Jump to content

Celal Şengör: "Dışkı Yedim"

Recommended Posts

2 saat önce, Ulusalcı yazdı:

Adam düpedüz bir liberal ve hatta liboş. Fethullah'ın büyük hayranlarından birisi. Daha önce STV'de katıldığı bir programda her sene Fethullah'ı ziyaret edip onunla 1 saat kadar sohbet ettiğini anlatmıştı. Başka bir programda da paralel yapılanma gerçeğini inkar etmeye çalışıyordu. Bulabilirsin bu videoları. Said-i Kürdi'ye de sahip çıkmışlığı vardır. 

Ayrıca dikkatini çekerim; ne zaman AKP'nin bu liberallerle ve Fethullahçılarla arası bozuldu birden bu İlber de başımıza AKP düşmanı kesildi. Bu durum senin kafanı hiç karıştırmıyor mu?

Milliyetçi falan da değil. Yanlış hatırlamıyorsam bir yerde de milliyetçi değilim diyordu açıkça. 

Fethullah'ı ziyaret ettiğini hiçbir zaman saklamadı. Hatta bir kere de değil, çok kere gittiğini bizzat kendisi söyledi. Ancak bu onu Fethullahçı yapmaz, değil mi? Peki ona gitme nedenin, senin olmadığını sandığın o koyu milliyetçilik damarı olduğunu biliyor muydun?
Fethullah'ın açtığı okullar ilgisini çekiyor, sonra Çin'de ve yöresindeki Türkler, Türki devletler konusunda birtakım işler yapmak istediği için ondan bilgi alıyor. Çünkü bildiğimiz gibi Fethullah bu ülkelerde fazlasıyla aktif.

Fethullah'la en ufak bir dini yakınlığı yok, olması da mümkün değil. Hayranlık duymuyor, hiçbir şeyinden etkilenmiyor. "İnanıyor, sakin biri" diye tarif ediyor onu. Bir tarihçi olarak görüşüyor velhasıl. Videoları  Youtube'da hala duruyor, izlersen kendin de görürsün.

"Paralel yapılanma gerçeği" diye bir gerçek mi var? Benim böyle bir gerçekten haberim yok. Eğer sen gerçek olduğunu sanıyorsan söyleyeyim: Bu bir gerçek değil, koskoca bir yalan. İlber Ortaylı'nın dediği gibi paralel yapı dediğinizde çocuklar bile güler.

Ben hiç "Anayasadan Türk tanımı kalkmamalı" diyen ve bunun için bildirge imzalayan, Türkçülük yapmakla suçlanan bir liberal tanımadım. Bak bildirge şöyle:

"Aşağıda imzası bulunan bizler Türk Milleti'nin aklı selimine sesleniyor, tarihin bu dönemecinde Türk milleti adına hareket edenleri uyarıyoruz!

1- Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu ve sahibi olan Türk milletinin adı, vatandaşlık tarifinden ve Anayasa’dan çıkarılamaz. 

2- Devletimizin eşit ve şerefli üyeleri olan aziz vatandaşlarımız, ırklara ve mezheplere ayrıştırılamaz 

3- Anadolu coğrafyasında Selçuklu ile başlayın Osmanlı ile devam eden Türk Milleti'nin kesintisiz egemenliğini esas alan büyük Atatürk'ün kurduğu milli devlet yapısı ortadan kaldırılamaz."

AKP'nin Kürt açılım saçılımlarını zararlı, yanlış bulan ve Kürtlere federasyon, şu bu verilmemeli diyen bir liberal tanımadım.
Ermeni soykırımı diye bir şey yoktur, Türkler bu konuda ivedilikle bilgilendirilmelidir diyen bir liberal görmedim.

Ortaylı ise bu konularda çokça konuşup yazmış, konferanslar vermiş bir adam. Liberaller, solcular onun bu yönlerini, hatta genel olarak onu sevmez, küçümser. 

Birkaç ay evvel bir konferansına gittim. 
"Onur duyduğumuz milli mücadeleyle, marşımızla vb küçük aklıyla dalga geçen, küçümseyen tipler türedi son senelerde. 'Bayrağa ne lüzum var, bırakın bu vatan millet sakarya işlerini' diyorlar. Evet, biz sonuna kadar vatan, millet ve Sakarya diyeceğiz. Ne var bunda? Ne diyeyim başka?" dedi. Ben daha hafif yazdım. Aklımda kaldığı kadarıyla. 

İlber Ortaylı'dan yıllardır yararlanırım, takip eder okurum. Birtakım konulara yaklaşımı bana hemen hiç uymaz. Ama zaten uymak zorunda değil. Uymuyor diye bir şeylerle yaftalamak hoş değil. Misal, Osmanlı'ya yaklaşımı benimkinden çok farklı diye kalkıp ona Osmanlı aşığı, Osmanlıcı desem olur mu? Değil çünkü.

