Jump to content

Tanrının Olanaksızlığı

Recommended Posts

4 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Fakat  burada  masa sizi  yapmadı  siz  masayı yaptınız. Allah  evreni  yarattı  evren  eskidi  sizin  tabirinizle  ; onu  yok  etmek  istedi  yine  ondan  sonra  mı  oluyor. Hayır  zaten  başta  ondan  önceydi 

Tamam işte hocam. Allah beni yarattı, ben yaşadım ve bir süre sonunda öldüm. Allah benden önce vardı, ben öldüm. Allah benden sonra da var. Benim öncem ve sonram bir zaman dilimi değilmidir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 335
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şimdi, dursun yazdı:

Tamam işte hocam. Allah beni yarattı, ben yaşadım ve bir süre sonunda öldüm. Allah benden önce vardı, ben öldüm. Allah benden sonra da var. Benim öncem ve sonram bir zaman dilimi değilmidir?

Sizin  önce  sonraniz madde  olan  için  bir  zaman  dilimi  olabilir  ama  Zamana  tabi  olmayan  bir  varlığa  soramayız  sanki  bunu 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

zamandan  münezzeh  işte 

Sayın putperes nasıl oluyor zamandan mekandan münezzeh. kuranı inkaramı ediyorsun.

Hac 47. Bir de senden acele azab istiyorlar. Elbette Allah sözünden caymaz. Bununla beraber Rabbinin katında birgün, sizin sayacaklarınızdan bin sene gibidir.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Sizin  önce  sonraniz madde  olan  için  bir  zaman  dilimi  olabilir  ama  Zamana  tabi  olmayan  bir  varlığa  soramayız  sanki  bunu 

TİN Suresi 1. ayet.İncire ve zeytine andolsun.:D sen yalancının kafirin  tekisi

Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Allah  başta  yasaları  koydu  ise  ve  bu  şekilde  yaratıyor  değiştiriyor  ise  yine de  Allah'a  zaman  izafe  etmek  yanlış  olur  gibi.

Ayrıca  zamanı  yaratan  zamandan  öncedir  örneğin siz  masayı  yaptınız  ve  masadan  oncesinizdir.

ALLAH YEMİN EDERMİ? EDERSE ONUNDA TANRISI ZEYUS OLABİLİR O ALLAHTAN ONCE VARDI. ZAMANDAN Mekenden münezzeh tanrı varsa oda zeyustur. Allahatan yakından nuzaktan alakası yok.

"NAHL-63 : ALLAH'A YEMİN OLSUN Kİ; senden önceki ümmetlere (resûller) göndermiştik. Fakat şeytan, onlara amellerini süslü gösterdi. Artık o gün, onların dostu, o (şeytan) olacaktır. Onlar için elîm azap vardır."

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Ben size soruyorum hocam zaten. Zira O'nun böyle bir iddiası yok görüldüğü üzere...

Sitelerde Paylaş

Konuyu deyiştirmek istemiyorum. Ama zamandan mekandan münezzeh Allahın bir ayetini hatırlatırımak isteim fakirsen yetim kızın malından yiyebilirsin ulan yetim kızı fakiri sen yartmadımı niye hiç erkek tetim çocuğun malı korunmaz erkte pipi var ondan olasa gerek:D

NİSA Suresi 6. ayet.Evlenme çağına gelinceye kadar yetimleri gözetip deneyin. Onların akılca olgunlaştıklarını görürseniz, mallarını kendilerine teslim edin. «Büyüyecekler de mallarına sahip olacaklar» endişesiyle onları israf ederek, tez elden yemeyin. Zengin olan, onların malını yemekten çekinsin. Fakir olan ise, meşrû sûrette yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman, bunu şahitler karşısında yapın. Hesap görücü olarak Allah yeter.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tanrı  zamandan  munezzeh  olduğu  için  kendiliğinden  oluşmamıştır. Zaten  hep  vardır. Kendiliğinden  oluşma  konusunda  hata  yapmışsınız.Hep  var  olana  oluşmak  ifadesi  komik  oluyor. 

Atma din kardeşiyiz felsefe yapma burda tahtı vardu su üstünde  arşa çekildi 8 melek taşır ,müslümalar namaz kılarajen elleri havaya kaldırp yaedım istiyor neden acaba

Sitelerde Paylaş

ALLH KÖÇLLERİ NİYR TARATMI JRNDİ YARTIĞI KÖLRYİ ÖZĞEKĞ GÖRÜYOR Bu nasıln allahı masıl küçük yarmadımı şikayet niye ediyor.

