Jump to content

Evrendeki düzen var mı yok mu?

Recommended Posts

"Tanrı herşeyi yarattı" diyenleri biraz düşünmeye davet ediyorum

Bir düzenin olmadığı, mantığın işlemediği tam kaotik bir evren düşünün. Bu evrende her şey olabilir, yoktan yeni evrenler de oluşabilir. Mantık olmazsa, tam kaos varsa tanrının bir şey isteyip istememesi fark etmez çünkü herşey kaotik bir şekilde kendiliğinden ve sınırsızca olabilir. 
Buna bir sınır çekilirse, kurallar konmuş olunur.

Eğer önceden kurallar yoktuysa... Kuralları/mantığı/düzeni bir tanrının yaratabilmesi için, 
tanrının bu "düşünceyi/fikri" akıl edebilmesi için 
(tanrının beyninde veya herhangi bir yerinde) belli kurallar/düzen önceden var olması lazım değil mi?

Bilim "tanrıya gerek yoktur" derken bu (içi boş) tanrıyı neden ısıtıp ısıtıp önümüze sürüyorsunuz?

Hiç bir formülde tanrının "t"si yok iken, her defasında neden tanrıyı bu formüle katmadığımızı size açıklamak zorunda kalıyoruz?

Eğer mecbur değilse, gereksinim duyulmuyorsa fazladan bir sey (tanrı gibi) bir formüle ilave edilmez. Occamın Usturası.

Ve bilim tanrıya gereksinim duymuyor!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 162
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

11 minutes ago, DeepBlue said:

Tanrı evet ama sen özelleştiriyorsun. Allah diyerek.

Yani? Kızar mı put? Yıldırım falan mı gönderir?

Hem Allah da bu tanrı güruhuna dahil değil mi? Ne ayrıcalığı var arap putunun?

13 minutes ago, DeepBlue said:

@teflon O kadar yazmışsın hepsi boş. Ben bilimi referans alırım. Bilimde düzen yok filan demiyor. 

Bu gerçekten komik olmuş. Bilimi referans alırmış.

Sitelerde Paylaş

Bir evren ya da varoluş düşünün.

- Hep var.

Yani yaratılmasına ihtiyaç yok. Bir ilk nedene de.

- Kaotik. Aslolan kaos.

Yani bizim kast ettiğimiz anlamı ile düzen yok. Bir düzenleyici ihtiyacı da bu bağlamda.

- Ama kaos alt kümelerinde yerel ve geçici de olsa düzene karşılık gelen örüntüler oluşturabiliyor.

Yani tasarımcıya ihtiyaç yok.

- Dönüşüm ve devinimi için gerekli tüm iç dinamiklere sahip. Sürekliliği için bir dış girdi ya da müdahaleye ya da enerjiye gereksinimi yok.

Yani yönetici ya da "dışarıdan" bir tedarikçiye de ihtiyacı yok.

Tanrının bu silsiledeki işi ne?

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, teflon yazdı:

Bu başlıkta düzene atıfta bulunman gerekiyor. Diğer başlığa ben yazarım.

Tamam sen o "fakat"ı ve yap ben hepsiyle ilgileniyorum. Son yazılarıma muhalif bir şeyler henüz gelmedi beklemedeyim. Anlatım bozuklukları için kusura bakmayın arada oluyor.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, DeepBlue said:

En az şu an benim bulunduğum seviyede olsan böyle konuşmazdın zaten.

Bu arada senin şu bulunduğun seviye ile ilgili bir şey geldi aklıma. Hani o seviyeden faydalanmak açısından.

Nano ölçekte bir araya gelme, düzen ya da organizasyon için termodinamik/entropi ile ilgili çeşitli yollar var ya hani... İpucu: Örneğin serbest enerjideki azalma(1) ve entropi artışı(2) 

İşte bu yolların (1 ve 2) ne demek olduğu ile birlikte, herhangi bir süreçte hangisinin etkin ve de iş başında olduğunu nasıl anlıyorduk mesela?

Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 saat önce, sağduyu yazdı:

Amen. Peki bu tanrı ne işe yarar? Neden canlıları yaratmış? Neden canlıların birbirlerini yiyerek hayatta kaldığı bir sistem tasarlamış? Amacı ne?

@sağduyu

Bu soruyu soran sen değil misin? : D

Şimdi bu soruyu soran birine ne desem boş. Neden canlılar birbirini yiyormuş?

Daha burdaki düzeni göremeyecek kadar algın kapalı!.. Tek cevap ; "düzen ".

Böyle olmasa idi işte o zaman kaosu,cümbüşü görürdün. Her yer ölü bedenler ile dolardı.Bu durumda düzende olmazdı. Saygılar...

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, teflon yazdı:

Bu arada senin şu bulunduğun seviye ile ilgili bir şey geldi aklıma. Hani o seviyeden faydalanmak açısından.

Nano ölçekte bir araya gelme, düzen ya da organizasyon için termodinamik/entropi ile ilgili çeşitli yollar var ya hani... İpucu: Örneğin serbest enerjideki azalma(1) ve entropi artışı(2) 

İşte bu yolların (1 ve 2) ne demek olduğu ile birlikte, herhangi bir süreçte hangisinin etkin ve de iş başında olduğunu nasıl anlıyorduk mesela?

Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

http://www.lisekimya.net/konu/haber_detay.asp?haberID=389

Fraktal geometriyi araştır. Böylece kaos içinde nasıl bir düzen olduğunu anlayabilirsin. Zaten bu geometri akıllı bir tasarımcının olduğunu gösteriyor anlayana.Doğada matematik yok diyemezsin bu geometriyi anladıktan sonra.Aman entropi artıyor düzensizlik falan filan boş bir söylemdir.Düzensizlikte bile bir düzen vardır. Bu yüzden kaostaki düzen diye boşuna demiyoruz. 

Bu da formülümüz ;

kaos.png.837faa1d1db972667d66f8ed77159ec9.png

Evrende düzen olmasa hiçbirşeyi formülize edemezsin.Tabi bunlar uzun konular. Burda bir iki satırla olacak işler değil.Yıllarını vermen gerekiyor. Onun için araştır, daima yeni şeyler öğren. Bilimsel inançlarından kurtul. Birtakım ön kabullerinden,yargılarından vs. Özgür düşün. Bunu yapamadığın sürece asla yüksek bilinç seviyesine çıkamazsın. Şimdi sana nazaran ufku daha geniş bir insan olduğum için birçok konuya üst bir bakış açısıyla yaklaşabiliyorum. Tabi bunlar öyle hemen olacak şeyler değil. Zamanla ufkunu iki -üç katına çıkarmayı öğrenebilirsin.Bunu başardığında, işte o zaman; bu söylediklerine beraber güleriz. Saygılar... :  D

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, skeptikal yazdı:

Aslında konuyu dağıtmak istemiyorum ama, maddeye sonsuza kadar zoom atabilmek nasıl bizi zamansızlığa götürüyor? Buradan tam bir non sequitur olarak gözüküyor da.

Bu konuları anlamak için bu işlere yıllarını vermen gerekiyor. Öyle iki üç kitap, üç beş makale okumakla olmaz!... 

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, DeepBlue said:

@sağduyu

Bu soruyu soran sen değil misin? : D

Şimdi bu soruyu soran birine ne desem boş. Neden canlılar birbirini yiyormuş?

Daha burdaki düzeni göremeyecek kadar algın kapalı!.. Tek cevap ; "düzen ".

Böyle olmasa idi işte o zaman kaosu,cümbüşü görürdün. Her yer ölü bedenler ile dolardı.Bu durumda düzende olmazdı. Saygılar...

Farz edelim düzen var, ne yani bu düzeni benim putum yarattı deyip putuna pay mı biçeceksin?

