Jump to content

Tanrının Olanaksızlığı

Recommended Posts

Bir insanı yakmak için oldukça fazla enerji gerekiyor. Ceset yakmaya olumlu bakıyorum ama tek sakıncası enerji israfına yol açması.

Bir an için bir insan kendiliğinden dışardan enerji almadan yandı varsayalım. Bunun için vücudunda çok güçlü bir katalizör ortaya çıkmış olması gerek. Bu kadar güçlü bir katalizör varsa enerji verimliliğini yüzde yüze yaklaştırırdı. (Şu anda benzin motorlarında %27, dizellerde %33 tür.) Bu katalizörü elde etmek için otomotiv firmaları seferber olurdu.

Bu kadar yüksek kârlı bir katalizör var ve bu bulunamıyor! Buna inanmak için saftirik olmaktan başka yol yok!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 335
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

6 saat önce, democrossian yazdı:

Konuyu değiştirmeye çalışma. Bu zaten dedenin olayına açıklama getirmeye çalıştıkça battığının bir göstergesi daha. Adamın kanlı gömleğin gelsin dediğine bile inanmıyorum. Başka bir şey söylemiş değiştirilmiş duruma uyarlanmıştır. Hatta hiç öyle kötü bir şey dememiş de olabilir. Bu tür olaylarda çarpıtma fazla olasıdır. Hatta kendisi bile başka bir şey söylediği halde kanlı gömlek dediği şeklinde hatırlayabilir. Kendi anılarımızı kendimizin çarpıttığımız kanıtlanmıştır. Kaldı ki tamamen gerçek olduğunu varsaysak bile rastlantıyla açıklanamayacak bir olay yine değil!

Bedduadan kıl kadar korkarsam en adi kişi olayım. Bütün muslimler bana bolca beddua edebilirsiniz. En ağırını dileyin. Tamamen özgürsünüz. Demirden korksak trende ne işimiz var!

Yanma olayına gelirsek. Durduk yerde nedensiz kimse yanmaz. Böyle bir olay kanıtlansa determinizm iflas ederdi. Demek ki bu olay kanıtlanamamış. Kanıtlanmış olsa determinizmle vedalaşır indeterminist olurduk. Böyle bir şey tamamen olanaksızdır. Buna inanmak için hiç bir neden göremiyorum. Bu tamamen spekülasyon. Açıkçası yalan. Yalana inanmaya çok meyilli olan kişilere hayret ediyorum. Bir yalan duysak da inansak diye etrafınıza bakınıyorsunuz! Sonra da birtakım yalancılar sizi habire ama habire kekleyip duruyor. Kekstraya döndünüz!

siz ateistlerin kendinizden bu kadar emin almanıza şaşırıyorum.varsa bir sırrınız bizimle paylaşın.sizi bu kadar emin kılan ne ? niye hep siz haklı olmak zorundasınız?.bak,ben teist olduğum halde sorgulayabiliyorum.ama siz bunuda yapmıyorsunuz.belki Tanrı vardır diye hiç kafa yorduğunuz olmuyor mu ? ateist olunca ne olacak? .salak bir dünyada yaşamıyormuyuz..kıçı kırık şu dünya için kendini paralayanlar var( yanlış anlaşılmasın ,kişileştirmiyorum,genel konuşuyorum) istersen en büyük ol.dünyayı yönet.sonunca kurtcuklar kemiklerinin üzerinde raksedecek,beyniniz sıvılaşıp burun deliklerinizden akacak..bumu uğruna kafa patlattığınız dünya..sizin olsun.ben almayayım.inanmak için elimden geleni yaparım.inkar etmek için geçen süreç heyecan verici, egoyu tatmin edici olabilir ama inkar edip teker teker kişi sevdiklerini kaybetmeye başlayıp yanlız kalınca ve ihtiyarlayıp sonunda ölüm kapısına dayanınca şişirilmiş ego balon gibi sönecek..

