Jump to content

Tanrının Olanaksızlığı

Recommended Posts

1 hour ago, kirec said:

Enerji varlık midir...

Somut bir şey midir..

Soyut mudur...

Enerji neden yoktan var olamaz yada var iken yok olamaz...

Enerjinin yogunlasmasiyla kütle oluşuyor deniyor...

Enerji madde midir...

Enerji Tam olarak nedir...

Neden vardır ve neden yok edilemez...

Enerji varlıktır, somuttur, maddenin bir formudur, var olduğu için vardır, yok edilemediği için yok edilemez.

Yok edilemez savını çürütmek için ortada var olan enerjiyi yok etmen gerekir, yok edebilen çıktı mı şimdiye kadar tanrı zımbırtısı da dahil?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 335
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

31 dakika önce, sağduyu yazdı:

Enerji varlıktır, somuttur, maddenin bir formudur, var olduğu için vardır, yok edilemediği için yok edilemez.

Yok edilemez savını çürütmek için ortada var olan enerjiyi yok etmen gerekir, yok edebilen çıktı mı şimdiye kadar tanrı zımbırtısı da dahil?

merak  ettiğim  Tanrı  bu  evreni  maddeyi  yok  ettiğinde  nereye  koyacak  gerçi  mekanda  yok  .

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, ilahişaban yazdı:

Ahmet kim? Ben benim şaban. Biriyle karıştırdın heralde...

Link olarak paylaştığım ikinci videoyu izlemediniz sanırım oradaki aslan erkek ve yavru antilopla çok çok ilginç sahneler yaşanıyor. Bunu sadece ostrojene ve anneliğe bağlamak çok gereksiz. Ayrıca sildiğim vidyoda aslan yazıyordu ama leopar videosuydu. Sonra başıma dert açılsın istemedim.

Ayrıca birinci paylaştığım videoda aslan gerçekten öldürdüğü hamile ceylanın yanına yavaşça uzanıyor ve orada sessizce yatarken fotoğrafçı bir süre sonra cesaretlendikten sonra aslanın yanına gidiyor bakıyor ve aslan orada ölmüş. Sonra başka kaynaklardan biliyorum aslanı incelemişler ve kalp krizi geçirdiğine yönelik otopsi raparu hazırlanmış. Bu olayı araştırın derim.

Sonuç olarak evrimsel süreçleri incelediğimizde bencil olmak hayatta kalmamız için yeterli değil ve sadece  kendimizi değil diğerleriyle empati kurarak iyi bir canlı olmalıyız. Bence bu evrimsel süreçlerin kazandırdığı bir farkındalık ve biz bu bilgileri evrimsel süreçler sonucunda fark ettiğimiz haliyle din ve tinsel konularda işliyoruz.

İyilik yap iyilik bul. Kim kazanmış kötülükten? Video çok güzel biz deistler için bir zikir partisi :0_80cbc_37a71a73_L:

Kardeşim sen insan anatomosini öyrnmeden hayvanlara gitmişin. ben fazala anlmam ama azada okuduğum var.Hayavanların kalp kiri geçirme olasılığı hemen hemen yok gibidir. Hayavn ayağa kalkmadığı yani iki ayak üzerinde durmadığı için kan yatay ve kolay kale  ulaşıyor zorlnamıyor.İnsanda kan tam tersi yukarıya kalbe kan pompa yapıyor zor oluyor buda insanlarda kalp kirzini çoğlatıyor. Şöyle basit düşünelim kanı kalbi aslanı inasnı boş verdik su derden aşağımı iyi akar yoksa yukarımı. yukarı akması ı zor dimi insanında kan akışı zor oluyor. çocukca videolar  asman doğanın gerçeyini deyiştirmez.

Sitelerde Paylaş

Hayvanların bu hale gelmesine sebep olan bizleriz. Onlar çoğu zaman bizim yüzümüzden kalp krizi geçiriyor. Onların yaşamları için onları üzmeyelim ve onlara daha fazla yer açalım. Ayrıca videoadaki hamsterin kalp krizi geçirme anını komik bulan o çocuğunu şiddetle kınıyorum.

