Jump to content

Tanrı nedir ve nasıl kendi kendini yaratmıştır?

Recommended Posts

9 saat önce, John Ahmet yazdı:

Bazı konuları daha iyi açıklamak için sorular elzem ve vazgeçilmezdir. Sorular olmadan bir konuyu karşıdakine aktarabilmek çok zordur. Sorular düşünme eylemini tetikler  ve daha rahat bir sonuca varmak mümkün olabilir.

Daha önce şöyle açıklamalarda bulunmuştum. 

İkinci defa soruyorum sen hangi tanımlı tanrıyı reddediyorsun yada senin reddettiğin tanrı nedir? 

Şimdi acı çekmeyi hak etmeyen bazı insanlara örneğin bebeklere tanrı neden acı çektirmektedir? Bir sonrakinde değinmeyi deneyeceğin konuları sen değinmeden ben yazayım senin kalan tek sorunun bu mu?

Şimdi acı çekmeyi hak etmeyen bazı insanlara örneğin bebeklere tanrı neden acı çektirmektedir? Bir sonrakinde değinmeyi deneyeceğin konuları sen değinmeden ben yazayım senin kalan tek sorunun bu mu?

demişsiniz fakat; eğer dinlerin sunduğu bir delil yani örneğin sağduyu arkadaşın dediği sınav imtihan argümanında bir tane bile çatlak nokta varsa bence o argüman veya sav terkedilmelidir.Kişiler bunu kader kaza ata dua özgür irade diye savunacaktır muhakkak mantıkçı kötülük probleminde olduğu gibi ama bazı kötülüklerle bu imtihan vak'asının uyuşmadığı gözlenir veya delillendirilirse maalesef Tanrı veya din meselesi şüpheye girer.Tanrının kurduğu sistemde noksanlık varsa bu sistem tam kabul görmeyebilir.En nihayetinde hikmetinden sual olunmaz veya hikmetini bilemeyiz belkide daha büyük iyilikler için bu kötülükler oluyor demek zorunda kalırız.Bu da konuyu açıklamak değil Tanrıya topu atmak anlamında gelir.

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ha yani yemek yapmanız için size doğalgazlı ocak imal ettik iyi günlerde kullanın deyince ocakta yemeğin pişirilerek yapılacağı kesin olmuyor!!! :DHa yani ocak sadece salatayı hazırlıyor, doğrayıp karıştırarak! Pişirmeyle alakası yok! :lol:

Lan bir tane bir akıllınızın geldiğini göreyim, bir tane, bir! Bir tane bir kaçan keçileri aramaya çıkmamışınız gelsin şuraya müslimler be! :0_80cbc_37a71a73_L:

Bak bu ateş! Sıcaklığı sadece 770 derece! Taş çatlasın 1000 derece olsun! Yakmaz! Hiiiç yakmaz! 1000 derececik! Ne yakacak yav! :0_80cbc_37a71a73_L:

Siz topunuz birden keçileri çok fena kaçırmışsınız müslimler! Süpermen olsanız toplayamazsınız! 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, democrossian yazdı:

Ha yani yemek yapmanız için size doğalgazlı ocak imal ettik iyi günlerde kullanın

Siz gerçekten geri zekalısınız bu ifadede "yemek yapmanız için" gibi bir ifade var yemeğin nasıl yapılacağı bilgisinin içinde bu bilgiyi bulabilirsiniz. Burada belirtilmediği için bu sonucu çıkarmak senin işine yarıyorsa sen böyle bir sonuç çıkarabilirsin zaten algılarımızın önemli bir bölümünü ihtiyaçlarımız şekillendirir.

17 saat önce, sağduyu yazdı:

Fetih 13. Kim Allah’a ve Peygambere inanmazsa bilsin ki, şüphesiz biz, inkârcılar için alevli bir ateş hazırladık.

Bir insan böyle bir kutsal metni tüm bilimsel dikkati ile okumalıdır. Ne yazıyorsa odur. Sadece bu ayete bakıp "inkarcılar için alevli bir ateş hazırladık." diyorsa sadece hazırlamışlardır. Sonraki sahnede inkarcıları yakacağını götünden uyduramazsın. Bu konuda kesin bilgi için diğer ayetlere başvurman gerekir. Bilimsel düşüncede böyledir bilimsel bir metinde ne yazıyorsa odur. Sonraki bir olguyu kıçından uydurup doğru olduğunu iddia edemezsin.

