Jump to content

Tanrının Olanaksızlığı

Recommended Posts

21 dakika önce, democrossian yazdı:

Tanrıyı hiç bir kurama eklemlemeye gerek yoktur. Tanrı, tam ve net bir lüzumsuzluktur.

Bu cümleden sonrası çarşamba pazarı gibi, savını destekleyen cümleler değiller. Bu nedenle bu senin görüşün olabilir fakat nedenselliğiyle açıklayıp felsefenin ve bilimsel düşüncenin ilkeleriyle desteklemen gerekir. Bunu şu ana kadar yapan olmadı. Dinler ile ilgili çok şey söylendi tanrı inancının kaynağıyla ilgili korku temelli bir çok açıklama getirildi fakat olmadığına kanıt içeren bilim literatüründe bir kaynak yoktur. Ontolojik soguların çok net cevabını veren bilimsel bir açıklama da yoktur. Olduğunu söylemek sadece fantezi olabilir. İşte ben böyle her türlü fantezinize tanrı savını ilave edebilirim. Siz de gıkınızı çıkaramazsınız. Çünkü nedensel ilkelere göre her şeyin sebebi olan bir yere varmanız gerekir ve tanrı aynı zamanda bu nedenselliğin en sonundaki sonuç da olabilir. Dolayısıyla tanrı evrenin değişim ve dönüşümünün nedeni ve sonucudur gibi bir tanımdan sonra daha anlamlı olabilir. Bu zaman kavramı dışında kendine daha fazla anlam bulabilir. Bir kenruya yada yanruya ihtiyaç kalmadan her şeyi açıklayabilir.

tarihinde ilahişaban tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 335
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 dakika önce, ilahişaban yazdı:

çarşamba pazarı gibi

Bu senin saçma sapan ve uyduruk, temelsiz bir sallaman. Çarşamba pazarını andırır hiç bir durum yok benim anlatımımda. Anlamak isteyene gayet düzgün bir anlatım. Anlamak istemeyen çarşamba pazarına da gider perşembe pazarına da, orasına ben karışmam. Ben gayet net ve açık anlattım. Laplace de çok önemli, kilit taşı bir düşünür, bunu vurgulamış. Anlatımımı ona da dayandırdım. Gayet düzgün ve açık bir anlatım oldu. Anlayana ve anlamak isteyene. Bu seni kapsamıyor. Sen ya sahte deistsin, senden deist bile olmaz, ya da takıntılı, tanrıdan özgür olamayan bir köle, bir zombisin. Senin için yapılacak bir şey olmayabilir. 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, democrossian yazdı:

Bu senin saçma sapan ve uyduruk, temelsiz bir sallaman.

Tamam alınma hemen sadece neden sonuca dayalı daha alakalı yazılar bekliyorum. Laplace ile ilgili yazılar alakalı görünüyor araştıracağım ancak diğerleriyle ilgili bir alaka kuramadım. 

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Bunu şu ana kadar yapan olmadı.

Senin talebin nedir, belli değil. Sürekli yan çiziyorsun. Ezeli ve zaten kendiliğinden zeki ve güçlü kadiri mutlak bir tanrı olanaksız, oluşmuş ve evrimleşen bir tanrı tamamen yararsız ve lüzumsuz, ötesinde ne gibi bir açıklama istiyorsun anlaşılmıyor. Oluşmuş ve evrimleşen bir tanrı istiyorsan koy cebine git, senin olsun. Sana balta girmemiş bir ormanın derinliğinde Pan yok bak diye seni ormana götürüp gösterecek halimiz yok. Denizin derinliğinde saklanan bir Poseidon yok diye seni denizaltıya koyup indirecek halimiz de yok. Bunlar varsa sen kanıtlayacaksın. Tıpkı kanatlı atlar ve alev püskürten ejderhalar varsa veya vardıysa fosillerini bari göstermen gerektiği gibi.

Sitelerde Paylaş

Felsefenin nedensellik ilkesi gereği tanrı vardır. Varsayı olarak tanrıyı tanımlamışlar ve çok yakın bir tarihe kadar dünya bu varsayım üzerine kuruluydu. Şimdi dini inançları saçma bulanlar anti-teist yada ateist olabiliyor fakat tanrı savı dinlerin egemenliğinden kurtulabilirse ontoloji ve daha bir çok bilim dalında araştırma konusu olarak kendine yer bulabilir. Aslında mükemmel bir teoridir ve gereklilikler üzerinden kanıtlanabilir. Bunu şu an yapamıyor olsak da bir gün mutlaka yapılacaktır. 

Sitelerde Paylaş

Determinizme gelirsek; determinizm sürekli ve düzenli kendini sınayan bir düşüncedir. Bunu sürekli, kesintisiz ve acımasız, yansız bir özeleştiri ile yapar. Nasıl yapar, determinizmi ihlal eden, yani indeterminist bir kanıt arar.

