Jump to content

Geleceği bilen Tanrı ve özgür irade

Recommended Posts

Bu mantığa aykırı..

Geleceği bilen Tanrı, ben daha var olmadan ne yapacaklarımı biliyor. 

Örneğin, Hitler’in soykırım yapıp, insanlara kan kusturacağını ezelden beri biliyor..

Şimdi soralım

Hitleri yaratan kim?

Hitler’in iradesinden sorumlu ilk irade kim?

Ya da konuyu basitleştirelim

Nükleer bomba mı suçlu? Yoksa onu,  yapacaklarını bilmesine rağmen üreten insan mı suçlu?

Sitelerde Paylaş

Geleceği bilen bir tanrının kendisinde bile özgür irade yoktur.

Mesela Allah trilyonlarca yıl önceden Muhammed'i 611 yılında elçi olarak seçeceğini biliyor. Bu zaman geldiğinde Muhammed'i seçmekten vaz geçtim, Ali'yi seçeceğim diyemez.

Allah'ın yapacağı her eylem geleceği bilme bilgisi ile belirlenmiştir.

Geleceği bilmek, her şeyi bilmek bir varlığı makine yapar sadece, bildiklerini sırası geldikçe uygulayan bir makine.

Sitelerde Paylaş
34 minutes ago, sağduyu said:

Geleceği bilen bir tanrının kendisinde bile özgür irade yoktur.

Mesela Allah trilyonlarca yıl önceden Muhammed'i 611 yılında elçi olarak seçeceğini biliyor. Bu zaman geldiğinde Muhammed'i seçmekten vaz geçtim, Ali'yi seçeceğim diyemez.

Allah'ın yapacağı her eylem geleceği bilme bilgisi ile belirlenmiştir.

Geleceği bilmek, her şeyi bilmek bir varlığı makine yapar sadece, bildiklerini sırası geldikçe uygulayan bir makine.

Aferin ogrenmissin..

Sitelerde Paylaş
54 minutes ago, Phocas said:

Bu mantığa aykırı..

Örneğin, Hitler’in soykırım yapıp, insanlara kan kusturacağını ezelden beri biliyor..

Şimdi soralım

Hitleri yaratan kim?

Nükleer bomba mı suçlu? Yoksa onu,  yapacaklarını bilmesine rağmen üreten insan mı suçlu?

Bilmiyordu...

Sitelerde Paylaş

Bu konuda benim şöyle bir merakım var,

Allah herşeyi herkesi yarattı. Bir toplumda çok masum biri var. Bir de çok gaddar birisi var. Gaddar olan kişi özgür iradesini kullanarak geleceği bilen Allah'ın da tanıklığında masum olana zulüm etti. Burda gaddar olan kişinin,  kendi özgür iradesini kullanıpta ne yapacağını sınayacak diye, masum olanı niye korumadı? 

Bunun herhangi bir açıklamasını yapabilecek biri varmı?

Teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, dursun yazdı:

Bu konuda benim şöyle bir merakım var,

Allah herşeyi herkesi yarattı. Bir toplumda çok masum biri var. Bir de çok gaddar birisi var. Gaddar olan kişi özgür iradesini kullanarak geleceği bilen Allah'ın da tanıklığında masum olana zulüm etti. Burda gaddar olan kişinin,  kendi özgür iradesini kullanıpta ne yapacağını sınayacak diye, masum olanı niye korumadı? 

Bunun herhangi bir açıklamasını yapabilecek biri varmı?

Teşekkürler.

eğer  korusaydi  veya  kötü  kişiyi  engelleseydi  özgür  irade  olmazdı. 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Özgür irade ile zulüm görmek, yada özgür irade ile öldürülmek sizce ne derece doğru?

Yada bu ülkede küçücük çocuğa tecavüz eden sapıklar var (Allah'ın bu tecavüz olayına göz yumması apayrı bir şey zaten). Aynı zamanda acı çektirerek ölmesine de sebebiyet veriyor. Hatta ölmeyip, o acıyla yıllarca yaşamak zorunda kalıyor. Bu durumda özgür irade, acı çekeni ne derece ilgilendiriyor. Yani acı çeken kişi bu özgür irade kavramının neresinde, hangi noktasında. 

Teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, dursun yazdı:

Özgür irade ile zulüm görmek, yada özgür irade ile öldürülmek sizce ne derece doğru?

Yada bu ülkede küçücük çocuğa tecavüz eden sapıklar var (Allah'ın bu tecavüz olayına göz yumması apayrı bir şey zaten). Aynı zamanda acı çektirerek ölmesine de sebebiyet veriyor. Hatta ölmeyip, o acıyla yıllarca yaşamak zorunda kalıyor. Bu durumda özgür irade, acı çekeni ne derece ilgilendiriyor. Yani acı çeken kişi bu özgür irade kavramının neresinde, hangi noktasında. 

Teşekkürler.

bu  benimde  anlayamadığım  bir  mesele  açıkçası.Ozgur  irade zulüm  gören  için  yok  gibi  ama  merak  etmeyin  bazı  arkadaşlar  çocuk  cennette  yerini  alacak  diyecek  .

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

bu  benimde  anlayamadığım  bir  mesele  açıkçası.Ozgur  irade zulüm  gören  için  yok  gibi  ama  merak  etmeyin  bazı  arkadaşlar  çocuk  cennette  yerini  alacak  diyecek  .

O durum, olay anında yani çocukken ölen için geçerli olacaktır. Yani ölüm gerçekleşirse çocukken, cennete gidecektir denilmektedir.

...ve çocuktur sonuçta, İslamda günahı bile işlenmeye başlamamıştır. Tamam cennete gidecekse Allah alsın direk cennete. Neden tecavüze uğradıktan sonra öldürülmesini bekliyor? Yada neden yüzüne yastıkla bastırılarak öldürülmesini bekliyor? Yada neden dövülerek öldürülmesini bekliyor?

Bir de o trawmaya maruz kalıp, Allah'ın canını almadıkları var. Yıllarca belki daha büyük ızdırap içinde büyüyüp yaşayacaklar var. Hayatını o şekilde geçirecek olanlar var. Ya onlar özgür iradede hangi rolü üstlendiler? Onlar özgür irade kavramının hangi noktasındalar?

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Phocas yazdı:

Bu mantığa aykırı..

Şimdi soralım

Hitleri yaratan kim?

Yokta var sayasal arabın putu.Allahı yine suç sorumluluk ne dediyini bilmez Allahtadır kabahat herşeyi yanındaki ana kitapta yazmış tiyatromu oynuyoruz. işin ilgiç yani tin 1-5 aytinde imcire yemin bir tanrı var Bunu komiklile uzak tutalım. ama sanki kendini tarif ediyor  gibi insanı aşağlık yaparaken.Merak ettim bu sina dağı nerde bilen varmı?

Hadid/22. Yeryüzünde ve kendi nefislerinizde uğradığınız hiçbir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da) yazılmış olmasın. Şüphesiz bu, Allah’a göre kolaydır.

Neml/75. Gökte ve yerde gâib (gizli) hiçbir şey yoktur ki apaçık bir Kitap’ta (Levh-i Mahfuz’da) olmasın.

TİN ayeti (1-5) İncire, zeytine, Sina dağına ve Mahfuz’da şu emîn beldeye yemin ederim ki, biz insanı en güzel biçimde yarattık. Sonra onu aşağıların aşağısına indirdik.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, dursun yazdı:

O durum, olay anında yani çocukken ölen için geçerli olacaktır. Yani ölüm gerçekleşirse çocukken, cennete gidecektir denilmektedir.

...ve çocuktur sonuçta, İslamda günahı bile işlenmeye başlamamıştır. Tamam cennete gidecekse Allah alsın direk cennete. Neden tecavüze uğradıktan sonra öldürülmesini bekliyor? Yada neden yüzüne yastıkla bastırılarak öldürülmesini bekliyor? Yada neden dövülerek öldürülmesini bekliyor?

