Jump to content

Tanrı var mıdır, yok mudur? Tanrı savının swot analizi...

Recommended Posts

2 saat önce, sağduyu yazdı:

Bu senin bahsettiğin tanrı Allah mı, değil mi?

Muhammed "Allah adlı tanrı beni elçi seçti, bana inanmayan herkesi sonsuza kadar yakacak." derken doğru mu söylüyor, yoksa yalan mı?

Sen benim bu aptal sorunun karşısında ezildiği mi falan mı düşünüyoyorsun sen geri zekalı mısın? Daha önce bu sorularını ciddiye aldım ve senle defalarca tartıştık. Bu cümle senin k.çından uydurduğun bir cümle hatta 20-30 adet ayeti alt alta dizdirdim sana ve hiç birinde herkesi sonsuza kadar yakacak demiyor. Hatta yakacak bile demiyor en fazla kafirler için büyük bir ateş hazırladık diyor. Neyse bu konu da ayrıca tartışılabilir. 

Yalnız sana şunu söyleyeyim ben bugüne kadar hemen hiç bir konuda taraf olmadım ve bir gruba aidiyet hissetmedim. Buna futbol taraftarlığı yada fanatikliği de dahildir. İnsanların her hangi bir konuda kutuplaşırken o kadar sığ ve basit olgulardan bir birlerine düşmanlık gütmesini ve bir gruba aidiyet hissetmesini hep aşağılamışımdır. Bu konuda teist de, ateist de benim için aynı kefededir. 

Tanrı konusunun dinler mevfumundan bağımsız olarak tartışılabileceğini düşünüyorum. Allah mallah diyen belirli bir etnik kökenin sahiplendiği ırkçı temeli olan bir gruba şimdiye dek asla bir aidiyet hissetmedim. Muhammed ne dediyse dedi bunu çocukluğumda ciddiye alıp bir kuran kursuna giderek bu konuya yeterli ciddiyeti gösterdim. Açık konuşayım hayal kırıklığına uğradım ve tanrının cümlelerini çok insansı buldum. Ancak hayat tecrübelerimden edindiğim kadarıyla hemen her müslümanı ve teisti senin gibi yobaz bir ateistten daha değerli  ve ahlaklı bulurum ve daha fazla güvenirim. 

Bu cümleye yakın anlamdaki kurandan bir ayete ve diğerlerine iman etmeyi seçen bir müslümanın pratikte böyle bir şeye inanmanın noel babaya inanmaktan farksız olduğunu düşünse de ahlaklı ve adil olmaya yapılan bir daveti geri çeviremiyecek karakterde olmalarından dolayı müslüman tarafta olan bir çok insan vardır ve ahlaksız ve terbiyesiz bir ateiste her zaman böylelerini tercih ederim.

tarihinde ilahişaban tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 hour ago, ilahişaban said:

Sen benim bu aptal sorunun karşısında ezildiği mi falan mı düşünüyoyorsun sen geri zekalı mısın? Daha önce bu sorularını ciddiye aldım ve senle defalarca tartıştık. Bu cümle senin k.çından uydurduğun bir cümle hatta 20-30 adet ayeti alt alta dizdirdim sana ve hiç birinde herkesi sonsuza kadar yakacak demiyor. Hatta yakacak bile demiyor en fazla kafirler için büyük bir ateş hazırladık diyor. Neyse bu konu da ayrıca tartışılabilir.

Ezilip büzülüyorsun, kıvranıp duruyorsun cevap vermemek için. Daha önce de senin okuduğunu anlamayacak kadar aptal olduğunu ayetleri gözüne sokarak göstermiştim, tekrar göstermemi ister misin? 

Yalnız sana şunu söyleyeyim ben bugüne kadar hemen hiç bir konuda taraf olmadım ve bir gruba aidiyet hissetmedim. Buna futbol taraftarlığı yada fanatikliği de dahildir. İnsanların her hangi bir konuda kutuplaşırken o kadar sığ ve basit olgulardan bir birlerine düşmanlık gütmesini ve bir gruba aidiyet hissetmesini hep aşağılamışımdır. Bu konuda teist de, ateist de benim için aynı kefededir. 

Tanrı konusunun dinler mevfumundan bağımsız olarak tartışılabileceğini düşünüyorum. Allah mallah diyen belirli bir etnik kökenin sahiplendiği ırkçı temeli olan bir gruba şimdiye dek asla bir aidiyet hissetmedim. Muhammed ne dediyse dedi bunu çocukluğumda ciddiye alıp bir kuran kursuna giderek bu konuya yeterli ciddiyeti gösterdim. Açık konuşayım hayal kırıklığına uğradım ve tanrının cümlelerini çok insansı buldum. Ancak hayat tecrübelerimden edindiğim kadarıyla hemen her müslümanı ve teisti senin gibi yobaz bir ateistten daha değerli  ve ahlaklı bulurum ve daha fazla güvenirim. 

