Jump to content

Recommended Posts

15 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

hayır islamı bilmeyenlerinde böyle bir sorunu yok Allah zulmetmiyor onlara haber yoksa sorumlulukta yok .

Ataları tarafından başka dinlere inanmaya programlananlar,ama İslam konusunda bilgisi olanlar islama geçmezlerse cehenneme gidecekler.Ama atalarının dini islama inanmaya programlanmış sen ve senin gibiler cennete gideceksiniz.Birde benim anlamadığım nokta.İslamı duyunca,bilince ne oluyor.İslamı bilince,ah ne kadar güzel,ne kadar mantıklı,ne kadar doğru ve gerçeklerden oluşan bir dinmiş diyip İslama geçeceklerini mi sanıyorsunuz.Bunu da onlardan ne hakla bekliyorsunuz?Mesela sen ve zombi arkadaşların,başka dinlere inanmaya programlanmış olsaydınız ve islamı duymuş,bilmiş olsaydınız,islama geçecekmiydiniz.Hayır.Peki onlar neden geçsinler ve geçmedikleri için de cehennemde yansınlar,atalarının dinine inanmaya programlanmayı özgür iradeyle yapılan din seçimi sanan,Allaha iman ettirilerek,ona atfedilen Kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda bırakılmış zombiler?

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 146
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

6 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

hayır benim başta kastettiğim.Kalu belada imtihan olacağımız değil imtihanın nasıl olacağı gösterilseydi idi mesela size ruhlar aleminde gösterilse idi açlık ve hastalığın kol gezdiği zamanda ve mekanda yaratılmanız siz belki kabul etmeyecektiniz.Ayrıca imtihan örneğini verdiniz . İmtihan olacağımızı kurumlar veya öğretmenler söylüyor ve biz imtihan olduğumuzu kpps de soruları yanıtlarken unutmuyoruz veya unutturulmuyor bize bir şekilde.Bize imtihanın olduğu unutturulmadı diye bütün herkesin iyilik savaşçısı olacağını mı düşünüyorsunuz elbette insan imtihan olacağını bilse her doğan insanın içinde bu hissiyat olsa yine de imtihanın bir anlamı kalırdı.Kalmazdı demeniz sizin kalu belaya kılıf bulma çabanız bence. Bırakın bizi kuranda yahudiler Hz.Muhammedi kendi oğulları gibi tanırlar diyor ama ona rağmen inanmıyorlar demek ki en kesin kanıtta olsa inanmama gibi bir eylem düşünülebiliyor .Bu durumda imtihan olduğumuzu hatırlamamızda bence hiçbir sankınca yoktur. Hatta bu daha adaletli olandır bence şüpheye yer vermez.

İşte diyorum ki herşeye rağmen kabul ettin belki. Bunun daha ötesi yok. Belki de aç kalabileceğini bile biliyordun,belki tecavüze uğrayabileceğini bile ama işte herşeye rağmen kabul ettin belki. Bunu ben bilemem. Yorum sadece. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Ama etmediler işte. Ona bakarsan şeytan da etmemeliydi öyle birşey yok. 

Şeytan Allahı inkar etmedi zaten . Benim kastettiğim peygamberlere vesvesede verilse nefside ses verse dışarıdan birileri ayağını kaydırmayada çalışsa Allahın koruması altında olduğu gerçeğidir. Yani tam sizin dediğiniz gibi vahiy geldi kesildi diyelim bir süre dediğiniz gibi peygamber (s.a.v.) şüpheye düştü hayalmiydi veya ben mi yanıldım diye .Buraya kadar tamam.Peki sonra gelen vahiy peygamberi zorlamış olmuyor mu inanması için eğer vahiy tamamen kesilseydi derdik ki sadece hayalmiş kendi kuruntusu imiş .Kendi iradesini kullanarak hala sorgulamaya devam ediyor ama bunu diyemiyoruz çünkü ; korunuyor ...