Sitelerde Paylaş

Taaaabi canııııım! Cehennemde ateş ısınmak için var taaabi taaabi! Güney kutbunda da cehennem, o bakımdan! Uzuuun kutup gecelerinde vur patlasın çal oynasın alem yapılıyor! Zebaniler de ateşbaz, ateşle oynayıp cehennem ehlini eğlendiren hokkabazlar, böyle ateş üfleyip havaya filan aaaa vaaaa yapıyorlar milleti, cehennemde bir eğlence bir şamata sorma gitsin, taaaabi taaaabi ne demezsin! :0_80cbc_37a71a73_L:

Bu müslimlere var ya gül gül gülmekten yıkıl! Bunlar ciddi olmaya çalıştıkça daha komik oluyorlar be! :lol: Bunlar var ya inandıkları Kuran dedikleri şeyi bir kere açıp beyinleri çalışarak okusalar, bir daha hayatta gam yemem! :D Beyinleri donuyor bunların Kuran okurken, akıl sıfır! Aklı askıya alıp öyle okuyorlar. Tabi o da okuyorlarsa! :lol:

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, democrossian yazdı:

Bu müslimlere

Ben tanrıya inanan biriyim bu müslüm, müslüman, mümin her neyse olmamı gerektirmez. 

Her şeyi totonuzdan uyduruyorsunuz sonra tanrı dedik diye bizi suçluyorsunuz.

1 saat önce, democrossian yazdı:

Bu müslimlere var ya gül gül gülmekten yıkıl! Bunlar ciddi olmaya çalıştıkça daha komik oluyorlar be!

Ben agnostik bir  deistim, geri zekalı olduğunuzu kabullenemediğiniz sürece komik olanın siz (ateistler) olduğunu asla anlayamayacaksınız. Yokluğun ispatlanamayacağını bunun imkansız, anlamsız ve gereksiz olduğunu savunup sonra yine tanrı yoktur diyerek kendiyle çelişen oksimoronlarsınız.

tarihinde John Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
23 saat önce, John Ahmet yazdı:

Arkadaşlar bir tanrıya inansanız da inanmasanız da size göre tanrı nedir? Olmadığını varsaydığınız tanrı size göre nedir ki olmadığını düşünmektesiniz? Nasıl kendini yaratmış yada var etmiş olabilir? Yada neden hep var? İnanmıyor olsanız da sorun yok çünkü soru şöyle; Tanrının olamayacağını hangi gerekçeler ile ifade ediyorsunuz? Bu gerekçelerin arasında tanrının kendi kendini yaratmış olamayacağı gerekçesi de bulunuyor mu ve neden yaratmış olamaz?

Konuya bir cevap veren olmayacak gibi hissediyorum ve konunun forumun ana konusuyla ilgili olup olmadığından şüphe duyuyorum. Çünkü daha önce alakalı başlıklarımdan biri tavana arası bölümüne gönderilmişti. 

Bir şeyi tanrı (god allah vb) tanrı diye nitelendiriyorsan

sıfatlarından en az biri doğmamış doğurulmamış bizatihi var olan olmak zorundadır

yoksa tanrı yaratıcı allah cc denemez

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, John Ahmet said:

Bir insan böyle bir kutsal metni tüm bilimsel dikkati ile okumalıdır. Ne yazıyorsa odur. Sadece bu ayete bakıp "inkarcılar için alevli bir ateş hazırladık." diyorsa sadece hazırlamışlardır. Sonraki sahnede inkarcıları yakacağını götünden uyduramazsın. Bu konuda kesin bilgi için diğer ayetlere başvurman gerekir. Bilimsel düşüncede böyledir bilimsel bir metinde ne yazıyorsa odur. Sonraki bir olguyu kıçından uydurup doğru olduğunu iddia edemezsin.

Ancak aptallar apaçık bir ifadeden sonuç çıkaramaz. 

