Jump to content

Ebu lehep olayı

Recommended Posts

Dini  sitelerde  çokça  bahsedilen ve  övünç  kaynağı  olan  sure  indikten  sonra  7  yıl  daha  yaşar  ve  iman  etmez.Tam da  surenin  söylediği  gibi. 

Gerçekten  ben  iman  ettim  dese  ( münafıkça  bile , kuranı yalancı  çıkarmak  için) insanlar kurandan  uzaklaşırlardi  ama  o  bunu  dememiştir.Sizce neden  böyle  davranmıştır  yoksa  gerçekten  ilginç  bir  durum  mu  vardır  ortada?

Sitelerde Paylaş

Ortada ilginç durum var tabii ki, bir tanrının kendi yarattığı bir insana beddua etmesi gibi. Bir başka yerde de kendi yarattığı insana meydan okuyordu.

Alak 15-18. Hayır! Andolsun, eğer vazgeçmezse, muhakkak onu perçeminden; o yalancı, günahkâr perçeminden yakalarız. Haydi, taraftarlarını çağırsın. Biz de zebânileri çağıracağız. 

Tanrıya bak! kendi yarattığı insanla didişip duruyor, beddua ediyor, kavgaya çağırıyor, hakaret ediyor, kızıyor. Yahu madem bu kadar sızlanıp yakınacaktın, ne diye yarattın? 

22 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Dini  sitelerde  çokça  bahsedilen ve  övünç  kaynağı  olan  sure  indikten  sonra  7  yıl  daha  yaşar  ve  iman  etmez.Tam da  surenin  söylediği  gibi. 

Gerçekten  ben  iman  ettim  dese  ( münafıkça  bile , kuranı yalancı  çıkarmak  için) insanlar kurandan  uzaklaşırlardi  ama  o  bunu  dememiştir.Sizce neden  böyle  davranmıştır  yoksa  gerçekten  ilginç  bir  durum  mu  vardır  ortada?

Adam gerçek bir inanır, gerçek inanırlar öyle kolay kolay fikir değiştirmezler, ne pahasına olursa olsun, inancına sadık kalırlar. Aslında bunu en çok müslümanların takdir etmesi lazım ama nedense adama 1400 yıldır gece gündüz beddua edip sövüyorlar. Galiba aynı dinden olmayınca inanır olmanın pek bir değeri yok gözlerinde. İnancı kutsayıp yere göğe sığdıramayanların kendisi gibi inanmayanlara ağzına geleni söylemesi, hakaretler yağdırıp aşağılamaları çok komik.

Bu arada kendisi Muhammed'in amcasıdır, asıl adı da Abduluzza'dır yani Uzza'nın kulu. Uzza da aynı Allah gibi arap putlarından birisidir. Muhammed'in dedesi oğullarına taptığı putların kulu anlamına gelen isimler vermiş, Abdullah yani Allah'ın kulu gibi.

Muhammed iki kızı Rukiye ve Ümmü Gülsüm'ü bu amcasının oğulları Utbe ve Uteybe'ye nikahlamış ama sonra amcası oğullarına Muhammed'in kızlarını boşattırmış, sanırım bu Muhammed'in hiç hoşuna gitmemiş ki, amcasına beddua etmekten kaçınmamış.

Sitelerde Paylaş

Tebbet suresinin Muhammed’in amcası ile ilişkisi yoktur..Bu ilişki, bu süreyi açıklayabilmek için hadis yazarları tarafından uydurulmuştur.

Koskoca tanrı, aciz bir kuluna ellerin kurusun diye beddua eder mi be? Mantıksızlığın dibi bu.

Bu surede bahsedilen konu, antik İsrail krallığında yaşanmış olaylara bir göndermedir.

Şu başlıkta detaylandırılmış.

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/67333-ebu-leheb’i-tanıyalım/

Sitelerde Paylaş

İsrail kralı da olsa yine aciz bir insan! Yine koskoca allahın beddua etmemesi lazım!

Burada mevzu Ebu Leheb kimdir değil. Kimse kim. Mevzu; koskoca bir allah, yarattığı aciz ölümlü kuluna hırsını alamayıp saydırdıkça saydırıyor! Bir türlü hırsı geçmeyip saydırmaya devam ediyor! :lol: Allah! Hani şu tüm evreni yaratmış olan! :0_80cbc_37a71a73_L: Ölümlü aciz bir kuluna! Saydırıyor! Allah! :)

İyice vurguluyorum ki iyice anlaşılsın diye! Koskoca evreni yaratmış allah,  o evrenin içinde yok kadar küçük bir gezegende yaşayan yok kadar küçük bir yaratığa beddua ediyor! :D Hayır bundan daha saçma ve daha komik ne bulabilirsiniz?

Bu sözleri evreni yaratan bir şeyin filan değil düpedüz insanların yazdığı bundan daha açık nasıl belli olabilir ki?

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, democrossian yazdı:

İsrail kralı da olsa yine aciz bir insan! Yine koskoca allahın beddua etmemesi lazım!

