Jump to content

ateistlerin bazı sorularına yanıtlar.

Recommended Posts

55 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Klavyenin D NA gibi evrimsel bir  süreç geçirmediğini biliyoruz. Sizin en büyük sıkıntınız her şeyin şak diye olduğunu sanmanız. Bak evrimsel süreçte karmaşık yapılar inanılmaz süreçlerde gerçekleşir. Ancak sizin  kıyasladığınız nesnelerin süreci evrimsel sürece göre hiç yoktur. Insan beyni evrimsel  bir hatadan dolayı uzun süreçleri algılayacak kapasitede değildir.  

Sana bunları milyarlarca kez anlattık hayla nasıl anlamıyorsun?  Evrim de de sıkıntıların olduğunu demiştim. Hiç evrim ile ilgili bir kitap okudun mu? Veya makalelere bakıyor musun  ? Bakmadığından eminim. 

dna  nın  olması  bir  şimşek  veya  yıldırım  ile  10  üzeri bilmem  kaç  bir  ihitmal  çok  güç  değil  mi?

Ayrıca  klavyede evrimsel  süreç  geçirmiştir  ilkel  halinden  daha  modern  haline  doğru. 

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 68
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

5 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

normalde  olan  bir şeye  sahip  olmamak  neye  sahip  olmamak  ;kusursuzluğa  sahip  olmamak.Kusursuzluğu  siz  kusuru  görerek  algılarsınız  yoksa  bir şeyin  kusursuzluğunu  sadece  kusursuz  bir  şeye  bakarak  anlayamazsınız. Örneğin; elinizdeki  kalem  kusursuzsa  , kusurlu  yani  yazmayan  bir  kalem  görünce  dersiniz  ki  diğer  kalem  kusursuzdu  yoksa  tek  başına  kusursuz  bir  kalem  diyemezsiniz.(pilot  kalemle  Allahi  ispatlayan  video  aklınıza  gelmesin  kalem  deyince  lütfen ?)

Sen iyice gizliye döndün bir ara forumda vardı cevap verdiğim lafta hemen cambazlık yapan.  Kusurun bir faydası yok diyorum saçma sapan kusur tanımını yapıyorsun. Gözü kör doğmuş bir adamın olması iyi bir şey mi oluyor ? Napıcan adamın gözü yok diye kendi gözünün değerini anlayıp namaza mı duracan ? O adamın gözünün kör doğmasının suçu ne? Sen tatmin ol diyemi yaratıldı yani o ?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

dna  nın  olması  bir  şimşek  veya  yıldırım  ile  10  üzeri bilmem  kaç  bu  ihitmal  çok  güç  değil  mi?

Bu hücrenin oluşumu 

Tabi şimdi hücreyi ele alırsak:

Elimizde tek bir atış denemesi yok. Ilk hücrenin oluşumu için oldukça yüksek miktar deneme şans var. Artı bu illa dünya da  olacak diye bir şey yok. Suyun oluşabileceği milyarlarca gezegen var. Belki de illa yıldırım ile oluşmasının gerekmeyeceği farklı kanunların olduğu EVRENLER var. 

Anlayacağın elimizde muazzam bir deneme sayısı var...

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Bu hücrenin oluşumu 

Tabi şimdi hücreyi ele alırsak:

Elimizde tek bir atış denemesi yok. Ilk hücrenin oluşumu için oldukça yüksek miktar deneme şans var. Artı bu illa dünya da  olacak diye bir şey yok. Suyun oluşabileceği milyarlarca gezegen var. Belki de illa yıldırım ile oluşmasının gerekmeyeceği farklı kanunların olduğu EVRENLER var. 

Anlayacağın elimizde muazzam bir deneme sayısı var...

klavye olayına  ne  dersiniz  ? her  insan  yapımı  şey de evrim  geçirir  lkelden  moderne doğru. Canlılarda  öyle  evrime  göre. Bu  taktirde  insan  yapımında  guc  irade  var  canlılarda  niçin  olmuyor?

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, akılsızşuursuzatom said:

dna  nın  olması  bir  şimşek  veya  yıldırım  ile  10  üzeri bilmem  kaç  bir  ihitmal  çok  güç  değil  mi?

Ayrıca  klavyede evrimsel  süreç  geçirmiştir  ilkel  halinden  daha  modern  haline  doğru. 

Güzel bir küfrü hak ediyorsun aslında ama..neyse.