Bu cümleye yakın anlamdaki kurandan bir ayete ve diğerlerine iman etmeyi seçen bir müslümanın pratikte böyle bir şeye inanmanın noel babaya inanmaktan farksız olduğunu düşünse de ahlaklı ve adil olmaya yapılan bir daveti geri çeviremiyecek karakterde olmalarından dolayı müslüman tarafta olan bir çok insan vardır ve ahlaksız ve terbiyesiz bir ateiste her zaman böylelerini tercih ederim.

Ben sana ne tarafta olduğunu sormadım, kimi güvenilir bulup bulmadığını da sormadım, bana ne senin kimleri değerli ve ahlaklı bulduğundan, şeyimde de değil, aşağıdaki soru hakkında ne düşündüğünü sordum, bana ne masal anlatıp duruyorsun?

Muhammed "Allah adlı tanrı beni elçi seçti, bana inanmayan herkesi sonsuza kadar yakacak." derken doğru mu söylüyor, yoksa yalan mı?

Benim anlamadığım neden bu soruya cevap vermemek için dansöz gibi kıvırıp durduğun, evet ya da hayır diyeceksin, bu kadar basit. Şu soruya bile cevap verecek irade yok mu sende, hiç mi fikrin yok?

Ayrıca şunu da belirteyim, eğer bir insan İslam'da ahlak ve adalet buluyorsa o insan ya neyin en olduğunu anlamayacak kadar beyni yıkandığı içindir ya da zaten ahlaksızdır, adalet kaygısı yoktur, İslam'daki ahlaksızlık ve adaletsizlik tam ona göre olduğu için müslüman kalıyordur. 

Sitelerde Paylaş
45 dakika önce, sağduyu yazdı:

Senin k.çından uydurduğun aptal bir cümleye niye cevap vermek zorunda olayım? Şu an senin gibi bir gerzekle muhatap olsam da başlığı okuyan diğer arkadaşlara ve diğer soru soran arkadaşlara kendimi en iyi ve en samimi şekilde ifade ediyorum. Bu bir insanı tatmin etmiyorsa bu kişinin samimiyetinden şüphe duyulur. Ayrıca sen çok ahlaksız ve kaba birisin ve soru sorup cevap almayı hak etmiyorsun. Cevap verilse de kendi cahilliğinde diretiyorsun ve temcit pilavı gibi aynı soruları soruyorsun seni kim ciddiye alır sanıyorsun? Bu kadar yazdım çünkü @Sütlü Kase, @teflon, @kavak gibi daha ciddiye alınabilecek arkadaşlarla da tartışmak istiyorum. Gerçi @teflon son zamanlarda yan çizmiş olsa da benim kalemimden kalbe dokunacak ciddi samimi paylaşımlar yapabiliyorlar. Senin kadar hödüğünü ve kıt zekalı ve anlayış yönünden bu kadar güdük kalan birini daha görmedim. 

Diğer arkadaşlar sizden ricam özellikle bir önceki yazımla ilgili sizlerin de samimi paylaşımlar yapmanızı bekliyorum. Örneğin sizler hangi tür ateistlerden hoşlanmıyorsunuz daha samimi ve tarafsız yazılarınızı bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
29 minutes ago, ilahişaban said:

Senin k.çından uydurduğun aptal bir cümleye niye cevap vermek zorunda olayım? Şu an senin gibi bir gerzekle muhatap olsam da başlığı okuyan diğer arkadaşlara ve diğer soru soran arkadaşlara kendimi en iyi ve en samimi şekilde ifade ediyorum. Bu bir insanı tatmin etmiyorsa bu kişinin samimiyetinden şüphe duyulur. Ayrıca sen çok ahlaksız ve kaba birisin ve soru sorup cevap almayı hak etmiyorsun. Cevap verilse de kendi cahilliğinde diretiyorsun ve temcit pilavı gibi aynı soruları soruyorsun seni kim ciddiye alır sanıyorsun? Bu kadar yazdım çünkü @Sütlü Kase, @teflon, @kavak gibi daha ciddiye alınabilecek arkadaşlarla da tartışmak istiyorum. Gerçi @teflon son zamanlarda yan çizmiş olsa da benim kalemimden kalbe dokunacak ciddi samimi paylaşımlar yapabiliyorlar. Senin kadar hödüğünü ve kıt zekalı ve anlayış yönünden bu kadar güdük kalan birini daha görmedim. 

