Jump to content

Tanrı var mıdır, yok mudur? Tanrı savının swot analizi...

Recommended Posts

Arkadaşlar bir çoğunuz foruma sıklıkla uğruyorsunuz peki aradığınız ve ulaştığınız sonuç nedir? 

Teist, deist, ateist yada agnostik olabilirsiniz ve tanrı var mıdır yok mudur gibi bir soruya net bir cevabınız olmayabilir. Bu nedenle şu aşağıdaki sorulara dilediğiniz uzunlukta lütfen hemen hepsine cevap verin ve sonucunda tanrı savı ile ilgili bir swot analizi hazırlamış olalım ve konu sonunda bir tablo hazırlayalım.

Şöyle bir tablo oluşturmak istiyoruz.

Vardır/Yoktur => Çünkü

________

Fayda | Zarar

______|_______

İnancın yada düşüncenin (Fayda/Zarar)

Bizzat zatının (Fayda/Zarar)

Size göre tanrı varsa

1. Tanrı vardır çünkü?

2. Tanrı inancının yada düşüncesinin faydaları?

3. Tanrı inancının yada düşüncesinin zararı yada dezavantajları?

4. Tanrının zatının faydaları nedir?

5. Tanrının zatının zararları nedir?

Size göre tanrı yoksa

6. Tanrı yoktur çünkü?

7. Tanrının yokluğunu inancının yada düşüncesinin faydası?

8. Tanrının yokluğu inancının yada düşüncesinin zararı yada dezavantajları?

9. Tanrının yokluğunun faydaları nedir?

10. Tanrının yokluğunun zararları nelerdir?

Tanrı vardır yada yoktur gibi bir soruya net cevabınız yoksa size göre ihtimal olarak yüzde verebilirsiniz. Biraz araştırmavari sorular olduğundan bazı sorular anlamsız gibi olabilir fakat siz yine de cevaplamaya çalışın.

Lütfen paragraflarınıza numara vererek hangi soru başlığına açıklama getiriyorsunuz belirtiniz.

9. ve 10. sorulara anlam veremediyseniz tanrının yokluğunun faydası ve zararı gibi de düşünebilirsiniz. (Sorular biraz daha farklıydı şimdi daha anlaşılır olmuştur umarım)

Arkadaşlar lütfen böyle bir çalışmaya katılmaya gönüllü iseniz cevap verin aksi takdirde başta belirttiğimiz amacımıza ulaşamayız.

Amacımız tanrı savı ile ilgili forumdaşlara rehber olabilecek tüm argümanlarımızı bu sorular altında toplayarak siz nasıl bir sonuca vardınız bunu daha öz olarak tek bir başlıkta toplayabilmektir.

Ben de tüm sorular için cevabımı hazırlıyor olacağım yakında paylaşırım.

tarihinde ilahişaban tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tanrı yoktur bu apaçık ortada. Tanrı diye bir şey var olduğu iddiası var ortada sadece.

Bir şeyin var olmasının fayda veya zarar ile alakası yoktur, bir şey varsa vardır, yoksa yoktur, bu yüzden 4, 5, 9 ve 10 sorular geçersizdir.

Tanrı inancı insanı düzgün, sağlıklı düşünmekten, bilimden uzaklaştırır, sömürülmeye, aldatılmaya müsait hale getirir. Örnek kurumsallaşmış dinler.

Sitelerde Paylaş

Tanrıya inanmak ve bağlanmak sizi mutlu edebilir .Ben Tanrıya ve ahirete inancın en doğal ihtiyaç olduğunu düşünüyorum tıpkı yemek yemek, uyumak gibi. Fakat bence hangi dine ,nasıl inandığınız önemli.bağlısı olduğunuz ,ritüellerini uyguladığınız  Dininiz var olduğu halde mutlu değilseniz ya dininizi yanlış yaşıyorsunuz veya dininiz yanlış demektir. 

