Jump to content

Varlık ve Madde Sonsuz mudur ?

Recommended Posts

22 dakika önce, democrossian yazdı:

Hayır bunda anlamayacak bir şey olsa da ben de anlamasam! :D

Kuantum parçacıkların sicimlerin düğümlenmesiyle oluştuğuna "inanıyoruz"! Kanıtlayamıyoruz. Bunda anlamayacak bir şey varsa ben de anlamayayım bari de rahat edeyim! İttir et sicimden mi hecinden mi oluşuyor! Neden oluşuyorsa oluşuyor. Allağın işine karışılmaz! :lol:

O zaman inandığın şeyleri, bir kesin var birde ''inanıyorum'' adı altında göstermeyeceksin. Ulan 2 üst gönderine bakıyorum, 2 alt gönderinle tutmuyor. Hayır ola ! sicimler böyle kıvırmıyor ??

Şimdi de işi yokuşa sürme derdindesin. 

Bak kendine yediriyorsan inan zerre umurumda değil. Ben hiç bir şey kaybetmem.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 82
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnanıyorum dedik ya yahu! Hayır daha ne diyebilirim, inanıyorum! Bunun ne sakıncası varmış ki?

Ha istersen hatırın kırılmasın diye sicimleri gördüğümü iddia edeyim, olur mu! :D Aman senin hatırın kırılmasın da ben şizofren olayım, olur, görürsem söylerim! :lol:

Kedi olalı bir fare tutmuş, davul dümbelek çalacak yahu! Bakın bakın demo'nun açığını yakaladım yaaaa bakın nasıl da yakaladım! :0_80cbc_37a71a73_L:

Aman iyi aferin çok büyük iş başardın!

Bak bilader! Açıkça bir kez daha söylüyorum: Sicimleri kimse görmedi. Ama var olduklarına inanıyoruz. Fizikçiler yani. Sicim kuramı diye bir şey var, tamam mı. Durum bu.

Ha sen dersen ki teistleri niye suçluyorsun o zaman, onlar da tanrıyı görmeden tanrıya inanıyorlar diyorsan o başka. Bunu demek istiyorsan açıkça söyleyebilirsin. 

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

2 üst gönderine bakıyorum, 2 alt gönderinle tutmuyor.

Ne neyi tutmuyor bilader? Sicimler kesin var, inanıyorum olduklarına! Hayır inanmasam niye var diyeyim? Şüphe ediyor olsam acaba olmaya da bilirler mi niye demeyeyim? Kesin olmaları lazım, olduklarına inanıyorum. Eee nooldu şimdi? Bir bot oldu sanıyorsan hiç bir bot olmadı merak etme.

Biri birini tutmuyormuşmuş! Tutmayan filan bir şey yok bilader! Kıvrılan düğümlenen de sicimler, sen tamamen yanlış anlamışsın! :D 

Hayır sadece sicimler olsa neyse. Çoklu evrenler de böyle, kara madde de böyle, karadelik de böyle. Kedi oldun da ne faresi tuttun da böyle coştun anlamadım ki! :lol: Ne neyi tutmuyor anlamadım ama senin kendini fare tutmuş kedi sandığın çok açık! :0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, democrossian yazdı:

Bak bilader! Açıkça bir kez daha söylüyorum: Sicimleri kimse görmedi. Ama var olduklarına inanıyoruz. Fizikçiler yani. Sicim kuramı diye bir şey var, tamam mı. Durum bu.

Aman Haci görmesin :D

tarihinde Charles dawkins tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Aman Haci görmesin :D

Tabii, her fikrin karşıtları kesinlikle vardır, olacaktır, olmalıdır da. Karşıtı olmayan fikir olamaz. Karşıtı olmasın demek de abes, hem de çok çok abestir. Sicimlere inanmayan da elbette ve kesinlikle, doğal olarak var.

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, democrossian yazdı:

Uzay/zaman/madde/enerji sonsuzdur. Big bang bu sonsuzlukta başlangıçlardan sadece biridir. Evrenimiz yegane, tek, biricik evren değildir. Evrenimizde önce de evrenler vardı, sonra da olacaktır. Zaman başlamadı, sona ermez. Uzayın bittiği bir sınır olamayacağı için yoktur.

