Jump to content

Tanrının Olanaksızlığı

Recommended Posts

15 dakika önce, Phocas yazdı:

Kaostan en az etkilenen ve kimyasal tepkime katalizörü “termal sıcaklık gradienti” sağlayan okyanus tabanlarını unutuyorsun, hayat da orada başladı, tabi bir anda değil, milyonlarca yıl da..

Sen hayat dediğin şeyin ne kadar karmaşık/kompleks bir şey olduğunu yeteri kadar kavradın mı ki tasarım iddiasına bu kadar kolay karşı çıkabiliyorsun. Sen bana bir hücrenin yaşam döngüsünü ve kimyasını özetleyebilir misin? Sonra o özetini gözden geçirerek tüm kimyasal mekanizmanın kaosun yardımıyla oluştuğunu iddia etmenin ne kadar delice bir fikir olduğunu kavrarsın. Abiyogenezi inceleyen insanlar şaşkınlıklarını gizleyemezler sende böyle şaşkınlık bulunmadığına göre sen bunu anlamış olamazsın. Dolayısıyla daha fazla bilmek insanın daha sakin olmasını ve her şeyin çok normal ve doğal seyrinde ilerlediğini düşünmesini sağlamaz. Böyle düşünenler düpedüz morondur. 

Bu durumdan kurtulman için şu yazı ilgini çekebilir.

https://evrimteorisionline.com/2012/07/15/istatistikler-ve-abiyogenez-hesaplamalarinin-olasiligi/

tarihinde ilahişaban tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 335
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

7 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Sen hayat dediğin şeyin ne kadar karmaşık/kompleks bir şey olduğunu yeteri kadar kavradın mı ki tasarım iddiasına bu kadar kolay karşı çıkabiliyorsun. Sen bana bir hücrenin yaşam döngüsünü ve kimyasını özetleyebilir misin? Sonra o özetini gözden geçirerek tüm kimyasal mekanizmanın kaosun yardımıyla oluştuğunu iddia etmenin ne kadar delice bir fikir olduğunu kavrarsın. Abiyogenezi inceleyen insanlar şaşkınlıklarını gizleyemezler sende böyle şaşkınlık bulunmadığına göre sen bunu anlamış olamazsın. Dolayısıyla daha fazla bilmek insanın daha sakin olmasını ve her şeyin çok normal ve doğal seyrinde ilerlediğini düşünmesini sağlamaz. Böyle düşünenler düpedüz morondur. 

Bırak abiyogenezi, bir spermin yumurtaya ulaşıp orada onunla birleşmesi, sonra hücrelerin bölünmeye başlayıp  fetüsü oluşturması, onun bebek olması  süreci bile tek başına büyüleyici. O kadar zor ki. Ortamın ısısı denk düşecek, kimyası o salise uygun olacak vs vs gibi bir dolu şart var. Bir tanesi uygun olmayınca hamile kalamıyorsun. Bu bile tek başına inanılmaz mucizevi... Doğa, evren, canlılık... Bunlara bakınca, içine biraz girip nasıl olduğunu anladıkça insanın şaşkınlığı da hayranlığı da büyüyor. Gerçekten büyüleyici. 

O yüzden ateizmde estetik yoktur, ateizm duygusuzdur, negatiftir diyenler halt etmiş diyorum. Ateizm insanın duygu yanını, manevi yönünü öyle güçlü besler ki, aklın almaz. Ama oturup doğaya tapınmaz.  Ya da "Bu tanrısal bir şey olmalı, doğa bunu kendisi yapamaz, bu kadar koşul bir araya gelip de bunların oluşmasını sağlayamaz" demez.

Oluyor işte. Olmuş. Basbayağı kendiliğinden olmuş.

Burada mesele, beynimizin çocukluğumuzdan beri inanılmaz güçlü bir biçimde şartlandırılması, öğrenmiş olduğu düşünce biçimidir. Tamam, dinler gerçekten çok saçma olduğu için biraz akıllı biri bu gerçeği görüp ondan çıkabilir. Ama onunla bitmiyor. Dinlerden daha güçlü ve inatçı bir inanç kalıyor geride. Tanrı, yaratıcı... ...adına ne dersen de işte.