Kendine az biraz özsaygısı olan adam bunca muhabbeten; yazılan çizilenden sonra şunları yazar mı? Yazmaz.

Hesabın kalanını sana bırakıyorum. Özsaygın devreye girecek(!) yine bu noktada. 

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

klavye olayına  ne  dersiniz  ? her  insan  yapımı  şey de evrim  geçirir  lkelden  moderne doğru. Canlılarda  öyle  evrime  göre. Bu  taktirde  insan  yapımında  guc  irade  var  canlılarda  niçin  olmuyor?

Klavyenin evrimi ile DNA nin evrimi aynı mı sence bir düşün  ?

Şu bilincini şuurunu kullan azcık. 

Klavye ile evreni kıyaslarsan anlarım ama canlı ile neden kiyasliyorsun?

Sitelerde Paylaş

Dindarlar o kadar dar kalıba sıkışmıştır ki kafaları taaa taş devrinden kalma bir düşünceye takılmış, daha oradan buraya gelememişlerdir. O düşünce de şu:

"Ben bu taşı yontarak bu baltayı bir amaç için yaptım. Bunu yapan benim. Peki ama beni kim yaptı ve ne amaçla yaptı?"

Tarih boyunca bu soruya bu dini dar kafası dar idyotların bulabildiği tek yanıt ise gülünç ve aptalca:

"Allah beni kendisine tapınayım, yaranmak için yalakalanayım, kölesi olayım diye yarattı!" :lol:

Tarih bundan daha ezik bir embesil fikir daha kaydetmedi! Kendi hayalinde yarattığı bir uyduruk güce köle olan yobaz dar kafa bu işte! Bunlar daha taş devrinde takılıp kalan geriler. İnsanlar taş devrinde dev bir güneş takvimi olan Stonehenge'i inşa etmişler, bunlar hâlâ bu devirde Ay'a bakıp akşama kadar susuz geberiyorlar yaz gününde. Alooo güneş takvimi taaaa taş devrinde icat oldu, koskoca anıtı dikildi alooo! Siz daha tapınıyoruz diye taş dolanın, taş öpün, taş taşlayın! 

Size taş devrinde takılmış kalmış demek iltifat olur, taş devrinden gerisiniz siz. Taş devrinde insanlar muhteşen Stenehenge'i inşa etmiş. Siz ne inşa ettiniz, güya küp biçimi yapmaya çalıştığınız ama hiç bir kenar uzunluğu diğerini tutmayan, metre ile fark olan bir ucube yapı! Onlar onu taş devrinde yapıyor taş! Biraz utanmanız olsa da yüzünüz kızarsa!

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, democrossian yazdı:

Dindarlar o kadar dar kalıba sıkışmıştır ki kafaları taaa taş devrinden kalma bir düşünceye takılmış, daha oradan buraya gelememişlerdir. O düşünce de şu:

"Ben bu taşı yontarak bu baltayı bir amaç için yaptım. Bunu yapan benim. Peki ama beni kim yaptı ve ne amaçla yaptı?"

Tarih boyunca bu soruya bu dini dar kafası dar idyotların bulabildiği tek yanıt ise gülünç ve aptalca:

"Allah beni kendisine tapınayım, yaranmak için yalakalanayım, kölesi olayım diye yarattı!" :lol:

Tarih bundan daha ezik bir embesil fikir daha kaydetmedi! Kendi hayalinde yarattığı bir uyduruk güce köle olan yobaz dar kafa bu işte! Bunlar daha taş devrinde takılıp kalan geriler. İnsanlar taş devrinde dev bir güneş takvimi olan Stonehenge'i inşa etmişler, bunlar hâlâ bu devirde Ay'a bakıp akşama kadar susuz geberiyorlar yaz gününde. Alooo güneş takvimi taaaa taş devrinde icat oldu, koskoca anıtı dikildi alooo! Siz daha tapınıyoruz diye taş dolanın, taş öpün, taş taşlayın! 

Size taş devrinde takılmış kalmış demek iltifat olur, taş devrinden gerisiniz siz. Taş devrinde insanlar muhteşen Stenehenge'i inşa etmiş. Siz ne inşa ettiniz, güya küp biçimi yapmaya çalıştığınız ama hiç bir kenar uzunluğu diğerini tutmayan, metre ile fark olan bir ucube yapı! Onlar onu taş devrinde yapıyor taş! Biraz utanmanız olsa da yüzünüz kızarsa!

teistler  için  dediğiniz  geçerli  olabilir  ama  deistler icin  biraz  daha zor. 