Arada sorgulamalar yaşıyorum, bazen rahatsız edici oluyor.anladığım  şey varsa oda  sorgularken doğru duşündüğümüze emin olmamamız gerektiği ve inkar etmenin insana hiç bir fayda sağlamadığı.bir çok din , inanç şekilleri  varken niye Tanrıyı terkedesiniz ki ? Önce dinleri araştırın, içlerine girin , kitaplarını okuyun. Duygularımızı işletmenin ve limitsiz kullanmanın yolu dinden geçer diye inanıyorum. Tanrıyı inkar edenler bu zevkten kendilerini mahrum ediyorlar. Madem kullanmayacağım, niye bu derece zengin hislere sahibim ve tatmin edilmeyi istiyorlar ?  Bence Bunun farkına varmak Tanrıya giden yola çıkmak , yürümek ve yaklaşmaktır. En azından deneyin...fakat hissedemiyorsanız, işte bu kötü. 

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben tanrının olduğu düşüncesindeyim çünkü,

Gelişmiş fotoğraf makinelerinin insan gözünün yaptığının yanında pek bir şey olmadığını görüyorum.

Örneğin netleme özelliği, karanlıktaki ışık miktarına göre göz bebeğinin büyüyüp küçülmesi. Fotoğraf makinelerinin netliğinin düşük olması göze göre. 

Ama bunlar tanrının dengesiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor bana göre. 

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, illusion_ said:

Gelişmiş fotoğraf makinelerinin insan gözünün yaptığının yanında pek bir şey olmadığını görüyorum.

Örneğin netleme özelliği, karanlıktaki ışık miktarına göre göz bebeğinin büyüyüp küçülmesi. Fotoğraf makinelerinin netliğinin düşük olması göze göre. 

Teleskopla mikroskopu görünce de yok olduğunu düşünürsün demek ki.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

Tanrıya inanmak ve bağlanmak sizi mutlu edebilir .Ben Tanrıya ve ahirete inancın en doğal ihtiyaç olduğunu düşünüyorum tıpkı yemek yemek, uyumak gibi. Fakat bence hangi dine ,nasıl inandığınız önemli.bağlısı olduğunuz ,ritüellerini uyguladığınız  Dininiz var olduğu halde mutlu değilseniz ya dininizi yanlış yaşıyorsunuz veya dininiz yanlış demektir. 

Arada sorgulamalar yaşıyorum, bazen rahatsız edici oluyor.anladığım  şey varsa oda  sorgularken doğru duşündüğümüze emin olmamamız gerektiği ve inkar etmenin insana hiç bir fayda sağlamadığı.bir çok din , inanç şekilleri  varken niye Tanrıyı terkedesiniz ki ? Önce dinleri araştırın, içlerine girin , kitaplarını okuyun. Duygularımızı işletmenin ve limitsiz kullanmanın yolu dinden geçer diye inanıyorum. Tanrıyı inkar edenler bu zevkten kendilerini mahrum ediyorlar. Madem kullanmayacağım, niye bu derece zengin hislere sahibim ve tatmin edilmeyi istiyorlar ?  Bence Bunun farkına varmak Tanrıya giden yola çıkmak , yürümek ve yaklaşmaktır. En azından deneyin...fakat hissedemiyorsanız, işte bu kötü. 

"İnsanların düşünceleri çoğunlukla kendilerini huzurlu kılacak tarzda kurulmuştur. Çoğu insan için doğruluk ikincil bir öneme sahiptir." -Bertrand Russell

Sitelerde Paylaş

İlle de birşeylere inanmaya hevesli olanları tutan yok. Taşa mı, toprağa mı, ineğe mi inanmak istiyorsunuz. Neredeyse her zevke hitap eden din var.

Seçin, beğenin, alın.