Diğer arkadaşlar sizden ricam özellikle bir önceki yazımla ilgili sizlerin de samimi paylaşımlar yapmanızı bekliyorum. Örneğin sizler hangi tür ateistlerden hoşlanmıyorsunuz daha samimi ve tarafsız yazılarınızı bekliyorum.

Cevap vermek zorundasın dedim mi? Bu kadar net ve basit bir soruya bile cevap vermemek için bin dereden su getirdin, kıvranıp durdun.

Bu arada bu cümle benim kıçımdan değil, Muhammed ya da 1400 yıl önceki arapların kıçından çıkmış, ben sadece soru haline getirdim. Senin geri zekalı olduğun Kuran'dan bu sonucu çıkaramamandan dolayı tescillenmiş oluyor sadece.

Sen hiç boşuna ben olaya felsefi açıdan yaklaşıyorum falan diye hava atıp durma burada, sen de daha "Allah adlı tanrı beni elçi seçti, bana inanmayan herkesi sonsuza kadar yakacak." diyen bir arap bedevisine yalan söylüyor diyecek cesaret yok. Ben şimdi bu adam yalan söylüyor dersem bu arap putu beni cehenneme atıp sonsuza kadar yakabilir diye düşünen cahil ve zavallının tekisin.

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, ilahişaban yazdı:

Bu çok anlamsız bir soru genel geçer aşağı yukarı bir çok dinde ve tinsel öğretide bir tanrı tanımı var ve biz tanrı dediğimizde ne anlaşıldığı ortadadır. Verdiğiniz ismin bir hükmü yoktur ve o isimde yapılan tanımla örtüşüyorsa kabulümüzdür.

Sen Tanrı dediğinde bir bok anlaşılmıyor, neyin tanrısı bu, kimdir, necidir? 

Tasarımla neyi amaçladı?

Tasarımı yaptı e sonra ne oldu? Oturup izleyeyim şunları mı dedi?

Amaç ne ? Ondan bahset.

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, Phocas yazdı:

Sen Tanrı dediğinde bir bok anlaşılmıyor, neyin tanrısı bu, kimdir, necidir? 

Tasarımla neyi amaçladı?

Tasarımı yaptı e sonra ne oldu? Oturup izleyeyim şunları mı dedi?

Amaç ne ? Ondan bahset.

Sen ne anlıyorsun? Anlamadıysan neden olmadığı konusunda bu kadar eminsin? Ben samimi ve mert insanlara bir şeyler anlatma ve paylaşma çabasında olurum yoksa sizin gibi ne desen boş minvalinden devam yazıları yazarak değinilen noktalara hiç temas etmeden yukarıdaki kaba ve yobaz ateist gibi davranacaksan sana böyle bir çaba harcamaya gerek görmüyorum.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Sen ne anlıyorsun? Anlamadıysan neden olmadığı konusunda bu kadar eminsin? Ben samimi ve mert insanlara bir şeyler anlatma ve paylaşma çabasında olurum yoksa sizin gibi ne desen boş minvalinden devam yazıları yazarak değinilen noktalara hiç temas etmeden yukarıdaki kaba ve yobaz ateist gibi davranacaksan sana böyle bir çaba harcamaya gerek görmüyorum.

Tanrı’nın amacı ne?

Sitelerde Paylaş

Haksızlıklara müdehale etmeni gerektirecek bir evren yaratarak seni sınamak istemektedir. Senin bu haksızlıkları ve başarısızlıkları ne ölçüde azaltabildiğine bakarak cezalandıracak yada ödüllendirecektir. Aslında bunun kendisi için bir önemi yoktur. O kendine yeterlidir fakat tüm bunlar senin için önemlidir. Sen bunları ne ölçüde azaltabilirsen bu senin açından her yönden faydalı olacaktır. Hem bir insan olarak neslini garanti altına almış olup çocukların için daha güvenli bir gelecek temin etmiş olacaksın aynı zamanda bunun senin nihayi amacın olduğunu kavrayıp bu konudaki başarına odaklanarak bu sınavı başarıyla tamamlamak zorunda kalacaksın. 

Seni ahlaka ve adil olmaya davet edenlere de yüz çevirmeyeceksin. Senden bunu yapmanı çeşitli dinlere inanmanı bekleyerek isteyebilirler onları incitmeden ve bu değerlere sahip olduğunu yada olmak isteyeceğini ima ederek daha medeni bir tavır sergilemen daha doğru olacaktır. Yoksa tanrının hiç bir el oğluyla birebir yada vahiy yoluyla muhatap olmadığını anlaman gerekiyor. Böyle bir inanışa sahip olmak seni hem amaç sahibi yapar hem de bu amacın yolunda daha iyi bir insan olmanı garantiler.