Sitelerde Paylaş
20 hours ago, ilahişaban said:

Link olarak paylaştığım ikinci videoyu izlemediniz sanırım oradaki aslan erkek ve yavru antilopla çok çok ilginç sahneler yaşanıyor. Bunu sadece ostrojene ve anneliğe bağlamak çok gereksiz. Ayrıca sildiğim vidyoda aslan yazıyordu ama leopar videosuydu. Sonra başıma dert açılsın istemedim.

Gereksiz de ne demek? ?Sana "gerekli" açıklamalar yapılmış zaten. Leoparı takma kafana ayrıca, sen leopara gelene kadar başına tonla dert açtın zaten. Leoparı kusur kalsın. O leopar da dişiydi bu arada(!)

Ayrıca birinci paylaştığım videoda aslan gerçekten öldürdüğü hamile ceylanın yanına yavaşça uzanıyor ve orada sessizce yatarken fotoğrafçı bir süre sonra cesaretlendikten sonra aslanın yanına gidiyor bakıyor ve aslan orada ölmüş. Sonra başka kaynaklardan biliyorum aslanı incelemişler ve kalp krizi geçirdiğine yönelik otopsi raparu hazırlanmış. Bu olayı araştırın derim.

Boş işler müdürü müyüz la biz?! Sen o vidyoyu al, daha sonra doğadaki diğer örneklerle birlikte anlamlı bir örneklem grubu oluşurabiliyor, oradan da anlamlı bir çıkarsamaya varabiliyorsan eğer otur makale yaz yayımla, biz de onu okuyalım. Aslanların kalp krizi teorisi..? Bir de kontrol grubu koydun mu işin içine, tamamdır bu iş. Gelsin nobel..(!)

Sonuç olarak evrimsel süreçleri incelediğimizde bencil olmak hayatta kalmamız için yeterli değil ve sadece  kendimizi değil diğerleriyle empati kurarak iyi bir canlı olmalıyız. Bence bu evrimsel süreçlerin kazandırdığı bir farkındalık ve biz bu bilgileri evrimsel süreçler sonucunda fark ettiğimiz haliyle din ve tinsel konularda işliyoruz.

Sen gen bencildir de okumamışsın belli. Hoş, deli sait külliyatından başka bir mevzu okumuş musundur acaba, ondan da şüpheliyim. Canlılıkta ya da aslen grup seçiliminde sadece bencillik vardır diyen mi var? Otur fedakarlığın köklerini de araştır anla da öyle yaz bari. Buralara kadar gelip Hindistan'ı yeniden keşfedeceğin yerde.."Evrimsel süreçler sonunda fark ettiğimizi din ve tinsel konularda işliyoruz.." cümlenden bir şey anlayan beri gelsin. Önce ben geleyim: Acaba evrimsel süreç ve sonuçlarını dine ve tine alet ederek dejenere ediyoruz demeye mi getirdin orada sen (!?) ?

3 hours ago, ilahişaban said:

Hayvanların bu hale gelmesine sebep olan bizleriz. Onlar çoğu zaman bizim yüzümüzden kalp krizi geçiriyor. Onların yaşamları için onları üzmeyelim ve onlara daha fazla yer açalım. Ayrıca videoadaki hamsterin kalp krizi geçirme anını komik bulan o çocuğunu şiddetle kınıyorum.

Ha biz insanlar olmadan önce bunlardan hiçbir olmuyordu zaten di mi? Türlerin soyu falan da hiç tükenmiyordu. Ah biz yok mu biz!..Hatta bizden önce entropi neyin diye birşey de yoktu bak. Onu da biz icat ettik. Sonra canlılığı entropiye ve artan düzensizliğe rağmen(!) olagelebilir hale de biz getirdik. :0_80cbc_37a71a73_L: Kaosa rağmen hesaplanabilirlik formüllerini de biz iç ettik bak, biz sakladık sesini çıkarma..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen ne saçmalıyon teflon git iki yumurta kır beynine biraz protein gitsin!

