Jump to content

Kur'an Tebliğ Edilmeden Önce!

Recommended Posts

Forumda daha önce tartışıldı mı bilmiyorum ama aklıma şöyle soru(lar) takıldı:

Kur'an, peygambere bildirildikten sonra, az sayıda inanan olsaydı veya Peygamberden başka hiç kimse inanmasaydı ne olacaktı (ki bir de İslamiyet "son din" diye de belirtilmişken...)? Yeni bir peygamber ve yeni bir din mi gelecekti? Allah, İslamiyetin ne kadar yayılacağını sadece tahmin mi etti? Yoksa kesin inanacak kişileri ve sayısını biliyormuydu? Peki ya sadece Arap yarımadası ile sınırlı kalsaydı? Allah, bu dinin hangi konuma kadar geleceğini bilmiyordu ise eğer, bu konuda herhangi bir etüt yapmışmıydı? İnsanların özgür iradelerine! bırakmak büyük bir risk değilmiydi? Yani bu din başlamadan bitseydi, doğmadan ölseydi, biz bugün burda sadece bilim mi konuşuyor olacaktık?

Sitelerde Paylaş

Tarihe bakarsak Kitaplı dinler her zaman az çok taraf toplamıştır.İslam cennet ,cariye ,ganimet gibi ödüllerle temelini sağlam atmış bir din.bu kadar teşvik ,mürtedleri öldürme,işgal derken selin barajı yıkması gibi islam almış başını yürümüş.lakin 1400 sene önce değilde 20.yüzyıl doğsaydı islam,talihinin pek o kadar yaver gideceğini zannetmiyorum.teknoloji çağında yaşıyoruz ve teknilojiye ,gelişmiş ağır silahlara,güce kimler sahip ortada.inanan için buda sorun değil tabiki.meleklerin yardımına inanan insanlar için niye sorun olsun ? ..bu durumda Enfal 65 ve 66 niye var sormak lazım.özellikle son iki yüz yıl insanlar rahatlarına daha düşgün hale geldiler,1400 sene önceki fedakar insanları bulmak zor.

Sitelerde Paylaş
On 10.10.2018 at 00:42, dursun yazdı:

Forumda daha önce tartışıldı mı bilmiyorum ama aklıma şöyle soru(lar) takıldı:

Kur'an, peygambere bildirildikten sonra, az sayıda inanan olsaydı veya Peygamberden başka hiç kimse inanmasaydı ne olacaktı (ki bir de İslamiyet "son din" diye de belirtilmişken...)? Yeni bir peygamber ve yeni bir din mi gelecekti? Allah, İslamiyetin ne kadar yayılacağını sadece tahmin mi etti? Yoksa kesin inanacak kişileri ve sayısını biliyormuydu? Peki ya sadece Arap yarımadası ile sınırlı kalsaydı? Allah, bu dinin hangi konuma kadar geleceğini bilmiyordu ise eğer, bu konuda herhangi bir etüt yapmışmıydı? İnsanların özgür iradelerine! bırakmak büyük bir risk değilmiydi? Yani bu din başlamadan bitseydi, doğmadan ölseydi, biz bugün burda sadece bilim mi konuşuyor olacaktık?

İslam tarihi özellikle erken islam tarihi külliyen yalanlar üzerine kurulu, hayali bir tarihtir.

Arabistan’dan bir adam çıkacak, tek başına bir din yayıp 20-30 sene içinde imparatorluk seviyesine gelinecek! Bu imkansız bir şey, ki bununla ilgili hiç bir objektif tarihsel kanıt da bulunmuyor. 

O devirler de bir kişinin ben peygamberim diye ortaya çıkması delilikten başka bir şey değildir, adamı anında keserler.

Bu yüzden islam, Araplar imparatorluk kurduktan sonra icat edilmiştir, edilmek zorundadır, bak bunu objektif tarihsel veriler de destekliyor.

8-9. yüzyıl çok önemli, Peygamberin hayatı, hadisler de bu tarihlerde yazılmaya başlanıyor( tabi ki hepsi hayal ürünü)..Yabancı kaynaklar da islam adlı yeni bir din’den 850-900’lü yıllarda söz etmeye başlıyor. Tam ve eksiksiz kuran bu tarihlerde tamamlanıyor.

