Jump to content

Özgür irade neden vardır veya yoktur ?

Recommended Posts

2 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

başka  bir  argüman  yok  mu  acaba  tecavüzden  başka  ateistlerin  argümanları  bu  kadar  kısıtlı  mı  sizce?

Argüman vermeyi gerektirecek bir durum dahi yok ki ortada aslen..Neye karşılık ne argümanı verilmesi gerekiyor ki, kısıtlı olsun?

Ha, bi uzaylının dönem ödeviysek eğer, dönem ödeviyizdir, hepsi bu.

Ya da belki bu evren bizim için yaratılmamıştır da, yan ürün olan bizler meseleyi üzerimize alınıyoruzdur kendi çapımızda.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

başka  bir  argüman  yok  mu  acaba  tecavüzden  başka  ateistlerin  argümanları  bu  kadar  kısıtlı  mı  sizce?

Önce bu argümana bir cevap verin. Şimdiye kadar cevap vermek yerine bol bol kıvırma gördüm, hiç bir dinli, inanan buna cevap veremiyor, gözüne ışık tutulmuş hamam böceği gibi kaçacak delik arıyor, hatta üzerine düşünmekten bile ödleri kopuyor. Çünkü düşünmeye başlarlarsa imanım sarsılır, sonra da bu sapık Allah beni sonsuza kadar kebap yapar diye bilinçaltlarına yerleşmiş bir korku var.

Bu arada senin cevabın ne? Sen yine İslami siteler turu yap, şunun cevabını bir ara.

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, sağduyu yazdı:

Önce bu argümana bir cevap verin. Şimdiye kadar cevap vermek yerine bol bol kıvırma gördüm, hiç bir dinli, inanan buna cevap veremiyor, gözüne ışık tutulmuş hamam böceği gibi kaçacak delik arıyor, hatta üzerine düşünmekten bile ödleri kopuyor. Çünkü düşünmeye başlarlarsa imanım sarsılır, sonra da bu sapık Allah beni sonsuza kadar kebap yapar diye bilinçaltlarına yerleşmiş bir korku var.

Bu arada senin cevabın ne? Sen yine İslami siteler turu yap, şunun cevabını bir ara.

cevabını  bulamıyor  hikmet  diyor  en  sonunda  ve  kendini  yine  sonsuz  nimetlere  yöneliyor.Allah bizim  için  vermiş  bizleri  ve  canlıları  yaratmış  kendi  kendine  olamaz  deyip  rahatlıyor  açıkçası. 

Sitelerde Paylaş
16 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

cevabını  bulamıyor  hikmet  diyor  en  sonunda  ve  kendini  yine  sonsuz  nimetlere  yöneliyor.Allah bizim  için  vermiş  bizleri  ve  canlıları  yaratmış  kendi  kendine  olamaz  deyip  rahatlıyor  açıkçası. 

Demek ki etkili bir argüman, kullanmaya devam.

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, teflon said:

Bu mesnetsiz bir ön kabul.

O bağlamda üzerine yorum yapmak da havanda su dövmek gibi birşey.

Kadiri ve alimi mutlak bir şey varsa özgür irademiz olamaz.

Kadiri ve alimi mutlak özgür irade veremez.

Sıfatları ile çelişir. İnsan mantığı için mümkünsüzdür. Gerisi fasa fisodur.

Ha vermiştir bir şekilde diyebilirsiniz.

Ama zaten mantık dışı olanı, başak bir mantık dışılıkla açıklamış, daha doğrusu açıkladığınız zannetmiş olursunuz bu durumda.

İkinci opsiyon tanrının rütbesini düşürmek. 

Yani sıfatlarını eksiltmek.

O durumda da bahsettiğiniz şey aslen bir tanrı olmadığına göre, alabildiğine spekülasyon yap dur.

Ayrıca kaotik bir evrende olduğumuz üzere, hele kısıtlı bir yaratıcı, ne gerçek anlamda bir amaç güdebilir, ne bunu uygulayabilir, ne de sorumlu tutabilir.

Ayrıca özgür iradenin varlığı/yokluğu her durumda tartışmalı diye bir şerh düşeyim.

Sadece şerh. Sonra çok fazla polemik oluyor bu konu üzerine. Şaka kaka oluyor.

Forumda onca başlık varken hala daha yok bu forumda nasıl yazıyoruz o zaman şeklinde sığ bir yaklaşımda olman enteresan.

Özgür irade varsa ya da yoksa bile, bu forumda yazıp yazamıyor olman üzerinden gerekçelendiremezsin.

Kadir ve alımı mutlak özgür irade vereMEZ derken çelişkiye düştüğünün farkında mısın...

