Jump to content

4. ve 5. Boyutu anladıktan sonra tanrıya inanmayacak birileri aranıyor!

Recommended Posts

3 saat önce, skeptikal yazdı:

mantık örgüsü eksik

Mantık örgüsünü birlikte oluşturuyoruz, doğru olan da bu değil midir? Yıldırım konusunda da aynı mevzu vardı şimdi sen bir evren yapabilsen o zaman mı biri tarafından yapılmış olabileceğine yönelik şüphe duymaya başlayacaksın? Evren dediğinde hidrojen, helyum gibi gazlardan oluşan dev yapılar mı, taşlar kayalar mı aklına geliyor? Evren dediğimde sahip olduğu tüm özellikleri ile düşünmeye başla, sana göre canlılık bu evrenin doğal bir parçası o halde bu doğal oluşumu tüm detaylarıyla açıklayabiliyor olmalısın. Sana göre canlılık nasıl oluştu bir fikrin var mı? Evrende canlıyı oluşturacak bir yönelim bir düzen fark ettin mi? Bunları tam olarak açıklayamıyorsan aklında tanrı savını varsayılan olarak bekletmen gerekiyor. Bir acaba bile olsa benim için kafidir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 147
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, John Ahmet said:

Mantık örgüsünü birlikte oluşturuyoruz, doğru olan da bu değil midir? Yıldırım konusunda da aynı mevzu vardı şimdi sen bir evren yapabilsen o zaman mı biri tarafından yapılmış olabileceğine yönelik şüphe duymaya başlayacaksın? Evren dediğinde hidrojen, helyum gibi gazlardan oluşan dev yapılar mı, taşlar kayalar mı aklına geliyor? Evren dediğimde sahip olduğu tüm özellikleri ile düşünmeye başla, sana göre canlılık bu evrenin doğal bir parçası o halde bu doğal oluşumu tüm detaylarıyla açıklayabiliyor olmalısın. Sana göre canlılık nasıl oluştu bir fikrin var mı? Evrende canlıyı oluşturacak bir yönelim bir düzen fark ettin mi? Bunları tam olarak açıklayamıyorsan aklında tanrı savını varsayılan olarak bekletmen gerekiyor. Bir acaba bile olsa benim için kafidir.

Tanrı savı dediğin şey manyaklıktan başka bir şey değil, hiç iler tutar tarafı olmayan bir deli saçması sadece. Üstelik insanlığın hiç bir işine yaramayan, sadece insanlığa ayak bağı olan saçma sapan bir düşünce. Bu saçma düşünce bazı insanların mesela senin doğru, sağlıklı düşünme mekanizmasını o kadar bozuyor ki, 1400 yıl önce yaşamış bir arap bedevisinin "Bana inanmayan herkesi bir tanrı sonsuza kadar yakacak." şeklindeki deli saçması bir iddiasına bile saçma demekten korkar hale getiriyor.

Dinci, inanan kafası hiç değişmiyor, bilim henüz bir şey açıklayamıyor mu, bu tipler yırtık dondan çıkar gibi atılıp ya bak, her şeyi açıklayamıyorsunuz, demek ki benim putum var, her şey o yaptı diyor. Ortaya hiç somut, mantıklı bir şey koydukları yok, tek bildikleri kıçlarından sürekli palavra üretmek. Bu kafalar neden, ne amaçla, nasıl, hangi bilgiyle gibi sorular da dahil olmak üzere hiç bir soruya mantıklı, tutarlı cevaplar veremiyorlar, sadece saçmalıyorlar. Tek söyledikleri orada, uzaklarda bir şey(ler) var, her şeyi o(nlar) yapıyor demekten ibaret. Bunu mağarada yaşayan cahil ilk insanlar da söylüyordu, fark nerede?

Sitelerde Paylaş
On 18.09.2018 at 05:34, John Ahmet said:

Sıkıyorsa bir et bakalım. Bunu ben sana sorayım. Biz nelerin ardında bir bilincin olduğundan eminizdir yada bilinci gerektiren nesne, olgu ve olayların bir listesini yapmak mümkün müdür? Bu listede nelerin olması gerekir?

