Jump to content

Canlılar neden birbirini yiyerek yaşarlar ?

Recommended Posts

Muhtemelen  buna  Tanrı  daha  sağlıklı  bir  yöntem  bulamadi  mı  gibi  bir  itirazinız olacak  fakat  söyle  düşünemez  miyiz; eğer  canlılar  birbini  yemeseydi  aşırı  çoğalma  ve  problemler  olacaktı  ayrıca  başka  bir  canlının  yemediği  hayvanlar  ölünce  çevre  kirliliğine  özellikle  neden  olacaktı vs.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

3 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Muhtemelen  buna  Tanrı  daha  sağlıklı  bir  yöntem  bulamadi  mı  gibi  bir  itirazinız olacak  fakat  söyle  düşünemez  miyiz; eğer  canlılar  birbini  yemeseydi  aşırı  çoğalma  ve  problemler  olacaktı  ayrıca  başka  bir  canlının  yemediği  hayvanlar  ölünce  çevre  kirliliğine  özellikle  neden  olacaktı vs.

İnsan yiyen hayvanlarda var, onları nereye koyacağız? Afrika’da timsah bir insanı yedi diyelim, çevre kirliliğini mi önledi, aşırı çoğalmayı mı önledi?

Neyi önledi bu timsah?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Hayır  aşırı  çogalmayi  önledi. 

Aşırı çoğalmayı nasıl önledi? Son 100 yılda insan nüfusu 7 kat arttı. Giderek artıyor. 

Bizi yiyen hayvan sayısı da giderek azalıyor.

Allah’ın mekanizmaları çalışmıyor mu?

Sitelerde Paylaş
34 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Eee, koskoca tanrı da bu kadarcık bir sorunu çözsün artık, her şeyi bizden beklemesin. Biz mi öğretelim her şeyi? 

Asıl soru bir tanrı neden buna ihtiyaç duyar, neden böyle sistem yaratır? Neden bir canlıyı başka bir canlının besini olarak yaratır?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
55 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Ölü canlılar bitkiler acı çekmezler.

Tanrı acı çekme ağrı gibi duyularımı kaldırsaydı başka canlıların beni yemesine itiraz etmezdim.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, teknisyen yazdı:

Ölü canlılar bitkiler acı çekmezler.

Tanrı acı çekme ağrı gibi duyularımı kaldırsaydı başka canlıların beni yemesine itiraz etmezdim.

yani  sizce  nasıl  olurdu  canlılar  birbirini  yemeseydi  ama  belirli  bir  nedenden  nasıl  ölecekti  durduk  yere  mi  ama  Tanrı  her şeyi  sebebe  bağlamış  malum.

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, Phocas yazdı:

Aşırı çoğalmayı nasıl önledi? Son 100 yılda insan nüfusu 7 kat arttı. Giderek artıyor. 

Bizi yiyen hayvan sayısı da giderek azalıyor.

Allah’ın mekanizmaları çalışmıyor mu?

insan  esasında  bunlarin  dışında  çünkü  insan  genel  olarak  av konumunda değil  diğer  canlılar  insana  hizmet  eder. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

yani  sizce  nasıl  olurdu  canlılar  birbirini  yemeseydi  ama  belirli  bir  nedenden  nasıl  ölecekti  durduk  yere  mi  ama  Tanrı  her şeyi  sebebe  bağlamış  malum.

Benim için ölüm yenilme sorun değil.

Herhangi bir sebepten ölüme  canlıların başka canlılar tarafından yenilmesine itiraz etmiyorum

Sorun acı ve ağrı çekme duyusu istemsiz kasılmalar vb şeyler.

Ağrı acı duyusu lmasaydı olsaydı elimize iğne batsa hissetmezdik diye itiraz edebilirsiniz.

Ama robotların çevrelerinde ki şeyleri hissettikleri halde acı ağrı gibi duyumları yoktur.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

İnsanlar da birbirini yesin öyleyse. Örneğin, Çin'de aşırı fazla nüfustan dolayı insanlar 5 metrekarelik odalarda yaşıyor. İstanbul'da yine kalabalıktan nefes alınmıyor. Fazla insan nüfusu doğaya zarar veriyor. Hayvanlar da sonsuza kadar yaşamıyorlar zaten hepsinin belli bir yaşam süresi var. 