Bu arada, Atatürk"ü oku. Ben Atatürk hakkında onun düşündüklerini düşünen tek bir liberal görmedim, tanımadım, tanıyana da rastlamadım. 

Şunu mümkünse sonuna kadar izle. Enver Aysever bir sol liberaldir, onu da aklında tutarak dinle.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 85
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

43 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Fethullah'ı ziyaret ettiğini hiçbir zaman saklamadı. Hatta bir kere de değil, çok kere gittiğini bizzat kendisi söyledi. Ancak bu onu Fethullahçı yapmaz, değil mi? Peki ona gitme nedenin, senin olmadığını sandığın o koyu milliyetçilik damarı olduğunu biliyor muydun?
Fethullah'ın açtığı okullar ilgisini çekiyor, sonra Çin'de ve yöresindeki Türkler, Türki devletler konusunda birtakım işler yapmak istediği için ondan bilgi alıyor. Çünkü bildiğimiz gibi Fethullah bu ülkelerde fazlasıyla aktif.

Fethullah'la en ufak bir dini yakınlığı yok, olması da mümkün değil. Hayranlık duymuyor, hiçbir şeyinden etkilenmiyor. "İnanıyor, sakin biri" diye tarif ediyor onu. Bir tarihçi olarak görüşüyor velhasıl. Videoları  Youtube'da hala duruyor, izlersen kendin de görürsün.

"Paralel yapılanma gerçeği" diye bir gerçek mi var? Benim böyle bir gerçekten haberim yok. Eğer sen gerçek olduğunu sanıyorsan söyleyeyim: Bu bir gerçek değil, koskoca bir yalan. İlber Ortaylı'nın dediği gibi paralel yapı dediğinizde çocuklar bile güler.

Ben hiç "Anayasadan Türk tanımı kalkmamalı" diyen ve bunun için bildirge imzalayan, Türkçülük yapmakla suçlanan bir liberal tanımadım. Bak bildirge şöyle:

"Aşağıda imzası bulunan bizler Türk Milleti'nin aklı selimine sesleniyor, tarihin bu dönemecinde Türk milleti adına hareket edenleri uyarıyoruz!

1- Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu ve sahibi olan Türk milletinin adı, vatandaşlık tarifinden ve Anayasa’dan çıkarılamaz. 

2- Devletimizin eşit ve şerefli üyeleri olan aziz vatandaşlarımız, ırklara ve mezheplere ayrıştırılamaz 

3- Anadolu coğrafyasında Selçuklu ile başlayın Osmanlı ile devam eden Türk Milleti'nin kesintisiz egemenliğini esas alan büyük Atatürk'ün kurduğu milli devlet yapısı ortadan kaldırılamaz."

AKP'nin Kürt açılım saçılımlarını zararlı, yanlış bulan ve Kürtlere federasyon, şu bu verilmemeli diyen bir liberal tanımadım.
Ermeni soykırımı diye bir şey yoktur, Türkler bu konuda ivedilikle bilgilendirilmelidir diyen bir liberal görmedim.

Ortaylı ise bu konularda çokça konuşup yazmış, konferanslar vermiş bir adam. Liberaller, solcular onun bu yönlerini, hatta genel olarak onu sevmez, küçümser. 

Birkaç ay evvel bir konferansına gittim. 
"Onur duyduğumuz milli mücadeleyle, marşımızla vb küçük aklıyla dalga geçen, küçümseyen tipler türedi son senelerde. 'Bayrağa ne lüzum var, bırakın bu vatan millet sakarya işlerini' diyorlar. Evet, biz sonuna kadar vatan, millet ve Sakarya diyeceğiz. Ne var bunda? Ne diyeyim başka?" dedi. Ben daha hafif yazdım. Aklımda kaldığı kadarıyla. 

İlber Ortaylı'dan yıllardır yararlanırım, takip eder okurum. Birtakım konulara yaklaşımı bana hemen hiç uymaz. Ama zaten uymak zorunda değil. Uymuyor diye bir şeylerle yaftalamak hoş değil. Misal, Osmanlı'ya yaklaşımı benimkinden çok farklı diye kalkıp ona Osmanlı aşığı, Osmanlıcı desem olur mu? Değil çünkü.

Bu arada, Atatürk"ü oku. Ben Atatürk hakkında onun düşündüklerini düşünen tek bir liberal görmedim, tanımadım, tanıyana da rastlamadım. 

Şunu mümkünse sonuna kadar izle. Enver Aysever bir sol liberaldir, onu da aklında tutarak dinle.

Paralel yapılanma buz gibi gerçektir. Yargıda, orduda, emniyette, eğitimde ve hatta sporda(Galatasaray vb) bile Fethullahçıların muazzam bir örgütlenme gerçekleştirdiğini inkar mı ediyorsun? Sana göre Ergenekon ve Balyoz operasyonları nedir? Bu davaları gerçek olarak mı yorumluyorsun?

