarda okullarda sınıfsal mücadele verirken gelecekte gericiliğin azalacağını insanların yaradılış komedisine pek itibar etmeyeceğini düşünür geleceğin insanının bizden şanslı olduğunu düşünürdük.

Ama şimdi gerek şu dönem ve gerek ise yakın gelecek adeta yobazlığı ve teknolojiyi birlikte kusacak gibi görünüyor. 

Yobazlık benim gençliğimde bu kadar değildi. insanlar daha çağdaştı. Özgürlük daha fazlaydı.  

Teknoloji ise bizleri direkt etkileyen bir unsur değildi. Basit Televizyon, radyo her evde olmayan sabit telefonlar vardı. İnsanların büyük bir kısmının zamanı birbirleriyle sohbet ile geçerdi.

şimdi ise her halt var ama insanlarda aşırı bir miskinlik, tembellik, umursamazlık var. Bence insan olarak özümüzü kaybettik. Hayatın esprisini , hareketliliği, olaylara tepkimizi kaybettik.

Adeta mal gibi yaşıyor, gö*ümüzü kaşıyoruz. 

evvelden sıradan bir espriye gülerken, Şimdi ise en komik esprilere sadece tebessüm ediyoruz. Bunun dinle, çağdaşlıkla alakası yok. Yeni gençlik moron gibi asosyal yaşıyor. Gençlerin yaşına ve kalıbına bakıyorum içim kararıyor. 

Galiba insanlık farkında olmadan iğdiş edildi. Yeni Dünya düzeni dedikleri bu olsa gerek.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 hours ago, democrossian said:

Yok ya, bu papaz kılıklı tarikatçılarda hiç bir özellik yok. Son derece sıradan ve adi adamlardır. Bir olumsuzluk olsa birbirlerini sırtlanlar gibi yerler. Sık sık da yiyorlar zaten devran onların devranı olduğu halde üstelik!

Sadece bu halk aptalca bir karar verdi. Şunlara bir prim vereyim, bir kredi açayım bakayım ne yapacaklar dedi. Yemedikleri nane de kalmadığı halde, hâlâ sonuna kadar kredinin vadesini uzatmakta kararlı. Bunların yedikleri naneleri başkası yese anında iktidardan indirilirdi. Bunlara niye bu kadar hoşgörü gösterip prim veriyor bu halk, tabii ki aptal olduğu için. Bunun başka açıklaması yok.

Halk yürüyün yaaa gericiler dedi, yürüyorlar. Başka hiç bir özellikleri filan yok. Halkın kafasına dank etmesine bakar. Ama o da etmiyor işte. Ne fetoşun, ne kedicinin ne başkasının pisliklerinin ayyuka çıkması bu halk için bir şey ifade etmiyor! Ne zaman kafasına dank eder bilemiyoruz. Bu manyaklık elbet bir gün bir duvara toslar da, ne zaman hangi duvara, bilemiyoruz. 

Yani eşşek Oxford okuyamıyor diye kederlenir misin, eşşek yani, okuyamayacak tabii! Bir de okuyacak mıydı! Zeka yoksa yapacak bir şey varsa ben de bileyim. Enjektörle zeka filan sıkılıyorsa, tıp o kadar ilerlediyse haberimiz olsun.

Bu halk hâlâ inşallah maşallah demek bir bot yemek zannediyor. Bu salakça zandan çıkmaya da hiç niyeti var gibi gözükmüyor. Selaaamaleyküm demeyi bit bot yemek zanneden bir halk var karşımızda. Bunu ciddi ciddi bir bot yediklerini zannederek iştahla yapıyorlar!

Error 404 NOT FOUND. or An error occurred while processing your request.

Sitelerde Paylaş

Tarikatçılarla düşer kalkarsan gel cumaya gidelim tekliflerine açıksan işine gelmez tabii... :D Arada bir sağladıkları çıkarlardan seni de faydalandırıyorlar mı! Cumaya gidelim diye boşuna teklif etmez o malın gözü herifler! Vardır bir beklentileri... Sen de belki müslüm olurum ayağına yatıp sebepleniyorsun de mi köftehor... Heriflerde ihaleydi krediydi kayırmaydı iltimastı paraydı bok gibi tabii... Tarikatta pişer sana da düşer de mi, tabi tabi...

