Jump to content
acizlerdenbiri

GENÇLER DİKKAT! Ateist nedir? Tanrı nedir?

Recommended Posts

Evrenin,sistemin akıllı bir tasarımcının ürünü olduğunu idrak etmesine rağmen çeşitli karşıt düşüncelerle akıllı tasarımcı, yaratıcı, tanrı fikrini inkar etmeye çalışana ateist denir.

Her ateist yaşamı boyunca akıllı bir tasarımcının varlığına dair bir çok delil görecek fakat ateizm akımının savunucularının da yardımları ve çabalarıyla o delillere mantıklı karşıt fikirler bulup çürütmeye çalışacaktır.

Evrim canlıların var olmasından sonra başlar ama evrenin oluşumu bundan çok daha öncedir.

Ateistler evrenin başlangıcının tesadüf olduğunu,kaotik ve karmaşadan ibaret olduğu,denge,düzen olmadığını, denge ,düzen kavramlarının kişinin bakış açısıyla alakalı olduğunu savunurlar ancak bakış açısına göre değişmesinin sebebi insanların baktıkları bir açı olmasından dolayıdır.Farklı açılardan bakılırsa farklı gözükür oysa gerçek ancak doğru açıda, tek açıdadır.Evrenin,sistemin akıllı bir tasarımcının tasarımı olduğunu gösteren milyonlarca deliller vardır, bu bakış açısı akıllı bir tasarımcının var edişi ile var olduğumuzu savunanların bakış açısıdır.

Ateistler göre canlıların birbirlerini yemesi kaotik, düzensiz bir sistemi gösterir fakat canlıların hayatta kalma, hayatını idame ettirme şartının,kuralının bu olduğu ve bunun da başlı başına bir kanun, bir düzen olduğunu bilmelerine rağmen ve yine yaşamları boyunca bir çok kez tesadüfi var oluş fikrinin mümkün olamayacağına ait düşüncelerle boğuşmalarına rağmen hayatlarını sorular, sorular ve sorularla tamamlarlar.

Tanrı ise varlığı her maddede gözükendir.

Her madde Tanrının varlığının ispatıdır.

Her madde,  5 duyu ile hissedilen, anlaşılan her madde yaratıcıya götüren bir kapıdır.

 

Ateist gelmiş ateist gidecek olan, inkarı kendine şiar edinen,Tanrı, yaratıcı fikrine tamamen kapalı hatta karşıt, düşman olan güruh dışında, bir yaratıcının var etmesi ile var olduğumuzu düşünen ama aklında soruları olan arkadaşlar, beraber tartışalım, beraber araştıralım. 

Aklınızda yüzlerce soru ile yaşayıp ölmeyin, üç beş soru ile yaşayın, o üç beş sorunun da cevapları var,cevaplarını araştıralım,bulalım ve rahatlayalım.

Hayatımızı rahat, huzurlu bir kafa ile ateist arkadaşlardan bambaşka , çok daha huzurlu bir şekilde geçirelim.

Tanrıyı, dinleri araştıracaksak " sakallıdır, cüppelidir,bilgilidir diye her karşımıza çıkandan bilgi almaya çalışmayalım. "Kertenkeleyi 1 vuruşta öldürene 100 sevap,  2 vuruşta öldürene 50 sevap"diyenler var, "erkek karısını dövmezse nasıl rahatlatacak ?" diyenler var, bunlar insanı Tanrıdan, dinden uzaklaştırır.

Ayrıca her kafadan bir ses çıktığı, herkesin kendini en iyi bilen sandığı bu tehlikeli zamanda din adına ,tanrı adına saçma sapan sözler söyleyenleri, yanlış düşünce ve uygulamalarda bulunanları örnek gösterip dini,yaratıcıyı itham edenlere, kötüleyenlere itibar etmeyelim. Unutmayalım,dine kötü örnek olanlar yanında iyi örnek olanlar, örnek alınacaklar insanlar da var.

Tanrıyı bulabiliriz,vicdanımızın sesini dinleyelim arkadaşlar.

Vicdanımızın sesini dinleyelim arkadaşlar ve Vicdanımızın sesini dinleyelim arkadaşlar.

Bizi annemizin karnında herşeyden habersizken bizi beslemeye başlayan, insanları yaratmadan önce her türlü besinini gıdasını,çeşit çeşit lezzetli 

meyvelerini tasarlayan, hazırlayan. İnsanlar traktörü icad emeden önce ekip biçmeye yardımcı olması için, gücünden, etinden , sütünden faydalanabilmemiz için emrimize verilen, uysallaştırılabilen , öküzleri, atları kim yarttı arkadaşlar.

