Jump to content

Tanrının Olanaksızlığı

Recommended Posts

6 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Olamaz. 

Demek ki düzen insansal bir şey. 

Yani bir matematik için bir zarın çift gelmesiyle herhangi bir şekilde gelmesi aynıdır özel bir durum ifade etmez. Senin için eder sadece. Sende kafanı kaldırıp aaaa ne kadar düzenli diyorsun sonrada tanrı tanrı diye zırvalıyorsun. 

Gördün benzeştiği noktayı ? Evrendeki düzenle, zarın.

bir nevi  antropik  ilke  çıkartılıyor  yani  size  göre  buradan

Sitelerde Paylaş
  • İleti 335
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

12 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

bir nevi  antropik  ilke  çıkartılıyor  yani  size  göre  buradan

Ne anladığını bilemiyorum. 

''bir nevi'' kısmının ucu fazla açık. 

'' Evrenin şuan ki haliyle olması şaşırılacak bir şey değil. '' Diyorum ben.

Sitelerde Paylaş
49 dakika önce, Phocas yazdı:

Örneğin Ali aminoasiti 12 aminoasit ile peptit bağı kurabiliyor diyelim, Veli aminoasiti ise 8 aminoasit ile bağ kurabiliyor, Ali ve Veli peptit bağı kurarsa, bu bileşiğe Ali’nin sevdiği aminoasit, sevdiğinin sevdiği aminoasit, Ali ve Veli’nin ortak sevdiği aminoasit, Veli’nin sevdiği, sevdiğinin sevdiği diye birbirlerine bağlanıp asit zinciri uzar gider.

Sonuç olarak bir grup insanın sevdiği aminoasiitlerden oluşan bir protein oluşamaz ve olamaz demiyoruz. Protein doğada vardır canlılar da öyle bu sizi daha fazla düşündürmeye yetmiyor mu?

43 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Sonuç olarak, maymunların kelimeleri üzerinde bilinçsiz de olsa bir seçilim mekanizması yaratabilseydik; o zaman yıllar süren deneme süreci sonrasında anlamlı cümleler ve hatta ciltler dolusu kitaplar elde edebilirdik. Çünkü doğada bu seçilim mekanizması fizik kurallarına bağlı olarak, istesek de, istemesek de vardır ve bir doğa gerçeğidir. Dolayısıyla betimlememizde bu doğa gerçeğine yer vermek zorundayız; yoksa betimleme hatalı olacaktır.

Madem bu konuda sonuç almanız hoşunuza gidecek maymunların oluşturduğu kelimelerden büyük sesli uyumuna uyanlar için o maymunu yiyecekle ödüllendirin hatta oluşan öbek Türkçe bir kelimeye tekabül ettiğinde aynı ödülden iki adet verin ve hatta peş peşe iki kelime yazarsa dört ödül verin vb.

Burada gördüğünüz gibi bunun sonuca ulaşabilmesi için bir mekanizma bir düzen gerekiyor. Verdiğimiz bu teoremde (sonsuz maymunlar teoremi) sonuca ulaşmak imkansız diyor. Buradan okuyup aydınlanabilirsiniz.

https://www.matematiksel.org/rastlantilar-sonsuz-maymun-teoremi/

Sonuç olarak proteinler, canlılar ve bilinç vardır. Bu sonucun 1 çıkmasını nasıl açıklıyorsunuz? Bu benzetmeleri "(ossura ossura) evet evrende düzen vardır." demeniz için paylaşıyoruz. Evrendeki düzen, tasarıma tasarım ise tanrıya gönderme yapar. Gerçekten bunu göremeyecek kadar kör müsünüz?

Ayrıca çocuğun enter'e basıp anlamlı kelime ürettiği o videodaki programda hile var. Hiç bir raslantısal randomize harf seçiminde 4-5 kere enter'e basarak uzun bir cümle elde edilemez. Bir programcı olarak söylüyorum.

35 dakika önce, Punisher100 yazdı:

tarihinde ilahişaban tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, ilahişaban yazdı:

sonuca ulaşmak imkansız diyor. Buradan okuyup aydınlanabilirsiniz.

https://www.matematiksel.org/rastlantilar-sonsuz-maymun-teoremi/

İmkansız mı diyor ? 