Sitelerde Paylaş

İşte diyorum ki herşeye rağmen kabul ettin belki. Bunun daha ötesi yok. Belki de aç kalabileceğini bile biliyordun,belki tecavüze uğrayabileceğini bile ama işte herşeye rağmen kabul ettin belki. Bunu ben bilemem. Yorum sadece. 

Kimsenin bilemeyeceğini bende biliyorum elbette 2 ihtimal kalıyor geriye ya bunu birileri çok fena uydurdu topu taça atıyor Allah (c.c.) biliyor diyerek ya da dediğiniz vak'aları bilipte yine de ben dünyaya geleceğim diyen birisinin zekasında bir sorun vardır .

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Şeytan Allahı inkar etmedi zaten . Benim kastettiğim peygamberlere vesvesede verilse nefside ses verse dışarıdan birileri ayağını kaydırmayada çalışsa Allahın koruması altında olduğu gerçeğidir. Yani tam sizin dediğiniz gibi vahiy geldi kesildi diyelim bir süre dediğiniz gibi peygamber (s.a.v.) şüpheye düştü hayalmiydi veya ben mi yanıldım diye .Buraya kadar tamam.Peki sonra gelen vahiy peygamberi zorlamış olmuyor mu inanması için eğer vahiy tamamen kesilseydi derdik ki sadece hayalmiş kendi kuruntusu imiş .Kendi iradesini kullanarak hala sorgulamaya devam ediyor ama bunu diyemiyoruz çünkü ; korunuyor ...

İşte imtihanı geçmiş oluyor demek ki. Zaten ben bunu sen peygamber imtihan olmaz dediğin için yazmıştım.evt. Şeytan inkar etmedi. Karşı geldi.

Sitelerde Paylaş

İşte imtihanı geçmiş oluyor demek ki. Zaten ben bunu sen peygamber imtihan olmaz dediğin için yazmıştım.evt. Şeytan inkar etmedi. Karşı geldi.

imtihan olur peygamberler olmaz demedim hiçbir zaman benim dediğim .İmtihan olur ama Allahı ınkar etme gibi bir lüksleri yoktur .Allah adına bir şey uydursa bile şah damarı kesilir bu kadar kat'i şeyler var peygamberlere karşı imtihanı Allahın belirlediği çerçevede kazanabilirler veya kaybedebilirler yoksa Allahı inkar ederek bir imtihanı kaybetme durumu söz konusu olamaz.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Kimsenin bilemeyeceğini bende biliyorum elbette 2 ihtimal kalıyor geriye ya bunu birileri çok fena uydurdu topu taça atıyor Allah (c.c.) biliyor diyerek ya da dediğiniz vak'aları bilipte yine de ben dünyaya geleceğim diyen birisinin zekasında bir sorun vardır .

İşte ben inkar etmem diye güvenmişsindir belki. Belki de yok olmayı cehennemde bile olsa var olmaya tercih ettin. Bunlar yani sorgulamanın dibi. En uç noktası. Bilemeyiz. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, DeepBlue yazdı:

İşte ben inkar etmem diye güvenmişsindir belki. Belki de yok olmayı cehennemde bile olsa var olmaya tercih ettin. Bunlar yani sorgulamanın dibi. En uç noktası. Bilemeyiz. 

Belkide insan bir hiç olmaktansa bari cehennem diye bir yer dahi olsun diye üretmiştir bunu ? Neden bu ihtimal aklınıza gelmedi .

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

imtihan olur peygamberler olmaz demedim hiçbir zaman benim dediğim .İmtihan olur ama Allahı ınkar etme gibi bir lüksleri yoktur .Allah adına bir şey uydursa bile şah damarı kesilir bu kadar kat'i şeyler var peygamberlere karşı imtihanı Allahın belirlediği çerçevede kazanabilirler veya kaybedebilirler yoksa Allahı inkar ederek bir imtihanı kaybetme durumu söz konusu olamaz.

