Jump to content

Recommended Posts

Şimdi, DeepBlue yazdı:

İstersen cehennemi de kaldırsın: D

e zaten ilk başta dediğin yapıldı. Neden birbirinize düşman olarak inin yeryüzüne dediğini sanıyorsun ki?

bakın klasik görüşe göre Allah zaten ademi cennette yaratmış demek buna zaten muktedirmiş . Herkesin cennette imtihan edilmesi bile mümkünmüş.Adem hata etti diye insanlar yeryüzüne indiyse bu hak her insana tanınabilirdi hata eden yeryüzüne özel imtihana gönderilirdi. Yok yeryüzünde halife atayacaksa ; neden cennette yaratmıştır adem ve eşini hayır asıl yurtları cennet ise oradada imtihan olabiliyorsak ki ademin ağaca yaklaşıp hata yapmasından imtihanı kaybettiği belli oluyor .Cennette imtihan olabilirmiş fakat yeryüzüne özel olarak imtihan için neden gönderildik sorusu sorulabilir .

Sitelerde Paylaş
  • İleti 146
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

3 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

bakın klasik görüşe göre Allah zaten ademi cennette yaratmış demek buna zaten muktedirmiş . Herkesin cennette imtihan edilmesi bile mümkünmüş.Adem hata etti diye insanlar yeryüzüne indiyse bu hak her insana tanınabilirdi hata eden yeryüzüne özel imtihana gönderilirdi. Yok yeryüzünde halife atayacaksa ; neden cennette yaratmıştır adem ve eşini hayır asıl yurtları cennet ise oradada imtihan olabiliyorsak ki ademin ağaca yaklaşıp hata yapmasından imtihanı kaybettiği belli oluyor .Cennette imtihan olabilirmiş fakat yeryüzüne özel olarak imtihan için neden gönderildik sorusu sorulabilir .

Ayrıca benim asıl kastettiğim özgür iradeli varlıklar kötülükte yapabilmelidir veya bu potansiyele sahip olabilmelidir görüşüne karşı; cennet gibi kötülüğün olmadığı kötülüğün olmayıp iyiliğin bilinebileceği ortamı Allahın zaten yaratmaya muktedir olduğuyla ilgiliydi .Yoksa ilk cennetten  ademin hata yapması ve indirilmesiyle ilgili değildi.

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, DeepBlue said:

İstersen cehennemi de kaldırsın: D

e zaten ilk başta dediğin yapıldı. Neden birbirinize düşman olarak inin yeryüzüne dediğini sanıyorsun ki?

Çünkü bu put daha insanlık ortada yokken kendi kendine yemin etmiş, cehennemi insanlar ve cinlerle dolduracağım diye. Onun tabiatı da böyle, o insan yakmak için var, elinde değil. İçinde karşı konulmaz bir insan yakma güdüsü var.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Sen de ademin sulbunden düşmedin mi?Hepimiz aynı nefsten yaratıldık. O ilkti. 

Bu sefer gideceğin yerin kıymetini bil diyedir ve diğer insanlarında bu sebeple ortaya çıkması içindir belki. Adem o hatayı yapmasa biz de olmazdık.Herşeyde bi hikmeti vardır Allah'ın. Hepsini bilemeyiz. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, sağduyu yazdı:

Çünkü bu put daha insanlık ortada yokken kendi kendine yemin etmiş, cehennemi insanlar ve cinlerle dolduracağım diye. Onun tabiatı da böyle, o insan yakmak için var, elinde değil. İçinde karşı konulmaz bir insan yakma güdüsü var.

Cehenneme gideceklerin masum olduğunu nerden çıkarıyorsun ki?Ve Allah'ı sevmeyenin cennette ne işi var.Neden onları cennete alsın? 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, DeepBlue yazdı:

Sen de ademin sulbunden düşmedin mi?Hepimiz aynı nefsten yaratıldık. O ilkti. 