Bir de o trawmaya maruz kalıp, Allah'ın canını almadıkları var. Yıllarca belki daha büyük ızdırap içinde büyüyüp yaşayacaklar var. Hayatını o şekilde geçirecek olanlar var. Ya onlar özgür iradede hangi rolü üstlendiler? Onlar özgür irade kavramının hangi noktasındalar?

direk  cennete  alırsa  onu  öldüren  için  imtihan  olmaz denilir  buna.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tanrı bizim irademizi ezelden beri biliyor,

Bizim irademizi ortaya koyabilmemiz için ilk önce Tanrı’nın iradesine ihtiyacımız var.

Gaddar bir insanı, gaddar olacağını bilmesine rağmen yaratan o, gaddar olan burada bir irade sahibi değil,

Gaddar olanı yaratmasa, o’nun x kişisine yapacağı kötülüğü engelleyebilir..Yani gaddar olanın iradesi en başta Tanrı’nın iradesine bağımlı. Bu yüzden, benim iradem temel olarak başkasının iradesine bağlı ise, orada özgür iradeden bahsedemeyiz.

Diyelim ki ben gelecekte evlendiğimde, doğacak çocuğumun katil olacağını kesinlikle biliyorum, buna rağmen evlenip, çocuk yapıyorum, çocuğum da büyüyünce azılı bir katil oluyor. 

Ve yakalanıp mahkemede hakime diyor ki;  Babam benim katil olacağımı ben doğmadan çok önceleri biliyordu, bunu bilmesine rağmen beni yaptı, benim iradem, onun iradesinin sonucudur, Asıl katil babamdır, Hakim ne der acaba?

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, Phocas yazdı:

Tanrı bizim irademizi ezelden beri biliyor,

Bizim irademizi ortaya koyabilmemiz için ilk önce Tanrı’nın iradesine ihtiyacımız var.

Gaddar bir insanı, gaddar olacağını bilmesine rağmen yaratan o, gaddar olan burada bir irade sahibi değil,

Gaddar olanı yaratmasa, o’nun x kişisine yapacağı kötülüğü engelleyebilir..Yani gaddar olanın iradesi en başta Tanrı’nın iradesine bağımlı. Bu yüzden, benim iradem temel olarak başkasının iradesine bağlı ise, orada özgür iradeden bahsedemeyiz.

Diyelim ki ben gelecekte evlendiğimde, doğacak çocuğumun katil olacağını kesinlikle biliyorum, buna rağmen evlenip, çocuk yapıyorum, çocuğum da büyüyünce azılı bir katil oluyor. 

Ve yakalanıp mahkemede hakime diyor ki;  Babam benim katil olacağımı ben doğmadan çok önceleri biliyordu, bunu bilmesine rağmen beni yaptı, benim iradem, onun iradesinin sonucudur, Asıl katil babamdır, Hakim ne der acaba?

sizi sana  göstermek  istemiş  olabilir yapacağınız  şeyleri. 

Sitelerde Paylaş
49 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

sizi sana  göstermek  istemiş  olabilir yapacağınız  şeyleri. 

Bu durumda yine özgür iradeden bahsedemeyiz, ya ben benim yapacaklarımı görmek istemiyorsam?

tarihinde Phocas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

hayır imtihan  olacağını  söylemiş  sadece  sende  kabul  etmişsin.

Bu çürük ve absürd, mantık ötesi bir ifade.

Ben kabul ettiğimi hatırlamıyorum? Sen hatırlıyormusun?

Haydi diyelim ki imtihanı kabul etmişim, Niye bu beynimin bir köşesinde durmuyor? O aklıma geldikçe ben de imtihana uygun davranırım..Mantıklı olan bu değil mi?

Sitelerde Paylaş
56 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

hayır imtihan  olacağını  söylemiş  sadece  sende  kabul  etmişsin.

Bu şuna benziyor,

Matematik öğretmeni derse giriyor, sizi türev ve integralden sınava sokacağım, geçemeyeni sonsuza kadar yakacağım diyor.

Öğrenciler diyor ki,  öğretmenim siz bize türev ve integral öğretmediniz ki? bunu nasıl yaparsınız?

Öğretmen de diyor ki, dün ben sizi rüyamda gördüm, hepiniz bu sınavı kabul ettiniz, itiraz etmeyin..!

Bunun gibi absürd bir şey işte..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...