Olabilir... Ama 3 ay içinde belki inkar edecek mi diye imtihan oldu ne bileceksin ki? Allah'ın işi. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Belkide insan bir hiç olmaktansa bari cehennem diye bir yer dahi olsun diye üretmiştir bunu ? Neden bu ihtimal aklınıza gelmedi .

Aynı mantık zaten. Demek ki istememiş kimse yok olmayı. Bu da teyitliyor gibi zaten : D

Bu ihtimal bile diğerini onaylıyor yani. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, DeepBlue yazdı:

Aynı mantık zaten. Demek ki istememiş kimse yok olmayı. Bu da teyitliyor gibi zaten : D

Bu ihtimal bile diğerini onaylıyor yani. 

üretmiştir  diyorum  koyulmuştur  demedim  insanın  içine  yani  dinlerin  özünü  bu  oluşturduğu  için sonsuza  kadar  yaşama  duygusu  insanların  içini  gıcıklıyordur. Ayrıca  yok olmayi inanmayanlar  düşünürler. Yani  öyle  doğuştan  bize  programlanmış  bir  şey  değildir  sonsuzluk  inancı  ahiret  inancı  arzusu  falan. 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Olabilir... Ama 3 ay içinde belki inkar edecek mi diye imtihan oldu ne bileceksin ki? Allah'ın işi. 

eğer  inkar  etseydi  2 seçenek  kalırdı  peygamberlik  kurumu  diye  bir şey  olmazdı  çünkü  inkar  etme  lüksü  varsa  Allah'ın  dini  diye  bir  kavram  olmazdı.Ya da  inkar  etse  Allah'ın  kontrolünde  olduğu için  direk  yerle  yeksan  edilirdi.Bu da  kendi  hür  iradesinin  tam  olmadığını  gösterir  .(Ilk  vahiy  geldikten  sonra)

Sitelerde Paylaş

İslam sorgulanarak,araştırılarak seçilebilir bir şey midir?Kuranın içeriğiyle Allahın varlığı kanıtlanabilir mi?Kuranın içeriğinden bazı örnekler.

Ve andolsun ki, dünyanın göğünü kandillerle süsledik. Ve onları, şeytanlar için atılacak taşlar kıldık. Ve onlar için alevli ateşin azabını hazırladık.Mülk 5

Şeytanlar ve onların koca koca yıldızlarla taşlanmaları.

Görmedin mi ki, Allah bulutları sürer, sonra onları bir araya getirir, sonra onları üst üste yığın yapar. Böylece yağmurun onların arasından çıktığını görürsün. Gökten içinde dolu bulunan dağlar indirir de onu dilediğine isabet ettirir ve dilediğinden de uzak tutar. Onun şimşeğinin parıltısı neredeyse gözleri götürecektir.Nur 43

Dolu tanelerini yönlendirip dilediğine isabet ettiren Allah.

Gök gürlemesi, Allah'ı överek tesbih eder ve melekler de korkularından onu yüceltirler. Onlar pek güçlü olan Allah hakkında tartışırken O, yıldırımları gönderir de dilediğini onlarla çarpar. O, tuzağı çetin olandır.Rad 13

Yıldırımlarla kendi ile uğraşanları çarpan Allah.

Kuşkusuz biz dünya göğünü yıldızlarla süsledik.

İnatçı ve asi şeytandan koruduk.

Onlar artık yüce topluluğa kulak veremezler.Her yandan taşlanırlar.

Kovulup atılırlar, onlar için ahirette ardı arkası kesilmeyen bir azap vardır.

Yüce topluluktan bir söz kapan olursa, onu da delice bir alev izler.Saffat 6,7,8,9,10

Doğrusu biz cinler, göğü yokladık, fakat onu sert bekçilerle, alev hüzmeleri ile doldurulmuş bulduk.