İnanılmaz bir şey, malın biri çıkar, Kuran'da çok evlilik yoktur der, başka bir mal da kafirler için ateş hazırlanmış ama putun onları yakacağını iddia edemezsin der. Yahu herifler apaçık, gözleri önündeki gerçekleri bile inkar ediyorlar.

İnkar edenlere de ki: "Siz mutlaka yenilgiye uğrayacak ve toplanıp cehenneme doldurulacaksınız. Orası ne fena yataktır!"
Âl-i İmrân : 12

Madem oradaki ifadeden bir sonuç çıkaramadın, al, belki bundan bir sonuç çıkarabilirsin diyeceğim de yine de şüpheliyim. Sen de bu salaklık oldukça buradan da bir sonuç çıkaramazsın.

Al, bir kaç ayet daha:

İnkar edenlerin ne malları ne evlatları, onlara Allah'a karşı bir yarar sağlar. İşte onlar cehennemliktirler. Onlar orada ebedi kalacaklardır.
Âl-i İmrân : 116

İnkar edip âyetlerimizi yalanlayanlar var ya; işte onlar cehennemliklerdir.
Mâide : 10

İnkar edenlere ve âyetlerimizi yalanlayanlara gelince işte onlar cehennemliklerdir.
Mâide : 86

Allah'a karşı gelmekten sakınanlara va'dolunan cennetin durumu şudur: Onun içinden ırmaklar akar, yemişleri ve gölgeleri devamlıdır. İşte bu Allah'a karşı gelmekten sakınanların sonudur. İnkar edenlerin sonu ise ateştir.
Ra'd : 35

İnkâr edenlerin (Allah'ı) yeryüzünde aciz bırakacaklarını sanma! Onların varacağı yer cehennemdir. Ne kötü varış yeridir o!
Nûr : 57

Böylece Rabbinin, inkâr edenler hakkındaki, "Onlar cehennemliklerdir" sözü gerçekleşmiş oldu.
Mü'min : 6

Yeter mi bu kadar ayet? Söyle bakalım, neymiş inkarcıların cezası Kuran'a göre? Madem bilimsel düşünce diğer ayetlere başvurmaktır, neden sen diğer ayetlere başvurmadan bilemezsin diye zırlayıp duruyorsun? Şimdi kim götünden uydurmuş oldu?

2 hours ago, John Ahmet said:

Ben agnostik bir  deistim, geri zekalı olduğunuzu kabullenemediğiniz sürece komik olanın siz (ateistler) olduğunu asla anlayamayacaksınız. Yokluğun ispatlanamayacağını bunun imkansız, anlamsız ve gereksiz olduğunu savunup sonra yine tanrı yoktur diyerek kendiyle çelişen oksimoronlarsınız.

Agnostik deistmiş, hadi oradan yalancı sahtekar, daha Muhammed yalan söylemiş diyemiyorsun, yahudi arap paçavralarına kutsal metin diyorsun, bir de ben agnostik deistim diyorsun. İnsan bir şeyi iddia etmeden önce agnostik ne anlama gelir, deist ne anlama gelir onu öğrenir.

Sitelerde Paylaş

Bu nasıl bir ayetmiş yahu cennte güneş vermıki gölge olsun salla yavrum salla:D

Allah'a karşı gelmekten sakınanlara va'dolunan cennetin durumu şudur: Onun içinden ırmaklar akar, yemişleri ve gölgeleri devamlıdır. İşte bu Allah'a karşı gelmekten sakınanların sonudur. İnkar edenlerin sonu ise ateştir.
Ra'd : 35

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, sağduyu yazdı:

Agnostik deistmiş, hadi oradan yalancı sahtekar, daha Muhammed yalan söylemiş diyemiyorsun, yahudi arap paçavralarına kutsal metin diyorsun, bir de ben agnostik deistim diyorsun. İnsan bir şeyi iddia etmeden önce agnostik ne anlama gelir, deist ne anlama gelir onu öğrenir.