Alıntı

Bu hikayenin özü olabilirlikler hayal bile edilemeyecek kadar küçük olabilir ama yine de olanaksız değildir.

Alıntı

Demek ki N yeterince büyük seçilirse, dizememe ihtimalimiz neredeyse sıfır olur.

......

►Hala düzen zırvası yapıyorsun değil mi ? Okuduğunu anlamak işine gelmiyor çünkü. 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Demek ki N yeterince büyük seçilirse, dizememe ihtimalimiz neredeyse sıfır olur.

Alıntı

Elbette sözü edilen yeterli zaman sonsuza kadar olabilir.

Bunu ise sadece 4 harfli bir kelime için söylüyor.

N çeşitte Avakado sayısı kadar atomun. Oluşturabileceği bir o kadar sayıda bileşiğin bir araya gelerek canlı oluşturabilmesi olasılığını ifade eden bir sayıyı daha önce duymuş muydun?

1010123

https://evreninvarolusu.wordpress.com/tag/olasilik/

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Elbette sözü edilen yeterli zaman sonsuza kadar olabilir.

Sonsuza kadar olan zaman tüm olasılık hesaplamaları için geçerlidir. Eğer maymuna sonsuza kadar zaman verirsen istediğin her şeyi yazdırabilirsin. o harflerle olmuş - olmamış, anlamlı - anlamsız her türlü kombinasyon gerçekleşir. 

Yani verilen süre sonsuza giderken elde edilebilecek yazılar her şeye gider.

Ama dur, biz sadece belli bir şey yapmak istiyoruz. Yani sonsuz değil belli bir zaman versek yeter. Üstelik yüksek bir ihtimal olmasına bile gerek yok zira tavla zarlarının düşeş gelmesi %3 den daha küçüktür ama geliyor değil mi ?

► Programcıymış pıssssss 

Sitelerde Paylaş

1010123

Roger Penrose bu adamın bütün kitaplarını okuyun artık ateist olmanız neredeyse imkansız olur. Kendisi dinlerle ve tanrıyla ilgili çok bir şey söylemez fakat söylediklerini okuduğunuzda artık deist olmaktan başka bir yolunuz kalmaz.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Bunu ise sadece 4 harfli bir kelime için söylüyor.

N çeşitte Avakado sayısı kadar atomun. Oluşturabileceği bir o kadar sayıda bileşiğin bir araya gelerek canlı oluşturabilmesi olasılığını ifade eden bir sayıyı daha önce duymuş muydun?

1010123

Ananas değil miydi o ? (did you mean: avogadro sayısı)

►Sana alıntıladığım yazıyı okudun mu ? Ya işine gelmedi yada anlamadın..

Avakado..... Tam ciddiye alacam bir gülme geliyor.. Bence burada keselim. :) 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Sana alıntıladığım yazıyı okudun mu ? Ya işine gelmedi yada anlamadın..

"R" tuşu basmadı diye rezil mi olmuş olacağım. Evrenin her hangi bir noktasında x çeşitte n sayıda atomun canlı oluşturma ihtimali evrenin en başında böyle bir ihtimale olanak tanıyacak şekilde hassas ayarlı bir yapıda oluşturulmuş olmasından kaynaklanır. Ben her şeyi okuyorum. Etik ve ahlaki açıdan ben böyleyim ama siz değilsiniz ve paylaştığım bu yazıyı okumadınız.

