Jump to content

Ruh üzerine tartışalım!

Recommended Posts

15 minutes ago, fezadabirtürk said:

hocam niye o zaman bazılarına ruhsuz diyorlar ? 

Allah'ın ne dediğidir islam,

birilerinin ne dediği değil.

Allah'ın ne dediği ise Kuran'dadır, örneğin Şûrâ 52'de:

Ey Muhammed,

bizim emirlerimizden olan "vahy"i sana da ulaştırdık,

evhaynâ ileyke "ruh"an min emrinâ

Vahiy ulaştırmak Allah'ın işidir, örneğin "Ol!" emrini vermek onun işidir,

tıpkı Meryem'in rahimindeki İsa'ya "Ol" demek gibi

ve Allah'ın açısından İsa'nın durumu Adem'in durumu gibidir -inne mesele İsa ke meseli Adem (3:59).

Sitelerde Paylaş
  • İleti 191
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Kuran'dan kopup uçuşa geçerek

2 ayet:

Ey Muhammed,

KUTSAL VAHiY onu sana Rabbinden indirdi ki iman edenleri sabit kılsın (16:102)

Uçup, kopmuyoruz.

Muhammad Shakir’in 16:102 çevirisi.

Say: The Holy spirit has revealed it from your Lord with the truth, that it may establish those who believe and as a guidance and good news for those who submit. 

Ayetin başında “Ey Muhammed” diye bir açıklama yok, burası yalan.

Siyah yazılı yerin çevirisi: Kutsal ruh, Tanrı’dan gelen hakikatle O’nu açığa çıkardı.

Pekala, ”O” kim?

Bu: nezzele-hu

Hu, Arapçada üçüncü eril tekil şahıstır.

Kuran, eril bir üçüncü şahıs mıdır?

Yoksa o İsa’mıdır?

Sitelerde Paylaş
55 minutes ago, Phocas said:

Uçup, kopmuyoruz.

Muhammad Shakir’in 16:102 çevirisi.

Say: The Holy spirit has revealed it from your Lord with the truth, that it may establish those who believe and as a guidance and good news for those who submit. 

Ayetin başında “Ey Muhammed” diye bir açıklama yok, burası yalan.

Siyah yazılı yerin çevirisi: Kutsal ruh, Tanrı’dan gelen hakikatle O’nu açığa çıkardı.

Pekala, ”O” kim?

Bu: nezzele-hu

Hu, Arapçada üçüncü eril tekil şahıstır.

Kuran, eril bir üçüncü şahıs mıdır?

Yoksa o İsa’mıdır?

Yalan malan yok kardeşim.

Ayetin başında KUL deniyor

ve bu, DE Ki anlamında bir sesleniştir

ve " Ey Muhammed  de ki" demek bu.

Muhammed Shakir'in çevirisine gelince,

onu

daha geniş bi zamanda

ayrıca konuşalım inşallah.

Sitelerde Paylaş

Arapça: nezzelehu ruhul kudusi min rabbike bil hakkı...

Shakir: The Holy Spirit has revealed it from your Lord with the truth

Sizin Sahir çeviriniz:  Kutsal ruh, TANRI'DAN GELEN HAKiKATle O’nu açığa çıkardı.

1.

nezzele indirdi demek,

açığa çıkardı değil.

2.

Arapça metinde ve Shakir'in çevirisinde

TANRI'DAN GELEN HAKiKAT denmiyor,

Kutsal Ruh huyu Tanrı'dan indirdi deniyor.

3.

Zamir olarak hu erildir çünkü vahiydir

yani kitaptır hu ve kitap erildir. 

İlle kanıt isitiyorsanız örneğin Zuhruf 3'e bakabilirsiniz:

Ha Mim (1)

Vel kitabul mübin (2)

İnna cealnahu kuranen narabiyyen... (3)

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, isabettin yazdı:

Hızır kim oluyor da geleceği biliyor? Geleceği yalnızca Allah bilmiyor muydu?

Tabi ki hızırında gaybını geleceğini Allah biliyor. Hızıra Allah liste mi vermiş yapılacaklar listesi o listede olmayanlar hızıra göre gayb

Sitelerde Paylaş
18 minutes ago, Hurma said:

Tabi ki hızırında gaybını geleceğini Allah biliyor. Hızıra Allah liste mi vermiş yapılacaklar listesi o listede olmayanlar hızıra göre gayb

He tamam tabi tabi. Mutlaka öyle olmuş olmalı da bir de şu var. Allah çocuğu gelecekteki öngörülmüş suçlarından öldürttü ise, çocukken öldürttüğü için çocuk cennete gidecek. Sınava girmeden cennete gitmesi bir tür torpilli olmasına yol açar. Cennete bunun dedikodusu olmaz mı, millet "bu aslında cehennemlik olacaktı da erken öldüğü için buraya kapağı attı" demezler mi? Moralini bozarlar, cennet de zehir olur onun için diyorum şampiyon. Bugün çok yapıcıyım. 

