Jump to content

Ruh üzerine tartışalım!

Recommended Posts

4 dakika önce, isabettin yazdı:

Yukarıdaki iki ileti de sana ait. Aynı Kuran gibi bir dediğin diğerini tutmuyor. 

Yine Fetöne makbul değildir diyemedin. Görevli olduğundan eminim senin.

9 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Şuan söz vermeyeceğimi biliyorum. Demek ki o zamanda vermem. Zaten tanrı o zamanda şuanı biliyor olacak. Öyleyse neden o zaman hesapta verdiğim sözü kabul ederken tam şuanda vermediğimi söylememi kabul etmiyor ? Zamana bağımlı mı bu dangalak. Tek zaman boyutunda yaşıyor sanırım. 

Gerçekten fetullahçı biri misin ?

orasida  ilginç  gibi  şimdi  söz  vermezdik  ama  o  zaman  belki  bunların  olacağını bilmediğimiz  için  söz  vermiş  olamaz  mıyız?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 191
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Arapça: nezzelehu ruhul kudusi min rabbike bil hakk ...

Shakir: The Holy Spirit has revealed it from your Lord with the truth

Shakir çevirisinin Türkçesi: Kutsal Ruh onu senin Tanrı'ndan gerçek üzere indirdi.

Arapça metnin Türkçesi: Kutsal Vahiy onu Senin Rabbinden gerçek üzere indirdi.

TDK sözlüğüne göre

ruh dinlerin ve dinci felsefelerin insanda vücuttan ayrı bir varlık olarak kabul ettiği öz, tin, can kuşu imiş.

Ama dinler ve dinci felsefeler Kuran'ı bağlamaz;

Kuran'da vücuttan ayrı bir varlık diye bi şey yok;

fena halde uydurmuş bunu söyleyenler, uçmuşlar.

Sitelerde Paylaş

Arapça metindeki "nezzele"yi İngilizceye revealed diye çevirmekle yanlışı Shakir yapmış;

onu açığa çıkardı diye tercüme eden Phocas'da değil hata

ama "nezzele"nin doğru çevirisi "indirdi"dir; Phocas'ın Shakir'e kanmaması gerekirdi.

16:102'de

ortaya çıkarılan bir şeyden söz edildiği filan yok; 

Kutsal Ruh diye bir ilahımsıdan söz edildiği yok.

"Kuran'daki islam"a göre Allah tektir, Allah'tan başka ilah yoktur -lâ ilahe illa allah

ve Allah insana örneğin Ademe, İsa'ya "Ol!" emrini vahyetmiştir, o kadar; "ruh"unu üflememiştir.

Her insan diri olmayı bırakacak, ve ahrette yeniden dirilecek,

ölümsüz bir ruh yok.

Ölüm esnasında insanın ruhu değil canı çıkar (nefs).

"Meal"lere dikkat edin,

ruh diye tercüme ettikleri kelime "nefs"tir;

bunda da kandırıyorlar müminleri. 

Sitelerde Paylaş

قُلْ نَزَّلَهُ رُوحُ الْقُدُسِ مِن رَّبِّكَ

De ki, "Kutsal Vahiy onu senin Rabbinden indirdi..."

Kul nezzelehu rûhul kudusi min rabbik

Dikkat çeken çeviriler:

(https://www.islamawakened.com/quran/16/102/default.htm)

Muhammad Asad

De ki: "Kutsal vahiy onu senin Rabbinden indirdi... " 

Say: "Holy inspiration has brought it down from thy Sustainer"

Abdul Hye 

De ki (ey Muhammed): "Kutsal Ruh (melek Cebrail) onu (Kuran'ı) senin Tanrı'ndan indirdi..." 

Say (O Muhammad): "The Holy Spirit (angel Gabriel) has brought it (the Quran) down from your Lord"

MUhammad T Usmani

De ki, "Kutsal Ruh (RuH-ul Kudus, Jibra'il) vasıtasıyla senin Tanrın'dan indirildi bu..." 

Say, This has been brought down by RuH-ul Kudus (The Holy Spirit, Jibra'il) from your Lord

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
21 saat önce, Hurma yazdı:

Tabi ki hızırında gaybını geleceğini Allah biliyor. Hızıra Allah liste mi vermiş yapılacaklar listesi o listede olmayanlar hızıra göre gayb

Ben bu Hizir konusunda bir türlü aradigim cevabi bulamadim yillarca.Hizir`in o cocugu neden öldürdügünü bize aciklarmisin?

