Jump to content

Hayvanlardaki davranışlar Tanrının delillerindendir.

Recommended Posts

4 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

dolduruluyor  silsilenin  imkansız  olmasından  dolayı onun  nedeni  bunun  nedeni  yerine  diye  gitmez  bir  yerde  durmak  zorunda  Yani  Tanrı da  he derseniz  evrende  maddede  neden  durmuyor  diye  maddede  ilim  ve  kudret  yoktur  bu  vasıflara  sahip bir  varlık  lazım  .

Maddede ilim ve kudret olmadığını nereden çıkardın? Madde varlık değil mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 190
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

16 hours ago, sağduyu said:

Olabilir, sadece insan zihninde olan bir karakteri istediğin şekle sokabilirsin. Zaten evrimleşiyor da, insanlık tarihine bak, her türlü kılığa girmiş, her topluma uyum sağlamış, hatta erkek de olmuş, dişi de olmuş.

Sürekli gelişen daha da bilgisini görüşünü arttıran bir tanrı fikri durağan herşeyi bitirmiş bir tanrı fikrinden daha iyiymiş gibi gelir bana...

Tabi bizim keyfimize göre olacağı yok o nasıl ise öyledir ....

Eğer sonsuzluk gibi bir özelliği var ise zaten sürekli gelişmeye devam etmeli diye düşünüyor um..

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

doğru  anlamişsiniz  beni  ben  teist  değilim  

Olsan da farketmez. Sorularını düzgün sorduğun sürece ne olduğuna göre yargılamam. Fakat senin ne olduğuna tam karar vermiş olduğunu da sanmıyorum. Bu da doğal. İnsan bir sabah yataktan bambaşka fikirlerle kalkmaz. Yeni kararlar tabii ki alabilir ama bu aldığı kararın bir arka planı, bir süreci olması gerekir.

Benim antipatimi çeken teist tipi, "Kuran'ı hiç okumamış cahil kalmış ateistler, sizi ayetlerle azıcık aydınlatayım" tavrı ile gelenler. Ülen zaten Kuran'ı taş devrinin bile gerisinde kalmış cahil çöl yağmacıları düzmüş, bunun nesi aydınlatacak be! Tersine dogmatik şekilde buna bağlı kalmak insanı cahil yapar! Bunu aşmadan aydın fikirli olunamaz!

Müslimler Farabi, İbn Sina, Harezmi gibi bilim insanlarını yetiştirebildiyse bir dönem, bu halife Memun'un Kuran'ı bir kenara itmesiyle olmuştur. Bunu yapmadan bir ilerleme sağlamanın bir yolu yoktur. Bu cahil düzmecesini bir kenara bir kere bir iteceksin. Başka olmaz!

Yalan propagandalar Yunan kitaplarını tercüme işini Harun Reşid'e yamamaya çabalar. O yobaz böyle bir işi başaramaz. Onun oğlu olan ve müslim olmayan, bir cariye olan annesinin dinini benimsemiş bir Zerdüşt olan Memun bu işi başarmıştır. Halife koltuğuna oturmayı da İran halkından topladığı bir orduyla başarmıştır.

Sonra Türkler daha etkili oldular. İran İslam içinde başat rolünü Türkler'den sonra kaybetti.    

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, kirec said:

Sürekli gelişen daha da bilgisini görüşünü arttıran bir tanrı fikri durağan herşeyi bitirmiş bir tanrı fikrinden daha iyiymiş gibi gelir bana...

Tabi bizim keyfimize göre olacağı yok o nasıl ise öyledir ....

Eğer sonsuzluk gibi bir özelliği var ise zaten sürekli gelişmeye devam etmeli diye düşünüyor um..

İstediğin şeyi istediğin kadar düşünebilirsin, nasıl olsa sadece insan zihninde var olan bir varlık her kılığa, her şekle sokulabilir.

1 hour ago, kirec said:

Madde de eğer bilgi bilinç  olduğu gösterilebilir ise başka tanrı aramaya gerek yok zaten...

Bilince neden gerek olsun?

Sitelerde Paylaş

Maddede bilinç elbette var. Beyinlerimiz madde ve bilince sahip. İşte maddede bilinç!

Zaten madde olmadan bilinç olmaz. Maddesiz bilinç iddia etmek maddesiz enerji iddia etmek gibidir. Bilinç de maddenin fonksiyonlarından biridir. Madde bilişsel şekilde organize olursa bilinç kazanır. Beyin gibi. Bilgisayarlar da bilinç kazanabilir, teorik olarak, şimdilik. Her ne görüyorsak maddenin fonksiyonlarıdır. Madde dışı bir fonksiyon yoktur.

