Jump to content

ateistlerin bazı sorularına yanıtlar.

Recommended Posts

1.olarak Zamanı yaratan  Tanridir 

Zamanı yaratan elbette zamandan münezzeh  olmalı 

paint  programını  açıp  bir  yuvarlak  çizsek

O yuvarlağı  çizdiğimiz   için icinde  olamayiz  çünkü  biz  yaptık  (yarattık)

yani yuvarlağın dışındayız. 

2.olarak zamandan önce bir şey planlaması mümkün mü hangisini hangisinden önce planladı gibi mantıklar kuranlar  için;

Zaman olmayan yerde önce sonra kavramlarıda kalkar.Tanri   için herşey olup bitmiştir zaten.

(not; bu  maddeler  teizmin  değil  Tanrı  olayının  mantık  olarak  dogal  sonuçlarıdır kurana  göre  yanıt  vermeyin  rica  ediyorum.)

2.2 .olarak  hastalıklı  veya  kusurlu  (örneğin  ; gözü  kör  vs.)doğan  biri  görünüşte  sıkıntı da  gibi  gorunsede  bir şey  ya  görünüşte  güzeldir  ya da  neticeleri  itibari  ile  güzeldir  (ateş  yakar  ama  cokta yararları  vardir  bu  netice  itbari  ile  güzeldir. ) kusurlu  kişi  gözü  görmediği  icin  belkide  cehenneme  gideceği  yerde  gözü  görmediği icin  günahlara  pek  giremeyip  cenneti  hak  edecek  ,kolu  olmadığı  için  bir  takim günahlardan  belkide  uzak  duracak. Bu  nevi  hikmetler  mevcuttur. 

3.3 . Ateistlerin  cok  dillendirdigi  ; Allah  ademoglundan  söz  aldı.Ben  bu  sözü  hatırlamıyorum  diyor  .Hatirlasak  zaten  imtihanin  anlamı  olmaz  .Ornek  olarak; öğretmen öğrencilere imtihan  yapar  2+2=5 yapan  bir  öğrenciye kopya verse  4 yapacaksın  diye  haksızlık  olur.Diyeceksiniz  ki  öğretmen  imtihan  olduğumuzu  hatırlatıyor  söylüyor  Allah  neden  hatırlamamıza  imkan  tanımıyor. el_cevap; peygamberler aracılığı  ile  zaten  imtihanda  olduğumuzu  bize  bildiriyor.icimize  o  güdüyü  koysaydı  herkes  bilir  ve  imtihanın  manası  kalmazdı. 

Bu  cevaplar  bir  takim arkadaşları  tatmin  edecek  ama  tatmin  olmamış  gibi  yapıp  saçma  şeyler  tarzında  cevaplar  verip  konuya  odaklanmamizi  engelleyecek  diye  bir  endişem  var  umarım  konuya  odaklaniriz. şimdiden  teşekkür ederim. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 68
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allah ademoğlundan söz aldı saçmalığına bir eleştiri.Din dediğimiz olgu araştırılmadan,sorgulanmadan,o dinin kaynağı incelenmeden yığınların geçtiği ve kuşaktan kuşağa aktarılan bir olgudur.Topluca bir dine geçmek nedir?Bu büyük bir akılsızlıktır.Her neyse,ataları tarafından İslama inanmaya programlanan,Allah'a iman ettilerek,ona atfedilen Kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda bırakılan biri islamı kendi seçmemiştir.Ataları tarafından atalar dini İslama inanmaya ve islamı savunmaya programlanmak o kişinin özgür iradesiyle yaptığı bir seçim değildir.Ataları tarafından hristiyanlığa,museviliğe,hinduizme vs vs inanmaya programlanan biri de dinini kendi özgür iradesiyle seçmemiştir.Atalarının dini islama inanmaya programlanan ve islama inanarak ölen biri Allah'ı verdiği sözü yerine getirirken,ataları tarafından başka dinlere inanmaya programlananlar ve o dine inanarak ölenler sözlerini yerine getirmemiş oluyorlar.Bu nasıl din konusunda yapılan bireysel sınavdır ki,bu sınavda atalar kendinden sonraki kuşakları dinlerine inanmaya programlayabiliyor,sınav sonucunu,nereye gidip,gitmeyeceğini atalar belirleyebiliyor?Bu nasıl bir sınavdır ki,atalar tarafından atalar dinine inanmaya programlanmak ve o dini savunmaya programlanmak,atalarının dinine inanmaya programlanan kişinin özgür iradesiyle yaptığı bir seçim oluyor?Kısacası atalar dini İslama inanmaya ve islamı savunmaya programlanmış,Allah'a iman ettirilerek,ona atfedilen Kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda bırakılmış,atalarının inanç ve öğretilerinin tutsağı olmuş biri olarak senin özgür iradenle yaptığın seçimle Allah'a verdiğin sözü yerine getirmen söz konusu bile değil.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Koşullar değişirse,inandırıldığın din değişir,tarafın değişir.Sen orta çağda hristiyanların içinde yaşama getirilmiş biri olsan,beynin atalarınca hristiyanlığa göre yapılandırılmış olsa,sen haçlı ordusuna katılacak,bugün müslüman kardeşim dediğin kişilerle savaşabilecektin.Ya da hazarlar içinde yaşama getirilsen,bugün öve öve bitiremediğin İslam halifesi Osmanın islam ordularına karşı savaşabilecektin.