"Bilim böylelikle yaratılışı ispatlamaktadır: Allah (ben tanrı olarak alıyorum. Fazla ileri geri konuşmayın.) vardır ve etrafınızda gördüğünüz veya göremediğiniz bütün varlıkların Yaratıcısı’dır. O, göklerin ve yerin, evrendeki muazzam denge ve tasarımın tek Sahibi’dir. Materyalizm ise, artık bilimin sınırları dışına itilmiş batıl bir inanç olarak yaşamaktadır. Amerikalı genetikçi Robert Griffiths, bu gerçeği, “kendisiyle tartışmak için bir ateist aradığımda, (üniversitedeki) felsefe bölümüne gidiyorum. Ama fizik bölümünden pek öyle kimse çıkmıyor artık” diyerek esprili bir biçimde ifade etmektedir.(4) Özetle, evrendeki hangi fiziksel kural, hangi değişken incelense, bunların insan yaşamına izin verebilecek özel değerlere sahip olduğu görülmektedir. Paul Davies, bunun sonucunu The Cosmic Blueprint (Kozmik Plan) adlı kitabının son paragrafında “bir tasarım olduğu düşüncesi, ezici biçimde üstün gelmektedir” diye açıklar. "

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, ilahişaban yazdı:

"Bilim böylelikle yaratılışı ispatlamaktadır: Allah (ben tanrı olarak alıyorum. Fazla ileri geri konuşmayın.) vardır ve etrafınızda gördüğünüz veya göremediğiniz bütün varlıkların Yaratıcısı’dır. O, göklerin ve yerin, evrendeki muazzam denge ve tasarımın tek Sahibi’dir. Materyalizm ise, artık bilimin sınırları dışına itilmiş batıl bir inanç olarak yaşamaktadır. Amerikalı genetikçi Robert Griffiths, bu gerçeği, “kendisiyle tartışmak için bir ateist aradığımda, (üniversitedeki) felsefe bölümüne gidiyorum. Ama fizik bölümünden pek öyle kimse çıkmıyor artık” diyerek esprili bir biçimde ifade etmektedir.(4) Özetle, evrendeki hangi fiziksel kural, hangi değişken incelense, bunların insan yaşamına izin verebilecek özel değerlere sahip olduğu görülmektedir. Paul Davies, bunun sonucunu The Cosmic Blueprint (Kozmik Plan) adlı kitabının son paragrafında “bir tasarım olduğu düşüncesi, ezici biçimde üstün gelmektedir” diye açıklar. "

Okuyorum ben sen merak etme. 

►Kalın işaretlediğim kısım şuna benziyor, 

bir konteyner dolusu hayvanı alıp okyanusun ortasına boşaltmak. Sonrada konteyner da ki balıklar hariç tüm hayvanların ölmesi. Sonrada balıkların kalkıp '' ne kadar güzel her şey bizim için yaratılmış''  demesi. Süreç aşa yukarı aynı..... bizimki sadece daha karmaşık ve daha fazla basamağa sahip bir ''denk gelme'' olayı. 

Zayıf bir olasılığın sonucu olmak, olasılığı görmemizi ve kabullenmemizi zorlaştırıyor sadece.

Alıntı

Evrenin her hangi bir noktasında x çeşitte n sayıda atomun canlı oluşturma ihtimali evrenin en başında böyle bir ihtimale olanak tanıyacak şekilde hassas ayarlı bir yapıda oluşturulmuş olmasından kaynaklanır. Ben her şeyi okuyorum. Etik ve ahlaki açıdan ben böyleyim ama siz değilsiniz ve paylaştığım bu yazıyı okumadınız.

O gönderdiğim yazıda tamda bunu açıklamıştım. 

Evrenin şuan ki hali bir seçenekti. Zaten bir seçenek gerçekleşmek zorundaydı. Seçeneklerin artması tekil haldeki seçeneklerin gerçekleşme olasılığını düşürür ama bu seçeneklerden birinin gerçekleşmesinin önüne geçemez. Kandığın nokta tamda burası. Evrenin şuan ki halde olması tanrının ispatı olamaz. 

Alıntı

"R" tuşu basmadı diye rezil mi olmuş olacağım.

Avogadro -> Avakado 

R, ha ? Sıvama, rezil oldun bitti işte. 

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

bir konteyner dolusu hayvanı alıp okyanusun ortasına boşaltmak. Sonrada konteyner da ki balıklar hariç tüm hayvanların ölmesi. Sonrada balıkların kalkıp '' ne kadar güzel her şey bizim için yaratılmış''  demesi. Süreç aşa yukarı aynı..... bizimki sadece daha karmaşık ve daha fazla basamağa sahip bir ''denk gelme'' olayı.