Diyorsun ki bütün bunlar o kadar kompleks, o kadar kaotik, o kadar mucizevi ki, kendiliğinden olabilmesi mümkün değil. Çünkü beyninin içinde her şeyi olduran, bütün o imkansız gibi gördüğün süreçleri bir araya getiren görünmez bir güç inancı var. Onu gösteremiyorsun. Var olduğunu kanıtlayamıyorsun. Sadece sana karmaşık gelen o süreçlerin başka türlü/kendiliğinden gerçekleşebileceğini reddetmekle yetiniyorsun. Motivasyonun aslında bu.

Peki bizler gibi insanların varlığını nasıl açıklıyorsun? Ben sıradan biriyim. Ortalama zekaya sahip, sıradan bir insanım ve Tanrı var mı yok mu gibi bir gündemim yok. Olmadığını biliyorum çünkü. Bütün hayatımı bu bilgiyle, rahat ve sakin geçirdim, sorduğum soruların yanıtlarını bilimsel açıklamalarda buldum. Evren, şu bu değil yalnızca, sosyal bilimleri de koy bunun içine. 

Beni ve benim gibi sıradan insanları geç...

Dünyanın en saygın fizikçileri, biyologları vs vs hemen hep ateist. En kötü ihtimalde agnostik falan işte. 

Bu insanlar nasıl böyle rahat yaşıyor peki? Neden Tanrı var mı yok mu diye düşünmüyor, senden benden binlerce kat daha bilgiye sahip oldukları halde kafaları karışmıyor?

Moron oldukları için mi?

Senin aklın almıyor, sana kendiliğinden olamazmış gibi geliyor. Başkalarına da öyle gelmek zorunda değil. Senin beyninde mistik bir gücün varlığına dair inanç var ve seni kemiriyor diye diğerleri de öyle olmak zorunda değil. Öyle olmadıkları, Tanrı gibi bir inançla hiç ilişkileri olmadığı ve rahat yaşadıkları için moron olmuyor bu insanlar.

Tanrı inancından bilimsel bilgiyle kurtulmak her zaman mümkün değil. Gönül işidir inanç işi. Herkesin gönlü kendine...

O yüzden bilimsel gerçeklerden Tanrı çıkarmaya çalışmak artık pek mümkün olmadığı için "Bu kadar zor ihtimaller bir araya gelemez, bunca şey kendiliğinden olmuş olamaz" demek zorunda kalınır ki bu da aslında çaresizliği gösterir. Başka bir şeyi değil.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

"Bu kadar zor ihtimaller bir araya gelemez, bunca şey kendiliğinden olmuş olamaz" demek zorunda kalınır ki bu da aslında çaresizliği gösterir. Başka bir şeyi değil.

Bu her şeyin aslında tasarım olabileceğini düşündürür ki gerçek aklı başında bir insan bununla karşılaştığında bunu da gerçekçi bir şekilde yorumlayabilmelidir. Seçtiğin yolda tanrının varlığına giden işaretleri uzmanlaştıkça görmezden gelemezsin. Eğer bir fizikçi yada evrimsel biyolog olsaydın her gün tanrıyla yatıp kalkardın. Çünkü yaptığın çalışmalar seni inanılmaz şekilde bu düşünceye sürükler. Makalelerinde ve söylemlerinde hiç tanrı kelimesini kullanmıyor olabilirler ancak düşünclerinin ve söylemlerinin yönlendirdiği girift girdapların hicivlerinde tanrıya çok fazla göndermeler yaparlar. Siz okuduklarınızda bunu fark edemiyor olabilirsiniz ancak siz de benim kadar zeki olsaydınız bu göndermeleri ve hicivleri fark eder bu şeker insanların tabiyatlarına biraz daha yakın olabilirdiniz. 189 IQ Bilimsel literatüürdeki kendi jargonundaki tanrı göndermelerini kavramak için yeterlidir ve bu zekada kişiler ya deist yada agnostik olabilirler kalan çoğunluk bu zeka ve hiciv dolu örüntüyü fark edemeyip okuduklarını her şeyi açıklayan bilgi sanarak okurlar. Bu nedenle morondurlar bu nedenle bilimin ürettiği her türlü teraneyi çiğnemeden yutarlar.

