Jump to content

Ruh üzerine tartışalım!

Recommended Posts

Şimdi, sağduyu yazdı:

Palavra deyince kimse siz dincilerin eline su dökemez, salladıkça sallıyorsunuz. Yahu Kuran'da bile size ruh hakkında çok az bilgi verilmiştir yazarken sen hangi kafayla ruh hakkında böyle destan yazıyorsun?

Madem sallamayı seviyorsun sana bir soru; Allah bebeğe ruhu hangi deliğinden üflüyor?

sorma hocam ya ruh üfleniyor bu kez de hayvani ruh oluyor.insan çok özel olduğu için ruhları bile ayrı ayrı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 191
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Just now, akılsızşuursuzatom said:

Allah ruhunu geri mi çekiyor ?

Tabii ki, şimdi stoklarda sınırlı sayıda ruh var, oysa insanoğlu tavşan gibi ürüyor, özellikle dinci kesim, buna ruh mu dayanır. Tabii durum böyle olunca Allah da elindeki ruh stoğunu hesaplı kullanmak zorunda kalıyor.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Tabii ki, şimdi stoklarda sınırlı sayıda ruh var, oysa insanoğlu tavşan gibi ürüyor, özellikle dinci kesim, buna ruh mu dayanır. Tabii durum böyle olunca Allah da elindeki ruh stoğunu hesaplı kullanmak zorunda kalıyor.

Allah'ta sizi güldürsün

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Hurma yazdı:

İnsanda bir çok ruh vardır

Nasıl olsa sallamasyon, salla sallayabildiğin kadar. Hakkında hiç bir veri olmayan bir kavram hakkında sallamasyondan başka bir kaynak elbette ki olamaz. İnsanda on yüz milyon bin ruh vardır desen de olur, salla sallayabildiğin kadar. Nasıl olsa sallamasyon.

Siz muslimler sallamak yerine acaba diyorum Kuran'ınızda insanların ruhlarının olduğunu belirten bir ifade olduğunu gösterseniz! Hadi muslimler size bir soru: Kuran'ınızda nerede insanlarını ruhlarının olduğu yazıyor? "Allah ruhundan üflemiş ya" yanıtını kabul etmiyorum. Ruhundan üflemiş de ruhunun bir parçası insanda mı kalmış nasıl olmuş, onu açıklayan bir ifade göstereceksiniz.  

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, democrossian yazdı:

Nasıl olsa sallamasyon, salla sallayabildiğin kadar. Hakkında hiç bir veri olmayan bir kavram hakkında sallamasyondan başka bir kaynak elbette ki olamaz. İnsanda on yüz milyon bin ruh vardır desen de olur, salla sallayabildiğin kadar. Nasıl olsa sallamasyon.

Siz muslimler sallamak yerine acaba diyorum Kuran'ınızda insanların ruhlarının olduğunu belirten bir ifade olduğunu gösterseniz! Hadi muslimler size bir soru: Kuran'ınızda nerede insanlarını ruhlarının olduğu yazıyor? "Allah ruhundan üflemiş ya" yanıtını kabul etmiyorum. Ruhundan üflemiş de ruhunun bir parçası insanda mı kalmış nasıl olmuş, onu açıklayan bir ifade göstereceksiniz.  

Allah'ın ruhundan üflemesi; mecaz mı yoksa gerçekten ruhundan üflüyor mu veya en ilginci ruh metafizik bir töz mü metafizik bir töz ise şayet bilmediğim için sordum ; insan veya canlı bedeni gibi fiziki nesnelerde nasıl varlığını sürdürebilir sizce .

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

hocam Allahın ruhu üflenmemişse nasıl anne karnında gelişiyor canlı olarak yaşıyor .Buna şimdi hayvani ruh diyeceksiniz yani hayvani bir ruhu vardır doğana kadar vs. diyeceksiniz.Bu kez yine aynı soruyu soruyorum; Allah anne karnında (hayvani) ruhu verip bildiği halde neden çocuğu anne karnında öldürüyor? Aynı şeyi insan için değil hayvanların karnındaki (hayvani ) ruh üflenmiş ama ölü doğmuş veya anne karnında ölmüş canlılar içinde düşünebilirsiniz .Allah ruhunu geri mi çekiyor ?