Anlayışın kıt olduğu için soruyu anlamamışsın, soru neden canlılar birbirini yiyor değil, bu tanrı neden canlıların birbirini yemek zorunda olduğu bir sistem yaratmış, amacı ne? Var mı cevabın?

Gelelim düzen konusuna, mesela canlılar arasında nasıl bir düzen görüyorsun? Öyle düzen var demekle olmaz, gördüğün düzeni ortaya koy.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, sağduyu yazdı:

Farz edelim düzen var, ne yani bu düzeni benim putum yarattı deyip putuna pay mı biçeceksin?

Anlayışın kıt olduğu için soruyu anlamamışsın, soru neden canlılar birbirini yiyor değil, bu tanrı neden canlıların birbirini yemek zorunda olduğu bir sistem yaratmış, amacı ne? Var mı cevabın?

Gelelim düzen konusuna, mesela canlılar arasında nasıl bir düzen görüyorsun? Öyle düzen var demekle olmaz, gördüğün düzeni ortaya koy.

Anlamıyor musun?

Bana;  canlılar birbirini yemese idi neler olabileceğini yazabilecek misin? Bilimsel olarak.

Böyle bir durumda mevcut düzeni/sistemi külliyen değiştirmek zorunda kalacaksın. 

Ne bekliyordun yani? Canlıların bir ağaç altında obez bir şekilde sonsuza kadar gölgelenmelerini mi?Sonra, biyolojik bir manada canlılık olacak mıydı sanıyorsun?Hani entropi diyip duruyorsunuzya, nereye koyacaktın o entropiyi?

Daha da önemlisi o çok sevdiğin bedenin veya haz aldığın onca güzellik olacak mıydı sanıyorsun? Evren tam bir keşmekeş olurdu. Tam bi akılsız tasarım olurdu. Hayat filan da olmazdı. Akılsız şuursuzluk hakim olurdu evrende ki bunun olması bile fizik kanunları içinde imkansız zaten. Kısaca hiç bi b.k olmazdı. Koca bir hiç olurdu.Ne enerji, ne madde,dolayısıyla ne de kaos. Çünkü ; böyle birşey sistematik olarak mümkün değil birkere. 

***Tanrı dilerse olur ama tanrı da böyle abes, saçma sapan iş yapmam diyor. Yukarda yazdıklarım senin bakış açına karşılık yoksa ki atomlar kendi halinde hareket etmiyor. Senin ki zaten bir ütopya.Hayal dünyasından çıkamıyorsun ki ne yapayım. Faraza hayal kuruyorsun sanki enerji -atom -molekül yaratıp onlara hükmedecek.İşte konu sandığından çok daha derin.

Yaşamı ve ölümü yaratan O.Hayat entropi ile savasmaktan ibaret.İşte nedir; biyolojik bütünlüğünü korumak için sürekli dışardan enerji almak ve entropini azaltmak zorundasın. Evren içinde bu böyle. Evrenin bildiğin manadaki genişlemesi hikaye. Bigbang eksik.Gerçek çok daha farklı. Evren dışardan sürekli enerji alıyor. Daha doğrusu dışardaki güç maddeye/enerji dönüşüyor.Yoksa ki çoktan evren ısıl ölümle yüzyüze kalmıştı bile. Velhasılı kelam uzun bir konu. Araştır, gerçeği göreceksin. Emekleme aşamasındasın.Daha kat etmen gereken çok yolun var. Ben bunları çoktan geçtim. O yüzden yazdıklarım ağır gelebilir.Karşıkoyabilirsin. Ne de olsa bilimsel tabularını yıkıyorum burda.Alışacaksın.Zamanla...

Sitelerde Paylaş
17 minutes ago, DeepBlue said:

Anlamıyor musun?

Bana;  canlılar birbirini yemese idi neler olabileceğini yazabilecek misin? Bilimsel olarak.

Böyle bir durumda mevcut düzeni/sistemi külliyen değiştirmek zorunda kalacaksın. 