Piyasadaki dinleri istediğiniz kadar araştırın, ancak bunu yaparken  sadece önde gelen popüler dinleri değil, adı sanı duyulmamış olanlar hakkında da bilgi toplayın ki önyargısız olmadığınızı kendiniz tasdikleyin. Neden bunu söylüyorum, çünkü "Bütün dinleri araştırdım, sonunda İslam da karar kıldım" diyen yalancıları çok gördü bu forum. 

Mesela Cargo kültler hakkında da bilgi edinin, ki bu kültler ne kadar kısa bir zamanda dinlerin başlaması, gelişmesi ve değişime uğraması hakkında epeyi ipuçları verir size. Hatta bununla ilgili bir konu bile açmıştım.

Şayet sonunda kararsız kalacak olursanız ama dinsiz imansız bu hayat yavan diyorsanız, size Afrika´lı Maassai kabilesinin dinini tavsiye ederim.

Şaka değil, bunların tanrısı dünyadaki bütün sığırları sadece kendilerine hibe  etmiş. Yani kendinden olmayanların hepsi sığır hırsızı.

Bu zihniyet size bir yerden tanıdık geliyordur muhakkak.:D

Sitelerde Paylaş

On 13.10.2018 at 11:17, ilahişaban yazdı:

Size göre tanrı varsa

1. Tanrı vardır çünkü?

Tanrının yokluğu birbirlerini çizen eller resmi gibi mantıksızdır.Yokluktan birşey çıkmaz.özgür değiliz  bağımlıyız.

2. Tanrı inancının yada düşüncesinin faydaları?

Hiçbir faydası yok .

3. Tanrı inancının yada düşüncesinin zararı yada dezavantajları?

Karamsarlığa yol açıyor.

4. Tanrının zatının faydaları nedir?

Faydası yok.

5. Tanrının zatının zararları nedir?

Köle olmak.Bağımlı olmak.

Sitelerde Paylaş

Evrende kaos,keşmekeşlik var, bu yüzden Tanrı yok diyorlar..asıl şaşırtıcı olan  bunca kaosa, keşmekeşliğe rağmen evrenin varlığını ,canlılığını sürdürebilmesi,hala hayatta olabilmemiz..

Kaos varsa Tanrı yoktur = bina çürükse mimar,mühendis yoktur ?... Bina çürükse Mimar ,mühendis mutlaka beceriksiz olmalı  ?  

"Kötülük problemi" de kafa karıştırıcı.Tanrının kötülüğe bakış açısı insanlardan farklı olmalı.

Sitelerde Paylaş

En aptal tasarımcı bile optik algılayıcıların kablo çıkışlarını ışığın geldiği tarafa çevirmez ve bu nedenle algılayıcı kutusunda kabloların toplu çıktığı bir delik olması yüzünden kör nokta oluşturmaz. Gözde durum tam olarak budur. Işığa duyarlı hücrelerin sinirleri arkalarından değil önden çıkmakta ve hepsi bir araya toplanıp dışarı çıktıkları için çıkış yerinde kör nokta oluşmaktadır.

Hiç bir tasarımcı bu kadar aptal olamaz. O yüzden tasarım yoktur. Aynı şekilde tüm omurgalıların atası olan balıkta bir sinirin en kısa geçiş yolu kalbin arkasından geçiyor diye bütün omurgalılarda boyun ne kadar uzarsa uzasın sinirin yine kalbin arkasını dolaşması tasarımın olmadığının kanıtıdır. Bu sinirin zürafada bile onca yolu gidip geri dönüp kalbin arkasından dolaştığını Richard Dawkins göstererek kanıtlamıştır. Aptal ötesi embesil tasarımcı bir bu siniri dolaştırmadan götürecek bir tasarım yapamamış! 

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, illusion_ said:

Kendi seviyesinde gayet iyi insan gözü.

Tanrı o kadar da iyisini koymayı düşünmedi diye tasarım olmadığı anlamına gelmez ki. 