Determinizme yöneltilen başat eleştiri, güneşin her gün doğudan doğup batıdan batmasının, bunun yarın da böyle olacağı anlamına gelmediği, fakat bu hep bu şekilde gerçekleştiği için yarın da öyle olacağını varsaydığımızdır. Bu iddianın iki biçimi vardır: Aslında ikisi de aynı kapıya çıkar. Heisenberg'in ortaya attığı belirsizlik ilkesi uyarınca yarın güneşin battığı yerden doğmaması için bir neden aslında yoktur. Bunun hiç bir nedeni olmadığı halde yine de doğudan doğması beklenir ve doğar da. Ama ertesi gün yine batıdan doğmaması için hiç bir neden yoktur. İkincisi ise tanrı dilerse güneşi yarın batıdan doğdurabilir!  

Determinizmin buna yanıtı açık ve nettir: Güneşin bugün doğudan doğmasının nedenleri vardır, eğer yarın batıdan doğacaksa bunun da nedenleri olmalıdır. Öyle tanrı diledi filan diye bir şey değişmez. Tanrının dilemesi zaten tamamen uyduruk ve saçma bir söylemdir. Nedenselliğin dışında öyle nedenselliğe hükmedecek tanrı filan diye saçma sapan bir zırva yoktur. 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, democrossian yazdı:

Bu klasik determinizm. Bu bitti, Laplace bunu çöpe atalı çok oluyor.

Laplace'i tebrik etmek lazım belki o dönemde böyle bir karşı görüş için çok cesur olmak gerekir fakat Laplace dedi diye bu doğru olamaz öyle değil mi? Felsefede kendine yer bulmuş olabilir ancak her dediği doğru olacak diye bir kaide yok. Tanrı kendini belki çok daha fazla gizliyordur belki onu bilimsel olarak milyon yıldan sonra bulabileceğiz fakat Occam'ın usturasının gerektirdiği ölçüde yerine konan daha basit ve tutarlı başka bir teori yoktur. Bunu siz de kabul edin. Bu teori hem ontolojik olarak tüm varlığın varlığının nedenini açıklamalı hem de insan ile ilgili sorabileceğimiz bu kadar soruya cevap verebilmelidir. Böyle başka bir teori yoktur.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, ilahişaban yazdı:

daha basit ve tutarlı başka bir teori yoktur.

Tanrının bir teori olmadığını anlayamadın. Olanaksız teori olmaz. Evrimleşen bir şeye tanrı adını takmak olanaklı ise de gereksiz. Bu başka bir şey. Tanrının yerleşik tanımı belli. Bu tanımı değiştirmek kavram kargaşasına yol açar. Tanrı ezelden beri değişmedi, hep olduğu gibiyse bu olanaksız. Yok evrimleştiyse buna niye tanrı diyelim ki? Buna başka bir isim bulacaksın, onu da ahana işte bak bu diye gösterdikten sonra o da...

Bunda anlamayacak bir şey göremiyorum.

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, ilahişaban said:

Laplace'i tebrik etmek lazım belki o dönemde böyle bir karşı görüş için çok cesur olmak gerekir fakat Laplace dedi diye bu doğru olamaz öyle değil mi? Felsefede kendine yer bulmuş olabilir ancak her dediği doğru olacak diye bir kaide yok. Tanrı kendini belki çok daha fazla gizliyordur belki onu bilimsel olarak milyon yıldan sonra bulabileceğiz fakat Occam'ın usturasının gerektirdiği ölçüde yerine konan daha basit ve tutarlı başka bir teori yoktur. Bunu siz de kabul edin. Bu teori hem ontolojik olarak tüm varlığın varlığının nedenini açıklamalı hem de insan ile ilgili sorabileceğimiz bu kadar soruya cevap verebilmelidir. Böyle başka bir teori yoktur.

Bu tanrı neden kendini çok gizliyor? Korkuyor mu, çekiniyor mu, çok mu çirkin ve iğrenç, açığa çıkarsam herkes benle dalga geçer diye bir kompleksi mi var?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, democrossian yazdı:

Yok evrimleştiyse buna niye tanrı diyelim ki?

Benim söylediğim çok daha farklı sen tam anlamadın. Aslında tanrının kendini yaratma sürecini gözlemliyoruz ve aslında zamanın dışında yarattı bitti ve bizler bu sürece tanıklık ediyoruz.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Bu tanrı neden kendini çok gizliyor? Korkuyor mu, çekiniyor mu, çok mu çirkin ve iğrenç, açığa çıkarsam herkes benle dalga geçer diye bir kompleksi mi var?

Muhtemelen otistik ve ucube. Hani fantastik filmlerde de olur, tarihi filmlerde de vardır ve gerçektir. Kral ne tür siyaset izleyeceğini danışmak için karanlık, iğrenç kokan bir mağaraya girer ve iğrenç görünümlü kokuşmuş yaşayan ceset gibi bir kahine danışır. Kahin karanlık bir köşeden kendini göstermeden boğuk ve hırıltılı bir sesle krala ne yapması gerektiğini söyler.

