Jump to content

4. ve 5. Boyutu anladıktan sonra tanrıya inanmayacak birileri aranıyor!

Recommended Posts

Just now, John Ahmet said:

Felsefenin nedensellik ilkesi ile beynini hiç zorlamamışsın bu cümlelerinden bu rahatça anlaşılıyor. Felsefenin nedensellik ilkesi seni boğarken içinden tanrı diye haykırmak gelmiyorsa çok boş bir adamsın demektir. Seninle tartışmaya değmez.

Yahu tamam, git, sen bir tanrı var diye haykır, hatta hayalinde kurguladığın bu zımbırtının gözüne girmek için kendine ritüeller uydur, ne yaparsan yap.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 147
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

12 dakika önce, sağduyu yazdı:

Senin bu var olduğunu iddia ettiğin tanrı ne yaptığını biliyor mu, bilmiyor mu? Eylemlerinin neye yol açacağının bilincinde mi, değil mi? Bana önce bunun cevabını ver.

Tüm evrenler için gerçekliği oluşturabilecek tüm olasılıkları biliyor fakat bir bireyin bu olasılıklardan hangisini seçeceğini bilmiyor olabilir bunun nesini garipsiyorsun.? Zaten seçeceğin olasılık onun önceden bildiği bir olasılık olacak. 

Tüm olasılıkların oluşturduğu kümenin bir alt kümesi olan gerçekleşen olasılıklar kümesini çıktı olarak inceleyecek ve bu sorgulanacak bunun anlaşılmayan bir tarafı var mı? Yada gerçekleşmeyen tüm olasılıkların gerçekleştiği başka evrenler de var.

tarihinde John Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tüm evren için gerçekliği oluşturabilecek tüm olasılıkları biliyor fakat bir bireyin bu olasılıklardan hangisinin gerçekliğe ulaşacağını bilmiyor olabilir bunun nesini garipsiyorsun.?

Yahu sen ne çeşit bir geri zekalısın? Her şeyin bilindiği bir sistemde olasılık ne arar? Bir varlık kendi tasarladığı bir mekanizmanın neyi seçeceğini nasıl bilmez? Ne tasarladığını bilmiyor mu bu geri zekalı tanrın?

Zaten seçeceğin olasılık onun önceden bildiği bir olasılık olacak. 

Mantığa bak. Önce bu tanrı neyi seçeceğini bilmiyor olabilir dedin, şimdi de seçeceğin olasılık onun bildiği bir olasılık olacak diyorsun. iyice saçmalamaya başladın. Saçmalık içinde mantık ararsan sonun saçmalamak olur.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, sağduyu yazdı:

Yahu sen ne çeşit bir geri zekalısın? Her şeyin bilindiği bir sistemde olasılık ne arar? Bir varlık kendi tasarladığı bir mekanizmanın neyi seçeceğini nasıl bilmez? Ne tasarladığını bilmiyor mu bu geri zekalı tanrın?

Öncelikle irade kavramını incelemeye çalış. İrade nedir? Felsefenin bakış açısıyla bunu biraz irdelemeni istiyorum. Yoksa sana anlatabilmek çok mümkün olamayacak.

http://www.felsefe.gen.tr/felsefe_sozlugu/i/irade_nedir_ne_demektir.asp

9 dakika önce, sağduyu yazdı:

Mantığa bak. Önce bu tanrı neyi seçeceğini bilmiyor olabilir dedin, şimdi de seçeceğin olasılık onun bildiği bir olasılık olacak diyorsun. iyice saçmalamaya başladın. Saçmalık içinde mantık ararsan sonun saçmalamak olur.

Olasılığı biliyor derken örneğin bir tombala oyununda sen çıkan sayının 1 ile 90 arasında bir sayı olacağını önceden biliyorsun fakat bu tombala oyununda sırayla hangi sayıların çıkacağını bilmiyorsun fakat olası tüm kombinasyonları beyninde canlandırabiliyorsun. Bu söylediğimi daha kolay anlaman için bunları söyleyebilirim.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle irade kavramını incelemeye çalış. İrade nedir? Felsefenin bakış açısıyla bunu biraz irdelemeni istiyorum. Yoksa sana anlatabilmek çok mümkün olamayacak.

http://www.felsefe.gen.tr/felsefe_sozlugu/i/irade_nedir_ne_demektir.asp

Olasılığı biliyor derken örneğin bir tombala oyununda sen çıkan sayının 1 ile 90 arasında bir sayı olacağını önceden biliyorsun fakat bu tombala oyununda sırayla hangi sayıların çıkacağını bilmiyorsun fakat olası tüm kombinasyonları beyninde canlandırabiliyorsun. Bu söylediğimi daha kolay anlaman için bunları söyleyebilirim.