Bu sefer gideceğin yerin kıymetini bil diyedir ve diğer insanlarında bu sebeple ortaya çıkması içindir belki. Adem o hatayı yapmasa biz de olmazdık.Herşeyde bi hikmeti vardır Allah'ın. Hepsini bilemeyiz. 

bakın en sonunda nihayi noktaya geldik bu imtihan konusunda hikmetini bilemeyize gelmek zorundayız. Bu işin doğasında bu var.Ayrıca adem ve eşi alacağı mükafatı öncesinden görmüş kişiler şimdi görmediğimiz halde inanıyoruz daha kıymetli diyeceksiniz fakat; insana karşılığında verilecek ödül gösterilirse insan daha azim ve kararlılıkla güdülenir .Adem ve havva veya eşi her neyse alacağı ödülü önceden görmüş hissetmiş.Yani direk her insan gibi direk yeryüzünde yaratılmamış. Ya da dersiniz ki oradaki cennet metafor ;huzurdan mutluluktan insanlar kendisini hırslarıyla çıkarmıştır .Allahta o halde sembollik anlamda o huzur ve mutluluk diyarından onları saptıran nefsani(şeytani) duygularıyla saptırmıştır. Nasıl olsa şeytan boyun eğmemişti ademe bu yüzden böyle bir şey sembollerle anlatılmıştır diyebilirsiniz.Fakat kaç kişiyi ikna edersiniz bilemiyorum.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, DeepBlue yazdı:

Sağduyu sen sana küfreden birini evine niye alasın?  : D

bahsettiği şey çoğunu cehennemde yakacağım sözü hak oldu ayetinden dolayı.Yani Allah cehennemi neden yarattı illa bir kişi de olsa cehenneme gidecek bu kişiyi Allah biliyor mu bilmeseydi zaten cehennemi yaratmazdı .Cennetide aynı şekilde bütün insanların içinden deep blue cennete gidecek çünkü biliyor.Sizin gideceğinizi bu durumda hala problem yoksa problem yok .

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

bakın en sonunda nihayi noktaya geldik bu imtihan konusunda hikmetini bilemeyize gelmek zorundayız. Bu işin doğasında bu var.Ayrıca adem ve eşi alacağı mükafatı öncesinden görmüş kişiler şimdi görmediğimiz halde inanıyoruz daha kıymetli diyeceksiniz fakat; insana karşılığında verilecek ödül gösterilirse insan daha azim ve kararlılıkla güdülenir .Adem ve havva veya eşi her neyse alacağı ödülü önceden görmüş hissetmiş.Yani direk her insan gibi direk yeryüzünde yaratılmamış. Ya da dersiniz ki oradaki cennet metafor ;huzurdan mutluluktan insanlar kendisini hırslarıyla çıkarmıştır .Allahta o halde sembollik anlamda o huzur ve mutluluk diyarından onları saptıran nefsani(şeytani) duygularıyla saptırmıştır. Nasıl olsa şeytan boyun eğmemişti ademe bu yüzden böyle bir şey sembollerle anlatılmıştır diyebilirsiniz.Fakat kaç kişiyi ikna edersiniz bilemiyorum.

Yoo ona bakarsan şeytan da biliyor cenneti ama o diretmiş. 

Sonra Adem den sonra gelen peygamberlerde bizle aynı konumda başladı. Sonra Adem dünyada iken cennete gideceğine emin değildiki? Bunu nerden biliyorsun. Affoluncaya kadar çok zaman geçti. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Yoo ona bakarsan şeytan da biliyor cenneti ama o diretmiş. 

Sonra Adem den sonra gelen peygamberlerde bizle aynı konumda başladı. Sonra Adem dünyada iken cennete gideceğine emin değildiki? Bunu nerden biliyorsun. Affoluncaya kadar çok zaman geçti. 

Gidip gitmemesi önemli değil adem ve eşi bu cenneti gördüler ve alacağı (sonuçta alma ihtimali bulunan bir ödülü ) gördüler.Çok zaman geçti dediğiniz için soruyorum. Adem ve eşi bakın özellikle ilk insan demiyorum eşide önemli bu durumda cenneti ve ortamı sizce unuttu mu veya unutturuldu mu kendilerine ?

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

bahsettiği şey çoğunu cehennemde yakacağım sözü hak oldu ayetinden dolayı.Yani Allah cehennemi neden yarattı illa bir kişi de olsa cehenneme gidecek bu kişiyi Allah biliyor mu bilmeseydi zaten cehennemi yaratmazdı .Cennetide aynı şekilde bütün insanların içinden deep blue cennete gidecek çünkü biliyor.Sizin gideceğinizi bu durumda hala problem yoksa problem yok .

Bak Allah bilir kimin cennetlik olduğunu ama ana göre davranır. Yani bu a kişisi cehennemlik ona kötü davranayım diye birşey yok.Ölünce iş değişir tabi. 

