Jump to content

Dinler açısından başka gezegenlerde yaşam.

Recommended Posts

On ‎23‎.‎09‎.‎2018 at 12:21, kirec yazdı:

Eğer akıllı canlılar ise zaten doğru dini bulurlar...

iyilik dini...

Bu da tanrıya gerek yok demektir. Tanrı ile ilgili tüm savlamaların geçersiz olması demektir. Agnostisizm de zaten budur. Agnostik hiç bir zaman tanrı olabilir de diye şüphelenen demek değildir. Agnostisizm tanrı ile ilgili hiç bir varsayımda bulunmamak demektir.

Sitelerde Paylaş
On 23.09.2018 at 11:21, kirec yazdı:

Eğer akıllı canlılar ise zaten doğru dini bulurlar...

iyilik dini...

O zaman bugüne kadar bu dünyaya canlıların akıllıları henüz gelmedi herhalde, çünkü piyasada temeli sadece iyiliğe dayalı dini bu dünya görmedi. Benim Afrika´lı dostlarım olan Maassai kabilesinin dini bile ayırımcı, onların dinine göre yeryüzündeki bütün sığırlar onların. Haliyle diğer sığır sahiplerinin hepsi hırsız.:D 

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, kavak said:

O zaman bugüne kadar bu dünyaya canlıların akıllıları henüz gelmedi herhalde, çünkü piyasada temeli sadece iyiliğe dayalı dini bu dünya görmedi. Benim Afrika´lı dostlarım olan Maassai kabilesinin dini bile ayırımcı, onların dinine göre yeryüzündeki bütün sığırlar onların. Haliyle diğer sığır sahiplerinin hepsi hırsız.:D 

Bütün iyi insanlar aynı dindendir...

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, democrossian said:

Bu da tanrıya gerek yok demektir. Tanrı ile ilgili tüm savlamaların geçersiz olması demektir. Agnostisizm de zaten budur. Agnostik hiç bir zaman tanrı olabilir de diye şüphelenen demek değildir. Agnostisizm tanrı ile ilgili hiç bir varsayımda bulunmamak demektir.

Dediğimden nasıl böyle bir çıkarımda bulundunuz anlamadım....

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, kirec yazdı:

Dediğimden nasıl böyle bir çıkarımda bulundunuz anlamadım....

Anlaşılmayacak hiç bir şey yok. Akıl varsa tanrıya gerek yok. Akıl tanrıyı gereksiz kılıyor. Akıl tanrı buyurdu denen saçmalıklardan çok daha iyisine ulaşıyor. Bunda anlamayacak ne olduğunu asıl ben anlamadım. Bir tanrı uydurup ona emrettirmeye gerek olmadan akıl bunu gerektiriyor demek yeterli. Bunun neresi anlaşılmıyor? 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, democrossian said:

Anlaşılmayacak hiç bir şey yok. Akıl varsa tanrıya gerek yok. Akıl tanrıyı gereksiz kılıyor. Akıl tanrı buyurdu denen saçmalıklardan çok daha iyisine ulaşıyor. Bunda anlamayacak ne olduğunu asıl ben anlamadım. Bir tanrı uydurup ona emrettirmeye gerek olmadan akıl bunu gerektiriyor demek yeterli. Bunun neresi anlaşılmıyor? 

Bizim aklimizla doğruları bulabiliyor olmamız tanrının varlığına neden engel olsun ki..

Sanırım vahye gerek yok demek istediniz...

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, kirec yazdı:

Bizim aklimizla doğruları bulabiliyor olmamız tanrının varlığına neden engel olsun ki..

Tanrının varlığını yokluğunu (o iletide) söz konusu etmedim. Zaten bunun agnostik bir yaklaşım olduğunu vurgulamamın nedeni tam olarak bu. Yoksa bunun ateist yaklaşım olduğunu söyleyip ateizme hoş geldin derdim. Ama öyle demedim. Artık şimdi anlamış olman gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, democrossian said:

Tanrının varlığını yokluğunu (o iletide) söz konusu etmedim. Zaten bunun agnostik bir yaklaşım olduğunu vurgulamamın nedeni tam olarak bu. Yoksa bunun ateist yaklaşım olduğunu söyleyip ateizme hoş geldin derdim. Ama öyle demedim. Artık şimdi anlamış olman gerekiyor.

Akil varsa tanrıya gerek yok diyorsunuz ...

Ben de gerek olmaması tanrının olmasına bir engel değil diyorum...

Tanrı aklı vermiştir ve buna uygun davranmanızı istemiştir olamaz mı..

Sitelerde Paylaş

Örneklemek gerekirse tanrı buyurdu denilen saçma sapan uydurmalarda tanrının kendisine inanmayan kafirleri ebediyen işkenceye maruz bırakacağı şeklinde akla zarar bir saçmalık öne sürülüyor. Hatta daha da manyaklaşıp iyiliklerin de tanrıya inanmama yüzünden boşa gideceği zırvasını bile öne sürmekten çekinilmiyor. Yobazlığın derecesine göre bu zırvalar ortaya kusmuk gibi dökülüyor.

Akıl ise inanç suçu diye bir suç olamayacağı, insanların inançları değil ancak eylemleri yüzünden suçlanabileceği mantıklı, insancıl sonucuna varıyor. Akıl saçma sapan uyduruk tanrıyı bit gibi ezip geçiyor, tanrı dedi denen uyduruk laf saçma sapan insanlık dışı bir şey olarak kalırken akıl ondan üstününü ortaya koyuyor demek bile yanlış olur. Çünkü kıyaslanabilir, yarışabilir durumlar bile söz konusu değil.

Tanrı lafı denen zırvalar oturuk değerindeyken aklın ortaya koydukları insanlığın temel değerleri oluyor. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, kirec yazdı:

gerek olmaması tanrının olmasına bir engel değil

Gerek olmadığına göre tanrı yoktur demedim ki? Gerek olmadığını söylemek agnostik bir yaklaşımdır dedim. Zor anlıyor olmalısın. Bu çok açık net bir anlatım, anladığını ummuştum. Hâla anlamadım dersen anlama güçlüğün olduğunu düşünmeye başlarım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...