tarihinde ilahişaban tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Bu her şeyin aslında tasarım olabileceğini düşündürür ki gerçek aklı başında bir insan bununla karşılaştığında bunu da gerçekçi bir şekilde yorumlayabilmelidir. Seçtiğin yolda tanrının varlığına giden işaretleri uzmanlaştıkça görmezden gelemezsin. Eğer bir fizikçi yada evrimsel biyolog olsaydın her gün tanrıyla yatıp kalkardın. Çünkü yaptığın çalışmalar seni inanılmaz şekilde bu düşünceye sürükler. Makalelerinde ve söylemlerinde hiç tanrı kelimesini kullanmıyor olabilirler ancak düşünclerinin ve söylemlerinin yönlendirdiği girift girdapların hicivlerinde tanrıya çok fazla göndermeler yaparlar. Siz okuduklarınızda bunu fark edemiyor olabilirsiniz ancak siz de benim kadar zeki olsaydınız bu göndermeleri ve hicivleri fark eder bu şeker insanların tabiyatlarına biraz daha yakın olabilirdiniz. 189 IQ Bilimsel literatüürdeki kendi jargonundaki tanrı göndermelerini kavramak için yeterlidir ve bu zekada kişiler ya deist yada agnostik olabilirler kalan çoğunluk bu zeka ve hiciv dolu örüntüyü fark edemeyip okuduklarını her şeyi açıklayan bilgi sanarak okurlar. Bu nedenle morondurlar bu nedenle bilimin ürettiği her türlü teraneyi çiğnemeden yutarlar.

Owww...

Peki o zaman çok zeki adam. Seni kendi iç çekişmelerinle baş başa bırakıp kaybolayım, sen lbilimsel literatürde tanrı göndermeleri aramaya devam et.

Byeee.

Sitelerde Paylaş
On 10.10.2018 at 15:20, ilahişaban said:

Sen ne saçmalıyon teflon git iki yumurta kır beynine biraz protein gitsin!

Ne söylemek istiyorsan daha açık konuş!

Ne diyorum..? Sağduyu vermiş cevabı aslında ama daha kibarca ifade edeyim: daha önce ortaya atmış olduğun ve arkasını getiremediğin saçmalıklara gönderme yapıyorum. Boş boş yazmaya, hatta işsiz güçsüz gibi aptal saptal vidyolar getirmeye devam ediyorsun ama başka bir numaranı göremedik henüz..Ya da gördük mü yoksa, ahmet(?)

Bak sana son verdiğimiz cevaplar orada duruyor. 

19 hours ago, ilahişaban said:

Bir çok yerde bir çok şey zırvaladın ve sen de biliyorsun bunların hiç birini sicim ölçeğinde ve daha yukarısında termodinamik olarak açıklanamadınığı bildiğin halde  "yok termodinamik ve nano kuvvetler diyor ki tanrı yoktur" gibi saçma sapan önermelerle arada bir de çok haksızca bana giydirmeye çalışarak ve daha önce bu sorduklarını cevapladık gibisinden zırvalamaya da devam ediyorsun. Hele bir "tanrı olabilir de olmayabilir de", "şu nedenlerle olması gerekir gibi gözüküyor ancak şu şu nedenlerle de olması olanaksız gibi görünen mantık çıkarımları yapılabiliyor" gibi daha kalbe dokunacak objektif yazılar gönderebilsen daha çok ciddiye alınabilirsin fakat bu osuruklarını bir bir alıntılayıp senin gibi bir donuk zekalının ufkunu genişletmek için yeterli motivasyonum bulunmuyor.

