Jump to content

Evliliğe BiYOLOJiK olarak elverişli olanlar nikahlanabilir..miş.

Recommended Posts

2 hours ago, Phocas said:

Kız kardeşlerle evlenmeyin demek,

dolaylı olarak kardeş olmayanlarla evlenebilirsiniz demek değil midir?

Muhammed’e yeni eş almayı yasaklamanın,

çok eşliliği yasaklama ile ne alakası var?

Bu soruları daha önce cevapladığım halde

yine soruyorsunuz;

hadi bi daha cevaplayayım.

1.

"Eşinizin üstüne onun kardeşini eş almayın" emrinden

"eşinizin üstüne onun kardeşi olmayanları eş alabilirsiniz" hükmünü çıkarmak 

sizin deyiminizle "absürd"ün ötesinde saçma bir çıkarımda bulunmaktır.

Tıpkı "içip içip namaza bulaşmayın" emrinden 

"içip içip etraftaki insanlara bulaşabilirsiniz" hükmünü çıkarmak gibi.

Yok öyle bi saçmalık; içip içip insanlara bulaşanlar layığını bulurlar. 

2.

Muhammed'in "ezvâc"ı bulunduğu için 

yani Muhammed 2'DEN ÇOK eşe sahip olduğu için

Muhammed bir eşini boşasa da bekar kalamaz.

O yüzden

eğer Muhammed yeni bir eş alırsa

eş üstüne eş almış olur.

"Eşlerini başka kadınlarla değiştirmen de helal değil" denerek

ona işte BU yasaklanıyor,

eş üstüne eş almak yasakalnıyor,

çok eşlilik yasaklanıyor çünkü eş üsütüne eş alınmadan çok eşli olunamaz.

Ve islam peygamberinin şahsında

bütün müminlere yasaklanıyor çok eşlilik.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 317
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bir de ayetlerde söyleneni daha kolay anlamanız için

33:52'de ve 4:23'te yasaklananları karşılaştırarak okuyun,

çünkü onlar birbirini tamamlıyor.

Eşinin üstüne başka bir kadını eş alman sana helal değil. (33:52)

Eşinizin üstüne onun kız kardeşini almanız haram kılındı. (4:23)

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Phocas said:

Muhammed zaten çok eşli birisi, Allah tek eşliliği savunuyorsa, Muhammed’in tek eş almasını emrederdi.

Bu itirazı da daha önce cevapladım;

bi daha cevaplayayım:

Türkiye Cumhuriyeti

av hayvanlarının üreme dönemlerinde öldürülmesini 

ancak 1938'de yasakladı.

Laik hukukta da İslam hukukunda da kural odur ki yasaklar geçmişe yürümez;

biz kural mural tanımayıp kahrolsun TC mi diyelim şimdi?

"Devletimiz av hayvanlarını korumak istiyor idiyse devlet kurulur kurulmaz getirmeliydi o yasağı" deyip devletimizi red mi edelim? 

Yanlışlar

madem ezelden önlenmiyor 

hiç önlenmesin mi?

Eğer bu inkarcı tavrı takınırsak

devletin yasaklar koymak suretiyle yanlışları gidermesi imkansızlaşır.

Allah ve nebi algısıyla ilgili bir konu bu;

ve ben müminim, sizden farklıyım.

Bana göre Muhammed de çağdaşları gibi yalnızca bir insan,

çağdaşları değişik nedenlerle nasıl eş üsütüne eş aldıysa,

o da değişik nedenlerle eş üstüne eş aldı.

Bu konuyu tartışmak ihtiyacı duymuyorum;

şimdi çok bile konuştum, lüzumsuz...

Lütfen beni anlayıp hoş görmeye çalışın çünkü ben sizi anlıyorum ve hoş görüyorum;

inanç faşizminin lüzumu yok.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

yasaklar geçmişe yürümez;

Yasaklar geçmişe yürümez doğru ama bu yasakları delen kim? Üstelik Allah’ın kurallarını! Hem de bol bol minare dikilip, kuran zikredilen, son ve gerçek olduğu iddia edilen dini kabul etmiş yerlerde!