Halbuki biz, göğün dinleyebileceğimiz yerlerinde oturuyorduk. Fakat şimdi, kim dinlemek isterse, kendisini gözetleyen bir alev hüzmesi buluyor.Cin 8,9

Melekler,cinler ve Melekleri dinleyen cinlere alev topları atan Allah.

Yerde olanların hepsini; sizin için yaratan O'dur. Sonra, göğe doğru yönelerek yedi gök olarak onları düzenlemiştir. O her şeyi bilir.Bakara 29

Ve üstünüze, yedi sağlam bina ettik.Nebe 12

Ve parıl parıl parıldayan bir kandil yaptık.Nebe 13

De ki; Gerçekten siz, yeri iki günde yaratanı inkar edip O’na ortaklar mı koşuyorsunuz? O, alemlerin Rab’bidir.

Ve orada, onun üzerinde sabit dağlar oluşturdu. Ve orayı bereketli kıldı. Orada bulunanların besinlerini, dileyenler için eşit olarak dört günde takdir etti.

Sonra duman hâlinde bulunan göğe yöneldi; ona ve yeryüzüne, “İsteyerek veya istemeyerek gelin” dedi. İkisi de, “İsteyerek geldik” dediler.

Böylece onları iki günde yedi kat gök olarak yarattı. Her gök katına kendi emrini vahyetti. Ve dünya göğünü kandillerle süsledik ve onu koruduk. İşte bu, Azîz ve Alîm olanın takdiridir.Fussilet  9,10,11,12

Gökleri yerde olanların tümünden sonra yaratan,göklere de güneşi,ayı,yıldızları yaparak yerleştiren Allah.

Görmedin mi ki, Allah bulutları sürer, sonra onları bir araya getirir, sonra onları üst üste yığın yapar. Böylece yağmurun onların arasından çıktığını görürsün. Gökten içinde dolu bulunan dağlar indirir de onu dilediğine isabet ettirir ve dilediğinden de uzak tutar. Onun şimşeğinin parıltısı neredeyse gözleri götürecektir.Nur 43

Şimdi şu örneklere baktığımız zaman,bu ayetlerin Allahın varlığı kanıtlayabilmesi olanaksız.Ama bu ayetlerden Allahın insanlar tarafından uydurulduğuna ulaşabiliriz.Sonuç olarak,Kuran Allah'ın varlığına kanıt olamaz,ama yokluğuna,uydurukluğuna kanıt olur.Kuranı okudum,sorguladım,Kuranın içeriğinden Allahın varlığına ulaşıp,Allahı kanıtladım gibisinden bir durum söz konusu bile olamaz.Birde demezler mi,Allahın ayetlerini inkar ediyorsunuz diye.Bu ayetlerin ve türevlerinin inkar edilebilir bir yönü mü var da inkar edilebilsin.Sanki ortada kabul edilmeyen doğrular,gerçekler var.Ortada gülünç saçmalıklardan başka bir şey yok.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Buzul yazdı:

İslam sorgulanarak,araştırılarak seçilebilir bir şey midir?Kuranın içeriğiyle Allahın varlığı kanıtlanabilir mi?Kuranın içeriğinden bazı örnekler.

Ve andolsun ki, dünyanın göğünü kandillerle süsledik. Ve onları, şeytanlar için atılacak taşlar kıldık. Ve onlar için alevli ateşin azabını hazırladık.Mülk 5

Şeytanlar ve onların koca koca yıldızlarla taşlanmaları.

Gök gürlemesi, Allah'ı överek tesbih eder ve melekler de korkularından onu yüceltirler. Onlar pek güçlü olan Allah hakkında tartışırken O, yıldırımları gönderir de dilediğini onlarla çarpar. O, tuzağı çetin olandır.Rad 13

Yıldırımlarla kendi ile uğraşanları çarpan Allah.

Kuşkusuz biz dünya göğünü yıldızlarla süsledik.

