Jump to content

Tanrının Olanaksızlığı

Recommended Posts

11 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Ayrıca basitten kastını da anlamadım.

"Acaba ne kadar basitiz?" sende bu sorunun cevabı var mı? Sadece atomların yada sicimlerin oluşturduğu bir kümemiyiz yoksa daha fazlası mı?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 335
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

6 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Konu bununla çok alakalıdır atomu alakalı görüyorsun ama sicimi alakasız görüyorsun peki ne diyelim.

Hayır atomu da yalnız başına ilgili görmüyorum. Biz olasılığa uzaktan bakıyoruz. Eğer gerçekleşir veya gerçekleşmez dersek zaten her şey içinde olur. 

Şimdi eline bir top al ve at bakalım düşecek mi ? Peki hiç düşmediği olacak mı ? Durum gayet Deterministik, sicimler yüzünden veya aynı anda çift yarıktan birden geçen bir tek bir foton durumu değiştirmeyecek. 

makro alemde her seferinde, 2 kere 2, 4 ediyorsa mikro alemde de her seferinde 2 kere 2 nin 4 etmesini sağlayan şeyler oluyordur (belki farklı oluyordur. Bunu bilemeyiz ama sonuç aynı)

Alıntı

Topun senin istediğin deliğe girmesi ve buna sevinmekten öte acaba neden bu deliğe girdi diye düşünmeyecek olman beni korkutuyor yoksa tartışmanın ne gereği var?

Hayır sadece tartıştığın insanlarla ilgili refleksif ezberlerin bozuluyor hepsi bu.

Tüm bunları semantik açıdan incelemen gerekir. Bunun bir anlamı olmalı...

Acaba neden girdi dediğini açıklıyoruz ya burada. 

Sen tavla oynarken karşı taraf istediği zarı atınca bunu tanrı yaptı mı diyorsun ? Bu mudur açıklama ? Yoook doğru, öyle olmuyordu. Olasılık milyarlarca kat düşük olunca tanrı yaptı diyordun... Ama o zaman bütün zarların milyarlarca kat düşük ihtimal olacağını ve bir zarın mutlaka geleceğini düşünmezsin. 

Ayrıca bu alıntı yaptığım yazıları hep ben yazdım. Hatta baksana baya özene özene yazmışım. Yani refleksif ezberlerim pek bozulmuyor. Çünkü buraya gelen her inançlı aşa yukarı aynı şeyleri söylüyor. Düzen - imkansız olasılık...... vs.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, ilahişaban yazdı:

"Acaba ne kadar basitiz?" sende bu sorunun cevabı var mı? Sadece atomların yada sicimlerin oluşturduğu bir kümemiyiz yoksa daha fazlası mı?

Ne kadar basitiz bilmiyorum. Çünkü bir referansım yok.

Zeka anlamında tüm hayvanlardan üstünüz. Bu bizi karmaşık yapmış olsun. Ancak bu referansın hayvanlar olduğunda geçerlidir. 

Çevremizdeki her şeye göre karmaşık kalıyoruz ama bu demek değildir ki karmaşığız. 

Kendini insan olarak özel görüyorsan yanılıyorsun. Hatta öyle ki bu kitlesel bir yanılgı, toplumsal bir öznellik. Toplumsal öznelliğin diğer adı nesnelliktir.

►Evet biz sadece maddeyiz. Bir madde yığını, özel olduğunu düşündürecek gerçek bir referansın yok, aslada olmayacak. 

Ben bir soru sorayım. Bu evrendeki tek gerçek ve var olan şey sadece sen olsaydın. Yine karşmaşık olur muydun ? Özel olur muydun ? 

Özel olduğuna ve karmaşık olduğuna nasıl karar verecektin ?

