Jump to content

Recommended Posts

12 saat önce, DeepBlue yazdı:

Bak burda bu konular çok tartışıldı. Çok kişi ile güreşip kündeye getirdim. Sen yenisin heralde. Tanrı geleceği bilmez diye bişey yok. O zaman sorarlar adama geleceği gösteren bu bazı rüyalar ne iş? Durugörümüz yok heralde. 

Sonra iş dedin de.Anlatmak için ordan gidelim madem. Ben de iş yapabilme enerjisi olsun ve sen ise bu enerjiye iş yapabilmek için muhtaçsın diyelim. Gelip benden bu enerjiyi alıp gidip adam öldürdün. Suçlu ben mi oluyorum şimdi? Ben sadece sana; kasların,sinirlerin için gerekli enerjiyi verdim.İşte burda ki enerjiyi tanrının yaratma kudreti olarak düşün.İş yapabilmek için o enerjiye muhtaçsın. Aldığın bu enerjiyle adam öldürürsen tek suçlu sensin. Bu kadarcık şeyi de anlamıyorsan ne yapam. Ilkokul talebesine anlatır gibi sade bir şekilde anlattım.

Anladın mı cikcik?Allah o enerjiyi vermese bırak adam öldürmeyi, gotunu bile canlatamazsın. Onun için bu enerjiyi iyi yollarda kullan faturası ağır olur. Ödeyemezsin. :  D

iddia tanrı geleceği bilmez diye bir şey yok

gerekçelendirme geleceği gösteren rüyalar

senin rüyan hayır olsun

ilkokul talebesine anlatır gibi anlattın? sen neyden bahsediyorsun? zaten tüm görüşlerden bahsettim sonra eleştirimi yaptım

gazali filozoflara eleştirisini yapıp boşuna köşesine çekilmedi

tarihinde yüpyücecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 146
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

22 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Önemli değil. Zaten belirttiğin hususlar bana göre adaletsizlikte değil. Adem cenneti görmüş ben niye görmeden imtihan ediliyorum demem. O onun imtihanı, bu da benim. : D

Zaten çabalarsan birçok şeyi görme imkanın var.Cennet,ruh,arş.. ve

Allah. 

İnanmakla ve teslimiyetle başlıyor...Bundan sonrasını evliyalar anlatmış zaten.

He bir de aşk lazım,saf sevgi

Neyse...   : D

konu  sadece  ademin  ödülü  görmesi  değildi  ama  rasyonel  düşünen  birisi  için  aslında  bu da  sorun  fakat  dile  getirdiğim  diğer  sorunlar  da  var  sorun  yokmuş  gibi  davranıp  teslimiyet  kişiye  ve  inancına  kalmış  elbette  sonrasında  huzur  bulmaya  devam  eder  çünkü  teslim  olmuş  birisi  için  sorun  kalmaz.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, yüpyücecik yazdı:

iddia tanrı geleceği bilmez diye bir şey yok

gerekçelendirme geleceği gösteren rüyalar

senin rüyan hayır olsun

ilkokul talebesine anlatır gibi anlattın? sen neyden bahsediyorsun? zaten tüm görüşlerden bahsettim sonra eleştirimi yaptım

gazali filozoflara eleştirisini yapıp boşuna köşesine çekilmedi

Peki : d

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

konu  sadece  ademin  ödülü  görmesi  değildi  ama  rasyonel  düşünen  birisi  için  aslında  bu da  sorun  fakat  dile  getirdiğim  diğer  sorunlar  da  var  sorun  yokmuş  gibi  davranıp  teslimiyet  kişiye  ve  inancına  kalmış  elbette  sonrasında  huzur  bulmaya  devam  eder  çünkü  teslim  olmuş  birisi  için  sorun  kalmaz.

Yani. Zaten teslimiyet gereği bilmiyorum demesini bilen insanlar bunlar. Ve hem onca evliya neden yalan söylesin. Sonra bu kişiler öyle şatafatlı,nefsani bir hayatta yaşamamış ki.Sıkıntı, çile içinde hep... Sonu yok bu sorgulamaların. 