Beni zorla müslüman mı yapacaksın? Ben senin geri zekalı bir ateist olmanı doğal karşılıyorum da sen neden bunu kabul edemiyorsun. Tanrıyı mümkün gördüğüm için tanrı kavramına ve bizzat zatına saygılı olunması gerektiğini düşünüyorum. Böyle düşünenlerle örtüşen fikirlerim bulunmakta olduğundan daha temkinliyim ve müslümanları dünya görüşü olarak karşıma almıyorum.

Sayi sen yokluğu ispatlamanın imkansız, anlamsız ve gereksiz olduğunu iddia edip sonra bu imkansız ve gereksiz şeyi nasıl başardın da tanrı yoktur diyebiliyorsun? 

Sana şimdi bir müslüman hadi olmadığını kanıtla dese bu oksimoron cümleyi kuracaksın öyle değil mi?

Sitelerde Paylaş
Just now, John Ahmet said:

Beni zorla müslüman mı yapacaksın? Ben senin geri zekalı bir ateist olmanı doğal karşılıyorum da sen neden bunu kabul edemiyorsun. Tanrıyı mümkün gördüğüm için tanrı kavramına ve bizzat zatına saygılı olunması gerektiğini düşünüyorum. Böyle düşünenlerle örtüşen fikirlerim bulunmakta olduğundan daha temkinliyim ve müslümanları dünya görüşü olarak karşıma almıyorum.

Sayi sen yokluğu ispatlamanın imkansız, anlamsız ve gereksiz olduğunu iddia edip sonra bu imkansız ve gereksiz şeyi nasıl başardın da tanrı yoktur diyebiliyorsun? 

Sana şimdi bir müslüman hadi olmadığını kanıtla dese bu oksimoron cümleyi kuracaksın öyle değil mi?

Senin geri zekalı olduğunu zaten kanıtladım da şimdi sıra derecesini bulmaya geldi.

Tanrının yokluğunu ispatlamama gerek yok, bu apaçık ortada olan bir gerçek, apaçık ortada olan gerçekler kanıt gerektirmez. Ayrıca her iddia sahibi kendi iddiasını kanıtlamakla yükümlüdür, ancak senin gibi salaklar kıçından bir şeyler üfürüp tersini kanıtla diye sayıklar.

Allah adında bir tanrı var mıdır? Bu sorunun cevabına göre müslüman olup olmadığını anlarız, Muhammed doğru söylüyor dediğinde aslında ne olduğunu belli etmiştin ya neyse.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, sağduyu yazdı:

Tanrının yokluğunu ispatlamama gerek yok, bu apaçık ortada olan bir gerçek, apaçık ortada olan gerçekler kanıt gerektirmez. Ayrıca her iddia sahibi kendi iddiasını kanıtlamakla yükümlüdür, ancak senin gibi salaklar kıçından bir şeyler üfürüp tersini kanıtla diye sayıklar.

Bir olgunun varlığı yüksek bilişsel duyuş kabiliyeti ve sezgi yoluyla kavranabilir. Aynı yöntemi bir şeyin yokluğu için kullanamazsın.

Sana tanrının tanımı yapmıştım.

Tanrı: Madde yada uzay/zaman/mekan dokusuna ihtiyaç duymadan var olabilen bilinç ve güç sahibi olmakla birlikte tüm maddeye ve uzay/zaman/mekan dokusuna niteliğini verendir. Evrenin başarmak zorunda olduğu değişimin ve dönüşümün nedeni ve sonucudur. Ondan geldik yine ona döneceğiz.

Bu tanıma göre tanrının olmadığını hangi gerekçelerle savunabilirsin?

Bizler size tanrıyı kanıtlamaya çalışmıyoruz aynı sezgisel yeteneklerle sizlerin de bu deneyimi yaşamanızı istiyoruz. Başka türlüsü mümkün değildir.

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, John Ahmet said:

Bir olgunun varlığı yüksek bilişsel duyuş kabiliyeti ve sezgi yoluyla kavranabilir. Aynı yöntemi bir şeyin yokluğu için kullanamazsın.

Sana tanrının tanımı yapmıştım.

Tanrı: Madde yada uzay/zaman/mekan dokusuna ihtiyaç duymadan var olabilen bilinç ve güç sahibi olmakla birlikte tüm maddeye ve uzay/zaman/mekan dokusuna niteliğini verendir. Evrenin başarmak zorunda olduğu değişimin ve dönüşümün nedeni ve sonucudur. Ondan geldik yine ona döneceğiz.

