Jump to content

Tabiat neden kör değildir?

Recommended Posts

Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Yani?

Bana katılıyorsun da ne değişiyor? Anlamamışsın ama bana katıldığın yer zaten bam teli. 

Katıldığına göre ortaya çıkan soruyu da görebilirsin. "Bilimsel açıklama mı, binlerce yıl önce yapılmış dini açıklama mı?"

2.kisma  oluşmuş  işte  canlılik  dediniz  bende  (leslie'nin  idam  mangası  örneğini  verdim ) yani  Canlılık  oluşturabilecek  bir  potansiyele  sahip  olması  evrenimizin sizi  şaşırtmaması, 50  keskin  nişancınin  sizi  yakın  mesafeden  ıskalamasi  gibi  şaşılmayacak  bir  durum  diyebilir  miyiz sizce?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 112
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

37 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Ne oldu ezberin bozuldu dimi senin gibi anti-teistler anlamazlar sen anti-teist değil de ateist olsan anlardın bu yazıdan bir şeyler. Bunu o arkadaş mı yazmış bilmem ama çok naif bir anlatım.

Ben ateistim ama anlamadım, kelimeleri süsleyip araya fazla bilinmeyen Arap-Farsça kelimeler koyarak çok şey biliyormuş gibi gösterme, boş küme, serbest zırvalama, bunu uzattıkça uzatma  Deli Said’in bilindik tarzı..Atom şuursuz de geç, zırvalamanın alemin yok, naif anlatımmış peh.!

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Bu arkadaş hep teistlerin yazılarına salça olduğundan kendisini anti-tist olarak tanımladım hepsi bu. Bence forumda ateistleri anti-teist ve agnostik ve belki deist olarak ayrıştırmak gerekiyor. Yine arkadaşın deist söylemlerine cevap verme kapasitesi bulunmadığı için özellikle bunu belirtmek istedim. Kendisi yalnızca RTE'ye yönelik söylemlerle teist fikirleri değerlendirebilecek kapasitede bu bahsettiğim ayrımlar yapılabilirse forumda çok az ateist kalır belki hiç kalmaz. Bunun için ayrı başlık açtığımda tartışırız. 

Kafanda var mı? Teiste yazmayacağım da kime yazacağım? Ayrıca sen kimsin de şimdi kalkıp sana ne kadar ateist olduğumu veya olmadığımı ıspatlayayım?

İşin kötüsü seni tanımıyorum da. Nesin sen? Elinde dev bir ateist ölçer cetveli olan süper ateist mi?

Ben bu forumda nonteistler ayrılmasın, ateist-agnostik-deist farketmeksizin birlikte mücadele versin diye yazmışım senelerce, aynı zamanda "Tanrı kesinlikle yoktur" diye başlık açıp yalnız agnostiklerle tartışmışım, senin gibi ne olduğu belirsiz biri gelip "ayrıştırmak lazım" desin...

Yok ya? Sana ne diyeceğiz, en gerçek süper ateist mi? 

İşine bak. 

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

2.kisma  oluşmuş  işte  canlılik  dediniz  bende  (leslie'nin  idam  mangası  örneğini  verdim ) yani  Canlılık  oluşturabilecek  bir  potansiyele  sahip  olması  evrenimizin sizi  şaşırtmaması, 50  keskin  nişancınin  sizi  yakın  mesafeden  ıskalamasi  gibi  şaşılmayacak  bir  durum  diyebilir  miyiz sizce?

Alakasız örnek safsatası.

Olmuş bir kere. Bu, olabildiğini gösteren yeter neden. Olduktan sonra sorulacak soru, "aman da kaç trilyonda bir ihtimal bu" değildir. Nasıl olduğudur. Bunun yanıtını da bilim verir doğal olarak.

Olmuş şeye "yok olmamış, benim süper kahramanım yapmıştır" demek delilik olmuyor mu?

Daha da önemlisi, nerede bu süper kahraman? Onun yarattığına dair delil getirin hemen inanalım. Biz deli değiliz ki delile bakıp reddedelim, olmaz diyelim.

Var mı delilin? Varsa getir, hep birlikte bakalım. 

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, Phocas said:

Ben ateistim ama anlamadım, kelimeleri süsleyip araya fazla bilinmeyen Arap-Farsça kelimeler koyarak çok şey biliyormuş gibi gösterme, boş küme, serbest zırvalama, bunu uzattıkça uzatma  Deli Said’in bilindik tarzı..Atom şuursuz de geç, zırvalamanın alemin yok, naif anlatımmış peh.!

Ben onu öylesine yazdım mirim. Laf salatası olarak. Bir yandan da atomun şuursuz-akılsız diye yaftalanmasına tilt oluyorum, onu belirttim. Atom akılsız - şuursuz (serseri bilye tanesi) değildir, diğer atomlarla birtakım kurallar dahilinde ilişkiler kurar. Bu çerçevede şeyler.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Phocas yazdı:

Yahu isabettin akılsızşuursuzatom'un Nurcu olduğunu bildiği için özellikle öyle yazmış. Kahkahalarla okudum, bayıldım...