Fotoğraf makinesi ile insan gözünü kıyaslayıp tasarım var diye mantık kuran sendin, ben de aynı mantıkla teleskopla kıyasladım, yok dedim. İnsan biraz kurduğu mantık içerisinde tutarlı olmalı. Sen ha bire kurduğun mantığın kurallarını kendi arzularına göre değiştiriyorsun.

Gerçi kendini tasarım olduğunu inanmaya şartlamış birine hangi argümanı sunarsan sun fark etmez, o yine kendini kandıracak bir yol bulur, aynen senin yaptığın gibi. Gerçekte tanrı, tasarım iddiaları hiç bir amaca hizmet etmeyen kof, boş, dayanaksız, gereksiz iddialardır, aslında üzerinde konuşmak bile zaman kaybından başka bir şey değil.

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, sağduyu yazdı:

Gerçi kendini tasarım olduğunu inanmaya şartlamış birine hangi argümanı sunarsan sun fark etmez, o yine kendini kandıracak bir yol bulur, aynen senin yaptığın gibi. Gerçekte tanrı, tasarım iddiaları hiç bir amaca hizmet etmeyen kof, boş, dayanaksız, gereksiz iddialardır, aslında üzerinde konuşmak bile zaman kaybından başka bir şey değil.

Bu aynen senin için de geçerli tanrının olmadığına inanmayı seçip sürekli kendinizi kandırıyorsunuz. Evrenin oluşumunun bir tasarım olması gerektiği ile ilgili ve evrendeki düzene yapılan göndermelerin tümüne istisnasız karşı olmakla siz de böyle bir inancı seçmiş oluyorsunuz. Aslında bunun sadece bir teolojik görüş olmaktan öte bence ideolojik sebepleri de bulunuyor. Bu ideolojik sebeplerden ve kültürel temelden uzak bir noktada bu konu tartışılırsa çok daha anlamlı sonuçlara varılabilir kanaatindeyim.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, ilahişaban said:

Bu aynen senin için de geçerli tanrının olmadığına inanmayı seçip sürekli kendinizi kandırıyorsunuz. Evrenin yaratılışının bir tasarım olması gerektiği ile ilgili ve evrendeki düzene yapılan göndermelerin tümüne istisnasız karşı olmakla siz de böyle bir inancı seçmiş oluyorsunuz. Aslında bunun sadece bir teolojik görüş olmaktan öte bence ideolojik sebepleri de bulunuyor. Bu ideolojik sebeplerden ve kültürel temelden uzak bir noktada bu konu tartışılırsa çok daha anlamlı sonuçlara varılabilir kanaatindeyim.

Sen kulağından tutup bir tanrı getirdin de biz olmaz mı dedik? Yahu ortada apaçık bir gerçek var, o da ortada bir tanrı olmadığı gerçeği. Sen diyorsun ki, yok oralarda uzakta tanrı diye bir şey var ama saklanıyor, sonra da bu deli saçması iddiaya inanmamızı bekliyorsun, inanmazsak kendimizi kandırmış oluyormuşuz.

Asıl kendini kandırmak nasıl olur sana göstereyim, bir insanın 1400 yıl önce yaşamış bir arap bedevisine inanmazsa sonsuza kadar yanacağını sanması, işte kendini kandırmak budur. Normal, aklı başında, mantıklı bir insanın bu deli saçmasına inanması imkansızdır, insan böyle bir saçmalığa ancak kendini kandırarak inanabilir.Böyle bir deli saçmasına inanan sen hangi mantıkla başkalarını kendini kandırmakla itham ediyorsun?

Senin tanrı var demen din ideolojisine özellikle İslam ideolojine hizmet ediyor da benim bir tanrının olmadığı gerçeğini dile getirmem hangi ideolojiye hizmet ediyor? 

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, sağduyu yazdı:

Senin tanrı var demen din ideolojisine özellikle İslam ideolojine hizmet ediyor da benim bir tanrının olmadığı gerçeğini dile getirmem hangi ideolojiye hizmet ediyor? 