Ne bekliyordun yani? Canlıların bir ağaç altında obez bir şekilde sonsuza kadar gölgelenmelerini mi?Sonra, biyolojik bir manada canlılık olacak mıydı sanıyorsun?Hani entropi diyip duruyorsunuzya, nereye koyacaktın o entropiyi?

Daha da önemlisi o çok sevdiğin bedenin veya haz aldığın onca güzellik olacak mıydı sanıyorsun? Evren tam bir keşmekeş olurdu. Tam bi akılsız tasarım olurdu. Hayat filan da olmazdı. Akılsız şuursuzluk hakim olurdu evrende ki bunun olması bile fizik kanunları içinde imkansız zaten. Kısaca hiç bi b.k olmazdı. Koca bir hiç olurdu.Ne enerji, ne madde,dolayısıyla ne de kaos. Çünkü ; böyle birşey sistematik olarak mümkün değil birkere. 

***Tanrı dilerse olur ama tanrı da böyle abes, saçma sapan iş yapmam diyor. Yukarda yazdıklarım senin bakış açına karşılık yoksa ki atomlar kendi halinde hareket etmiyor. Senin ki zaten bir ütopya.Hayal dünyasından çıkamıyorsun ki ne yapayım. Faraza hayal kuruyorsun sanki enerji -atom -molekül yaratıp onlara hükmedecek.İşte konu sandığından çok daha derin.

Yaşamı ve ölümü yaratan O.Hayat entropi ile savasmaktan ibaret.İşte nedir; biyolojik bütünlüğünü korumak için sürekli dışardan enerji almak ve entropini azaltmak zorundasın. Evren içinde bu böyle. Evrenin bildiğin manadaki genişlemesi hikaye. Bigbang eksik.Gerçek çok daha farklı. Evren dışardan sürekli enerji alıyor. Daha doğrusu dışardaki güç maddeye/enerji dönüşüyor.Yoksa ki çoktan evren ısıl ölümle yüzyüze kalmıştı bile. Velhasılı kelam uzun bir konu. Araştır, gerçeği göreceksin. Emekleme aşamasındasın.Daha kat etmen gereken çok yolun var. Ben bunları çoktan geçtim. O yüzden yazdıklarım ağır gelebilir.Karşıkoyabilirsin. Ne de olsa bilimsel tabularını yıkıyorum burda.Alışacaksın.Zamanla...

Sana mevcut durumu sormuyorum, bu senin her şeye gücü yeten, her şeyi bilen, merhameti sonsuz Allah'ının neden canlıların birbirlerini yiyerek hayatta kalabildiği bir sistem yarattığını soruyorum? Amacı ne?

Sorulan soru var olduğunu iddia ettiğin Allah'ın böyle bir sistemi "neden" yarattığı ve "amacı".

23 minutes ago, DeepBlue said:

Ne yani bu senin her şeye gücü yeten Allah'ın canlıların birbirlerini yemeden hayatta kalabildiği, barış, huzur ve sevgiden ibaret, acıdan ve adaletsizlikten uzak bir sistem yaratamıyor mu? İlle de canlıların birbirlerini yemesini seyretmek zorunda mı?

Kuran'a göre melekler nasıl yaşıyor? Yaşamak için başka canlıları yemek zorunda mı? Bir de hiç bir şeye muhtaç olmayan, her şeye gücü yeten, her şeyi bilen bir tanrı neden sürekli kendini övmesi, yüceltmesi için melek adlı canlıları yaratır, onu da anlamış değilim. Sanırım aşağılık kompleksi var, ki sürekli övülmek, yüceltilmek istiyor. 

27 minutes ago, DeepBlue said:

Senin hiç bir şeyi geçtiğin yok, 1400 yıllık arap masallarına ve zırvalarına saplanıp kalmışsın, aynı yerde otlayıp duruyorsun. Ayrıca araplara tapınıp bilimsellikten bahsetmek de çok komik kaçıyor. 1400 yıl önceki araplara tapınan birisi tabuları yıkmaktan bahsediyor, komediye bak!