Sen olaya tanrın insanmış gibi bakıp öyle mantık yürütüyorsun. Sana durumu daha basit bir şekilde anlatayım.

Senin tanrının X isimli insan ve A ve B diye iki seçenek yarattığını düşünelim. Şimdi bu tanrı kendi yarattığı X'in A ve B seçeneğinden hangisini seçeceğini biliyor mu, bilmiyor mu? Önce tanrının kapasitesini bir belirleyelim.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, sağduyu yazdı:

Sen olaya tanrın insanmış gibi bakıp öyle mantık yürütüyorsun. Sana durumu daha basit bir şekilde anlatayım.

Senin tanrının X isimli insan ve A ve B diye iki seçenek yarattığını düşünelim. Şimdi bu tanrı kendi yarattığı X'in A ve B seçeneğinden hangisini seçeceğini biliyor mu, bilmiyor mu? Önce tanrının kapasitesini bir belirleyelim.

Bunu bilemem fakat şöyle bir mantık yürütebilirim. Evrende N adet parçacık var ve bu sayıda parçacığın belirli bir andaki hızlarını ve yönlerini biliyorsunuz diyelim. Sonra bu parçacıkların momentumlarını, kütleçekimini ve ısıyı baz alarak bir sonraki konumlarını hesaplamaya çalışalım. Zihninizde yada bilgisayarınızda öyle bir simülasyon oluşturun ki örneğin dünyayı oluşturacak atomları takip ederek dünya üzerinde yaşanacak uhud savaşını bu yöntemle daha bing bang sırasında tüm detaylarıyla bilin. Newton fiziğine göre bu hesaplanabilirlik mümkün görünürken kuantum fiziği bunun aksini iddia ediyor. Neyse kafamızı ütülemeyelim. Sonuç olarak evrenin var olma nedeni olarak bildiğimiz tanrının çok yüksek bir bilinç ve şuura sahip olduğunu varsaymaktan başka daha anlamlı ve kanıtı olan bir şeyler söylemek çok olanaklı değil.

Sitelerde Paylaş
14 minutes ago, John Ahmet said:

Bunu bilemem fakat şöyle bir mantık yürütebilirim. Evrende N adet parçacık var ve bu sayıda parçacığın belirli bir andaki hızlarını ve yönlerini biliyorsunuz diyelim. Sonra bu parçacıkların momentumlarını ve kütleçekimini elektromanyetizmayı baz alarak bir sonraki konumlarını hesaplamaya çalışalım. Zihninizde yada bilgisayarınızda öyle bir simülasyon oluşturun ki örneğin dünyayı oluşturacak atomları takip ederek dünya üzerinde yaşianacak uhud savaşını bu yöntemle daha bing bang sırasında tüm detaylarıyla bilin. Newton fiziğine göre bu hesaplanabilirlik mümkün görünürken kuantum fiziği bunun aksini iddia ediyor. Neyse kafamızı ütülemeyelim. Sonuç olarak evrenin var olma nedeni olarak bildiğimiz tanrının çok yüksek bir bilinç ve şuura sahip olduğunu varsaymaktan başka daha anlamlı ve kanıtı olan bir şeyler söylemek çok olanaklı değil.

Yahu basit bir soru sordum, sen işi aldın nerelere götürdün? Amacın ne, işi arap saçına çevirip anlaşılmasını önlemek mi?

Daha basit bir sorunun cevabını bile bilemem diye geçiştirdikden sonra ne diye işi daha da dallandırıp budaklandırıyorsun?

Senin tanrının X isimli insan ve A ve B diye iki seçenek yarattığını düşünelim. Şimdi  bu tanrı kendi yarattığı X'in A ve B seçeneğinden hangisini seçeceğini biliyor mu, bilmiyor mu? Önce tanrının kapasitesini bir  belirleyelim.

Artık bu kadar basitleştirilmiş bir soruya bile cevap veremiyorsa kurgun, bırak artık, daha da üsteleme. Daha baştan çuvallıyorsun.

Pratik olarak zaten kanıtlayamıyorsun dediklerini, bari iddialarını teorik olarak mantıken sağlam bir zemine oturt diyorum, onu da yapamıyorsun.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, sağduyu yazdı:

Senin tanrının X isimli insan ve A ve B diye iki seçenek yarattığını düşünelim. Şimdi  bu tanrı kendi yarattığı X'in A ve B seçeneğinden hangisini seçeceğini biliyor mu, bilmiyor mu? Önce tanrının kapasitesini bir  belirleyelim.