Bir çok yerde "olanı" verdim ve sen onların tekine bile gıkını çıkaramadın henüz. Sen kaosla ilgili hesaplanamazlığı biz yapamadığmız için öyle olan pratik bir imkansızlık zanneden, termodinamik ve entropi-canlılık ilişkisine dair 19.yüzyıl için bile demode sayılabilecek bilgilerle gelen, açıklama ve örenkeleri de verdiğimiz halde evrimin ilerleme mitosu, bir amacı olduğu iddiasının karşısındaki verilerin tekine dahi henüz gıkını çıkaramamış bir şakirtsin. Resmen kökten cahilsin. Ne demiştin bakayım: Şuur arttıkça tehlike azalıyor...euuu..yoh yh öyle demek istemedim..:0_80cbc_37a71a73_L: Sadece bir önceki mesajımı okusan yeter. Daha ne yazayım allahın şakirti, daha tekine cevap veremedin ki?

Termodinamik ve nano kuvvetler orada, Evet. Öyle veya böyle detaylarını zaten vermişsizdir bu forumda. Tamamını yazacak halimiz yok ya şaşkın ördek! Onları sen okuyup sen öğrenecek, gelip burda o okuduklarını, "onları" eleştireceksin işte. Böyle işkembeden boş sallamayacaksın. Karnımız tok bunlara. % maddeye bile indirgedik ya. Daha tık çıkması, daha hala yüzsüzce uluyorsun. Bana yok şunun ötesi termodinamik olarak açıklanamadı şeklinde bilinmeyene sığınarak, bilinemezciliğe tapınarak gelme. Geleceksen de adam gibi ben agnostiğim de. Hem agnostik söylemler kullanıp, hem de arkasından tanrı lafını ağzına alarak kendini komik durumlara da düşürme.

Bu evren yaratılmış mı? An itibarilel yaratılmamış. Bitti.

Bu evren tasarlanıp, tasarımlanıp kurgulanabilir mi, önceden? An itibariyle hayır. Bitti.

Tanrı peki, mantıksal olarak mümkün mü? an itibariyle değil, bizim için ebediyen mümkünsüz. Bitti.

Şimdi çok uzatmadan en öz cümlelerle yaz bakalım tanrı neden olanaksız? Ayrıca @democrossian arkadaşın ilk yazısını cevaplayacak teorilerim bulunuyor ve mevcut fiziğin sunduğu çok boyutlu kuantum evreninde tanrının kendisini nasıl oluşturduğuna yönelik çok sağlam teoriler üretilebilir. Sizin mantıksız dediğiniz konular kısıtlı algınızdan ve çok yönlü ve çok alanlı düşünemiyor oluşunuzdan size öyle geliyor.

Teoriler meoriler diye boyna üfürüyorsun ama arkası gelmiyor nedense? Neden? Yoksa onları beyan ettiğin vakit, çok boyutlu sanrısal "John Ahmet" teorileri olduğu ortaya çıkacağı için mi?

Daha doğrusu teori bile değil onlar. Olsa olsa ad-hoc hipotez..Lafa bakılmaz ayinesi iştir kişinin demişler ya, işte sende tırt o mesele..

Evren en temelde her neyden oluşuyorsa bu yapıda kaostan böyle karmaşıklıkta bir düzen oluşabilmesi için öncelikle bunu oluşturacak şekilde tasarlanmış olmalıdır aksi bir hurda yığınının bir fırtınada boing 747 yi oluşturması kadar olanaksızdır.

Bu modası geçmiş, cahil, köhne örneği vermen bile ne derece bir şakirt olduğunu ele veriyor zaten. Boingmiş, yok maymunmuş daktiloymuş!!..Arkadaş bu örnekler bu foruma 40 kere getirildiyse, 140 kere de cevap verilmiştir onlara zaten..Uyan birader, Üsküdar'da sabah oldu..:) 

3 hours ago, ilahişaban said:

Ben evrime karşı değilim söylemek istediğim tasarım olmaksızın kaosun şu an anlayabildiğimiz ölçüde bir düzen oluşturmasının imkansızlığını belirtmek için verdim o maymun örneğini. Evrim elbette var ancak her şeyi açıklamaya yetmiyor ve evrimi olanaklı kılan bir akıllı tasarım düzeni olmalı ki şu an bildiğimiz canlılık ve evren var olabilsin.