Ayrıca hiç bir dine yönelmeden tıpkı bir teistin yaşadığı yada yaşaması gerektiği gibi bir hayat yaşayabilirsin. Temelinde daha adil ve ahlaklı olmayı seçmen dışında tanrı da dahil hiç bir şeye inanmak zorunda değilsin. Eğer bunu da reddediyorsan sen katıksız bir zalimsin ve işkence görmeyi hak ediyorsun demektir. Seni adam edecek bir sisteme ihtiyaç vardır ve islam denen bu kurum seni bu yolda adam edecek güçlü bir silahtır ve böyle bir kurumu haklı çıkaracak bir çok zalim bulunmaktadır. Bu nedenle islamı sonuna kadar destekleyebilirim. Hatta bu zalimlik ve katılıktaki insanları katletmelerine göz yumabilirim. Böyle bir temizlik çok gereklidir çünkü nihayi amacımıza ulaşmamıza engel teşkil ederler.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Seni adam edecek bir sisteme ihtiyaç vardır ve islam denen bu kurum seni bu yolda adam edecek güçlü bir silahtır ve böyle bir kurumu haklı çıkaracak bir çok zalim bulunmaktadır. Bu nedenle islamı sonuna kadar destekleyebilirim.

İyi, Allah’çı olduğunu itiraf ettin sonunda.

Cihada ne zaman katılacaksın? Git biraz kelle kes de bonus topla.

Allahın geri zekalısı

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Phocas yazdı:

İyi, Allah’çı olduğunu itiraf ettin sonunda.

Cihada ne zaman katılacaksın? Git biraz kelle kes de bonus topla.

Allahın geri zekalısı

Senin hakkında yanılmamışım. Sizlerde bu konulara temas edebilecek g.t yok. Hep dediğimle kalıyorum tartışamıyoruz. İfade edilen konularda iki kelam edemeyecek kadar donuk zekalı olan sensin farkında ol bunun.

Sitelerde Paylaş
35 minutes ago, ilahişaban said:

Haksızlıklara müdehale etmeni gerektirecek bir evren yaratarak seni sınamak istemektedir. Senin bu haksızlıkları ve başarısızlıkları ne ölçüde azaltabildiğine bakarak cezalandıracak yada ödüllendirecektir. Aslında bunun kendisi için bir önemi yoktur. O kendine yeterlidir fakat tüm bunlar senin için önemlidir. Sen bunları ne ölçüde azaltabilirsen bu senin açından her yönden faydalı olacaktır. Hem bir insan olarak neslini garanti altına almış olup çocukların için daha güvenli bir gelecek temin etmiş olacaksın aynı zamanda bunun senin nihayi amacın olduğunu kavrayıp bu konudaki başarına odaklanarak bu sınavı başarıyla tamamlamak zorunda kalacaksın. 

Seni ahlaka ve adil olmaya davet edenlere de yüz çevirmeyeceksin. Senden bunu yapmanı çeşitli dinlere inanmanı bekleyerek isteyebilirler onları incitmeden ve bu değerlere sahip olduğunu yada olmak isteyeceğini ima ederek daha medeni bir tavır sergilemen daha doğru olacaktır. Yoksa tanrının hiç bir el oğluyla birebir yada vahiy yoluyla muhatap olmadığını anlaman gerekiyor. Böyle bir inanışa sahip olmak seni hem amaç sahibi yapar hem de bu amacın yolunda daha iyi bir insan olmanı garantiler.

Ayrıca hiç bir dine yönelmeden tıpkı bir teistin yaşadığı yada yaşaması gerektiği gibi bir hayat yaşayabilirsin. Temelinde daha adil ve ahlaklı olmayı seçmen dışında tanrı da dahil hiç bir şeye inanmak zorunda değilsin. Eğer bunu da reddediyorsan sen katıksız bir zalimsin ve işkence görmeyi hak ediyorsun demektir. Seni adam edecek bir sisteme ihtiyaç vardır ve islam denen bu kurum seni bu yolda adam edecek güçlü bir silahtır ve böyle bir kurumu haklı çıkaracak bir çok zalim bulunmaktadır. Bu nedenle islamı sonuna kadar destekleyebilirim. Hatta bu zalimlik ve katılıktaki insanları katletmelerine göz yumabilirim. Böyle bir temizlik çok gereklidir çünkü nihayi amacımıza ulaşmamıza engel teşkil ederler.