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, democrossian said:

Tarikatçılarla düşer kalkarsan gel cumaya gidelim tekliflerine açıksan işine gelmez tabii... :D Arada bir sağladıkları çıkarlardan seni de faydalandırıyorlar mı! Cumaya gidelim diye boşuna teklif etmez o malın gözü herifler! Vardır bir beklentileri... Sen de belki müslüm olurum ayağına yatıp sebepleniyorsun de mi köftehor... Heriflerde ihaleydi krediydi kayırmaydı iltimastı paraydı bok gibi tabii... Tarikatta pişer sana da düşer de mi, tabi tabi...

Nedir seni bu kadar küfürbaz eden, yada bu küfürbazlıkla hangi kele merhem oluyorsun. Hadi fikirlerin için bir olay yapsan da bir aktivite  görsek ne ala.

Tek bildiğin carcar sallıyorsun. Jabba gibi yayılmış. işin gücün insanları demoralize eden yazılar yazmak. Asık surat, kötü örnek , sözüm ona ateistsin.

boşa sallama Bir şeyler yap alttaki örnekteki gibi.

Aktivist taşaklı çocuk

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Mempish said:

Tarikatçılarla düşer kalkarsan gel cumaya gidelim tekliflerine açıksan işine gelmez tabii... :D Arada bir sağladıkları çıkarlardan seni de faydalandırıyorlar mı!

Demo sen hiç bir zaman orjinal ateist olamayacaksın. Ama çok güzel bir provakötör olabilirsin..

Sitelerde Paylaş

Sosyal deneyde bence önemli olan, bir insanın ateistim demesinin olay haline getirilmesi. Bu deney Avrupa'da yapılsaydı ancak bir rahip veya rahibe bu çocukla tanrı konusunda konuşurdu. Diğerleri en fazla şakalaşır gülerdi. Walking Dead teorisinin bir kanıtı daha bu video. Hayatın tehlikede diyen bile var! Daha nasıl Walking Dead olsa, öldürseler mi çocuğu!

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, democrossian said:

Sosyal deneyde bence önemli olan, bir insanın ateistim demesinin olay haline getirilmesi. Bu deney Avrupa'da yapılsaydı ancak bir rahip veya rahibe bu çocukla tanrı konusunda konuşurdu. Diğerleri en fazla şakalaşır gülerdi. Walking Dead teorisinin bir kanıtı daha bu video. Hayatın tehlikede diyen bile var! Daha nasıl Walking Dead olsa, öldürseler mi çocuğu!

Ne muhteşem bir bağlama yaptın. Şu yazı büyük bir ateist olduğunun en güzel bir örneği.??????

Sitelerde Paylaş

Ateist olmanın da dindar olmak kadar doğal karşılanmadığı bir toplum, geri ve vahşidir. Bu toplumdan bu kafada gittiği sürece hiç bir şey olmaz. Ne zaman ateist olmayı da dindar olmak kadar normalize eder, bir şey olmaya başlamış demektir. Yoksa yok.

Öyle "ateistim dersen hayatın tehlikeye girer" denen bir toplumun insan toplumu bile sayılmasında tereddüt oluşur. En azından çağdaş insanlık kültürünün dışında kalması açısından...

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, Plantman said:

Hepsi pasif değil bazıları ateizm derneğini kurdular.

Bazıları felsefe siyaset bilim üzerine  sunumlar yapıyorlar.

@dehri ve @murat-tlv nickleri böyle kişiler mesela.

Yapanlara saygı duyarım. onlar zaten toplumsal sorumluluk üstlenen kişiler.

4 hours ago, democrossian said:

Ateist olmanın da dindar olmak kadar doğal karşılanmadığı bir toplum, geri ve vahşidir. Bu toplumdan bu kafada gittiği sürece hiç bir şey olmaz. Ne zaman ateist olmayı da dindar olmak kadar normalize eder, bir şey olmaya başlamış demektir. Yoksa yok.

Öyle "ateistim dersen hayatın tehlikeye girer" denen bir toplumun insan toplumu bile sayılmasında tereddüt oluşur. En azından çağdaş insanlık kültürünün dışında kalması açısından...

