Jump to content

Ruh üzerine tartışalım!

Recommended Posts

Bildiğiniz  gibi  ruh  daha  çok  bilinç  ,şuur  için  kullanılır  fakat  aynı  zamanda  canlılık  içinde  bir  ruh  gerekir.Bu  durumda  hayvanlarin  da  bir  ruhsal  özü  olmuş  oluyor. Ben burada  dindarlarin  söylediği  bir şeyi anlamıyorum; ruh  bedenden  bağımsızsa bedenin  veya  beynin  farklı  maddelerden  ilaçlardan  etkilenmemesi  gerekir  .fakat  dindarlarda  anladığım; bedene  fonksiyonunu  veren  ruhtur  ama  bedenden  etkilenmez  bedenden  pekte  ayrı  olmayan, bedenin  maddesel  değişimlerindende  etkilenmeyen  bir sey  olarak  anladım. Yani  tamamen  bir  birliktelik  mi  var  yoksa  ayrılar  mi  sizin  fikirleriniz?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 191
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

19 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

genelde  verilen  cevap  en  azından  benim  aklıma  gelen; insanın  bilincini  veren  veya  yazıda ki  gibi  canlılığı  veren  şey  

Yani ruh olmadan canlılığı veya bilinci açıklamanın bir yolu yok ?

Peki ya herkesin görünmez bir sincabı varsa ve bu herkese bilinç ve canlılık veriyorsa ? 

Neden öyle bir şey değilde bu din tanımındaki ruh ?

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Yani ruh olmadan canlılığı veya bilinci açıklamanın bir yolu yok ?

Peki ya herkesin görünmez bir sincabı varsa ve bu herkese bilinç ve canlılık veriyorsa ? 

Neden öyle bir şey değilde bu din tanımındaki ruh ?

yani  tam  vakıf  değilim  bu  konuya  ama  ruhun  asıl  fonksiyonu  bilinç  vermesi  her halde 

Sitelerde Paylaş

Ruh derken ne kastedildiğini anlamanın bir yolu yok. Ruh tamamen bir deyimdir ve belli bir anlamı yoktur. Nane ruhu ya da tuz ruhu niye denmiş, nanenin ve tuzun ruhları mı var? Tamamen ne demek istendiği belirsiz bir sözcüktür. Nereye isterseniz oraya çekersiniz.

İspirto ile spirit aynı kökten gelir. Ruh demek. Uçucu, havaya karışıp kaybolup giden şeylere ruh denilmiş. Buhara da su ruhu dense bir şey çıkmazdı. Rayiha, yani koku da ruh kökünden. Konu apaçık. Saçmalamanın ise hiç âlemi ve gereği yok!

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, democrossian yazdı:

Ruh derken ne kastedildiğini anlamanın bir yolu yok. Ruh tamamen bir deyimdir ve belli bir anlamı yoktur. Nane ruhu ya da tuz ruhu niye denmiş, nanenin ve tuzun ruhları mı var? Tamamen ne demek istendiği belirsiz bir sözcüktür. Nereye isterseniz oraya çekersiniz.

İspirto ile spirit aynı kökten gelir. Ruh demek. Uçucu, havaya karışıp kaybolup giden şeylere ruh denilmiş. Buhara da su ruhu dense bir şey çıkmazdı. Rayiha, yani koku da ruh kökünden. Konu apaçık. Saçmalamanın ise hiç âlemi ve gereği yok!

ruh  derken  insana  bilinç  ve  canlılık  veren  tözü  kastediyorum. Bu  yoksa  soyut  şeyler  nasıl  olabilir  sizce; duygular  vs. maddede  bunlar  mevcut  değil; zuhur  olma  düşüncesi  mantıklı  geliyor  mu  size  bu  konuda?

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

ruh  derken  insana  bilinç  ve  canlılık  veren  tözü  kastediyorum. Bu  yoksa  soyut  şeyler  nasıl  olabilir  sizce; duygular  vs. maddede  bunlar  mevcut  değil; zuhur  olma  düşüncesi  mantıklı  geliyor  mu  size  bu  konuda?