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, fezadabirtürk said:

siz ateistlerin kendinizden bu kadar emin almanıza şaşırıyorum.varsa bir sırrınız bizimle paylaşın.sizi bu kadar emin kılan ne ? niye hep siz haklı olmak zorundasınız?.bak,ben teist olduğum halde sorgulayabiliyorum.ama siz bunuda yapmıyorsunuz.belki Tanrı vardır diye hiç kafa yorduğunuz olmuyor mu ? ateist olunca ne olacak? .salak bir dünyada yaşamıyormuyuz..kıçı kırık şu dünya için kendini paralayanlar var( yanlış anlaşılmasın ,kişileştirmiyorum,genel konuşuyorum) istersen en büyük ol.dünyayı yönet.sonunca kurtcuklar kemiklerinin üzerinde raksedecek,beyniniz sıvılaşıp burun deliklerinizden akacak..bumu uğruna kafa patlattığınız dünya..sizin olsun.ben almayayım.inanmak için elimden geleni yaparım.inkar etmek için geçen süreç heyecan verici, egoyu tatmin edici olabilir ama inkar edip teker teker kişi sevdiklerini kaybetmeye başlayıp yanlız kalınca ve ihtiyarlayıp sonunda ölüm kapısına dayanınca şişirilmiş ego balon gibi sönecek..

Bu emin olmaktan çok her iddiaya, her söylentiye, her zırvalığa gözü kapalı inanmamaktır, düşünmektir, sorgulamaktır, aklı ve mantığı kullanmaktır.

Sen teist yapıldın da ne oldu? Bu söylediklerin teist olunca olmuyor mu? Teist olunca sevdiklerini kaybetmiyor musun?

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, fezadabirtürk yazdı:

ateist olunca ne olacak? .salak bir dünyada yaşamıyormuyuz..kıçı kırık şu dünya için kendini paralayanlar var

Uyduruktan bir ahirete inanıp orada sonsuza kadar zevk içinde yaşama hevesi ile bu dünyayı cehenneme çeviren teistlerden olmaktansa ateist olup sahip olduğumuz tek dünyamıza değer veren bireyler olmak daha iyidir.

Sitelerde Paylaş
49 minutes ago, fezadabirtürk said:

Hocam senin için bina çürük de olsa, sağlam da olsa tanrının olduğu yerde, tanrıya "inanmamanın" bir koşulu var mı ki, kalkıp sorgulamaktan dem vuruyorsun? Senin sorgulama dediğin, sorgulamaktan anladığın şey bu mu? Buna olsa olsa "sorgulamamak" denir. Gerçeklerin şöyle veya böyle olunca ne olacakla bir ilintisi, ilişkisi, ilişiği yoktur. Bunu da kafanıza kazıyın artık. Gerçekler sizin hayallerinizle, beklentilerinizle, hüsranlarınızla.....şuyunuzla buyunuzla ilgilendiği yok. Gerçek gerçektir. 

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

inanmak için elimden geleni yaparım.

Son yazdıklarınıza çok şeyler söylenir ama bu cümleniz evlere şenlik gibi olmuş.

Şimdi hal böyle iken, sizinle veya sizin gibilerle nasıl fikir alışverişi yapılır ?

Acaba bu hiç mümkün mü ?

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

varsa bir sırrınız bizimle paylaşın.sizi bu kadar emin kılan ne ?

Başlık konusu bu zaten. Tanrının olanaksızlığı. Bizi emin kılan işte bu! Olanaksız olduğu için olmadığından bu kadar eminiz.

Şişirilmiş egoya sahip olan ise ateistler değil teistler. Egonuz öyle şişmiş ki sonsuz kılmanın peşindesiniz. Nasıl yani insanlar inançlarından dolayı sonsuza kadar ayrılıp bir kısmı zevklere, bir kısmı işkencelere boğulacaklar, böyle iş mi olur hiç diye bile düşünmekten acizsiniz. Egonuz öyle şişmiş ki bunu bile reddedemiyorsunuz.