Vicdanımızı dinleyelim..

 

Kuran da nahl suresini lütfen okuyalım,eğer kuran sadece o sureden oluşsaydı bile o kadar dolu bir içeriği var ki sadece o surede bile ne deliller ne hakikatler var, sadece o sureyi anlasak bile çok büyük bir farkındalık kazanmış oluruz, yine o surede " Rabbin bal arasına şöyle ilham etti " ayetini okuyalım, bir düşünelim arılar kovanlarına giriyor, petekleri yapıp içlerine bal dolduruyor, dikdötgen bir çıtanın içini en verimli şekilde kutucuklara bölmenin , en fazla kutucuk koyup içlerine bal bırakmanın yolu kutucukları altıgen yapmak, nereden biliyor arı bunu? neden hiç bir arı görevinin dışına çıkmıyor? Yaratıcısı ilham etmiş ve ona gerekenleri vermiş. Çıkamıyor dışına, bir tek biz insan, bize özgür irade verdiği için , istersek uymayı istersek uymamayı seçebiliyoruz, doğadaki her canlı yaratılış gayesine uyar ve dışına çıkamaz,bunda ve nicelerinde bizim için deliller vardır.

 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Neden-sonuç ilişkisini bilir isek Tanrı’ya ihtiyacımız kalmaz, senin de kalmaz.

Tanrı bilgisizliktir,

Binlerce yıl Tanrı’nın yapamadığı şeyi, örneğin bir antibiyotik yapabilmiştir.

Vücut enfeksiyon kaptığında eski insanlar nafile Tanrı’dan çare beklerken, şimdi  doğruca hastaneye koşuluyor, bak Tanrı aradan çıktı, gördün mü?

Tanrıyı arayacağına bilgiyi aramalısın, bilgi ise maddede saklıdır.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

İnkar etmek, yanlış bir tanımlama ki yok böyle birşey.
Ateist birey inkar etmez bilakis reddeder.   
Bilhassa dindarlar inkar kelimesini kullanmayı çok severler, sanki herhangi bir şeyi somut bir şekilde ispat etmişler gibi.

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hilmi Işık dedenin saçma nasihatleri gibi komik olmuş. Yanıta değer bulmadım. Hilmi dedenin de "Mızraklı"!!! :lol: (Nasıl oluyorsa! :D ) İlmihali filan gibi gülünç kitaplarında böyle komik nasihatleri bol bol bulabilirsiniz.

 

Bu Mızraklı!!! :D İlmihal'i oku oku gül yani, komedi romanı okusan o kadar gülmezsin! Dede bildiğin zırvalıyor. Bu da aynısı olmuş.

 

Hilmi dede o kadar değişik konulara değinir ki nerden çıkartıyor yahu bunları diye insanı gülme alır. Hoparlörle ezandan sigaraya, alevilerden ateistlere, zebanilerden hurilere :lol: daldan dala uçuyor süper dede! Bayağı komik. Ben güldükçe epeycesini okudum. Böyle insanları zebani tasvirleriyle korkutmaya filan çalışması öyle komik ki, gülmekten karnıma ağrılar girdi. Dede süper eğlenceli yaaa, adam albay emeklisi bir de haaa, nerden nereye... Vay komik dede vay...

 

Bu dede de Necip Fazıl gibi Arvasi müridi... Ülen ne şaklabanlar var memlekette yahu... Ne memleket ama...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, acizlerdenbiri yazdı:

Evrim canlıların var olmasından sonra başlar ama evrenin oluşumu bundan çok daha öncedir.

 

 

Ee? Biz farklı bir şey mi söylüyoruz? Biyolojik evrim canlılığı açıklar zaten.

Yani şimdi sen evrimi kabul etmek zorunda kaldın da ateistlerle tartışma sonucu mecburen evrenin oluşumuna ve hatta evrenin dışına sıkışmış Tanrı'ya mı sığındın? Allah bitti yani...

 

Bunun dışında...

Benim düşünce biçimim ve düşüncelerim hakkında karar vermek ve sonuca bağlayıp çıkarımda bulunmak senin işin değil. "Tanrı'nın var olduğunu aslında biliyorlar ama kafaları karıştığı için reddediyorlar" demek, açıkça senin haddini bilmemen, beni kendi istediğin değerlendirmen ve ona mahkum etmen demek.