Adamda tam bir İslam ahlakı var, ikiyüzlülük, samimiyetsizlik, yalan, sahtekarlık hepsi onda.

Herif gidip tanrı ile röportaj yapmış gibi nasıl da sallıyor. Hadi diyelim bir tanrı var, nereden biliyorsun bu tanrının ne düşündüğünü? Haaa, Kuran'da bildiriyor değil mi? Sen git o sapık arap ahlakını kendi dindaşlarına sat, aklı başında, vicdanlı ve adalet duygusuna sahip olan insanlar senin bu sapık arap ahlakını almazlar. Hadi başka kapıya!

Dokuz yaşında bir çocukla, kocasını, ailesini, akrabalarını öldürttükleri kadınlarla, evlatlığının karısı ile evlenmiş, 9-10 karısı olan, cariye hediye alıp cariye hediye eden, etraftaki kabileleri yağmalayıp mallarına, mülklerine el koyan, kadınları ve çocuklarını köleleştiren bir arap bedevisine tapan arap zihniyeti aşığı gelmiş bize ahlaktan, adaletten, insanlıktan bahsediyor.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Senin hakkında yanılmamışım. Sizlerde bu konulara temas edebilecek g.t yok. Hep dediğimle kalıyorum tartışamıyoruz. İfade edilen konularda iki kelam edemeyecek kadar donuk zekalı olan sensin farkında ol bunun.

İnandığın vahşi put sizi ben yarattım diyor, tasarımı anlatmak senin gibi aciz bir yaratığa düşmez, inanıyorsan haddini bileceksin! Senin görevin put için kelle kesmek için cihada çıkmak, Hadi yürü naş!

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, sağduyu yazdı:

Adamda tam bir İslam ahlakı var, ikiyüzlülük, samimiyetsizlik, yalan, sahtekarlık hepsi onda.

Herif gidip tanrı ile röportaj yapmış gibi nasıl da sallıyor. Hadi diyelim bir tanrı var, nereden biliyorsun bu tanrının ne düşündüğünü? Haaa, Kuran'da bildiriyor değil mi? Sen git o sapık arap ahlakını kendi dindaşlarına sat, aklı başında, vicdanlı ve adalet duygusuna sahip olan insanlar senin bu sapık arap ahlakını almazlar. Hadi başka kapıya!

Dokuz yaşında bir çocukla, kocasını, ailesini, akrabalarını öldürttükleri kadınlarla, evlatlığının karısı ile evlenmiş, 9-10 karısı olan, cariye hediye alıp cariye hediye eden, etraftaki kabileleri yağmalayıp mallarına, mülklerine el koyan, kadınları ve çocuklarını köleleştiren bir arap bedevisine tapan arap zihniyeti aşığı gelmiş bize ahlaktan, adaletten, insanlıktan bahsediyor.

Benim evrensel ahlak ve adalet anlayışımın ambalajına islam yazıp sonra mastürbasyon yapıyorsun haklı çıktım sanıyorsun. O halde söyle bana insanların daha ahlaklı ve adaletli olmasına yönelik amaç güden kurumun hangisidir? Böyle bir kurumun yoksa ve ahlaksızlık, adaletsizlik diz boyu olmuşsa senin bu kavramları hafife aldığın anlamına gelir ve bu benim hiç hoşuma gitmiyor. Ayrıca yerdiğin arap ahlakına bile razı olmak zorunda kalıyorum.

İkiyüzlülük ve samimiyetsizliği hep sizden gördüm. Sizler samimiyet ve mertlik gördüğünüzde hep "alışmış kudurmuştan beterdir" detirtecek kadar ahlak, mertlik ve adalet kavramlarını ayaklarınızın altında ezip bunlara sahip olanları linç ederek bu alışkanlığınızı pekiştiriyorsunuz. Bunu gördüğüm için böyle ikiyüzlü, ahlaksız bir toplumda teistinden ateistine hiç kimseye güvenilmeyeceğini anlayıp teolojik görüşümde net bir tavır sergileyemiyorum. Çünkü neye hizmet ettiğimi anladığımda hepsinden vazgeçiyorum. En samimi olan forumdaşlarla teolojik görüşümü tüm netliğiyle olduğu gibi beynimden size transfer ediyorum. Bunu yapan bir insanoğlu bile yok bu forumda bilginiz olsun. Herkes bir şey olma derdinde iken ben olduğum gibiyim. Ne müslüman teistlerle ne de ateistlerle kafam uyuşmuyor. Diğer dinlere mensup çok arkadaşım yok bu nedenle bu konuda teist/ateist ayrımına giremem fakat Türkiye'deki insanların %99.999999'unu çok samimiyetsiz, çıkarcı, ikiyüzlü, ahlaksız, bencil bulurum. Böyle olmakla kalmıyorlar bu değerlere sahip olanları da dışlıyorlar.