E526_F77_D_0987_4_BC2_80_DB_5_D4037841_D

tarihinde Phocas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Phocas yazdı:

Yasaklar geçmişe yürümez doğru ama bu yasakları delen kim? Üstelik Allah’ın kurallarını! Hem de bol bol minare dikilip, kuran zikredilen, son ve gerçek olduğu iddia edilen dini kabul etmiş yerlerde!

E526_F77_D_0987_4_BC2_80_DB_5_D4037841_D

araplar, hasan akçay kadar arapça bilmedikleri için -ne yazık ki- allahın açıkça buyurduğu emirlerini anlamıyorlar.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, bir_akil_insan yazdı:

araplar, hasan akçay kadar arapça bilmedikleri için -ne yazık ki- allahın açıkça buyurduğu emirlerini anlamıyorlar.

Hasan Akçay’ın arapça bildiğini düşünüyorum ama Kuran’da ki ilkelliklere vicdanı ve aklı elvermiyor. Sorun bu..

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
On 11.09.2018 at 11:21, Hasan Akçay yazdı:

Bu soruları daha önce cevapladığım halde

yine soruyorsunuz;

hadi bi daha cevaplayayım.

1.

"Eşinizin üstüne onun kardeşini eş almayın" emrinden

"eşinizin üstüne onun kardeşi olmayanları eş alabilirsiniz" hükmünü çıkarmak 

sizin deyiminizle "absürd"ün ötesinde saçma bir çıkarımda bulunmaktır.

Tıpkı "içip içip namaza bulaşmayın" emrinden 

"içip içip etraftaki insanlara bulaşabilirsiniz" hükmünü çıkarmak gibi.

Yok öyle bi saçmalık; içip içip insanlara bulaşanlar layığını bulurlar. 

Şart bildirip bir işi olumsuzlayan bir durumun karşılığı olarak şart yerine yüklemi değiştirmek dilbilgisi kurallarına aykırıdır.

İki kız kardeşle evlenmeniz haram kılındı ifadesinde olumsuzlanan iş evlenmektir. Şartı da aynı anda iki kız kardeşledir.

bu durumdan iki kız kardeşle evliliğin dışındaki durumun haram olmadığı anlaşılır

içip içip namaza durmak haram kılındı ifadesinde olumsuzlanan iş namaza durmaktır. Şartı ise içkili olmaktır.

bu durumdan içmeden namaza durmanın haram olmadığı anlaşılır.

içip içip namaza durmayın karşılığı olarak içip içip etrafa saldırabilirsiniz benzetmesi hatalı bir yönlendirmedir. 

tarihinde Sundance tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 hours ago, Sundance said:

Şart bildirip bir işi olumsuzlayan bir durumun karşılığı olarak şart yerine yüklemi değiştirmek dilbilgisi kurallarına aykırıdır.

İki kız kardeşle evlenmeniz haram kılındı ifadesinde olumsuzlanan iş evlenmektir. Şartı da aynı anda iki kız kardeşledir.

bu durumdan iki kız kardeşle evliliğin dışındaki durumun haram olmadığı anlaşılır

Dilbilgisi kuralları... özür dilerim, anlamadım;

oysa dilbilgisinden anlamam lazım 

çünkü kitap yazdım, ders kitabı olarak okutuldu.

4:23'te söylenene lütfen dikkat, orda deniyor ki

iki kız kardeşin arasını birleştirmeniz size haram kılındı -hurrimet aleykum en tecme'û beynel uhteyn.

Bu kadar... eşinizin üzerine onun KIZ KARDEŞiNi eş almanız haramdır. AÇIK ve net.