Hem bana mutlak kudretli yada mutlak bilgili gibi anlamsız kavramlarla gelmeyin ...

Tanrı özgür irade verebilecek kadar bilgili ve güçlüdür...

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Sunu da düşunmek lazım..

Tanrının yokluğunu savunan biri tecavüz edilip öldürülen bir bebeğe kara topraktan başka ne gibi bir teselli verebilir ....

Koskoca bir hiç...

Sitelerde Paylaş
Şimdi, kirec yazdı:

Sunu da düşunmek lazım..

Tanrının yokluğunu savunan biri tecavüz edilip öldürülen bir bebeğe kara topraktan başka ne gibi bir teselli verebilir ....

Koskoca bir hiç...

mesele teselli  ise  din  verir  ama  belkide  gerçekten  sahte  bir  teselli  olabilir.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kirec yazdı:

Sunu da düşunmek lazım..

Koskoca bir hiç...

Ölüp gitmiş bir bebeğe teselli verilir mi ki? Ölmüş işte. Daha ne tesellesi vereceksin ki?

Ana babasına verirsin belki. İşte o daha bebek olduğu için cennetin en güzel köşesinde konuk edilecek, Allah onu yanına alacak vs dersin, o da buna sığınıp kendini kandırır.

Kandırsın. Ona hiçbir itirazım yok. Dayanması çok güç bir şey çünkü.

Tek itirazım, bu tip tesellilerle gevşemeleri ve yeterince itiraz etmemeleri, mücadeleden uzak kalıp tembelleşmeleri. Allah öyle olmasını istedi dedikten sonra "Niye böyle saçma bir şeyi istedi, çocuğu yanına alacaktıysa daha acısız bir yol bulamaz mıydı" gibi soruları sormaları da fena olmazdı...

Teselli iyi bir şey değildir. Teselli dediğin şey, türü ne olursa olsun kandırmacadan ibarettir. İnanmadığın şeyleri söylemektir teselli etmek.

Kimsenin kimseye bunu yapmaya hakkı yok. Yapacaksan acısına saygı duyup öylece kabullenmesi için destek olacaksın. Gerisi masal...

Dünyada sürekli birileri tecavüze uğruyor, dünya sapıklarla dolu. Hepimizin başına her şey gelebilir, hiçbirimiz diğer insan ve canlılardan daha özel, daha dokunulmaz değiliz.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kirec yazdı:

Sunu da düşunmek lazım..

Koskoca bir hiç...

Bir teselli uğruna zirvaliga mi inanacaksın yoksa verilmesi ve yapılması gerekeni bu hayatta mi yapacaksın?

Sizin yaptığınız afedersiniz ama adice. Siz sadece cehennemde allah onu tavuk sis yapacak diyorsunuz ama gerçekte böyle bir şey olmayacak. Hayallerinizdeki gibi adaletli bir yaşam yok! Yapılması gerekeni biz sağlamak zorundayız. 

Mutlu ediyor  ve teselli veriyor diye insanlar uyuşturucuya başlar. Sizinki ile uyuşturucu arasında hiçbir fark yok. 

tarihinde Charles dawkins tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 21.09.2018 at 00:35, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tanrı'nın bilgisi konusuna girmeden ;özgür irade var mıdır sizce ? örneğin; genetik faktörler özgür iradeyi etkiler mi ; özgür irade yoksa dindar bir aileden gelen inançlı bir çevrede yetişen kişiler nasıl dinden çıkıp ateist vs. olabiliyor .Yani burada tercih hakkı gibi bir şey verilmiş olmuyor mu? Kanımca çevre,zaman mekan kültür hepsi birer etmendir iradeyi etkileyen fakat;bu şekilde katı bir şekilde özgür irade yoktur dersek ; kötü bir eylem yapan kişilerde özgür irade olmadığı için bir nevi onu suçlamamamız gerekmez mi ? Kısaca; tanrı biliyor ,tanrı belirlemiş konusuna girmeden konuyu nasıl değerlendirebiliriz arkadaşlar ?

Özgür olmak kendimiz dışında hiçbirşeye bağımlı olmamak demektir.

Bağımlı olduğumuza göre özgür irademiz yoktur.

Örneğin bir bilgisayar programı yazacaksın sonra diyeceksin bu benden bağımsız.Bu saçmalık olur.:)

Suçlu konusuna gelirsek esas suçluya güç yetiremediğimiz için  suçluyoruz.

Suç işleyen insanın programını değiştirebilseydik onu suçlamazdık.