Yada ikinci önerim pınar protein dışarda isen çabuk iş görür.

Ne söylemek istiyorsan daha açık konuş!

tarihinde ilahişaban tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 hours ago, ilahişaban said:

Ben anladım, senin mal olduğunu söylüyor.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, teflon yazdı:

Sen gen bencildir de okumamışsın belli. Hoş, deli sait külliyatından başka bir mevzu okumuş musundur acaba, ondan da şüpheliyim. Canlılıkta ya da aslen grup seçiliminde sadece bencillik vardır diyen mi var? Otur fedakarlığın köklerini de araştır anla da öyle yaz bari. Buralara kadar gelip Hindistan'ı yeniden keşfedeceğin yerde.."Evrimsel süreçler sonunda fark ettiğimizi din ve tinsel konularda işliyoruz.." cümlenden bir şey anlayan beri gelsin. Önce ben geleyim: Acaba evrimsel süreç ve sonuçlarını dine ve tine alet ederek dejenere ediyoruz demeye mi getirdin orada sen (!?) ?

Son cümlene cevap olarak aynen öyle dedim ve böyle günümüz modern popüler bilim zırvası osurukları pek okumam. Anlatılanların temeli olacak anlatım oldukça basit açıklanabilir olmakla birlikte tüm karmaşayı daha anlamlı kılabilmeli ve böyle çok az usta yazar var. 

Bir çok yerde bir çok şey zırvaladın ve sen de biliyorsun bunların hiç birini sicim ölçeğinde ve daha yukarısında termodinamik olarak açıklanamadınığı bildiğin halde  "yok termodinamik ve nano kuvvetler diyor ki tanrı yoktur" gibi saçma sapan önermelerle arada bir de çok haksızca bana giydirmeye çalışarak ve daha önce bu sorduklarını cevapladık gibisinden zırvalamaya da devam ediyorsun. Hele bir "tanrı olabilir de olmayabilir de", "şu nedenlerle olması gerekir gibi gözüküyor ancak şu şu nedenlerle de olması olanaksız gibi görünen mantık çıkarımları yapılabiliyor" gibi daha kalbe dokunacak objektif yazılar gönderebilsen daha çok ciddiye alınabilirsin fakat bu osuruklarını bir bir alıntılayıp senin gibi bir donuk zekalının ufkunu genişletmek için yeterli motivasyonum bulunmuyor.

Şimdi çok uzatmadan en öz cümlelerle yaz bakalım tanrı neden olanaksız? Ayrıca @democrossian arkadaşın ilk yazısını cevaplayacak teorilerim bulunuyor ve mevcut fiziğin sunduğu çok boyutlu kuantum evreninde tanrının kendisini nasıl oluşturduğuna yönelik çok sağlam teoriler üretilebilir. Sizin mantıksız dediğiniz konular kısıtlı algınızdan ve çok yönlü ve çok alanlı düşünemiyor oluşunuzdan size öyle geliyor.

Evren en temelde her neyden oluşuyorsa bu yapıda kaostan böyle karmaşıklıkta bir düzen oluşabilmesi için öncelikle bunu oluşturacak şekilde tasarlanmış olmalıdır aksi bir hurda yığınının bir fırtınada boing 747 yi oluşturması kadar olanaksızdır.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, ilahişaban yazdı:

Ayrıca @democrossian arkadaşın ilk yazısını cevaplayacak teorilerim bulunuyor

bir hurda yığınının bir fırtınada boing 747 yi oluşturması kadar olanaksızdır.

Teorin de bu mu? Fırtına Boeing 707 oluşturamaz!

Fırtına uçak niye oluştursun, elbette oluşturamaz. Boeing 707 lerin parçaları DNA larında kodlanıyor ve RNA aracılığı ile üretiliyor, kodların RNA ya aktarımı sırasında periyodik farklılıklar oluşuyor, bu farklılıklar Boeing 707 lerin amansız ve acımasız ölüm kalım savaşında eleniyor değil ki? Neden fırtınada Boeing 707 oluşsun da? Nasıl oluşacak?