Ama size göre ne denmiş oluyor orda,  eşinizin üzerine başka kadınları eş almanız helaldır mı denmiş oluyor;

hem de çok eşli nebiye 33:52'de "Eşlerini BAŞKA KADINLAR ile değiştirmen helal değildir " diyen Allah'a inat?

Sitelerde Paylaş

Piyasaya öyle veya böyle bir şekilde sürülmüş bir kitap var.
İlginiz olup okumaya niyetiniz olursa şayet, en az 10 kere okumanızı salık veririm, çünkü bir iki kere de hemencecik anlayacağınızı zannetmiyorum. Artı 10. kereden sonra da "anladım" diyenler halt etmiştir. Mesela "Elif Lăm Mim", "Ya sin", "Tă hă" gibi ne idüğü belirsiz yerlerden hepinize bol bol selamlar; emi. :D

Bunun en büyük kanıtı, sayısız farklı tercümelerin yanında ciltler dolusu yorumların, görüşlerin olduğu gerçeğidir. Bir de bunlara rağmen senelerdir "Burasının anlamı öyle değildir, şöyledir" diye hiç bıkmadan usanmadan ortalarda dolaşanların olmasıdır.
Bitmedi.
Efendim; şimdi atıyorum mesela 10. sayfadaki bir cümledeki mesajı anlamaya çalışıyorsunuz. Eğer oradaki anlatılanı anlamıyorsanız, hiiç tasalanmayın, 100. sayfaya bakmanız icap eder, ki o da yetmedi, kitabı bir bütün olarak ele aldıktan sonra anlamaya çalışmalısınız. Ve bir  bakıyorsunuz, şıp diye anlamışsınız. Sonra "Vay be, ne muhteşem bir esermiş bu ve bunu bir insan yazmış olamaz!" diye arkaya yaslanıp keyif çatıyorsunuz. :D

Bu yöntemi bilhassa "sadece kitapçılar" kullanırlar ve ısrarla tavsiye ederler. :ders:

Diğerleri ise hălă anlamadılarsa, sayısı binleri(!) bulan hadislere bakmak zorunda kalırlar, yetmedi, sayısız ălim geçinenlerin sayısız yorumlarına bakmak icap ettiğini mırıldanırlar. :D

Şimdi hiç birşeyden haberi olmayan bir uzaylıya, bu kitabı okuyup aydınlanması için verseniz, acaba ilk hareketi ne olur ?! :89:

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnanılır gibi değil! Bu nasıl bir embesillik artık yahu! Hâla iki kız kardeşi almanın haram kılınmasının çok eşliliği haram kılmak anlamına geldiği çayırında otluyor! Böyle bir geri zekalılığı artık ne embesil tanımlar, ne idyot! Bu geri zekalılığın geriliğinde bir dip yok artık ya!

Bu kadar geri zeka nasıl olabiliyor, ülen idyot üssü embesil, eşin varken bir eş daha alman haramdır demek varken niye eşinin kız kardeşini alman haram desin be!

Tamam buraya kadar artık! Zekanın bu kadar gerisi ile de muhatap olunmaz! Şurda bir tartışmacıdır, burası da bir tartışma platformu diye sabır gösteriyorum ama artık bu sabır sınırını çok aştı! Bu utanmazda yüz de yok artık, en yüzsüz bildiğim bir dindarr filan vardı, o bile bu kadar yüzsüz değildi be!

Bu ne yahu! Hâla aynı yerde otlayıp aynı yere sıçıyor bu be! Sabrın da artık bir sınırı var. İnsan bir geri dönüp bakar ben ne sıçıyorum diye yahu! Sabır sabır yetti ama artık!

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Dilbilgisi kuralları... özür dilerim, anlamadım;

oysa dilbilgisinden anlamam lazım 

çünkü kitap yazdım, ders kitabı olarak okutuldu.

iki kız kardeşin arasını birleştirmeniz size haram kılındı -hurrimet aleykum en tecme'û beynel uhteyn.

