Jump to content

Özgür irade neden vardır veya yoktur ?

Recommended Posts

Tanrı'nın bilgisi konusuna girmeden ;özgür irade var mıdır sizce ? örneğin; genetik faktörler özgür iradeyi etkiler mi ; özgür irade yoksa dindar bir aileden gelen inançlı bir çevrede yetişen kişiler nasıl dinden çıkıp ateist vs. olabiliyor .Yani burada tercih hakkı gibi bir şey verilmiş olmuyor mu? Kanımca çevre,zaman mekan kültür hepsi birer etmendir iradeyi etkileyen fakat;bu şekilde katı bir şekilde özgür irade yoktur dersek ; kötü bir eylem yapan kişilerde özgür irade olmadığı için bir nevi onu suçlamamamız gerekmez mi ? Kısaca; tanrı biliyor ,tanrı belirlemiş konusuna girmeden konuyu nasıl değerlendirebiliriz arkadaşlar ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"Özgür irade" kavramı ile ilgili şöyle bir tanım buldum;

. Zorunluluktan ,
• Mecburiyetten,

• Kısıtlamalardan ,
• Kıtlıktan ,
• Sınırlardan ,
• Baskılardan , 
• Korkudan ,
• Şüpheden ,

arınmış varlık hali içinde insanın kendisi ile ilgili  karar alabilme ve bu kararı uygulamaya  koyabilme yetkinliğine Özgür İrade denir…

Şahsım olarak, ben yukarıdaki tanıma bu yaşıma gelene kadar uymadım yada uyamadım; zorunluluk, mecburiyet, baskı, korku vs. vs... Dolayısıyla yaşadığım toplumda özgür iradeden bahsetmek bence yanlış.. 

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

evet  özgür  irade  var  diyenlerde  var  demek  zorunda .

Yok diyenler yok demek zorunda diyecektin herhalde...

Ama var diyenlere göre böyle değil ...

Yok diyenlere göre hem kendileri yok demek zorunda hem de var diyenler var demek zorunda ....

Sitelerde Paylaş
On ‎21‎.‎9‎.‎2018 at 00:35, akılsızşuursuzatom yazdı:

tercih hakkı gibi bir şey verilmiş olmuyor mu?

Sizin dinci mantığınızın sakatlığı buradan başlıyor. Kavramları siz "verili" olarak düşünüyorsunuz. Her kavramı tanrının "bahşetmesi" ile var zannediyorsunuz.

Tanrı yoktur ve dolayısıyla insana bir şey filan vermiş değildir. Bunu bir kavramadan sizinle havanda su dövmek saçmalık ve boş bir çaba. Doğa kendiliğinden evrilen bir süreçtir. Verili filan bahşedilmiş filan bir şey yoktur. Tüm kazanımlarımız, aklımız, bilincimiz, irademiz, bilgimiz, kültürel birikimimiz bizim evrimsel kazanımlarımızdır.

Bunun bilincinde olmadıktan sonra bugün iradeyi, yarın ahlakı, öbür gün bilgiyi boş boş tartışmaya çalışıp duracaksınız.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, kirec yazdı:

Yok diyenler yok demek zorunda diyecektin herhalde...

Ama var diyenlere göre böyle değil ...

Yok diyenlere göre hem kendileri yok demek zorunda hem de var diyenler var demek zorunda ....

evet  yanlış  anlamadıniz  var  diyenler  özgür  irade  var  demek  (zorunda) yok  derlerse  zaten  özgür  irade  kalmamış  olur  bu  yüzden  var  demek  zorunda.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kirec yazdı:

Özgür irademiz olmasaydı acaba bu konudan bahsedebilir mıydık..

özgür  irade  konusundan  bahsetmek  zorundayız çünkü  özgür  iradeden  bahsetmezsek  özgür  iradeli  olup  olmadığımızı  anlama  veya düşünme  gibi  bir  sonuca  varamazdık. 

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

özgür  irade  konusundan  bahsetmek  zorundayız çünkü  özgür  iradeden  bahsetmezsek  özgür  iradeli  olup  olmadığımızı  anlama  veya düşünme  gibi  bir  sonuca  varamazdık. 

Özgür irade yok ise orada seçim imkanı yok tur ver herkes yaptığını yapmak zorunda olan birer robottur...

Robotlarin yaptığı şeylere iyi kötü ahlaklı ahlaksız doğru yada yanlış denemez...

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, kirec yazdı:

Özgür irade yok ise orada seçim imkanı yok tur ver herkes yaptığını yapmak zorunda olan birer robottur...

Robotlarin yaptığı şeylere iyi kötü ahlaklı ahlaksız doğru yada yanlış denemez...

zaten  doğru  yanlış  ahlak  biz  insanların  düşüncesinden  ibaret  gibi .Yani  bizim  ürettiğimiz  şeyler.  Ayrıca  Tanrı  bize  neden  özgür  irade  vermek  zorunda  

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, akılsızşuursuzatom said:

zaten  doğru  yanlış  ahlak  biz  insanların  düşüncesinden  ibaret  gibi .Yani  bizim  ürettiğimiz  şeyler.  Ayrıca  Tanrı  bize  neden  özgür  irade  vermek  zorunda  

Tanrı bize özgür irade vermek zorunda değil di ama verdi...