İnatçı ve asi şeytandan koruduk.

Onlar artık yüce topluluğa kulak veremezler.Her yandan taşlanırlar.

Kovulup atılırlar, onlar için ahirette ardı arkası kesilmeyen bir azap vardır.

Yüce topluluktan bir söz kapan olursa, onu da delice bir alev izler.Saffat 6,7,8,9,10

Doğrusu biz cinler, göğü yokladık, fakat onu sert bekçilerle, alev hüzmeleri ile doldurulmuş bulduk.

Halbuki biz, göğün dinleyebileceğimiz yerlerinde oturuyorduk. Fakat şimdi, kim dinlemek isterse, kendisini gözetleyen bir alev hüzmesi buluyor.Cin 8,9

Melekler,cinler ve Melekleri dinleyen cinlere alev topları atan Allah.

Yerde olanların hepsini; sizin için yaratan O'dur. Sonra, göğe doğru yönelerek yedi gök olarak onları düzenlemiştir. O her şeyi bilir.Bakara 29

Ve üstünüze, yedi sağlam bina ettik.Nebe 12

Ve parıl parıl parıldayan bir kandil yaptık.Nebe 13

De ki; Gerçekten siz, yeri iki günde yaratanı inkar edip O’na ortaklar mı koşuyorsunuz? O, alemlerin Rab’bidir.

Ve orada, onun üzerinde sabit dağlar oluşturdu. Ve orayı bereketli kıldı. Orada bulunanların besinlerini, dileyenler için eşit olarak dört günde takdir etti.

Sonra duman hâlinde bulunan göğe yöneldi; ona ve yeryüzüne, “İsteyerek veya istemeyerek gelin” dedi. İkisi de, “İsteyerek geldik” dediler.

Böylece onları iki günde yedi kat gök olarak yarattı. Her gök katına kendi emrini vahyetti. Ve dünya göğünü kandillerle süsledik ve onu koruduk. İşte bu, Azîz ve Alîm olanın takdiridir.Fussilet  9,10,11,12

Gökleri yerde olanların tümünden sonra yaratan,göklere de güneşi,ayı,yıldızları yaparak yerleştiren Allah.

Şimdi şu örneklere baktığımız zaman,bu ayetlerin Allahın varlığı kanıtlayabilmesi olanaksız.Ama bu ayetlerden Allahın insanlar tarafından uydurulduğuna ulaşabiliriz.Sonuç olarak,Kuran Allah'ın varlığına kanıt olamaz,ama yokluğuna,uydurukluğuna kanıt olur.Birde demezler mi,Allahın ayetlerini inkar ediyorsunuz diye.Bu ayetlerin ve türevlerinin inkar edilebilir bir yönü mü var da inkar edilebilsin.Sanki ortada kabul edilmeyen doğrular,gerçekler var.Ortada gülünç saçmalıklardan başka bir şey yok.

en  büyük  sıkıntı gök  önce  yaratılıyor  ama  düzenlemesi  dünyadan  sonra  oluyor  .Yoksa  yaratım  olarak  dünyadan  oncedir. 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

en  büyük  sıkıntı gök  önce  yaratılıyor  ama  düzenlemesi  dünyadan  sonra  oluyor  .Yoksa  yaratım  olarak  dünyadan  oncedir. 

Yerde olanların tümü önceden yaratılıyor,sonra da üste yedi kat gök bina ediliyor.Bu göklere de Güneş,Ay ve yıldızlar yapılarak yerleştiriliyor.Sonra Allah şeytanları,cinleri,insanları salıyor düz yerden ve yedi kat gökten oluşan bu sistemin içine.Şeytanlara yıldız atıyor,melekleri dinleyen cinlere alev topu atıyor,kendi ile uğraşan insanlara yıldırım atıyor,dilediğine dolu isabet ettiriyor.Şu açık ki,Allah canı sıkılan bir Tanrı.Dolu tanelerini yönlendirip,dilediğine isabet ettirecek kadar canı sıkkın.