Bu tanıma göre tanrının olmadığını hangi gerekçelerle savunabilirsin?

Bizler size tanrıyı kanıtlamaya çalışmıyoruz aynı sezgisel yeteneklerle sizlerin de bu deneyimi yaşamanızı istiyoruz. Başka türlüsü mümkün değildir.

Ben de diyorum ki, yok öyle bir şey, esas olan madde ve enerjidir, bunlar daima vardı ve var olacak. Benim iddiamın kanıtları baktığın her tarafta. Benim iddiamın doğru olduğunu görmek için öyle sezgiye mezgiye ihtiyacın yok, direk beş duyu organınla algılayabilirsin.

Bir zamanlar tek başına olan bir varlık evreni ve canlıları yaratmak için gereken bilgiyi nereden edindi? Bu bilgi nasıl tek başına olan bir varlıkta olabilir?

Ayrıca;

Allah adında bir tanrı var mıdır? Bu sorunun cevabına göre müslüman olup olmadığını anlarız, Muhammed doğru söylüyor dediğinde aslında ne olduğunu belli etmiştin ya neyse.

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, sağduyu yazdı:

esas olan madde ve enerjidir, bunlar daima vardı ve var olacak

Bing bang teorisine göre bir t=0 anı vardı ve evren bu anda 0 boyutlu ve sıfır hacmindeydi. Sen ne maddesinden ve enerjisinden bahsediyorsun. Şimdi açıkla da görelim. Yine açılıp evren modeline göre evren bir müddet genişledikten sonra küçülecek ve sıfır hacmine ulaşacak. "Madde ve enerji hep vardı" bilgisi yanlış bir bilgidir.

Benim iddiamın doğru olduğunu görmek için öyle sezgiye mezgiye ihtiyacın yok, direk beş duyu organınla algılayabilirsin.

Sen ne saçmalıyorsun duyu organlarınla neyi algıladın yada algılayamadın. Duyu organlarınla algılayamayacağın olguların olması seni düşünmeye sevk etmiyor mu?

Bir zamanlar tek başına olan bir varlık evreni ve canlıları yaratmak için gereken bilgiyi nereden edindi? Bu bilgi nasıl tek başına olan bir varlıkta olabilir?

Bir kere varlık derken bir hata yapıyorsun tanrı varlığın var olma nedenidir. Varlık değildir. Kendisini primitive bir canlı olarak hayal etmen senin gibi geri zekalılara özgü bir yöntem olsa gerek.

"Şu isimde bu isimde bir tanrı var mıdır?" demeye gerek var mı? Tanrının tanımını yaptık kendi dilindeki en uygun kelimeyle ifade etmen yeterli olur. Çok özel isimler vermeye gerek var mı bilmiyorum.

"Allah müslümanların tanrısıdır", "Brahma hintlilerin tanrısıdır" demeye gerek yok yada panteist görüşe göre bir tanrı tanımı yapıp isim verilse beni bozmaz. Kasıt edilenin ne olduğuna göre tanıma aykırı olmayanlar kabulumdur.

Sitelerde Paylaş
On 09.09.2018 at 23:20, John Ahmet yazdı:

Arkadaşlar bir tanrıya inansanız da inanmasanız da size göre tanrı nedir? Olmadığını varsaydığınız tanrı size göre nedir ki olmadığını düşünmektesiniz? Nasıl kendini yaratmış yada var etmiş olabilir? Yada neden hep var? İnanmıyor olsanız da sorun yok çünkü soru şöyle; Tanrının olamayacağını hangi gerekçeler ile ifade ediyorsunuz? Bu gerekçelerin arasında tanrının kendi kendini yaratmış olamayacağı gerekçesi de bulunuyor mu ve neden yaratmış olamaz?