İnsana bilinç ve canlılık veren töz birbiriyle uyum ve çatışma içinde çalışır hücrelerden oluşan organizmanın kimyasal işleyişidir. Buna ruh diyeceksek, diyelim, yalnız dediğim gibi bu kimyasal bir şeydir. Kimyasal-fizikselin yani biyolojik olanın ötesinde ve dışında onu harekete geçiren başka bir güç ya da düzenleyici güç yoktur. İhtiyaç da yoktur. Yeterince kimya ve biyoloji bilen biri bunu rahatlıkla teslim edebiliyor. Senin ağlak kardinal fetoş baban öyle olduğunu anlayamıyor diye de bu böyle olmaktan çıkamaz, çıkmayacaktır. Bilim ezer geçer. Öyle dinmiş, ruhmuş, paçavraya çevirip siker atar. Durum bu görevli şahıs.

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, isabettin yazdı:

İnsana bilinç ve canlılık veren töz birbiriyle uyum ve çatışma içinde çalışır hücrelerden oluşan organizmanın kimyasal işleyişidir. Buna ruh diyeceksek, diyelim, yalnız dediğim gibi bu kimyasal bir şeydir. Kimyasal-fizikselin yani biyolojik olanın ötesinde ve dışında onu harekete geçiren başka bir güç ya da düzenleyici güç yoktur. İhtiyaç da yoktur. Yeterince kimya ve biyoloji bilen biri bunu rahatlıkla teslim edebiliyor. Senin ağlak kardinal fetoş baban öyle olduğunu anlayamıyor diye de bu böyle olmaktan çıkamaz, çıkmayacaktır. Bilim ezer geçer. Öyle dinmiş, ruhmuş, paçavraya çevirip siker atar. Durum bu görevli şahıs.

benim  dediğim  dinle  alakalı  olmasından  öte  zihin  felsefesi  ile  ilgili  idi  yani  adı  önemli  değil  madde  üstü  töz  olup  olmaması  önemli  .

Sitelerde Paylaş
Just now, akılsızşuursuzatom said:

benim  dediğim  dinle  alakalı  olmasından  öte  zihin  felsefesi  ile  ilgili  idi  yani  adı  önemli  değil  madde  üstü  töz  olup  olmaması  önemli  .

Ne tözü lan burası Pensilvanya mı? Töz möz yok, kimyasal sistem var. Herşeyi açıklıyor. 

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Bildiğiniz  gibi  ruh  daha  çok  bilinç  ,şuur  için  kullanılır  fakat  aynı  zamanda  canlılık  içinde  bir  ruh  gerekir.Bu  durumda  hayvanlarin  da  bir  ruhsal  özü  olmuş  oluyor. Ben burada  dindarlarin  söylediği  bir şeyi anlamıyorum; ruh  bedenden  bağımsızsa bedenin  veya  beynin  farklı  maddelerden  ilaçlardan  etkilenmemesi  gerekir  .fakat  dindarlarda  anladığım; bedene  fonksiyonunu  veren  ruhtur  ama  bedenden  etkilenmez  bedenden  pekte  ayrı  olmayan, bedenin  maddesel  değişimlerindende  etkilenmeyen  bir sey  olarak  anladım. Yani  tamamen  bir  birliktelik  mi  var  yoksa  ayrılar  mi  sizin  fikirleriniz?

Ruh enerji ve  bilgiye verilen bir isimdir.

Dinler nefes ile ilişkilendirmişler.Bir insan ölünce nefes almaz.:)

Maddeden ayrı bağımsız olarak var olması imkansız.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, teknisyen yazdı:

Ruh enerji ve  bilgiye verilen bir isimdir.

Dinler nefes ile ilişkilendirmişler.Bir insan ölünce nefes almaz.:)

Maddeden ayrı bağımsız olarak var olması imkansız.

nerede nefesle ilişkilendirme var anlamadım hangi ayette vs. ?

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

nerede nefesle ilişkilendirme var anlamadım hangi ayette vs. ?

Alıntı

Fe izâ sevveytuhu ve nefahtu fîhi min rûhî fe kaû lehu sâcidîn(sâcidîne).

1. fe : artık
2. izâ : olduğu zaman
3. sevveytu-hu : onu sevva ettim, dizayn ettim
4. ve nefah-tu : ve üfledim
5. fî-hi : onun içine
6. min rûhî : ruhumdan
7. fe : hemen
8. kaû : yere kapanın (düşün)
9. lehu : ona, onun için
10. sâcidîne

: secde edenler

http://www.kuranmeali.org/15/hicr_suresi/29.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Genel olarak dinleri kastetmiştim.

