Jump to content

Allahın ilk yarattığı şey Hz.Muhammedin nurudur.

Recommended Posts

Cenâb-ı Hak, insanlığın babası Hz. Âdem'i yaratmıştı. Başını kaldırıp bakan Âdem (a.s. ), Arş-ı A'lâda muazzam bir nur ile bir isim yazılı gördü: "Ahmed."
Merak edip sordu:

"Ya Rabbi, bu nur nedir?" Allah Teâla buyurdu:

"Bu senin zürriyetinden bir peygamberin nûrudur ki, onun ismi göklerde Ahmed ve yerlerde Muhammed'dir. Eğer, o olmasaydı, seni yaratmazdım!" (Kastalanî, Mevahibü'l-Ledünniye: 1/6)

İmanımızla kabul ettiğimiz bu muazzam gerçeği, milyarlar sene sonra gelen o nûrun sahibi de bütün açıklığıyla ifade buyurmuşlardır:

Bir gün ashabdan Abdullah bin Câbir (r.a.),

"Yâ Resûlallah, bana, Allah'ın her şeyden evvel yarattığı şey nedir, söyler misin?" dedi. Şu cevabı verdiler:

"Her şeyden evvel senin Peygamberinin nûrunu, kendi nurundan yarattı. Nur, Allah'ın kudreti ile dilediği gibi gezerdi. O zaman ne Levh-i Mahfuz ne kalem ne Cennet ne Cehennem, ne melek ne semâ ne arz, ne güneş, ne ay, ne insan ve ne de cin vardı."(Kastalanî, Mevahibü'l-Ledünniye:1/7)

Semâyı bütün haşmetiyle aydınlatan nûr, sonra ilk olarak Hz. Âdem'in alnında parladı. Sonra peygamberlerden peygambere geçerek İbrâhim'e (a.s.) kadar geldi. Ondan da oğlu Hz. İsmâil'e intikal etti.

Başlangıcı ve sonu olmayan,her var olan Allah yaratma özelliğini ilk kez Hz.Muhammedin nurunu yaratarak kullanmıştır.Zamandan bağımsız olan yüce Allah,Hz.Muhammedin nurunu yaratma anı gelinceye dek sonsuzluğunda beklemiştir ve o an gelince yaratma özelliğini ilk kez kullanarak,Hz.Muhammedin nurunu yaratmıştır.Hz.Muhammed yüce Allah'a yaratma özelliğini ilk kez kullandırtacak kadar önemli biridir,müminler.

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, Buzul said:

Hz.Muhammed yüce Allah'a yaratma özelliğini ilk kez kullandırtacak kadar önemli biridir,müminler.

Bitkiler nurdan şeker yaparlar. Fotosentez gerçektir, "isbatlıdır", ama nurdan peygamber sentezi bilimsel bir temele dayanmıyor. Bilimsel temele dayanmaması demek tamı tamına yalan ve uyduruk olması demektir. Hem de tam anlamıyla. Lütfen bu hususlara dikkat edelim.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Buzul yazdı:

Başlangıcı ve sonu olmayan,her var olan Allah yaratma özelliğini ilk kez Hz.Muhammedin nurunu yaratarak kullanmıştır.Zamandan bağımsız olan yüce Allah,Hz.Muhammedin nurunu yaratma anı gelinceye dek sonsuzluğunda beklemiştir ve o an gelince yaratma özelliğini ilk kez kullanarak,Hz.Muhammedin nurunu yaratmıştır.Hz.Muhammed yüce Allah'a yaratma özelliğini ilk kez kullandırtacak kadar önemli biridir,müminler.

Nur tam olarak nedir?

Hangi enerjiye sahiptir?

Elektrik yükü varmi?Atom veya atomalti parcaciklarla kiyaslarsak boyutu nedir?

Evrende arti parcaciklarin eksileride bulunur.Peki nur varsa anti nur varmidir?

Su anda nerede?

Nur ölümsüzmüdür?

Nur insanin neresinde bulunur?Yani nur önce yaratildigina göre bir vücuda ihtiyaci yok demektir.

Nur vücutla birlesince ne degisiyor?O kisinin yüzü daha mi beyazliyor?Yoksa süper gücleremi sahip oluyor?Ölümsüzmü oluyor?Ama kaynaklariniza göre öyle degil.

