Jump to content

Şekersiz kola zararlı mıdır?

Recommended Posts

Kendimi bildim bileli kola bağımlısıyım. İçmeden duramıyorum. Şu ana kadar sudan daha çok kola içmişimdir diyebilirim. Kolayı su niyetine içiyorum bir bakıma.

Bir ara günde tek başıma 2,5 litreyi bitiriyordum. Sonradan azalttım.

Son zamanlarda şekersiz kola içiyorum sadece. Onun tadını da daha çok beğendim. Ama içindeki aspartam denilen maddenin şekerden çok daha zararlı olduğuna dair yazılar okudum. Ne dersiniz?

Sitelerde Paylaş
On 07.10.2018 at 09:34, Ulusalcı yazdı:

Kendimi bildim bileli kola bağımlısıyım. İçmeden duramıyorum. Şu ana kadar sudan daha çok kola içmişimdir diyebilirim. Kolayı su niyetine içiyorum bir bakıma.

Son zamanlarda şekersiz kola içiyorum sadece. Onun tadını da daha çok beğendim. Ama içindeki aspartam denilen maddenin şekerden çok daha zararlı olduğuna dair yazılar okudum. Ne dersiniz?

Herşeyin fazlası bağımlılıktır ve hertürlü bağımlılık zararlıdır.

Sitelerde Paylaş
On 07.10.2018 at 09:34, Ulusalcı yazdı:

Kola içeceğine meyve ye.Atan maymun değil mi?:)

maymun.jpg

Sitelerde Paylaş

Efendim

Su içmenizi tavsiye ederim. Kola böbreklerinize zarar verebilir. Kalbinizde "extrasistol" oluşmasına neden olabilir. Bazı genetik rahatsızlıklarınızı tetikleyebilir. 

Asidik içecekler seviyorsanız 0,5L su + yarım limon suyu deneyin. Ben haftada 2-3 kere içerim. Ben de kola bağımlısıydım. Kurtuldum. 

Kola içerek hem ülkemizin milli servetini dışarıya göndermiş oluyoruz. Hem de sağlığımıza zarar veriyoruz. 

Belki haftada 1 kutu kola içilebilir. 

Ama günde 1 litre içmek bağımlılıktır. 

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Kola derken aslında tüm gazlı içeceklerin zararlı olduğu savunuluyor. Gazlı içecek derken de asitli içecek denmek isteniyor. Bunun da nedeni, suya basılan sıvı karbondioksitin asitleşmeye yol açması. Bu nedenle basınçlı kutusundan çıkan kola hızla asidini kaybeder. Bunu önlemek için de bir de fazladan fosforik asit katılıyor. Yani meyve suları da asitli ama gazlı içecekler bayağı bir asitli oluyor bu durumda. Ama zaten mide de çok asitli bir ortam.

Maden suyu alkalidir ama ona da karbondioksit basılarak içimi sırasında alkali acısı tadı azaltılmış oluyor, asitli bir tat alınması sağlanıyor. Karbondioksiti çıkınca midede alkali haline geri dönüyor ve mide asitini nötralize ediyor. Tam nötür, asit de baz da olmayan saf sudur.

Fakat mide zaten gereğinden fazla asitli ise kola o zaman zararlı olur. Peki mide normal asitliyse zararsız mı? Asit olarak zararsız olabilir ama kolanın tek zararı asitli olması değil. Kafein var. Uyarıcıların fazlası kalbi yorar. Gereksiz yere kalp ritmini hızlandırır. Kafein konmasa olmuyor mu, olur ama koyuyorlar. Kola da kahve gibi etki yapsın diye. 

Bir iddia da ki ben gerçek olduğunu düşünüyorum, kolaya tuz konması. Soğuk içildiği için önce susuzluğu giderdi sanılıp ama kısa sürede tekrar susatsın, daha çok içilsin diye. Bu iddiayı kola üreticilerinin çok ciddiye alması ve tuz içermediği garantisini kesin vermeleri, taahhüt etmeleri lazım. Kafein de şeker gibi seçenekli olmalı. Hatta fosforik asit de seçenekli olmalı. Ama fosforik asit konmazsa büyük şişe satışı biter. Açıldı mı karbondioksiti kaçmadan içilen biten küçük kola şişelerinde ancak olabilir.