Sitelerde Paylaş
On 21.09.2018 at 23:35, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tanrı'nın bilgisi konusuna girmeden ;özgür irade var mıdır sizce ? örneğin; genetik faktörler özgür iradeyi etkiler mi ; özgür irade yoksa dindar bir aileden gelen inançlı bir çevrede yetişen kişiler nasıl dinden çıkıp ateist vs. olabiliyor .Yani burada tercih hakkı gibi bir şey verilmiş olmuyor mu? Kanımca çevre,zaman mekan kültür hepsi birer etmendir iradeyi etkileyen fakat;bu şekilde katı bir şekilde özgür irade yoktur dersek ; kötü bir eylem yapan kişilerde özgür irade olmadığı için bir nevi onu suçlamamamız gerekmez mi ? Kısaca; tanrı biliyor ,tanrı belirlemiş konusuna girmeden konuyu nasıl değerlendirebiliriz arkadaşlar ?

Allah diye bir varlık yok. He doğanın adına Allah dersen isim deyişkliyi bir şeyi etkilmez. adına ne dersen de özgür irade yok. NASIL OLSUN. Ben doğarken  bana soruldumu dünaya gelmek veye aynı babadan anneden ayı ülkede doğmak belki doğmayı kabul etsem dehi niye  ben  türkiyede doğmak istiyimki örnek yaminle şerfime yemin ederim tayyibi görürken tip olarkata düşünce olarakta kusasım geliyor. Örnek öyle bir babam olsa şu kafayla gider inatahar ederim  ben tipede önem veririm yav hiç sevmediyim bir tip var ama bu adamın yönetiyyi ülkede köpek gibi yaşıyorum yaşam savaşı veriyorum.   demek,ki yok özgür irade.bir yartan varsa dahi edı ne olursa olasun   acımasız demiyimde  kesinlikle umursamaz biridir.Umursayan birisi olsa zaten bu haytın kahrını çekmekten çoktan ölmüş olurdu insanlar aç hayvanlar aç birbirni yiyor acıma duygusu yok.. örnek durduk yere bir yılan niye beni vurup öldürsün ne yaptım ne yılanın ne benim özgür iradem yok ben o an niye orada bulundum yılan beni  niye vurdu.Tanrı sadece beni cehnneme cennte sokmaklamı görevli.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 saat önce, kirec yazdı:

Sunu da düşunmek lazım..

Koskoca bir hiç...

Sen ne verebiliyorsun ALLH Rahmet etsin  başaka. Öylesine o kıza tevuz edilip onun gebermesini acı çekmesini isteyen bir ALLHIN  Neden cennetine gideyim zaten kendisi zalim zalimden medetmi umacağım. beni tahtalar üzerine oturtum beker huriyle evlenmesinmi beklicem zaten tanrınızda vicdan yok bu gün yer yüzünün dili olsa konuşa her yer kanla sulamıştır kanla beselenen bir tanrınız var miloynlaraca insan gidip hacda kan akıtıyor. dinlerin yeryüzde insanlara yaşatığı acyı hiç bir piskopat istemez tanrıdan başka.

Sitelerde Paylaş
27 minutes ago, Sütlü Kase said:

Özgür irade yok ise suçlu insanlar suçlu değildir mi ? Hayır suçludur. 

Çünkü yargının da özgür iradesi yoktur. 

Özgür irade olmasaydı yargılamak saçma olurdu...

Robotları yapmaya zorunlu oldukları şeyleri yaptı diye suçlu görmenin ne mantığı var...

Sitelerde Paylaş
20 minutes ago, güven said:

Sen ne verebiliyorsun ALLH Rahmet etsin  başaka. Öylesine o kıza tevuz edilip onun gebermesini acı çekmesini isteyen bir ALLHIN  Neden cennetine gideyim zaten kendisi zalim zalimden medetmi umacağım. beni tahtalar üzerine oturtum beker huriyle evlenmesinmi beklicem zaten tanrınızda vicdan yok bu gün yer yüzünün dili olsa konuşa her yer kanla sulamıştır kanla beselenen bir tanrınız var miloynlaraca insan gidip hacda kan akıtıyor. dinlerin yeryüzde insanlara yaşatığı acyı hiç bir piskopat istemez tanrıdan başka.

Sen tanrı yok deyince bu acılar birden bitiyor mu...