Yani anlayacağın;  güç elinde ise istediğin dini yayabilir, istediğini peygamber yapabilirsin, Allah ise sadece kukladır, onu konuşturan insanlardır.

Sitelerde Paylaş

İslam olmasa x isimli başka bir din çıkacaktı, peygamberlik ortadoğu da bir gelenektir.

Bu topraklardan sayısız paygamber sıfatlı deliler gelip geçmiş, hatta aralarında rekabet edip birbirlerini katletmişler,

Müslümler dediğimiz güruh, bu geleneğin en güçlü temsilcisine tapan meczuplardan başka bir şey değil..

Sahte Peygamberler Dönemi - Sesli Kitap:

Sitelerde Paylaş
On 11.10.2018 at 06:55, Phocas yazdı:

Yabancı kaynaklar da islam adlı yeni bir din’den 850-900’lü yıllarda söz etmeye başlıyor.

Sallama, 630 larda yazılmış hristiyan bir kaynakta Hz. Muhammed ten bahsediliyor.

https://en.wikipedia.org/wiki/Teaching_of_Jacob

Bu forum neden misyoner kaynıyor, merak ediyorum. O kadar mı aciz bu misyonerler müslümanları devşirme konusunda. Önce bir ateist olsunlar diye mi hesabınız, yani...

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

Sallama, 630 larda yazılmış hristiyan bir kaynakta Hz. Muhammed ten bahsediliyor.

Bu forum neden misyoner kaynıyor, merak ediyorum. O kadar mı aciz bu misyonerler müslümanları devşirme konusunda. Önce bir ateist olsunlar diye mi hesabınız, yani...

Doctrina Jacobi’ de yeni bir dinden bahsedilmez. Şundan bahseder.

“When the candidatus  was killed by the Saracens , I was at Caesarea and I set off by boat to Sykamina. People were saying “the candidatus has been killed,” and we Jews were overjoyed. And they were saying that the prophet had appeared, coming with the Saracens, and that he was proclaiming the advent of the anointed one, the Christ who was to come.”

Bu yazıtta özetle,

Serazenlerin önderinin?, İsa’nın tekrar gelişini müjdelediğini belirtiyor ve bu mesihin kılıçla geldiğini söyleyip sahte mesih olduğunu belirtiyor, ne yazık ki bu sahte mesih, yazının yazıldığı 635 yılında halen sağ gözüküyor.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Yeni Üye yazdı:

Misyoner müslüman uydurmaasaıdır misyoner dediyiniz kişiler seni duymuyor bile kaale bile almıyor gülüp geçiyorlar duyasalar  dahi cahil müslümanı kendi dinine neden çevrmek istesin zaten islamın cahil kalması onlar için veli nimetir kör biz göz istemiş allah vermiş iki göz ne diye sizinle zaman  kaybatsinler teknoloji bilgi dahil admların arajasından nal toplarsınız siz anca bir israyil 57 müslüman ülesini delikten deliye sokuyor utanılacak bir şey halnuki allahınız var melkleriniz var yeşil başlı evliyalarınz var bir avuç israilden başdemsken seni neden uyandırsın istesede seni cahilliyinden kurtarmazlar adamlar yüz yılın hesabını yapıyor sen bu sitede misyner neden kaynıyor ne misyoneri sen götünü açık bırkama kimse sana tecvuz etmez. her çok tecvuz edilipte adildiyinizin farkıfa deyilseniz kimseye çamur atmayın suçu kendinize atın

Sitelerde Paylaş

Ben ateist insanların gerçekten kuran ı ve peygamberi araştırıp tatmin olmayınca ateizme yöneldiğini sanıyordum beni hayal kırıklığına uğrattınız anlattıklarınız gerçekle bir alakası yok.

Gelelim yanıldığınız konulara öncelikle islam ilk peygamberden son peygambere kadar tebliğ edilen tek dindir.  bütün dinler temelde aynıdır zamanla mezhepler oluşmuş bunun sonucunda ise ibadet şekilleri değişmiştir. kuran tebliğ edilmeden önce insanlar zaten allahın varlığını biliyordu fakat uzun bir süre peygamber gelmediği için ticaretlerini geliştirmek ve yaşam tarzlarını devam ettirmek adına putlar icat ettiler allah ı şekle soktular, küfür o kadar büyüdü ki son peygamber zuhur etti.

