Jump to content

Değer nedir?

Recommended Posts

Bir insani degerli yapan nedir? Ornegin parasi olan bir insan daha mi degerlidir? Ya da cok zeki bir insan, normal zekaya sahip bir insandan daha mi degerlidir?

Ya da cok bilgili biri? Ornegin Carl Sagan, bilime buyuk destegi oldugu icin daha mi degerli bir insan? Ya da Richard Dawkins?

Ya da Ataturk? Ornegin Ataturk'ten degersiz gordugun biri, neden degersizdir? Neden Ataturk daha degerlidir?

Sitelerde Paylaş

Değer yalnızca bir kelime. Sen nereye çekersen oraya gider.

Her şeyin göreli olduğu ortamda, kelimelerin pek önemi kalmıyor. Senin değerli dediğin şey, başkasına değersiz gelebiliyor. Tamamen hayata bakışınla ilgili.

Değer pek karşılaştırabileceğin bir kavram değildir. Özellikle insanlarla ilgili konuşuyorsak.

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Değer yalnızca bir kelime. Sen nereye çekersen oraya gider.

Her şeyin göreli olduğu ortamda, kelimelerin pek önemi kalmıyor. Senin değerli dediğin şey, başkasına değersiz gelebiliyor. Tamamen hayata bakışınla ilgili.

Değer pek karşılaştırabileceğin bir kavram değildir. Özellikle insanlarla ilgili konuşuyorsak.

Sen de terapistler gibi konusma.

Ben terapiste gittim. Neymis deger herkese gore degisirmis, onun cocugu ona gore degerliymis filan... Bu yuzden degersizlik diye bir sey yokmus. Bunlar bana kendi avutma gibi geliyor.

Ornegin parasi olmayan bir insanin "para mutluluk getirmiyor, bak zenginlerin hepsi mutlu mu" demesi gibi.

Iyi Hissetmek kitabinda da "kotu anne olma" konusu ele aliniyor. Bir kadin kotu anne oldugunu dusunuyor. Terapist, kotu annenin ne demek oldugunu soruyor filan. Neymis su davranis su kisiye gore kotuymus, bu davranis bu kisiye kotuymus, her sey goreceliymis, bu yuzden kotu anne diye bir sey yokmus. LOL

tarihinde Bir Buçuk tarafından düzenlendi
Küfür silindi
Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Market Wizard yazdı:

Ben terapiste gittim. Neymis deger herkese gore degisirmis, onun cocugu ona gore degerliymis filan... Bu yuzden degersizlik diye bir sey yokmus. Bunlar bana kendi avutma gibi geliyor.

Değersizlik diye bir şey olmaz mı? Tabi ki var.

Ama bakış açına bağlı.

Sana bir soru sorayım, Cengiz Han değerli mi?

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Değersizlik diye bir şey olmaz mı? Tabi ki var.

Ama bakış açına bağlı.

Sana bir soru sorayım, Cengiz Han değerli mi?

Peki ben sana bir soru sorayim.

Bir kadin dusun. Cooooooook guzel ve seksi olsun.

Simdi bu kadina desem ki, "Herkes seni guzel buluyor ama guzellik gorecelidir, sana mutlak guzel bir kadin diyemeyiz." Bu sence de biraz tuhaf degil mi?

Evet, benim guzel buldugum birini baskasi guzel bulmayabilir ama coooooook guzel bir kadin, guzeldir. Yani herkes icin gecerli bazi kurallar oldugunu dusunuyorum. Guzellik goreceli bu yuzden sen guzel degilsin, kendine guzel diyemezsin demek sacma olurdu.

Biraz anlatimim garip olabilir ama senin beni anladigini dusunuyorum.

Sitelerde Paylaş

Evet güzellik göreceli. Ama insanlar genelde aynı düşünür. Elbette bana güzel gelenle bir Alman’a güzel gelen aynı olmayacaktır, ama o başka bir konu. Büyük farklılıklarda insanlar genelde aynı düşünür.Şimdi sen benim sorumu cevapla.

Diyelim ki sen cirkinsin. Terapiste gidiyorsun ve sana diyor ki "O insanlar senin cirkin oldugunu dusunuyor, ama baska bir kiz, seni yakisikli bulabilir. Bu yuzden sana kesinlikle cirkin veya yakisikli diyemeyiz."

