Jump to content

Kendimi nasıl tanıyabilirim/anlayabilirim?

Recommended Posts

On 15.10.2018 at 21:28, Summertime Sadness yazdı:

Kendini gercekten tanirsan, kimseyi siklemezsin. Bu gorus dogru galiba.

Bu arada yasin kac?

Cevap: bir terapist ile.

26

On 15.10.2018 at 21:57, kavak yazdı:

En samimi arkadaşlarınıza (ailenize, eşinize, sevglinize  hatta yetişkin çocuklarınız var ise onlara vs.) sizin kişiliğinizi tarif etmelerini talep ediniz.

Yalan söyleyecek halleri yok ya, yani aynayı kendinizden ziyade onlar suratınıza tutsun.
Kendi hakkınızda hiç aklnıza gelmeyen veya ilginç şeyler duymanız muhtemel.  :)

Aradığım cevabın tam zıttı oluyor bu. İngilizce'deki bu tür şeylerin hepsinin karşılığı "self-" ile başlıyor çünkü kendi kendine yapman gerekiyor. Ayrıca başkalarına sorsan en yakının bile olsalar kesinlikle yalan söylerler.

On 17.10.2018 at 16:01, Türk Ateist yazdı:

Sana en basit yöntemi önereyim. İlk adım gibi düşün...

Yaşadığın basit ve kompleks sıkıntıları, sorunları ve onlarla nasıl mücadele ettiğini, ne tür tepkiler verdiğini, nasıl çözdüğünü hatırla.

Sonra o olayları, başına o gelenleri kendi başına değerlendir. Yani içinde sen olma, o andaki duygularını yok say ve yalnızca doğru-yanlış ara. 

Nasıl yaklaşmışsın, ne düşünmüşsün, ne hissetmişsin ve sonuçta ne yapmışsın, ona bak. 

Evet ama biz insanlar davranışlarımızdaki en büyük etkenin çevre ve şartlar olduğunu düşünmez miyiz? Örneğin hırsızlar ya da katiller genelde kötü insanlar olmadıklarını, içinde bulundukları konumun onlara bunu yaptırdıklarını söylemezler mi? Ya da yanlış bir şey yapan biri bu konu kendisine açıldığında "durum onu gerektirdiği için" öyle yaptığını söyleyip işin içinden sıyrılmaz mı?

Ayrıca anılarımız pek güvenilir değil sanıyorum ki. Çünkü ilk dakikadan itibaren anılarımızı daha katlanılabilir bir hale getirmek için kendi kafamızda düzenliyoruz; ekleme çıkarma yapıyoruz. Belki de hatırladığımız hiçbir şeyi aslında gerçekte yaşandığı gibi hatırlamıyoruzdur hepsi gerçek hallerinden biraz değişiktir.

---

Aslında bu konuya hiç girmemek lazımdı. Anladığım kadarıyla böyle bir soruya cevap aramak, insanı ya sözdebilimlere ya kişisel gelişim zırvalarına ya da spiritüalist hurafelere götürüyor. Faydalı şeyler bulabilmek çok nadir.

tarihinde Kenopsia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Kenopsia yazdı:

Ayrıca anılarımız pek güvenilir değil sanıyorum ki. Çünkü ilk dakikadan itibaren anılarımızı daha katlanılabilir bir hale getirmek için kendi kafamızda düzenliyoruz; ekleme çıkarma yapıyoruz. Belki de hatırladığımız hiçbir şeyi aslında gerçekte yaşandığı gibi hatırlamıyoruzdur hepsi gerçek hallerinden biraz değişiktir.

2. bir bakış açısı yaratmak işe yarayabilir. Bir bilgisayara 2. işletim sistemi kurmak gibi. 

Her türlü maneviyattan bağımsız şekilde düşünebilirsin. Sadece cevap vermeye yarar. 

Kendini kandırmayı avantajına kullanmak gibi. 

Sitelerde Paylaş
On 25.10.2018 at 23:59, Kenopsia yazdı:

Evet ama biz insanlar davranışlarımızdaki en büyük etkenin çevre ve şartlar olduğunu düşünmez miyiz? Örneğin hırsızlar ya da katiller genelde kötü insanlar olmadıklarını, içinde bulundukları konumun onlara bunu yaptırdıklarını söylemezler mi? Ya da yanlış bir şey yapan biri bu konu kendisine açıldığında "durum onu gerektirdiği için" öyle yaptığını söyleyip işin içinden sıyrılmaz mı?

Evet, elbette öyle. O yüzden ben de olayları değerlendirirken içinde sen yokmuşsun, yaşayan sen değilmişsin gibi değerlendir dedim. O an seni güdüleyenin duyguların mı, egoların mı yoksa gerçekten doğru olan davranışı görüp ona göre pozisyon almak mı, anlarsın biraz. 