Ben diyorum ki. Dindarlar her türlü legal örgütlenmeyi yapıp toplumu zehirlemek için gece gündüz çalışıyor. Dindarların karşısında yer alan cenah ise her gün biraz daha kabuğuna çekiliyor.

Örneğin Bu forum evvelden engelsiz herkesin ulaşabildiği bir platform du. Şimdi ise  Türkiye de  Vikipedi gibi yasaklı oldu. Demek ki bizlerin alanı daraltılmış. Evvelden Demokratik örgütler bir çok aktivite yapardı. Şimdi ise karga tulumba topluyorlar. Bu çözülme anti dindarlar yok olana kadar gidecek mi.?

Ben-i Kureyza kabilesi gibi kayıtsız şartsız teslim mi olacağız. 

Yoksa 

Savaşarak mı öleceğiz. ?

Bir yöntem daha var. 

Onu da dinazorlar dönemi biterken, küçük kemirgenler başardı.?

Sitelerde Paylaş
On 02.09.2018 at 00:44, Mempish yazdı:

70 li yıllarda okullarda sınıfsal mücadele verirken gelecekte gericiliğin azalacağını insanların yaradılış komedisine pek itibar etmeyeceğini düşünür geleceğin insanının bizden şanslı olduğunu düşünürdük.

70'li yıllarda bu düşünce ve umudu besleyecek dinamikler daha fazlaydı. Şimdi ülke dine battığı halde geleceğin daha iyi olacağını düşünüyoruz, bundan eminiz. En azından ben eminim. 

Demek istiyorum ki gericilik hortladı ve siz yanıldınız gibi görünüyor, kısmen doğru da; ama insan gelecekten bahsederken zaman kavramına ilişkin hata yapıyor. 30-40 yıl görece kısa. 

Şu cümlenle sen de biraz anlatmışsın gerçi: "Ama şimdi gerek şu dönem ve gerek ise yakın gelecek adeta yobazlığı ve teknolojiyi birlikte kusacak gibi görünüyor."

Yobazlığı belki ama teknolojiyi kusacağını sanmıyorum. Tüm insanlar içinde küçük bir azınlık bizim gibi şikayetçi. Teknolojiden değil de, insanların onu kullanma biçiminden şikayetçiyiz. 

On 02.09.2018 at 00:44, Mempish yazdı:

Teknoloji ise bizleri direkt etkileyen bir unsur değildi. Basit Televizyon, radyo her evde olmayan sabit telefonlar vardı. İnsanların büyük bir kısmının zamanı birbirleriyle sohbet ile geçerdi.

şimdi ise her halt var ama insanlarda aşırı bir miskinlik, tembellik, umursamazlık var. Bence insan olarak özümüzü kaybettik. Hayatın esprisini , hareketliliği, olaylara tepkimizi kaybettik.

Adeta mal gibi yaşıyor, gö*ümüzü kaşıyoruz. 

evvelden sıradan bir espriye gülerken, Şimdi ise en komik esprilere sadece tebessüm ediyoruz. Bunun dinle, çağdaşlıkla alakası yok. Yeni gençlik moron gibi asosyal yaşıyor. Gençlerin yaşına ve kalıbına bakıyorum içim kararıyor. 

Galiba insanlık farkında olmadan iğdiş edildi. Yeni Dünya düzeni dedikleri bu olsa gerek.

Seni okuyunca aklıma ne geldi bak...

Bizim ergenlik ve gençliğimizde de bizi beğenmezdi orta yaşlılar ve yaşlılar. Gençlik aptal, boş, apolitik vs vs der dururlardı. Acaba diyorum biz de mi onlara döndük? :)

Ben seviyorum gençleri. Onlara yüklenildiğinde üzülüyorum çünkü onları suçlayamıyorum. Şimdi yaşı 20'leri biraz aşmışların ana babası da çoğunlukla boş, onların da çoğu sosyal medya denen garabetten başını kaldırmıyor. Uçak daha dururken ellerine telefonlarını alıp parmaklarını açma tuşunda hazır bekletiyorlar. Merdivenlerden inerken çoktan Instagram'ına girmiş oluyor... Ana baba böyleyken çocuk, genç ne yapsın ki... 