 

Ben bir Tanrı'nın olmadığını minicik bir çocukken biliyordum. Çok saçma, çok aptalca, hatta çok bayağı buluyordum bu açıklamayı. Her küçük çocuk gibi ben de insanın nasıl oluştuğunu, ilk insanların nereden geldiğini çok merak ediyordum elbette. Bana sunulan açıklamalar için de "Aman da Allah yarattı" vardı doğal olarak. Beynim süzgeçten geçirmeye bile gerek duymadan direkt eliyordu ve primat olduğumuz üzerinde durup, onu merak etmeme neden oluyordu. Tabii o zamanlar primat falan bilen yoktu, maymundan gelmişiz deniyordu. Akrabamız olan diğer primatları ve maymunları hep çok sevmiş, çok yakın hissetmiş, çok neşeli bulmuşumdur. Meğer nedeni varmış...

 

İnsanlar senin inançlarına ortak olmak zorunda değil. Olmadıkları, hatta onları yanlış ve zararlı gördükleri için seninle tartışabilirler. Onların bu inanmama hali sana "olmazsa olmaz, imkansız, insana aykırı" görünebilir. Bunların hepsi normal.

Ama onların beyinlerinden geçeni, varlıklarını, emin oldukları düşüncelerini yok sayıp ille de "içten içe inanıyorlar" şeklinde açıklamaya kalmak büyük hadsizlik. Konunun inanç olması da bu noktada önemli değil.

Sen kimsin, kim oluyorsun ki benim düşüncelerimi, inanma veya inanmama biçimimi tümüyle reddedip aslında öyle düşünmediğime hükmedebiliyorsun?

Yapsana bi bunun açıklamasını. Benim kim olduğumu, beynimden neler geçtiğini benden daha iyi nasıl bilebiliyor ve paragraflarca kullanıyorsun?

Sen bir portakala bakıp "Hayır, sen portakal değilsin, içe içe bildiğin gibi bir elmasın" mı diyorsun?

 

Allah, Tanrı vb yok. Yok. Hiç olmadı, olmayacak da. 

Bu bir inanç değil, basit bir gerçek, basit bir bilgidir. Sen şimdi o saçma salak ayetlerine gömül ve gerçeğe gözünü kapatıp pis çöl kumunun içinde debelen....

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, acizlerdenbiri yazdı:

 yine yaşamları boyunca bir çok kez tesadüfi var oluş fikrinin mümkün olamayacağına ait düşüncelerle boğuşmalarına rağmen hayatlarını sorular, sorular ve sorularla tamamlarlar.

 

İnsanın oluşumunun tesadüfi olduğunu sana kim söyledi?

İnsanın da diğer tüm canlıların oluşumu tesadüf değil, zorunluluktur. Bilimsel literatürde "tesadüf" diye bir sözcük yoktur, insanların günlük dilde tesadüf olarak nitelediği her olayda, olayın ayrıntılarına inildiğinde gayet takip edilebilir durumlar ve neden-sonuç ilişkileri görülür.

Ama tabii sen bunu anlamayacaksın... 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Tanrı, evreni ve canlıları yarattığı iddia edilen hayali bir karakterdir, ateist de böyle bir varlık yoktur, hayal ürünüdür diyen kişidir. Allah da arap putlarından biridir, Muhammed onu tek tanrı ilan etmiştir. İslam ise bana inanmayan herkesi Allah adlı bir tanrı sonsuza kadar yakacak diyen bir adamın sözlerinden ve yahudi masallarından oluşan bir dindir. Durum bu kadar basit.

 

Herif arapların hayali cennetine kapağı atıp kebap olmaktan yırtmak için yazmış da yazmış. Böyle insanların derdi insanlık, iyilik, adalet falan değildir, onların amacı şudur, hem kendi sürüsünün dağılmasını önlemek böylece sömürüyü devam ettirmek hem de arabın hayali cennetine kapağı atıp sonsuza kadar alem yapmak.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, acizlerdenbiri yazdı:

Evrenin,sistemin akıllı bir tasarımcının ürünü olduğunu idrak etmesine rağmen çeşitli karşıt düşüncelerle akıllı tasarımcı, yaratıcı, tanrı fikrini inkar etmeye çalışana ateist denir.

Her ateist yaşamı boyunca akıllı bir tasarımcının varlığına dair bir çok delil görecek fakat ateizm akımının savunucularının da yardımları ve çabalarıyla o delillere mantıklı karşıt fikirler bulup çürütmeye çalışacaktır.

Evrim canlıların var olmasından sonra başlar ama evrenin oluşumu bundan çok daha öncedir.