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, sağduyu yazdı:

Kuran'a göre melekler nasıl yaşıyor? Yaşamak için başka canlıları yemek zorunda mı? 

Maalesef biliş düzeyin beni anlamaya yetmiyor. Meleklerin durumu veya cennet hayatı...Bu alemle o alemler farklı zaten. Sonra melekler et ve kemikten mi(biyolojik mi)? Ne diye bunu önüme getiriyorsun ki şimdi? Sen önce üst düzey düşünmeyi öğren.Ve zaten hep alakasız alakasız yazıyorsun böyle biriyle tartışmak yanlış anlamada çok sıkıcı oluyor. Zevk alamıyorum. : D

Ve cevabını da taaa başta verdim "düzen" dedim.Hala yok öyle de yok böyle. Yok cevabımı alamadım. Bu ne şimdi? Çooook okuman lazım çok.Sonra böyle yazıncada çok bilmiş oluyoruz ama gerçek bu. Biliş ve bilişsel duyuş seviyem yüksek sana göre bu yüzden anlamıyor olabilirsin. Neyse. Saygılar... :  D

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, DeepBlue said:

Maalesef biliş düzeyin beni anlamaya yetmiyor. Meleklerin durumu veya cennet hayatı...Bu alemle o alemler farklı zaten. Sonra melekler et ve kemikten mi(biyolojik mi)? Ne diye bunu önüme getiriyorsun ki şimdi? Sen önce üst düzey düşünmeyi öğren.Ve zaten hep alakasız alakasız yazıyorsun böyle biriyle tartışmak yanlış anlamada çok sıkıcı oluyor. Zevk alamıyorum. : D

Ve cevabını da taaa başta verdim "düzen" dedim.Hala yok öyle de yok böyle. Yok cevabımı alamadım. Bu ne şimdi? Çooook okuman lazım çok.Sonra böyle yazıncada çok bilmiş oluyoruz ama gerçek bu. Biliş ve bilişsel duyuş seviyem yüksek sana göre bu yüzden anlamıyor olabilirsin. Neyse. Saygılar... :  D

Allah bu kadar vermiş, suç bende değil Allah'ta.

Melekler et ve kemikten değilse demek ki bu put et ve kemik kullanmadan da canlı yaratabiliyor demek ki. Neden tüm canlıları öyle yaratmamış da birbirlerini yiyecek şekilde yaratmış?

Peki cennet konusuna ne diyeceksin? Oradaki canlılar et ve kemikten oluşmayacak mı? Demek ki bu put canlıları et ve kemikten yaratmasına karşın yine de huzurlu ve mutlu bir hayat sürebileceği bir sistem yaratabiliyormuş. Neden bunu değil de canlıların birbirlerini yediği, acı, adaletsizlik ve vahşet dolu bir sistem tasarlamış?

Tekrar edeyim, NEDEN Allah canlıların birbirlerini yiyerek hayatta kalabildiği bir sistem yaratmış? AMACI ne?

Sitelerde Paylaş

İslamın Allah'ı.Yer ve göklerin 6 günde yaratıcısı.Gökleri yerde olanların tümünden sonra yaratmış,gökleri direksiz olarak yerin üzerinde yükseltmiştir.Onun başlangıcı ve sonu yoktur.O hep var olandır.Onun dengi yoktur.Sonsuzlukta yalnız yalnız takılırken,melekleri yaratma zamanı gelince kendisine kulluk eden melekleri yaratmıştır.Yaratma özelliğini ilk kez melekleri yaratarak kullanmıştır.Tabi kimi müslümanlara göre ise her şeyden önce muhammedin nurunu yaratmış.Yaratma özelliğini ilk kez bu nuru yaratarak kullanmıştır.Yerde bulunanları,yedi katlı gökte bulunanları ve bunların arasındakini yaratan hep odur.Cinleri,Adem ile Havvayı,insanları yaratan odur.Cinler ve insanları kendisine kulluk etsin diye yaratmıştır.Cinler ve insanlar sınanmaktadırlar.Bunun için cennet ve cehennemi için yaratmıştır.Şeytan da kendisine başkaldırmıştır.Hep var olan,başlangıcı ve sonu olmayan Allah ilklerini göksel dinlerin anlatılarında yaşar.İlk yaratımlar,ilk kullar,ilk sınavlar,ilk başkaldırışlar,ilk cennet ve cehennem.Kendisi sanki insan eliyle can bulmuş,yaratılmış gibidir.