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, ilahişaban yazdı:

Pınar marka almıyoruz yalnız...

Sitelerde Paylaş
On ‎9‎.‎10‎.‎2018 at 13:31, ilahişaban yazdı:

ateizmin son durağının nihilizm

Öyle bir şey yok, ateistlerin çok azı nihilisttir ve onlar da sonuçta tanrıya inanmaya mecbur kalacakları için ateistten sayılmazlar.

Ancak bu iddianı benim iletime yanıt olarak niye yazdın anlaşılmıyor. Benim sözlerimin neresinde nihilizm gördün ki? Benim sözlerimin nihilizmle uzaktan yakından bir alakası yok. Ben nihilizmi ateizmin içine sokulmaya çalışılan bir Truva atı olarak gördüğümü ve ateizme determinizmden gidilmesini önerdiğimi her fırsatta söylerim.

Sitelerde Paylaş
On ‎9‎.‎10‎.‎2018 at 13:31, ilahişaban yazdı:

buna çok güzel bir cevap içeren çok daha uzun bir yazı geldi

:lol: Benim ona yanıtımı tabii ki alıntılamayacaksın. İşine hiç gelmedi değil mi! :D

Benim anlamadığım, daha doğrusu anladığım; sahtekarlığın siz muslimlerin genlerine kadar işlemiş olduğu. Siz niye açıkça mertçe muslim olduğunuzu söylemiyorsunuz da yok deistim yok agnostiğim diye yalan söylüyorsunuz? Biz burada muslim kesip pişirip yemiyoruz. Sizin suudi kardaşlarınız gibi adam da parçalamıyoruz. Niye yalan söylüyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, democrossian yazdı:

Siz niye açıkça mertçe muslim olduğunuzu söylemiyorsunuz da yok deistim yok agnostiğim diye yalan söylüyorsunuz? Biz burada muslim kesip pişirip yemiyoruz. Sizin suudi kardaşlarınız gibi adam da parçalamıyoruz. Niye yalan söylüyorsunuz?

Mert ve dürüst olduğum için doğruyu söylüyorum. Ayrıca herkesin teist yada deist olma nedeni farklı olabilir. Benim nedenlerimden biri de dinlere yönelik inançlarla ilgili çok küçük yaşlarda başlayan karşı görüşlerimin daha sonra daha da büyüyerek teist toplumun bir parçası olamayacak kadar düşüncelerimin değişmiş olmasıdır. Herkes uyum yönünde adımlar atar benim adımlarım öyle olmadı ancak ilginçtir ateist ve pesimist düşüncelerin çoğu da bana taban tabana zıttır. Benim düşüncelerim de determinizmden beslenir ama materyalizm yeterli gelmez ayrıca bunu da vurgulamam gerekir.

Sitelerde Paylaş

Boing teorisini beğenmediyseniz şuna ne dersiniz? ; kaosun mevcut düzeni oluşturabilmesi bir maymunun yaşamı boyunca rastgele daktilo tuşlarına basarak insanlık tarihini yazması kadar olanaksızdır. Burada ihtimal hoşunuza gitmedi ise artıralım. Dünyadaki karınca sayısı kadar maymuna daktilo verip böyle bir sonuç almaya çalışsan da bu yine imkansızdır.

Ayrıca arkadaşlar kayda değer ve kalbe dokunan objektif bir şeyler yazabilseniz merak etmeyin bunları mutlaka alıntılar ve bu konudaki samimi düşüncelerimi söylerim. Ben bu dünyada görebileceğiniz belki de en mert ve dürüst insanım. Bunu çevremi ve sizi gözlemlediğimde anlayabiliyorum. Size çok iddialı gelmesin. Belki bu nedenle yazdıklarım size çok sıra dışı görünüyor olabilir. Bunlar dürüst ve samimi söylemlere verdiğiniz ilk tepkilerdir. İnsanlar böyle işte iki yüzlü, dürüst olmanızı beklerler ve siz daha açık olup tüm her şeyi döktüğünüzde beğenmezler burun kıvırırlar. Çünkü doğruyu söyleyene alışmamıştır ve bunu yapanı haince içten içe kınarlar.