Eğer samimi olarak Fethullah'ın da Türk milliyetçisi olduğuna inanmışsa ve ondan tavsiye almak istemişse kusura bakma ama bu da onun zekasının düşük olduğunu gösterir. Hiçbir Türkçü, Türk milliyetçisi ya da ulusalcı Fethullah'a zerre kadar sempati duymaz. Birkaç gerizekalı Ülkücü dışında hiçbir Türkçüyüm diyen insan Fethullah'ın Türkçü olduğuna inanacak kadar aptal olamaz. Bilakis Fethullah'ın ne mal olduğunu en başından beri söyleyenler bu kesimlerdir. En başından beri bu Türkçe Olimpiyatları gibi saçma sapan şeylerin birer aldatmaca olduğunun farkındadırlar. Necip Hablemitoğlu'nu biliyorsundur mesela. Kendisi Atatürkçü bir Türkçüydü ve Fethullah'ın en büyük düşmanlarından birisiydi.

Fethullah sakin birisi de ne demek? Bilakis ruh hastası, şizofren, sapık, katil ve terörist itin birisi. Abdullah Öcalan'dan kat ve kat daha şerefsiz, daha aşağılık, daha hain, daha kötü, daha pislik bir hain.

Ayrıca evet Osmanlıcıdır aynı zamanda İlber. Osmanlı'ya toz kondurmaz. Yavuz Sultan Selim gibi ruh hastası ve sapık bir katile bile hayrandır.

tarihinde Ulusalcı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Ulusalcı yazdı:

Paralel yapılanma buz gibi gerçektir. Yargıda, orduda, emniyette, eğitimde ve hatta sporda(Galatasaray vb) bile Fethullahçıların muazzam bir örgütlenme gerçekleştirdiğini inkar mı ediyorsun? Sana göre Ergenekon ve Balyoz operasyonları nedir? Bu davaları gerçek olarak mı yorumluyorsun?

Eğer samimi olarak Fethullah'ın da Türk milliyetçisi olduğuna inanmışsa ve ondan tavsiye almak istemişse kusura bakma ama bu da onun zekasının düşük olduğunu gösterir. Hiçbir Türkçü, Türk milliyetçisi ya da ulusalcı Fethullah'a zerre kadar sempati duymaz. Birkaç gerizekalı Ülkücü dışında hiçbir Türkçüyüm diyen insan Fethullah'ın Türkçü olduğuna inanacak kadar aptal olamaz. Bilakis Fethullah'ın ne mal olduğunu en başından beri söyleyenler bu kesimlerdir. En başından beri bu Türkçe Olimpiyatları gibi saçma sapan şeylerin birer aldatmaca olduğunun farkındadırlar. Necip Hablemitoğlu'nu biliyorsundur mesela. Kendisi Atatürkçü bir Türkçüydü ve Fethullah'ın en büyük düşmanlarından birisiydi.

Fethullah sakin birisi de ne demek? Bilakis ruh hastası, şizofren, sapık, katil ve terörist itin birisi. Abdullah Öcalan'dan kat ve kat daha şerefsiz, daha aşağılık, daha hain, daha kötü, daha pislik bir hain.

Ayrıca evet Osmanlıcıdır aynı zamanda İlber. Osmanlı'ya toz kondurmaz. Yavuz Sultan Selim gibi ruh hastası ve sapık bir katile bile hayrandır.

Paralel yapı AKP'nin, senin gibileri kafaya almak için uydurduğu bir tanım. Fethullah örgütü ve AKP ne yaptıysa birlikte yaptı. Bunlar aynıydı, bütün Fethullahçıları devletin en kritik organlarına Tayyip elleriyle yerleştirdi. Araları bozulunca salağa yattı. Sen de yemişsin işte.

Verdiğim 30 saniyelik videoyu bile izlememişsin. İzleseydin böyle saçma sapan sorular sormazdın.

Bu arada, paralel yapı var, dolar ABD yüzünden çıktı, Merkel bizi çok kıskanıyor. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Paralel yapı AKP'nin, senin gibileri kafaya almak için uydurduğu bir tanım. Fethullah örgütü ve AKP ne yaptıysa birlikte yaptı. Bunlar aynıydı, bütün Fethullahçıları devletin en kritik organlarına Tayyip elleriyle yerleştirdi. Araları bozulunca salağa yattı. Sen de yemişsin işte.

Verdiğim 30 saniyelik videoyu bile izlememişsin. İzleseydin böyle saçma sapan sorular sormazdın.

Bu arada, paralel yapı var, dolar ABD yüzünden çıktı, Merkel bizi çok kıskanıyor. 

Ben dolar ABD yüzünden yükseliyor diye bir iddiada bulunmadım hiçbir zaman. Bilakis başından beri bundan sadece AKP'nin sorumlu olduğunu söyledim. 

Soruma cevap vermedin. Ergenekon ve Balyoz davaları sana göre gerçek mi değil mi? 

