Jump to content

Evrimi taklit eden bir bilgisayar programı neden yazmıyorsunuz?

Recommended Posts

Şimdi, teknisyen yazdı:

sen sağdan soldan duyduklarını yazıyorsun.

yapmadığın elektrik devreleri gösteriyorsun.

Benim makaleye ihtiyacım yok.DDT yi  alacaksın.Bana bir tane öldüremediğin sinek göstereceksin. :)

Kapı gibi delilim var.

Efendim

Sizinle anlaşamıyoruz. 

Ben kısaca sizin bilgisayar programı isteğiniz hakkında bir şey söyleyip sizi kurgularınızla başbaşa bırakayım.

Mikrobiyologlar DNA karşılaştırmaları için bilgisayar programı kullanmaktadırlar. Örneğin 20 tane canlının DNA'sını bilgisayara aktarırlar. Bilgisayar hangi canlının birbiriyle akraba olduğunu çıkarmaktadır. 

Ancak bir canlının nasıl evrimleşeceği ile ilgili herhangi bir bilgisayar programı hazırlamak fikri ciddi bir yatırım gerektirir. Bunun için bu bir türün yaşadığı ortam ile ilgili bilgi toplamak, gelecek ile ilgili tahminler de bulunan bir program yapmak, geçmişi incelemek, kod hazırlamak vs gerekir ki bu bilgisayar programını hazırlamak için bir ihtiyaç olmalı. Neden ihtiyaç olsun?? Siz bu hipotezin yalanlanmasını yaptırmak için birilerinin böyle bir program hazırlamasını bekliyorsunuz. :) Bu gerçekten gereksiz. 

İnanmak ile ilgili size söyleyeceğim şey; 

Siz bir gün Darwin'e "Sizin teorinize inanayım mı?" diye bir soru sorsanız, Darwin'in buna cevabı "Lütfen inanma" olacaktır. Çünkü bilimsel yaklaşım ortaya atılmış iddiaları eleştirip geliştirmeye dayanmaktadır. Yıllarca bunu yapan bilgin insanlar bazı teorilerin doğrulamasını yapmıştır. Bir çoğunun da yalanlamasını yapmıştır. 

Sonuç olarak evrim doğrulanmış ve bilim dalı haline gelmiş bir hipotezdir. 

Bu anlayış Türkiye'de hiç bir üniversitede olmadığı için dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesinde hala 1 tane dahi türk üniversitesi yoktur. 

Size tavsiyem içinde bulunduğunuz cehaletten kurtulup uluslararası yayınları okumaya başlamanızdır. 

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, kavak yazdı:

Böyle peşin hükümlü konuşmanızı tavsiye etmem.
Ne dedik yukarıda ?
Bekleyeceksiniz, ha ömrünüz yetmezse şayet, sizin için bir sorun olacağını zannetmiyorum.

Tahtalı köyde arada sırada yaratıcınıza buradaki durumu sorarsınız.
Ayrıca torunlarınıza da rica ederseniz, sizin yerinize buradaki gelişimleri takip ederler.

Siz hiç tasalanmayın.
Azıcık şu "zaman" olgusuna birazcık saygınız olsa, evrim hakkında veyahut teknoloji hakkında bu kadar patavatsız konuşmazsınız.

zamanın önemi yok bilgisayarda zamanı istediğin gibi hızlandırabilirsin.:)

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Efendim

Sizinle anlaşamıyoruz. 

Ben kısaca sizin bilgisayar programı isteğiniz hakkında bir şey söyleyip sizi kurgularınızla başbaşa bırakayım.

Mikrobiyologlar DNA karşılaştırmaları için bilgisayar programı kullanmaktadırlar. Örneğin 20 tane canlının DNA'sını bilgisayara aktarırlar. Bilgisayar hangi canlının birbiriyle akraba olduğunu çıkarmaktadır. 