Sitelerde Paylaş
On 13.09.2018 at 03:43, akılsızşuursuzatom yazdı:

Yarasalardaki radar  sistemi  yunuslardaki  radar  sistemi  ve  diğer  hayvanlardaki  nice  özellikler  Tanrı nın  delilidir. Ateistler  bunlara  rağmen  neden  ateisttir  hem  hayret  etmişimdir. Yani  daha  ne  olmalı  sizce  basit  bir  doğal  seçilimle  kazanilmis  onlarca  canlida  onlarca  özellik  mevcutken  bunlara  kör  olmak  kuma  başımızı  sokmak  ne kadar  akli  ve  vicdanidir?

not; yunusla  yarasayi  özel de  verdim  odagimiz  bu  değil  tüm  canlılar  olmalı  bence 

Haklısın, yarasa ve yunusların başka çok ilginç özellikleri olsa da odağımız tüm canlılar olmalı.

Mesela, anibal'i okurken öğrendiğim çok enteresan birkaç hayvan var. Bunlardan biri, evlerimizin bahçesinde bile görebilmemizin mümkün olduğu kahverengi kertenkele. Bunlar dişi oluyor ve üremek için doğal olarak hormon salgılamaya ihtiyaç duyuyor. O hormonu salgılamak için de bir tür seks yapması lazım. Foreplay gibi düşün. Ama bunu yaptığı diğer kertenkele de dişi. Yani bunlar lezbiyen.

Bilimciler, bunlardan birini erkek sanmış senelerce. Akılları sırları ermemiş. Sonra bakmışlar ki hepsi dişi. Erkeksiz ürüyorlar ama ille de sekse ihtiyaç duyuyorlar.

Allaan işine bak sen. Üremek için ille de bir başka dişiye ihtiyaç duyan kertenkele yaratmış...

Böyle daha bir yığın acayip işler yapan hayvan var.

Yaratıcı niye böyle acayiplikler yapmış, onu da düşün istersen.

Sitelerde Paylaş
56 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Haklısın, yarasa ve yunusların başka çok ilginç özellikleri olsa da odağımız tüm canlılar olmalı.

Mesela, anibal'i okurken öğrendiğim çok enteresan birkaç hayvan var. Bunlardan biri, evlerimizin bahçesinde bile görebilmemizin mümkün olduğu kahverengi kertenkele. Bunlar dişi oluyor ve üremek için doğal olarak hormon salgılamaya ihtiyaç duyuyor. O hormonu salgılamak için de bir tür seks yapması lazım. Foreplay gibi düşün. Ama bunu yaptığı diğer kertenkele de dişi. Yani bunlar lezbiyen.

Bilimciler, bunlardan birini erkek sanmış senelerce. Akılları sırları ermemiş. Sonra bakmışlar ki hepsi dişi. Erkeksiz ürüyorlar ama ille de sekse ihtiyaç duyuyorlar.

Allaan işine bak sen. Üremek için ille de bir başka dişiye ihtiyaç duyan kertenkele yaratmış...

Böyle daha bir yığın acayip işler yapan hayvan var.

Yaratıcı niye böyle acayiplikler yapmış, onu da düşün istersen.

Tanrı  diyor  ki; erkeksizde  yapabilirim  hatta  dişiyle  disiyi  de  siz  sanılanın  aksine  alışık  olduğunuz  bu  ama  ben  bunuda  yapmaya  kadirim  yani  doğal  süreçler  değil  benim  tercihlerim  önemli  diyor. 

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tanrı  diyor  ki; erkeksizde  yapabilirim  hatta  dişiyle  disiyi  de  siz  sanılanın  aksine  alışık  olduğunuz  bu  ama  ben  bunuda  yapmaya  kadirim  yani  doğal  süreçler  değil  benim  tercihlerim  önemli  diyor. 

Kaynak:

G.tün

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

dolduruluyor  silsilenin  imkansız  olmasından  dolayı onun  nedeni  bunun  nedeni  yerine  diye  gitmez  bir  yerde  durmak  zorunda  Yani  Tanrı da  he derseniz  evrende  maddede  neden  durmuyor  diye  maddede  ilim  ve  kudret  yoktur  bu  vasıflara  sahip bir  varlık  lazım  .