Sizin sonsuz yaşama arzusundaki firavundan ne farkınız var? Biz egomuzun sonsuz olamayacağını kabulleniyoruz. Varlık sona ermez, yokluk yoktur, yok olmak olanaksızdır ama egomuz sonsuz olamaz. Her şey resetlenir ve yeniden başlar. Resetleme egonun reddidir. Biz egoyu reddediyoruz.

Hayır da hiç olur mu yahu? Filanca annen, filanca baban, teyzen filanca, halan filanca, amcan filanca, dayın filanca ve bu sonsuza kadar böyle! Hiç böyle şey olur mu, bunun hiç olabilirliği var mı yahu! Buna nasıl inanabiliyorsunuz? Bu nasıl bir egodur yahu! Bir canlı şimdi kedi oldu diye bu şanstan mahrum! Kedi olmak suç! İnsan olmak marifet, ayrıcalık! Bu nasıl bir sakat anlayış böyle yahu? 

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

kurtcuklar kemiklerinin üzerinde raksedecek

Çok daha berbatları da olabilir. Bir trafik kazasında aracın içinde sıkışıp kalabilirim, saatlerce kıpırdayamadan yardım bekleyebilirim. O sırada araç alev alıp yavaş yavaş yanarak da ölebilirim. Ya da depremde üzerimde tonlarca betonla parmağımı bile kıpırdatamadan günlerce bekleyebilirim. Ben burdayım bile diyemeyebilirim. Dışardaki sesleri duyup hiç bir şey yapamayabilirim. Hatta bütün bunlara rağmen ölmeyip yıllarca felçli kalabilirim.

Bütün bunlar olabilir diye tanrıya mı inanacağım? Tanrı var diye bütün bunlar olmuyor mu? Senin söylediklerin bunların yanında vız gelip tırıs geçecek önemsiz olaylar. Öldükten sonra cesedime ne olacağından bana ne? Bu beni neden ilgilendirsin ki? Benim olmadığım bir ortamda olanlarla nasıl ilgilenebilirim ki? Böyle saçmalıklara kafayı nasıl takıyorsunuz hiç anlamıyorum. Biz ateistler ne kadar rahatız yahu! Şunların kafaya taktığı şeylere bak!  

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, democrossian yazdı:

Başlık konusu bu zaten. Tanrının olanaksızlığı. Bizi emin kılan işte bu! Olanaksız olduğu için olmadığından bu kadar eminiz.

Şişirilmiş egoya sahip olan ise ateistler değil teistler. Egonuz öyle şişmiş ki sonsuz kılmanın peşindesiniz. Nasıl yani insanlar inançlarından dolayı sonsuza kadar ayrılıp bir kısmı zevklere, bir kısmı işkencelere boğulacaklar, böyle iş mi olur hiç diye bile düşünmekten acizsiniz. Egonuz öyle şişmiş ki bunu bile reddedemiyorsunuz.

Sizin sonsuz yaşama arzusundaki firavundan ne farkınız var? Biz egomuzun sonsuz olamayacağını kabulleniyoruz. Varlık sona ermez, yokluk yoktur, yok olmak olanaksızdır ama egomuz sonsuz olamaz. Her şey resetlenir ve yeniden başlar. Resetleme egonun reddidir. Biz egoyu reddediyoruz.

Hayır da hiç olur mu yahu? Filanca annen, filanca baban, teyzen filanca, halan filanca, amcan filanca, dayın filanca ve bu sonsuza kadar böyle! Hiç böyle şey olur mu, bunun hiç olabilirliği var mı yahu! Buna nasıl inanabiliyorsunuz? Bu nasıl bir egodur yahu! Bir canlı şimdi kedi oldu diye bu şanstan mahrum! Kedi olmak suç! İnsan olmak marifet, ayrıcalık! Bu nasıl bir sakat anlayış böyle yahu? 