Sitelerde Paylaş
53 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

(not; bu  maddeler  teizmin  değil  Tanrı  olayının  mantık  olarak  dogal  sonuçlarıdır kurana  göre  yanıt  vermeyin  rica  ediyorum.)

Bu  cevaplar  bir  takim arkadaşları  tatmin  edecek  ama  tatmin  olmamış  gibi  yapıp  saçma  şeyler  tarzında  cevaplar  verip  konuya  odaklanmamizi  engelleyecek  diye  bir  endişem  var  umarım  konuya  odaklaniriz. şimdiden  teşekkür ederim. 

Bu cevaplar ancak zaten tatmin olmaya hazır dincileri tatmin eder.

Arap zırvalarından ilham alıp  sonra da aman putumu bu işe karıştırmayın ne demek?

57 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

2.olarak zamandan önce bir şey planlaması mümkün mü hangisini hangisinden önce planladı gibi mantıklar kuranlar  için;

Zaman olmayan yerde önce sonra kavramlarıda kalkar.Tanri   için herşey olup bitmiştir zaten.

Benzetme yanlış, eğer senin put her şeyi kapsıyorsa kapsama alanından ayrı bir şey nasıl yaratabiliyor? 

2. souryu sormadan önce mantıklı bir biçimde önce put için zamanın olmadığını kanıtlaman lazım, sen daha 1. iddianı kanıtlamadan direk doğruymuş gibi 2. soruya atlamışsın.

Bir de sen zaman deyince ne anlıyorsun? Kendin düşünerek bana bir zaman tanımı yap.

1 hour ago, akılsızşuursuzatom said:

2.2 .olarak  hastalıklı  veya  kusurlu  (örneğin  ; gözü  kör  vs.)doğan  biri  görünüşte  sıkıntı da  gibi  gorunsede  bir şey  ya  görünüşte  güzeldir  ya da  neticeleri  itibari  ile  güzeldir  (ateş  yakar  ama  cokta yararları  vardir  bu  netice  itbari  ile  güzeldir. ) kusurlu  kişi  gözü  görmediği  icin  belkide  cehenneme  gideceği  yerde  gözü  görmediği icin  günahlara  pek  giremeyip  cenneti  hak  edecek  ,kolu  olmadığı  için  bir  takim günahlardan  belkide  uzak  duracak. Bu  nevi  hikmetler  mevcuttur. 

Yahu hem Kuran'a göre cevap vermeyin diyorsun, hem de Kuran'a göre putum şöyle yapacak, böyle yapacak diyorsun, Sen önce ne istediğine karar ver.

Madem kör olmak sana göre güzel, o zaman iki gözünü de kör edelim. Bu güzellikten mahrum kalma. Allah'ın sana bol bol kör ve sakat çocuklar nasip etsin, böylece belki günah işlemezler ve putun cennetine giderler.