Sitelerde Paylaş
57 dakika önce, sağduyu yazdı:

Allah bu kadar vermiş, suç bende değil Allah'ta.

Melekler et ve kemikten değilse demek ki bu put et ve kemik kullanmadan da canlı yaratabiliyor demek ki. Neden tüm canlıları öyle yaratmamış da birbirlerini yiyecek şekilde yaratmış?

Peki cennet konusuna ne diyeceksin? Oradaki canlılar et ve kemikten oluşmayacak mı? Demek ki bu put canlıları et ve kemikten yaratmasına karşın yine de huzurlu ve mutlu bir hayat sürebileceği bir sistem yaratabiliyormuş. Neden bunu değil de canlıların birbirlerini yediği, acı, adaletsizlik ve vahşet dolu bir sistem tasarlamış?

İçinde bulunduğun sistem bunu gerektiriyor.Cennet farklı bir sistem. Daha da farklı farklı alemler vardır. Sayısını bilemem ama hepsi kendi İçinde bir bütün. 

Seks nasıl yapacaktın dünyada ki gibi?

Bak meleklerin sistemine özeniyorsun ama dünyada ki şekli ile birçok şeyden de mahrum kalman gerekiyor. Sonra cennette s.çmak yok. Ama dünyada var.  :D Bundan mahrum kalmayı istersin heralde!.. kehkehkeh : Ddd

Gelelim cennette biyolojik bedende mi olacağız sorunsalına? Muhtemelen kusursuz biyolojik bir bedende olacağız. Buna fikir yürütmeye benim ilmim yetmez. Allah'ın ilmi yanında benim ki sadece bir hiç.

Netice itibari ile dünyaya dönecek olursak burda biyolojik canlılar birbirini yemek zorunda. Aksi halde vazgeçemediğin bu evren ve sen olmazdın. Ne yani benim bu soruya protein ihtiyaçlarını karşılamak gibi klasik bir cevap vereceğimi mi sanıyordun? O kadar sığ düşünen bir insanla konuşmuyorsun. Yeryüzünde bulup bulabileceğin en ufku geniş insanla muhatapsın şu an.Övünmek için demiyorum ama öyle.

Zaten sorduğun bu sorular peynir/ekmek sorusu değil.Cevaplarını az da olsa almak ve anlamak için çok fazla okumuş etmiş olman gerek ve yanında güçlü bir bilişsel duyuş, hayal etme yeteneğide lazım.Böyle iki video izleyip, iki de makale okumakla olmaz bu iş. Yıllarını verecen yıllarını. O saçın başın ağaracak.Gözlerin çökecek  :  D 

Öyle...

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Düzen dedikya. İçinde bulunduğun o çok sevdiğin,vazgeçemediğin evren bunu gerektiriyor. 

Yer ve yedi kat göğün yaratıcısı,gökleri yerde olanların tümünden sonra yaratan,göklere Güneşi,Ayı ve yıldızları yaparak yerleştiren Allah ilk kez mi canlıların birbirini yediği bir düzen yaratmıştır?Tek yarattığı düzen bu mudur?Yoksa hep var olan,başlangıcı ve sonu olmayan Allah daha önceleri de canlıların birbirlerini yiyerek yaşamda kaldığı düzenler yaratmış mıdır?Ayrıca,hep var olan Allah yaratma özelliğini ilk kez neyi yaratarak kullanmıştır?

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...