ZÜMER 29. Allah, çekişip duran birçok ortakların sahip olduğu bir köle ile yalnız bir kişiye bağlı olan hür bir adamı misal olarak verir. Bu ikisi eşit olur mu? Hamd Allah’a mahsustur. Fakat onların çoğu bilmezler.

Sitelerde Paylaş

KENDİSİ YARTMIYORMUMM GANİMETİ NE YAPCAK SAYIN PUPERES.

8.41-Eğer Allah'a ve iki ordunun karşılaştığı gün, furkan günü (hak ve bâtılın ayrıldığı gün) kulumuza indirdiğimiz şeye inandıysanız, ganimet olarak bir şey aldığınız zaman artık onun beşte birinin muhakkak ki Allah'ın ve Resûl'ün ve yakınlarının ve yetimlerin ve miskinlerin ve yolculukta olanların olduğunu biliniz. Ve Allah, herşeye kaadirdir (gücü yetendir).

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, democrossian yazdı:

Peki bu karmaşık düzenli yapıyı tasarlayacak ve yaratacak olan güç, evrenden daha karmaşık bir düzenli yapıya sahip olmalıdır. Öyle ya, tasarımcı ve yaratıcısı eserinden daha karmaşık ve gelişkin bir yapıdadır.

Bir cep telefonu insandan daha karmaşık değil mi? Eğer öyle değilse insan nasıl kendi kendine oluşmuş? 

Sitelerde Paylaş
38 minutes ago, illusion_ said:

Bir cep telefonu insandan daha karmaşık değil mi? Eğer öyle değilse insan nasıl kendi kendine oluşmuş? 

Çünkü oralarda uzakta bir yerde bir varlık varmış, bu varlık trilyonlarca yıl öyle tek başına takılıyormuş, bir gün aniden bir fikir belirmiş kafasında. Yahu demiş ben niye böyle tek başıma takılıyorum, dur bir şeyler tasarlayayım. Sonra oturmuş, tek tek milyonlarca canlı türü tasarlamış. Bunların arasında nasıl bir ilişki olacak, onu planlamış, yaşayacakları ortamları planlamış. Tüm bu çeşitlilik sadece tek bir zihinden çıkmış. Bu mu yani demek istediğin?

Bu varlığın nasıl kendi kendine ortada olduğu da ayrı bir soru.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle bir şeye siz zamandan münezzehtir dediniz diye zamandan münezzeh olan bir şey var olmaz. Bu sadece sizin ağzınızla söylediğiniz bir saçmalıktır. Zamandan münezzeh diye bir saçmalık olamaz. Bir şey nasıl zamandan münezzeh olacak? Böyle bir şeyin olmasının bir yolu yok. Bu şey bir bakacak Samanyolu ile Andromeda galaksileri arasındaki mesafe 2,2 milyon ışık yılı. Tamam. Bir süre sonra bir daha bakacak bu mesafe 2 milyon ışık yılına düşmüş. Bu durumda bu şey nasıl zamandan münezzeh oluyor? Bu şey bakacak dünyada dinozorlar yaşıyor. Bir süre sonra bakacak dinozorlar yok. Bu şey nasıl zamandan münezzeh? Bir bakıyor öyle, bir bakıyor böyle.

Ben de desem tanrı kıçında bir pervane olan ve bununla serinleyen bir varlıktır. Ben böyle deyince tanrı kıçındaki pervaneyle serinliyor mu olacak? Bu sadece benim ağzımla söylediğim bir uydurma olur. Zamandan münezzeh diye bir şey uyduramazsınız. Çünkü öyle bir şey olmaz. Bakıyorsan görüyorsan zaman geçiyorsa zaman geçiyordur. Zamanın durması diye bir şey olanaksız.

Ayrıca bu sorunu çözmez de. Kendiliğinden oluşmak ile kendiliğinden var olmak aynıdır. Nasıl yani kendiliğinden zaten hep var? Nasıl olacak böyle bir şey? Basit bir töz hep var olabilir. Olmasa zaten biz tartışıyor olmazdık. Ama bu şey öyle güçlü ve zeki olamaz. Bu özellikleri nerden kazanacak? Hiç öyle kendiliğinden kendi kendini yaratmış! Öyle saçmalık olmaz. Zeka öyle durduk yerden kendiliğinden ve zaten sahip olunan bir şey olamaz. Zeka evrimle gelişir. Basit bir töz herhangi bir şekilde var olabilir. Ama bu şey zeki olamaz.