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

tamam  evreni  kiyaslayalim?

Ilk denilecek şey klavyenin oluşabilmesi için insan eli gerektiğidir.  Ancak evren için dış faktör gerekmez. Illa da dış faktör diye tutturuyor isen bu sefer niye gerektiğini açıklamak zorundasın. Çünkü bu işleri çıkmaza sokar.  ( bkz. Ockham Usturası )

Artı evrende düzen olduğunu düşünmemizi gerektirmeyen işler var. 

Mesela kaos yasasi yani deterministik evren ,  kaotiklik

Elimizde bunlar olunca tanrı kavramını reddediyoruz işte. 

Tabi sen aklındaki soruları sormuyorsun.  Eğer sorsaydın şimdiye tatmin olurdun. Yavaş yavaş papağan müslimlere dönüyorsun. 

Sitelerde Paylaş

On 30.08.2018 at 20:21, akılsızşuursuzatom yazdı:

Her  eylem nasil  her  durumda  değişim  olur  sizce?

Değişimin olmadığı bir eylem örneği verebilir misin?

Fizikteki "eylemsizlik" kavramı bile bunu kastediyor, değişimsiz eylem nasıl olur? Çelişki.

Ama her değişim zaman gerektirir mi, sorulacak soru bu olabilir. Fakat savunduğun şeyler açısından, ordan da bir yere varılamaz, başka çelişkiler ortaya çıkacaktır. Zaman da zaten değişimin referansıdır.

On 29.08.2018 at 17:13, akılsızşuursuzatom yazdı:

3.3 . Ateistlerin  cok  dillendirdigi  ; Allah  ademoglundan  söz  aldı.Ben  bu  sözü  hatırlamıyorum  diyor  .Hatirlasak  zaten  imtihanin  anlamı  olmaz  .Ornek  olarak; öğretmen öğrencilere imtihan  yapar  2+2=5 yapan  bir  öğrenciye kopya verse  4 yapacaksın  diye  haksızlık  olur.Diyeceksiniz  ki  öğretmen  imtihan  olduğumuzu  hatırlatıyor  söylüyor  Allah  neden  hatırlamamıza  imkan  tanımıyor. el_cevap; peygamberler aracılığı  ile  zaten  imtihanda  olduğumuzu  bize  bildiriyor.icimize  o  güdüyü  koysaydı  herkes  bilir  ve  imtihanın  manası  kalmazdı. 

Önceki maddelere zaten ben dahil birçok kişi defalarca kez cevap yazdı, ama anlamak istemedin. Burdaki maddelerin hiçbiri bir şeye cevap değil.

Allah bizi imtihan edeceğini söylemiş, biz de evet demişiz. Hadi yahu?

Bu gerçek olsaydı, Allah hile yapmış olurdu. Çünkü imtihan şartlarını önceden belirtmemiş olurdu. Zira doğmamayı seçecek oldukça fazla insan var. Örneğin bütün ailesi soykırıma uğramış bir yahudi olarak dünyaya geleceksin ve buna evet diyeceksin. Klişedir ama Nazi kampındaki "eğer bir tanrı varsa benden özür dilemeli" duvar yazısını görmüşsündür. Bu kişi de "evet ben dünyaya gitmek istiyorum" dedi ve sen buna inanıyorsun, öyle mi?

Eğer şartları belirtmemişse Allah hile yapmıştır. Bana kalu belada "benim gönderdiğim peygamber 9 yaşındaki kızla evlenecek, sahabeleri cariyeler alıp tecavüz edecek, o da buna onay verecek, ama bu adamın getirdiği dine inanmazsan seni sonsuza kadar cehennemde yakarım" diyecek, ve ben "heee allahım lütfen beni imtihan et" diyeceğim ha? Kendi saçmalıklarınızı kendinize saklayın. Bu kalu bela hikayesi geçersiz bir bahaneden fazlası değil.

Ahzab 72 de imtihanı kabul ettiği için insana cahil diyen Allah, insanı nasıl kabul etmekle suçlayabilir ve bunu dayanak gösterir? Eğer yarattığı "cahiller" neyle karşılaşacaklarını bilmeden imtihanı kabul ettilerse, bu onları cahil yaratan Allahın suçu mudur, cahillerin suçu mu? Çocukların yaptıklarından çocuklar mı sorumludur, velileri mi?