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Hayır atomu da yalnız başına ilgili görmüyorum. Biz olasılığa uzaktan bakıyoruz. Eğer gerçekleşir veya gerçekleşmez dersek zaten her şey içinde olur

Şimdi eline bir top al ve at bakalım düşecek mi ? Peki hiç düşmediği olacak mı ? Durum gayet Deterministik, sicimler yüzünden veya aynı anda çift yarıktan birden geçen bir tek bir foton durumu değiştirmeyecek

makro alemde her seferinde, 2 kere 2, 4 ediyorsa mikro alemde de her seferinde 2 kere 2 nin 4 etmesini sağlayan şeyler oluyordur (belki farklı oluyordur. Bunu bilemeyiz ama sonuç aynı)

Burada atom yada sicim farkını şu nedenle özellikle vurguluyorum. Bir atom ali iken bir atom veli olabiliyor ama sicimlerin hepsi şaban bu açıdan ele alındığında burada gizlenmiş bir düzen var. Enerji aleminde gerçekleşen hangi tür bir kaos böyle birbirleriyle özdeş ve aynı olan bir düzen yaratabilir. Bunun bir anlamı olmalı...

7 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Acaba neden girdi dediğini açıklıyoruz ya burada. 

Sen tavla oynarken karşı taraf istediği zarı atınca bunu tanrı yaptı mı diyorsun ? Bu mudur açıklama ? Yoook doğru, öyle olmuyordu. Olasılık milyarlarca kat düşük olunca tanrı yaptı diyordun... Ama o zaman bütün zarların milyarlarca kat düşük ihtimal olacağını ve bir zarın mutlaka geleceğini düşünmezsin. 

Ayrıca bu alıntı yaptığım yazıları hep ben yazdım. Hatta baksana baya özene özene yazmışım. Yani refleksif ezberlerim pek bozulmuyor. Çünkü buraya gelen her inançlı aşa yukarı aynı şeyleri söylüyor. Düzen - imkansız olasılık...... vs.

Bunu sadece ihtimalle açıklayan sensin biz ise ihtimalin zorluğundan yola çıkıp bunun gerçek sebeplerini sorguluyoruz. Arada çok fark var. Sadece tesadüf deyip yapıdaki düzene, örüntüye ve kurallara ketum davranan sensin bizler değiliz.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Burada atom yada sicim farkını şu nedenle özellikle vurguluyorum. Bir atom ali iken bir atom veli olabiliyor ama sicimlerin hepsi şaban bu açıdan ele alındığında burada gizlenmiş bir düzen var. Enerji aleminde gerçekleşen hangi tür bir kaos böyle birbirleriyle özdeş ve aynı olan bir düzen yaratabilir. Bunun bir anlamı olmalı...

İşte bak, bir anlamı olmalı diyorsun. Deliklere bakıp yok canım onca delik var bu buraya giremezdi bir anlamı olmalı diyorsun. Bunun sicimle bir alakası yok ki. Onlar işin içine katman sadece kafa karıştırıyor. Sonucu değiştirmiyor. Sicimler '''düzen oluşturmasaydı''' da deliklerden biri.

Alıntı

Bunu sadece ihtimalle açıklayan sensin biz ise ihtimalin zorluğundan yola çıkıp bunun gerçek sebeplerini sorguluyoruz. Arada çok fark var. Sadece tesadüf deyip yapıdaki düzene, örüntüye ve kurallara ketum davranan sensin bizler değiliz.

En azından tesadüf diyecek cesaretim var. 

Kendimi ve varlığımı özel de görmüyorum. Üstelik buna birde doğma şansımı da eklersem (malum diğer spermler başaramadı) Senden biraz daha 'fazla' özel görmüyorum sanırım. 

Bu olasılık neredeyse imkansız diyip tanrı yaptı demek sorgulamak değil. Tanrı yapmış olabilir dersen problem yok ama bu durumda agnostikliği kabul etmen gerekir. 

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Ben bir soru sorayım. Bu evrendeki tek gerçek ve var olan şey sadece sen olsaydın. Yine karşmaşık olur muydun ? Özel olur muydun ? 

Özel olduğuna ve karmaşık olduğuna nasıl karar verecektin ?

Canlılar yaratarak bana ulaşıp ulaşamayacağına bakardım ve çeşitli şekillerde onlarla iletişim kurarak rehberlik ederdim. Ne kadar unique olabileceğim aklımın bir köşesini kemirip duracağı için bunun olmasını muhtemelen isterdim. Bana kalırsa canlılar için böyle bir süreç hiç kolay olmazdı. Zaten evreni yaratma amacım da bu olduğu için sebebi sadece canlılar değil. 