Madem alçakgönüllüsünüz niye  teistleri her fırsatta aşağılamaya bu kadar meraklısınız  ? ateistlerin yorumlarına bakıyorum ; genelde en zekiyim,en çok ben biliyorum havalarını sizlerde .kullanılan yabancı kelimeler , terimler vs herşeyinizle renginizi belli ediyorsunuz.çünkü maddecisiniz...madem bu kadar zekisiniz ,çok biliyorsunuz Türkiyenin teknolojik kalkınmaya ihtiyacı var ,memlekete el atında teknolojide dışa bağımlı olmaktan kurtulalım..yerli arabamız bile yok.

Ahirete inanmanın egoyla ne alakası var.ben cehenneme gitsem bile sevdiklerimin cennete gitmesiyle avunacağım.ya siz?.bir yakınınızı kaybettiğinizde onun yok olduğunu düşünüyorsunuz.ben ise ahirette diri olduklarına inanarak mutlu oluyorum,tekrar görebilirim umuduyla seviniyorum.

Benim falanca dine inananlar cennete gidecek,diğerleri cehenneme gidecek diye bir beklentim ,umudum yok..olsaydı heralde çok acı çekerdim.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kavak yazdı:

Son yazdıklarınıza çok şeyler söylenir ama bu cümleniz evlere şenlik gibi olmuş.

Şimdi hal böyle iken, sizinle veya sizin gibilerle nasıl fikir alışverişi yapılır ?

Acaba bu hiç mümkün mü ?

Kutsal kitapları ,kutsal kitaplar hakkında yazılanları okurum.inananlar niye inanıyor nedenlerini araştırırım.şüphelerimi dile getirir,sorular sorar,cevaplarını araştırırım.hatta bir dine tam inanmasamda içine girer,ritüellerini denerim.bakarım...ruhumun beni yönlendireceğini düşünürüm,iz sürerim,pes etmem..düşünürüm..

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, fezadabirtürk said:

Madem alçakgönüllüsünüz niye  teistleri her fırsatta aşağılamaya bu kadar meraklısınız  ? ateistlerin yorumlarına bakıyorum ; genelde en zekiyim,en çok ben biliyorum havalarını sizlerde .kullanılan yabancı kelimeler , terimler vs herşeyinizle renginizi belli ediyorsunuz.çünkü maddecisiniz...madem bu kadar zekisiniz ,çok biliyorsunuz Türkiyenin teknolojik kalkınmaya ihtiyacı var ,memlekete el atında teknolojide dışa bağımlı olmaktan kurtulalım..yerli arabamız bile yok.

Ahirete inanmanın egoyla ne alakası var.ben cehenneme gitsem bile sevdiklerimin cennete gitmesiyle avunacağım.ya siz?.bir yakınınızı kaybettiğinizde onun yok olduğunu düşünüyorsunuz.ben ise ahirette diri olduklarına inanarak mutlu oluyorum,tekrar görebilirim umuduyla seviniyorum.

Benim falanca dine inananlar cennete gidecek,diğerleri cehenneme gidecek diye bir beklentim ,umudum yok..olsaydı heralde çok acı çekerdim.

İnanana inandığı şeyin ne kadar aptalca, cahilce, akıl ve mantıktan uzak olduğunu göstermek nedense teistlere aşağılama olarak geliyor, oysa basit bir tespit yapılan. Asıl üzerinde durulması gereken siz teistlerdeki bilime, akla, mantığa olan düşmanlık, bilime rehber edinenlere, kendini geliştirip bilgisini artıranlara duyulan çekememezlik, düşmanlık.

madem bu kadar zekisiniz ,çok biliyorsunuz Türkiyenin teknolojik kalkınmaya ihtiyacı var ,memlekete el atında teknolojide dışa bağımlı olmaktan kurtulalım..yerli arabamız bile yok.

Bu lafların konuyla ne alakası var? Sen şimdi neden bu lafları etmek gereğini duydun? Ayrıca Türkiye'nin %90'ı teist, müslüman, dolayısıyla asıl çatman gereken bu müslüman inanan kesim, sen şimdi bu ezici çoğunluğu bırakıp dinsizlere çatmanın nedeni ne? Dinsizler mi bunun sorumlusu?