İşte bu her iki durumu da kastettim. Birileri din ideolojisi temelinden fazla uzaklaşamayıp tanrının varlığı ile ilgili gerçekçi deliller gösteremiyor. Siz de elitizm ve modernizmden çok etkilenen bir siyasetin içerisinde teolojik görüşünüze buralardan destek arıyorsunuz bunu kastettim. Tanrı savı öyle bir çırpıda yok sayılacak ve elenecek bir görüş değildir. İnsanın tüm düşünsel kimyasını derinden etkiler. Senin varlığın var olmasının anlamı nedir gibi bir soruya verebileceğin anlamlı bir cevabın var mı? Bunu herkese sormuş olayım. Henüz bilim literatüründe cevaplanamamış fakat tanrı savı konusunda çok anlamlı karşılıklar bulan pek çok soru vardır. Siz bunlara anlamlı cevap veremediğiniz müddetçe Occam'ın usturası disiplinine en uygun basitlikteki tanrı savı hala geçerliliğini korumaya devam edecek sizler de neden inanmadığınızı açıklamak zorunda kalacaksınız. Çünkü varsayılan düşünce tanrının var olduğu yönündedir. Sizler neden öyle düşünmediğinizi bizi ikna ederek açıklamak zorundasınız. Çünkü insan için çok anlam yüklü bu sorulara cevap içeren başka bir disiplin yada alan bulunmamaktadır. 

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, ilahişaban said:

İşte bu her iki durumu da kastettim. Birileri din ideolojisi temelinden fazla uzaklaşamayıp tanrının varlığı ile ilgili gerçekçi deliller gösteremiyor. Siz de elitizm ve modernizmden çok etkilenen bir siyasetin içerisinde teolojik görüşünüze buralardan destek arıyorsunuz bunu kastettim. Tanrı savı öyle bir çırpıda yok sayılacak ve elenecek bir görüş değildir. İnsanın tüm düşünsel kimyasını derinden etkiler. Senin varlığın var olmasının anlamı nedir gibi bir soruya verebileceğin anlamlı bir cevabın var mı? Bunu herkese sormuş olayım. Henüz bilim literatüründe cevaplanamamış fakat tanrı savı konusunda çok anlamlı karşılıklar bulan pek çok soru vardır. Siz bunlara anlamlı cevap veremediğiniz müddetçe Occam'ın usturası disiplinine en uygun basitlikteki tanrı savı hala geçerliliğini korumaya devam edecek sizler de neden inanmadığınızı açıklamak zorunda kalacaksınız. Çünkü varsayılan düşünce tanrının var olduğu yönündedir. Sizler neden öyle düşünmediğinizi bizi ikna ederek açıklamak zorundasınız. Çünkü insan için çok anlam yüklü bu sorulara cevap içeren başka bir disiplin yada bir alan bulunmamaktadır. 

Tanrı savı insana hiç bir faydası olmayan, kof, boş, gereksiz bir takım zırvalardan oluşan bir savdır. Hiç bir mantığı, tutarlı bir yönü yoktur, tamamen saçmalıktan ibarettir.

İnsanların çoğunluğunun tanrının var olduğunu düşünmesi tanrıyı gerçek yapmaz, insanların çoğu tarih boyunca bir çok zırvaya, saçmalığa, deli saçması iddialara, yanlış bilgilere inanmıştır, şimdi ben böyle bir kitlenin peşine mi takılayım?

Bak bir önceki mesajımda da belirttim, insanların büyük bir çoğunluğu sırf bir insana inanmadığı için sonsuza kadar yakılacağına, işkence göreceğine inanıyor, yahu böyle bir şeye inanmak sağlıklı, düzgün, mantıklı çalışan bir beynin yapacağı bir iş midir?