Teistlerden ve ateistlerden nasibimi aldım. Şimdi deistleri ve agnostikleri merak ediyorum fakat forumda kendilerini pek belli etmiyorlar. Bazılarından şüpheleniyorum ama hepsi ateistmiş gibi davranıyor. Daha açık sözlü olsalar ve bunu paylaşsalar bu konuda görüşlerimi kıyaslama fırsatım olacak ve kendi teolojik görüşümü sınıflandırmamda bana yardımcı olacaklar.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, ilahişaban yazdı:

Neyin müslümanısın sen Allah sana savaşmayı enretmiş sen gelmiş burda laga luga yapıyorsun. dinimi seviyırsan allahınımı seviyorsan burda bir dakika durmaman  lazım filistinde kardeşlerin savaşıyor g*****tün yiyorsa git .Emi oğlunuz  israil bir avuç insan 58 müslüman ülke kacak delik arıyor buyrun oraya gidin.

Savaş, hoşunuza gitmediği halde size farz kılındı. İhtimal ki hoşlanmadığınız şey sizin iyiliğinizedir ve ihtimal ki sevdiğiniz bir şey sizin kötülüğünüzedir. Siz bilmezsiniz, Allah bilir(Bakara 216)

Allah yolunda muharebe edin. Bilin ki şüphesiz Allah hakkıyla işitici, kemaliyle bilicidir. (Bakara 244)

Tevbe suresi 29.ayete .Kitap verilenlerden, Allaha ve yevmil âhire (Allaha ulaşma gününe) inanmayan kimselerle ve Allahın ve Onun Resûlünün haram ettiğini haram etmeyenlerle ve hak dîni, dîn edinmeyenlerle, onlar küçük düşüp, cizyeyi elleriyle verinceye kadar savaşın

9/24. De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, hısım akrabanız kazandığınız mallar, kesada uğramasından korktuğunuz ticaret, hoşlandığınız meskenler size ALLAH'tan, Resûlünden ve ALLAH yolunda cihad etmekten daha sevgili ise, artık ALLAH emrini getirinceye kadar bekleyin. ALLAH fâsıklar topluluğunu hidayete erdirmez.

4/72. İçinizden bazıları vardır ki (cihad konusunda) pek ağırdan alırlar. Eğer size bir felâket erişirse: "ALLAH bana lütfetti de onlarla beraber bulunmadım" der.

9/46. Eğer onlar (savaşa) çıkmak isteselerdi elbette bunun için bir hazırlık yaparlardı. Fakat ALLAH onların davranışlarını çirkin gördü ve onları geri koydu; onlara "Oturanlarla (kadın ve çocuklarla) beraber oturun!" denildi.

ZENGİN OLANLAR CİHADA GİTMEMEK İÇİN İZİN İSTERLER  YOKSA SENDE BUNLARDANMISIN

9/49. Onlardan öylesi de var ki: "Bana izin ver, beni fitneye düşürme" der. Bilesiniz ki onlar zaten fitneye düşmüşlerdir. Cehennem, kâfirleri mutlaka kuşatacaktır.

9/93. Sorumluluk ancak, zengin oldukları halde senden izin isteyenleredir. Çünkü onlar geri kalan kadınlarla beraber olmaya râzı oldular. ALLAH da onların kalplerini mühürledi, artık onlar (neyin doğru olduğunu) bilmezler.

9/86. "ALLAH'a inanın, Resûlü ile beraber cihad edin" diye bir sûre indirildiği zaman, onlardan servet sahibi olanlar, senden izin istediler ve: Bizi bırak (evlerinde) oturanlarla beraber olalım, dediler.

Allaha bak savaşa hazır olun diyor. sen ne iş yapıyorsun yok et gücün yokmu ey arap putu.

ENFAL 65. Ey Peygamber! Müminleri savaşa teşvik et. Eğer sizden sabırlı yirmi kişi bulunursa, iki yüze (kâfire) galip gelirler. Eğer sizden yüz kişi olursa, kâfir olanlardan bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar anlamayan bir topluluktur.