Burada mevzu Ebu Leheb kimdir değil. Kimse kim. Mevzu; koskoca bir allah, yarattığı aciz ölümlü kuluna hırsını alamayıp saydırdıkça saydırıyor! Bir türlü hırsı geçmeyip saydırmaya devam ediyor! :lol: Allah! Hani şu tüm evreni yaratmış olan! :0_80cbc_37a71a73_L: Ölümlü aciz bir kuluna! Saydırıyor! Allah! :)

İyice vurguluyorum ki iyice anlaşılsın diye! Koskoca evreni yaratmış allah,  o evrenin içinde yok kadar küçük bir gezegende yaşayan yok kadar küçük bir yaratığa beddua ediyor! :D Hayır bundan daha saçma ve daha komik ne bulabilirsiniz?

Bu sözleri evreni yaratan bir şeyin filan değil düpedüz insanların yazdığı bundan daha açık nasıl belli olabilir ki?

Kim beddua eder? Çaresiz olan beddua eder..Müslimlerin düşündüğü gibi,  Ebu-Leheb’i Muhammed’in amcası olarak kabul edersek, Allah’ın bu zat karşısında çaresiz kaldığını ve en son çare olarak bedduaya başvurduğunu görmekteyiz.

Koskoca Allah sanki yapacak bir şeyi kalmamış gibi, ellerin kurusun diye temenni de bulunuyor, sanki her şey kendi kontrolünde değilmiş gibi olayın gidişatını başkasına havale ediyor, geleceği bilen, her şeye hakim, ol deyince olan tanrı fikri burada çuvallıyor, müslimler daha bunun farkında bile değil..

tarihinde Phocas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Belki son nefesinde kelime-i şahadet getirecekti? Erken davranılmış beddua etmek için. Üstelik inanmak için belki de bir mucize bekliyor iken, kendisi o mucizenin içinde yer alıvermiş :)

Sonuç olarak, oldukça mitolojik bir olay olarak görüyorum bu ayeti..

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, democrossian yazdı:

insanın  diliyle  konuşuyor  diyemez  miyiz  yani  indirgeme  açısından 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

arkadaşlar  tuhaf  olan  beddua  falan  değil  iman  ettim  demesi  yeterli  olurdu  ve  sonra  herkes  belkide  kuran dan  şüphe  edecekti  o  bunu  neden  yapmadı  sizce?

İman etmiş olsa ne değişecekti?

O sureyi kurandan çıkaracaklardı, bir keçinin o sureyi yemesine bakar o iş,

Ne Ebu Lehebi ne de Muhammed’i görüp te yazıya dökmüş çağdaşı yoktur, bu masallar olduğu iddia edilen zamandan 300 sene sonra yazılmıştır, burada şüpheye düşmemek daha büyük bir mucizedir.

Ben de şu an yaşamayan, çok uzun zaman önce ölmüş insanlarla ilgili bir ton olay uydurabilirim, ne de olsa ne tanık var, ne ispat yöntemi var! 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Phocas yazdı:

İman etmiş olsa ne değişecekti?

O sureyi kurandan çıkaracaklardı, bir keçinin o sureyi yemesine bakar o iş,

Ne Ebu Lehebi ne de Muhammed’i görüp te yazıya dökmüş çağdaşı yoktur, bu masallar olduğu iddia edilen zamandan 300 sene sonra yazılmıştır, burada şüpheye düşmemek daha büyük bir mucizedir.

Ben de şu an yaşamayan, çok uzun zaman önce ölmüş insanlarla ilgili bir ton olay uydurabilirim, ne de olsa ne tanık var, ne ispat yöntemi var! 

iman  etse  değil  iman  ettim  dese  (munafiklik yapsa) demek  istedim.Gercekten  iman  etse  zaten  kendisi  inkar  eder  sonra  çünkü  kuran  hatali  der fakat  iman  ettim  Muhammed  yalancı  demesi  gerekirdi yani. 

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

arkadaşlar  tuhaf  olan  beddua  falan  değil  iman  ettim  demesi  yeterli  olurdu  ve  sonra  herkes  belkide  kuran dan  şüphe  edecekti  o  bunu  neden  yapmadı  sizce?

O halde "Baskılara rağmen dimdik duran, tehditlere aldırış etmeyen, sözünden dönmeyen koca yürekli adam gibi adam, Ebu Leheb" denilebilir kendisi için? Yani inanmadığı bir konu hakkında kendisinin zorlanması doğru mu? Ayrıca insanın insana beddua etmesi bile hoş karşılanmaz iken, Allah'ın kuluna beddua etmesi ne derece doğrudur, tartışılmaz bile..

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, democrossian yazdı:

ve ben bir de yıllarca bu ayeti günde en az 5 kez okudum durdum. Hiç görmediğim , hiç tanımadığım adama sırf dinim gereği saydırdım durdum :)

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

iman  etse  değil  iman  ettim  dese  (munafiklik yapsa) demek  istedim.Gercekten  iman  etse  zaten  kendisi  inkar  eder  sonra  çünkü  kuran  hatali  der fakat  iman  ettim  Muhammed  yalancı  demesi  gerekirdi yani. 

Ebu leheb adlı birinin yaşadığına ve iman etmediğine dair, yaşadığı iddia edilen zamandan orijinal bir kanıt getirirsen, söylediklerinin bir anlamı olabilir.

Getiremezsen de bunların uydurma hikayeler olduğunu kabul etmek zorundasın.

Ben de kuran metinlerine bakıp yüzlerce mucize masalı uydurabilirim. Bu beni inandırıcı kılar mı? Kılmaz..

Müslimlerin dediği gibi aklımı kullanıyorum  ve objektif kanıt arıyorum, bunu yapmadan inanmak akılsızlık değilmidir?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...