1 hour ago, akılsızşuursuzatom said:

3.3 . Ateistlerin  cok  dillendirdigi  ; Allah  ademoglundan  söz  aldı.Ben  bu  sözü  hatırlamıyorum  diyor  .Hatirlasak  zaten  imtihanin  anlamı  olmaz  .Ornek  olarak; öğretmen öğrencilere imtihan  yapar  2+2=5 yapan  bir  öğrenciye kopya verse  4 yapacaksın  diye  haksızlık  olur.Diyeceksiniz  ki  öğretmen  imtihan  olduğumuzu  hatırlatıyor  söylüyor  Allah  neden  hatırlamamıza  imkan  tanımıyor. el_cevap; peygamberler aracılığı  ile  zaten  imtihanda  olduğumuzu  bize  bildiriyor.icimize  o  güdüyü  koysaydı  herkes  bilir  ve  imtihanın  manası  kalmazdı. 

Bir salakça benzetme daha. Öğretmen çocuğun bilgisini ölçmek için imtihan yapar, bilmediği zaman da tutup çocuğu kalorifer kazanına atıp yakmaz. Ayrıca ben hiç bir öğretmenin öğrenci yarattığını görmedim, sen gördün mü?

Bir de bu senin put her boku bilmiyor mu? Yarattığı insanların çoğunu cehenneme atıp yakacağını da bilmiyor mu? Bir tanrı hangi mantıkla yakacağını bile bile insan yaratır? Trilyonlarca yıl boş boş oturmaktan canı mı sıkılmış da yahu dur ben insan yaratayım, sonra da onu pişireyim, seyretmesi güzel olur mu demiş? Derdi ne bu senin putun?

Ayrıca bir tanrı neden insan yaratıp sonra da onu imtihana sokuyor? Amacı ne? Knedi tasarladığı insanın ne yapacağını bilmiyor mu? Çalışıp çalışmadığını mı test edecek?

Bu peygamber dediğin kişilerin ayrıcalıkları ne? Neden onlar imtihana girmiyor? Allah direk bunlara kendini belli edip inanma işinden muaf tutyor bu herifleri? Madem işler böyle yürüyor, o zaman beni peygamber seçsin, o peygamber dediklerin bana inansın, ben neden bu heriflere inanmak zorundayım?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Nurcularin zirvasini alip tatmin olun diye onumuze sunuyorsun sonrada takken dusunce konuya odaklan diyorsun. Tanri icin her sey olup bitmisse sinavin olmasinin mantigi nedir anlat hadi ezbere duz getirmeyin su zirvalari. Kusurlu insani yaratmasinin sebebi daha az gunah islesinmi diye bu ne sacma mantik o zaman hic yaratmasin. Isinize gelince insan mukemmel yaratildi isinize gelmeyince kusurunda faydasi var diye sacmaliyorsunuz. Kusurun faydasi falan yok cevap bulamayinca her seyi soyut kavramlara baglamayin.

Sitelerde Paylaş

Zaman ezelidir ebedidir.  

2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Zaman sonsuzdur. Hiç yoktan varedilmedi.  Madem zaman yaratıldı diyor öyle ise yaratıldığına kanıt sunmalı.

Baştan zamanın yaratıldığını kabul edemezsin.

Amaan ne bekliyorduk ki zavallı müslim argümanlarından.  

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Yav sadece bolt yaptığım yeri okudum gersi beni gerecek biliyorum.Nerden biliyorsun zamanı yaratan tanrıdır bu garti belgesini nerden aldın,ve bu garanti belges kaç yılık geçerlidir. zamanı yartan benim kendince benim yaratığımın gartisini alıp tanrıya vereceksin öylemi. benbu zaman kavramının patentini alalı sayısal olarak ben bile tahmin edemiyorum everen yokken biliyordum ve patantine baş vurdum. sen dağdan gelip bağdakinmi kovacaksın öylemi. zamanı ben yartım evensel olduğunu ben söylemiyorumda sen nasıl söylersin. hilakar hak hukuk tanımayan bir avukat görünmlü mahluksun.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Yazdıklarınızdan anlaşıldığı üzere siz nurcuların zaman’ın ne olduğu hakkında bir fikri yok, 1400 yıl önceki kafayla yorumlar yapmaya çalışırken kendinizi küçük düşürüyorsunuz. Zaman, güneşin doğup batmasından, mevsimlerin gelip geçmesinden bağımsız bir olgu, yani sizin zannettiğiniz gibi birşey değil. Zaman uzayın dokusuna kaynamış haldedir, yani 3 boyutlu algıladığımız uzay’ın 4. Boyutudur, Einstein tarafından ispatlandığı üzere, büyük kütleli cisimler uzay ve aynı doğrultuda zaman boyutunu bükerler, örneğin yörüngede gezen gps uydularında zaman dünyadakine oranla farklı akar, bu farktan kaynaklanan sapmaları önlemek için atom saatlerinde düzeltme yapılması şarttır. Neticede, evrende zaman boyutu dışında kalan bir varlık olamaz, olur derseniz mantığı çöpe atarsınız, mantığın dışında bir tanrı fikri ise saçmadır. Umarım anlaşılır olmuştur.