İşte ne bileyim. O toprak bir gün hepimizin g.tune dolacak : D

Sonra bilim milim tez işine dönmesin

cafer s.çtı bez getir, cıvık s.çtı "tez" getir misali. : D

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Yani. Zaten teslimiyet gereği bilmiyorum demesini bilen insanlar bunlar. Ve hem onca evliya neden yalan söylesin. Sonra bu kişiler öyle şatafatlı,nefsani bir hayatta yaşamamış ki.Sıkıntı, çile içinde hep... Sonu yok bu sorgulamaların. 

İşte ne bileyim. O toprak bir gün hepimizin g.tune dolacak : D

Sonra bilim milim tez işine dönmesin

cafer s.çtı bez getir, cıvık s.çtı "tez" getir misali. : D

teslimiyet  gereği  bilmiyorum  demiyorlar  gerçekten  mantıklı  bir  açıklaması  yoksa  teslim  olduk  diyorlar. Bu da  insana  huzur  veriyor.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

teslimiyet  gereği  bilmiyorum  demiyorlar  gerçekten  mantıklı  bir  açıklaması  yoksa  teslim  olduk  diyorlar. Bu da  insana  huzur  veriyor.

Evt. Zaten evliya diye herşeyi bilecekler diye birşey yok ki.

Heralde bir uzay mekiği nasıl yapılır oturup anlatamaz. : D

Ama maneviyatta ileriler işte. Allah ne ki nasip ederse artık.Yani ne bileyim bilmiyorum demek tanrı katında önemli birşey demek ki :  D

Peygamberin siz dünyalık işleri daha iyi bilirsiniz demesi gibi. Hani hurma ağaçlarını şöyle yapın demişte olmamışya. Onun gibi. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Evt. Zaten evliya diye herşeyi bilecekler diye birşey yok ki.

Heralde bir uzay mekiği nasıl yapılır oturup anlatamaz. : D

Ama maneviyatta ileriler işte. Allah ne ki nasip ederse artık.Yani ne bileyim bilmiyorum demek tanrı katında önemli birşey demek ki :  D

Peygamberin siz dünyalık işleri daha iyi bilirsiniz demesi gibi. Hani hurma ağaçlarını şöyle yapın demişte olmamışya. Onun gibi. 

eğer  tutsaydı  emin  olun  bakın  mucize  bu  demekten  geri  durmazdınız  .Peygamber s.a.v. söyledi  tutmadığı  için  siz  daha  iyi  bilirsiniz  deyip  geçmiş  maalesef. 

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

eğer  tutsaydı  emin  olun  bakın  mucize  bu  demekten  geri  durmazdınız  .Peygamber s.a.v. söyledi  tutmadığı  için  siz  daha  iyi  bilirsiniz  deyip  geçmiş  maalesef. 

O mucize olmaz.Mucize Allah tarafından verilen birşey. Tutmayan hurmalar insanlar gözü önünde tutsa mucize olurdu sanırım. Mucize farklı birşey. 

İşte peygamber zaten bende sizin gibi beşerim diyen bir insan.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, DeepBlue yazdı:

O mucize olmaz.Mucize Allah tarafından verilen birşey. Tutmayan hurmalar insanlar gözü önünde tutsa mucize olurdu sanırım. Mucize farklı birşey. 

İşte peygamber zaten bende sizin gibi beşerim diyen bir insan.

onu  kastetmedim  biliyorum  mucize  daha  farklı  bir  fakat  yani  enteresan  olarak  kabul  edilir.Bakin  peygamber  bunuda  bilmiş  derlerdi.Tarımi  bilmeyen  birisi  nasıl  bunu  bilebilir  gibi  iddialar  ortaya  koyarlardı.Tutmadigi  için  siz  daha  iyi  bilirsiniz  demiş.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

onu  kastetmedim  biliyorum  mucize  daha  farklı  bir  fakat  yani  enteresan  olarak  kabul  edilir.Bakin  peygamber  bunuda  bilmiş  derlerdi.Tarımi  bilmeyen  birisi  nasıl  bunu  bilebilir  gibi  iddialar  ortaya  koyarlardı.Tutmadigi  için  siz  daha  iyi  bilirsiniz  demiş.