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, ismet çat said:

Ben ateist insanların gerçekten kuran ı ve peygamberi araştırıp tatmin olmayınca ateizme yöneldiğini sanıyordum beni hayal kırıklığına uğrattınız anlattıklarınız gerçekle bir alakası yok.

Gelelim yanıldığınız konulara öncelikle islam ilk peygamberden son peygambere kadar tebliğ edilen tek dindir.  bütün dinler temelde aynıdır zamanla mezhepler oluşmuş bunun sonucunda ise ibadet şekilleri değişmiştir. kuran tebliğ edilmeden önce insanlar zaten allahın varlığını biliyordu fakat uzun bir süre peygamber gelmediği için ticaretlerini geliştirmek ve yaşam tarzlarını devam ettirmek adına putlar icat ettiler allah ı şekle soktular, küfür o kadar büyüdü ki son peygamber zuhur etti.

Ne güzzel afaki ön kabüller bunlar..Siz ilkinden sonuna kadar islam vardı dediğiniz için öyle olacak zannediyorsunuz sanırım, enteresan. Bunu gidip bir de diğer dinlerin inanırlarına sorsanıza bakalım ne diyecekler size..Mangalda bu derece kül bırakmadığınıza göre hepsi "evet islam" diyecek sanırım(!)..Kuran tebliğ edilmeden önce insanlar "allahın" varlığını biliyormuş dediğinize göre, o sıra oralardaydınız herhalde..Mesele basit oysa ki: Size göre onların ki put, onlara göre ise sizinki "put". Bize göre hepsi put :f57:

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, ismet çat yazdı:

İsalamada kaç mesep var tarikatları saymıyorum.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, ismet çat yazdı:

Konuyu açan kullanıcı ateist değil zaten o da sizin gibi bir teist :D Diğer saçma iddialara gelince;

"Tüm dinler İslamdı, sonradan bozuldular, hepsi Allah'tan, hepsi aslında İslam"  önermesi, modern arkeolojik buluntularla taban tabana zıttır.
Bu asılsız iddia müslümler tarafından sayıklanıp durulur ama artık alışıldığı üzere kendi güdük iddiaları dışında hiçbir kaynakla desteklenmez.
En eski mabete urfa gobekli tepede rastlandi (m.ö. 11/12 bin) tarihte geriye doğru gittikce çok tanricilik & animist inanclar artar, 
antik dinlerde tek tanrı veya islam öğretilerinin esamesine bile rastlanmaz, 
yalnızca din afyonu aklı böylesine devre dışı bırakıp bir insana daha eski olanın daha yeni olanın devamı olduğunu söyletebilirdi :)
ibrahimi dinler, dinler tarihinde daha dünkü çocuktur, 5000 yıllık geçmişi vardır. 

Sitelerde Paylaş

siz kavramlar üzerinden konuşuyorsunuz içeriklere bakarsanız yanıldığınızı anlayacaksınız. 

1-hz.adem den hz.muhammed e kadar tebliğ edilen islam dünyanın farklı yerinde farklı yorumlanmıştır zaten bu tür olaylar silsilesi evrensel bir din olan islam ile son bulmuştur.

2-ben var dediğim için var olmayacak tabi zaten var olan bir şeyi ben inkar etsem de etmesemde o vardır. hristiyanlık musevilik ve islam aynıdır. islamın hak din olmasının sebebi diğer dinlere insan müdahalesi olmasıdır. islamın getirdiği ibadetler binlerce yıl değişmediği gibi kuran da değişmemiştir

3-ben teist meist anlamam öyle uydurma tabirleri bana yakıştırmayın ben müslümanım

4-Ebu Kafir nickli arkadaş yazdıkların cevap verilecek düzeyde değil seni es geçiyorum.  bahsettiğin konular zaten veda hutbesinde açıkça belirtiliyor okursan cevaplara ulaşacaksın

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, ismet çat yazdı:

siz kavramlar üzerinden konuşuyorsunuz içeriklere bakarsanız yanıldığınızı anlayacaksınız. 