Kusurlar hakkında yorumunuz gerçekten aşırı şekilde zorlama, siz bu şekilde güzelleme yaparak her türlü dini ve ideolojiyi kolayca aklayabilirsiniz,

Hitler, satanizm vb. dahil, herşey sizin ön kabullerinizin ne olacağına bağlı.

Dincilerin kıvırmalarından bir örnek daha, hatırlarsak anlamı olmazmış?!

Yahu sizin kitabınızda yazanları hiç okuyor musunuz? Allah ile direkt muhatap olup isyan edenler, allahın sözüne itibar etmeyen, yasaklarını çiğneyen ve dünyaya sürülen adem, kardeşini öldüren oğlu, ispat isteyen ibrahim, vs. Demekki kendini göstermesi imtihana engel değil.

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

...

Devam edelim...

Bu yuvarlagin icine kendi programladigimiz figurlari (insanlari) koysak.

Bu kendi programladigimiz insanlari sonra cezalandirmaya kalksak.

Ne mantikli olur degil mi???

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Side Effect yazdı:

Nurcularin zirvasini alip tatmin olun diye onumuze sunuyorsun sonrada takken dusunce konuya odaklan diyorsun. Tanri icin her sey olup bitmisse sinavin olmasinin mantigi nedir anlat hadi ezbere duz getirmeyin su zirvalari. Kusurlu insani yaratmasinin sebebi daha az gunah islesinmi diye bu ne sacma mantik o zaman hic yaratmasin. Isinize gelince insan mukemmel yaratildi isinize gelmeyince kusurunda faydasi var diye sacmaliyorsunuz. Kusurun faydasi falan yok cevap bulamayinca her seyi soyut kavramlara baglamayin.

kusur  ; her şey  zıttiyla  bilinir  ilkesine  uygundur  ben  her şey kusursuz  demiyorum  ama  Allah'ın  neden  kusurlu  yarattığınada  atıf  yapmak  istedim  .kotuluk  olmadan  iyilik  karanlık  olmadan  aydınlık  anlaşilamaz  takdir  edilemez.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, sağduyu yazdı:

Bu cevaplar ancak zaten tatmin olmaya hazır dincileri tatmin eder.

Arap zırvalarından ilham alıp  sonra da aman putumu bu işe karıştırmayın ne demek?

Benzetme yanlış, eğer senin put her şeyi kapsıyorsa kapsama alanından ayrı bir şey nasıl yaratabiliyor? 

2. souryu sormadan önce mantıklı bir biçimde önce put için zamanın olmadığını kanıtlaman lazım, sen daha 1. iddianı kanıtlamadan direk doğruymuş gibi 2. soruya atlamışsın.

Bir de sen zaman deyince ne anlıyorsun? Kendin düşünerek bana bir zaman tanımı yap.

Yahu hem Kuran'a göre cevap vermeyin diyorsun, hem de Kuran'a göre putum şöyle yapacak, böyle yapacak diyorsun, Sen önce ne istediğine karar ver.

Madem kör olmak sana göre güzel, o zaman iki gözünü de kör edelim. Bu güzellikten mahrum kalma. Allah'ın sana bol bol kör ve sakat çocuklar nasip etsin, böylece belki günah işlemezler ve putun cennetine giderler.