Yahu bu paralel yapılanma ilk kez AKP'nin ortaya attığı bir iddia değil ki. Bunlar senelerdir söyleniyordu. Bunu en başta Atatürkçüler söylüyordu. Necip Hablemitoğlu mesela kitaplarında geniş geniş anlatıyordu. Hiç değilse 28 Şubat döneminde ordudan Fethullahçı olduğu gerekçesiyle ihraç edilenleri duymuşsundur. Bunlar da mı yalan? Düpedüz devlet içinde kadrolaşmışlar, örgütlenmişler.

İlker Başbuğ da söylüyordu başından beri. O da mı hayal görüyor? Tayyip'i açıkça uyarmış bugün bu tehdit bize yarın size diye. Tayyip de bunları gözünüzde büyütüyorsunuz demiş. Keza Metin Feyzioğlu da bu yapılanmaya karşı Tayyip'i daha önce uyardığını ve Tayyip'in kendisini ciddiye almadığını söylüyor.

Celal Hoca'nın da bir kitabında Fethullahçıların yapılanmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdiğini hatırlıyorum. 

Hadi ben cahilim, komplo teorisyeniyim. Necip Hablemitoğlu, İlker Başbuğ, Metin Feyzioğlu, Ümit Kocasakal ve Celal Şengör gibi adamlar da mı cahil? Bunlar da mı Tayyip tarafından manipüle edilmiş? 

Zaten ilk başlarda AKP'liler de tıpkı senin gibi paralel gerçeğini görmezden geliyordu. Bunlar kargaları güldürür diyorlardı. Kılıcın ucu kendilerine değmeye başlayınca kıvırdılar. Bekir Bozdağ, Hüseyin Çelik gibi düşünüyorsun demek ki sen de. 

Şimdi ne oldu da birden Fethullahçılara içten içe sempati duymaya, onlara karşı yumuşamaya başladınız? Bunların ne kadar şerefsiz, kancık ve satılık insanlar olduğunu ne çabuk unuttunuz?

Hiçbir Fethullahçıya acınılmamalı. Hepsi hapislerde çürütülmeli. Bir kısmı da idam edilmeli. İnsanlık bu kan emici vampirlerden, bu donmuş beyinli eniklerden tamamen kurtulmalı. Fethullahçılar insan bile değildir. Onlar programlanmış birer robottur.

tarihinde Ulusalcı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Ulusalcı yazdı:

Ben dolar ABD yüzünden yükseliyor diye bir iddiada bulunmadım hiçbir zaman. Bilakis başından beri bundan sadece AKP'nin sorumlu olduğunu söyledim. 

Soruma cevap vermedin. Ergenekon ve Balyoz davaları sana göre gerçek mi değil mi? 

Yahu bu paralel yapılanma ilk kez AKP'nin ortaya attığı bir iddia değil ki. Bunlar senelerdir söyleniyordu. Bunu en başta Atatürkçüler söylüyordu. Necip Hablemitoğlu mesela kitaplarında geniş geniş anlatıyordu. Hiç değilse 28 Şubat döneminde ordudan Fethullahçı olduğu gerekçesiyle ihraç edilenleri duymuşsundur. Bunlar da mı yalan? Düpedüz devlet içinde kadrolaşmışlar, örgütlenmişler.

İlker Başbuğ da söylüyordu başından beri. O da mı hayal görüyor? Tayyip'i açıkça uyarmış bugün bu tehdit bize yarın size diye. Tayyip de bunları gözünüzde büyütüyorsunuz demiş. Keza Metin Feyzioğlu da bu yapılanmaya karşı Tayyip'i daha önce uyardığını ve Tayyip'in kendisini ciddiye almadığını söylüyor.

Celal Hoca'nın da bir kitabında Fethullahçıların yapılanmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdiğini hatırlıyorum. 

Hadi ben cahilim, komplo teorisyeniyim. Necip Hablemitoğlu, İlker Başbuğ, Metin Feyzioğlu, Ümit Kocasakal ve Celal Şengör gibi adamlar da mı cahil? Bunlar da mı Tayyip tarafından manipüle edilmiş? 

Zaten ilk başlarda AKP'liler de tıpkı senin gibi paralel gerçeğini görmezden geliyordu. Bunlar kargaları güldürür diyorlardı. Kılıcın ucu kendilerine değmeye başlayınca kıvırdılar. Bekir Bozdağ, Hüseyin Çelik gibi düşünüyorsun demek ki sen de. 

Şimdi ne oldu da birden Fethullahçılara içten içe sempati duymaya, onlara karşı yumuşamaya başladınız? Bunların ne kadar şerefsiz, kancık ve satılık insanlar olduğunu ne çabuk unuttunuz?

Hiçbir Fethullahçıya acınılmamalı. Hepsi hapislerde çürütülmeli. Bir kısmı da idam edilmeli. İnsanlık bu kan emici vampirlerden, bu donmuş beyinli eniklerden tamamen kurtulmalı. Fethullahçılar insan bile değildir. Onlar programlanmış birer robottur.