Kavramlar üzerinden konuşan sizsiniz, küçükten itibaren kendinize belletilen zırvalıkları sorgusuz sualsiz papağan gibi tekrarlamaktan bıkmıyorsunuz.

Biz İçerikleri derinlemesine inceleyip, araştırıp bu sonuca ulaştık zaten, müslümler gibi desteksiz işkembeden sallamak bize yakışmaz.

1-hz.adem den hz.muhammed e kadar tebliğ edilen islam dünyanın farklı yerinde farklı yorumlanmıştır zaten bu tür olaylar silsilesi evrensel bir din olan islam ile son bulmuştur.

Önceki dinlerin kaynağı islam’sa asılsız iddialar dışında 1 tane elle tutulur delil getirebilirmisin? :D

2-ben var dediğim için var olmayacak tabi zaten var olan bir şeyi ben inkar etsem de etmesemde o vardır. hristiyanlık musevilik ve islam aynıdır. islamın hak din olmasının sebebi diğer dinlere insan müdahalesi olmasıdır. islamın getirdiği ibadetler binlerce yıl değişmediği gibi kuran da değişmemiştir

İşiniz gücünüz palavra sıkmak, kuran, tevrat ve incilin değiştiğini iddia etmez, bilakis bu dinlerin mensuplarına ellerindeki kitaplara baş vurmaları öğütlenir, “diğer kitaplar değiştirildi kuran değişmedi” derken kendi kitabınızla ters düşüp küfre giriyorsunuz.

Ayrıca kitabınızın orjinal versiyonu olmadığından ve “tam” kuran haline ancak 1200 yılında rastlandığını da bilmiyorsunuz tabiki. Traji komiksiniz.

3-ben teist meist anlamam öyle uydurma tabirleri bana yakıştırmayın ben müslümanım

Bir şeyden anlasan zaten müslüm kalmazdın

4-Ebu Kafir nickli arkadaş yazdıkların cevap verilecek düzeyde değil seni es geçiyorum.  bahsettiğin konular zaten veda hutbesinde açıkça belirtiliyor okursan cevaplara ulaşacaksın

Tabiki cevab veremeyeceksin, bilimsel ve kanıtları ortaya koyarak yapılan bir tartışmada siz gibi palavracıların kuyruğu kıstırıp kaçmaktan başka şansı olmaz.

Sitelerde Paylaş
On 16.10.2018 at 06:47, ismet çat yazdı:

Hocam, dini tekeline alıp, kendinden başkalarını gayrimüslim olarak görmek sizin gibiler için gayet olağan bir durumdur, ben şaşırmadım. Ayrıca sizi hayal kırıklığına uğratacak daha komik bişey söyleyim, ben Kur'an'ın bütün bir kitap olarak indirildiğini sanıyordum açıkçası. 

Bu foruma gelme amacınız bağcıyı dövmek değil de,  üzüm yemek olsaydı bazı gerçekleri görebilirdiniz. 

Yanıldığım konularla ilgili iddialarınız hakkında da gereken cevabı almış, boyunuzun ölçüsünü verip tıpış tıpış gitmişsiniz.

Size daha fazla şey söylemeye gerek yok sanırım.

Sitelerde Paylaş
On 15.10.2018 at 18:11, fezadabirtürk yazdı:

islami misyonerler cirit atarken iyi , hristiyan misyonerler atarken kötü mü ? 

Kötü değil ama neden bir insan kendi dininin misyonerliğini başka bir dini kötüleyerek yapar ki?

Gerçek bir Hristiyanın Tek tanrıya inanan ve Hz. İsa'yı ve annesini mübarek ve mukaddes bilen bir inançla ne sorunu olabilir ki? İslamla uğraşan bir tek tanrıcı aslında Tanrıya değil, inanç diye kendi egosuna ve dünyevi bağlılıklarına hizmet ediyordur. Bunun başka bir açıklaması yok.