Bir salakça benzetme daha. Öğretmen çocuğun bilgisini ölçmek için imtihan yapar, bilmediği zaman da tutup çocuğu kalorifer kazanına atıp yakmaz. Ayrıca ben hiç bir öğretmenin öğrenci yarattığını görmedim, sen gördün mü?

Bir de bu senin put her boku bilmiyor mu? Yarattığı insanların çoğunu cehenneme atıp yakacağını da bilmiyor mu? Bir tanrı hangi mantıkla yakacağını bile bile insan yaratır? Trilyonlarca yıl boş boş oturmaktan canı mı sıkılmış da yahu dur ben insan yaratayım, sonra da onu pişireyim, seyretmesi güzel olur mu demiş? Derdi ne bu senin putun?

Ayrıca bir tanrı neden insan yaratıp sonra da onu imtihana sokuyor? Amacı ne? Knedi tasarladığı insanın ne yapacağını bilmiyor mu? Çalışıp çalışmadığını mı test edecek?

Bu peygamber dediğin kişilerin ayrıcalıkları ne? Neden onlar imtihana girmiyor? Allah direk bunlara kendini belli edip inanma işinden muaf tutyor bu herifleri? Madem işler böyle yürüyor, o zaman beni peygamber seçsin, o peygamber dediklerin bana inansın, ben neden bu heriflere inanmak zorundayım?

öğretmen  imtihan  eder  cehenneme  atmaz  ama  ceza  mahiyetinde  not  verir. Burada ki  önemli  kısım  öğretmen  öğrenci  yanlış  yaptığında  düzeltirse  sınav  esnasında  haksızlık  olur  .Ayni  şekilde  öğretmen  imtihan  yaptığını  söyler  .Allahta  yöntem  olarak  aracılar  ile  söyler  .Mesela  herkese  bildirilse  idi  belli  bir  yaşa  gelince  artık  (imtihandayim  başka  şansım  yok  inanmak  ve  bu  imtihana  göre  yaşamalıyım  ve  dine  inanmaliyim  derdiniz) bu  ilkeden  dolayı  unutturulmuştur  ademoglundan  alınan  söz. 

Sitelerde Paylaş
19 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

kusur  ; her şey  zıttiyla  bilinir  ilkesine  uygundur  ben  her şey kusursuz  demiyorum  ama  Allah'ın  neden  kusurlu  yarattığınada  atıf  yapmak  istedim  .kotuluk  olmadan  iyilik  karanlık  olmadan  aydınlık  anlaşilamaz  takdir  edilemez.

Kötülük olmadan iyilik anlaşılmaz, takdir edilmezmiş, anlama, takdir etme, o da eksik kalsın. Çok mu önemli iyiliği anlayıp takdir etmen? Sen takdir etmeyi, anlamayı öğreneceksin diye milyarlarca canlı acı çekmek zorunda mı? Siz dinciler kendinizden başkasını düşünmez misiniz?

15 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

öğretmen  imtihan  eder  cehenneme  atmaz  ama  ceza  mahiyetinde  not  verir. Burada ki  önemli  kısım  öğretmen  öğrenci  yanlış  yaptığında  düzeltirse  sınav  esnasında  haksızlık  olur  .Ayni  şekilde  öğretmen  imtihan  yaptığını  söyler  .Allahta  yöntem  olarak  aracılar  ile  söyler  .Mesela  herkese  bildirilse  idi  belli  bir  yaşa  gelince  artık  (imtihandayim  başka  şansım  yok  inanmak  ve  bu  imtihana  göre  yaşamalıyım  ve  dine  inanmaliyim  derdiniz) bu  ilkeden  dolayı  unutturulmuştur  ademoglundan  alınan  söz. 

Yani diyorsun ki benim manyak, sapık, sadist putum ille de birilerini yakmak zorunda, yakmadan rahat edemiyor. 

Neden senin putun bu kadar insan yakma meraklısı? Nedir derdi? Çok mu kötü bir çocukluk geçirmiş? 

Peki senin put Muhammed'e ve diğer peygamberlere kopya verirken haksızlık etmiş olmuyor mu? Madem put bu kadar haksızlığa karşı, adalet tutkunu, o zaman bu peygamber denen şarlatanları da uyarmasın. Bu peygamber denen heriflere neden imtihan yok? 