NİSA 84. Artık Allah yolunda savaş. Sen, kendinden başkası sebebiyl) sorumlu tutulmazsın. Müminleri de teşvik et. Umulur ki Allah kâfirlerin gücünü kırar (güçleriyle size zarar vermelerini önler). Allah’ın gücü daha çetin ve cezası daha şiddetlidir.

ENFAL Suresi 17. ayet (Savaşta) onları siz öldürmediniz, fakat Allah onları öldürdü. Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı. Mü’minleri, tarafından güzel bir imtihanla denemek için Allah öyle yaptı. Şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

Ne güzel sallyor arap putu.

Fetih 16:

Bedevilerden, geride kalanlara de ki: Yakında çok savaşkan ve kuvvetli bir toplulukla savaşa çağrılacaksınız; onlarla sonuna dek savaşacaksınız, yahut da Müslüman olacak onlar; artık itâat ederseniz Allah, size güzelim bir mükâfat verir ve fakat evvelce döndüğünüz gibi gene dönerseniz sizi elemli bir azapla azaplandırır.

İSLAM BARIŞ DİNDİR YERSEN.

ENFAL: 39 - Ortalıkta fitne kalmayıp, din tamamıyla Allah'ın dini oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse muhakkak ki, Allah yaptıklarını görür.

Bakara: 193- Fitne kalmayıncaya ve din de yalnız Allah için oluncaya kadar, onlarla savaşın! Eğer vazgeçerlerse, artık zalimlerden başkasına düşmanlık yoktur.

YUNUS:99 - Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzünde kim varsa hepsi toptan iman ederlerdi. O halde insanları hep mümin olsunlar diye sen mi zorlayacaksın?

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, ilahişaban said:

Benim evrensel ahlak ve adalet anlayışımın ambalajına islam yazıp sonra mastürbasyon yapıyorsun haklı çıktım sanıyorsun. O halde söyle bana insanların daha ahlaklı ve adaletli olmasına yönelik amaç güden kurumun hangisidir? Böyle bir kurumun yoksa ve ahlaksızlık, adaletsizlik diz boyu olmuşsa senin bu kavramları hafife aldığın anlamına gelir ve bu benim hiç hoşuma gitmiyor. Ayrıca yerdiğin arap ahlakına bile razı olmak zorunda kalıyorum.

İkiyüzlülük ve samimiyetsizliği hep sizden gördüm. Sizler samimiyet ve mertlik gördüğünüzde hep "alışmış kudurmuştan beterdir" detirtecek kadar ahlak, mertlik ve adalet kavramlarını ayaklarınızın altında ezip bunlara sahip olanları linç ederek bu alışkanlığınızı pekiştiriyorsunuz. Bunu gördüğüm için böyle ikiyüzlü, ahlaksız bir toplumda teistinden ateistine hiç kimseye güvenilmeyeceğini anlayıp teolojik görüşümde net bir tavır sergileyemiyorum. Çünkü neye hizmet ettiğimi anladığımda hepsinden vazgeçiyorum. En samimi olan forumdaşlarla teolojik görüşümü tüm netliğiyle olduğu gibi beynimden size transfer ediyorum. Bunu yapan bir insanoğlu bile yok bu forumda bilginiz olsun. Herkes bir şey olma derdinde iken ben olduğum gibiyim. Ne müslüman teistlerle ne de ateistlerle kafam uyuşmuyor. Diğer dinlere mensup çok arkadaşım yok bu nedenle bu konuda teist/ateist ayrımına giremem fakat Türkiye'deki insanların %99.999999'unu çok samimiyetsiz, çıkarcı, ikiyüzlü, ahlaksız, bencil bulurum. Böyle olmakla kalmıyorlar bu değerlere sahip olanları da dışlıyorlar.

Teistlerden ve ateistlerden nasibimi aldım. Şimdi deistleri ve agnostikleri merak ediyorum fakat forumda kendilerini pek belli etmiyorlar. Bazılarından şüpheleniyorum ama hepsi ateistmiş gibi davranıyor. Daha açık sözlü olsalar ve bunu paylaşsalar bu konuda görüşlerimi kıyaslama fırsatım olacak ve kendi teolojik görüşümü sınıflandırmamda bana yardımcı olacaklar.

Evrensel adalet ve ahlak anlayışıymış, hadi oradan! Ne mal olduğun rezil, sapık İslam ahlakını savunduğun anda ortaya çıktı zaten. Daha ne anlatıyorsun?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Evrensel adalet ve ahlak anlayışıymış, hadi oradan! Ne mal olduğun rezil, sapık İslam ahlakını savunduğun anda ortaya çıktı zaten. Daha ne anlatıyorsun?