Ateistler evrenin başlangıcının tesadüf olduğunu,kaotik ve karmaşadan ibaret olduğu,denge,düzen olmadığını, denge ,düzen kavramlarının kişinin bakış açısıyla alakalı olduğunu savunurlar ancak bakış açısına göre değişmesinin sebebi insanların baktıkları bir açı olmasından dolayıdır.Farklı açılardan bakılırsa farklı gözükür oysa gerçek ancak doğru açıda, tek açıdadır.Evrenin,sistemin akıllı bir tasarımcının tasarımı olduğunu gösteren milyonlarca deliller vardır, bu bakış açısı akıllı bir tasarımcının var edişi ile var olduğumuzu savunanların bakış açısıdır.

Ateistler göre canlıların birbirlerini yemesi kaotik, düzensiz bir sistemi gösterir fakat canlıların hayatta kalma, hayatını idame ettirme şartının,kuralının bu olduğu ve bunun da başlı başına bir kanun, bir düzen olduğunu bilmelerine rağmen ve yine yaşamları boyunca bir çok kez tesadüfi var oluş fikrinin mümkün olamayacağına ait düşüncelerle boğuşmalarına rağmen hayatlarını sorular, sorular ve sorularla tamamlarlar.

Tanrı ise varlığı her maddede gözükendir.

Her madde Tanrının varlığının ispatıdır.

Her madde,  5 duyu ile hissedilen, anlaşılan her madde yaratıcıya götüren bir kapıdır.

 

Ateist gelmiş ateist gidecek olan, inkarı kendine şiar edinen,Tanrı, yaratıcı fikrine tamamen kapalı hatta karşıt, düşman olan güruh dışında, bir yaratıcının var etmesi ile var olduğumuzu düşünen ama aklında soruları olan arkadaşlar, beraber tartışalım, beraber araştıralım. 

Aklınızda yüzlerce soru ile yaşayıp ölmeyin, üç beş soru ile yaşayın, o üç beş sorunun da cevapları var,cevaplarını araştıralım,bulalım ve rahatlayalım.

Hayatımızı rahat, huzurlu bir kafa ile ateist arkadaşlardan bambaşka , çok daha huzurlu bir şekilde geçirelim.

Tanrıyı, dinleri araştıracaksak " sakallıdır, cüppelidir,bilgilidir diye her karşımıza çıkandan bilgi almaya çalışmayalım. "Kertenkeleyi 1 vuruşta öldürene 100 sevap,  2 vuruşta öldürene 50 sevap"diyenler var, "erkek karısını dövmezse nasıl rahatlatacak ?" diyenler var, bunlar insanı Tanrıdan, dinden uzaklaştırır.

Ayrıca her kafadan bir ses çıktığı, herkesin kendini en iyi bilen sandığı bu tehlikeli zamanda din adına ,tanrı adına saçma sapan sözler söyleyenleri, yanlış düşünce ve uygulamalarda bulunanları örnek gösterip dini,yaratıcıyı itham edenlere, kötüleyenlere itibar etmeyelim. Unutmayalım,dine kötü örnek olanlar yanında iyi örnek olanlar, örnek alınacaklar insanlar da var.

Tanrıyı bulabiliriz,vicdanımızın sesini dinleyelim arkadaşlar.

Vicdanımızın sesini dinleyelim arkadaşlar ve Vicdanımızın sesini dinleyelim arkadaşlar.

Bizi annemizin karnında herşeyden habersizken bizi beslemeye başlayan, insanları yaratmadan önce her türlü besinini gıdasını,çeşit çeşit lezzetli 

meyvelerini tasarlayan, hazırlayan. İnsanlar traktörü icad emeden önce ekip biçmeye yardımcı olması için, gücünden, etinden , sütünden faydalanabilmemiz için emrimize verilen, uysallaştırılabilen , öküzleri, atları kim yarttı arkadaşlar.

Vicdanımızı dinleyelim..

 

Kuran da nahl suresini lütfen okuyalım,eğer kuran sadece o sureden oluşsaydı bile o kadar dolu bir içeriği var ki sadece o surede bile ne deliller ne hakikatler var, sadece o sureyi anlasak bile çok büyük bir farkındalık kazanmış oluruz, yine o surede " Rabbin bal arasına şöyle ilham etti " ayetini okuyalım, bir düşünelim arılar kovanlarına giriyor, petekleri yapıp içlerine bal dolduruyor, dikdötgen bir çıtanın içini en verimli şekilde kutucuklara bölmenin , en fazla kutucuk koyup içlerine bal bırakmanın yolu kutucukları altıgen yapmak, nereden biliyor arı bunu? neden hiç bir arı görevinin dışına çıkmıyor? Yaratıcısı ilham etmiş ve ona gerekenleri vermiş. Çıkamıyor dışına, bir tek biz insan, bize özgür irade verdiği için , istersek uymayı istersek uymamayı seçebiliyoruz, doğadaki her canlı yaratılış gayesine uyar ve dışına çıkamaz,bunda ve nicelerinde bizim için deliller vardır.