Sitelerde Paylaş

Bak Allah bilir kimin cennetlik olduğunu ama ana göre davranır. Yani bu a kişisi cehennemlik ona kötü davranayım diye birşey yok.Ölünce iş değişir tabi. 

Zaten benim sorumda buydu cehennemi yarattığına göre cehenneme gidecek illaki birileri olacak yani özgür iradeliyiz bütün insanlar istese iyi olma potansiyelinede sahip ama bunlardan birileri bu potansiyeli hiçe sayıp kötülük yapıp cehennemi hak edecek ve bu cehennem boşuna yaratılmamış olacak . (cennet ucuz değil cehennem lüzumsuz değil ) sözünü kastetmediğimi söylemeliyim :D sadece Allahın bilgisi.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Gidip gitmemesi önemli değil adem ve eşi bu cenneti gördüler ve alacağı (sonuçta alma ihtimali bulunan bir ödülü ) gördüler.Çok zaman geçti dediğiniz için soruyorum. Adem ve eşi bakın özellikle ilk insan demiyorum eşide önemli bu durumda cenneti ve ortamı sizce unuttu mu veya unutturuldu mu kendilerine ?

Unutturulmuş olamaz. Sen onlar gördü biz görmedik diyorsun.Bu senin için adaletsizlik gibi geliyor. 

İşte bende diyorum ki diğer peygamberlerde görmedi, bilmiyordu peygamberlik gelmeden önce.

Yani Allah öyle dilemiş yapacak birşey yok.Bizi de yarattığı ve kendini tanıma şansı verdiği için şükretmek gerek.

Sitelerde Paylaş
27 minutes ago, DeepBlue said:

Sağduyu sen sana küfreden birini evine niye alasın?  : D

Ben heyi bilen her şeye gücü yeten bir varlık olsaydım bana küfreden bir varlık yaratmazdım, kötülük yaratmazdım, adaletsizlik yaratmazdım, canlıları hayatta kalabilmek için bir birlerini yemek zorunda kalacak şekilde yaratmazdım.

Ayrıca küfretti diye hiç bir insan sonsuza kadar yakılmayı da hak etmez.

Soru: Allah daha insanları yaratmadan önce çoğunluğunu cehenneme atıp sonsuza yakacağını biliyor muydu?

Sitelerde Paylaş

Unutturulmuş olamaz. Sen onlar gördü biz görmedik diyorsun.Bu senin için adaletsizlik gibi geliyor. 

İşte bende diyorum ki diğer peygamberlerde görmedi, bilmiyordu peygamberlik gelmeden önce.

Yani Allah öyle dilemiş yapacak birşey yok.Bizi de yarattığı ve kendini tanıma şansı verdiği için şükretmek gerek.

Allahın öyle dilemesine gelirse mesele her şeyi öyle dilemiş der geçedebiliriz. Adaletsizlik gibi gelmiyor adaletsizlik zaten.Peygamberlerin Allahı inkar etme ihtimalleri zaten yok onları bu kefeye koyamayız bence.Direk yeryüzüne atanan veya bakara 30  a göre yeryüzünde bir halife yaratacağım denilmesine rağmen cennette yaratılış oluyor .Sonra diyorsunuz ki imtihan sırrı şeytanın ayağını kaydırması veya şeytanın esasen ilk tecbrübesi idi bu. Diyorum ki her insana cennette bu fırsat verilseydi kaybeden kovulsaydı cennetten .Bu kez de o hikmeti bilemeyiz Allah böyle olmasını dilemiş diyorsunuz .Kötülük olmadan iyilik mümkünmüş diyorum .Cennet için imtihan falan gerekli değil diyorum .Siz 21. yy.da dünyaya geldiniz cennete gideceksiniz bundan 1000 sene evvelde dünyaya geldiğinizde cennete gideceğinizi düşünmüyor musunuz ?(bu cennete gideceğiniz konusu misal yani seçeneklerden birisi ) diyebilir misiniz ki hayır ben şimdi doğdum cennete gideceksem 500 sene evvel başka ülkede başka din içinde doğdum belki cehenneme gidecektim diyebilir misiniz ? Bu durumda sizin cennetlik veya cehennemlik oluşunuz doğduğunuz zaman ,mekan ve sosyo kültürel duruma göre değişmez mi ?Yok benim bu günde 500 sene evvel de 2000 sene evvelde gideceğim yer bellidir cenneteyim derseniz .Allahın bilgisinde oynama olmamış olur ki Allah bunu ezelde zaten biliyordu demek zorunda kalırız.