Sen daha kaosun ne olduğunu bilmiyorsun ki, onu ağzına alasın. Evrimi bilmiyorsun ki, o yüzden evrimin yanında bile olamazsın. Hayır bilimsel bir makale ya da bilim çevrelerinde kabul edilmiş bir paradigmamı var da "evrim yetersiz, o yüzden tasarım lazım.." gibisinden de, gelip buralara mangalda kül bırakmamacasına üfürüp atıp duruyorsun?! Gerçekler tam tersi çünkü. Aç Pubmed'e bir bak istersen..

2 hours ago, ilahişaban said:

https://evrimteorisionline.com/2012/07/15/istatistikler-ve-abiyogenez-hesaplamalarinin-olasiligi/

Evren olageldikten neredeyse ~10 milyer yıl sonra ortaya çıkmış olan bu canlılığın, kaos gereği tasarlanamaz ve öngörülemez bu evren bünyesinde "tasarımlanmış" olması zaten imkansız. Tasarıma geel. Koş vatandaaşş! Evrenden 10 milyar yıl sonra peydah olabilmiş, peydah olduktan sonra da ~4 milyar yıl icap etmiş bir tasarım(!) Ben 4 milyar yıl alan tasarımın da, onun tasarımcısının da içine tüküreyim..İnsanoğluna ver 13 milyar yılı da gör bak bakalım 4d printerlardan falan 10 saniyede envai çeşit canlılık türetebiliyorlar mı türetemiyorlar mı.."Canlımatik"

Tasarım bilimsel bir argüman olmadığı için, bilim camiasında da kaale alınmıyor. Ok? 

O verdiğin linkin sonunda da bah ne diyor :0_80cbc_37a71a73_L:: Yaratılışçıların olasılık hesaplamaları aksiyomu en baştan yanlıştır ve yanlış teoriyi hedefler. Ayrıca , bu tez çoğu zaman yanlış istatistikler ve biyolojik hatalarla desteklenmektedir 

..Arkadaş tam şakirt çıktın sen. Getirdiğin şeyi bile okumuyorsun. Tam şakirt kafası. 

1 hour ago, ilahişaban said:

Getirsene bakalım o tanrıya gönderme yapanlardan, tasarım olacağını düşünenlerden falan örnekler bize, bilim camiasından, Pubmed'den falan özellikle. Senin dediğine göre ortalık yıkılıyor olmalı bunlardan. Görmek isteriz. Öyle boş atmak yok. Az laf, çok iş :f57:

Bu kafayla senin ayku değil 189; 89 çıksın öp de başına koy bence. İcraat olmayınca, bütün safsatalarını sanal IO'suyla desteklemeye çalışan adam. Şaban.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, ilahişaban yazdı:

Tasarım varsa niye kusurlu? Küçük bir örnek, Doğuştan enzim eksikliği olan milyonlarca insan var, o enzim niye salgılanmıyor ya da defektif ve iş göremez durumda? 

İlahi tasarımda kusur neden olur?

Kader ve sınav gibi zırvalıklara girmeden anlat, bakalım?

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, Phocas said:

Tasarım varsa niye kusurlu? Küçük bir örnek, Doğuştan enzim eksikliği olan milyonlarca insan var, o enzim niye salgılanmıyor ya da defektif ve iş göremez durumda? 