Senin küçük aklın bunları almıyor. Yeter artık ya! Sinirlenirdin  ama başlatma ilimine  kudretine. Bin mesaj yazılmıştır şu nurcu argümanlarına.  

Sana tavsiyem deist ol. Şuan teistsin bizi yeme. Bari kurandaki Celiskileri sor deistlige geç. 

Sitelerde Paylaş
On 18.09.2018 at 21:55, akılsızşuursuzatom yazdı:

bu dediğim mesele; Ateistlerin Tanrı evrenden daha kompleks kendi kendine veya hep var olması mümkünse evren daha basit ve karmaşık değil o yüzden neden evren veya madde hep var olamıyor demesine karşılık ; kısacası Tanrı'nın tasarımcısı kim demelerine mukabil;insan heykel veya masa gibi bir şey yaptığında gerçekten insan masa veya heykele göre daha komplekstir. Ateistler ise insan gibi bir kompleks yapının tasarımcısı kimdir diye sormayıp Tanrı gibi kompleks bir varlığın tasarımcısını sordukları için bu soruyu soruyorum burada bir tutarsızlık yok mudur atestler açısından .( Aklıma gelen ilk eleştiri ; insan komplekstir ama buna evrim sayesinde zamanla kavuşmuştur ama Tanrı hep komplekstir bir evrim veya aşama geçirmemiştir cevabı aklıma geldi ilk olarak ) sizin fikirlerinizide merak ediyorum .?

Tanrının evrim geçirmediği bilgisi nedir?

Tanrının sıfatlarının kaynağı nedir?

Bunlar cevap mevap değil. Öyle zirvalik mi olur?

Eğer tanrı evrim geçirmediyse tam tersi yaratıldığını gösterir. Bizler evrimleştik ve yaratilmadigimiza kanıttır bu kompleks olmamıza rağmen. Lakin tanrı evrimlesmediyse nasıl kompleks oluyor? Bunun gerekçesi nedir? 

Tanri nasıl hep oluyor?

Buna dair delilin nedir?

Yok. Olamaz da. 

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Tanrının evrim geçirmediği bilgisi nedir?

Tanrının sıfatlarının kaynağı nedir?

Bunlar cevap mevap değil. Öyle zirvalik mi olur?

Eğer tanrı evrim geçirmediyse tam tersi yaratıldığını gösterir. Bizler evrimleştik ve yaratilmadigimiza kanıttır bu kompleks olmamıza rağmen. Lakin tanrı evrimlesmediyse nasıl kompleks oluyor? Bunun gerekçesi nedir? 

Tanri nasıl hep oluyor?

Buna dair delilin nedir?

Yok. Olamaz da. 

sizin maddenin hep daima ezeliyete kadar var olduğunun kanıtı ve verisi nedir .

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

sizin maddenin hep daima ezeliyete kadar var olduğunun kanıtı ve verisi nedir .

Ezeli konusunda direkt katılmam.  

Enerjinin Korunum Yasası

Multiverse

Hicbir şeyin yoktan varolmamasi 

Bunlarla bu tarz varsayımlar oluşturulabilir. Ama fizik konusunda yeterli bilgim yok. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Charles dawkins yazdı:

Ezeli konusunda direkt katılmam.  

Enerjinin Korunum Yasası

Multiverse

Hicbir şeyin yoktan varolmamasi 

Bunlarla bu tarz varsayımlar oluşturulabilir. Ama fizik konusunda yeterli bilgim yok. 

maddenin dışında bir şey düşünebilmek için evrimleşmediğimiz için ve beyin kapasitemiz buna yetmediği için Tanrı gibi bir varlığı algılayamıyoruz ve bu akıl bu sıkleti çekemiyor elbette .

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

maddenin dışında bir şey düşünebilmek için evrimleşmediğimiz için ve beyin kapasitemiz buna yetmediği için Tanrı gibi bir varlığı algılayamıyoruz ve bu akıl bu sıkleti çekemiyor elbette .

Tam tersi. Bu akıl uzun süreçleri algilayamadigindan tanrı gibi yaratıcılara başvuruyor. 

Tanrıyı algılayamıyoruz  diyor ona da sıfatlar yüklüyorsunuz. Bunları nereden önümüze koyuyorsunuz?

Düzgünce   cevap ver. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Şükürler olsun Allaha ile defa birinden duydum ALLAHIN konuştuğunu. Eeeee başaka neler demiş.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tanrın  daha evrimleşmedimi nasıl oluyor ben evrimleştim tanrın yerindemi sayıyor beni takipöi ediyor çok ilginç.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...