Tasarımı koşullayan şey bilince gönderme yapar. Bilince gönderme yapan şey bilinci koşullar. Emin olma durumun ve listeni buna göre yapabilirsin. Yaptığın vakit ufonun kendi kendine oluşamayacak olmasından sana bir ekmek çıkmayacağını anlarsın belki. Bu liste liste diye yineleyip durduğun şey nedir, onu da biz anlarız belki bu vesile ile.

14 hours ago, John Ahmet said:

....sana göre canlılık bu evrenin doğal bir parçası o halde bu doğal oluşumu tüm detaylarıyla açıklayabiliyor olmalısın. Sana göre canlılık nasıl oluştu bir fikrin var mı? Evrende canlıyı oluşturacak bir yönelim bir düzen fark ettin mi? Bunları tam olarak açıklayamıyorsan aklında tanrı savını varsayılan olarak bekletmen gerekiyor. Bir acaba bile olsa benim için kafidir.

Yavaş yavaş açıklıyoruz işte, dur patlama. Ve fikirden baya bir fazlamız var, ona şüphen olmasın. Yönelimi ve düzeni de fark ettik, endişen bulunmasın. Ha, bunları açıklayamıyor olsak bile, açıklayamadıklarımızdan daha büyük bir açıklanamazlık içeren bir şeyi kenarda tutmamız gerekmezdi. Tutacağımız şey de olsa olsa boşlukların tanrısı olurdu. Ötesi değil. Ne kadar çok cahillik o kadar çok boşluk, ne kadar çok boşluk, o kadar çok tanrı. Cahilliğe içkin olmasıyla, onursuz bir düşüncenin tanrısı vesselam.

Acaba ve kafi olmak kısmı (senin) tutkularına gönderme yapıyor. Düşüncelerini tutkularına alet etmesen iyi edersin.

Tanrı tutkusu= Yamuk, ters-yüz edilmiş bir gerçeklik algısı.

Sitelerde Paylaş
On 16.09.2018 at 03:29, John Ahmet said:

Bir şey anladıysam arap olayım. Ayrıca ben size bakın bunu okuyun deist yada teist olun demiyorum ki, canlılığın oluşumunun madde ve enerjideki yönelimine sebep olan yapısal nitelikleri sorguluyorum. Şimdi senin bir vadide UFO bulup bunun o vadide doğal koşullarla oluştuğunu iddia etmendeki saçmalık gibi bilinci ve canlıları inceleyip bunun ardında yüksek düzeyde bir bilincin varlığını inkar etmenin aynı psikolojik rahatsızlıktan kaynaklandığını savunuyorum. Kimse bir şey olmasın sadece bunu anlasın istiyorum ki bu duruma evrendeki algılayamadığımız daha yüksek boyutların varlığı da eklenince hepsine sebep olan bir bilincin olması gerektiği daha fazla netlik kazanıyor. Henüz boyutlar konusunu yeteri kadar ciddiye alıp düşünmemiş olabilirsiniz. Daha fazla boyutun canlılar için olan önemini sorgulayıp buna cevaplar arama ihtiyacı hissettiniz mi? Bunu yapın ve kara kara düşünmeye ve kaşınmaya başlayın. Her şeye salt madde ve enerji olarak bakmayı bırakın! Evrende bundan fazlası var ki sen şu an bunları anlayabiliyor ve cevabını vermeye hazırlanabiliyorsun.

İnsan sonuçları ile değil süreçleri ile değerlendirilir. Bir bilincin olduğu sonucuna ulaştınız yada tersi bu hiç bir şey ifade etmiyor. 

Hem şu olun bu olun demiyorum diyorsunuz hemde bu bilinci inkar ediyorsan psikolojik rahatsızsın diyorsun. Üstelik bunu ufo bulursak o oraya nasıl geldi ile bağlıyorsun. Henüz bir ufo gelmedi. Ayrıca bu ikisinin bir bağı yok. 