Yahu daha adam evrim nedir bilmiyor ki, tasarımı hatayı ayırt etsin! Varsa yoksa "çohh şaşırdım, benim gaffa basmadı, o zaman tanrıı" yöntemi. Bunlara kalsa dünyada bilim falan diye bir disiplin olmazdı, hala daha orta çağın çayırlarında otluyor olurduk. Bu şaban gibi. Şakirt Styla resmen. Bu adam hala daha termodinamik entropi varsa, canlılık evrim falan nasıl olabiliyor diyebilen bir adam! O derece! Hayır bunu okuyan da "abiyogenezi inceleyen"(o ne demekse) bilim adamlarının her birinin kalp krizi falan geçirdiğini zanneder. Leopar aslan hesabı :)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Phocas yazdı:

imtihanla  açıklama  yapma  demek  teistlere  şunu  demek  ; ben  doktora  geldim  bana  hiçbir  ilaç  vermeden  tedavi  et  demek  gibi  bir şey ?

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

imtihanla  açıklama  yapma  demek  teistlere  şunu  demek  ; ben  doktora  geldim  bana  hiçbir  ilaç  vermeden  tedavi  et  demek  gibi  bir şey ?

Kadiri mutlak bir tanrıyı imtihanla açıklamak demek: Zaten doktor "o", her şeye kadir ve hiç hastalık falan olmadan da bu işi yapabilecekken; hem hastayı hasta eden o, hem de (tedavi de etmeyip) süründüren o demek. 

x- Bu evren mikemmel, o yüzden tanrı olmalı

y- Ama şu şu.. kusurluu...??

x- İmt(a)handandır o gardaş, sesini çıkarma..

y- Heee..e..Eeee..?

x- İşte gördün mü bak; hem mükemmelliği çok güzel kullanıyom, hemi de mükemmel çıkmayınca bu sefer çok güzel kıvırıyom. Süpper zeka benimki di mi?

y- Di..

:0_80cbc_37a71a73_L:

Meali: İmtihan demezsek eğer, elimizde patlıyor bu iş. 

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, teflon yazdı:

Kadiri mutlak bir tanrıyı imtihanla açıklamak demek: Zaten doktor "o", her şeye kadir ve hiç hastalık falan olmadan da bu işi yapabilecekken; hem hastayı hasta eden o, hem de (tedavi de etmeyip) süründüren o demek. 

x- Bu evren mikemmel, o yüzden tanrı olmalı

y- Ama şu şu.. kusurluu...??

x- İmt(a)handandır o gardaş, sesini çıkarma..

y- Heee..e..Eeee..?

x- İşte gördün mü bak; hem mükemmelliği çok güzel kullanıyom, hemi de mükemmel çıkmayınca bu sefer çok güzel kıvırıyom. Süpper zeka benimki di mi?

y- Di..

:0_80cbc_37a71a73_L:

Meali: İmtihan demezsek eğer, elimizde patlıyor bu iş. 

Bir  iğne  ustasız ?

Sitelerde Paylaş

Değerli inananlar

Ben sizden bir tane kanıt istiyorum. Ancak sizin oraya buraya serpiştirdiğiniz "delil" dediğiniz şeylerden değil. Elle tutulur, gözle görülür bir şekilde, gerçekten bu dünyada bir yaratıcı olduğunu bilimsel olarak bana ispatlayacak 1 insan var ise, ben hemen inanıp oracıkta secdeye varıp tövbe edeceğim. 

Eğer böyle bir kanıt yoksa sizden bu konuda daha fazla uyduruk deliller sunmamanızı rica edeceğim. 

Saygılarımla

tarihinde EnverPasa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Daha yeni doğmuş bebeğe acı çektirerek ne sınavı bu?

Şimdi ana, babasını sınav yapıyor dersin, o da olmazsa insanlığa yapıyor, o da olmazsa Allah ne yapacağını sana mı soracak dersin..

Hayatı açıklamak sizin için bu kadar kolay.

Bu seni rahatsız etmiyor mu?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

ilk  olarak  yapanın  ustası  olmaz  çünkü  ilk  olarak  kendisi  yapmıştır  iğneyi birinden  öğrenmeden. 

Bu yanıta tek bir kelime ile yorum yapacak olursak; zırva.