Bu kadar... eşinizin üzerine onun KIZ KARDEŞiNi eş almanız haramdır. AÇIK ve net.

Ama size göre ne denmiş oluyor orda,  eşinizin üzerine başka kadınları eş almanız helaldır mı denmiş oluyor;

hem de çok eşli nebiye 33:52'de "Eşlerini BAŞKA KADINLAR ile değiştirmen helal değildir " diyen Allah'a inat?

Hasan bey;

Dilbilgisi kurallarından anladığınız halde kalkıp da "İçip içip namaza durmayın lafından içip içip etrafa saldırabilirsiniz mi anlarsınız siz?" diye örnek veriyorsanız demek ki başka bir eksikliğiniz var. 

Nisa-23 ayetinde haram olan evliliklerin şartları belirtilmiştir. Ayetin manası zaten hangi şartların haram olduğu. 

Anneniz ile evlenmeniz haramdır dendiği zaman, evlenmenin haram olmasının şartı anneniz olmasıdır. Bu durumda anneniz değilse evlenmenin haram olmadığı şartı anlaşılır.

İki kız kardeşle aynı anda evlenmeniz haramdır dendiği zaman, evlenmenin haram olmasının şartı iki kız kardeş olmasıdır. Bu durumda iki kız kardeş olmayan iki hanımla evlenmenin haram olmadığı anlaşılır.

İçip içip namaza durmanız haramdır dendiği zaman, namaza durmanın haram olmasının şartı içkili olmaktır. Bu durumda içkili değilken namaza durmanın haram olmadığı anlaşılır.

Göründüğü gibi şart bildiren olumsuzlamaları olumlu hale getirebilmek için şartın tersini alırsınız, olumsuzluk getirilen işi değiştiremezsiniz. Eğer böyle yapıyorsanız kelimelere ayak oyunu yaptırıyorsunuz demektir.

Bu yüzden "içip içip namaza durmayın" ifadesine karşılık "içip içip etrafa saldırabilirsiniz" örneğiniz hem hatalı, hem geçersiz, hem de uygunsuzdur. Dilbilgisi hakkında sınıflarda ders olarak okutulan birinin yapacağı hata da değildir.

Belki de sizin de eksikliğiniz Türkçe'ye çok fazla hakim olduğunuz için Arapça'dan Türkçe'ye çeviride aşırı uçlu anlamlara kadar gidip manadan çok kişisel görüşünüzün ağırlık kazanmasına sebep olmanızdır.

Sitelerde Paylaş

Bir insanın bir dilbilgisine aşırı hakim olması, bu insanın diğer dillerin dilbilgisine de aşırı hakim olduğu manasına gelmez.

Türkçe'ye aşırı hakim bir insan hiç İngilizce, Fransızca, Arapça bilmiyor olabilir.

Arapça'ya hakimliği, Arapça üzerindeki yetkinliği tartışmasız olan insanların Kuran'dan ne anladıkları ortada.

Arapça üzerinde yetkin olmanın ölçütü de Arapça ile ilgili literatür ortaya koyup, değerlendirilmesidir.

Sitelerde Paylaş

Soru:

Ama size göre ne denmiş oluyor orda,  eşinizin üzerine başka kadınları eş almanız helaldır mı denmiş oluyor;

hem de çok eşli nebiye 33:52'de "Eşlerini BAŞKA KADINLAR ile değiştirmen helal değildir " diyen Allah'a inat?

Soruya cevap verin lütfen,

açıklama yapmayın

yoksa kendiniz kelimelerle ayak oyunu yapmakla kalmazsınız,

üstüne bi de bana kelimelerle ayak oyunu yapıyorsun dersiniz.

Sizin bu iletinizde yapyaptığınız açıklamanın

bizim üzerinde durduğumuz iddiayla ilgisi yok.

İddia:

4:23'teki iki kız kardeşin aynı anda kocası olmanız haramdır hükmü

kardeş olmayan bir çok kadının aynı anda kocası olmanızı helal kılar.