Sen ne anlatıyorsun, ben anlamadım ki. Bunları yazman acayip saçma. Bunları ve daha fazlasını ben de biliyor ve söylüyorum zaten.

Fethullah ortaya AKP'yle çıktı diyen yok ki. Fethullah'ın devletin içine sızdığını ve ne büyük bir tehlike olduğunu yıllardır söyleyenler ve RTE'yi uyaranlar zaten Atatürkçüler. RTE gelmeden önce de bağırıyordu bu insanlar. Hepimiz biliyor ve söylüyorduk. Bunları söylediğimiz, Fethullah'a bırak hakareti onunla dalga geçtiğimiz için bile AKP'liler tarafından vatan haini ilan ediliyorduk. Ne çabuk unuttun?

Tayyip veya AKP'nin, Fethullah'ın örgütü tarafından "kandırıldığı" doğru değil. Ortada bunlardan gizlice örgütlenmiş ve devlete sızmış bir "paralel yapı" yok. Bile isteye konumlandırıldı bunlar, bu işi yapan da bizzat RTE idi. Kardeştiler ve ne yaptılarsa birlikte yaptılar. 

O saydığın Ergenekon, Balyoz kumpaslarından Tayyip'in haberi yok muydu? "Ben bu davaların savcısıyım" diyen benim babam mıydı? 

Ne paralel yapısından bahsediyorsun sen? Tayyip aklını almış senin, gözünün önünde cereyan eden olayları bile onun ağzıyla aktarıyorsun.

Sonra da çıkıp Atatürkçüyüm diyorsun ki akıllara zarar...

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Sen ne anlatıyorsun, ben anlamadım ki. Bunları yazman acayip saçma. Bunları ve daha fazlasını ben de biliyor ve söylüyorum zaten.

Fethullah ortaya AKP'yle çıktı diyen yok ki. Fethullah'ın devletin içine sızdığını ve ne büyük bir tehlike olduğunu yıllardır söyleyenler ve RTE'yi uyaranlar zaten Atatürkçüler. RTE gelmeden önce de bağırıyordu bu insanlar. Hepimiz biliyor ve söylüyorduk. Bunları söylediğimiz, Fethullah'a bırak hakareti onunla dalga geçtiğimiz için bile AKP'liler tarafından vatan haini ilan ediliyorduk. Ne çabuk unuttun?

Tayyip veya AKP'nin, Fethullah'ın örgütü tarafından "kandırıldığı" doğru değil. Ortada bunlardan gizlice örgütlenmiş ve devlete sızmış bir "paralel yapı" yok. Bile isteye konumlandırıldı bunlar, bu işi yapan da bizzat RTE idi. Kardeştiler ve ne yaptılarsa birlikte yaptılar. 

O saydığın Ergenekon, Balyoz kumpaslarından Tayyip'in haberi yok muydu? "Ben bu davaların savcısıyım" diyen benim babam mıydı? 

Ne paralel yapısından bahsediyorsun sen? Tayyip aklını almış senin, gözünün önünde cereyan eden olayları bile onun ağzıyla aktarıyorsun.

Sonra da çıkıp Atatürkçüyüm diyorsun ki akıllara zarar...

Ben bir tarafı eleştirdiğim zaman bazıları otomatikman benim diğer taraftan olduğumu zannediyor. Ülkücüler, AKP'liler falan beni solcu zannediyor. Halbuki solculuktan ne kadar nefret ettiğimi bilirsin.

Hani burada da beni Alevi düşmanı olmakla suçluyorsunuz ya mesela, Uludağ Sözlük'te de tam aksine beni Alevi olmakla suçlayanlar oluyor.

Kılıçdaroğlu'na laf sokunca da düşük zekalı olan insanlar beni AKP'li zannediyor. Halbuki ben Kılıçdaroğlu'na muhalif olduğu için değil bilakis Tayyip'in bir numaralı stepnesi olduğu için, sürekli onun ekmeğine yağ sürdüğü için düşmanım. Tayyip'e şu ana kadar ettiğim küfürlerin de haddi hesabı yok. Çevremdekiler sürekli bu yüzden beni uyarıyor yapma etme diyorlar. Müdür yardımcısı bile beni azarlamıştı bu yüzden. Ayrıca tehdit aldığım ak-it sayısını hatırlamıyorum bile.

Neyse zaten bunların hepsini çok iyi biliyorsun sen de tekrar etmeye gerek yok.

Senle ben aslında birçok konuda aynı fikirdeyiz ama sanırım birbirimizin ne dediğini tam olarak anlamıyoruz. Ya da ben anlayamıyorum. 

İkimiz de aynı şeyden bahsediyoruz zaten. Paralel yapı diye kastettiğim şey de senin söylediğin. Sen de Fethullahçılar devlete sızdı diyorsun ben de aynı şeyi söylüyorum. Ben bu gizlice oldu, Tayyip'in bundan haberi yoktu ya da buna o yardım etmedi diye bir şey de söylemedim. Tayyipçilikle bir alakam olmadığını bilakis ona düşman olduğumu da çok iyi biliyorsun.