Canlılık için boyutları paralel verenleri VS. Sorgularsak, nasıl olacak da kara kara düşüneceğiz. Sonra bunun her şeye madde ve enerji olarak bakmakla ne ilgisi var. 

Bilim ve ondan türeteceğin felsefe de, melekler yok. Bu fonksiyon olarak meleklere inanmana engel değil ancak bilimsel methotla melekleri sürecin içine koyamazsınız. Bu ne inkarcılık ne de tapıcılıkdır. Bu methodun sürecin işleme şeklidir. 

Bilim tümevarım yapar. Netleşmeyen meseleleri taşın üstüne koymaz! Koyduğunuz anda bazen biraz bazen çok gerçekten saparsınız. Gerçekten saptığınız ölçüde de yanlış algılamaya başlarsınız. Yayı bir doğru olarak görmek gibi. İşte din uyuşturucudur dediğimiz ve gerçek psikolojik rahatsızlıkların başlangıç seviyesi bu noktada başlar. 

Sitelerde Paylaş
On 19.09.2018 at 01:49, John Ahmet yazdı:

"Bir şeyi açıklayamıyorum, öyleyse tanrı yapmış olmalı"...

Bu akıl yürütmenin neden yanlış olduğu bariz. Zincir metaforu yukarda duruyor. Tam da bu yüzden tanrı söylediğin gibi varsayılan olamaz. Varsayılan bunun aksidir, çünkü fiziksel ürünler sadece fiziksel olaylarla ortaya çıkar. Ahanda kapı gibi bilim var, binlerce yıldır senin akıl yürütme şeklini yanlışlıyor, nedenini de söyledik zaten. Varsayılan tanrı değildir, tam tersine kanıt isteyen odur.
Abiyogenez hakkında son 50 yılda o kadar ilerleme kaydedildi ki, bir tanrıya inanacak olsaydım canlılığı kimyasal tepkimelerle yarattığına inanırdım. Sihir yaparak değil. Bu konuda yapbozun bütün parçaları oturmuş değil, ama oturan parçalardan çıkacak resmi görebiliyorsun. Anlaşılıyor ki masallar yine doğru değil, canlılık da doğal bir fenomen, arkasında bir sihir yok.

Yani belki yüz yıl önce yaşaydım "acaba" olabilirdi, ama şu yılda mümkün değil. Bunca tartışmadan sonra senşn bu kadar yürekten inandığın şeyler konusunda şüpheye düşmen lazım. Benim değil.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Radikal Ateist yazdı:

John Ahmet boşluklara tapiyorsun ve bilimin dolduramadigi bosluklari tanri ile doldurmaya calisiyorsun. Bosluk arayip  bulduktan sonra tanrıyı oraya yerlestirmek mantigiyla bakarsan simsegin nasıl meydana geldiğini anlayamadiginda thora zeusa dua etmen gerekir 

4. 5. boyutların ve bilincin varlığının buna sebep olan daha büyük ve gelişmiş bir bilincin varlığına kanıt olduğunu söylüyorum. Söylesene böyle bir bilince tanrı değil de ne diyebiliriz? Sen bunu anlayabilecek kadar evrimleşebildin mi? Emin ol Thor'a ve Zeus'a tapanlar bunu senden daha iyi anlamış gibi görünüyorlar.

Sitelerde Paylaş
46 minutes ago, John Ahmet said:

4. 5. boyutların ve bilincin varlığının buna sebep olan daha büyük ve gelişmiş bir bilincin varlığına kanıt olduğunu söylüyorum. Söylesene böyle bir bilince tanrı değil de ne diyebiliriz? Sen bunu anlayabilecek kadar evrimleşebildin mi? Emin ol Thor'a ve Zeus'a tapanlar bunu senden daha iyi anlamış gibi görünüyorlar.

Bilincin varlığına "daha büyük ve gelişmiş bir bilinç" sebep oluyormuş, ya bu "daha büyük ve gelişmiş bilinc"e ne sebep oluyor?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...