Bunu duyan sen "Oglum cirkin diye bir sey yokmus, her sey goreceliymis, oh be, ben cirkin degilim." diyorsun. :D

Ne kadar salakca degil mi?

Cengin Han'in degerli olup olmamasini neye gore olcuyoruz?

Sitelerde Paylaş

Mesele benim çirkin olup olmamam değil, benim kendimi çirkin görmem işte.

Belki hastayım. Kendimi olduğumdan daha çirkin görüyorum. Belki diğerleri kadar yakışıklıyım ama fark etmiyorum? 

Böyle şeyler herkeste olmuyor mu ergenlikte?

Sen beğenmezsin, bir başkası bayılır bir kıza. 

Elbette uç durumlarda görecelilikten çıkıyor. 

İşte Cengiz Han değerli bir kişi mi? Değerli bir insanı değerli yapan nedir diye soran sensin.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Mesele benim çirkin olup olmamam değil, benim kendimi çirkin görmem işte.

Belki hastayım. Kendimi olduğumdan daha çirkin görüyorum. Belki diğerleri kadar yakışıklıyım ama fark etmiyorum? 

Böyle şeyler herkeste olmuyor mu ergenlikte?

Sen beğenmezsin, bir başkası bayılır bir kıza. 

Elbette uç durumlarda görecelilikten çıkıyor. 

İşte Cengiz Han değerli bir kişi mi? Değerli bir insanı değerli yapan nedir diye soran sensin.

Bu deger konusunda bi' yanlislik oldugunu hissediyorum ama beynimdeki dusunceyi tam olarak ortaya cikaramadim.

Cengiz Han konusuna gelelim mesela. Hatta Cengiz Han'i degil, Ataturk'u ornek verelim.

Ataturk degerli midir? Ataturk bana gore degerlidir. Zekidir, akillidir, caliskandir, karakteri duzgun bir adamdir. Kalitelidir yani. Bu yuzden Ataturk benim icin degerlidir.

Ama bir baskasi, ornegin bir k*rt, Ataturk'u degerli bulmayabilir, hatta kufredebilir.

1 milyar insan Ataturk'u degerli bulurken, 1 milyar insan degersiz bulabilir.

Bu durumda Ataturk gercekten degerlidir diyebilir miyiz?

Bilmiyorum. Ama bu konuda bir yerde hata var sanki. Ama tam olarak cikaramiyorum onu. Herkes icin gecerli, evrensel kurallar oldugunu dusunuyorum galiba. Ornegin bir insan kaliteli bir insansa, zekiyse, akilliysa, ahlakliysa, degerlidir gibi...

tarihinde Market Wizard tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Değer, aynı güç gibi. Hatta daha da göreli.

Örneğin Türkiye'deki en zengin 10 adamı tanıyan ama parası olmayan adam mı daha güçlü yoksa çok zengin bir adam mı?

Elinde 100 tane dükkanı olan adam mı daha güçlü yoksa 100 dükkan alacak kadar parası olan adam mı?

Ordusu güçlü ama ekonomisi kötü olan ülke mi daha güçlü yoksa ekonomisi güçlü ordusu zayıf olan ülke mi?

Değere gelince...

Atatürk sana göre cesur biridir. Ama belki savaşta kendini feda edebileceği bir anda geri durmuştur. Bir silah arkadaşı bile bile kendini feda etmiştir. Sonra Atatürk Türkiye'yi kurmuş, bu onu daha mı değerli yapıyor?

Parası olan insan daha mı değerli oluyor her zaman? Veya cahil birisi değersiz mi? O doğuya bir git, insanlarla iletişim kur. Değere eğer öyle bakıyorsan, bakış açın değişecek.

Değer ve güç her zaman ölçülebilir değildir. Kaldı ki ölçülebilir olsalar da yine değişebilirler.

Sitelerde Paylaş
On 31.08.2018 at 17:23, Market Wizard yazdı:

Bir insani degerli yapan nedir? Ornegin parasi olan bir insan daha mi degerlidir? Ya da cok zeki bir insan, normal zekaya sahip bir insandan daha mi degerlidir?

Ya da cok bilgili biri? Ornegin Carl Sagan, bilime buyuk destegi oldugu icin daha mi degerli bir insan? Ya da Richard Dawkins?