Yok böyle bir saçmalık... 

lütfen soruyu cevaplandırın,

açıklama yapmayın.

.

Sitelerde Paylaş

Dilbilgisiyle alakası yok. Apaçık iki kız kardeşi alamazsınız diyor. İki kadın alamazsınız demiyor. Bu ifadeleri de dilbilgisi açısından tartışmak artık atın kaç dişi vardır diye tartışmak gibi! Açar atın ağzını bakarsın ülen!

Tersine iki üç dört... Allah ne verdiyse alın diyor yahu! Yuh artık yani, apaçık ifadeleri de muslimden başkası tartışmaz artık yani! İnsanda bir yüz olacak utanacak, arlanacak be!

Sitelerde Paylaş

Nisa-23 ayetinden kaçınılmaz olarak anlaşılanlar aşağıdaki gibidir. 

Önce ayeti görelim;

Size şunlarla evlenmek haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren sütanneleriniz, süt kız kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, kendileriyle zifafa girdiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız, -eğer anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur- öz oğullarınızın karıları, iki kız kardeşi (nikâh altında) bir araya getirmeniz.

Anneleriyle zifafa girmediğiniz sürece üvey kızlarınızla evlenmeniz haram değildir.

Üvey oğullarınızın (evlat edindiğiniz erkek çocuklar) karılarıyla evlenmeniz haram değildir.

Birden çok kadınla yapılan evliliklerde kadınlar kız kardeş olmadıkça evlenmeniz haram değildir.

3 satırlık ayette günümüz ahlak kurallarıyla çelişen bu kadar madde olması nasıl açıklanabilir?

Kuran bunlar gibi akılla, vicdanla, doğayla, mantıkla çelişen dünya kadar ayetle doludur.

Ortada yanlışlık olmuş tek tük bir kaç ayet bulunması söz konusu değildir. 

Durum böyleyken ortada bir yanlış anlaşılma, bir yanlışlık olduğunu iddia etmek geçerli bir iddia değildir. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Sundance yazdı:

bir yanlış anlaşılma, bir yanlışlık olduğunu iddia etmek geçerli bir iddia değildir. 

Bununla uğraşma bence. Bu idyot olduğu kadar kendini uyanık zanneden de bir şark kurnazı. Aptal olduğunu da bilmiyor, herkesi kendi kadar zekaya sahip sanıyor.

İki kız kardeşi alma yasağının çok eşliliğin haramlığı anlamına geldiği iddiasını çevirdi, kıvırttı titretti salladı şimdi iki kız kardeşle evlenme yasağı iki kadınla evlenme helalliği değildire çevirdi.

Ben bu omurgasız kıvırtkan embesili bir daha okumam da bit yavşağı kadar da saymam. Hâla aynı yerde otluyor yahu, inanılır gibi değil. Bakırköyden klinikten mi yazıyor nedir anlamadım!

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Soru:

Ama size göre ne denmiş oluyor orda,  eşinizin üzerine başka kadınları eş almanız helaldır mı denmiş oluyor;

hem de çok eşli nebiye 33:52'de "Eşlerini BAŞKA KADINLAR ile değiştirmen helal değildir " diyen Allah'a inat?

açıklama yapmayın

yoksa beni kelimelerle ayak oyunu yapmakla suçlaya suçlaya 

kelimelere ayak oyunu yaparsınız.

Sizin bu letinizde yapyaptığınız açıklamanın

bizim üzerinde durduğumuz iddiayla ilgisi yok.

İddia:

4:23'teki iki kız kardeşin aynı anda kocası olmanız haramdır hükmü

başka bir çok kadının aynı anda kocası olmanız helal olduğunu gösterir.

Yok böyle bir saçmalık... 

ve üzernde durduğumuz konu bu;

lütfen soruyu cevaplandırın,

açıklama yhapmayın.