1.Hizir o cocugun kötü olacagini nerden biliyordu?Medyummuydu yoksa zaman yolculugu yapabilen birisimiydi?

2.Liste kagittami yaziyordu?Hangi dilde idi?Gökten nasil indi?Yoksa rüya yoluylami vs?

3.Irade insanda olduguna göre kaderi de Tanri yazdigina göre cocuk annesini öldürecegi gelecekte iradesi ile öldürmekten vazgecme sansi yokmuydu?Zira irade insanda ya.Yaptiklarindan insan sorumlu ya.Bu cocuk sinav günü sunu sormazmi"Ey büyük Tanrim sen bana bir senaryo yazdin.Ve banada bir irade verdin.Ben sen yazdigin halde anneme veya babama zarar vermiyecektim belki.Irade bende degilmiydi?"derse cevabini alalim.

4.Annesine ve babasina gelecekte kötülük yapacak cocuk senaryosunu Tanri yazmadimi?Evetse Tanrinin yazdigi senaryoyu Hizir degistiriyor degilmi?Cocugun iradesi ile cocuk sinavinda karar vermeden Hizir karar veriyor.Iradeye müdahele.Benim kafa error verdi bile sende nasil?

5.Bir cocugun öldürülmesi sence vahset degilmi?

6.Bu cocuk kötü olacakti ama cocuk yasta öldü.Cennetlikmi oldu?Cocuk yasta öldü ya malum.Yoksa mama testi mi yapilacak?

7.Tanri bu cocuga bir senaryo yazmis.Ve bu senaryo gerceklesmeden bitmis.Peki bu cocugun sinavi bitirilmis ise hic dünyaya gelmeseydi daha iyi degilmiydi?Sonraki nesillere ibretlik hikaye olarakmi kaldi sence yoksa sorularla dolu mantiksiz sacmaliklarmi?

8.Kusursuz tasarima uyan kusursuz bir kader diyebilirmiyiz?

Bizi engin bilgilerinle yesillendirirsen memnun oluruz.

tarihinde Punisher100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
22 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Arapça: nezzelehu ruhul kudusi min rabbike bil hakkı...

Shakir: The Holy Spirit has revealed it from your Lord with the truth

Sizin Sahir çeviriniz:  Kutsal ruh, TANRI'DAN GELEN HAKiKATle O’nu açığa çıkardı.

1.

nezzele indirdi demek,

açığa çıkardı değil.

İndirdi veya açığa çıkardı niye aynı anlamı taşımasın ki? İndirilen o şey henüz açığa çıkmamış bir şey olabilir, Shakir çevirisinde hatalı değildir.

tarihinde Phocas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

قُلْ نَزَّلَهُ رُوحُ الْقُدُسِ مِن رَّبِّكَ

De ki, "Kutsal Vahiy onu senin Rabbinden indirdi..."

Kul nezzelehu rûhul kudusi min rabbik

Dikkat çeken çeviriler:

(https://www.islamawakened.com/quran/16/102/default.htm)

Muhammad Asad

De ki: "Kutsal vahiy onu senin Rabbinden indirdi... " 

Say: "Holy inspiration has brought it down from thy Sustainer"

Abdul Hye 

De ki (ey Muhammed): "Kutsal Ruh (melek Cebrail) onu (Kuran'ı) senin Tanrı'ndan indirdi..." 

Say (O Muhammad): "The Holy Spirit (angel Gabriel) has brought it (the Quran) down from your Lord"

MUhammad T Usmani

De ki, "Kutsal Ruh (RuH-ul Kudus, Jibra'il) vasıtasıyla senin Tanrın'dan indirildi bu..." 

Say, This has been brought down by RuH-ul Kudus (The Holy Spirit, Jibra'il) from your Lord

Luke:34 “How will this be,” Mary asked the angel, “since I am a virgin?”

35 “The angel answered, “The Holy Spirit will come on you, and the power of the Most Highwill overshadow you. So the holy one to be born will be called  the Son of God.