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, DeepBlue said:

Sen Allah adında bir tanrı olduğunu ve bizi yarattığı bilgisini kimlerden aldın?

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Zaten benim sorumda buydu cehennemi yarattığına göre cehenneme gidecek illaki birileri olacak yani özgür iradeliyiz bütün insanlar istese iyi olma potansiyelinede sahip ama bunlardan birileri bu potansiyeli hiçe sayıp kötülük yapıp cehennemi hak edecek ve bu cehennem boşuna yaratılmamış olacak . (cennet ucuz değil cehennem lüzumsuz değil ) sözünü kastetmediğimi söylemeliyim :D sadece Allahın bilgisi.

Atalarının dini islama inanmaya programlanmış,Allah'a iman ettirilerek,ona atfedilen Kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda bırakılmış sen özgür iradenle mi seçtin İslamı?Yok.Atalarının dini islama inanmaya programlanmış biri olarak özgür irademiz var demen de epeyi bir trajikomik.Şimdi atalarının dini islama inanmaya programlanmış sen cennete gideceksin de,atalarının dinine inanmaya programlanmış hristiyan,yahudi,hindu,şintoist vs vs cehenneme mi gidecek?Sen ve senin gibiler başka dinlerin olduğu yerlerde yaşama getirilmiş olsaydınız,beyinleriniz başka inanç ve öğretilere göre yapılandırılmış olsaydı ne olacaktı,bu kez de siz cehenneme gidecektiniz.Birde bunlar demez mi,Allah özgür irade vermiş,din konusunda,inanıp,inanmama konusunda seçim senin.Üstüne üstlük birde bunlar,biz doğru dini seçtik diyerek(atalarının dinine inanmaya programlanmayı kendi seçimleri sanıyor farkındalık yaratamamış bu zombiler),kibirlenerek ataları tarafından başka dinlere inanmaya programlanmış kişilere akılsızlar,cehennem odunları,kafirler diyip nefret kusarlar, eleştirip,akıl verirler.Ulan zombiler siz de atalarınızın dini islama inanmaya programlanmış,islamı özgür iradesiyle seçmemiş akılsızlarsınız, bu büyüklenme,akıl verme de neyin nesi?

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Buzul yazdı:

Atalarının dini islama inanmaya programlanmış,Allah'a iman ettirilerek,ona atfedilen Kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda bırakılmış sen özgür iradenle mi seçtin İslamı?Yok.Atalarının dini islama inanmaya programlanmış biri olarak özgür irademiz var demen de epeyi bir trajikomik.Şimdi atalarının dini islama inanmaya programlanmış sen cennete gideceksin de,atalarının dinine inanmaya programlanmış hristiyan,yahudi,hindu,şintoist vs vs cehenneme mi gidecek?Sen ve senin gibiler başka dinlerin olduğu yerlerde yaşama getirilmiş olsaydınız,beyinleriniz başka inanç ve öğretilere göre yapılandırılmış olsaydı ne olacaktı,bu kez de siz cehenneme gidecektiniz.Birde bunlar demez mi,Allah özgür irade vermiş,din konusunda,inanıp,inanmama konusunda seçim senin.Üstüne üstlük birde bunlar,biz doğru dini seçtik diyerek(atalarının dinine inanmaya programlanmayı kendi seçimi sanıyor zombi),kibirlenerek ataları tarafından başka dinlere inanmaya programlanmış kişilere akılsızlar,cehennem odunları,kafirler diyip nefret kusarlar, eleştirip,akıl verirler.Ulan zombiler siz de atalarınızın dini islama inanmaya programlanmış,islamı özgür iradesiyle seçmemiş akılsızlarken bu büyüklenme,akıl verme de neyin nesi?

ben durumu eleştirdim zaten bana mı dediniz bu sözleri anlayamadım .Ayrıca islama göre diğer dindekiler direk cehenneme gitmez . şartları var diye biliyorum ki zaten siz daha önce araştırmışsınızdır bunları .

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

ben durumu eleştirdim zaten bana mı dediniz bu sözleri anlayamadım .Ayrıca islama göre diğer dindekiler direk cehenneme gitmez . şartları var diye biliyorum ki zaten siz daha önce araştırmışsınızdır bunları .

Ne koşulları varmış,hele bir söyle.Kim islamdan başka din ararsa kaybedenler olur,Allah katında tek din islamdır,ayetlerimizi inkar edenler sonsuza dek cehennemde kalacak diye yazmıyor mu Kuranda.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...