Belli ki su aygırının atasıyla aynı ataya sahip olan balinanın da başına çok evvel böyle bir olay gelmiş ama yok olmamıştır bildiğiniz üzere...

Zayıf bir olasılığın sonucu olmak, olasılığı görmemizi ve kabullenmemizi zorlaştırıyor sadece.

Hayır sadece bu değil böyle zorlukta bir olasılığın daha çabuk oluşması evrende bunu kolaylaştıran bir düzenin varlığına işaret eder ve sen bu süre farkını tesadüf olarak alıyorsun ben ise bunun bir düzenle mümkün olacağını savunuyorum.

Avogadro -> Avakado 

R, ha ? Sıvama, rezil oldun bitti işte. 

Ha avakado sayısı ha avogadro sayısı sonuçta bilmediğimiz  bir n sayısına tekabül edecek bir sayı söylemek benim için kafiydi. Sen dünyadaki  yetişen avakado sayısı olarak bakabilirsin mevzuya bence bir mahsuru yok. Sonuç da mol hesabı yapmıyorduk. kaç mol atom gerekiyordu bilmiyoruz.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Belliki su aygırının atasıyla aynı ataya sahip olan balinanın da başına çok evvel böyle bir olay gelmiş ama yok olmamıştır bildiğiniz üzere...

Alıntı

Hayır sadece bu değil böyle zorlukta bir olasılığın daha çabuk oluşması evrende bunu kolaylaştıran bir düzenin varlığına işaret eder ve sen bu süre farkını tesadüf olarak alıyorsun ben ise bunun bir düzenle mümkün olacağını savunuyorum.

Bu işin çabuğu yavaşı yok, bu top deliklerden birine girecekti delik sayısını istediğin büyüklükte bir sayıyla ifade edebilirsin. Ne kadar çok delik, o kadar zayıf olasılık ama top deliğe girecek. 

Girdikten sonraki olaylar zincirindeki senin gibi bir adam geriye dönüp ''bu top bu deliğe nasıl girer..... Onca delik varken bunu  buraya girmesi imkansız'' diyebilir.

Bu gerçeği değiştirmez. Başka bir deliğe girseydi ölü olacaktın ve bunu söyleyemeyecektin. EE, yani ?

Ha,

Diyebiliriz ki, yok o topu oraya tanrı bilerek soktu. Özellikle oraya soktu, kendide girebilirdi, çok zor olsa da girebilirdi ama tanrı soktu. Evet buda bir seçenektir. Felsefi olarak bir seçenektir. 

Bu noktada başka şeylere bakmamız gerekir. Saçma sapan kitapların sözde tanrısıysa kitaplara bakarsın mesela. Sonra tarihe bakarsın, nedir bu tanrının tarihi ? Nereden çıkmış, niye çıkmış ? Niye gerekli görülmüş ? Bunlara bakarsın. Sonra dersin ki bu tanrı uydurmaymış. Top oraya kendi girmiş.

Hala deist olacaksan ol, ama olacaksan da olasılıklardan bahsetme, olasılıklar agnostiktir deist değil. 

Sitelerde Paylaş
58 minutes ago, ilahişaban said:

1010123

Roger Penrose bu adamın bütün kitaplarını okuyun artık ateist olmanız neredeyse imkansız olur. Kendisi dinlerle ve tanrıyla ilgili çok bir şey söylemez fakat söylediklerini okuduğunuzda artık deist olmaktan başka bir yolunuz kalmaz.

İnanç aptalların, cahillerin yoludur, akıllı insan bilmek ister. Bilmiyorsa orada bırakır, zırvalamaz.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

olasılıklar agnostiktir deist değil.

Olasılıklar agnostik iken gerçekleşmiş olanlar bir düzene işaret eder ve gerçekleşen olasılıklar deisttir. Henüz gerçekleşmemiş olanlar da ateisttir. İnsan için gerçekleşen olasılıklar ise teisttir.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Olasılıklar agnostik iken gerçekleşmiş olanlar bir düzene işaret eder ve gerçekleşen olasılıklar deisttir.