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

üretmiştir  diyorum  koyulmuştur  demedim  insanın  içine  yani  dinlerin  özünü  bu  oluşturduğu  için sonsuza  kadar  yaşama  duygusu  insanların  içini  gıcıklıyordur. Ayrıca  yok olmayi inanmayanlar  düşünürler. Yani  öyle  doğuştan  bize  programlanmış  bir  şey  değildir  sonsuzluk  inancı  ahiret  inancı  arzusu  falan. 

Bilmem. Yok olup gitmek isteyen bile bilinç altında bir umutla hayat sürmeyi istiyordur bence. Yani bu yok olmayı istediklerinden değil.Öyle inanıyorlar ve ölmemek için uğrasmazlardı aksine :  D

Karışık işler...

Sonuçta bizim kapasite belli. Allah'ın hikmetini hakkıyla bilemeyiz. Vardır bir açıklaması.

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

eğer  inkar  etseydi  2 seçenek  kalırdı  peygamberlik  kurumu  diye  bir şey  olmazdı  çünkü  inkar  etme  lüksü  varsa  Allah'ın  dini  diye  bir  kavram  olmazdı.Ya da  inkar  etse  Allah'ın  kontrolünde  olduğu için  direk  yerle  yeksan  edilirdi.Bu da  kendi  hür  iradesinin  tam  olmadığını  gösterir  .(Ilk  vahiy  geldikten  sonra)

İnkar etme lüksü derken?  Lüks mü oluyor? : D

İnsan sonuçta bunu niye bu kadar abartıyorsun ki?

Peygamberliğin kurum olduğunu kim söyledi ki?

Allah zaten biliyor inkar etmeyecek ama ana göre davranıyor işte. Bunları zaten ben önceden sorgulayıp, tefekkür etmiştim de işte kimseden cevap alabileceğin sorular değil. Bi şekilde gelmişiz işte. : d

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, DeepBlue yazdı:

İnkar etme lüksü derken?  Lüks mü oluyor? : D

İnsan sonuçta bunu niye bu kadar abartıyorsun ki?

Peygamberliğin kurum olduğunu kim söyledi ki?

Allah zaten biliyor inkar etmeyecek ama ana göre davranıyor işte. Bunları zaten ben önceden sorgulayıp, tefekkür etmiştim de işte kimseden cevap alabileceğin sorular değil. Bi şekilde gelmişiz işte. : d

sizin  inanciniza  göre  dedim  lüks  diye  .Din  kurumu  diyelim  kelimelere  takilmayalım  burada. sorgulayıp  tefekkür  edip  sonuç  alamadiysaniz  ve  bu  inancinizi  daha da  güçlendirdiyse  siz  bilirsiniz  elbette  konuşma  için  teşekkür  ederim hakkınızı  helal edin  vaktinizi  aldım  epey. 

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

sizin  inanciniza  göre  dedim  lüks  diye  .Din  kurumu  diyelim  kelimelere  takilmayalım  burada. sorgulayıp  tefekkür  edip  sonuç  alamadiysaniz  ve  bu  inancinizi  daha da  güçlendirdiyse  siz  bilirsiniz  elbette  konuşma  için  teşekkür  ederim hakkınızı  helal edin  vaktinizi  aldım  epey. 

Önemli değil. Zaten belirttiğin hususlar bana göre adaletsizlikte değil. Adem cenneti görmüş ben niye görmeden imtihan ediliyorum demem. O onun imtihanı, bu da benim. : D

Zaten çabalarsan birçok şeyi görme imkanın var.Cennet,ruh,arş.. ve

Allah. 

İnanmakla ve teslimiyetle başlıyor...Bundan sonrasını evliyalar anlatmış zaten.

He bir de aşk lazım,saf sevgi

Neyse...   : D

tarihinde DeepBlue tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...