Konu amacından saptı. Ben size islam falan pazarlamıyorum. Düşüncelerimi aktarıyorum. Tanrı savı ve bunun güdümünde ahlak ve adalet duygunuzu tamamlayan ne tür bilgilere ve görüşlere sahipsiniz madem konu buralara kadar geldi bunları tartışmaya çalışıyorum. Bana sataşmalarının tümü beni müslüman gibi gösterip böyle bir algı yaratıp bu konuda idmanlı olduğun için sonra bir tokatta yere sermek. Bunu istiyorsun ve ahlakına türkürdüklerim buna kanıp bana ileri geri konuşuyorlar. Siz böyle pisliksiniz işte!

Sitelerde Paylaş

Konu amacından saptı. Ben size islam falan pazarlamıyorum. Düşüncelerimi aktarıyorum. Tanrı savı ve bunun güdümünde ahlak ve adalet duygunuzu tamamlayan ne tür bilgilere ve görüşlere sahipsiniz madem konu buralara kadar geldi bunları tartışmaya çalışıyorum. Bana sataşmalarının tümü beni müslüman gibi gösterip böyle bir algı yaratıp bu konuda idmanlı olduğun için sonra bir tokatta yere sermek. Bunu istiyorsun ve ahlakına türkürdüklerim buna kanıp bana ileri geri konuşuyorlar. Siz böyle pisliksiniz işte!

Müslüman gibi gösteriyormuşuz, kendini müslüman olarak gösteren sensin, ne arabın putuna yalan diyebiliyorsun ne de kurucusuna yalan söyleyebiliyor diyorsun. Eğer gerçekten deist veya agnostik olsan İslam arap masalı, Muhammed de sahtekarın, yalancının biri derdin ama sen ısrarla kıvırıp duruyorsun, üstüne bir de kepaze, rezil ve sapık İslam ahlakını sunuyorsun insanlığa. Pisliğin kim olduğu belli oluyor, pislik pisliği savunana denir mesela İslam ahlakını savunan sana.

Al eline bir sözlük de, deist ve agnostiğin tanımına bak, sonra da kendine bak, hiç uyuyor musun o tanımlara?

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, sağduyu yazdı:

Müslüman gibi gösteriyormuşuz, kendini müslüman olarak gösteren sensin, ne arabın putuna yalan diyebiliyorsun ne de kurucusuna yalan söyleyebiliyor diyorsun. Eğer gerçekten deist veya agnostik olsan İslam arap masalı, Muhammed de sahtekarın, yalancının biri derdin ama sen ısrarla kıvırıp duruyorsun, üstüne bir de kepaze, rezil ve sapık İslam ahlakını sunuyorsun insanlığa. Pisliğin kim olduğu belli oluyor, pislik pisliği savunana denir mesela İslam ahlakını savunan sana.

Al eline bir sözlük de, deist ve agnostiğin tanımına bak, sonra da kendine bak, hiç uyuyor musun o tanımlara?

Senin cümle çok b.ktan olduğu için ilgilenmek istemedim. Ayrıca inanan dürüst ve ahlaklı kardeşlerimi üzmek istemem. Ben ülkemde İslam Allah deyince 3-5 yaşındaki annesi yada babası olmayıp ellerini açıp dua eden masum yavrular aklıma geliyor. Onları Allah'a muhtaç bırakan kaddar insanları düşününce onların ekmeğine yağ sürmek istemiyorum. Bu nedenle İslam dinindeki önemli şahsiyet olan Muhammed'i Arap toplumunun en parlak ve düzgün bir insanı olarak görmek ve bu dinin güzel taraflarından bakmak istiyorum. Belli ki Araplar o dönemde çok berbat bir durumdaymışlar. Muhammed'i kötü olarak görsen bile o aslında iyi olanlarından düşün ki yüreğin sallansın. Müslümanı böyle ise bu Arap toplumunun ateisti hiç çekilmez. Bu nedenle Arapları müslüman olarak kabul etmek ve sindirmek diğer kültürlerdeki insanlar için çok önemlidir. Ayrıca İslam'ın Türkiye'deki yaşantısı ve algısı bu anlattığınız Arap palavralarından çok daha farklıdır. İnsanlar  güvenmek istiyorlar kendiyle ilgili ben müslümanım benden size zarar gelmez diyebilen birine güven duyuyorlar. Duymasalardı İslam bu kadar yaygınlaşamaz balık baştan kokardı. Demek ki iddia edildiği kadar tü kaka bir durum yoktur. Bu ateistlerin kendi savlarını güçlendirmek için uydurdukları palavralardır. Sizin ezberleriniz bu palavralarla doludur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...