Yani savunmalarının neler olduğunu görürsün. O savunmalarını kaldırıp kendini eleştirmeye başlayabilirsin sonra. Bahsini ettiğin hırsızlar, katiller hatta sıradan bitin insanlar yaptıkları her şey için bir gerekçe üretir. Suçlu-sorumlu daima başkalarıdır, toplumdur vs... Hiç kimseyi suçlayamazsa çocukluğunu ona güzel yaşatmamamış ana babasını suçlar mesela, büyüdüğü mahalleyi suçlar, karısını/kocasını veya sevgilisini suçlar, hiçbir şey yapamazsa kaderi suçlar falan...

Savunmadan bol ne var ki?

On 25.10.2018 at 23:59, Kenopsia yazdı:

Aslında bu konuya hiç girmemek lazımdı. Anladığım kadarıyla böyle bir soruya cevap aramak, insanı ya sözdebilimlere ya kişisel gelişim zırvalarına ya da spiritüalist hurafelere götürüyor. Faydalı şeyler bulabilmek çok nadir.

Kesinlikle katılıyorum. Kişisel gelişim kitapları vb de dahil bu tip zırva ve hurafeler daima o savunmaları besler çünkü, kişinin kendisini olumlamasını sağlar. İnsanlar terapistlere gider bile onaylanma ihtiyacını karşılamak için gider. Bu hiç şaşmaz. 

Genel olarak insanlar ben aslında neyim, kimim'i anlamak derdinde görünür, ancak esas amaç kendini onaylamak ve ne aslında şahane insan olduğunu göstermektir. Bu bahsettiğin zırvalar o yüzden son yıllarda korkutacak ölçüde popüler. Yeni dinler bunlar.

Sitelerde Paylaş
On 18.10.2018 at 09:41, i was a king yazdı:

Türk Ateist sana özel mesaj atıcaktım ama nasıl atılacağını bulamadım. Sen burdaki genel ateist profilinden farklı birisin. Bana angut diyen ya da demek isteyen insanlar burdaki genel profili oluşturur. Bu yüzden ateistcafede hep yüzeysel başlıklar var. Yaşlıların "ben kimim" sorusunu sorduğunu ve bu işleri aştığını söylemiştin. Bu mesele öyle hemen ya da yaşlanınca aşılacak bir mesele değildir. Ben bir çok foruma yazdım ve hala yazıyorum, en soğuk ve en sert geri dönüşleri bu forumdan aldım. Bu gerçek benim için çok önemli. 

İkili dialog kurmak istedim ama nasıl yapılacağını bulamadım.

Bu mesajını görmediğim için yanıtlayamadım haliyle. Alıntı yapmayınca veya nicki etiketlemeyince görmek her zaman mümkün olmuyor. Afedersin...

En üst sağda, nickinin yanında bir zarf işareti var. Onu tıklayınca mesaj sayfasına ulaşırsın.

Bir de oraya gitmeden mesaj göndermek de mümkün. Mesaj göndermek istediğin kişinin nickinin üstüne mouse'u getirip tıklamadan beklersen onun bilgilerinin geldiği küçük bir pencere açılır. O pencerenin en altında mesaj gönder seçeneği de vardır, ona tıklarsan direkt o kişiye gönderirsin.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Bu mesajını görmediğim için yanıtlayamadım haliyle. Alıntı yapmayınca veya nicki etiketlemeyince görmek her zaman mümkün olmuyor. Afedersin...

En üst sağda, nickinin yanında bir zarf işareti var. Onu tıklayınca mesaj sayfasına ulaşırsın.

Bir de oraya gitmeden mesaj göndermek de mümkün. Mesaj göndermek istediğin kişinin nickinin üstüne mouse'u getirip tıklamadan beklersen onun bilgilerinin geldiği küçük bir pencere açılır. O pencerenin en altında mesaj gönder seçeneği de vardır, ona tıklarsan direkt o kişiye gönderirsin.

20 mesaj atılmadan özel mesaj atılamıyormuş. Şansıma küseyim. Maksadım blogumun linkini verip senden boş bir zamanında okuyup yorumlamanı istemekti. Blogun linki http://konusamadiklariniz.blogspot.com.tr kendini tanımak - hayatın anlamı gibi konularda yazılar var. Canın yorum yapmak isterse blog üzerinden yaparsan sevinirim. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, i was a king yazdı:

20 mesaj atılmadan özel mesaj atılamıyormuş. Şansıma küseyim. Maksadım blogumun linkini verip senden boş bir zamanında okuyup yorumlamanı istemekti. Blogun linki http://konusamadiklariniz.blogspot.com.tr kendini tanımak - hayatın anlamı gibi konularda yazılar var. Canın yorum yapmak isterse blog üzerinden yaparsan sevinirim. 

Foruma troller gelip özel mesajla millete küfrediyordu, o yüzden geçenlerde arkadaşlar mesaj için de ileti kotası koydu. Şansına küs, evet.

Tamam, blogunu okuyacağım. Paylaştığın için teşekkürler.

Bana mesaj atamamak yüzünden linki buraya koymak zorunda kalmışsın ama bir yerde iyi olmuş. Başkaları da görüp okuyabilir böylelikle.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...