İki insan yarat, sonra da bu iki insandan birine görün, diğerine görünme, saklan, sonra da göründüğün kişiye de ki, git şuna söyle sana inanmazsa onu sonsuza kadar kebap yaparım. Böyle bir saçmalığı nasıl aklınız ve mantığınız kabul ediyor?

Bu arada ateistlerin sorularına yanıt veriyorum diyorsun ama bazi sorulari cevaplamadan geçiyorsun, olmaz böyle, ne yani ben de put gibi seni kebap yapmakla mı tehdit edeyim? Sadece bu lisandan mı anlıyorsun?

Mesela şunlara:

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, sağduyu yazdı:

Kötülük olmadan iyilik anlaşılmaz, takdir edilmezmiş, anlama, takdir etme, o da eksik kalsın. Çok mu önemli iyiliği anlayıp takdir etmen? Sen takdir etmeyi, anlamayı öğreneceksin diye milyarlarca canlı acı çekmek zorunda mı? Siz dinciler kendinizden başkasını düşünmez misiniz?

Yani diyorsun ki benim manyak, sapık, sadist putum ille de birilerini yakmak zorunda, yakmadan rahat edemiyor. 

Neden senin putun bu kadar insan yakma meraklısı? Nedir derdi? Çok mu kötü bir çocukluk geçirmiş? 

Peki senin put Muhammed'e ve diğer peygamberlere kopya verirken haksızlık etmiş olmuyor mu? Madem put bu kadar haksızlığa karşı, adalet tutkunu, o zaman bu peygamber denen şarlatanları da uyarmasın. Bu peygamber denen heriflere neden imtihan yok? 

İki insan yarat, sonra da bu iki insandan birine görün, diğerine görünme, saklan, sonra da göründüğün kişiye de ki, git şuna söyle sana inanmazsa onu sonsuza kadar kebap yaparım. Böyle bir saçmalığı nasıl aklınız ve mantığınız kabul ediyor?

Bu arada ateistlerin sorularına yanıt veriyorum diyorsun ama bazi sorulari cevaplamadan geçiyorsun, olmaz böyle, ne yani ben de put gibi seni kebap yapmakla mı tehdit edeyim? Sadece bu lisandan mı anlıyorsun?

Mesela şunlara:

birinci  olarak;Peygamberlere soylemese  nasıl  haberimiz  olacaktı  ve  dediğim gibi  herkesin  içine  koysa  kayitsiz  sartsiz  inanmak  durumunda  kalirdiniz  bu da  uygun  değil .

ikinci olarak  ; bildiği için  yapmıyorsun  sen  yapacağın  için  biliyor. Ayna  örneği  meşhurdur  ezeli  ve  ebedi  ilmi  ile  hepsini  kuşatan  için  sıkıntı  yoktur. 

Ayrıca  bir  yetkili  size  para  verse  dese  şuraya  hastane  aç  sizde  topluma  zararlı  bir  mekan  açsanız  suçlusu  Yetkili  mi  (tanrı  size  irade  verdi ) 

bir de  sizin  dediginize  göre  herkes  zorunlu  olarak  bir davranış sergiliyorsa  bir  suçluyu  neden  cezalandiriyorsunjz? Zaten  pekte  iradesiyle  yapmamış .

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Benzetme yetersiz kullandığın fiil yaptık yarattık geçmiş zamana işaret ediyor küçük gözüksede vurgulanarak itiraz edilmesi haklı noktalar bunlar

zamanı yaratan zamandan münezzeh diyorsun peki zaman tanrıdan münezzeh dersek ne olur böyle bir şey olabilir mi?

Eğer zaman kelimesinin bir önemi yoksa tanrı ezeli ve ebedi demenin anlamı ne neyden ezeli(öncesiz) neyden ebedi(sonsuz) olacak sorusu akla gelir cidden teşbih mi yapıyor çünkü ezeli ve ebedi olmak zaman içersinde değer buluyor.