Ama İlber Fethullahçıların devlete sızdığını, her yerde kadrolaştığını falan düpedüz inkar ediyor üstelik yıllardır bunu Atatürkçüler bas bas bağırmasına rağmen.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Ulusalcı yazdı:

Ben bir tarafı eleştirdiğim zaman bazıları otomatikman benim diğer taraftan olduğumu zannediyor. Ülkücüler, AKP'liler falan beni solcu zannediyor. Halbuki solculuktan ne kadar nefret ettiğimi bilirsin.

Hani burada da beni Alevi düşmanı olmakla suçluyorsunuz ya mesela, Uludağ Sözlük'te de tam aksine beni Alevi olmakla suçlayanlar oluyor.

Kılıçdaroğlu'na laf sokunca da düşük zekalı olan insanlar beni AKP'li zannediyor. Halbuki ben Kılıçdaroğlu'na muhalif olduğu için değil bilakis Tayyip'in bir numaralı stepnesi olduğu için, sürekli onun ekmeğine yağ sürdüğü için düşmanım. Tayyip'e şu ana kadar ettiğim küfürlerin de haddi hesabı yok. Çevremdekiler sürekli bu yüzden beni uyarıyor yapma etme diyorlar. Müdür yardımcısı bile beni azarlamıştı bu yüzden. Ayrıca tehdit aldığım ak-it sayısını hatırlamıyorum bile.

Neyse zaten bunların hepsini çok iyi biliyorsun sen de tekrar etmeye gerek yok.

Senle ben aslında birçok konuda aynı fikirdeyiz ama sanırım birbirimizin ne dediğini tam olarak anlamıyoruz. Ya da ben anlayamıyorum. 

İkimiz de aynı şeyden bahsediyoruz zaten. Paralel yapı diye kastettiğim şey de senin söylediğin. Sen de Fethullahçılar devlete sızdı diyorsun ben de aynı şeyi söylüyorum. Ben bu gizlice oldu, Tayyip'in bundan haberi yoktu ya da buna o yardım etmedi diye bir şey de söylemedim. Tayyipçilikle bir alakam olmadığını bilakis ona düşman olduğumu da çok iyi biliyorsun.

Ama İlber Fethullahçıların devlete sızdığını, her yerde kadrolaştığını falan düpedüz inkar ediyor üstelik yıllardır bunu Atatürkçüler bas bas bağırmasına rağmen.

Evet, elbette AKP'li değilsin, elbette ne Tayyip ne de AKP'yle en ufak bir ilgin yok (bizler gibi nefret etmek dışında) ama birtakım konularda manipüle oluyorsun.

Misal, bu paralel devlet işi. Yok böyle paralel bir devlet. Önceden vardı, bunu da ilk dile getiren ilginçtir ama Deniz Baykal'dı. Sonra malum, o da sapıttı işte.

Ama AKP ve Tayyip söz konusu olduğunda paralel devlet diye bir oluşumdan söz etmek aptallık olur. O devlet zaten kendileri. Her şeyi biliyorlardı, hepsini birlikte yaptılar. 

İzlediğini sanmadığım videoda da İlber Ortaylı bunu söylüyor. Hepimizin söylediğini yani...

Bu arada, belli ki bilmiyorsun ama İlber Ortaylı da Fethullahçıların soruları çalıp TSK'nın okullarına sızdığını, kopyalar çekildiğini uzun yıllardır sesli olarak söyleyen insanlardan biridir. 

İnkar etmeyi bırak, kendisi söylemiş bunu senlerce. "Evet, devlette kadrolaştılar ama buna izin verildi, göz yumuldu" diyor. AKP söz konusu olduğunda ise "göz yumulmadı, bile isteye yapıldı" diye ekliyor. Öyle de oldu.

Velhasıl paralel devlet diye bir şey yok. Kimse kandırılmış, aldatılmış, oyuna getirilmiş değil. Buna inanamak için aptal olmak lazım.

Ben İlber Ortaylı'yı savunacak durumda değilim. Onu tanıdığım, bildiğim için söylüyorum bunları. Yoksa AKP'liler de sabah akşam Fethullahçı dedi bu adam, zerre kadar umursamadı. 

Sen bir de liboş falan diyorsun, liberaller onu hiç sevmediği halde.

İzle videoları.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Summertime Sadness yazdı:

Dinciler tarihcileri severler. Ornegin bizim icin Richard Dawkins neyse, onlar icin de tarihciler oyledir. Saygi duyarlar. Belki de bu yuzden Ilber Ortayli'nin dokunulmazligi vardir?

Yanlis dusunmuyorum degil mi, Turk Ateist? En azindan benim gordugum boyle.

Yalnız Richard Dawkins benim için özel bir yere sahip değil. 