Ancak bir canlının nasıl evrimleşeceği ile ilgili herhangi bir bilgisayar programı hazırlamak fikri ciddi bir yatırım gerektirir. Bunun için bu bir türün yaşadığı ortam ile ilgili bilgi toplamak, gelecek ile ilgili tahminler de bulunan bir program yapmak, geçmişi incelemek, kod hazırlamak vs gerekir ki bu bilgisayar programını hazırlamak için bir ihtiyaç olmalı. Neden ihtiyaç olsun?? Siz bu hipotezin yalanlanmasını yaptırmak için birilerinin böyle bir program hazırlamasını bekliyorsunuz. :) Bu gerçekten gereksiz. 

İnanmak ile ilgili size söyleyeceğim şey; 

Siz bir gün Darwin'e "Sizin teorinize inanayım mı?" diye bir soru sorsanız, Darwin'in buna cevabı "Lütfen inanma" olacaktır. Çünkü bilimsel yaklaşım ortaya atılmış iddiaları eleştirip geliştirmeye dayanmaktadır. Yıllarca bunu yapan bilgin insanlar bazı teorilerin doğrulamasını yapmıştır. Bir çoğunun da yalanlamasını yapmıştır. 

Sonuç olarak evrim doğrulanmış ve bilim dalı haline gelmiş bir hipotezdir. 

Bu anlayış Türkiye'de hiç bir üniversitede olmadığı için dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesinde hala 1 tane dahi türk üniversitesi yoktur. 

Size tavsiyem içinde bulunduğunuz cehaletten kurtulup uluslararası yayınları okumaya başlamanızdır. 

Saygılarımla

sen ilk önce 30 wattlık havadan  elektrik elde etme şemanı at.

@john ahmet gibi yalan atıyorsun dedim  o olduğunu kabul etmiştin.

çok bilimsel salağın tekisin.Mu kıtasına delil olarak otel akvarymundan görüntü atan adama neden inanayım.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, teknisyen yazdı:

zamanın önemi yok bilgisayarda zamanı istediğin gibi hızlandırabilirsin.:)

Zırlama, TenTen.

Günümüzün bilgisayarlarının kapasitesi, hem hardware hem de software yönünden bu çapta bir simülasyon yapmak için henüz yeterli değil.

Siz de kabul edersiniz ki, hava durumunu simüle etmeye benzemez. Yani uzun lafın kısası; bilişim çağının henüz başındayız.

Evrim milyarlarca zaman harcamış, gelebilmiş bir yerlere kadar, ama insanlara ve teknolojisine 500 seneyi çok görüyorsunuz.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, teknisyen yazdı:

sen ilk önce 30 wattlık havadan  elektrik elde etme şemanı at.

@john ahmet gibi yalan atıyorsun dedim  o olduğunu kabul etmiştin.

çok bilimsel salağın tekisin.Mu kıtasına delil olarak otel akvarymundan görüntü atan adama neden inanayım.:0_80cbc_37a71a73_L:

Efendim

30 wattlık havadan elektrik elde etme şeması nedir? Ben ne yazıyorum siz ne yazıyorsunuz...

"john ahmet" kim tanımıyorum. 

Bilim inanç gerektirmez. Zaten bilim sizin inanmanızı beklemiyor. Bunu anlamak için sanırım IQ'nuzun belli bir seviyede olması gerekiyor. Anlatmama rağmen anlamıyorsunuz. Yapacak bir şey yok. 

Bilimsel bir eleştiri yapacaksanız o bilimin dilinden konuşmanız lazım. 

Ayrıca

TDK'ya göre "salak"

Alıntı

Giyinişinden, konuşma ve davranışlarından seviyesiz, dengesiz ve saf olduğu anlaşılan (kimse)

Bu tanıma göre salak ben olmuyorum. 

Sizin seviyesiz yazılarınız ortada. 

Dengesiz cevaplarınız ortada. 

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Efendim

30 wattlık havadan elektrik elde etme şeması nedir? Ben ne yazıyorum siz ne yazıyorsunuz...