Şunu da ekleyeyim öznel olarak tanrı olamazsınız sonsuz zekaya sahip muhteşem bilinci öznel olarak deneyimleyemez sadece bunun bir parçası olabilirsiniz. Sanırım tinsel öğretilerde ondan geldik yine ona döneceğiz ifadesi evrenin değişim ve dönüşümünün yine tanrı olacağına yönelik bir atıftır. Yüzbinlerce yıl öncesinden bunu öngörebilmişler ve bunlar çeşitli şekillerde bize ulaşmıştır.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Bu olasılık neredeyse imkansız diyip tanrı yaptı demek sorgulamak değil. Tanrı yapmış olabilir dersen problem yok ama bu durumda agnostikliği kabul etmen gerekir.

Tanrı yapmış olabilir durumundan daha fazla argümana sahip olma durumunu en iyi hangi teolojik görüş açıklar. Bimediklerimi ayaklarımın altına bildiklerimi başımın üzerine koysam. Bildiklerim içinde tanrıya gönderme yapan durumların bilmediklerimin içinde ne kadar fazla olabileceğini merak edip dururdum. Öyle ya yükselmek gerek...

tarihinde ilahişaban tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Canlılar yaratarak bana ulaşıp ulaşamayacağına bakardım ve çeşitli şekillerde onlarla iletişim kurarak rehberlik ederdim. Ne kadar unique olabileceğim aklımın bir köşesini kemirip duracağı için bunun olmasını muhtemelen isterdim. Bana kalırsa canlılar için böyle bir süreç hiç kolay olmazdı. Zaten evreni yaratma amacım da bu olduğu için sebebi sadece canlılar değil. 

Şunu da ekleyeyim öznel olarak tanrı olamazsınız sonsuz zekaya sahip muhteşem bilinci öznel olarak deneyimleyemez sadece bunun bir parçası olabilirsiniz. Sanırım tinsel öğretilerde ondan geldik yine ona döneceğiz ifadesi evrenin değişim ve dönüşümünün yine tanrı olacağına yönelik bir atıftır. Yüzbinlerce yıl öncesinden bunu öngörebilmişler ve bunlar çeşitli şekillerde bize ulaşmıştır.

Aslında tanrı amacı güden bir soru değildi. Sadece karşılaştıracak bir şey kalmadığı zaman özel olacağına karar veremeyeceğini ve özel - ayrı olmak kavramının ortadan kalkacağını söylemek istedim. Yani bizim özel olmamız yine bizim kendi yargımız. Temelsiz ve yanlış. 

Yinede sadece senin olman evren olman anlamına gelecekti. Çünkü senden başka bir şey yok. Buda evrenin sen olduğu anlamına gelir. Karmaşıklık da burada patlar. Bir şeyin karmaşık olduğuna karar vermek için karmaşık olmayan bir şey gerek ama yok. Buda aynı şekilde insan ve yaşam adına karmaşıklık duygumuzun bize özel olduğunu. Temellendirilemediğini gösterir. 

Bunları yazmamın sebebide bu yönde düşüncen olduğunu  görmemdi. 

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Tanrı yapmış olabilir durumundan daha fazla argümana sahip olma durumunu en iyi hangi teolojik görüş açıklar. Bimediklerimi ayaklarımın altına bildiklerimi başımın üzerine koysam. Bildiklerim içinde tanrıya gönderme yapan durumların bilmediklerimin içinde ne kadar fazla olabileceğini merak edip dururdum. Öyle ya yükselmek gerek...