X: @sağduyu nikinde forumlarda zırvalayan bir zirzop.

Seçenekler

A: Tanrıya İnanacak

B: Tanrıya İnanmayacak

İnanmanın doğası nedir? Ben tanrıya inandığımı söylemedim inanmak çok yalın bir eylem olur. Tanrının mümkün olduğunu ve zorunlu olarak nedenselliğin en tepesinde bulunduğunu kavrayacak bilimsel bir duyuşa sahip olmanı gerektirdiğinden sendeki evrimsel sürece istinaden böyle bir bilimsel duyuşu algılamaya çok uzak olduğuna kanaat getirip senin kendisine inanmayacağın sonucunu çıkarabilir.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, John Ahmet said:

X: @sağduyu nikinde forumlarda zırvalayan bir zirzop.

Seçenekler

A: Tanrıya İnanacak

B: Tanrıya İnanmayacak

İnanmanın doğası nedir? Ben tanrıya inandığımı söylemedim inanmak çok yalın bir eylem olur. Tanrının mümkün olduğunu ve zorunlu olarak nedenselliğin en tepesinde bulunduğunu kavrayacak bilimsel bir duyuşa sahip olmanı gerektirdiğinden sendeki evrimsel sürece istinaden böyle bir bilimsel duyuşu algılamaya çok uzak olduğuna kanaat getirip senin kendisine inanmayacağı sonucunu çıkarabilir.

Be geri zekalı mal, madem tanrın zorunlu ve mümkün, pratikte kanıtlayamazsın, o kesin de, en azından mantıken sağlam bir zemine oturt diyeceğim de nerede sende o zeka?

Basit bir soruya bile cevap veremeyip hemen şaklabanlığa başlıyorsun.

Lafa bak, adam nedensellikten bahsediyor ama iş tanrının nedenine gelince onun nedeni yok deyip işin içinden sıyrılıyor. 

Hem ben tanrıya inandığımı söylemedim diyor, hem de bana ya inanacaksın ya da inanmayacaksın diye iki seçenek sunuyor. Bu kadar salak işte.

Sitelerde Paylaş

İmtihancıların çıkmaza girdiği nokta burası işte.

Biliyor deseler ellerindeki imtihan, özgür irade argümanı çöp olacak, bilmiyor deseler tanrılarını ne yaptığını bilmeyen bir zavallı konumuna düşürecekler, o yüzden cevap vermek yerine şaklabanlığa başlıyorlar.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, John Ahmet said:

Seçenekleri ben sunmuyorum tanrı sunuyor hala anlamadın. Dangalak!

Tamam, ona da kabulüm, şimdi şunu sorayım: Bu tanrı benim hangi seçeneği seçeceğimi biliyor mu, bilmiyor mu?

Bir insanı inanıyor mu, inanmıyor mu diye imtihan etmedeki saçmalığı şimdilik bir kenara bırakıyorum.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, sağduyu yazdı:

Tamam, ona da kabulüm, şimdi şunu sorayım: Bu tanrı benim hangi seçeneği seçeceğimi biliyor mu, bilmiyor mu?

Bir insanı inanıyor mu, inanmıyor mu diye imtihan etmedeki saçmalığı şimdilik bir kenara bırakıyorum.

Eğer sende bilimsel bir duyuş kabiliyeti varsa bu kabiliyetine güvenerek bunları kendi içinde sorgulasana bana neden soruyorsun? Sana nasıl bir yol izleyebileceğini az çok anlatmaya çalıştım.

Sitelerde Paylaş

Eğer sende bilimsel bir duyuş kabiliyeti varsa bu kabiliyetine güvenerek bunları kendi içinde sorgulasana bana neden soruyorsun? Sana nasıl bir yol izleyebileceğini az çok anlatmaya çalıştım.

Yahu sen ne geri zekalı çıktın. Bir tanrı olduğunu iddia eden sensin ben değilim. Ben ne diye senin zırvanı kendi içimde sorgulayayım? 

İşim yok da senin hayali tanrının inanıp inanmadığımı bilip bilmediği konusunda kafa mı yorayım?

Bir tanrı var diye iddia eden sensin, imtihan ediyor diyen sensin, dolayısıyla iddianı mantıki bir zemine oturtması gereken de sensin. Ne diye kendi işini bana paslıyorsun?

Bilimsel düşünce nasıl olur, biliyor musun.