Konuya bir cevap veren olmayacak gibi hissediyorum ve konunun forumun ana konusuyla ilgili olup olmadığından şüphe duyuyorum. Çünkü daha önce alakalı başlıklarımdan biri tavana arası bölümüne gönderilmişti. 

tanrı zeka kavramı gelişmiş türlerde sorgulama yetisi baş gösterdiği zaman her seyin bi cevabini aramaya baslar tas eli keserse etide keser peki eti keserse başka ne işe yarar avlanabilirmiyiz bu tasla bambu kirip ev yapabilirmiyiz bu turuncu hareket eden seyde ne bu tanri bu seytan buna yaklasmayin caninizi yakar... diye gider sonra gunese tapma bunlar yeterince tatmin etmeyince putlar onlarda tatmin etmeyince artik mental bi tanri kafamizda istedigimiz gibi kurup sekil verebiliriz o artik bizim kontrolumuzde gunes gibi batmiyor putlar gibi soguk degil hayal gucumuzde peki ya 2019 da hala bi tanriya ihtiyac duymak insanligin ne kadar aci verici bi durumda oldugunun gostergesi uzay boslugunda soguk bi mekanin icinde yalniziz cennette cehennemde bizim elimizde yaptigimiz dogru kararlar ya bizi mutlu eder yada tam tersi tanri hic yok bunun dusuncesi bile muslumanlari korkutuyor ve bize verilen tek bi sans var oda bu hayat butun bu evrende vucudundaki karbon atomlari seni secti evrende o atomlarin olusturabilecegi o kadar cok cisim varki aklin ve mantigin almaz ne kadar sansli oldugunu anla. mutlu olmak icin tek bi sansin var ona gore hayatini kur ve ilerlet en cok yapmak istedigin seyleri yapmaya bak sana baska sans verilmiycek hicbirimize. sadece su olur eger 2000 e yakin bi tarihte dogruysan 97 98 gibi 2100 u gorme sansin olur son yuz yildaki teknolojik ilerleme orani onumuzdeki yuz yilda olursa olumsuzluk bulunmasada seni daha uzun zamanlara goturecek yontemler gelistirilebilir 80 ve once dogumlularin pek sansli oldugunu dusunmuyorum onlar icin uzgunum.

tarihinde "dünyayaışınlanıpçoğaldık" tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, John Ahmet said:

Bir kere varlık derken bir hata yapıyorsun tanrı varlığın var olma nedenidir. Varlık değildir. Kendisini primitive bir canlı olarak hayal etmen senin gibi geri zekalılara özgü bir ey olsa gerek.

Ne diyelim varlık demeyelim de? Yokluk diyelim o zaman. Ne bileyim sen var dedin diye ben varlık dedim. Tanrı denen bir zırvayı ancak senin gibi geri zekalılar hayal eder, ben hayal etmem. 

Ayrıca soru tanrı varlık mıdır, yokluk mudur, solucan mıdır falan değildi, bu tanrı dediğin zımbırtı, evreni ve canlıları yaratmak için gerekli bilgiyi nereden edindi sorusuydu.

2 minutes ago, John Ahmet said:

"Şu isimde bu isimde bir tanrı var mıdır?" demeye gerek var mı? Tanrının tanımını yaptık kendi dilindeki en uygun kelimeyle ifade etmen yeterli olur. Çok özel isimler vermeye gerek var mı bilmiyorum.

"Allah müslümanların tanrısıdır", "Brahma hintlilerin tanrısıdır" demeye gerek yok yada panteist görüşe göre bir tanrı tanımı yapıp isim verilse beni bozmaz. Kasıt edilenin ne olduğuna göre tanıma aykırı olmayanlar kabulumdur.

İşe bak, agnostik deist olduğunu iddia eden birisi Allah yoktur, o arapların uydurduğu bir tanrıdır bile diyemiyor.

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, sağduyu yazdı:

İşe bak, agnostik deist olduğunu iddia eden birisi Allah yoktur, o arapların uydurduğu bir tanrıdır bile diyemiyor.

Allah tanımı bozmuyor neden yok olduğunu söyleyeyim. Hem zaten tanrı kavramı islam dini ile oluşmadı bu kavram daha önce de vardı. İslam öncesi dinler ve nihayetinde Mu dinine kadar uzanan bir kavramdan bahsediyoruz. Kim yoktur diyebilir?