Burada ben bütün bildiklerimi başımın üzerine koyuyorum ve bilmediklerim ayaklarımın altında kalıyor. Sizler bildikleriniz içerisinden tanrıya gönderme yapmayanları doğru olarak kodluyor ve öyle ilerliyorsunuz ve bir gün bir bakacaksınız tanrıya gönderme yapan bildikleriniz ile bilmediklerinizin toplamını ayaklarınızla ezdiğinizi fark edip bundan çok utanacaksınız. Çünkü ben anlam arıyorum. Siz ise anlamdan kaçıyorsunuz ve bildiklerinizde bir anlam bulmamıza sinirleniyor ve anlamsız olanlarla yola devam etmeyi seçiyorsunuz. Bunun sonu ise nihilizmdir. Kaçınılmaz olarak budur. Benim öğrenme hevesim içerisinde tüm öğrendiklerimi tek potada birleştirebileceğim ve sentezleyebileceğim çok anlamlı bir projem var. Bu öğrendiklerimi pekiştirmemi ve bana daha kaliteli bir öğrenme süreci sağlarken sizler bölük pörçük sağda solda kalmış bilgi parçalarını bir araya getirip bundan bir anlam çıkaramayacaksınız bunu yaptığınız anda teolojik görüşünüz değişmiş  olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Yazın biriniz bu gece son cümleyi söyleyen ben olmayayım ayrıca özel olmayışınıza anlam yükleyip cenneti de garantilediniz nasıl olsa orada devam ederiz bu muhabbete ama önce şu tartışmayı daha bir ilerletelim ve bir sonuca varmaya çalışalım en sonuna bir swot analizi koyup tanrıya gönderme yapan durumların pozitif ve negatif olan durumlarını değerlendirelim. 

Bize göre

Tanrı vardır Çünkü

Tanrı vardır - Faydası Zararı (Düşüncesinin ve bizzat zatının)

Size göre

Tanrı yoktur - Çünkü

Tanrı yoktur - Faydası - Zararı (Düşüncesinin ve bizzat olmayan  zatının)

Böyle bir sonuç tablosu yapıp birleştirelim.

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, ilahişaban said:

Yazın biriniz bu gece son cümleyi söyleyen ben olmayayım ayrıca özel olmayışınıza anlam yükleyip cenneti de garantilediniz nasıl olsa orada devam ederiz bu muhabbete ama önce şu tartışmayı daha bir ilerletelim ve bir sonuca varmaya çalışalım en sonuna bir swot analizi koyup tanrıya gönderme yapan durumların pozitif ve negatif olan durumlarını değerlendirelim. 

Bize göre

Tanrı vardır Çünkü

Size göre

Tanrı yoktur - Çünkü

Aslında bu konuyu ayrıca tartışmak lazım...

Yani niçin tanri konusunu önemsemeli ve tartismaliyiz...

Tanrı yoksa yahut var ama bizimle ilgisiz ise yahut bizimle ilgili olsa bile adaletsiz ise bence boşuna zaman kaybetmeyi bırakalım ve onu hiç düşünmeyelim ...

Ama var ise ve bizimle ilgili ise o zaman hakkında konuşup tartışmanın gereği var ...

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, ilahişaban yazdı:

Burada ben bütün bildiklerimi başımın üzerine koyuyorum ve bilmediklerim ayaklarımın altında kalıyor. Sizler bildikleriniz içerisinden tanrıya gönderme yapmayanları doğru olarak kodluyor ve öyle ilerliyorsunuz ve bir gün bir bakacaksınız tanrıya gönderme yapan bildikleriniz ile bilmediklerinizin toplamını ayaklarınızla ezdiğinizi fark edip bundan çok utanacaksınız. Çünkü ben anlam arıyorum. Siz ise anlamdan kaçıyorsunuz ve bildiklerinizde bir anlam bulmamıza sinirleniyor ve anlamsız olanlarla yola devam etmeyi seçiyorsunuz. Bunun sonu ise nihilizmdir. Kaçınılmaz olarak budur. Benim öğrenme hevesim içerisinde tüm öğrendiklerimi tek potada birleştirebileceğim ve sentezleyebileceğim çok anlamlı bir projem var. Bu öğrendiklerimi pekiştirmemi ve bana daha kaliteli bir öğrenme süreci sağlarken sizler bölük pörçük sağda solda kalmış bilgi parçalarını bir araya getirip bundan bir anlam çıkaramayacaksınız bunu yaptığınız anda teolojik görüşünüz değişmiş  olacaktır.

Bu dikkate alınası bir benzetme değil. 

Sen benim karşıtımsın. Eğer iddialarım yüzünden ezileceksem sende ezilirsin. 

Çünkü ben anlamsızlık aramak üzere manipüle isem sende anlam aramak üzere manipülesin. 

Ben anlamdan kaçıyorsam sen anlamsızlıktan kaçıyorsun. 

►Bunun sonu nihilizm olabilir, ama belkide olmaz bu kişiye bağlı. Yinede benim nihilist bir yapım olduğu forumda bilinir. Bu konu ayrıca girilebilecek ayrıntılı bir konu. 