Olasılıklar agnostik iken, gerçekleşenler deisttir ?

Açıyorum.

Olasılıklar tanrıyı ispatlamazken. Olasılıklardan birinin gerçeklemesi tanrıyı ispatlar.

Hayır ispatlamaz. Neden ? Aşağıda nedeni.

Alıntı

bu top deliklerden birine girecekti delik sayısını istediğin büyüklükte bir sayıyla ifade edebilirsin. Ne kadar çok delik, o kadar zayıf olasılık ama top deliğe girecek. 

Girdikten sonraki olaylar zincirindeki senin gibi bir adam geriye dönüp ''bu top bu deliğe nasıl girer..... Onca delik varken bunu  buraya girmesi imkansız'' diyebilir.

Bu gerçeği değiştirmez. Başka bir deliğe girseydi ölü olacaktın ve bunu söyleyemeyecektin.

Yada unut bunu. 

Matematiksel olarak, evrenin bu şekilde oluşma olasılığını tanrıyı yok saysan bile 0 yapamazsın. ''Asla imkansız olmayacak''

Olasılık adına deist düşünce öldü....

Tarihe bak.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

bu top deliklerden birine girecekti delik sayısını istediğin büyüklükte bir sayıyla ifade edebilirsin. Ne kadar çok delik, o kadar zayıf olasılık ama top deliğe girecek. 

Bu gerçeği değiştirmez. Başka bir deliğe girseydi ölü olacaktın ve bunu söyleyemeyecektin.

Olayı bu kadar basite indirgeyemezsin. Sana indirgenemez kompleksliği hatırlatırken aklıma bir de şöyle bir şey geldi. Topların hangi deliğe girdiğini düşünürken ışığı simüle eden parçacıkların grişim deseni oluşturması deneyini biliyor musun? Işık parçacık mıdır, yoksa dalga mıdır? Bu sorunsalda cevap her ikisi de. Çünkü her iki delikten de geçebiliyor. Kuantum dünyasında işler çok daha karmaşıktır ve böyle kompleks bir yapının özellikle de zibilyon adet sicimden oluşan evrenin bir noktasında canlılığı oluşturması için çeşitli sebepler olmalıdır. Bunlara tesadüf der geçersen bu kuralları ve örüntüyü asla kavrayamayacaksın.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Sana indirgenemez kompleksliği hatırlatırken aklıma bir de şöyle bir şey geldi. Topların hangi deliğe girdiğini düşünürken ışığı simüle eden parçacıkların grişim deseni oluşturması deneyini biliyor musun? Işık parçacık mıdır, yoksa dalga mıdır? Bu sorunsalda cevap her ikisi de. Çünkü her iki delikten de geçebiliyor. Kuantum dünyasında işler çok daha karmaşıktır ve böyle kompleks bir yapının özellikle de zibilyon adet sicimden oluşan evrenin bir noktasında canlılığı oluşturması için çeşitli sebepler olmalıdır. Bunlara tesadüf der geçersen bu kuralları ve örüntüyü asla kavrayamayacaksın.

Çift yarık deneyini biliyorum. Zamanında konusunu da açtım tartışmasını da yaptım hemde burada. 

Ama bu konu seni kurtarmaz. Kuantum zaten olasılıklar üstünden çalışır ki bu önemli değil. Çünkü bu ''bilinebilirlikle'' ilgili bir konu. Ne demek istedim ? Yani bir elektronun konumunu belli bir olasılıkla tayin ediyorsak bu bizim sorunumuz. Bizim ölçüm gücümüzle ilgili bir bilinebilirlik durumu. Bu elektronun nerede olduğu gerçeğini değiştirmez. 

Işık dalga mıdır? parçacık mı ? Yoksa her ikisi de mi ? Hayır hiçbiri değil. Işık 3. farklı bir şeydir. Şunun gibi diyemeyeceğin bir şeydir ve konumuzla zerre ilgisi yok.

Sicimler.... Bence konuyu bulandırmanın anlamı yok. Bunlar yine konuyla ilgisi olmayan uç şeyler. Belki bilmediği yerden sallarsan haklı çıkarım diye düşünme. Bunların tartışmasını yaptım. 