Luke 1:34-35 te gördüğümüz gibi Cebrail, Meryem’e kutsal ruhun geleceğini tasdikliyor ve Tanrı’nın oğlunu müjdeliyor. Yani Cebrail, kutsal ruh değil, sadece onun habercisi..

2:97’ e bakalım.

De ki, 'Cebrail'e düşman olan kimse Allah'a düşmandır', çünkü O, O’nu Allah'ın izniyle kendinden öncekini tasdik ederek, yol gösterici ve inananlara müjdeci olarak senin kalbine indirmişti.

Luke 1:34-35 ile Kuran 2:97 arasında anlam açısından fark yok, Cebrail sadece haberci, müjdeci..Sevinçli haberi veriyor, kalpleri sevindiyor..Başka fonksiyonu yok..

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Phocas yazdı:

Luke 1:34-35 ile Kuran 2:97 arasında anlam açısından fark yok, Cebrail sadece haberci, müjdeci..Sevinçli haberi veriyor, kalpleri sevindiyor..Başka fonksiyonu yok..

İki yazıt’da da bahsi geçen müjde İsa’dır.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Punisher100 yazdı:

Ben bu Hizir konusunda bir türlü aradigim cevabi bulamadim yillarca.Hizir`in o cocugu neden öldürdügünü bize aciklarmisin?

1.Hizir o cocugun kötü olacagini nerden biliyordu?Medyummuydu yoksa zaman yolculugu yapabilen birisimiydi?

2.Liste kagittami yaziyordu?Hangi dilde idi?Gökten nasil indi?Yoksa rüya yoluylami vs?

3.Irade insanda olduguna göre kaderi de Tanri yazdigina göre cocuk annesini öldürecegi gelecekte iradesi ile öldürmekten vazgecme sansi yokmuydu?Zira irade insanda ya.Yaptiklarindan insan sorumlu ya.Bu cocuk sinav günü sunu sormazmi"Ey büyük Tanrim sen bana bir senaryo yazdin.Ve banada bir irade verdin.Ben sen yazdigin halde anneme veya babama zarar vermiyecektim belki.Irade bende degilmiydi?"derse cevabini alalim.

4.Annesine ve babasina gelecekte kötülük yapacak cocuk senaryosunu Tanri yazmadimi?Evetse Tanrinin yazdigi senaryoyu Hizir degistiriyor degilmi?Cocugun iradesi ile cocuk sinavinda karar vermeden Hizir karar veriyor.Iradeye müdahele.Benim kafa error verdi bile sende nasil?

5.Bir cocugun öldürülmesi sence vahset degilmi?

6.Bu cocuk kötü olacakti ama cocuk yasta öldü.Cennetlikmi oldu?Cocuk yasta öldü ya malum.Yoksa mama testi mi yapilacak?

7.Tanri bu cocuga bir senaryo yazmis.Ve bu senaryo gerceklesmeden bitmis.Peki bu cocugun sinavi bitirilmis ise hic dünyaya gelmeseydi daha iyi degilmiydi?Sonraki nesillere ibretlik hikaye olarakmi kaldi sence yoksa sorularla dolu mantiksiz sacmaliklarmi?

8.Kusursuz tasarima uyan kusursuz bir kader diyebilirmiyiz?

Bizi engin bilgilerinle yesillendirirsen memnun oluruz.

1- allah kendisine ilmi ledun verdiğimiz diyor hızır oradan  biliyor

2- Allahın hızıra verdiği yapılacaklar listesini görmedim. Görürsem söylerim

3- vazgeçme şansı yok./   Büyüdüğünden yaptıklarından sorumlu olucak ama allah yaptırıyor. Çünkü çocuğun anne karnında oluşumunda ana baba malzemesini bozuk yapmış o bozukluk büyüğünce çıkıcak ve fenalık olacak./

4-tanrının yazdığını anne baba mümin olarak değiştiriyor meğer tanrı mümin olacaklar affedicem değiştirecekler diye yazmış 

5- çocuğun öldürülmesi bize musa peygambere göre vahşet ama hızıra göre çocuğun canı acımadı ve gözünü hakkın huzunda açtı.