"john ahmet" kim tanımıyorum. 

Bilim inanç gerektirmez. Zaten bilim sizin inanmanızı beklemiyor. Bunu anlamak için sanırım IQ'nuzun belli bir seviyede olması gerekiyor. Anlatmama rağmen anlamıyorsunuz. Yapacak bir şey yok. 

Bilimsel bir eleştiri yapacaksanız o bilimin dilinden konuşmanız lazım. 

Ayrıca

TDK'ya göre "salak"

Bu tanıma göre salak ben olmuyorum. 

Sizin seviyesiz yazılarınız ortada. 

Dengesiz cevaplarınız ortada. 

Saygılarımla

bu iletini yanlış anladım kusura bakma.deney konusu vardı ahmet ile aramda burada deneyden bahsedince o zannettim.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, kirec said:

Böyle bir program yapılırsa evrimin de tasarımla olduğunu kanıtlar...

Yahu siz inançlılarda nasıl bir mantık var? Böyle bir program yapılması nasıl evrimin tasarımla olduğunu kanıtlıyor?

Bu sadece ve sadece evrimin simüle edilebileceğini gösterir.

Görünüşe göre inançlının kafası her şekilde tanrıya ulaşacak şekilde çalışıyor.

Sitelerde Paylaş

Ben konuyu tam anlamadım. Makine parçaları üreten bir yazılım ?

Örneğin bir buzdolabı parçası üretmek istesin. Neden buzdolabı ?? Buna nasıl karar verecek ? İnsan gibi ihtiyaçları mı var ? Yoksa insan ihtiyaçlarını tarayıp ona göre senin soğutma yapan bir makineye ihtiyacın var diyip mi üretecek ?

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Ben konuyu tam anlamadım. Makine parçaları üreten bir yazılım ?

Örneğin bir buzdolabı parçası üretmek istesin. Neden buzdolabı ?? Buna nasıl karar verecek ? İnsan gibi ihtiyaçları mı var ? Yoksa insan ihtiyaçlarını tarayıp ona göre senin soğutma yapan bir makineye ihtiyacın var diyip mi üretecek ?

Aynı şey evrim içinde geçerli.ortada insan şeklinde isteyen bir varlık yok.

Evrimin insana  ihtiyacı mı var?:)

Ayrıca ortada ihtiyaçları tarayacak bir varlıkda yok.nasıl olacak bu seçilim?

dişi tavus kuşu erkek tavus kuşunun süsünü belirliyormuş.Dişi kuşu ne belirliyor?:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, teknisyen said:

dişi tavus kuşu erkek tavus kuşunun süsünü belirliyormuş.Dişi kuşu ne belirliyor?:0_80cbc_37a71a73_L:

Onu belirleyen de eline çamur alıp insan yapan Allah adlı tanrı.

Senin sorun da mal Adnan'ın "Allah yoksa ateistler neyi inkar ediyor?" şeklindeki mal sorusuna benziyor. Sanırım mallık dinciler arasında bulaşıcı bir şey.

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, teknisyen yazdı:

Aynı şey evrim içinde geçerli.ortada insan şeklinde isteyen bir varlık yok.

Evrimin insana  ihtiyacı mı var?:)

Ayrıca ortada ihtiyaçları tarayacak bir varlıkda yok.nasıl olacak bu seçilim?

Evrim biraz daha her şeyi üretip işe yaramazların kendiliğinden çöpe gitmesini andırıyor. 

Örneğin kod,  bir ABCD makinesi üretsin.... işe yaramıyor mu ? Yaramıyorsa at çöpe.  İçine konanları soğutan bir makine mi üretti ? İşe yarar mı ? Kalsın. 

Elbette burada işe yarayıp yaramama olayına bir bilinç yani insan karar veriyor. 

Evrimde ise karar mekanizması hayatta kalmaya bağlı. 