Bir mitolojiyi anlatiyorsun. Ama inan burdakilere hikayenin iceriginden cok benim sordugum sorularin cevabi gerekli.Bilineni tekrarlamak yerine sorularimizi cevapla bi zahmet.Bizi ikna et.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Bu konuyu açan arkadaş bazı bilgilerde hata yapmış düzeltelim yararımız dokunsun.

evet yaratılan ilk insan hz.muhammed dir ama ondan önce melekler ve iblis yaratılmıştır diğer yaratılanlara vakıf değiliz

insanın diğer canlılardan ayıran özelliği nurudur. nur sözlüklerde aydınlatan ışık anlamına gelir bu yönden bakarsak yanılgıya düşebiliriz. kuran geçtiği üzere allah kendi nurumdan bahşettim diye buyuruyor. allah bağımsız herşeye gücü yeten tek olandır. insanlara bahşettiğim dediği nur tam olarak budur sonsuzluk ve hür irade.  ahirette şuan için cennet ve cehennem boştur imansız kimsede yoktur. imansızlık dünyada başlar  örneğin bir melek iyiliği kötülüğü bilmez fıtratında yoktur ama insan kendi çizgisini seçmekte özgürdür(dünya hayatı için)

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, ismet çat said:

Bu konuyu açan arkadaş bazı bilgilerde hata yapmış düzeltelim yararımız dokunsun.

evet yaratılan ilk insan hz.muhammed dir ama ondan önce melekler ve iblis yaratılmıştır diğer yaratılanlara vakıf değiliz

insanın diğer canlılardan ayıran özelliği nurudur. nur sözlüklerde aydınlatan ışık anlamına gelir bu yönden bakarsak yanılgıya düşebiliriz. kuran geçtiği üzere allah kendi nurumdan bahşettim diye buyuruyor. allah bağımsız herşeye gücü yeten tek olandır. insanlara bahşettiğim dediği nur tam olarak budur sonsuzluk ve hür irade.  ahirette şuan için cennet ve cehennem boştur imansız kimsede yoktur. imansızlık dünyada başlar  örneğin bir melek iyiliği kötülüğü bilmez fıtratında yoktur ama insan kendi çizgisini seçmekte özgürdür(dünya hayatı için)

Hur irade diye bir sey yok. limitli irade var

2+2=4

iki arti ikinin dort degil,  'bes' oldugunu anlamakta ozgur musun? hayir. 

dunyadaki tum sehirleri kafanda ezbere biliyor musun? hayir.

en sevdigin ulke hangisi diye sorsam, hic daha once adini bile duymadigin, fakat duyup gormus olsan en sevdigin yer olacak bir yeri aklindan gecirebilir misin? hayir.

nicin? cunku hur sandigin irade, aslinda sandigin kadar hur degil. beyin bildigi, ogrendigi kadar hur. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Sexy Huri yazdı:

Hur irade diye bir sey yok. limitli irade var

2+2=4

iki arti ikinin dort degil,  'bes' oldugunu anlamakta ozgur musun? hayir. 

dunyadaki tum sehirleri kafanda ezbere biliyor musun? hayir.

en sevdigin ulke hangisi diye sorsam, hic daha once adini bile duymadigin, fakat duyup gormus olsan en sevdigin yer olacak bir yeri aklindan gecirebilir misin? hayir.

nicin? cunku hur sandigin irade, aslinda sandigin kadar hur degil. beyin bildigi, ogrendigi kadar hur. 

2+2=4 felsefesi zaten islama çıkıyor bu 1

hür irade den kastımı sen yanlış yorumlamışsın   verdiğin örnekler çok yanlış 

ülkeleri şehirleri boşver bulunduğun odaya bak oturduğun sandalyeye bak bunları yaparken kime bağlısın. herhangi bir konuda fikir yürütebiliyor üzerinde çalışıp bu fikri geliştirebilyorsun bunda kime bağlasın, veya kendini dine adayan birisin yada tam tersi bundada özgürsün seni zorlayan herhangi bir durum söz konusu değil. sen yaptığın herşeyde özgürsün birini öldürmekte bile özgürsün ama bu özgürlük ahirette senin karşına çıkacak. 