Ayrıca ekliyorum. Yanılıyorsun, tarih tanrının olmadığı kesin olarak yüzümüze çarpıyor. Anlam arama çaban bin kendini kandırmaktan başka bir şey değil. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, ilahişaban yazdı:

Bize göre

Tanrı vardır Çünkü

Size göre

Tanrı yoktur - Çünkü

Ben buralardayım. Acelemiz yok, soruları da fırsat bulunca uzun uzun cevaplarım. 

Alıntı

özel olmayışınıza anlam yükleyip cenneti de garantilediniz

bu kısmı ise anlayamadım ?

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, ilahişaban yazdı:

Madem bu konuda sonuç almanız hoşunuza gidecek maymunların oluşturduğu kelimelerden büyük sesli uyumuna uyanlar için o maymunu yiyecekle ödüllendirin hatta oluşan öbek Türkçe bir kelimeye tekabül ettiğinde aynı ödülden iki adet verin ve hatta peş peşe iki kelime yazarsa dört ödül verin vb.

Burada gördüğünüz gibi bunun sonuca ulaşabilmesi için bir mekanizma bir düzen gerekiyor. Verdiğimiz bu teoremde (sonsuz maymunlar teoremi) sonuca ulaşmak imkansız diyor. Buradan okuyup aydınlanabilirsiniz.

https://www.matematiksel.org/rastlantilar-sonsuz-maymun-teoremi/

Evrim’in birikimli seçilim mekanizması, bireylere avantaj sağlayan kazanımların seçilerek bir sonraki nesillere aktarılmasını ve böylece türün rekabet şansının artmasını sağlar, yani yazıda verilen örnek sizin iddianızın aksine gerçekleri yansıtmaktadır, yeterli süre verildiğinde tek bir şempanze bile bu teknikle anlamlı yazılar çıkarabilir, kaldı ki milyonlarca şempanze milyonlarca yılda birikimli seçilim mantığını kullanarak insanlık tarihini bile yazabilir.

10 saat önce, ilahişaban yazdı:

Bunu ise sadece 4 harfli bir kelime için söylüyor.

N çeşitte Avakado sayısı kadar atomun. Oluşturabileceği bir o kadar sayıda bileşiğin bir araya gelerek canlı oluşturabilmesi olasılığını ifade eden bir sayıyı daha önce duymuş muydun?

1010123

https://evreninvarolusu.wordpress.com/tag/olasilik/

Olasılığın düşük olması imkansız olması anlamına gelmiyor, örneğin sen hiç dünyada bulunma ihtimalin nedir düşündünmü? kendi olma olasılığın? işte bunun ihtimali: 102.685.000

anlamanı kolaylaştırmak için şöyle örnekleyelim, bu sayı 2 milyon insanın bir araya gelerek her birinin 1 trilyon yüzlü zarı atması gibi.. Her biri bir zar atar ve bütün atılan zarlar birebir aynı sonucu verir. Örneğin zar 1 trilyon yüzlüyse zarların her biri 867.898.346.099 sayısı gelecek şekilde yere düşer.. İşte senin dünyada bulunma şansın budur, yani pratik olarak SIFIR..

Çok büyük olasılıkla bulunduğumuz evren türünün tek örneği değil. Bizim evrenimiz gibi sayısız evren bir gazoz şişesi içindeki baloncuklar gibi ortaya çıkıp geri kayboluyor. 
Bu evrenlerde fizin kuralları dahi kendilerine has olabilir, kiminde bu kurallar maddenin, yıldızların, gezegenlerin oluşumuna izin veriyor belki kimisinde madde bile oluşamıyor, soğuk, karanlık bir proton çorbası olarak kalıyor, bu muazzam sayıda evrenler arasında bizimki gibi canlılığa imkan tanıyan evrenler bulunması hiç de olasılık dışında olmaz..

Kısaca tanrı saçmalığına ihtiyacımız yok..

Sitelerde Paylaş
On ‎11‎.‎10‎.‎2018 at 08:02, ilahişaban yazdı:

doğruyu söylüyorum.