Şartlara uyum sağlayamadın mı ? At çöpe (diğer bir deyişle soyun tükendi) 

►Buradaki olay yapay bile olsa bir sınama sisteminin olmasıdır. Evrimden oluşan canlılar bir amacı var hayatta kalmak. Peki rastgele kod yazan bir makinenin kodlarının amacı nedir ?  Bunlara doğal bir amaç verilebilir mi ? Verilebilir ise istediğin şey olabilir. 

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Evrim biraz daha her şeyi üretip işe yaramazların kendiliğinden çöpe gitmesini andırıyor. 

Örneğin kod,  bir ABCD makinesi üretsin.... işe yaramıyor mu ? Yaramıyorsa at çöpe.  İçine konanları soğutan bir makine mi üretti ? İşe yarar mı ? Kalsın. 

Elbette burada işe yarayıp yaramama olayına bir bilinç yani insan karar veriyor. 

Evrimde ise karar mekanizması hayatta kalmaya göre veriliyor. 

Şartlara uyum sağlayamadın mı ? At çöpe (diğer bir deyişle soyun tükendi) 

►Buradaki olay yapay bile olsa bir sınama sisteminin olmasıdır. Evrimden oluşan canlılar bir amacı var hayatta kalmak. Peki rastgele kod yazan bir makinenin kodlarının amacı nedir ?  Bunlara doğal bir amaç verilebilir mi ? Verilebilir ise istediğin şey olabilir. 

evrimde mümkün olasılıklar ile mümkün olmayan olasılıklar var.

Örneğin hidrojen oksijen ile bileşik oluştururken helyum ile oluşturmaz.

rastgele kod yazan makinede mümkün seçenekler arasında kod üretir.

rastgelelik için bile kod gerekir.bir odaya dağılan gazlar toplanıp odanın herhangi yerinde   toplanmazlar.:)

tarihinde teknisyen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, teknisyen yazdı:

evrimde mümkün olasılıklar ile mümkün olmayan olasılıklar var.

rastgele kod yazan makinede mümkün seçenekler arasında kod üretir.

rastgelelik için bile kod gerekir.bir odaya dağılan gazlar toplanıp odanın herhangi yerinde   toplanmazlar.:)

Yani canlılığın oluşumdaki belli bir noktada ortaya çıkan fiziksel imkansızlığın,

Alıntı

(bu kadar belirgin olmasa da) tanrı müdahalesi ile aşıldığını aynı zamanda benzer bir müdahalede bulunamayacağımız için evrim geçiren bir kodun üretilemeyeceğini mi iddia ediyorsun ?  

Kodun da mı kendiliğinden oluşmasını istiyorsun ?

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Yani canlılığın oluşumdaki belli bir noktada ortaya çıkan fiziksel imkansızlığın,

(bu kadar belirgin olmasa da) tanrı müdahalesi ile aşıldığını aynı zamanda benzer bir müdahalede bulunamayacağımız için evrim geçiren bir kodun üretilemeyeceğini mi iddia ediyorsun ?  

eylemsizlik ilkesine göre bir cisme hiçbir kuvvet etki etmezse veya etki eden kuvvetlerin bileşkesi sıfır ise var olan durumunu korur.

Buna göre evrim için müdahele gerekiyor.

var olan durumu korur  denilince düzenli durum anlaşılmasın.

Oda örneğinde olduğu gibi oda içindeki gaz moleküllerinin kaotik hareketleride bir durumdur.:)

Sitelerde Paylaş

Basitçe evrimin ana mentalitesini kullanan bir bilgisayar programı yapmak çok basit. En basitinden şartları ayrı olan 2 ayrı odada toplam 100 adet bilgisayardan oluşan bir deney örgütleyelim:

1) 100 bilgisayarda başlangıçta "KIL" kelimesi olan bir durumu başlatalım.

2) 1. odada sadece 4. harf "S", 5. harf "I" ve 6. harf "N" olan harfler monitöre yansıtılsın, diğer seçenekler silinsin.