Tanrı o kahinden bile beter durumda olmalı. Israrla saklanıyor ve ancak kendisi gibi otistik manyaklarla iletişim kuruyor o da bin yılda bir.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, ilahişaban yazdı:

tanrının kendini yaratma süreci

Bu da tamamen olanaksız. Bunun saçma sapan bir cümle olduğunun sen de farkındasın aslında. Nasıl kendini yaratacak? Bu en saçma ve gülünç varsayım olur. Bir tanrı olamaz dememek için eğilip bükülmedik yanınız kalmıyor!

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, democrossian yazdı:

Muhtemelen otistik ve ucube. Hani fantastik filmlerde de olur, tarihi filmlerde de vardır ve gerçektir. Kral ne tür siyaset izleyeceğini danışmak için karanlık, iğrenç kokan bir mağaraya girer ve iğrenç görünümlü kokuşmuş yaşayan ceset gibi bir kahine danışır. Kahin karanlık bir köşeden kendini göstermeden boğuk ve hırıltılı bir sesle krala ne yapması gerektiğini söyler.

Tanrı o kahinden bile beter durumda olmalı. Israrla saklanıyor ve ancak kendisi gibi otistik manyaklarla iletişim kuruyor o da bin yılda bir.

Arkadaşlar üç adet ayetel kürsi okuduktan sonra bu adama en uygun dua/bedduayı edip sonra kendisini kaderine terk edelim. Bence haddini aştı. Beddua ile ilgili kararsız iseniz özelden görüşüp bir karar verelim. Duanın gücünü görsün.

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, ilahişaban said:

Arkadaşlar üç adet ayetel kürsi okuduktan sonra bu adama en uygun dua/bedduayı edip sonra kendisini kaderine terk edelim. Bence haddini aştı. Beddua ile ilgili kararsız iseniz özelden görüşüp bir karar verelim. Duanın gücünü görsün.

Ne oldu, putuna mı dokundu? Put şimdi buna kızıp bana bir şeyler yapar mı diye korkuyorsun?

Sitelerde Paylaş

E işte şaka yaptım diye çark edecek olmana rağmen tahminimi kabak gibi ayna gibi doğruladın. Deist numarası yapan sahtekar yalancı bir muslim olduğunu söylemedim mi? Söyledim. İnkar ettin.

Niye yalan söyleyip bir de üzerine yalan söylediğini inkar ettin? Biz heralde bir şeyler biliyoruz, tecrübemiz var, muslimleri tanıyoruz, ciğerlerinin beş para etmediğini biliyoruz da konuşuyoruz. Ciğerleri beş para etse de kendilerine metelik versek! Ne ciğerleri beş para ediyor ne kendileri bir metelik ediyor! 

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, democrossian yazdı:

E işte şaka yaptım diye çark edecek olmana rağmen tahminimi kabak gibi ayna gibi doğruladın. Deist numarası yapan sahtekar yalancı bir muslim olduğunu söylemedim mi? Söyledim. İnkar ettin.

Niye yalan söyleyip bir de üzerine yalan söylediğini inkar ettin? Biz heralde bir şeyler biliyoruz, tecrübemiz var, muslimleri tanıyoruz, ciğerlerinin beş para etmediğini biliyoruz da konuşuyoruz. Ciğerleri beş para etse de kendilerine metelik versek! Ne ciğerleri beş para ediyor ne kendileri bir metelik ediyor!

Duaların kabul olmasını pozitif duygular eşliğinde inancını pekiştirip bunu visualize ederek gerçekleştirebilirsin. Bir çok kişisel gelişim kitabında da benzer şeyler yazıyor. Bilimsel olarak böyle açıklıyorum. Temiz kalpli bir müslüman böyle bir inançla seni kınar ve bu duaları okursa sizin için hiç iyi olmaz. Tanrı bizzat bununla ilgilenmeden zaten bunu mümkün kılan bir evren yaratmıştır ve dualar karşılıksız kalmaz.

Özür dilersen bu etkiden kurtulabilirsin.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, ilahişaban said:

Duaların kabul olmasını pozitif duygular eşliğinde inancını pekiştirip bunu visualize ederek gerçekleştirebilirsin. Bir çok kişisel gelişim kitabında da benzer şeyler yazıyor. Bilimsel olarak böyle açıklıyorum. Temiz kalpli bir müslüman böyle bir inançla seni kınar ve bu duaları okursa sizin için hiç iyi olmaz. Tanrı bizzat bununla ilgilenmeden zaten bunu mümkün kılan bir evren yaratmıştır ve dualar karşılıksız kalmaz.

Tam bir geri zekalı düşüncesi. Ancak senin gibi enayiler bu safsatalara inanır. Şimdiye kadar hangi dua bir boka yaramış?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...