Deseniz ki, ben Hristiyan bir kültürde ya da çevrede doğdum ve bu inançla ve kültürle mutlu bir şekilde yaşıyorum. Benim için Tanrı'nın bu inancı seçtiğini düşünüyorum. Muhammed peygamber olabilir ama Müslümanlar nasıl İsayı kabul edip Muhammedin yoluna tabi oluyorsa ben de Muhammedi kabul edip İsanın yoluna uyuyorum. O zaman ben de sizi kucaklar, size dua ederim. Ama maalesef bunu söylemek bir çok hristiyana zor geliyor. İnanç diye sarıldığımız bazı asabiyetlerden ve egoizmden kurtulmak ve gerçek inanca ulaşmak kolay olmuyor. Müslümanlar için de aynı şey geçerli.

Sitelerde Paylaş
19 minutes ago, Yeni Üye said:

Muhammed peygamber olabilir ama Müslümanlar nasıl İsayı kabul edip Muhammedin yoluna tabi oluyorsa ben de Muhammedi kabul edip İsanın yoluna uyuyorum. O zaman ben de sizi kucaklar, size dua ederim. Ama maalesef bunu söylemek bir çok hristiyana zor geliyor.

Bu ikisi aynı şey mi?!! Hayret ki hayret..

Tabii ki hristiyana zor değil, kabul edilemez gelecek..

Sitelerde Paylaş
On 25.10.2018 at 06:20, Emre Karaköse yazdı:

:D demişsiniz ki:

Yüce Allah karşımıza A ve B seçeneklerini çıkartırsa, hangisini seçeceğimizi bildiğinden, böylelikle yine tamamıyla özgür irademizi kullanarak hak ettiğimiz sonucu almamızı sağlıyor. Yani bu 2 günlük imtihan örneğinde de bir robot değiliz ve hakikaten seçimler bize ait. Ama dediğim gibi, karşımıza hangi şıklar çıkarsa ne yapacağımız bilindiğinden, karşımıza hak ettiğimize kavuşmamızı sağlayacak şıklar(senaryo) çıkartılıyor ki kalbimizdeki iyilikle veya kötülükle yüzleşebilelim.

Bir çomar, aşık olduğu kıza gidiyor ve diyor ki: benim olmazsan, toprağın olursun. Allah burada kızın önüne iki seçenek koyuyor ve kızın hakettiğini almasını sağlıyor.

Ya da 6 yaşında bir kızcağız tecavüze uğruyor ve tecavüz eden adam diyor ki, birine söylersen anneni babanı öldürürüm. kız da söylemiyor. Allah kızın önüne iki seçenek koyuyor ve kızın hakettiğini almasını sağlıyor.

ya da bir evde uyuyan aile, komşularının deli oğlunun benzin döküp evi ateşe vermesi ile ölüyorlar. Allah burada ailenin önüne ya yanarak ya da boğularak öleceksiniz diye iki sçenek koyuyor ve aile hakettiğini alıyor.

özgür irade çok güzelmiş.

Sitelerde Paylaş
On Tue Oct 16 2018 at 21:39, Ebu Kafir yazdı:

Konuyu açan kullanıcı ateist değil zaten o da sizin gibi bir teist :D Diğer saçma iddialara gelince;

"Tüm dinler İslamdı, sonradan bozuldular, hepsi Allah'tan, hepsi aslında İslam"  önermesi, modern arkeolojik buluntularla taban tabana zıttır.
Bu asılsız iddia müslümler tarafından sayıklanıp durulur ama artık alışıldığı üzere kendi güdük iddiaları dışında hiçbir kaynakla desteklenmez.
En eski mabete urfa gobekli tepede rastlandi (m.ö. 11/12 bin) tarihte geriye doğru gittikce çok tanricilik & animist inanclar artar, 
antik dinlerde tek tanrı veya islam öğretilerinin esamesine bile rastlanmaz, 
yalnızca din afyonu aklı böylesine devre dışı bırakıp bir insana daha eski olanın daha yeni olanın devamı olduğunu söyletebilirdi :)
ibrahimi dinler, dinler tarihinde daha dünkü çocuktur, 5000 yıllık geçmişi vardır. 

Hocam Tevrat ve İncil in ortaya  çıkması  nasıl  bir süreçle oldu?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...