Kendiliğinden zaten zeki olan bir şey olamayacağı için tanrı olanaksızdır ve yoktur. 

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, sağduyu yazdı:

bu varlık trilyonlarca yıl öyle tek başına takılıyormuş, bir gün aniden bir fikir belirmiş kafasında. Yahu demiş ben niye böyle tek başıma takılıyorum, dur bir şeyler tasarlayayım.

Yani, bu gülünç bir iddia gerçekten. Muslimler ve diğer teistler dogma bataklığında beyinlerini iyice çürüttükleri için bu saçmalığı görmek istemiyor, yarasanın ışıktan kaçtığı gibi bu gerçekten canhıraş şekilde kaçıyorlar. Sen sonsuz zamandan beri dur dur dur dur.... Birden aklına bir şeyler yaratmak fikri gelsin! :lol:

Jeton çok köşeli miydi diye sorarlar! :D Ön yüklemeli ya da faturalıya geçecek zekan da mı yoktu köşelerde telefon kabini ve ceplerinde öyle jeton aradın durdun diye de sorarlar!

Akıl var mantık var yahu! Bir şey sonsuzdan beri bekleyip bekleyip bekleyip bekleyip........ Bir gün: "Aha! Aklıma geldi!" :0_80cbc_37a71a73_L:

Fıkraların en komiği bence tanrı uydurması! Bundan daha komik ve saçma bir iddia ben bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, illusion_ yazdı:

Efendim

Doğal kavramları yapay kavramlarla karıştırıyorsunuz gibi bir hisse kapıldım. 

Birisi biyoloji ile incelenen bir canlı. 

Diğeri de mühendislik dalları ile geliştirilen bir yapı. 

Bakınız, birisi araştırılıyor. Diğeri geliştiriliyor. 

Bu fark anlaşılır mı sizin için? 

Saygılarımla 

Sitelerde Paylaş

Önünüzde iki seçenek var: Kendiliğinden zaten zeki ve güçlü olan bir şeyin durup durup bekleyip bekleyip bir gün birden aklına bir şeyler yaratmasının gelmesi... Diğeri ise hep var olan şeyin öyle zeki ve güçlü değil durağan bir töz olması ama bir kuantum dalgalanma ile başlayan bir hareketin evrile evrile bugünü sonuç vermesi.

Ki bu tözün "uzay/zaman/madde/enerji dokusu olduğunu düşünüyoruz. Bu töz normalde tamamen durağandır, ne gözle görülen ne hissedilen bir şey vardır. Hiç bir şey yok gibidir ama sineğe örümcek ağının görünmez hissedilmez olması gibi bir doku vardır. Biz buna boş uzay diyoruz. Görünürde hiç bir şey yoksa buna boş uzay deriz. Dolu uzay dememiz için görünür madde olması lazım.

Fakat bu, üzerine bir şey konmamış masa için "masanın üzerinde ne var?" denildiğinde "hiç bir şey" dememiz gibi. Masanın üzerinde tonlarca hava var. Ama göreceli olarak bize göre hiç bir şey yok. Bir masanın üzerindeki hava basıncı korkunç boyutlardadır. Masayı pres gibi ezmemesinin nedeni, aynına çok çok yakın basıncın yine hava tarafından altından da uygulanmasıdır.

Hiç bir şeyin olmaması olanaksızdır. Hiç bir şey olmasaydı hiç bir şey olmazdı. Biz de burada tartışıyor olmazdık. Fakat bu hep olan şeyin kendiliğinden zeki ve güçlü bir şey olması olanaksızdır. Böyle bir şey nasıl, nerden ve niye olsun? Durduk yerde böyle bir şey olamaz. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, democrossian yazdı:

Tanrı kendisinin Tanrı olduğunu nasıl anlamış olabilir? Kendisinden daha güçlü ama kendini örnekteki Tanrı’dan gizleyen başka bir Tanrı daha olamaz mı? 

Eğer böyle bir olasılığı ben düşünebiliyorsam, Tanrı’nın da düşünmüş olması gerekir, peki bunun olmadığından nasıl emin olabilir?

Bu olasılık daha güçlü Tanrı içinde geçerli olduğuna göre uzayıp gider.

Tanrının içinde Tanrı olmadığına dair en ufak bir olasılık, şüphe varsa Tanrı olmaktan çıkmaz mı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...