 

 

Şansıma tüküreyim 2 saatir yazdım yazdım  zaman aşımı dei mesajlarım boşa gitti bir daha  aynızını  yazmam uzun sürer.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Efendim

 

Delil doğrudan ispattır. Sizin "tanrının delili" diye ileri sürdüğünüz şeyler bilim tarafından açıklanmaktadır. Ancak siz cehaletiniz nedeniyle bilimi yok sayarak dilediğinize inanmaktasınız. 

 

Bununla birlikte Tanrı'nın gönderdiği iddia edilen kitapların uydurma olduğu defalarca bilim tarafından ispatlanmıştır. 

 

İnancınız için kimse sizi suçlamıyor. Sadece cahil olduğunuz düşünülüyor. Cahillik bilgisizlik demek olup, bir itham veya bir hakaret değildir. 

Siz de lütfen kendinizle farklı görüşte olan insanlara saygı göstermeyi öğrenin. 

 

Saygılarımla

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Yani hocam bumudur? Beni müslümanlıkta tutacak, ateist olmamı engelleyecek yazı bumudur, yapmayın hocam ya...

 

İnsanlara kanıtınız gökten indiği sanılan bir yazı mı? Kitap halinde bile indirilememiş yazılar mı kanıtınız?

 

Bu yazıları; dilimize göre anlamadığımız için mealine, mealini anlamadığımız için tefsirine, tefsirini anlamadığımız için hacıya, hacıyı anlamadığımız için hocaya, vs.vs... başvurmamız gerektiğini söylemek mi kanıtınız?

 

Bu yazılarda bahsedilen arıların, aslında gelecekte kendileri ve yavruları için yaptığı bir sıvıyı, "Allah'ın bize verdiği nimet" diye yutturmaya çalışmak mı kanıtınız?

 

Bu "çaresiz çırpınış" yazınız hiç olmamış hocam.

 

Saygılarımla...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Efendim

 

Delil doğrudan ispattır. Sizin "tanrının delili" diye ileri sürdüğünüz şeyler bilim tarafından açıklanmaktadır. Ancak siz cehaletiniz nedeniyle bilimi yok sayarak dilediğinize inanmaktasınız. 

 

Bununla birlikte Tanrı'nın gönderdiği iddia edilen kitapların uydurma olduğu defalarca bilim tarafından ispatlanmıştır. 

 

İnancınız için kimse sizi suçlamıyor. Sadece cahil olduğunuz düşünülüyor. Cahillik bilgisizlik demek olup, bir itham veya bir hakaret değildir. 

Siz de lütfen kendinizle farklı görüşte olan insanlara saygı göstermeyi öğrenin. 

 

Saygılarımla

Bilim  tarafından  açıklanması  onun  bir  yapanının  olmadığını  mı  gösterir. Ben  bir  arabanın  nasıl  yapıldığını  aciklayabiliyorsam  , mühendisler  yok  mudur sizce? Burada  tabi  çok  meşhur  olduğu için boşlukların  tanrısı  düşüncesi  var  ama  Bilinmezlerden  değil  bilinenlerden  Tanrıya  gitmek  daha  makul  gibi. Yani  biz  ilk  canlıyı  bilim  açıklayamıyor  deyip  tanrı  demek  yerine  aciklasa  daha  güzel  olur  çünkü  ;tanrının  yaratım tasarım  oluşturma  biçimini  daha  geniş  kapsamlı  anlamış  oluruz. Yani  bu  mühendis  bu  parçayı  arabayı  koyarken  çok  iyi  yapmış  diyebiliriz. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Ben  bir  arabanın  nasıl  yapıldığını  aciklayabiliyorsam  , mühendisler  yok  mudur sizce?

 

Bu cümle ile kendi düşünceni lağvetmişsin.

Arabayı yapan mühendisi biliyorsun, görüyorsun, buna karşılık tanrı görüyor musun?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, bilgivehis yazdı:

 

Bu cümle ile kendi düşünceni lağvetmişsin.

Arabayı yapan mühendisi biliyorsun, görüyorsun, buna karşılık tanrı görüyor musun?