Cahiller yaratıp cahil oldukları için onları suçlayan varlığa ne denir? Zira ben şizofren derim. Yahut oyuncaklarını dövüştüren bir çocuk aklı gibidir bunu yapanınkisi.

Ayrıca o ayetlerde kastedilen de insana imtihan önceden ciddi ciddi sorulduğu değildir:

https://sorularlaislamiyet.com/allah-bizi-yaratmadan-once-insan-olmak-isteyip-istemedigimizi-sormus-mudur

Sitelerde Paylaş
On 29.08.2018 at 17:13, akılsızşuursuzatom yazdı:

2.2 .olarak  hastalıklı  veya  kusurlu  (örneğin  ; gözü  kör  vs.)doğan  biri  görünüşte  sıkıntı da  gibi  gorunsede  bir şey  ya  görünüşte  güzeldir  ya da  neticeleri  itibari  ile  güzeldir  (ateş  yakar  ama  cokta yararları  vardir  bu  netice  itbari  ile  güzeldir. ) kusurlu  kişi  gözü  görmediği  icin  belkide  cehenneme  gideceği  yerde  gözü  görmediği icin  günahlara  pek  giremeyip  cenneti  hak  edecek  ,kolu  olmadığı  için  bir  takim günahlardan  belkide  uzak  duracak. Bu  nevi  hikmetler  mevcuttur. 

Belki demek işi çözmez.

"Belki de cehenneme gidecekti."

Ama belki de gitmeyecekti? Kör olan herkes gözü görseydi cehenneme mi giderdi? Eğer hayırsa, bu cevap neye cevaptır?

Gözü görüp de cehenneme gitmeseydi, o zaman kör olmasındaki "hikmet" ne olacaktı? "Bir hikmet vardır" iddianız varsa bunu ispatlamanız lazım. Vardır demek yetmez, bizzat göstermeniz lazım.

Ayrıca eğer kör olması onu belli günahlardan koruduysa, kör olmayıp o günahı işleyenlere yapılan haksızlık ne olacak? İmtihanda adam kayırmışsın mübarek.

Doğuştan hasta doğup, normal insanlar gibi eli ayağı tutmayıp, hayatı boyunca acı çeken bir insanda ne "hikmet" vardır? Çektiği acı karşısında cennete gitmesi mi? Bu mudur hikmet? Cenneti haketmek için acıya katlanmak mı hikmettir? İyi bir varlık karşılıksız iyilik yapıp insanı cennete mi gönderir, yoksa bunun karşılığında acı çekmesini mi bekler?

Sitelerde Paylaş
On 30.08.2018 at 23:22, democrossian yazdı:

Canlılar öyle bir güç olmadan olamayacaklarsa, o güç hiç olamaz. Onu da var edecek daha büyük bir güç lazım, onu da... Bu böyle gidemeyeceği için tanrı olanaksızdır ve olmadığı son derece kesindir. Tanrının olmadığı kadar kesin başka bir gerçek bulmak zordur. Tanrının olmadığı gerçeği bilinen en kesin gerçektir.

Ulaşabileceğimiz bir yer varsa yaz bilgili birine benziyorsun 15 yaşındayım matematikle ilgileniyorum şu sıralar çok düşünüyorum agnostik olmuş olabilirim ama hala çok emin digilim herşeyi bilmek istiyorum beni aydınlaticak bilim veya dinle ilgili kitaplar onerin varmi

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, Kaoss yazdı:

15 yaşındayım

Çok gençsin. Önünde alacağın yollar var. Bu yollarda önüne çok dinci çıkacak. Düşünmeye devam et ama çok konuşman ve dincilerle didişmen sana ne kazandırır ne kaybettirir bilemiyorum. En azından bir süre daha beklemede kalmanı tavsiye ederim. Sana köstek olmasınlar. Bu süreyi araştırarak değerlendir.

Ne araştırman gerekir, öncelikle bilimle ilgilenmelisin. Bilimsel gelişmeleri sürekli takip etmelisin. Bu arada evrimi iyice özümsemelisin. Ateizmin en önemli argümanı evrimdir elbette. Bunun yanısıra içinde yaşadığın toplum itibariyle bu toplumun dininin kitabında ne yazıyor bilmen gerekiyor. Buna çok zaman ayırma ama bilmen de gerekir. Eğer ilerde dincilerle tartışacaksan, ama ilerde, bunun için acele etme, bu kitap dedikleri şeyde ne yazıyor bilmen gerekecektir. 