Öyle söylüyorsan öyle olduğunu varsaymamız yerinde olur. Ama aksi belirtileri gözardı edemeyiz. Aksi belirtiler nedir, gerçek ve bilinçli deistler tanrı konusunda diretmezler. Tanrı hayatlarında önem verdikleri bir unsur değildir. Deizmin doğasının da mantıken böyle olması gerekiyor. Etkisiz bir tanrıya neden önem veresin ki? Önem vermek tam deist olunmadığının, teizmin etkisinin hâlen devam ettiğinin kanıtıdır.

Daktilo maymunlar teorisi de Boeing 707 teorisinden farklı bir önesürüm değil. İçinde mutasyon, doğal seçilim kavramları olmayan, bu yüzden evrim ile alakası bulunmayan önesürümler bunlar.

Protein kendi kendine kodlanamıyor, bu olanaksız da tanrı nasıl kendiliğinden zaten zeki ve güçlü, bu yeteneklere sonsuzdan beri kendiliğinden nasıl sahip, proteine yüksek şansı layık görmeyip tanrıya olanaksız yetenekleri atfetmek niye tereddütsüz bu kadar kolay, bunu da açıklayamıyorsunuz.  

Evrimleşmiş ve oluşmuş bir tanrı öne sürmek ise soruna makyaj yapmak, bunu biliyorsunuz. Böyle bir makyaja hiç ihtiyaç yok ve yararı yok bunun. Bu tamamen lüzumsuz bir önesürüm. Bizden hiç bir farkı olmayan bir tanrıyı ne yapacağız da? Olsa ne olmasa ne? Biz de oluruz bir tanrı!

Sitelerde Paylaş

Bir konu da şu ki; evrim gezegenimizin 3,5 milyar yıllık canlı geçmişi ile sınırlı da olmayabilir. Bu süre bile havsalamızın kavrayamadığı çok korkunç uzun bir süre aslında. 3,5 deyip bir de milyarı telaffuz etmek dile çok kolay gelse de...

Carl Sagan'ın bir anlatımı vardır. Bir konferansta bir dinleyici "güneş beş milyon yıl sonra kızıl deve dönüşecek mi dediniz?" diye sormuş. Sagan "hayır beş milyar yılda" diye düzeltmiş. Dinleyici "tanrıya şükür beş milyon yıl olarak anlamıştım" demiş!

Beş milyon yılı da beş milyar yılı da zihin kavramaktan acizdir. Buna rağmen evrimin limiti bu olmayabilir. Başta hayat evrende yayılabilir. Bu olasılık limiti artırır, bu bir. İkincisi de çoklu evrenler kuramı. Bunun limit artırımında ise bir sınır yok. Karadeliklerin bilgiyi yok etmediği varsayımı da düşünülürse evrenlerin canlılar gibi kalıtımı olabilir.

Yani kısacası tanrı, alternatifsiz bir kuram kesinlikle değil. Olanaksız bir kuram olması bir yana. Tanrı olanaksız diye olanaksızlıkta saplanıp kalmıyoruz. Olası başka kuramlar çok. Hepsi de tanrıdan daha olası. 

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Ben buralardayım. Acelemiz yok, soruları da fırsat bulunca uzun uzun cevaplarım.

7 saat önce, kirec yazdı:

Aslında bu konuyu ayrıca tartışmak lazım...

Bunun için yeni bir başlık oluşturdum. Daha sistematik olması için sorular baştan oluşturuldu dilersen katılabilirsin. Herkes katılabilir. Soruları cevapladıktan sonra başkalarının sorulara verdikleri cevapları eleştirebilirsin.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, democrossian yazdı:

Yani kısacası tanrı, alternatifsiz bir kuram kesinlikle değil. Olanaksız bir kuram olması bir yana. Tanrı olanaksız diye olanaksızlıkta saplanıp kalmıyoruz. Olası başka kuramlar çok. Hepsi de tanrıdan daha olası.

Oluşturabileceğin bütün kuramlara tanrı savı dahil edilebilir. Tanrı var ve öyle şeklinde her bir kuramın için tanrı var ve öyle opsiyonu eklenebildiği için tanrı savı birinci sırada gelmeli diye düşünüyorum. Eğer sen böyle düşünmüyorsan tanrı savını ilave edemeyeceğim en az 3 adet kuramdan bahsedebilir misin?