Alıntı

Olayı bu kadar basite indirgeyemezsin.

Evet indiririm. Çünkü olay o kadar basit. 

Ayrıca basitten kastını da tam anlamadım. Biz anlayamayıza mı getirmeye çalışıyorsun ?

Daha karmaşık yapalım ? Top delikten girsin ama sonra başka bir delikten daha girmesi gereksin, sonra başka, sonra başka. Her seferinde girebileceği 'çok fazla' delik olsun ayrıca girmesi gerekende 'çok fazla' delik olsun. Ne fark etti ? Hiç bir şey, olasılık küçüldü ama hala bir sonuç gerçekleşmek zorunda. Zaten ondan bahsediyorum. 

Sitelerde Paylaş

Şunu da kenara bir yere koyayım. Aşa yukarı aynı şeyler hep.

Alıntı

...........................Bir tuval üzerindeki insan portresini hayal edin, herhangi bir insan. Bu tablonun doğal şartlar altında kendiliğinden oluşma olasılığı nedir. İmkansız mı ? Biz çok ama çok düşük diyelim.

Peki bir tuval üzerinde ki bir karalama için olasılık nedir ? Sağ duyunuz size olasılığın yukarıdaki bahsettiğim durumdan daha yüksek bir ihtimal olduğunu söyleyecektir.

Tuvali bir kenara koyalım ve basit bir taş parçasının oluşma olasılığını düşünelim. İki durumunda oluşma olasılığı tuval üzerindeki bir insan portresinden daha yüksek olmalı değil mi ? Aslında değil.

Özünde bu olasılıkları kıyaslamak çok zordur çünkü çok fazla değişken işin içindedir. Ama bir insan portresini özel yapan şey insan bilincidir. Olasılıklar yapıdaki insanın düşüğü düzene bağlı değillerdir. Sadece karmaşıklıkla belirlenirler. Rastgele bir karalamada ki çizilen her bir çizgi, çizilebilecek başka çizgiler düşünüldüğünde zaten imkansıza yakın bir olasılıktır. Bu yazıları yazarken bile tuşlara basma şeklim için. Binlerce imkansız olasılık gerçekleşmektedir. Hız, kuvvet, açı her biri sonsuza yakın değişken arasından seçilir.

Bir taş içinde durum farklı değil. şekil, sertlik, ağırlık her şey imkansızlıktan çıkmış birer gerçek durumdur. Haliyle bu kadar büyük bir evrende bu kadar olasılık içinde ne bir insan portresinin kendiliğinden oluşması nede bir insanın bu haliyle var olması aslında o kadar uzak ve imkansız bir düşünce değil.

Sitelerde Paylaş

Sicimler.... Bence konuyu bulandırmanın anlamı yok. Bunlar yine konuyla ilgisi olmayan uç şeyler. Belki bilmediği yerden sallarsan haklı çıkarım diye düşünme. Bunların tartışmasını yaptım

Konu bununla çok alakalıdır atomu alakalı görüyorsun ama sicimi alakasız görüyorsun peki ne diyelim.

Evet indiririm. Çünkü olay o kadar basit. 

Ayrıca basitten kastını da anlamadım. Biz anlayamayıza mı getirmeye çalışıyorsun ?

Daha karmaşık yapalım ? Top delikten girsin ama sonra başka bir delikten daha girmesi gereksin, sonra başka, sonra başka. Her seferinde girebileceği 'çok fazla' delik olsun ayrıca girmesi gerekende 'çok fazla' delik olsun. Ne fark etti ? Hiç bir şey, olasılık küçüldü ama hala bir sonuç gerçekleşmek zorunda. Zaten ondan bahsediyorum. 

Topun senin istediğin deliğe girmesi ve buna sevinmekten öte acaba neden bu deliğe girdi diye düşünmeyecek olman beni korkutuyor yoksa tartışmanın ne gereği var?

Hayır sadece tartıştığın insanlarla ilgili refleksif ezberlerin bozuluyor hepsi bu.

Tüm bunları semantik açıdan incelemen gerekir. Bunun bir anlamı olmalı...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...