Yani, 250 ml. şişede, karbonik hariç başka hiç bir tür asitsiz, kafeini azaltılmış, tuz sıfır garantili kolalar piyasaya sürülmeli. Böyle bir ürünü ben içerim. Şimdi pek isteyerek ve çok içmiyorum. Çok az ve gönülsüz içiyorum. En iyi içecek yeni sıkılmış portakal suyudur. Yaz için derin dondurucuda saklanabilir. Kabuğu ile sıkılırsa hoş da bir acılığı olur. Tonik acısını benim gibi sevenler için iyidir. Hatta daha acı olsun diye greyfurt da eklerim. En iyisi robotta kabuğuyla komple öğütmek. Kabuğunun acısı suyuna tam geçer.

Ekşiyi tatlıyı boşverin, acı gibisi yoktur! Acı kahve, acı çay, tonik... Tadını bilen bilir bunların. Esasen tatlı sevenler pek alkol de alamaz. Alkol şimdi acıdır temelde. Ama alkol de aynı şeker gibi yağ yapar. Bira göbeği denir hani... Alkolün çok azı karar. Fazlasını hiç tavsiye etmem. Portakal kabuğu esansı alkole çok yakın bir şeydir. Alkollü içki yerine kabuğuyla sıkılmış portakal suyu iyi.

Ayda yılda bir dömisek beyaz şarabın yerini tutacak bir şey yok, o ayrı. Ama ayda yılda bir... Biraz delikanlıyı bozar gibi görünse de pembe şarap da iyidir. Fransız roze... İçme de doya doya kokla! Kırmızıyı ben sevmem. Et sevenler kırmızı şarabı sever. Ben et sevmem.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kolanın yapımı için kokainin elde edildiği koka adlı bitkinin yaprakları kullanılıyormuş.Bağımlılık yapmasında onun etkisi olabilir.:)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola'nın_formülü

Asıl formül

Yayınlanan türleri içinde şeker ve yüksek miktarda fruktoz mısır şurubu, karamel boyası, kafein, fosforik asit, kokain ağacı yağı, kola cevizi, limon yağı, vanilya ve gliserinbulunduğunu söylerler. Sözü edilen şurup tarifi büyük oranda değişir. Coca-cola'nın temel kola lezzeti ve rakip kola içecekleri temel olarak vanilya ve tarçından gelir; çeşitli markalar arasında ayırt edici tatlar, portakal, misket limonu ve limon ve küçük Hindistan cevizi türü baharatlar gibi belirtilerin sonucudur. Bazı doğal kolalar ayrıca kola cevizi içerir; ama Coca-cola içermez, kimyasal testler böyle bir durumu belirlememiştir.

Coca-cola bugün için, kokain yapraklarını tıbbi kullanım amacıyla arındırmak için bir Birleşmiş Milletler yasası kullanır.

Çünkü kokain, kokain ağacı yapraklarında doğal olarak bulunur, günümüzün Coca-cola'sı "harcanmış", veya işlenmiş kokain ağacı yapraklarını kullanır, içeceği lezzetine katılmak üzere bunlar kokain çıkarma işleminden geçer. Kokain ağacının yaprakları Peru ve Bolivya gibi ülkelerden ithal edilir ve Stepan adında kimyasal bir şirket tarafından işleme tutulduktan sonra kokaini çıkarılmış kalıntılar Coca-cola'ya satılır. Bazı kişiler, bu işlemin, moleküler küçüklükteki kokain alkoloidlerinin tümünü çıkaramayacağını, bu yüzden içeceğin hâla kalıntı miktarlarda uyuşturucu içerdiğini söylerler. Coca-cola şirketi, halen Coca-cola'da var olan kokain ağacı yaprağı hakkında yorum yapmayı reddetmektedir.

Türkiye'de Antalya'da bir mahkeme davasında, Türkiye Coca-cola'daki cochineal boyasından bahsetmiştir, fakat şirket şu anda boya kullandığını yalanlamıştır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...