Matematik en temel bilimdir. İlgilenmen güzel. Bilimin bütün dalları ile ilgilenmeni tavsiye ederim. Kendini tek dal ile kısıtlama. Tüm bilimlerin sentezini kafanın içinde yapabilirsen ufkunun çok genişlediğini göreceksin. Başarılı olmuş bütün bilimciler, sadece kendi dalları ile değil, tüm bilim dalları ile belli ölçülerde ilgilenmiş olanlardır.

Madem nickine uygun bir kitap önereyim. Ağır gelebilir diye endişe ederim ama acele etmeden sindirerek okursan sorun olmaz. Kaos. James Gleick. Son derece ufuk açıcı bir kitaptır. Matematikle de çok ilgili. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, democrossian yazdı:

Çok gençsin. Önünde alacağın yollar var. Bu yollarda önüne çok dinci çıkacak. Düşünmeye devam et ama çok konuşman ve dincilerle didişmen sana ne kazandırır ne kaybettirir bilemiyorum. En azından bir süre daha beklemede kalmanı tavsiye ederim. Sana köstek olmasınlar. Bu süreyi araştırarak değerlendir.

Ne araştırman gerekir, öncelikle bilimle ilgilenmelisin. Bilimsel gelişmeleri sürekli takip etmelisin. Bu arada evrimi iyice özümsemelisin. Ateizmin en önemli argümanı evrimdir elbette. Bunun yanısıra içinde yaşadığın toplum itibariyle bu toplumun dininin kitabında ne yazıyor bilmen gerekiyor. Buna çok zaman ayırma ama bilmen de gerekir. Eğer ilerde dincilerle tartışacaksan, ama ilerde, bunun için acele etme, bu kitap dedikleri şeyde ne yazıyor bilmen gerekecektir. 

Matematik en temel bilimdir. İlgilenmen güzel. Bilimin bütün dalları ile ilgilenmeni tavsiye ederim. Kendini tek dal ile kısıtlama. Tüm bilimlerin sentezini kafanın içinde yapabilirsen ufkunun çok genişlediğini göreceksin. Başarılı olmuş bütün bilimciler, sadece kendi dalları ile değil, tüm bilim dalları ile belli ölçülerde ilgilenmiş olanlardır.

Madem nickine uygun bir kitap önereyim. Ağır gelebilir diye endişe ederim ama acele etmeden sindirerek okursan sorun olmaz. Kaos. James Gleick. Son derece ufuk açıcı bir kitaptır. Matematikle de çok ilgili. 

Kaos teorisi ne kabaca biliyorum ama zaten çok açık bişey digilmi domino taşı etkisi ben herkez böyle düşünüyor diye umuyordum 

Benim içimde çok güçlü tartışma isteği var Instagram'da İslam yazıp postlara yorum atan dincilerle tartışmayı bile denedim birşeyler öğrenince başkalarına anlatmam gerekiyor etrafımda tartısıcak kimse yok

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Kaoss yazdı:

domino taşı etkisi

Kaosun bununla pek alakası yok. Kaos çok kapsamlı ve herkesin derinlemesine anlamadığı bir konudur. İlk kez Fransız matematikçi Poincaré tarafından ortaya atıldı ama kimse uzun süre anlamadı. Gelecekte Kuantum Teorisi ile birleşecek bir teoridir. Çünkü kaosun temeli kuantumda. Kaos henüz sadece keşfedildi, mekanizması açıklanmadı.

Sosyal medya derin tartışmaları kaldıracak düzeyde bir ortam değil. Fikir tartışması en iyi forumda yapılır. Yakın çevrenle hemen tartışmaya girmeni tavsiye etmiyorum. Forum iyidir. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, democrossian yazdı:

Kaosun bununla pek alakası yok. Kaos çok kapsamlı ve herkesin derinlemesine anlamadığı bir konudur. İlk kez Fransız matematikçi Poincaré tarafından ortaya atıldı ama kimse uzun süre anlamadı. Gelecekte Kuantum Teorisi ile birleşecek bir teoridir. Çünkü kaosun temeli kuantumda. Kaos henüz sadece keşfedildi, mekanizması açıklanmadı.

Sosyal medya derin tartışmaları kaldıracak düzeyde bir ortam değil. Fikir tartışması en iyi forumda yapılır. Yakın çevrenle hemen tartışmaya girmeni tavsiye etmiyorum. Forum iyidir. 

Ha ben yarış anlamışım internete yazınca kelebek etkisi çıktı ben o sandım kitabı okuyacagim

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...