Siz kimsiniz ki, bu sözde tanrının nesi oluyorsunuz da, onun özellikleri hakkında kapı komşusu gibi dedikodu yapıyorsunuz ?!

O mu size nasıl birşey olduğunu fısıldadı ?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, kavak yazdı:

Bu yanıta tek bir kelime ile yorum yapacak olursak; zırva.

Siz kimsiniz ki, bu sözde tanrının nesi oluyorsunuz da, onun özellikleri hakkında kapı komşusu gibi dedikodu yapıyorsunuz ?!

O mu size nasıl birşey olduğunu fısıldadı ?

doğaya  bakıp  anlaşılıyor  gücü  var  iradesi  var  vs.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

doğaya  bakıp  anlaşılıyor  gücü  var  iradesi  var  vs.

Bu yanıt bilimsel mi, yoksa kişisel mi ?:D

İkincisi ise, siz gidiverin bir zahmet kendisi gelsin !

Kendisini dev aynasında gören insanlardan artık gına geldi.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, ilahişaban yazdı:

Ben evrime karşı değilim söylemek istediğim tasarım olmaksızın kaosun şu an anlayabildiğimiz ölçüde bir düzen oluşturmasının imkansızlığını belirtmek için verdim o maymun örneğini. Evrim elbette var ancak her şeyi açıklamaya yetmiyor ve evrimi olanaklı kılan bir akıllı tasarım düzeni olmalı ki şu an bildiğimiz canlılık ve evren var olabilsin.

Aman aman, sen olasılıklar konusunda bir daha yorum yapma......

Alıntı

Bu düşünce aslında bir cümle üzerine kurulu oda şudur ki,

►Bir olasılığın gerçekleşme olasılığı ile, o olasılığın ortaya çıkışına sebep olan deneyin gerçekleşme olasılığı aynı şey değildir.

Bu cümlenin bir örnekle açıklamasını yaparsak;

►düz bir zemine bir tavla zarını atarsanız herhangi bir sayının gelme olasılığı 1/6 (yaklaşık %16,6) kadardır.

▬ Ancak burada bir varsayım durumu söz konusudur. Zarın atılma olasılığı kesindir. Bu da şu demektir ki, herhangi bir sayının gelme olasılığı kesindir. Olasılığın ne kadar küçük olduğu önemsizdir. Ciddi bir durum gibi gözükmese de, bu durum geriye dönük her olasılık hesaplaması yaptığınızda karşınıza çıkacaktır.

Bir kaç örnekle durumun ciddiyetini göstermeye çalışayım.

A ve B adlı 2 kişinin yılın aynı gününde doğma olasılığını düşünelim ( 1 yıl 365 gün olarak kabul edilecektir.)

A kişisi yılın 20. günde doğmuş olsun. Bu durumda B kişisinin yılın 20. günde doğmuş olma olasılığı 1/365 tir. Yani 2 kişinin aynı gün doğma olasılığı yaklaşık olarak %0,274 tür.

Eğer 3 kişi olsaydı bu durumda cevap (1/365)^2 olacaktı. O da yaklaşık olarak %0,00075076 dır.

Yani pratik olarak sokaktan çevireceğiniz rastgele 3 kişinin yılın aynı gününde doğma olasılığı imkansıza yakındır. ama olay burada bitmiyor. Bu rastgele 3 kişinin birinin herhangi belirli bir günde, birinin 10. günde diğerinin ise 50. günde doğma olasılığı da %0,00075076 dır. Ki bu sayılar değişebilir. Buradaki olasılığı imkansızlaştıran nokta herkesin aynı günde doğması değil, 3 durumun istenildiği şekilde gerçekleşmesidir.

►Her şeye rağmen yine ilginç bir şekilde o 3 kişinin varlığı bu imkansıza yakın olasılıklardan birini kesin kılar. Yani o 3 kişi herhangi belirli bir günde doğmuştur, ve bu sebeple imkansız seviyesindeki bir olasılık gerçekleşmiştir.