Ya da Ataturk? Ornegin Ataturk'ten degersiz gordugun biri, neden degersizdir? Neden Ataturk daha degerlidir?

Dostum değer herkese göre değişir ama çoğunluğa göre:Farkli olan herkesin yaptigini yapmayan kendini sevdirmis güçlü yada az bulunan şeydir. Para degerlidir evet ama elmas daha değerlidir.Normalde para kağıt parçası elmas ise bir taş parçasıdır.Ama elmas az bulunur bu yuzden para eder.Annen icin en değerli şey sensin çünkü seni o getirdi buraya o baktı o büyüttü elmastan bile değerlisin.Eger yakışıklı kasli ideal kültürlü biriysen cogu kiz icin digerlerinden daha degerlisindir.senin araban diger arabalardan daha iyise seninki daha değerlidir çünkü para yatirdin ve daha kaliteli.Deger, kaybetmekten korktuğun şeye verilir.Zorlukla bulunmuş klasik olmayan güçlü pahalı gösterişli. Gezegenler satılsaydı en değerlisi dünya olurdu mesela.

tarihinde Dontcryforme tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Değer, aynı güç gibi. Hatta daha da göreli.

Örneğin Türkiye'deki en zengin 10 adamı tanıyan ama parası olmayan adam mı daha güçlü yoksa çok zengin bir adam mı?

Elinde 100 tane dükkanı olan adam mı daha güçlü yoksa 100 dükkan alacak kadar parası olan adam mı?

Ordusu güçlü ama ekonomisi kötü olan ülke mi daha güçlü yoksa ekonomisi güçlü ordusu zayıf olan ülke mi?

Değere gelince...

Atatürk sana göre cesur biridir. Ama belki savaşta kendini feda edebileceği bir anda geri durmuştur. Bir silah arkadaşı bile bile kendini feda etmiştir. Sonra Atatürk Türkiye'yi kurmuş, bu onu daha mı değerli yapıyor?

Parası olan insan daha mı değerli oluyor her zaman? Veya cahil birisi değersiz mi? O doğuya bir git, insanlarla iletişim kur. Değere eğer öyle bakıyorsan, bakış açın değişecek.

Değer ve güç her zaman ölçülebilir değildir. Kaldı ki ölçülebilir olsalar da yine değişebilirler.

Neden doguya gideyim? Yoksa sen de mi k*rt sevicisisin?

Ben doguya filan gitmem. Batiya giderim. Mesela Mugla'ya, Izmir'e. Kiyi sehirlere yani.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Aptalca yaklaşımlara gerek yok, Doğu kültürü farklı, Batı kültürü farklıdır.

Öyle yıldız koyarak falan da üstün olmuyorsun... Bunlar ezikliğin tezahürü...

Ezikligin tezahuru filan degil. Ayrica ben o yildizi koyarak ustun oldugumu belirtmek istememistim.

Sitelerde Paylaş

Herhangi bir şeyin değerini belirlemenin iki yolu bulunuyor, biri kendi düşüncene göre özgür olarak, diğeri de yaşadığın ortamın sana dayatması şeklinde oluyor.

Kendi düşüncene göre ve özgürce değer belirleyebilirsin, ancak bunu tam anlamıyla yaşamda uygulamak için karşına toplum anlayışı ve devlet kuralları gibi harici engeller çıkmaktadır. Bu engeller, yaşam içinde özgürce  yapılan değer belirlemeye zorunlu olarak balans ayarı vermektedir.

İşin buraya kadar olan kısmı yaşama yansıyan değer yargılama noktasıdır.

Değer yargılama yani değer belirleme ya da herhangi bir şeye nitelik kazandırmayı teorik olarak yorumlayacak olursak, önce düşüncemizi çeşitli baskılardan kurtarmamız gerekir, aksi halde kendi kendimize balans ayarı vermek zorunda kalırız, bu da kendi değer yargımızda büyük çelişkiler meydana getirir.

Örneğin belirli bir yaşa veya belirli bir bilgi düzeyine geldiğimizde kendimizi tanımaya çalışırız, çünkü kendi değer yargımızı öğrenmeden hiç bir şeye değer ölçüsü de yapamayız. Bu yüzden kendi değer yargımızı öğrenmek yani kendimizi tanımak çok önemlidir. Neden çok önemlidir, çünkü bahsettiğim dış baskıların etkisinde kalarak, milyarlarca insan kendini tanıyamadan başkalarına hizmet ederek yaşamını yitirmiştir (bu da ayrı bir başlık konusu).