3) 2. odada sadece 4. harf "K", 5. harf "U", 6. harf "Y" ve sırasıyla "R", "U", "K" harfleri sıralanırsa monitöre yansıtılsın, diğer seçenekler silinsin.

4) Tüm bilgisayarlar alfabedeki harfleri sırasıyla denemeye başlasın ve odanın şartına uyan harfleri saklayacak şekilde bir sonraki harfe geçsin.

Sonuçta "KIL" kelimesinden bir odada "KILSIN" diğer odada da "KILKUYRUK" kelimeleri elde edilir.

İşte basitçe evrime uygun bir simülasyon.

Bir programcı için bu programı yazmanın çok kolay olduğunu düşünüyorum.

Üstelik değil 10 sene, 1 saniye içinde sonuç verir.

Yukarıdaki örneğin dışında bir de evrimağacında aşağıdaki linki çok kolay (toplam 10 saniye süren) bir araştırma ile elde etmiş bulunmaktayım:

https://evrimagaci.org/robot-evrimi-taklit-ederek-kendi-cocuklarini-uretti-ve-evrimlestirdi-3837

tarihinde Sundance tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, teknisyen yazdı:

eylemsizlik ilkesine göre bir cisme hiçbir kuvvet etki etmezse veya etki eden kuvvetlerin bileşkesi sıfır ise var olan durumunu korur.

Keşke o kadar basit olsaydı her sistem için :)

atmosferi olan her gezegende rüzgar olur. 

rüzgar ivmelidir yani eylemsiz değildir. Halbuki bütün atmosferin kalıp gibi durması gerekirdi(!) ? Rüzgarın etkeni tanrı mı ?

Sitelerde Paylaş
19 hours ago, teknisyen said:

anibal yazıldığını söyledi ama örnek vermedi.

Verse bile doğal seçilimi insana yaptıryorlar.Evrimde bilinçli bir varlık yok.:0_80cbc_37a71a73_L:

Senin bitin kanlanmış gene..

Bilmediğin, anlayamadığın konularda yazma diyoruz.

Neymiş, seçilim insana yaptırılıyormuş da, evrimde bilinç yokmuş..peh peh peh :0_80cbc_37a71a73_L:

E ortada bir "seçilim" olması, onun da bir "kıstası" olması yeterli zaten be adam :smashfreak:

Bi de hala Escher'leri getiriyor önümüze haspam 

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, teflon yazdı:

Senin bitin kanlanmış gene..

Bilmediğin, anlayamadığın konularda yazma diyoruz.

Neymiş, seçilim insana yaptırılıyormuş da, evrimde bilinç yokmuş..peh peh peh :0_80cbc_37a71a73_L:

E ortada bir "seçilim" olması, onun da bir "kıstası" olması yeterli zaten be adam :smashfreak:

Bi de hala Escher'leri getiriyor önümüze haspam 

seçilim  karşılaştırma demek.karşılaştırma için bir mekanizma gerekir.

evrim mutasyon kısmında sorun yok.seçilim kısmında sorun var.

Olmayan şeyi olmayan seçilim mekanizması ile mi karşılaştıracaksın?:0_80cbc_37a71a73_L:

Her aşamada seçilim yapan bir  mekanizma olmalı.salt mutasyon ile bu mekanizma oluşmaz.Hurdalık olur.:)

Sitelerde Paylaş
50 minutes ago, teknisyen said:

seçilim  karşılaştırma demek.karşılaştırma için bir mekanizma gerekir.

evrim mutasyon kısmında sorun yok.seçilim kısmında sorun var.

Olmayan şeyi olmayan seçilim mekanizması ile mi karşılaştıracaksın?:0_80cbc_37a71a73_L:

Her aşamada seçilim yapan bir  mekanizma olmalı.salt mutasyon ile bu mekanizma oluşmaz.Hurdalık olur.:)

80 yıldır forumdasın, hala daha böyle saf saf yazıp kendi haline gülüyorsun bir de, aklın sıra ona buna gülücük atayım derken.