Ya da işte yobaz aileye doğuyor, AKP'lileşmiş cahil aileye doğuyor vs.  

Demek istediğim, bu çocuklar ağaç kovuğunda ortaya çıkıyor değil ki. Arkadaşları da kendisinden farksız olunca ortaya çıkan durum bu. Bunun yanında zekası ışıl ışıl parlayan, son derece aktif ve zehir gibi gençler de var. Sayılarının az olduğunu da düşünmüyorum hiç. 

O kadar karamsar olma bence. Dünya eski dünya değil elbette ama düşündüğün kadar kötü de değil. Bu tuhaf değişimi kabul etmekten başka şansımız yok.

Sitelerde Paylaş

Düzgün düşünebilme, düşündüklerini düzgün ifade edebilme yeteneğine sahip neredeyse kimse kalmamak üzere yalnız... Kötümserlikle, kuşak farkıyla alakası yok. Realite bu şekilde ve açıkça görülüyor. Dil anlatım: 0. Daha yüksek notlar sıfırı itiraf etmemek için veriliyor. 

Bunu geri çevirip yozlaşmayı durdurmak ve iyi gidişata çevirmek tabii ki olanaklı. Olanaksız diye bir şey yoktur. Impossible is nothing. Sorun, ne kadar zaman kaybedilebileceği. Dünya durmuyor. 

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, Mempish yazdı:

Ben diyorum ki. Dindarlar her türlü legal örgütlenmeyi yapıp toplumu zehirlemek için gece gündüz çalışıyor. Dindarların karşısında yer alan cenah ise her gün biraz daha kabuğuna çekiliyor.

Örneğin Bu forum evvelden engelsiz herkesin ulaşabildiği bir platform du. Şimdi ise  Türkiye de  Vikipedi gibi yasaklı oldu. Demek ki bizlerin alanı daraltılmış. Evvelden Demokratik örgütler bir çok aktivite yapardı. Şimdi ise karga tulumba topluyorlar. Bu çözülme anti dindarlar yok olana kadar gidecek mi.?

Ben-i Kureyza kabilesi gibi kayıtsız şartsız teslim mi olacağız. 

Yoksa 

Savaşarak mı öleceğiz. ?

Bir yöntem daha var. 

Onu da dinazorlar dönemi biterken, küçük kemirgenler başardı.?

Bunlar ateist yapılanmalarla veya ateistlerin birleşip bir şeyler yapmaya çalışmasıyla çözülecek sorunlar değil. Bence gölge etmesinler yeter...

Politik sorunlar bunlar. Ateistlerin de bu noktada bir şeyler yapması doğal olarak pek mümkün değil. Yöntemler, kişilerin politik yönleriyle doğrudan ilişkili olacağı için ortak yan yalnızca ateizm olacak, o da bir şeyi çözmeyecektir.

Mesele ateistlerin tembelliği, ateizm için dinciler gibi örgütlenmeyi becerememesi vs değil. Ülkenin -ateist veya değil- laiklik yanlısı ve AKP'ye muhalif tüm kesimlerinin bir çatı altında toplanabilmesini mümkün kılmak lazım. Yani ateistler, laiklik yanlısı muhalifler olmadan hiç ama hiçbir şey yapamaz. 

Yani ateist kimliği giyinip ateist neferler olmak değil, o kimliği unutup laiklik ve bilim yanlısı neferler olmak lazım. 

Sitelerde Paylaş
On 03.09.2018 at 22:24, democrossian said:

Düzgün düşünebilme, düşündüklerini düzgün ifade edebilme yeteneğine sahip neredeyse kimse kalmamak üzere yalnız... Kötümserlikle, kuşak farkıyla alakası yok. Realite bu şekilde ve açıkça görülüyor. Dil anlatım: 0. Daha yüksek notlar sıfırı itiraf etmemek için veriliyor. 

Bunu geri çevirip yozlaşmayı durdurmak ve iyi gidişata çevirmek tabii ki olanaklı. Olanaksız diye bir şey yoktur. Impossible is nothing. Sorun, ne kadar zaman kaybedilebileceği. Dünya durmuyor. 

?

On 03.09.2018 at 22:40, Türk Ateist said:

Bunlar ateist yapılanmalarla veya ateistlerin birleşip bir şeyler yapmaya çalışmasıyla çözülecek sorunlar değil. Bence gölge etmesinler yeter...