18 minutes ago, fezadabirtürk said:

Çok alakası var, kendinizi bir putun seçtiği özel canlılar olarak görüyorsunuz, başka her canlının sizlere hizmet için yaratıldığına inanıyorsunuz, sizin gibi düşünmeyenlerin cehenneme gidip sonsuza kadar yakılacağını düşünüp kendinizi özel sayıyorsunuz. Bu ego değil de nedir? 

Gerçeklerin senin ne düşündüğünle, arzularınla, isteklerinle alkası yoktur, gerçek gerçektir, senin düşünmenle, istemenle değişmez.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, fezadabirtürk yazdı:

Ahirete inanmanın egoyla ne alakası var

Soruya soruyla değil yanıtla karşılık verilir. Ben sana egosunun sonsuz olmasını isteyen firavunlardan ne farkınız olduğunu sordum.

Ayrıca riyakarlık yapmayacaksın. Sen cehennemdeyken kimlerin cennette olduğunun sana bir yarar sağlamayacağını pekala biliyorsun ama riyakarlık yapıyorsun. Böyle spekülatif ve tartışmalı iddialar sana bir yarar sağlamaz. Açık ve dürüst olmalısın. Sen işkenceler görürken yakınlarının hurilerin kucağında şarap içmesi hoşuna gitmez. Bu kadar apaçık konularda riyakarlık yapmamalısın.

Bu cennete gidenleri tamam anladık, tanrıya iyi yalakalık yaptıkları için gidiyorlar oraya. Peki cehenneme kimlerin gideceğine inanıyorsun ve bu inancını neye dayandırıyorsun? Tüyoyu nerden aldın? Bu haberi sana kim getirdi? Yalnız bu sorgulamaların sonuçları içini pek açmaz, söyleyeyim. Haber kaynakları belli, Kuran ise zaten berbat. Başka kaynak getirirsen de pek iyi sonuçlar çıkmaz. Örneğin İncil dersen İsa'yı reddedenler yanacak diyecektir o da. Tevrat dersen de bir sürü sorun çıkar. Daha başka kaynak araştıracaksan denemek sana ait... Sorunsuz bir kaynak bulursan haber ver.

İstersen boşuna uğraşma. Hepsi kendi yollarının doğruya götürdüğünü ve kendi yollarından gitmeyenlerin zarara uğrayacaklarını iddia edeceklerdir. Dinlerin doğası budur. Burası Kadıköy burdan çıkış yok hesabı... Fanatizmin en olmayacağı din Budizm gibi gözükür ama onlarda da yığınla fanatik var.  

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, democrossian yazdı:

Sen işkenceler görürken yakınlarının hurilerin kucağında şarap içmesi hoşuna gitmez.

Okuyanda sancak böyle ahiret alami var.Aslında dinlerin  korku ödül üzerine kurulu insanları kandırma aldatma sebebidir bunlar.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

Dostum sana ne oldu önceki yazılarını okudum daha önce böyle deyildi . Ne oldu bu düşüncelere kaydın istersen taşa tap sorun yok ama bir böyle bir öyle yazınca  seni tanımakta zoralanıyorum.Ha müslümansan müslümanığını niye saklıyorsun biz burda dincilere ölüm yazan be bir sahtaekar peymberimiz var nede sahteker  peygamarlerlerin Allahı doğrudur keşke döğru olsaydı biz kafaymımı yemişiz. ahiteti bırak dşn allahın olmuyucaya kadar sacaşın der allahın Babyı oğula lardeşi kerdeşi, birinr düşan eden bir dinden  ne beklersin

Sitelerde Paylaş

Bence bir paradoxta yaşıyor gibiyiz, çünkü her ikisi de bizde var: aynıyız ve bir o kadar da farklıyız.