Klasik müslüman mantığı konu kilit üye ban

tarihinde illusion_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

uzuldum sebebiyse ateist arkadaslarimin bu soruya gereken cevabi verememesi cevap sudur;

dunyada bulunan tum canli organizmalar sadece karbon otomuyla gereken fiziksel kabiliyetleri kazanabilirler sebebi ise karbon atomunun 3 atomu tutarak karmasik bi molekul sismeti olusturup hareket etmemizi vucudumuzdaki hareketliligi saglamamiza olanak tanimistir ancak bu atom dunyada sabittir bi canli turu cogalirsa digeri azaliyor demektir evren genisliyor ve atomik bazda cogalmaya devam ediyor ancak dunya icerisine herhangi bi sokum veya cikarim yok maddesel bazda bu yuzden bi canli hucresini yenilemek icin baska bi canliya ihtiyac duymak zorunda. en azindan yakin zamanda baska göktaslari = maddeler = atomlar dunyamiza gelene kadar. ( karbon atomu gunes etrafinda 10 milyar yillik sure boyunca kavrularak meydana gelmistir bizler yildizlarin birer parcasiyiz )

tarihinde "dünyayaışınlanıpçoğaldık" tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, illusion_ yazdı:

İnsanlar da birbirini yesin öyleyse. Örneğin, Çin'de aşırı fazla nüfustan dolayı insanlar 5 metrekarelik odalarda yaşıyor. İstanbul'da yine kalabalıktan nefes alınmıyor. Fazla insan nüfusu doğaya zarar veriyor. Hayvanlar da sonsuza kadar yaşamıyorlar zaten hepsinin belli bir yaşam süresi var. 

Klasik müslüman mantığı konu kilit üye ban

insanları  bu döngünün  dışında  tutmak  lazim  insana  hizmet  eder  diğer  canlılar  nihayetinde 

Sitelerde Paylaş
Just now, akılsızşuursuzatom said:

insanları  bu döngünün  dışında  tutmak  lazim  insana  hizmet  eder  diğer  canlılar  nihayetinde 

İnsanlar da diğer canlılara hizmet eder, mesela bir aslanın yiyeceği olan insanlar hiç de az değildir, ölünce de böceklere, kurtlara hizmet edersin yiyecek olarak.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, sağduyu yazdı:

İnsanlar da diğer canlılara hizmet eder, mesela bir aslanın yiyeceği olan insanlar hiç de az değildir, ölünce de böceklere, kurtlara hizmet edersin yiyecek olarak.

canlıları  kontrol  eden  ve  zekasıyla  alt  eden  insan  ve  binek  olarak  at eşek  süt  için  inek  vs. bal  için  yumurta  için  canlıları  kendisine  hizmet  ettirildiği  bir  insan  var. 

Sitelerde Paylaş

canlıları  kontrol  eden  ve  zekasıyla  alt  eden  insan  ve  binek  olarak  at eşek  süt  için  inek  vs. bal  için  yumurta  için  canlıları  kendisine  hizmet  ettirildiği  bir  insan  var. 

Ne yani yiyecek olarak bir aslana besin olan insanı insandan saymıyor musun?

Asıl cevaplaman gereken soru bir önceki mesajda, dur, tekrar sorayım:

Asıl sorulması gereken soru bir tanrı neden buna ihtiyaç duyar, neden böyle sistem yaratır? Neden bir canlıyı başka bir canlının besini olarak yaratır?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Ne yani yiyecek olarak bir aslana besin olan insanı insandan saymıyor musun?

Asıl cevaplaman gereken soru bir önceki mesajda, dur, tekrar sorayım:

Asıl sorulması gereken soru bir tanrı neden buna ihtiyaç duyar, neden böyle sistem yaratır? Neden bir canlıyı başka bir canlının besini olarak yaratır?

başlıkta  dedim  ya  canlılar  birbirini  yemiyor  diyelim  bunlar  ölmeyecek  mi  ölecek  ee  leşleri  ortada  kalırsa  çevre  kirliliği  olacak.diyeceksiniz  öldükten  sonra  yesinler  canlı  canlı  yemesinler  deseniz  bile; başlangıçta  zaten  arzunuz  canlıların  birbirini  yememesi  olduğu için  çelişki  olur  bence. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, illusion_ yazdı:

Sivrisinek seni ısırarak sana ne hizmette bulunuyor? 

hastalık  yapabilir  ve  hastalıklar  doğal  afetler  dolaylı  yönden  hizmettir  çünkü  insanlar  bu  güçlük ler  dolayısıyla  ilâç  sağlam  binalar  teknoloji  geliştirmeyi  başarmıştır  yoksa  tembel  olurduk.

Sitelerde Paylaş

başlıkta  dedim  ya  canlılar  birbirini  yemiyor  diyelim  bunlar  ölmeyecek  mi  ölecek  ee  leşleri  ortada  kalırsa  çevre  kirliliği  olacak.diyeceksiniz  öldükten  sonra  yesinler  canlı  canlı  yemesinler  deseniz  bile; başlangıçta  zaten  arzunuz  canlıların  birbirini  yememesi  olduğu için  çelişki  olur  bence. 

Sana tanrı neden canlıların bir birlerini yiyerek hayatta kalabildiği bir sistem tasarlamış, amacı ne diye sordum. Canlılar birbirlerini yemezlerse ne olacağını sormuyorum. Ben tanrı dediğin zımbırtının bunun neden ne amaçla yarattığını soruyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...