Tanrınin  gorunmeme  nedenleri  var .Zaman  mekan  dahlinde  olmaması  ve  sınav  formati  gereği  yoksa  herkes  inanmak  durumunda  kalırdı. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Sözde tanrı sadece onun mucitleri olan insanlar kadar zekidir. Bu tespit, kutsallık atfedilen tüm kitapların her cümlesinde kendini gösterir. 1 kere, 10 kere, isterse sayısız kere okunsanlar, sonuç değişmez. Bakmayın siz bilminin zamanla ortaya çıkardığı somut bilgileri kendi kitaplarına sonradan(!) yamamalarına. Buna yeltenenler ya bilgisizdir ya da şarlatandır.
 
Yani oradaki pasajların üzerinden evreni ve yaşamı açıklamaya çalışmak beyhude bir davranıştır bence. Bir nevi çıkmaz sokaktır, takılıp kalırsınız bir noktaya. Ki öyledir zaten, çünkü hayal edilen tanrı, kayıtsız şartsız körü körüne inanmanızı bekler. Hayal ürünü varlık bunun karşılığında, yine hayal ürünü olan bir mekanda mutlu mesut konaklama ihtimalini ödül olarak gündeme getirir.

Artı ilginçtir; dindar insanlar gönüllü olarak kendi kendilerine prangalanmayı çok ulvi bir eylemmiş gibi göstermekten de geri kalmazlar.  Bunun en güzel örneğini konu sahibi teşkil etmektedir.

 

tarihinde kavak tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tanrınin  gorunmeme  nedenleri  var .Zaman  mekan  dahlinde  olmaması  ve  sınav  formati  gereği  yoksa  herkes  inanmak  durumunda  kalırdı. 

Tanrı’n sınavdan geçememiş ki, sınav yapsın!

Güya her millete peygamber göndermiş, Araplar dışında bunu takan olmamış, onlarda köle, cariye kısmından ikna olmuş (beleş seks, tecavüz ve iş gücü, ahirette sekse devam), başka başarısı da yok.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Phocas yazdı:

Tanrı’n sınavdan geçememiş ki, sınav yapsın!

Güya her millete peygamber göndermiş, Araplar dışında bunu takan olmamış, onlarda köle, cariye kısmından ikna olmuş (beleş seks, tecavüz ve iş gücü, ahirette sekse devam), başka başarısı da yok.

her  kavme  peygamber  gönderildiğinin  delili; her  bir  toplumda  Tanrı  fikrinin  mevcut  olması  .ilkelden  karmaşiga  doğru  muhakkak  toplumlarda  inançlar  var. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

her  kavme  peygamber  gönderildiğinin  delili; her  bir  toplumda  Tanrı  fikrinin  mevcut  olması  .ilkelden  karmaşiga  doğru  muhakkak  toplumlarda  inançlar  var. 

Tanrı fikri bilgisizlikten meydana geliyor, peygamber ile alakası yok.. Şimşek çakması kavramının bulutun elektriksel aktivitesinden kaynaklanan bir olay olduğunu öğrenilince, Tanrı’nın sinirlendiği unutuldu, Tanrı bu kavrama artık dahil edilmiyor.

İlkel toplumlar Tanrı’yı daha çok sahiplenirken, bilgiyi önemseyen toplumlar Tanrı’dan uzaklaşır.

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, dursun yazdı:

Yani hocam bumudur? Beni müslümanlıkta tutacak, ateist olmamı engelleyecek yazı bumudur, yapmayın hocam ya...

 

İnsanlara kanıtınız gökten indiği sanılan bir yazı mı? Kitap halinde bile indirilememiş yazılar mı kanıtınız?

 

Bu yazıları; dilimize göre anlamadığımız için mealine, mealini anlamadığımız için tefsirine, tefsirini anlamadığımız için hacıya, hacıyı anlamadığımız için hocaya, vs.vs... başvurmamız gerektiğini söylemek mi kanıtınız?

 

Bu yazılarda bahsedilen arıların, aslında gelecekte kendileri ve yavruları için yaptığı bir sıvıyı, "Allah'ın bize verdiği nimet" diye yutturmaya çalışmak mı kanıtınız?

 

Bu "çaresiz çırpınış" yazınız hiç olmamış hocam.

 

Saygılarımla...

sözlerim "gökten indiği sanılan yazı " olarak görenlere değildir.Gönül sahiplerinedir, o yazıları tane tane , tarafsız olarak okuyanlara, o dönemde o coğrafyada yaşamadığı için bazı yerleri anlamadığında hangi olayların anlatıldığını anlamak için, anlatılanları anlayabilmek için tefsir okumaya vakit ayıranlar içindir.

vicdan sesine kulak tıkamayanlaradır, akıl sahiplerinedir.