6 Çocuk Hazreti ibrahimin daireş terbiyesibe girdi orada terbiye edilecek ondan sonra cennete girecek

7- o çocuk anne babası yaptı kötü biri olacaktı allah anne babayı mümin oldukları için affetti çocukları küfrün zirvesini çıkmadı anne baba düşüncesiz ahirete gitti

8-kesinlikle kusursuz bir kader Allah adamı böyle terbiye eder işte

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Hurma yazdı:

1- allah kendisine ilmi ledun verdiğimiz diyor hızır oradan  biliyor

2- Allahın hızıra verdiği yapılacaklar listesini görmedim. Görürsem söylerim

3- vazgeçme şansı yok./   Büyüdüğünden yaptıklarından sorumlu olucak ama allah yaptırıyor. Çünkü çocuğun anne karnında oluşumunda ana baba malzemesini bozuk yapmış o bozukluk büyüğünce çıkıcak ve fenalık olacak./

4-tanrının yazdığını anne baba mümin olarak değiştiriyor meğer tanrı mümin olacaklar affedicem değiştirecekler diye yazmış 

5- çocuğun öldürülmesi bize musa peygambere göre vahşet ama hızıra göre çocuğun canı acımadı ve gözünü hakkın huzunda açtı.

6 Çocuk Hazreti ibrahimin daireş terbiyesibe girdi orada terbiye edilecek ondan sonra cennete girecek

7- o çocuk anne babası yaptı kötü biri olacaktı allah anne babayı mümin oldukları için affetti çocukları küfrün zirvesini çıkmadı anne baba düşüncesiz ahirete gitti

8-kesinlikle kusursuz bir kader Allah adamı böyle terbiye eder işte

yine  sarhoş  olup  cevap  vermişsiniz  

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

yine  sarhoş  olup  cevap  vermişsiniz  

Evlenenler biribirine kavgalıyken vaya

adam kafası bozukken karısını hamile bırakırsa çocuk ona göre şekilenir

İlk aylar adam Karısına cicili bicili güzel sözler söyleken ikisininde birbirine olan sözleri bozulursa

doğacak çocuk buna göre şekilleniyor ve saire

Bunlara riayet etmezsen doğan çocuk hitlerde doğar stalinde

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Hurma yazdı:

İlk aylar adam Karısına cicili bicili güzel sözler söyleken ikisininde birbirine olan sözleri bozulursa

anladım  birileri  birilerinin  günahını  hatasını  üstlenir  diyorsunuz  aslında  müdahale  etmeyen  bir  tanrıya  daha  çok  benziyor  dedikleriniz

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

anladım  birileri  birilerinin  günahını  hatasını  üstlenir  diyorsunuz  aslında  müdahale  etmeyen  bir  tanrıya  daha  çok  benziyor  dedikleriniz

Öyle bir şey demedim. Dediklerimdendd öyle bir mana çıkmaz 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Hurma yazdı:

Gene tatmin edici cevaplar yok.

Peki evlenenlerin karakterine göre sekilleniyorsa hersey,

1.Evlenenlerin yasantisina göre sekillenecekse kader önceden yazilmamis yani.Veya aktüel yaziliyor bu kader.

2.Cocugun ailesi kötüyse cocukta kötü oluyormu?Bu kaderi ailemi yoksa Tanrimi yaziyor?

3.Hangi ayet bu aileye göre sekillenen kader?

Ciddi olamassin bu 2 cevabinda.Mantik error vermis.Veya istedigin gibi evir cevir.Standart yokmudur sizde?

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Hurma yazdı:

Öyle bir şey demedim. Dediklerimdendd öyle bir mana çıkmaz 

dediniz  ki; anne  babanın  tavrı,öfkesi,sarfettikleri  sözleri  çocuğun  karakterini  etkiler  bende  sordum  ki  anne  babaninizin  kendi  yaptıkları  hatalardan  dolayı  niçin  çocuk  etkilenip  tuhaf  bir  insan  oluyor. Aslında  genlerin  anneden  babadan  geçip  çocuğun  karakterinde ufak  bir  etkiye  sahip  olması  bile  kimse  kimsenin  günahını  hatasını  yükünü  yüklenmez  söylemine  ters  gibi  duruyor. 

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, Hurma yazdı:

Kafası bozukken hamile birakirsa cocuk öyle doğmaz. Çocuk genlere göre şekillenir. Ayrıca bl bu yüzden irade diye bir şey kalmaz. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...