Politik sorunlar bunlar. Ateistlerin de bu noktada bir şeyler yapması doğal olarak pek mümkün değil. Yöntemler, kişilerin politik yönleriyle doğrudan ilişkili olacağı için ortak yan yalnızca ateizm olacak, o da bir şeyi çözmeyecektir.

Bir empati yapıyorum.Tüm toplumun ateist olduğunu varsayıyorum. toplum ateist olunca Dini argümanlar ortadan kalkacak, Dinin ekonomik çarkları yok olacak. İnsanlar. Duygusal zaaflarından dolayı sömürülmeyecek,  Günlük yaşamda cami kilise havra gibi insanları sahte kavramlara  yönelten dişliler olmayacak, İnsanlar tapındıkları şeyler için değil, kendileri için yaşayacak, Dini kullanan politikacılar olmayacağı için temeli yalan hükumetler olmayacak,

En önemlisi Din adına kolayca manupüle edilen insanlar olmayacağı için bu gibi suçlar da ortadan kalkacak. İnsanlar ahiretlik değil dünyalık yaşayacak ve kendi çevresine faydalı olacak.

Çocuklara doğuştan itibaren telkin edilen din aksesuarları olmayacağı için, çocuklar sağlam bir kimlikle yetişecek,

Din duygusu ile üstü örtülmüş vicdan hürriyeti ortaya çıkacak, insan böylelikle daha mantıklı karar verebilecek. İnsan doğayı ve diğer canlıları anlayacak ve ortak paylaşım sağlanacak. Mantık üzerine kurulu yeni düzende insanlar ilk defa insan olmanın farkına varacaklar.

Üretken beyinler tanrı denen safsatanın hizmetinden çıkarak bilimin ve teknolojinin gelişmesinde kullanılacak. Evrenselliğin olduğu yerde etnikçilik ortadan kalkacak, Bir İnsan ırkından yada cinsiyetinden dolayı sınıflandırılmayacak.

Bu dünyada ki en büyük yanlış ise din ve onun donatıları dır.

Kısacası her insanın ateist olması demek ruhsal ve mantıksal açıdan sağlıklı dünya demektir. 

Bu nedenle ateizm her şeyi çözecektir.. Çünkü Ateizmin tek hedefi o en büyük yanlışı yok etmektir..

Sitelerde Paylaş
On ‎2‎.‎09‎.‎2018 at 15:11, democrossian yazdı:

Sosyal deneyde bence önemli olan, bir insanın ateistim demesinin olay haline getirilmesi. 

Videodan çıkardığım bir konu daha var. Her ne kadar burada yapılan bir sosyal deney olsa da... Yani çocuk ateizmi anlatma amacında değil. Ateizme verilen toplumsal tepkiyi ölçüyor. Bunu neden belirtiyorum, birazdan yazacaklarım deneyin yapılış biçimini sorgulamıyor veya suçlamıyor. Sadece akla getirdiği fikri belirtiyorum:

Ateizmi asla ve asla görmediğimize inanmamak olarak, yani negatif ateizm biçiminde lanse etmemek gerekiyor. Bu Müslimlerde kolay çürütülür ve kaale almaya bile gerek olmayan basit sıradan ateizm olarak algılanıyor. Keza tanrının alternatifini tesadüf olarak sunmak da öyle.

Ateizmi mutlaka ve mutlaka tanrının olanaksız olduğu için olamayacağı tezi üzerine kurmamız şarttır. Tesadüfü ateizmden determinizm ile kovmalı, yani rastlantının nedenleri vardır anlayışını temellendirmeli, bir de hiçten tesadüfen var olduk, tekrar hiç olacağız anlayışından, yani nihilist felsefeden derhal çıkmamız gerekir. Asla uzay/ zaman /madde / enerjinin ne hiçten var olması veya yaratılması, ne de yok edilmesi veya yok olması mümkündür. Bu olanaksızdır.

Tanrı olanaksız, elde var bir. Uzay /zaman /madde /enerji var ve yok olmaz. Sonsuzdur. Elde var iki... Zaten iki elimiz var. İki elde birer argüman yeterli.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...