Tanrı eğer zamana dış bir pencereden bakıyorsa zamanın sınırı olur bu da herşeyin olup bittiği anlamına gelir(tanrı geleceği bilir çünkü yarattı öngördü değil) bu da insanın iradesi olmadığı anlamına denk gelir yada tanrı tikelleri bilmez mi demeli?

9 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Öğretmen mi imtihan yapıyor yoksa öğrencilerden biri peygamber mi?

İmtihan eden kim?

Her peygamber ciddiye mi alınmalı? Belki bazı insanlar allahla iletişim kurduğunu sanıp kafalarına göre yaşıyordur

Hatırlamak için hatırlamanın zihinde gerçekleşmesi gerekiyor.

Allahın imtihan etmesi için peygamber göndermesine gerek yok böyle de insanların samimi davranışlarını ölçebilir ayrıca daha geniş bir kitle için bu durum daha adil olur.

Allah gönderdiği kitaptan sorumlu tutacak demek o kitabı dikte etmek etmek demektir ancak bu kitap kitlelelere empoze edildiğinde evrensellik kazanabilir ki islamda allahın kendi taraftarları var kendi kitabı var. İnsanlar Allah öyle davranmalarını istiyor diye öyle davranmaları yani allah için şunu yapmaları samimi değildir ancak bu durum hamasetle ört bas edilebiliyor.

Farz et ki Müseylime yemame savaşını allahın izniyle kazandı sonrasında buna benzer bir akibet olacaktı.

İtiraf edilmesi gerek kitlelerin dinleri kabul etmesi tamamen sürü psikolojisi.

tarihinde yüpyücecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

birinci  olarak;Peygamberlere soylemese  nasıl  haberimiz  olacaktı  ve  dediğim gibi  herkesin  içine  koysa  kayitsiz  sartsiz  inanmak  durumunda  kalirdiniz  bu da  uygun  değil .

Herkese kendisi bildirsin, işi ne, boş boş oturmasın. Ayrıca neden bu peygamber denen herifler ayrıcalıklı? 

Herkes kayıtsız, şartsız inansın, ne zararı var? Yahu nedir bu siz dincilerdeki bazı insanlar sonsuza kadar yakılsın arzusu? Neden herkesin cennete gidip sonsuza kadar mutlu mesut bir hayat yaşaması fikri size batıyor? Neden insanların çoğunun sonsuza kadar işkence edilerek yakılmasını istiyorsunuz?

6 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

ikinci olarak  ; bildiği için  yapmıyorsun  sen  yapacağın  için  biliyor. Ayna  örneği  meşhurdur  ezeli  ve  ebedi  ilmi  ile  hepsini  kuşatan  için  sıkıntı  yoktur. 

Bırak şimdi laf salatasını, bu put daha yaratmadan insanların çoğunu yakacağını bilmiyor mu? Yakacağını bile bile neden insan yaratıyor? Amacı ne? Milyarlarca insanı yakmakla eline geçecek?

9 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Ayrıca  bir  yetkili  size  para  verse  dese  şuraya  hastane  aç  sizde  topluma  zararlı  bir  mekan  açsanız  suçlusu  Yetkili  mi  (tanrı  size  irade  verdi ) 

Suçlu yetkili tabii ki, bu yetkili benim topluma zarar vereceğimi bile bile neden bana para veriyor? Sen bu para verdiğin adamın topluma zararlı bir mekan açacağını bilsen ona para verir misin?

12 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

bir de  sizin  dediginize  göre  herkes  zorunlu  olarak  bir davranış sergiliyorsa  bir  suçluyu  neden  cezalandiriyorsunjz? Zaten  pekte  iradesiyle  yapmamış

Benim herkes zorunlu bir davranış sergiliyor dediğimi nereden çıkardın? 

Sitelerde Paylaş

İslam masalında Allah'ın yanında melekler olmadan geçirdiği bir süre,zaman var.Bu Allahın başlangıcı ve sonu yok,sonsuz.Bu sonsuzlukta yalnız başına takılırken,yanında kimsecikler yokken melekleri yaratıyor.Tabi bu Allah zamanı gelince melekleri yaratacağını da zaten biliyor.Sonsuzlukta yalnız yalnız takılırken melekleri yaratma anı gelince bildiğini gerçekleştiriyor ve melekleri yaratıyor.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...