Yağlı lipidlerin biyolojik bir zar oluşturması için seçilim mi gereklidir?!

Ya da buz kristallerinin o harikulade şekilleri oluşturması için?

Ya kil kristallerinin oluşması ve üzerine üstlük kendilerini kopyalaması için?!

Kırk kere yazdık ya bunları.

Gerekli olan şey termodinamik+kinetik+sürekli bir enerji kaynağı+pekişme için uygun şartları sağlayan bir ortam. (Nano ölçekteki kuvvetler diyelim bir de..)

Bunlar elinde olduktan sonra, kimyasal evrim, seçilim meçilim falan gerekmeksizin, doğal seçilimin olayı devralacağı eşiğe getirebiliyor.

Doğal seçilimle ilgili eşik örneğin proton-pompası olabilir.

Bunun için en önemli aday alkalin hidrotermal menfezler ve bu ortamların simule edildiği reaktörler üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Kimse senin gibi oturduğu yerden göbeğini kaşıyarak aman da olmayan şeyin mekanizmasını olmayan şeyle mi karşılaştıracaksın deyip semirmiyor yani.

Bahçemdeki canlılar neden evrimleşmiyor yahu, evrim yıkıldı de mi mesela:0_80cbc_37a71a73_L: 

Aynı yerde otlama artık. Biraz geliştir kendini.

Sen gibilere abiyogenezi ayrı, evrimi ayrı anlatmak baydı artık. Senin yerine ben utanıyorum resmen..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslında eleman bilmeden ve anlamadan önemli bir konuya parmak basmış ama kendi topuğuna sıkmış.

Evrim kadar kapsamlı bir süreci simüle edebilecek kapasitede bir bilgisayar yoktur. Evrimin kapsamını hiç bir zihin kavrayamaz. Bunu bilgisayarda simüle etmek net ve kesin şekilde tek sözcük ile olanaksızdır. Kapsam hayal bile edilemeyecek kadar muazzam. Canlı sayısı, tür sayısı ve bunların yaşadıkları koşullar ile birbirleri ve çevre ile etkileşimlerini simüle etmek hayal bile edilemez. Yok öyle bir şey. Tümüyle olanaksız.

Basit bir modelleme yapmak için bile bilgisayar virüslerini bir ölüm kalım savaşına sokmak lazım ki, bunun da iyi bir modelleme olması için bile, sadece virüslerin savaşında bile gereken işlem kapasitesi mevcut bilgisayarların kapasitesini çok aşar. Sınırlı sayıda virüs yazılımını kapıştıralım derseniz modelleme yetersiz olur. Evrimi temsil edemez.

Simülasyonda bile durum böyleyken, evrimi tekrarlamanın olanaksızlığı net anlaşılır. Evrim gibi muazzam bir kapsamlı süreci ne simüle etmenin, ne de hele tekrarlamanın bir olanağı yok! Evrim eşsiz, benzersiz, bir örneği daha olmayan çok muazzam, kavrama kapasitesinin çok üzerinde bir olaydır. Bu süreci asla kapsayamıyoruz. Sadece körlerin filin bir yerlerini yakalayıp fil şuna benzer buna benzer diye tarif etmeleri düzeyinde keşfedebiliyoruz.

Tüm canlıların soyunun bir olduğu konusunda en küçük bir tereddüt yok. Yani şempanze ile kuzen olduğumuzu inkar etmenin ve atamızın ayrıca özel yaratılmış bir adam olduğunu iddia etmenin en küçük bir yolu yok. Bu son derece kesindir. Şempanze ile kuzen olmadığını ancak bir avanak cahil zannedebilir. Adem diye bir atadan gelmiş olduğunu sanmak bu günün dünyasında en aptalca cahilliktir. Böyle bir saçmalık söz konusu bile edilemez.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...