Bunu sebebini ben de merak ediyorum...

Özgür iradesi olmayan bir sürü şey var zaten...

Ne yapacağına kendisi karar verebilen önceden ne yapacağı belirlenmemiş yani bilinemeyen canlılar yaratıp ne olacağına bakmak istemiş olabilir...

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, kirec yazdı:

Ne yapacağına kendisi karar verebilen önceden ne yapacağı belirlenmemiş yani bilinemeyen canlılar yaratıp ne olacağına bakmak istemiş olabilir...

hayır  özgür  irade  vermek  zorunda  idi , hatta  bu  formatta ve  algı  seviyesinde  ve  mantığında  yaratmak  zorunda  idi.Herkes  (özgürce  eylemde  bulunabilsin) tabi  bu  ozgurceyi  gerçekten  her ama  herkes  özgürce  eylemlerde  bulunabiliyor  mu  veya  her  ortam  ve  zamanda  özgürce  davranmak  mümkün  mü  diye  genişletebiliriz.

Sitelerde Paylaş
On 21.09.2018 at 00:35, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tanrı'nın bilgisi konusuna girmeden ;özgür irade var mıdır sizce ? örneğin; genetik faktörler özgür iradeyi etkiler mi ; özgür irade yoksa dindar bir aileden gelen inançlı bir çevrede yetişen kişiler nasıl dinden çıkıp ateist vs. olabiliyor .Yani burada tercih hakkı gibi bir şey verilmiş olmuyor mu? Kanımca çevre,zaman mekan kültür hepsi birer etmendir iradeyi etkileyen fakat;bu şekilde katı bir şekilde özgür irade yoktur dersek ; kötü bir eylem yapan kişilerde özgür irade olmadığı için bir nevi onu suçlamamamız gerekmez mi ? Kısaca; tanrı biliyor ,tanrı belirlemiş konusuna girmeden konuyu nasıl değerlendirebiliriz arkadaşlar ?

Big bang ten itibaren hatta ta kendisi dahi bizi ve her şeyi etkiler. 

Uzay kanunları, madde yapısı, bunların sonucunda oluşan galaksiler,,gezegenler, ve bunların içerisinde oluşan evrimsel süreç artı en sonunda da oluşan bizler...

Kuantum dünyasını da bu listeye ekleriz

Irademizin özgür olduğunu demek kadar saçma bir şey yok.

Sitelerde Paylaş

13 hours ago, kirec said:

Ben buldum sebebini, bir sapığın küçük bir çocuğa tecavüz edip öldürmesini seyretmek için vermiş. Sapığa özgür irade vermese bu sahneyi görememiş olacaktı ama trilyonlarca yıl böyle sahneleri hayal etmek artık tatmin etmemeye başlamış, eserini(!) sahneye koyma kararı almış. Sapıksın sen dedim, galiba haklısın ama elimde değil dedi.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, sağduyu yazdı:

Ben buldum sebebini, bir sapığın küçük bir çocuğa tecavüz edip öldürmesini seyretmek için vermiş. Sapığa özgür irade vermese bu sahneyi görememiş olacaktı ama trilyonlarca yıl böyle sahneleri hayal etmek artık tatmin etmemeye başlamış, eserini(!) sahneye koyma kararı almış. Sapıksın sen dedim, galiba haklısın ama elimde değil dedi.

başka  bir  argüman  yok  mu  acaba  tecavüzden  başka  ateistlerin  argümanları  bu  kadar  kısıtlı  mı  sizce?

Sitelerde Paylaş
21 hours ago, kirec said:

Bu mesnetsiz bir ön kabul.

O bağlamda üzerine yorum yapmak da havanda su dövmek gibi birşey.

Kadiri ve alimi mutlak bir şey varsa özgür irademiz olamaz.

Kadiri ve alimi mutlak özgür irade veremez.

Sıfatları ile çelişir. İnsan mantığı için mümkünsüzdür. Gerisi fasa fisodur.

Ha vermiştir bir şekilde diyebilirsiniz.

Ama zaten mantık dışı olanı, başak bir mantık dışılıkla açıklamış, daha doğrusu açıkladığınız zannetmiş olursunuz bu durumda.

İkinci opsiyon tanrının rütbesini düşürmek. 

Yani sıfatlarını eksiltmek.

O durumda da bahsettiğiniz şey aslen bir tanrı olmadığına göre, alabildiğine spekülasyon yap dur.

Ayrıca kaotik bir evrende olduğumuz üzere, hele kısıtlı bir yaratıcı, ne gerçek anlamda bir amaç güdebilir, ne bunu uygulayabilir, ne de sorumlu tutabilir.

Ayrıca özgür iradenin varlığı/yokluğu her durumda tartışmalı diye bir şerh düşeyim.

Sadece şerh. Sonra çok fazla polemik oluyor bu konu üzerine. Şaka kaka oluyor.

Forumda onca başlık varken hala daha yok bu forumda nasıl yazıyoruz o zaman şeklinde sığ bir yaklaşımda olman enteresan.

Özgür irade varsa ya da yoksa bile, bu forumda yazıp yazamıyor olman üzerinden gerekçelendiremezsin.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...