27 dakika önce, sağduyu yazdı:

Ayrıca soru tanrı varlık mıdır, yokluk mudur, solucan mıdır falan değildi, bu tanrı dediğin zımbırtı, evreni ve canlıları yaratmak için gerekli bilgiyi nereden edindi sorusuydu.

Sen bir bilgiye sahipsen bunu bir yerden edinmiş olmanın gerekliliği üzerinden yola çıkarak bu soruyu soruyorsun. Neden tanrı için de böyle olma zorunluluğu olsun? Tanımı iyi incele açıkladığım yazıları oku tekrar kopyala yapıştır yapmak istemiyorum. Belki bu sorunu karşılayacak bir bilgiye sahip olabilirsin. 

Sitelerde Paylaş
38 minutes ago, John Ahmet said:

Allah tanımı bozmuyor neden yok olduğunu söyleyeyim. Hem zaten tanrı kavramı islam dini ile oluşmadı bu kavram daha önce de vardı. İslam öncesi dinler ve nihayetinde Mu dinine kadar uzanan bir kavramdan bahsediyoruz. Kim yoktur diyebilir?

Yani sana göre, senin bu tanrı Muhammed ile irtibata geçmiş ve ona demiş ki: "Git, beni insanlığa tanıt, eğer sana inanmazlarsa onları sonsuza kadar kebap yapacağım." Sonra da bu saçmalığa insanların inanmasını istiyorsun. Peki seninle de irtibata geçti mi? Seninle hiç perde arkasında konuştu mu? Hiç beyninde sesler duyuyor musun?

45 minutes ago, John Ahmet said:

Sen bir bilgiye sahipsen bunu bir yerden edinmiş olmanın gerekliliği üzerinden yola çıkarak bu soruyu soruyorsun. Neden tanrı için de böyle olma zorunluluğu olsun? Tanımı iyi incele açıkladığım yazıları oku tekrar kopyala yapıştır yapmak istemiyorum. Belki bu sorunu karşılayacak bir bilgiye sahip olabilirsin. 

Yani sana göre tüm bilgi aslında tanrının içinde, bir yerden edinmedi, onda zaten hep var. 

Bildiğin gibi, bu dünyada küçücük çocuklara tecavüz edip sonra da acımadan öldüren sapıklar var. Sana göre senin bu tanrın böyle bir olayı planlamakla neyi amaçlamış olabilir? Neden böyle bir durumu yaratmış? Bu sapığı senin tanrın tasarlayıp yarattığına göre, aslında bu sapıklık senin tanrının içinde olmalı. Şimdi sen böyle bir sapığa kavuşmakla ne elde edeceğini sanıyorsun?

Ne demiştin, tanrı tüm maddeye, uzaya, zamana ve mekan dokusuna niteliğini verendir, bu demektir ki, yukarıda bahsettiğim sapığa da niteliği veren senin tanrın oluyor. Resme uzaktan bakınca bu detaylar görünmez oluyor ama ben senin gibi değilim, ben resme yakından da bakmasını bilirim, benim ilgilendiğim sana önemsiz olan ama bana göre çok önemli olan bu detaylardır. Böyle tüm uzayı, evreni, canlıları yaratacak kadar muhteşem bir varlığın tutup da böyle bir sapıklık tasarlayabileceğini aklım, mantığım, vicdanım, adalet duygum kabul edemiyor. Sen nasıl kabul edebiliyorsun?

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, democrossian yazdı:

Kuran'da allah kafirleri yakacak yazmıyor diye Kuran savunuculuğu yapar ve Kuran pasajlarını dua diye okursan müslim olursun.

Bana aptalca bazı sorular soruluyor daha aklı başında olanları talep ediyorum ve ardından ilgili ayetler yazılıyor ve bir cevap vermem bekleniyor. Ben de Türkçe bilgimi kullanarak anladığımı yazıyorum hepsi bu. Sen bunu niye farklı taraflara çekmeye çalışıyorsun.

Sonuç olarak sizin Türkçe'yi dahi doğru düzgün anlayıp yorumlayamayan insanlar olduğunuzu, bu konuda çok eksiklerinizin olduğunu anlamış bulundum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...