Dinciler tarihçileri sevmez. Şeriatçı sözde tarihçileri sever onlar. Dinlerinden gelen alışkanlıkla kendi tarihlerini yazmak gibi karşı konulmaz bir alışkanlıkları vardır. Bu onlar için bir mücadele yöntemidir aynı zamanda.

Dinciler İlber Ortaylı gibi tarihçilerden nefret ederler. İlber Ortaylı Osmanlı padişahlarının esrar ve içki içtiğini, inanılmaz alemler yaptığını da çekinmeden söyler örneğin.

Onların tarihçileri o fesli deli Kadir Mısıroğlu, Rıza Nur, alkolik ve kumarbaz Necip Fazıl gibi isimlerdir. 

İlber Ortaylı ve onun ayarındaki bilimciler, dokunulmazlıklarını bilgi ve üstün yararlılıklarından edinirler. Sahip oldukları ayrıcalık onlara verilmemiştir. Kendileri bilgileriyle edinmiştir, kendiliğinden. Elbette saygı görürler.

Ama işte Celal Şengör biraz da otizminden dolayı arada bir tuhaf çıkışlar yapıyor. Hesap kitap yapmadığı için böyle bu durum. Kendisine sorulunca söylüyor adam, tutamıyor. İlber Ortaylı ise kıvırmıyor, ancak söylemek istediğini de söylemiyor. Söylemeyeceğini, yanıtlamayacağını da çok net belirtiyor. "Size ne, bu sizi hiç ilgilendirmez" deyip çıkıyor mesela. 

Sitelerde Paylaş

Ben Ilbey Ortayli ve Celal Sengor'un tavirlarindan pek hoslanmiyorum. Garip bir egolari var sanki. Ama desteklerim tabi, sonucta bilgililer ve dincilerin sevmedigi tipler.

Ama neden kendilerini ustun goruyor gibiler, onu da bilmiyorum... Neyse.

Bu arada Richard Dawkins'i ornek verdim aslinda. Benim icin de cok ozel bir yere sahip degil.

Sitelerde Paylaş

Tabi ki üstün görecekler, öyleler de zaten. İkisi de toplumun kültür ve bilgi düzeyinin çok üstünde insanlar. Ama Celal Şengör kesinlikle çok daha büyük bir alim. İlber de zaten "Kendinizi yanında cahil hissettiğiniz birileri var mı?" sorusuna cevap olarak Celal Şengör, Halil İnalcık ve dört ismi daha saymıştı.

Celal Şengör, İlber ile oturup tarih muhabbeti yapabiliyor mesela. Peki İlber onunla Jeoloji, Fizik, Biyoloji gibi alanlarda sohbet edebilir mi?

Sitelerde Paylaş

Neden herkesin bir acayip ve tuhaf yanı çıkıyor ortaya, niye her kişinin Ay gibi görünmeyen bir yüzü var, neden hiç kimseye güvenilemiyor anlamıyorum. En iyi bildiğin insanın bir gün bir tuhaflığı ile karşılaşıp şaşırıyorsun. En azından yani, şaşırmak yine iyi. Yuh bunu da mı yapacaktı demekten yine iyi.

Takdir edecek insanın bulunmasının neredeyse olanaksız olduğu bir ülkede Celal hoca parmakla gösterilecek biri ama onun da bir tuhaf şaşırtıcı yanı çıktı! Hayret ve ilginç! Bir hata yaptın mı dönmek zor oluyor. Dışkı yedirmek işkence değildir gafına bir kere düşersen üstüne bir hata daha yapman kaçınılmaz. O yüzden bu konumdaki insanlar çok dikkatli konuşmalı.

Aydın olmak ağır sorumluluk. Ortam da berbat olunca aydın olmak iyice zorlaşıyor. Karşında bir yığın saçma sapan zırıldama olunca sinirin bozuluyor ve hata yapıyorsun. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Ulusalcı yazdı:

Tabi ki üstün görecekler, öyleler de zaten. İkisi de toplumun kültür ve bilgi düzeyinin çok üstünde insanlar. Ama Celal Şengör kesinlikle çok daha büyük bir alim. İlber de zaten "Kendinizi yanında cahil hissettiğiniz birileri var mı?" sorusuna cevap olarak Celal Şengör, Halil İnalcık ve dört ismi daha saymıştı.

Celal Şengör, İlber ile oturup tarih muhabbeti yapabiliyor mesela. Peki İlber onunla Jeoloji, Fizik, Biyoloji gibi alanlarda sohbet edebilir mi?

Bi' bok bildigin yok.

Bilgili insan bilir ki, dunyada ogrenilebilecek coooook bilgi vardir, omru yetmez ve kendini buyuk gormez. Hala cahil oldugunu bilir. Mesela Bill Gates'e bak, boyle dusunuyor ve kendini ustun gormuyor.

Ama Ilber Ortayli'ya bak? Kendini ustun goruyor gibi.