Kuranda Allah ın  ruhundan insana üfleme olayı var.Fazla bilgi yok kuranda.

Birde üfürükçüler var.Dua okuyup hastalara nefeslerini üflüyorlar.:)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ruh

Sitelerde Paylaş
On ‎18‎.‎10‎.‎2018 at 22:16, akılsızşuursuzatom yazdı:

duygular  vs. maddede  bunlar  mevcut  değil

Nasıl mevcut değil yahu? Beynin madde değil mi? Neye dayanarak maddede duygu yok diyorsunuz kesinlikle anlamıyorum. Madde ne, örneğin şu taş. Bu taşta su yok. Demek maddede su yok! Hayır böyle saçma bir mantığı nasıl yürütebiliyorsunuz? Duyguyu taşta nasıl arıyor ve bulamayınca maddede duygu yok diyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Artık söylemek kaçınılmaz; sen embesil bir idyot musun bilader! Buraya bir filmden alınmış bir sahneyi koyup da hâlâ ruha inanmıyor musunuz derken hiç mi içinden bir ses "ben sakın salak bir geri zekalı olmayayım" demiyor? Zeka özürlü müsün yahu! Şu lafı illa söyletinceye kadar ısrar ediyorsunuz. Geri zekalı bir embesil olduğunuzun söylenmesinden niye bu kadar zevk alıyorsunuz bu konuda niye bu kadar ısrar ediyorsunuz anlamıyorum!

Hayır kafamda canlandırmaya çalışıyorum insanların bana geri zekalı idyot demesinden ne anlayabilirim diye, hiç anlayamıyorum! Psikolojik bir hastalık filan mı bu hakaret işitmek için sonuna kadar ısrar etmek, nedir yahu?

Sitelerde Paylaş
57 dakika önce, democrossian yazdı:

Artık söylemek kaçınılmaz; sen embesil bir idyot musun bilader! Buraya bir filmden alınmış bir sahneyi koyup da hâlâ ruha inanmıyor musunuz derken hiç mi içinden bir ses "ben sakın salak bir geri zekalı olmayayım" demiyor? Zeka özürlü müsün yahu! Şu lafı illa söyletinceye kadar ısrar ediyorsunuz. Geri zekalı bir embesil olduğunuzun söylenmesinden niye bu kadar zevk alıyorsunuz bu konuda niye bu kadar ısrar ediyorsunuz anlamıyorum!

Hayır kafamda canlandırmaya çalışıyorum insanların bana geri zekalı idyot demesinden ne anlayabilirim diye, hiç anlayamıyorum! Psikolojik bir hastalık filan mı bu hakaret işitmek için sonuna kadar ısrar etmek, nedir yahu?

sende mizah anlayışı yoksa ben ne yapayım.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

mizah anlayışı yoksa

Videoları mizah için koyduysan altına mizahi bir şeyler yazman gerekirdi. Müneccim miyiz videoları koyma amacını gaipten bileceğiz!

Bedduaya inanan bir kişinin ruha inanması çok garip olmadığı için videoları da ruhun varlığına ikna etme amaçlı koyduğunu düşünmek akla yakın ama şimdi...

Sitelerde Paylaş

Görünen o ki, aramızda beceriksiz mizahçılar dolaşıyor. Bu onlara gelsin.

Ruhların pazarlığı

Köyün korkulu rüyası Ahmet ile Mehmet ikilisi, komşunun fındıklarını çalmışlar. Enselenmemek ve rahatça fındıkları paylaşmak için yakında bulunan ve kapısı açık olan morga gizlice girmişler. Kapının önünde fındıkların ikisini düşürmüşler. Sonra başlamışlar mırıldanmaya:"Biri sana, biri bana, biri sana, biri bana ..."

Oranın yakınında oturan mezarcı, morgdan gelen sesleri duyunca saçları diken diken olmuş. Hemen imamın yanına koşmuş: "Hocam, morgda garip şeyler oluyor. Galiba Tanrı ile Şeytan ruhların pazarlığını yapıyor".

İmam kafasını bir ona bir bu yana sallamış ve mezarcı ile sezsizce morga gitmişler. Kapının önüne geldiklerinde işittikleri seslere kulak kabartmışlar.
"Biri sana, biri bana, biri sana, biri bana. Tamam. Tümünü paylaştık. Şimdi de kapının önündeki ikisini alalım." :D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...