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, kirec yazdı:

Sen tanrı yok deyince bu acılar birden bitiyor mu...

sen var derken bitiyormu zürüt teselisinden başka nedir sizinki. o an yakını komaya girdi senin teslin bir işe yaramıyor. ve allahında buna müdahle etmiyor. ama bir insan örnek tıp okuduysa o hasata yakınına piskolojik  gerkirese cerahi müdahlede bulunur dimi. PEKİYİ Size göre ömrünü kurana harcayan hadise harcayan beleşten geçine hocan. ne yapıyor veya senin allahın bir baş ağrısı için bir birgirpin tafsiyesmi var? kuranda bol  bol muhmmede karı ayarlıyor ayıp yahu yatağa sırayla karılarını nasıl gireceyini yazıyorda niye bi şekilde yardımcı olmuyor bu yaşyanlara sadece olaya insan olarak bakma bütün varlıkları bir düşün solucan topraktan çıkıyor kuş gelip kapıp yavrusuna  yediriyor bumu senin tanrının adeleti sen bir koyun buldumu kesip yiyorsun bende yiyorum bu bize tanrının bahşetiyi mükfatmıdır yoksa bir zorunlukmu? Ama sen birde yetmez gibi hayvan katliyamı yaparaken adında bayar diyorsunuz birazcık şu vicdanınızı harakete geçirin lütfen.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 hours ago, kirec said:

Sunu da düşunmek lazım..

Koskoca bir hiç...

Tanrının varlığını savunan sen ne vereceksin de inanmayanları bir şey verememekle suçluyorsun?

Her şeyi yaratan bir tanrı olduğunu iddia ettiğine göre bu tecavüz edilip öldürülen bebekleri nasıl açıklıyorsun?

Var dediğin tanrı neden böyle bir olay planlamış? Bir sapık yaratıp küçük bir çocuğa tecavüz ettirmekle neyi amaçlamış olabilir?

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, kirec yazdı:

Sunu da düşunmek lazım..

Koskoca bir hiç...

Bebeklerin özgür iradesi yoktur zaten.Bebek onu büyütecek olan anne ve babanin iradesiyle hayatta kalabilirse kalir.Bebek dünyaya gelmeyi kendisi istemedi.Anne ve babasinida bebek secmedi.Büyüyene kadarda iradesi yoktur.Ailesi onun altini istedigi zaman degistirir,istedigi zaman yemegini verir.Istersede Cami avlusuna veya cöpe atar.Tecavüz olayinda muhtemelen bebek tecavüzü istemez.Tabi burda bebegin penceresinden bakarak özgür iradeden bahsediliyor.Tecavüz eden icin bakarsak kendi iradesiyle yapmis."Ben"perspektifiyle özgür irade gercekci degil.Tecavüz ederken ya biri görse.O zamanda 3.ben devreye giriyor.Oda seyirci olmaya karar verip" banane ya "derse,bu defada 4.kisi gelip olaya müdahale ederse paradoks cözülmez hal alir.Bir reklam var snickers`di galiba.Orda diyorki "acken sen sen degilsin."Caresizken paraya karsilik cinayet teklifi olsa veya birileri aileni ölümle tehdit edip mecbur birakirsa.Cinayeti yapinca "Ailemi kurtarmak icin irademle öldürdüm"mü diyecegiz yoksa "Bunu ben istemedim ailemi korumak icin yaptim."mi demeliyiz?Bunu düsünmüsken bu defa diyeceksinizki"O ölen adam iradesiylemi öldü"Buyrun cenaze namazina.

Entropinin herkese bictigi bir ölümde vardir.Milyon cesit ölüm senaryomuz var elimizde.Ama hangisi?Intihar edersen o baska.Hatanla ölürsende istegin degil.

Dünyada tek yasayan canli olsaydin belki "ben"perspektifiyle iradeyi cözerdin.Tabi evrenin merkezi dünya olacakti.Ve entropiden korunmak icin gökkubbede sart.Smart sade bir dünya.

iradeyi cözerken "biz"perspektifi gerekli.Einstein gelse cözemez.O zamanda irade kalmiyor.Herkesin iradesi "ben"le kisitli.Cünkü herkes kendi bilinciyle kendi dünyasini yasiyor.

Sözün özü dünyaya gelmeyi biz secmiyoruz,anne,babamizida biz secmiyoruz.18 yasina kadar zaten kanunlarda irade vermiyor insana.Ölümüde biz secmiyoruz cogunlukla.Hepimiz kendi beyninde kendi bilinciyle ve kendi dünyamizda yasiyoruz.Tasarlanamaz bir evrende big bang den sonra sürekli artan entropide yasiyoruz.Artan entropi demek azalan irade oluyor haliyle.Elimizdeki ufak tefek iradeyle idare etcez artik.Yapabildigin basarabildigin kadari senin iradendir.Eeee herkes payina düseni kadar.tecavüze ugrayan bebegin iradesi tecavüz edenin iradesine kadar.Ormanda bir aslana  veya timsaha yem olursan senin icin ""finish"veya "game over".Timsaha göre ise lezzetli irade yemegi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...