Birileri din ideolojisi temelinden fazla uzaklaşamayıp tanrının varlığı ile ilgili gerçekçi deliller gösteremiyor

Sen gösteriyor musun sanki? Hangi delili gösterdin şimdiye kadar?  Oralarda bir yerde tanrı denen acaip bir varlık var her şeyi o yapıyor demekten başka ne yapabildiniz şimdiye kadar?

Sitelerde Paylaş
On 14.10.2018 at 00:54, illusion_ said:

Meseleye bu güzergahtan başlayıp;

Yani evrendeki şu.. verilerden yola çıkarak, tanrıya ulaşıyorum diyorsun.

Bunu yaparken gelişmiş değil, herhangi bir fotoğraf makinesinde dahi, insan gözündeki mühendislik hatasının olup olmadığını es geçiyorsun..

Ama olsun..Aşağıdan devam ediyorum..

On 15.10.2018 at 01:34, fezadabirtürk said:

Evrende kaos,keşmekeşlik var, bu yüzden Tanrı yok diyorlar..asıl şaşırtıcı olan  bunca kaosa, keşmekeşliğe rağmen evrenin varlığını ,canlılığını sürdürebilmesi,hala hayatta olabilmemiz..

Kaos varsa Tanrı yoktur = bina çürükse mimar,mühendis yoktur ?... Bina çürükse Mimar ,mühendis mutlaka beceriksiz olmalı  ?  

"Kötülük problemi" de kafa karıştırıcı.Tanrının kötülüğe bakış açısı insanlardan farklı olmalı.

Başta yine aynı güzergahı izleyen  fezadabirtürk burada, ve bir altta sen illusion, aynı sorgu ya da çıkarsama hatasına düşüyorsunuz...(Kaos demek "aslolan düzen değil" demek bu arada kısaca)...Altta devam ediyorum..

10 hours ago, illusion_ said:

Evet bundan dolayı evren mükemmel değil öyleyse tasarlanmamış demek anlamsız. 

Bu noktadaki mesele evren öyle, böyle, ya da şöyle değilse tasarlanmış olamaz, ya da tanrı olamaz demek değil. Meselenin başı neydi? Sizlerin başlattığı nokta:

Evrende şu şu..var, ondan dolayı tanrı olduğu çıkarsamasına varıyorum. (Yok düzendir, yok mükemmelliktir, yok tasarımdır..vb..)

Fakat bunun üzerine size gösteriliyor ki:

Evrendeki verilerin bir kısmına göre tanrı zorunlu değil, diğer bir kısmına göre gerekli de değil, bir kısmına göre ise mümkünsüz ve de imkansız. 

Yani bu evrenden elde edeceğiniz bir veri ile mümkünsüzlüğünü bir yana bırakıyorum, daha en başta tanrı çıkarsaması yapmanız mümkün değil.

İşte sizler bunun üzerine "ama (öyle) olması (böyle) olmadığı anlamına da gelmez.." demeye getiriyorsunuz..

Ama mesele en başta bu değildi ki?! Mesele en başta birilerinin tanrının varlığına dair getirdiği sözde dayanaklardı. O dayanaklar asılsız çıktı. O mesele orada bitti.

Sizin tekrar dümeni döndürdüğünüz devam noktasına gelince: Evet hiçbir halt tanrının yokluğuna delalet gösterilemez; bilim, akıl ve mantığı referans almayacaksanız eğer..Zaten mantık dışı ya bu meret :D

O zaman denebilir ki: Evet, tamamiylen düzensiz bir evren de tanrı tarafından yaratılmış olabilir, şimdiki hali de öyle..vb..Tanrı için; akıl mantığın sınrı ve dışında olan için düzen nedir, düzensizlik nedir ki zaten? Adam sende(!)..Evet düzenli tanrı yaratmış olabilir, orta düzenli ama onu da tanrı yaratmış olabilir, tam düzensiz ama, onu da tanrı yaratmış olabilir?? Bina çürükse de tanrı yaratmış olabilir...(Zaten mantık dışı olanın mantıkla işi ne? Sizin bunu mantığa dayandırma gayretiniz ne?) Yalnız bu durumda tanrı için tüm referansları da bir yana bırakmış ve hiçbir koşulda da tanrı yaratmış diyemez hale de getiriyorsunuz kendinizi ama, onu da geçiyorum bu kerre.