Adam şahane ironi yapmış.

Of çok karıştı burası. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Elinde dev bir ateist ölçer cetveli olan süper ateist mi?

9 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Sana ne diyeceğiz, en gerçek süper ateist mi? 

Denk gelirse öğrenirsin bunu açıkça belirtiyorum hemen hemen bir çok yazımda bulunuyor. Sonuna soru işareti koydun diye açıklama gereği hissettim. Fakat ateist değilim.

tarihinde ilahişaban tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, isabettin yazdı:

Ben onu öylesine yazdım mirim. Laf salatası olarak. Bir yandan da atomun şuursuz-akılsız diye yaftalanmasına tilt oluyorum, onu belirttim. Atom akılsız - şuursuz (serseri bilye tanesi) değildir, diğer atomlarla birtakım kurallar dahilinde ilişkiler kurar. Bu çerçevede şeyler.

Bu söylediğine tamamen katılıyorum. Varsa hücrenin, evrimin ve hatta bireyin zekası da buradan geliyordur. Hepsinin kendi doğasında belirli  seviyede zeka ve şuura sahip olması en kestirmeden böyle açıklanabilir. Hem canlı bireylerin hemde oluşan kollektif yapının şuur ve zekasını atomun şuuruna bağlamak bence çok mantıklı bir açıklama daha fazlasını yazabileni zevkle okuruz. Zaten her şey burada düğümleniyor.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, isabettin yazdı:

Deli Said’le birebir aynı tarz yazmışsın onun için anlamadım, dedim ya bu tarzı anlamıyorum diye..Sen atoma şuurlu demişsin ben şuursuz anlamışım, Deli Said modunda beyin iptal oluyor.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Denk gelirse öğrenirsin bunu açıkça belirtiyorum hemen hemen bir çok yazımda bulunuyor. Sonuna soru işareti koydun diye açıklama gereği hissettim. Fakat ateist değilim.

İşe bak... Ateist değilsin ama benim de ateistliğimi beğenmeyip antiteist olduğumu iddia ediyorsun. Nedeni de deistlerle tartışmamış olmammış. Daha doğrusu seninle tartışmamam veya senin ilgilendiğin başlıklarla ilgilenmemem, yazmamam... 

İyi de ben bu forumda on senedir yazan biriyim, bırak deisti, agnostikle de tartışmışım, sen kalkmış üç günlük halinle deistle tartışmaktan kaçıp teiste salça oluyor diyorsun.

Evet, öyle yapıyorum. Tanrı var mı yok mu diye tartışmak istemiyorum şu günlerde. Sarmıyor. Keyfim olduğunda, canım istediğinde, modum tuttuğunda onu da yaparım.

İyiymiş valla...

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, ilahişaban said:

Bu söylediğine tamamen katılıyorum. Varsa hücrenin, evrimin ve hatta bireyin zekası da buradan geliyordur. Hepsinin kendi doğasında belirli  seviyede zeka ve şuura sahip olması en kestirmeden böyle açıklanabilir. Hem canlı bireylerin hemde oluşan kollektif yapının şuur ve zekasını atomun şuuruna bağlamak bence çok mantıklı bir açıklama daha fazlasını yazabileni zevkle okuruz. Zaten her şey burada düğümleniyor.

Hacı'nın yazılarında var. 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

beğenmeyip

İşte burada çok büyük bir tutarsızlık var. Çünkü ateiste ispatla bakalım tanrının yokluğunu dendiğinde böyle bir şey imkansız ve gereksizdir diyor ancak böyle imkansız ve gereksiz bir şeyi kendi nasıl başarmış bende merak uyandırıyor bu nedenle bu aralar ben bu moddayım. Modun değiştiğinde sen bu konuda ne düşünüyorsun öğrenmek isterim. İlgili başlıklara beklerim.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, ilahişaban yazdı:

İşte burada çok büyük bir tutarsızlık var. Çünkü ateiste ispatla bakalım tanrının yokluğunu dendiğinde böyle bir şey imkansız ve gereksizdir diyor ancak böyle imkansız ve gereksiz bir şeyi kendi nasıl başarmış bende merak uyandırıyor bu nedenle bu aralar ben bu moddayım. Modun değiştiğinde sen bu konuda ne düşünüyorsun öğrenmek isterim. İlgili başlıklara beklerim.

Valla ben hiçbir şey yapmadım ulaşmak için. Ne düşündüm ne kafa yordum. Bilim falan da bilmiyordum. Bırak bilimi, okuma yazma da bilmiyordum. 

O yüzden aradığın ben değilim. Yani benim ateistliğim bir "başarı" öyküsünü içermiyor. Tanrı'nın neden olmadığını tartışabilirim ama. 

Olur, modum değiştiğinde veya ilgimi tekrar çektiğinde tartışırız. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...