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, Hurma yazdı:

Tabi ki hızırında gaybını geleceğini Allah biliyor. Hızıra Allah liste mi vermiş yapılacaklar listesi o listede olmayanlar hızıra göre 

1 dakika önce, isabettin yazdı:

He tamam tabi tabi. Mutlaka öyle olmuş olmalı da bir de şu var. Allah çocuğu gelecekteki öngörülmüş suçlarından öldürttü ise, çocukken öldürttüğü için çocuk cennete gidecek. Sınava girmeden cennete gitmesi bir tür torpilli olmasına yol açar. Cennete bunun dedikodusu olmaz mı, millet "bu aslında cehennemlik olacaktı da erken öldüğü için buraya kapağı attı" demezler mi? Moralini bozarlar, cennet de zehir olur onun için diyorum şampiyon. Bugün çok yapıcıyım. 

cennette  kötü  düşünceler  yoktur. 

Sitelerde Paylaş

Kötü düşünce yok o noktada. Gerçeği söylüyor insanlar. Olanı söylemek de mi kötü oldu? Hem insan her yönüyle iyi olsaydı, cennette olmak onu farklı yapsaydı, cennetten kovulmazdı.

cennetten  kovulması; hz.adem  zamanın da  orasinin  bir  mükafat  yeri  olmamasindan  kaynaklanır  o  yüzden  imtihan  olmuş  dünya ya  indirilmiştir. Cennetten  normalde  çıkış  ,kötü  düşünce  ve  imtihan  yoktur.yalnizca  ; o  zaman  ödül  yeri  değildi  orası. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

cennetten  kovulması; hz.adem  zamanın da  orasinin  bir  mükafat  yeri  olmamasindan  kaynaklanır  o  yüzden  imtihan  olmuş  dünya ya  indirilmiştir. Cennetten  normalde  çıkış  ,kötü  düşünce  ve  imtihan  yoktur.yalnizca  ; o  zaman  ödül  yeri  değildi  orası. 

Açıkça elma yüzünden olduğu yazıyor. 

Adem ayvayı pardon elmayı yedi diye ben buradayım. 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

Osurup osurup ipe dizme lan atoma şuursuz akılsız diyen kıt fikirli şerefsiz. Rumuzun akla hakaret. Gidip "bütünateistlerinanasınıavradınısikiyim" diye rumuz alsan daha az dokunur bana. Git düzgün adam gibi başka bir küfürlü nik al kendine ondan sonra gel. Rumuzunu her gördüğümde sinirlerim zıplıyor.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Açıkça elma yüzünden olduğu yazıyor. 

Adem ayvayı pardon elmayı yedi diye ben buradayım. 

asıl  merak  ettiğim  siz  biliyor  musunuz? 

adem  ve  eşi  cennette  yaşadığı  vakitleri  hatırlıyor  mu  yoksa  bütün  insanların  Allaha  söz  verdiği  ayeti  gibi  bu  da  unutturuldu  mu  Allah  tarafından 

Sitelerde Paylaş

Osurup osurup ipe dizme lan atoma şuursuz akılsız diyen kıt fikirli şerefsiz. Rumuzun akla hakaret. Gidip "bütünateistlerinanasınıavradınısikiyim" diye rumuz alsan daha az dokunur bana. Git düzgün adam gibi başka bir küfürlü nik al kendine ondan sonra gel. Rumuzunu her gördüğümde sinirlerim zıplıyor.

benim  bu  nickim  teist  arkadaşların  söylemlerine  bir  serzeniş  zaten  o  anlamda  yaptım. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

asıl  merak  ettiğim  siz  biliyor  musunuz? 

adem  ve  eşi  cennette  yaşadığı  vakitleri  hatırlıyor  mu  yoksa  bütün  insanların  Allaha  söz  verdiği  ayeti  gibi  bu  da  unutturuldu  mu  Allah  tarafından 

Adem ve kaburga kemiğinin durumunu bilmiyorum ancak ben bir halt için söz vermedim onu biliyorum. 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

benim  bu  nickim  teist  arkadaşların  söylemlerine  bir  serzeniş  zaten  o  anlamda  yaptım. 

Tamam git akılsızşuursuzdemeatoma diye nik al gel o zaman. Ha, bir de Fetullah Gülen makbul bir değildir de, görelim.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

söz verip  unutturulmuş olamaz  mi  sizce?

Şuan söz vermeyeceğimi biliyorum. Demek ki o zamanda vermem. Zaten tanrı o zamanda şuanı biliyor olacak. Öyleyse neden o zaman hesapta verdiğim sözü kabul ederken tam şuanda vermediğimi söylememi kabul etmiyor ? Zamana bağımlı mı bu dangalak. Tek zaman boyutunda yaşıyor sanırım. 

Gerçekten fetullahçı biri misin ?

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

3 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

akılsız  şuursuz  oldukları  için  

Yukarıdaki iki ileti de sana ait. Aynı Kuran gibi bir dediğin diğerini tutmuyor. 

Yine Fetöne makbul değildir diyemedin. Görevli olduğundan eminim senin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...