Mesele şu: Bu evrene bakarak ve aklımı mantığımı kullanarak, çeşitli referans noktalarına dayanarak tanrıya ulaşıyorum diyorsunuz ya, ha işte o yok. Bilimle mantıkla tanrıya ulaşmıyorsun demek ki..Demek ki siz sadece yalın, katıksız, her birşeyden bağımsız olarak tanrıya inanıyorum diyebilirsiniz. Zaten en sonunda da onu yapıyorsunuz işte. İlk önermeniz ne:

1- "Şundan...dolayı" tanrıya inanıyorum.

Peki ikinci önermeniz ne?

2- "Ne olursa olsun" tanrıya inanıyorum.

Sen zaten ikinci önermeyi en başta getirirsen kimse sana kalkıp da onu bunu izah etmeye girişmez ki..Ne diye uğraşsın??..Senin zaten tanrıya inanmanın bir koşulu yok. Senin tanrıya inanmanın/inanmamanın bir koşulu yokmuş, bunu itiraf etmişsin işte. Sen bir fideistsin. Ha bu dizgede mantıksal bir tutarsızlığınız var mı var: İşe önce şundan bundan dolayı inanıyorum diye başlayıp, öyle de olsa böyle de olsa inanıyorumla bitiriyorsunuz..En başta inanmaya nasıl başladınız sorusuna geri dönüyoruz bu noktada. Aynı zamanda sizin tavuk mu yumurtadan çıktı, yumurta mı tavuktan tadındaki kısır döngü inancınıza yani..

10 hours ago, illusion_ said:

Kendi seviyesinde gayet iyi insan gözü.

Tanrı o kadar da iyisini koymayı düşünmedi diye tasarım olmadığı anlamına gelmez ki. 

Aynı hata buradada var ve @sağduyu nun verdiği örnek gayet oturaklı bu bağlamda. Önce bundan dolayı diyorsun, "sen öyle dediğin için" tersi gösterilince de, olsun farketmez diyorsun..

Sen eğer, insan gözü doğadaki kameraya göre karmaşıklık ve fonksiyonel olarak daha iyi, o yüzden tanrı var diyorsan eğer, bu dizgede sana getirilmiş teleskop ve mikroskop benzeri örnekler de sana aynı dizgede neyi dayatıyorsa ona göğüs gereceksin. Birine göre tanrı varsa eğer, diğerine göre yoktur. Gözde olan ama teleskop ve mikroskopta olmayan mühendislik hatasını hatırlayarak hem de. Teleskop mikroskop daha mı basit?! E bak daha basit oldukları halde, daha fazlasını yapabiliyorlar işte. ;) Göz kaç milyar yılda ortaya çıkmı..pardon, tasarlanmış(!)..peki teleskop ve mikroskop ne kadar zamanda? ;)

Sağduyu burada sana kısaca kazanın doğurduğuna inanıyorsun da, öldüğüne neden inanmıyorsun demiş. Sen " e ben kafama göre takılıyom gardeş.." demişsin.

Takıl takıl da..Bardağın boş tarafını kaale almayacaksan eğer, dolu olduğunu düşündüğün tarafını da kullanmayacaksın o zaman.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, sağduyu said:

Sen gösteriyor musun sanki? Hangi delili gösterdin şimdiye kadar?  Oralarda bir yerde tanrı denen acaip bir varlık var her şeyi o yapıyor demekten başka ne yapabildiniz şimdiye kadar?

Bu şaban amcama bir sormak lazım bakalım: 

Dünya düz mü? Yuvarlak mı(küre vb.)

Devridaim makinaları mümkün mü?

Mu kıtası var mı...vb..:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...