Önce bir olayı gözlemlersin, veriler toplarsın, sonra o olayı açıklamak için bir hipotez oluşturursun, sonra bu hipotezi deney, gözlem ve verilerle doğrulamaya çalışırsın, doğrulayamazsan hipotezi değiştirirsin, tekrar aynı işlemleri uygularsın.

Şimdi ben bu metodu senin tanrının neresine uygulayayım?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Önce bir olayı gözlemlersin, veriler toplarsın, sonra o olayı açıklamak için bir hipotez oluşturursun, sonra bu hipotezi deney, gözlem ve verilerle doğrulamaya çalışırsın, doğrulayamazsan hipotezi değiştirirsin, tekrar aynı işlemleri uygularsın.

Şimdi ben bu metodu senin tanrının neresine uygulayayım?

Yaşanacak olaylar herhangi bir gözlemci tarafından daha önceden bilinebilir mi? Bunu matematikteki ve fizikteki hesaplanabilirlik kavramı üzerinden anlamaya çalışabilirsin.

Bunun için sana Roger Penrose'un Kralın Yeni Usu başlıklı kitap serisini önerebilirim. Toplam üç cilt halinde ve hepsinin ayrı ayrı isimleri var.

1. Kitap -> Bilgisayar ve Zeka

2. Kitap -> Fiziğin Gizemi

3.Kitap -> Us Nerede?

Senin bunu anlamaya çalışacak bilimsel bir merakının olduğunu düşünmüyorum fakat yine de ben görevimi yapayım.

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, John Ahmet said:

Yaşanacak olaylar herhangi bir gözlemci tarafından daha önceden bilinebilir mi? Bunu matematikteki ve fizikteki hesaplanabilirlik kavramı üzerinden anlamaya çalışabilirsin.

Bunun için sana Roger Penrose'un Kralın Yeni Usu başlıklı kitap serisini önerebilirim. Toplam üç cilt halinde ve hepsinin ayrı ayrı isimleri var.

3.Kitap -> Us Nerede?

Senin bunu anlamaya çalışacak bilimsel bir merakının olduğunu düşünmüyorum fakat yine de ben görevimi yapayım.

Konu her hangi bir gözlemci değil, senin var olduğunu iddia ettiğin tanrı.

Senin tanrın kendi yarattığı X isimli bir insanın kendi yarattığı A ve B seçeneklerinden hangisini seçeceğini bilir mi?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Konu her hangi bir gözlemci değil, senin var olduğunu iddia ettiğin tanrı.

Senin tanrın kendi yarattığı X isimli bir insanın kendi yarattığı A ve B seçeneklerinden hangisini seçeceğini bilir mi?

Tamam işte senin referans noktan insanlar değil mi? Bunu herhangi bir gözlemci yapabiliyorsa sen buradan neler neler çıkarabilirsin bir okusan anlarsın.

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, John Ahmet said:

3.Kitap -> Us Nerede?

Serinin 1. kitabını askerde okuyup, sunum hazırlamıştım. Diğerlerini sonra okudumdu. :)

Tümüye deterministik bir sistemde(dahi), sistemin tüm durumlarını hesaplamak mümkün değil. Böylesine sonlu bir algoritma yok(Kaos gereği).. Bunu tanrının bile yapamıyor olması lazım ;).. .....Kast ettiğin bu sanırım.

Da bunun Sağduyu'nun sorduğuyla ilintisi nedir tam olarak?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, John Ahmet said:

Tamam işte senin referans noktan insanlar değil mi? Bunu herhangi bir gözlemci yapabiliyorsa sen buradan neler neler çıkarabilirsin bir okusan anlarsın.

Değil, benim referans noktam bilim, mantık. Ayrıca konu insanın gelecekteki ihtimalleri bilip bilmemesi de değil, bu senin var olduğunu iddia ettiğin tanrının bilip bilmediği.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, teflon yazdı:

Da bunun Sağduyu'nun sorduğuyla ilintisi nedir tam olarak?

@teflon kardeşime baştan sona hepsini bir daha yazarım yani lazım olursa yazarım fakat baştan okuyup neyi neden söylediğimi anlamaya çalışın. Alakasız görürseniz bana bildirin.

4 dakika önce, sağduyu yazdı:

Değil, benim referans noktam bilim, mantık.

Hadi ordan zirzop sende ne bilimsel bir duyuş kabiliyeti ne de bilimsel merak var. Böyle bir hanzonun saçma sapan sorularını neden cevaplamam gereksin bana bir izah et. Sen benim algıladığım tanrıyı anlamaya çalışmıyorsun. Laf ebesi gibi durmadan taklalar atıp duruyorsun. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...