►Yukarıdaki mantığı bir başka yönden ele alalım Yüz bin tane zarı, bir bardağın içine doldurup attığımız zaman hepsinin 6 gelme olasılığı kısmen imkansızdır değil mi ? Aslına evet ama atlanılan nokta zarların herhangi bir şekilde gelme olasılığı ile hepsinin altı gelme olasılığının eşit olduğudur. Yani hepsinin 6 gelme olasılığının daha zor olduğunu düşünmeniz, sizin beyninizin yapıdaki düzene kanarak yanlış karar vermesidir. Olasılıklar yapıdaki düzenle ilgilenmezler.

Yukarıdaki mantığı bir soru üzerinde düşünelim

Evrimin içinde bulunduğumuz şekilde gerçekleşmesi mümkün müdür ?

Aslında bu soru önemli değil, önemli olan evrimin tetiklenip tetiklenmeme olasılığıdır (deney). Evrim tetiklendikten sonra olası bir sonucun gerçekleşmesi kesindir. İhtimalin ne kadar düşük olduğu önemsizdir.

İşi daha da ilginç bir boyuta çekersek, evrimin tetiklenme olasılığı da (yani önemli dediğimiz kısım) aslında önemsizdir. Çünkü oda bir başka olasılık deneyinin olası sonuçlarından biridir. Haliyle gerçekleşme ihtimali tamamen deneyinin gerçekleşme olasılığına bağlıdır. Eğer deneyi gerçekleşirse, sonuçlarından biri olan evrim gibi imkansız olasılıkların gerçekleşmesi kesindir. Ayrıca her bir sonucun gerçekleşme olasılığı zaten evrim kadar imkansızdır. (varsayımsal) Haliyle evrimin gerçekleşmesi şaşılacak bir durum olmaz.

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

ilk  olarak  yapanın  ustası  olmaz  çünkü  ilk  olarak  kendisi  yapmıştır  iğneyi birinden  öğrenmeden. 

İğne ustasız, güzel sevdasız olmaz.

Başka bildiğin yok..

Allah’ın nedeni yokmuş, nereden biliyorsun?

Şu aklına gelmiyor mu? Ya Allah’ında bir nedeni varsa? Allah’ı da, Allah’a görünmez, Allah’dan daha potent, Allah’ı test eden başka bir Tanrı’nın yaratamayacağı fikrine nasıl ulaştınız?

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, EnverPasa yazdı:

Değerli inananlar

Ben sizden bir tane kanıt istiyorum. Ancak sizin oraya buraya serpiştirdiğiniz "delil" dediğiniz şeylerden değil. Elle tutulur, gözle görülür bir şekilde, gerçekten bu dünyada bir yaratıcı olduğunu bilimsel olarak bana ispatlayacak 1 insan var ise, ben hemen inanıp oracıkta secdeye varıp tövbe edeceğim. 

Eğer böyle bir kanıt yoksa sizden bu konuda daha fazla uyduruk deliller sunmamanızı rica edeceğim. 

Saygılarımla

Nasıl bir delil istiyorsun kardeş? 

Zaten başka bir seçeneğimiz yok. Ya bir yaratıcı yaptı diyeceğiz ya da atom seviyesinden galaksiye, oradan da daha büyüğüne kadar sürüsüne bereket parçacık, kuvvet ve kanun her biri ezeli ve ebedi olarak kendi zatıyla kaim ve varlar ve her şeyi onlar yaptı diyeceğiz. Yani 40 temel parçacığın her biri bir tanrı, 4 temel kuvvetin her biri bir tanrı, yüzlerce fizik, kimya, biyoloji yasasının ve olgusunun her biri bir tanrı. Yani deniz tanrısı, dağ tanrısı, nehir tanrısı vb. diyen eski putperestler gibi her şeyin tanrısı başka diyeceğiz.

Ya Bir yaratıcı var ve her şeyi O yaptı ya da sayısız yaratıcı var her şeyi Onlar yaptı. Senin bildiğin başka bir iddia varsa onu dile getir. 

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...