Yaratıcı tarafından yaratıldığımızı düşünen ama aklında sorular olan kişiler içindir. Olabilir ki öyle birileri buralara düşer, elinden tutup yukarıya beraber çıkalım içindir.

"Yaratıcı varsa görürdük " şeklinde sığ düşünenler için değildir yazılarım, dünyanın 4/3 üne gerizekalı gözüyle bakanlar için değildir.

 o habersizken onu annesinin karnında besleyene asi olmaması içindir genç dimağların. karanlıkta oturmak isteyenler için değildir,inanmayanlar için değildir.

Zaten inanmıyorsanız muhattap olmanıza ne gerek var arkadaşlarım, halinizden memnununuz," bir yaratıcı olsa insan gözü böyle kusurlu olmazdı, insan hasta olmazdı, hayvanlar birbirlerini yemezdi "diyorsunuz, yani hayvanlar olacak, etinden sütünden yününden her bi haltından bin yıllarca faydalanacak ataların ama sen amaan hayvanlar birbirlerini yiyor bu ne kaotik ortam yaa, yaratıcı varsa böyle kusurlu yaratmazdı, kaotik bir ortam oluşmazdı diyeceksin.Yaratma kudreti bir süreliğine verilse bir çok ateist arkadaş harika bir dünya, harika bir sistem kurarlardı kesin.

 Şiişştt hopp otla beslenenler kalsın birbirlerini yiyenler paket canım , hadi ancaa ancaa..

bizim ihtiyacımız mı var çoban köpeğine, kurtarma köpeklerine, körlere yardım eden köpeklere, kedilere. Ceylanlar, zebralar, sığırlar, bufalolar korkmayın , kaldırdık kaplanı, aslanı , timsahı. Hastalıkları da kaldıracağız dünyadan, öyle ya, hastalık da olmamalı ... Kaldırın mikroplar, bakterileri hehhh , kaldır kaldır kaldır, bak kaldı orda bi tane kaldı orda bi tanee ,, hehh tamaaaaam derken.. harssss gitti İnsan ırkı,gitti sistem .Eee noldu şimdi? Nerde yanlış yaptık ya , İnsanlık gidiyo beylerr, hayvanlar da gidiyoo alioo.. umm şeyy !! sistem geri yükleme yapabiliyo muyuz? pardonnn format kaça atılıyo bi format atsak .. 

Yani ateist arkadaşlarım "Yaratıcının yarattığı sistem trişka be abiii " demeyenlere benim seslenişim , ki Rumi bu çaba içinde olanlar için taaa 1200 lü yıllarda " körler çarsısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma " demiştir. 

Belli mi olur, yolu bu çarşılara düşen olur arkadaşlarım ses etmeyin n'olur.

 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Neden ? 

 

Birinin tanrı inancının olması veya olmamasının sana ne faydası var ? 

 

Senin için neyi fark ettirecek. 

Gözünü sevdiğimin adamı bu nasıl soru? insncının olması ve olmamasının farkı yaz ve kış gibi, karanlık ve aydınlık gibi ,misk ve iltihap kokusu gibi farklıdır.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
11 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Yani  ateistler  Tanrının  varlığını  biliyor  ama  inkar  ediyor.Vicdansiz  sanırım  hepsi 

 

ergeniz yalnızca. tanrıya atar yapıp ilgi çekmeye çalışıyoruz hepimiz  ( •̀∩•́)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, acizlerdenbiri yazdı:

sözlerim "gökten indiği sanılan yazı " olarak görenlere değildir.Gönül sahiplerinedir, o yazıları tane tane , tarafsız olarak okuyanlara, o dönemde o coğrafyada yaşamadığı için bazı yerleri anlamadığında hangi olayların anlatıldığını anlamak için, anlatılanları anlayabilmek için tefsir okumaya vakit ayıranlar içindir.

vicdan sesine kulak tıkamayanlaradır, akıl sahiplerinedir.

Yaratıcı tarafından yaratıldığımızı düşünen ama aklında sorular olan kişiler içindir. Olabilir ki öyle birileri buralara düşer, elinden tutup yukarıya beraber çıkalım içindir.

"Yaratıcı varsa görürdük " şeklinde sığ düşünenler için değildir yazılarım, dünyanın 4/3 üne gerizekalı gözüyle bakanlar için değildir.

 o habersizken onu annesinin karnında besleyene asi olmaması içindir genç dimağların. karanlıkta oturmak isteyenler için değildir,inanmayanlar için değildir.