.

Hasan bey;

Kimin ne olduğu ortada.

"Aşağıdakilerle evlenmeniz haram edilmiştir:" şeklinde bir giriş yaptığınızda, girişin altında belirttiğiniz şartlar dışındaki durumların haram olmadığı anlaşılır. 

İki kız kardeş ile aynı anda evlenmek haramdır.

Kız kardeş olmamaları durumunda iki kadınla aynı anda evlenmek bu şarta giriyor mu?

Girmiyor!

O halde birden çok kadınla evli olmak haram değildir.

Mantık kuralları çerçevesinde "Şu şart gerçekleşmesi halinde evlilik haramdır, iki kız kardeşle aynı anda evli olmak" ifadesinden haram olmanın yegane şartının iki kız kardeşle aynı anda evli olmak olduğu anlaşılır. Kız kardeş olmayan iki hanımla aynı anda evli olmak bu şartın dışındadır. İsterseniz kesişim kümeleri çizerek göstereyim.

Tabi bizi ilgilendiren sadece mantık kuralları değil. 

Ayette iki kız kardeş olma durumu özellikle yalnız belirtilmiştir. 

Birden çok kadınla evlenmeniz haramdır dense idi bu durum aynı anda iki kız kardeşle evli olma durumunu da kapsardı.

Bunun yerine iki kız kardeşle aynı anda evli olmanın özellikle yalnız belirtilmesinden de birden çok kadınla evli olmanın haram olmadığı anlaşılmaktadır.

Bu da dilbilgisi kurallarından anlaşılan.

Tabi bu kadarla da kalmıyor.

Kuran'ın erkekler için çok eşliliği onayladığını gösteren daha bir sürü etken var. 

Evlilik dışında cariyelerin onaylanması.

Cennette birden çok kadın vaat edilmesi.

Başta Muhammed ve halifeler olmak üzere İslam önde gelenlerin evlilikleri.

vs. vs. vs.

Durum böyleyken ortada bir yanlış anlaşılma olduğunu iddia etmenin ciddiye alınır bir tarafı yok.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Sundance yazdı:

Üvey oğullarınızın (evlat edindiğiniz erkek çocuklar) karılarıyla evlenmeniz haram değildir.

Bu ifade üzerine ilave olarak söylenecek çok şey var.

Düşünün bir komşunuz daha önceki evliliğinden bir oğlu olmuş bir kadınla evlilik yaptı.

Çocuğu 4-5 yaşlarından itibaren büyüttü.

Çocuk büyüyünce bir kadına aşık oldu, evlendi.

Aynı evde yaşamaya başladılar.

Derken bir gün çocuk karısından boşandı, adam çocuğun karısıyla evleniverdi.

Böyle bir durumda bu herif için ne düşünürsünüz?

Siz ne düşünürseniz düşünün Kuran bu durumu onaylamakta ve "HELAL" olduğunu belirtmektedir.

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

açıklama yapmayın

yoksa kendiniz kelimelerle ayak oyunu yapmakla kalmazsınız,

üstüne bi de bana kelimelerle ayak oyunu yapıyorsun dersiniz.

Siz de en baştaki yorumuma cevap verin lütfen;

"İçip içip namaza durmak haramdır" ifadesinin karşıtı "İçip içip etrafa saldırabilirsiniz" midir yoksa "İçmeden namaza durmak haram değildir" midir?

Bu verdiğiniz örneğin hatalı olduğunu kabul ediyor musunuz?

Sitelerde Paylaş

"iki kız kardeşin arasını birleştirmeniz size haram kılındı" denerek konan eş üstüne eş yasağı  konusunda

daha önce yazdıklarımı okumumış görünüyorsunuz; konuyla ilgisi olmayan şeyler söylüyorsunuz o yüzden.

lütfen ya okuyun ya da benden anlatmamı isteyin. Yoksa kör düvüşü yapar dururuz böyle. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...