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, ismet çat said:

2+2=4 felsefesi zaten islama çıkıyor bu 1

hür irade den kastımı sen yanlış yorumlamışsın   verdiğin örnekler çok yanlış 

ülkeleri şehirleri boşver bulunduğun odaya bak oturduğun sandalyeye bak bunları yaparken kime bağlısın. herhangi bir konuda fikir yürütebiliyor üzerinde çalışıp bu fikri geliştirebilyorsun bunda kime bağlasın, veya kendini dine adayan birisin yada tam tersi bundada özgürsün seni zorlayan herhangi bir durum söz konusu değil. sen yaptığın herşeyde özgürsün birini öldürmekte bile özgürsün ama bu özgürlük ahirette senin karşına çıkacak. 

beynin sadece gorebildigi, ogrendigi kadar hurdur diyorum. 

ikincisi, dort tane cocuga onlara hizla yaklasan bir arabanin carpmamasi icin onlerine sisko arkadasimi ittim. arkadasim malesef hayata gozlerini yumdu ama dort tane cocugu kurtardim. 

bu durumda cennetlik miyim yoksa cehennemi mi boylayacagim? 

akli dengesi yerinde olmayan insanlarda secim haklarinda hur mu? 

peki bu kizlar senin gibi ozgur mu? yoksa piskopat bir tanrinin testini mi yasiyorlar bir bedende iki beyinle?

Hangi adamla, nasil bir evlilik yapabilirler? Bunda ozgurler mi? yoksa hur iradeleri limitli mi?

main-qimg-c013f6b1fc46901dcc77aea6df3743

Sitelerde Paylaş

Piskopat dogan bir adami ilacla normal hale getirdigimizi dusunelim.

Yoksa adam onune geleni sisleyip dograyacak. Ama ilaci alinca karincayi bile ezmek istemiyor. Ilacin psikopat adamin ruhuna, yani bedende olamayan beynine ve haliyle hur iradesine etki etmedigini savunabilir miyiz bu durumda?

Allahin yarattigi, bedenden ayri oldugunu dusundugumuz ruh/hur irade nicin ilactan etkilenir?

beyninde tumor olup, tumor buyudukce agresiflesen, yada aklini yitiren insanlar hangi tur hur irade sahibiler?

Sitelerde Paylaş

Evinde durduk yere sürekli yangın çıkan bir aile, kendilerine cinlerin dadandığını iddia etti. Aileye göre yangınları cinler çıkarıyordu. Sonra yetkililer tarafından evin bütün odalarına gizli kamera yerleştirildi. Kameralar takıldıktan sonra yangınlar sona erdi. Bir dönem çokça yaygın bir durumdu bu. Fakat bilim/teknoloji geldi, masallar bitti.

Yok nurdan yaratmış, yok burdan yakmış, yok ordan tutmuş koparmış. Aklını kullanmasını bilen birisi, böyle mitleri okuduktan sonra "hadi canım daha neler" demiyorsa, daha çoook fırın ekmek yememiz gerekecek ..

tarihinde dursun tarafından düzenlendi
kelime düzeltme
Sitelerde Paylaş
On 30.09.2018 at 14:04, Buzul yazdı:

Başlangıcı ve sonu olmayan,her var olan Allah yaratma özelliğini ilk kez Hz.Muhammedin nurunu yaratarak kullanmıştır.Zamandan bağımsız olan yüce Allah,Hz.Muhammedin nurunu yaratma anı gelinceye dek sonsuzluğunda beklemiştir ve o an gelince yaratma özelliğini ilk kez kullanarak,Hz.Muhammedin nurunu yaratmıştır.Hz.Muhammed yüce Allah'a yaratma özelliğini ilk kez kullandırtacak kadar önemli biridir,müminle

Dünyanın neredeyse % 75'inin inanmadığı ve umursamadığı, hatta ciddiye bile almadığı arap peygamberini tanrıdan sonra 2 numaralı isim yerine koyma projesi bu sanki....

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

bu kadar aşagılayıcı birşey olamaz.Bir yaratıcı yarattıgı varlıga sen hiçsin gözümde degerinde yok muhammet olmasa seninle ugrasmazdım  sadece ademe değil tüm insanlıga dır bu söz cunku kurana gore biz ademden geldik yani muhammet olmasa ne adem ne biz olacaktık öylemi.Bu zamana kadar yasamıs milyarlarca belki daha fazla insana hakarettir bu merhametli sefkatli bir tanrıdan daha iyi o zaman anne ve babalar hiç olmazsa onlar şöyle der evlatların hepsi birdir birbirinden ayıramayız.