Aynıyız, çünkü herkes kederli olmaktan ziyade mutlu olmak ister ama neyin mutluluk neyin keder olması gerektigi noktasında farklıyız. Yasa karşısında eşit olabiliriz lakin herkesin yaşam şartları ve şahsi yetenekleri farklıdır. Haliyle kendimize birşeyler istediğimizde eşitlikten dem vuruyoruz ama kendimiz birşeyler vermemiz gerektiğinde şahsi özelliğimizde ısrar etmekten geri kalmıyoruz.

Diğer yandan türlerüstü bir açıdan doğadaki tüm canlılara baktığımızda, temelinde başkalarının çıkarı uğruna kendi menfaatlerini gözardı eden bir tür var mıdır ?

Canlıların varoluşunda birden fazla etmen (doğal ve yapay seçilim, uyum, mutasyon, gen havuzu, varyasyon vs.) rol oynasa da, Bilal´ın anlayacağı dilden söylemek gerekirse, bunun hepsine birden menfaat desek çok fazla bir hata yapmış olmayız herhalde.

Canlılar böyle iken, onların egosu sözde tanrılar farklı mı olacak ?

Piyasaya sürülmüş binlerce tanrının temel özelliklerini incelediğinizde neredeyse hepsinde "hep bana hep bana" hastalığı var. Yani onlar da menfaatçi, yoktur doğadaki canlılardan bir farkları. İstemeye gelince, sadece kendilerine tapılmayı beklerler ancak vermeye gelince kocaman bir ıssızlık. Ara da onu bulasın. Uzman oldukları bir alan var, tıpkı siyasetçiler gibi bol keseden vaadlerde bulunurlar. Mümkün mü değil mi hiç düşünmezler. :D

Buna rağmen onları sürekli yağlayıp cilalamaya kalkmak, belki bazılarını kederli olmaktan kurtarıp mutlu edebilir.
İşte yine başa dönüyoruz, yani şahsi menfaate.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

genleri  koruma  ilkesine  zıt  değil  mi  

Değil. Bal arıları sosyal böceklerdir. Kendilerini koloni için feda etme davranışları koloninin devam etmesine, dolayısıyla genlerinin devam etmesine yaramaktadır. Arının bireysel olarak hayatta kalması gen devamına hiç bir katkı yapmaz. Koloninin devamı şarttır.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, democrossian yazdı:

Değil. Bal arıları sosyal böceklerdir. Kendilerini koloni için feda etme davranışları koloninin devam etmesine, dolayısıyla genlerinin devam etmesine yaramaktadır. Arının bireysel olarak hayatta kalması gen devamına hiç bir katkı yapmaz. Koloninin devamı şarttır.

şimdi  anladım  teşekkür  ederim.Peki  sizce  abiyogenez  kuraminda  canlılığın  yapı  taşlarının  yapılması  bizzat  canlıların  yapılmasına da  olanak  sağlar  mı  sizce  yoksa  orada  kalmak  zorunda  mı?

Sitelerde Paylaş

Aminoasitlerden proteinin nasıl sentezlendiği hakkında kil kristallerinin iskele görevi gördüğü şeklinde bazı kuramlar var. Bu kuramlar bu yapıların dayanıksızlığı nedeniyle mantıklı bulunmayabilir ama şunu düşünmeli: Henüz ortamda organik maddeleri hemen işleyip besin olarak tüketen hiç bir mikro organizma yok. Steril bir ortam. Bu ortamda bir şekilde işlerin yolunda gitmiş olması olası.

Ya da çoklu evrenler kuramına göre her şey ilk kez evrenimizde gerçekleşmedi. Karadelikler evrenlerin kromozomları, bilgiyi saklıyor ve kalıtlıyorlar. Buna göre canlılığın oluşması evrenimizin ömrü ile kısıtlı değil.

Aslında evrenimizin yaşı olan 13,7 milyar yıl, dünyamızın yaşı olan 4,5 milyar yıl ve canlılığın yaşı olan 3,5 milyar yıl hiç de kısa zamanlar değil. Bu zamanları zihnimiz kavrayamaz bile. Ama çoklu evrenler kuramı bu sınırları bile genişletiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...