Ve Yine her zamanki gibi bağladığım konu ağır gelince oradan uzaklaşıp başka başka noktalara çekmeye çalışmanız bundan dolayıdır.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, ilahişaban yazdı:

Boing teorisini beğenmediyseniz şuna ne dersiniz? ; kaosun mevcut düzeni oluşturabilmesi bir maymunun yaşamı boyunca rastgele daktilo tuşlarına basarak insanlık tarihini yazması kadar olanaksızdır. Burada ihtimal hoşunuza gitmedi ise artıralım. Dünyadaki karınca sayısı kadar maymuna daktilo verip böyle bir sonuç almaya çalışsan da bu yine imkansızdır.

Ayrıca arkadaşlar kayda değer ve kalbe dokunan objektif bir şeyler yazabilseniz merak etmeyin bunları mutlaka alıntılar ve bu konudaki samimi düşüncelerimi söylerim. Ben bu dünyada görebileceğiniz belki de en mert ve dürüst insanım. Bunu çevremi ve sizi gözlemlediğimde anlayabiliyorum. Size çok iddialı gelmesin. Belki bu nedenle yazdıklarım size çok sıra dışı görünüyor olabilir. Bunlar dürüst ve samimi söylemlere verdiğiniz ilk tepkilerdir. İnsanlar böyle işte iki yüzlü, dürüst olmanızı beklerler ve siz daha açık olup tüm her şeyi döktüğünüzde beğenmezler burun kıvırırlar. Çünkü doğruyu söyleyene alışmamıştır ve bunu yapanı haince içten içe kınarlar.

Ve Yine her zamanki gibi bağladığım konu ağır gelince oradan uzaklaşıp başka başka noktalara çekmeye çalışmanız bundan dolayıdır.

Yanlış örnekler vererek Evrim’i anlamadığını açıkça belli ediyorsun.

Evrim’in maymunu milyarlarca yıl yaşıyor, daktilonun tuşlarına milyarlarca yıl sürekli olarak basıyor, istemsiz olarak binlerce anlamlı, milyonlarca anlamsız kelime oluşuyor. İşte bu anlamlı kelimeler, işe yarar proteinler demek ve tamamen tesadüfi bir şekilde oluşuyorlar. Bu basitleştirilmiş bir anlatım, Evrim’i etkileyen daha bir çok mekanizma var.

Tabi ki maymun insanlık tarihini yazamaz, bunu evrim için örnek vermen cehaletinden veya art niyetinden kaynaklanıyor.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Phocas yazdı:

Evrim’i anlamadığını

Ben evrime karşı değilim söylemek istediğim tasarım olmaksızın kaosun şu an anlayabildiğimiz ölçüde bir düzen oluşturmasının imkansızlığını belirtmek için verdim o maymun örneğini. Evrim elbette var ancak her şeyi açıklamaya yetmiyor ve evrimi olanaklı kılan bir akıllı tasarım düzeni olmalı ki şu an bildiğimiz canlılık ve evren var olabilsin.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Ben evrime karşı değilim söylemek istediğim tasarım olmaksızın kaosun şu an anlayabildiğimiz ölçüde bir düzen oluşturmasının imkansızlığını belirtmek için verdim o maymun örneğini. Evrim elbette var ancak her şeyi açıklamaya yetmiyor ve evrimi olanaklı kılan bir akıllı tasarım düzeni olmalı ki şu an bildiğimiz canlılık ve evren var olabilsin.

Kaostan en az etkilenen ve kimyasal tepkime katalizörü “termal sıcaklık gradienti” sağlayan okyanus tabanlarını unutuyorsun, hayat da orada başladı, tabi bir anda değil, milyonlarca yıl da..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...