Sitelerde Paylaş

araplığın yüceltilebilmesi için allahın bile köpeği olduğu bir arap peygamber yaratılması, oldukça anlaşılır bir kurgu. 

bir şey aşırı derece yüceltildiğinde, pek de yüce olmadığı ya da pek de peşinde koşan olmadığı / çokça horlandığı düşüncesi ilk akla gelendir.

başkasını ahlaksızlıkla suçlayanların neredeyse tümünün pislik olması

başkasını eşcinsellikle horlayanların neredeyse tümünün eşcinsel olması

başkasını etnik kimliği ile horlayanların neredeyse tümünün o etnik kimlikten payları olması

başkasını yalancılıkla...

...

araplara ve onları yücelten kitaba baktığımızda, arapların, hor görülenlere atfedilen bütün özelliklere sahip olduğunu görüyoruz: görgüsüz, kötü ahlaklı, yalancı, düzenbaz, hain, haydut vb

bu kadar berbat durumdaki bir barbar kavmin gözünü doyurabilmek için, doğal olarak en yüce tanrıyı köpekleri etmeleri gerekir. bizim kavim o kadar süper ki, allah bizi yaratabilmek adına insanı yaratmış demeleri gerekir. böylece gaza gelip, toparlanan kavim kendini siyasi amaçlar uğruna korkusuzca ölüme atacaktır.

muhammed olmasaydı seni yaratmazdım demek, muhammedin hayali karşısında elim kolum bağlıdır, ona kadar gidecek olan silsileyi yaratmaya zorunluyum demektir. 

ben muhammedin varolması için bir aracım, bir aletim demektir. muhammedin varlığı benden bağımsız, ben onu yaratmaya mecburum demektir.

diğer bir yandan, muhammed aşkı ile yanıp tutuşan, kendi yarattığına mecnun olmuş bir tanrı figürü söz konusu ki, bu da başka bir kepazelik.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Başlangıcı ve sonu olmayan,hep var olan yüce ve ulu Allah yaratma özelliğini ilk kez Hz.Muhammed'in nurunu yaratarak kullanmıştır.Kendisi Hz.Muhammedin nurunu yaratana dek yaratma özelliğini hiç kullanmamıştır.Hz.Muhammedin önemini ve değerini buradan anlayabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
Museviler oyunu açıyor: Tevrat’a göre biz seçilmiş halkız...
Hıristiyanlar el artırıyor: Bizim İsa Allah’ın oğlu...
Müslümanlar resti çekiyor: Allah “Sen olmasaydın ey Muhammed, alemleri yaratmazdım” dedi...
Karar verin: Sizce hangisinin sidiği en uzağa düştü?
tarihinde Satsuma54 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Muhammed deyince... O önceden bir hanif miydi?

Sülalesi İbrahimin dinine mi inanıyordu?

Kuran:
De ki: “Rabbimden bana apaçık deliller gelince, Allah’ı bırakıp da taptıklarınıza tapmam bana yasaklandı ve bana, âlemlerin Rabbine teslim olmam emredildi.” Mümin 66

Kurana göre Kabeyi İbrahim yapmıştır. Ve Kuran İbrahimin putperest olduğunu da yazar.

Muhammede zamanında Kâbede de 360 tane put vardır. Bunlardan 3ü en önemlileriydi ve tanrıçaları temsil ediyorlardı.

Al Lat, Al Uzza ve Menat isimli bu tanrıçalar Al Lah isimli bir putun kızları idiler.

Muhammed'in soy ağacı
Babası: Abdullah; Amcaları: Abu Talip, Gaydak, Hacl, Haris, Kusem, Zubeyr, Hz. Hamza, Hz.Abbas, Dirar, Ebu Leheb, Mukavvim

Dedesi:Abdulmuttalip; Dedesinin kardeşleri: Nadle, Ebu Sayfif Rekika, Esed Fatıma, Halide, Daife, Rukiyye, Hayye Şifa

Dedesinin babası: Haşim, Onun kardeşleri:Nevfel, Muttalib, Abduşems

Dedesinin dedesi: Abdümenaf, Onun kardeşleri: Abdülluzza, Abdukusay, Abdüddar.