Ben hızır değilim Allahın hikmetleri bilmiyorum.

Bildiğim şu Kur’an’da süleyman aleyhisselamın eşide bir et parçası doğruyor çünkü Süleyman aleyhisselam eşine yaklaşırlen allahın dilediğini Murat etmeden yaklaşmış, allahta bunun karşılığı olarak tahtına et parçası koyduk diyor. Öyle oluşturup ölü olarak acaip bir şey yapmış doğurtturmuş?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Hurma yazdı:

Ben hızır değilim Allahın hikmetleri bilmiyorum.

Bildiğim şu Kur’an’da süleyman aleyhisselamın eşide bir et parçası doğruyor çünkü Süleyman aleyhisselam eşine yaklaşırlen allahın dilediğini Murat etmeden yaklaşmış, allahta bunun karşılığı olarak tahtına et parçası koyduk diyor. Öyle oluşturup ölü olarak acaip bir şey yapmış doğurtturmuş?

Ben islamda kafa yapıcı şeyler haram diye biliyordum .

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, democrossian yazdı:

Allah Ademi yaratmış

isimleri talim etmiş.

Adem melekleri zort etmiş

melekler zillet ile ona secde etmek zorunda kalmışlar

allahın ruhu üflenince.

Yoksa Allahın ruhu üflenip meleklerin hepsi secde ettikten sonra melekler Ademden üstünüz havasında olmuyorlar.

Onun için İnsanda allahın üflediği ruhtan evvel bir çooook ruh var adem bütün eşyanın isimlerini bile, o üflenen ruhtan önce öğrenmiştir

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Hurma yazdı:

Sad 34 Andolsun, biz Süleyman’ı imtihan ettik. Tahtının üstüne bir ceset bıraktık. Sonra tövbe edip bize yöneldi.

hocam bu ne cesedi çocuk falan değil herhalde başka bir mevzu var burada. Örneğin dikkatimi çekti ayetlerin sibakında hz.süleymana rüzgarı verdi diyor .Buradaki rüzgar belli ki mecazi anlatım yani güç kudret verdik zenginlik verdik istediği yöne estiriyordu yani o kudretiyle dilediği gibi kullanıp hayır işlerinde harcıyordu diye anladım ben .

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, sağduyu yazdı:

Çocuk katili Hızır'dan mı bahsediyorsun?

Hazret-i Musa da peygamber olduğu halde hepimi gibi hızıra çocuk katili dedi.

Ama hızır o çocuk nefsin çocuğu dedi hitlerden stalinden daha kötü bir çocuk olucaktı dedi

ailesi mümin dedi kafir olsaydı o çocuk yaşayacaktı. Mümin idiler nefsin çocuğunu öldürdü. o çocuk ölünce hakkın huzurunda gözünü açtı. Yaşasaydı çok fena bir yerde gözlerini açacaktı. Aileyede kalbe ait bir çocuk istendi. Hikmeti buymuş insanlığa açıdık diyor

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, Hurma said:

Onun için İnsanda allahın üflediği ruhtan evvel bir çooook ruh var adem bütün eşyanın isimlerini bile, o üflenen ruhtan önce öğrenmiştir

Allah Adem'e isimleri talim ettirirken acaba Adem'in penisi için hangi ismi talim ettirmiş? Var mı bu konuda bir bilgin? Adem yahu Allah'ım bu organ ne işe yarar dediğinde Allah ne cevap vermiş?

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, democrossian yazdı:

Bu harbiden ne içmiş! Önce sülümana et parçası koydu şimdi melekleri aşağılıyor! Ne içiyorsa bayağı etkili! :0_80cbc_37a71a73_L:

Ruh, hayat sahibi, şuur sahibi, nûrânî, fiziksel/maddi olmayan bir vücuda sahip, bir çok özelliği, fonksiyonu olan, gerçek bir varlığa sahip, ebedi yaşamaya uygun bir kanun-u emrîdir/emir aleminden gelmiş Allah’ın bir kanunudur.