Konumuzun başlığı "Değer nedir*" diye bir soru başlığı, gayet yerinde ve önemli bir konu, ancak başlığı açan arkadaşımız zeki görünümünün yanında biraz asabi galiba, biraz sakin olursa fikirlerini daha geliştirme yeteneği kazanabilir.
İşte bu son cümlede başlık sahibine bir değer belirlemiş oldum, bu aynı zamanda "Değer nedir?" sorusuna da bir başka örnek teşkil ediyor.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Market Wizard yazdı:

o yildizi koyarak ustun oldugumu belirtmek istememistim.

O yıldızı koyman hiç hoş bir davranış değil. Bir etnik grubun adını, söylenmesi abes bir kelime olarak gösterip aşağılıyorsun. Bunu yapman yanlış.

Diğer yandan bu başlıkta haklısın. Tabii ki değer diye bir kavram vardır. Yüzlük bir banknot, metal bir liradan kesinlikle daha değerlidir. Biter yani, uzatmaya gerek yok. Değerin göreli olması bir şey değiştirmez. Çölde bir kilo altınla susuz kaldıysan, bir şişe su senin için o bir kilo altından çok daha değerlidir. Kıyas bile edilmez, altın suyun yanında bir hiçtir o sırada. Ama bir şişe su bulduğun anda altın bir anda prim yapmakta tavana fırlar! :lol: Şakası yok, bir kilo altın yahu! Kaç şişe su satın alır! :D

Psikiyatrının söylediklerine ben olsam ben de inanmazdım. Yok güzellik zeka göreceliymiş de... Nesi göreceli, kabak gibi meydanda! Öyle saçmalık mı olur? İnsanları avutacaklarsa kendini olduğun gibi kabullen diye telkin etsinler.

Sitelerde Paylaş
On 31.08.2018 at 17:23, Market Wizard said:

Öcelikle evrenseldir. Öznel değildir.

Atatürk bir başkası için daha değerli olamaz. Her kes için aynı değerdedir. Gerçek evrenseldir. Bilim evrenseldir. Kişiye özel olamazlar. 

İkinci husus da değer ölçüdür sıfat değildir. Atatürk benim için iyi bir başkası için kötü olabilir bu değere etkimez.

Değer, öznenin maddede niteliklerini nicelikler oluşturak değiştirme ölçüsüdür. 

Bu sebeple, Hitler örneğin senin için kötü olsada değersiz olamaz. Hitler dünyayı ve milyarlarca insanın hayatını değiştirmiştir. 

Güç ile değer aynı kavramlar da değildir. Çok güzsüz bir nesne veya insan, tüm dünyayı değiştirecek bir etki oluşturmuş ise değerlidir. Kelebek etkisi gibi. Yada çok fazla parası olup hiç bir değişim göstermemiş zengin de değersizdir. 

Güç değer oluşturmak için kullanılabilir. Yada değişimi sağlayarak değerli hale gelerek güç de elde edilebilir. Hiç kimsenin tanımadığı iyi bir şarkıcı gün gelir insanların gönlüne girer ve etkisi ile güce de kavuşabilir. Ama yine de güç değer değildir. 

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, Rhodium yazdı:

Atatürk bir başkası için daha değerli olamaz. Her kes için aynı değerdedir.

Burayı şöyle düzeltsek daha doğru olur sanırım.

Madde açısından değerler aynıdır, Atatürk de herhangi bir insan da madde açısından aynı değere sahiptir, ancak söz konusu biz canlıların bakış açısı olunca her şeyin değeri farklı nitelik kazanır.

Değeri belirleyen ölçü gibi kavramlardır, başka deyişle, değerin nitelendirmesinde ölçü bir çok aracı kavramdan biridir, bu yüzden ölçüyü canlı bakışında değerden ayrı görmemeliyiz. 

Örneğin bu foruma bir değer verelim, "Bu forum 16 yıldır ayakta kalmayı başardı".

Burada bir matematik ölçüsü ile değerlendirmiş oldum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...