Abdumenaf = Menaf'ın kulu
Abduluzza = Al Uzza'nın kulu
Abudullah = Al Lah'ın kulu

Menaf ve Menat aynı putu temsil eder. Bazı islami kaynaklarda Menaf'ın Semud kavminin taptığı bir put olduğundan da bahsedilir.

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, poiuz said:

Muhammed deyince... O önceden bir hanif miydi?

Sülalesi İbrahimin dinine mi inanıyordu?

Kuran:
De ki: “Rabbimden bana apaçık deliller gelince, Allah’ı bırakıp da taptıklarınıza tapmam bana yasaklandı ve bana, âlemlerin Rabbine teslim olmam emredildi.” Mümin 66

Kurana göre Kabeyi İbrahim yapmıştır. Ve Kuran İbrahimin putperest olduğunu da yazar.

Muhammede zamanında Kâbede de 360 tane put vardır. Bunlardan 3ü en önemlileriydi ve tanrıçaları temsil ediyorlardı.

Al Lat, Al Uzza ve Menat isimli bu tanrıçalar Al Lah isimli bir putun kızları idiler.

Muhammed'in soy ağacı
Babası: Abdullah; Amcaları: Abu Talip, Gaydak, Hacl, Haris, Kusem, Zubeyr, Hz. Hamza, Hz.Abbas, Dirar, Ebu Leheb, Mukavvim

Dedesi:Abdulmuttalip; Dedesinin kardeşleri: Nadle, Ebu Sayfif Rekika, Esed Fatıma, Halide, Daife, Rukiyye, Hayye Şifa

Dedesinin babası: Haşim, Onun kardeşleri:Nevfel, Muttalib, Abduşems

Dedesinin dedesi: Abdümenaf, Onun kardeşleri: Abdülluzza, Abdukusay, Abdüddar.

Abdumenaf = Menaf'ın kulu
Abduluzza = Al Uzza'nın kulu
Abudullah = Al Lah'ın kulu

Menaf ve Menat aynı putu temsil eder. Bazı islami kaynaklarda Menaf'ın Semud kavminin taptığı bir put olduğundan da bahsedilir.

Şura 52. Ve işte böylece sana emrimizden bir ruh vahyettik. Ve sen, kitap nedir ve îmân nedir bilmiyordun.

Sitelerde Paylaş

İncil 'de İsa der ki " İbrahim 'den öncede ben VARIM " 

vardım demiyor .dikkat edin ; VARIM diyor. Burada İsa her zaman var olduğunu söylüyor. Yani TANRI olduğunu iddia ediyor. 

Demişler ki biz bunun altında kalır mıyız . ne yapsakta Muhammed ' i benzer şekilde yüceltsek , TANRILAŞTIRSAK .

senin ,benim ruhumuz ilk yaratılmadı. 

bizler insanız.Muhammed'in ruhu ilk yaratılansa Muhammed insan üstü demektir. Buna Tanrılaştırmak demekten başka izah bulamıyorum. Melekleri bile geçmiş. Cebrail bile geride kalmış. Hatırlayın miraç da Cebrail bundan sonrasına iznim yok ,daha yukarı çıkarsam yanarım , artık miraca bensiz devam et demişti.

İncil , Tevrat ,israiliyat  hadislere kaynaklık etmiştir. 

Bazı hadislerin altını kazınca genellikle İsa'nın sözleri ,İsrailiyat çıkar.

Kur'an'ın bütün dinlerden üstünlük iddiası vardır.Peygamber de en üstün olmalı .mantık bunu gerektirir.

İsa ne olduğunu ima mişti  : TANRI 

Bu dinleri yarıştırıcı zihniyet kaçınılmaz olarak şöyle bir düşünceye bizi itmeli : Tanrıdan daha üstünü olması gerekirki Muhammed İsa'dan üstün olsun.hayır,Müslümanlar böyle bir şeyi elbette iddia edemez.ama hepsi mi edemez ? İslam uydurulmuş bir dinse , Tanrıya iftira edenler edebilir. 

Yinede benimsenecek bir iddia değildir.tepki alır.bu durum stres , ezilmişlik yaratmış olabilir. Ne yapsakta Muhammed Tanrı olan İsa'dan daha üstün olsa..?  çıkmaz diye buna derim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...