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, ilahişaban yazdı:

özel olmayışınıza anlam yükleyip cenneti de garantilediniz

Bir saat önce, Sütlü Kase yazdı:

bu kısmı ise anlayamadım ?

Anlamayacak bir şey yok ateist kafası :) Bu egosal durumu eleştiren ateistin vardığı şu sonuca gönderme yapıyor. "Ben özel olmadığımı düşündüğüm için bir teistten yada deistten daha fazla cenneti hak ediyorum." gibi bir şey. Her ateist en az bir kere aklından böyle bir şey geçirmiştir. Çok fazla takılma :D 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, ilahişaban yazdı:

tanrı savını ilave edemeyeceğim en az 3 adet kuram

Tanrıyı hiç bir kurama eklemlemeye gerek yoktur. Tanrı, tam ve net bir lüzumsuzluktur.

Son klasik determinist ve modern determinizme tanrıyı yok sayarak, onun yerine demon kavramını koyarak kapı açan Laplace, Napoleon ile konuştu. Napoleon ondan nedenselliği açıklamasını istedi. Nedir bu determinizm dediğin meret, açıkla bakalım dedi yani. Laplace anlatmaya başladı. Napoleon sözünü kesti. "Uzatma, tanrı nedenselliğin neresinde?" dedi. Laplace "hiç bir yerinde" dedi. "Hiç bir varsayımımız için tanrıya gereksinimimiz yoktur!" 

Napoleon olasılıkla tanrının ilk neden olduğunu söylemesini (klasik determinizm) beklemişti ama Laplace bu beklentiyi yerine getirmedi. Buna rağmen tanrı yerine demon varsayımını koyması onu yine de klasik determinist yapıyor. Modern determinizm tanrıyı da demon'ı da reddeder. Fakat modern determinizme tanrıyı yok saymakla kapıyı açma onuru Laplace'a aittir.

Tanrı yerine demon'ı koymak teizmin ezeli ebedi kadiri mutlak tanrısının yerine evrimleşen oluşmuş bir tanrı iddiası koymak gibi. Kele merhem olmaz. Bunun yararı sıfır. Ama Laplace çok büyük bir determinist, bu onu küçültmez. İlke imza atmak şerefi bambaşka bir onurdur. Bir ilke imza atmak önemlidir, böyle büyük kapsamlı konularda onurdur.

Farabi zamanının çok büyük bir düşünürüdür ama net şekilde klasik deterministtir. Bu da onu küçültmez, onun zamanında determinizm devrim bir fikirdi. Demokritos'un hayata dönmesi, reenkarne olması gibi olağanüstü bir olaydı.

Yani bu, tekerleğin icadının zamanında önemsiz bir buluş olmaması, günümüz için basit olmakla birlikte zamanı için devrim olması gibi. Buhar makinesi endüstri devrimleri serisini başlattı yani, çok mu müthiş icat, bugün için değil. Ama zamanı için öyleydi. Bugün buhar makineli otomobil yapsan gülerler yani. Ama zamanında, atsız kendi giden bir araç mucize gibiydi. Sonrasında petrol yakan motorlar da bir devrimdir. Böyle gider...

Şimdi ucuz, bol ve depolanabilir, tükenmez, yenilenebilir elektrik devriminin peşindeyiz. Kurşun, nikel kadmiyum ve lityum iyon bataryalar bizi kesmedi. Yeni bir batarya icat etmeliyiz ve bunun için çok çalışılıyor. Endüstri 5.0 için bu da şart. 

Kimi enerjiyi havadan almayı başarmamız ve Tesla'nın rüyasını gerçekleştirmemiz gerektiğini söylüyor. Tesla buna kafayı çok takmıştı. Gözü geçmişte yaptığı onca icadı hiç görmüyordu. Hepsi gözünde sıfırdı, patentlerini başkaları tepe tepe kullanabilirdi, hiç sorun yoktu. Bunu başarmalıydı. Başaramayacağını anladığında, bunu başarmaya ömrünün yetmeyeceğini anlayınca hayata küstü. Hayatını güvercinleri besleyerek ve onları severek, kendini onlara adayarak noktaladı. Güvercinleri çok seviyordu. Tesla en sevdiğim ve saygı duyduğum insanlar arasında yerini almıştır. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...