Yani diyebilirlerdi ama tutmamış : D

Sonuçta demek istediğim o da normal bi insan. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, DeepBlue yazdı:

Yani diyebilirlerdi ama tutmamış : D

Sonuçta demek istediğim o da normal bi insan. 

normal  bir  insansa olağanustu  halleri  diye  bir  söylem  geliştirmek  yanlış  olur  o  halde.Kisisel  mucizesi  yoktur  diyebiliriz  .Pardon  bunuda  diyemeyiz  normal  bir  insan derken  diye  başlarsınız  siz  şimdi...neyse  hayırlı  geceler  

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, DeepBlue said:

İnanıyorum çünkü ; onlar samimi, sözlerini okuyunca anlıyorsun ve yaşantıları vs. 

Çok evliya ile konuştum.Eserlerini okumak onlarla sohbet etmektir. 

Allah ile de ayetleri okuyunca konuşmuş olursun.

Senin evliya sandığın tipler sahtekar şarlatanlardan başka bir şey değil. O ayetler dediğin yazılar da sana arapların ilettiği kendi uydurdukları zırvalar.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, sağduyu yazdı:

Senin evliya sandığın tipler sahtekar şarlatanlardan başka bir şey değil. O ayetler dediğin yazılar da sana arapların ilettiği kendi uydurdukları zırvalar.

Nasıl şarlatan? 

Örneğin ;Aziz Mahmut Hüdayi'nin ne şarlatanlığını duydun? Bu kişi neden yalan söylesin ki?

Şimdi sen bu sözünü delillendiremesen bu kişi veya kişileri şarlatanlıkla suçlamış olmuyor musun?

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, DeepBlue said:

Nasıl şarlatan? 

Örneğin ;Aziz Mahmut Hüdayi'nin ne şarlatanlığını duydun? Bu kişi neden yalan söylesin ki?

Şimdi sen bu sözünü delillendiremesen bu kişi veya kişileri şarlatanlıkla suçlamış olmuyor musun?

Neden yalan söyleyecek! Senin gibi aptalları kullanmak için tabii ki.

Ne özelliği var bu herifin? Ne yapmış? Sen hangi başarısından dolayı bu herifi andın şimdi?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, sağduyu yazdı:

Neden yalan söyleyecek! Senin gibi aptalları kullanmak için tabii ki.

Ne özelliği var bu herifin? Ne yapmış? Sen hangi başarısından dolayı bu herifi andın şimdi?

Kimi ne için kullanmış?

Hiç hayatını okuma zahmetinde bulundun mu?

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, sağduyu yazdı:

Yahu bu herif kim ki hayatını okuyayım? Ne özelliği var? 

İnsan görürsün ve tanımadığın insanlara şarlatan dememeyi öğrenirsin diye diyorum. Yahu sen demiyor musun onlar(evliyalar)şarlatan,düzenbaz,insanları kullanmışlar diye? E bende diyorum buyur ispatla. Daha ne dediğinden haberin yok. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, DeepBlue said:

İnsan görürsün ve tanımadığın insanlara şarlatan dememeyi öğrenirsin diye diyorum. Yahu sen demiyor musun onlar(evliyalar)şarlatan,düzenbaz,insanları kullanmışlar diye? E bende diyorum buyur ispatla. Daha ne dediğinden haberin yok. 

Şarlatandırlar, kendilerini çok önemli biriymiş gibi tanıtırlar ama aslında hiç bir işe yaramazlar, arabın masallarını gerçekmiş gibi anlatırlar, düşünmezler, kendilerini geliştirmezler, insanlığa yararlı bir şey sunmazlar. Bir insan dinle bu kadar ilgilenip de hala yalan olduğunu anlamadıysa muhakkak o insanda bir şeyler eksiktir, zeka, adalet duygusu, vicdan, akıl...

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Sakıncalı Düşünür yazdı:

Mustafa Öztürk'ün dediği gibi Mutezile mezhebi farklı bir kader anlayışı benimsemiştir. Bunun nedeni böyle bir Tanrının sıfatları arasındaki çelişkinin var olmasından kaynaklanır. 

İnsanın özgür iradeye sahip olabilmesi için kendisi dışında hiçbirşeye(tanrı,doğa,madde,evren,insan,hayvan, vb) bağımlı olmaması ve  tasarlanmamış olması gerekir.

Özgür iradenin varlığını  savunmak çelişkilidir.

Deneycilik felsefesini savunmakla beraber tabula rasa kavramını kabul etmiyorum.Dna da bir bilgi sonuçta.Doğuştan boş sayfa değiliz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...