Uzay/zaman/madde/enerji bir dokudur. Bir big-bang oluşmadan ortaya somut bir şey çıkmaz. Bir big bang ile doğan bir evren olmadıkça bu doku kendini ortaya koymaz. Görünürde boş uzaydır, hiç bir şey yok gibidir. Big bang oluşunca harekete geçer.  

Senin için hiçlik kavramı sadece  boşluk mu  ? Big bang olmadan ortada kalmış olguların (Uzay/zaman/madde/enerji) olduğu bir yer mi  hiçlik  ?

ama sanırsam Hawking hiçlikte zaman yoktu diyordu. Yani big bang den önce  ?

tarihinde Charles dawkins tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şimdi bakın bilimde teorilerin ve sahiplerinin savaşı, aynen doğadaki seleksiyon gibidir. Acımasız bir savaştır ve güçlü olan hayatta kalır. En küçük zaafı olan çiğnenir, yok edilir ve çöpü boylar. Bir daha da esamesi okunmaz. İşler böyle yürüyor. Karşıt teoriler kıran kırana çarpışır. Birbirlerinin açığını kollarlar ve açık buldular mı kan görmüş köpekbalığı gibi saldırırlar.

Böyle de olması gerekiyor. Daha doğru olana ulaşmak için kimseye acıyamayız. Cesetlerine basarak yükselir, yine doğruya ulaşmaya çalışırız. Doğruyu bulmak, insan türünün verdiği en zorlu ve kesintisiz savaştır. Bu savaşta asla barış yoktur.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

sanırsam Hawking hiçlikte zaman yoktu diyordu. Yani big bang den önce 

Yanlış söylemiş! Eğer öyle dediyse tabii... :)

Yaaa yok da adamı çok çekti gün yüzü görmedi diye cennete alıyorlar mı bir de! Yandık ki ne yandık! Hawking'siz de zaman geçer mi yaaa! Tabii bütün kıyak adamlar ve kadınlar cehennemde olacağız, onda sorun yok da, Hawking olmadan da olmaz beee! :D

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
On 27.08.2018 at 03:44, Charles dawkins yazdı:

Materyalizm felsefesi bu konuda haklı midir  ? Elimizde big bang  olmasina rağmen varlık kavramı sonsuz olabilir mi?   

Buna  verilecek klasik sözler entropi olduğu dolayısıyla  materyalizmin yanlış olduğudur.  

Burada tartışalım  :  

Varlık sonsuz mudur  ?

Önce sonsuzun tanımını yapalım. Sonsuz nedir?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Charles dawkins yazdı:

Başka bir tanım mı var?

Sizin tanımınız nedir?

Sonsuzluk bütün alternatiflerin tükendiği bir aşamadır.

Bu tanıma göre sonsuzluğun tanımı fizikseldir. Yani  maddenin davranışlarını ölçülemeyecek bir aşamaya kadar ölçmek mümkündür. O aşamanın ötesi sonsuzluktur.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, haci yazdı:

Sonsuzluk bütün alternatiflerin tükendiği bir aşamadır.

Bu tanıma göre sonsuzluğun tanımı fizikseldir. Yani  maddenin davranışlarını ölçülemeyecek bir aşamaya kadar ölçmek mümkündür. O aşamanın ötesi sonsuzluktur.

Size göre varlık yokluktan mı oldu. 

Varlık daimi değil midir?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Size göre varlık yokluktan mı oldu. 

Varlık daimi değil midir?

Varlığın tek başına olduğu bir evrende yaşamıyoruz. İçinde yaşadığımız evrende varlık ve yokluk birlikte hükmediyor.

Yani varlık sonsuz değil. Ancak kısa aralarla var.. Evrenin bu aralardan birinde enerjinin genişlemesi ile ortaya çıktığı sanılıyor.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
On 28.08.2018 at 00:35, democrossian said:

Bir ortamı her türlü parçacıktan, bozonlar, nötrinolar, bildiğimiz ne varsa hepsinden yalıtsak dahi orada sicimler bulunacak ve uzay/zaman/madde/enerji dokusu orada kalacaktır. Bu dokudan yalıtılabilecek bir mutlak boşluk olanaksızdır.

senin dediğine göre mutlak hiçlik imkansızdır ve varlık zorunluluktur?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...