Diğer bir ifadeyle: “Ruh zîhayat, zîşuur, nuranî, vücud-u haricî giydirilmiş, câmi', hakikatdar, külliyet kesbetmeğe müstaid bir kanun-u emrîdir.” (Sözler/29. söz/2. maksad).

- Bu açıklamalardan anlaşıldığı gibi, Ruh madde olmadığı için bir mekanda da değildir. Beden içinde yer alması onun bir yerde olduğunu, bir mekân edindiğini göstermez. Beden bir mekân olmakla beraber, ruh bedenin herhangi maddi bir organında olmadığı bilinmektedir.

Bunun anlamı şudur: Ruh beden gibi bir mekândadır. Fakat maddenin özelliği olan “tehayyüz”e sahip değil, bir maddeye dayanmamaktadır.

Ruh mahluktur ve kâinatın içindedir. Bu açıdan bir mekândadır. Bedenin içinde olması bakımından da bir mekândadır. Bu açıdan bakıldığı zaman  ruh mekândan münezzeh değildir.

Bununla beraber, madde olmadığı için maddiler gibi bir mekâna dayanması söz konusu değildir. Nitekim, Ruh bedene girmeden de vardır. Halbuki maddi olanların mekânsız varlıkları bile düşünülemez.

(Samimi soruyorum burada sizce ne anlatmaya çalışmış mekanda mı değil mi Ruh siz ne anladınız acaba?)

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

hocam bu ne cesedi çocuk falan değil herhalde başka bir mevzu var burada. Örneğin dikkatimi çekti ayetlerin sibakında hz.süleymana rüzgarı verdi diyor .Buradaki rüzgar belli ki mecazi anlatım yani güç kudret verdik zenginlik verdik istediği yöne estiriyordu yani o kudretiyle dilediği gibi kullanıp hayır işlerinde harcıyordu diye anladım ben .

Tahtına cesed koyduk demek tahtına varis olan ölü doğan çocuk demektir. 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Hurma said:

Hazret-i Musa da peygamber olduğu halde hepimi gibi hızıra çocuk katili dedi.

Ama hızır o çocuk nefsin çocuğu dedi hitlerden stalinden daha kötü bir çocuk olucaktı dedi

Şimdi bu put çocuğu Hitler ve Stalin gibi olacağı için öldürttüyse neden Hitler ve Stalin'i de çocukken öldürtmedi?

3 minutes ago, Hurma said:

ailesi mümin dedi kafir olsaydı o çocuk yaşayacaktı. Mümin idiler nefsin çocuğunu öldürdü. o çocuk ölünce hakkın huzurunda gözünü açtı. Yaşasaydı çok fena bir yerde gözlerini açacaktı. Aileyede kalbe ait bir çocuk istendi. Hikmeti buymuş insanlığa açıdık diyor

Bu kısımdan hiç bir şey anlamadım ama Kuran'da çocuğun ana babası mümin kişilerdi, çocuk ana babasını kafir yapar diye "korktuk" diyor Hızır. Yani çocuğu ana babasını kafir yapacağından korktukları için öldürmüş. Gerçi burada imtihan falan hikaye oluyor ama olsun, zaten dinciler de masaldan tutarlılık, mantık beklemiyorlar ki, onların bekledikleri bol miktarda huri.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Allah Adem'e isimleri talim ettirirken acaba Adem'in penisi için hangi ismi talim ettirmiş? Var mı bu konuda bir bilgin? Adem yahu Allah'ım bu organ ne işe yarar dediğinde Allah ne cevap vermiş?

Allah gibi bir öğretmen Hazreti Adem gibi bir öğrenciye bütün eşyanın isimlerini talim etmiş demek ne demek? Ne anlıyorsun? hazreti ademi vahşi gibi görüyorlar hayır ilk önce medeniyet sonra vahşet olmuştur

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...