Zaten inanmıyorsanız muhattap olmanıza ne gerek var arkadaşlarım, halinizden memnununuz," bir yaratıcı olsa insan gözü böyle kusurlu olmazdı, insan hasta olmazdı, hayvanlar birbirlerini yemezdi "diyorsunuz, yani hayvanlar olacak, etinden sütünden yününden her bi haltından bin yıllarca faydalanacak ataların ama sen amaan hayvanlar birbirlerini yiyor bu ne kaotik ortam yaa, yaratıcı varsa böyle kusurlu yaratmazdı, kaotik bir ortam oluşmazdı diyeceksin.Yaratma kudreti bir süreliğine verilse bir çok ateist arkadaş harika bir dünya, harika bir sistem kurarlardı kesin.

 Şiişştt hopp otla beslenenler kalsın birbirlerini yiyenler paket canım , hadi ancaa ancaa..

bizim ihtiyacımız mı var çoban köpeğine, kurtarma köpeklerine, körlere yardım eden köpeklere, kedilere. Ceylanlar, zebralar, sığırlar, bufalolar korkmayın , kaldırdık kaplanı, aslanı , timsahı. Hastalıkları da kaldıracağız dünyadan, öyle ya, hastalık da olmamalı ... Kaldırın mikroplar, bakterileri hehhh , kaldır kaldır kaldır, bak kaldı orda bi tane kaldı orda bi tanee ,, hehh tamaaaaam derken.. harssss gitti İnsan ırkı,gitti sistem .Eee noldu şimdi? Nerde yanlış yaptık ya , İnsanlık gidiyo beylerr, hayvanlar da gidiyoo alioo.. umm şeyy !! sistem geri yükleme yapabiliyo muyuz? pardonnn format kaça atılıyo bi format atsak .. 

Yani ateist arkadaşlarım "Yaratıcının yarattığı sistem trişka be abiii " demeyenlere benim seslenişim , ki Rumi bu çaba içinde olanlar için taaa 1200 lü yıllarda " körler çarsısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma " demiştir. 

Belli mi olur, yolu bu çarşılara düşen olur arkadaşlarım ses etmeyin n'olur.

 

 

 

Olmuyor hocam olmuyor işte, ne yapsanız ne etseniz olmuyor. Yine aynısını yaptınız, bilimin karşısında İslâmiyet duramıyor. Bilim varsa, din yok oluyor. Ben de sizin gibi düşünürdüm bir zamanlar. İbadetlerim eksiksizdi. Ne zamanki Allah'ın kelamını! tarafsız okumaya başladım, işte o zaman düşünmeye başladım. "Bu cümleler, bu kelimeler, bu yazılar, bu kitap bir yaratıcının olamaz" dedim.

 

Bir kere din yada dinler olsa bile, hiçbiri bölgesel ve dönemsel olmamalı, reisin de dediği gibi "güncellenmeli".  Teknoloji ilerledikçe, anlatılanlar mitolojik geliyor. Din evrensel olmalı. Olmamış, olamamış işte. Sadece araplara inmiş o yazılar, bunu kabul edelim. 

 

Dinin vicdanla ne alakası var, ateist arkadaşlar yolda gördükleri kedileri mi tekmeliyor, zihinlerinde hep kötülük mü yapmak var? Adamlar vicdanını kullanıp, "hakikat bu" denileni görmeye çalışmışlar ama görememişler. "Gerçeği" görüp taraflarını seçmişler. 

 

Hocam, bence siz de oturup düşünün. Herşeye, bütün herşeye bilim ile bakın, din ile değil. 

 

Saygılarımla

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, acizlerdenbiri yazdı:

Gözünü sevdiğimin adamı bu nasıl soru? insncının olması ve olmamasının farkı yaz ve kış gibi, karanlık ve aydınlık gibi ,misk ve iltihap kokusu gibi farklıdır.

 

Farklı şeyler olduğunu bende biliyorum. 

 

Sana olan faydasını soruyorum.. Veya genel olarak bu yaptığının faydasını amacını soruyorum. 

 

Sevap mı işlemeye çalışıyorsun bir çeşit cihat mı yapıyorsun ? 

 

Ateistleri tehlikeli mi buluyorsun veya bir tehlikelerini mi gördün de ondan mı dine döndürmeye çalışıyorsun ?

 

Canın mı sıkılıyor ?

 

Doğru veya yanlış. Bu yazıyı neden buraya yazdın olay nedir ?

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×