Ben boyle insanlari pek sevmem. Benim sevdigim insanlar, Bill Gates, Warren Buffett, Ataturk gibi isimlerdir, hepsinin IQ'su yuksektir ve gerizekali bir sekilde kendilerini ustun gormezler.

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, Ulusalcı said:

Solculuk milliyetsizlik olduğu için. 

Milliyetsiz olduğumuz için. Bu güzel. En azından bize kürtçü demiyorsun. Sen solcuları doğru anlamışsın. Bazı milliyetçi kesimler bizi Kürt halkının haklarını savunduğumuz için kürtçü olarak niteliyorlar da.

tarihinde isabettin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hatta şunu da ekleyeyim, milliyetsiz olmak benim için dinsiz olmak gibi bir şey. Milliyetçilerin milliyetsiz olmama verdiği tepkiyi dincilerin dinsiz olmama verdikleri tepkiyle benzer kategoride görüyorum. Gel gör ki, türkçülerle konuştuğumda kürtçüyüm, Kürtlerin gözünde -her ne kadar açık açık söylemeseler de bazen- "sonuçta Türküm". Senin yerine göre alevi ya da AKP'li olarak algılanman gibi bir dert yani.

Gerçi, ne İsa'ya ne de Musa'ya yaranmak gibi bir derdim var. Sabahtan akşama kadar "ben milliyetsizim, ben milliyetsizim" diye de dolaşmıyorum yani. Yeri gelir, "aç milleti bay kıldım" sözü de beni duygulandırır, farklı bir ulusal önderin ulusunu çok sevmesi de. Neden onları o kadar sevdiğini anlamaya çalışmayı severim mesela. Milliyet konusunda keskin bir kutba itilmeyi de zul görürüm yani. Şöyle ki, Türküm ya da değilim, kime ne, siyasi planda niye bu kadar önemli olsun ki? Neden etnik kökenime göre kendime bir devlet seçmek zorunda olayım ki? Toplumla aramdaki bağları güçlendirmek için gerekliyse, o zaman din de seçeyim. Dimi yani. Tam anlatamadım belki de, bu gibi şeyler.

Kısacası, ulusal aidiyet duygumun pek yoğun olduğunu söyleyemem. Milliyetçiler "insan devlet içindir" anlayışını yaydıkları için olabilir. Türsel aidiyet duygumun olduğu bile söylenemez. Okunacak en kutsal kitap insandır sözüne de mesafeliyim. 

Türkçe başka. O konuda farklıyım. Biraz öztürkçeciyim. Türkçeye ve her dile konuşanları tarafından hassasiyetle sahip çıkılmalıdır. 

tarihinde isabettin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben de milliyetciligi biraz garip buluyorum. Biraz milliyetcilik olabilir ama millet icin vatan icin filan olmem. Baskalari icin salak miyim da oleyim?

Hatta "senin oglun sehit oldu" sozu de tam bir kandirmacadir. Git kendi cocugunu savasa gonder, di mi?

Ataturk'un IQ'su en az 150'ydi ama neden milliyetciydi, bunu anlayamiyorum. O zekadaki biri bunu nasil yapabilir?

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, isabettin yazdı:

ulusal aidiyet duygumun pek yoğun olduğunu söyleyemem

Fazla yoğun olmaması gerekiyor zaten. Doğal bir tonda olmalı. Doğallığı aşmamalı. Yani çocuğunu, aileni benimsediğin düzeyde doğal bir düzeyde olmalı. Öyle ya, çocuğunun okul masraflarını karşılıyorsun, yoldan geçen çocuğu durdurup al bununla okul masraflarını karşıla diye kazandığın paranın yarısını vermiyorsun. Bunun gibi yani, devletine vergi ödüyor, devletine askerlik yapıyorsun. Gidip Norveç maliyesine ödemiyor ve İsveç'e askerlik yapmıyorsun. Bunun gibi yani, doğal bir düzeyde milliyetçi olmak yeterli. Fazlasına gerek yok.

Summer; Atatürk de milliyetçiliği doğal bir tonda ve düzeyde, ülkeye bağlılık, ülkesi için çalışmak tadında ele almıştır. Irkçı düzeye getirmemiştir. Bu tarz milliyetçilik doğal ve gerekli. Motivasyon sağlar. Lanet olsun, yaramasın, alın zıkkım olsun diye vergi ödemek var, bu vergiyi devletim iyi yerlerde kullanır refah düzeyimizi yükseltir diye seve seve vermek var yani. Bundan fazla bir milliyetçilik değil istenen. 

Tabii milliyetçi olmak için devletini, halkını benimsemek gerekiyor. Halk dogmatik ve yobaz olunca ona bağlılık da hissedilemiyor ve dinle birlikte milliyete de tavır alınıyor. Benim milliyetçi duygularım Atatürk'e ihanet edilmesi ve dogma batağına saplanılması ile ortadan kalktı. Yoksa ülkemi ben de severdim ama artık sevmiyorum. Yobaz ve dogmatiklerin nesini sevebilirim de? 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...