Jump to content

Andımız geri geliyor

Recommended Posts

Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında öğrenciler tarafından hep bir ağızdan okunan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etti. Danıştay, madde madde "Andımız"ın neden kaldırılmaması gerektiğini anlattı ve "İddialar andın kaldırılmasını gerekli kılacak nitelikte görülmemiştir" diyerek son noktayı koydu. Çocuklar artık her sabah "Andımız"ı okuyacak
19.10.2018 - 06:27 | Güncelleme: 19.10.2018 - 08:50Genel
2183902_620x410.jpgGÜNDEM
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "Öğrenci Andı" başlıklı 12. maddesini yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali istemiyle Danıştay'da dava açtı. Danıştay 8. Dairesi'nin oy çokluğuyla aldığı kararda, "Öğrenci Andı" başlıklı yönetmelik maddesinin, 8 Ekim 2013 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 1. maddesiyle kaldırıldığı hatırlatıldı.

EŞİTLİK İLKESİ

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Anayasa'nın 10. maddesinde yer alan eşitlik ilkesinin görünümlerinden biri olan düzenli idare ilkesi gereği idarenin düzenleme yetkisine sahip olduğu alanlarda hukuka uygun olan uygulamayı sağlamak adına objektif düzenlemeler yapması ve istikrarlı uygulamalarda bulunması gerektiği belirtilen kararda, idarenin haklı bir neden olmadan yerleşik, istikrar kazanmış uygulamalarından ayrılmasının sahip olduğu serbestiyi düzenli idare ilkesine ve bu ilkenin bağlı olduğu eşitlik ilkesine aykırı kullanması anlamına geleceği bildirildi.

"1933 YILINDAN BU YANA OKUNUYOR"

Hukuk güvenliğinin; normların öngörülebilir olmasını, bireylerin tüm eylem ve işlemlerinde devlete güven duyabilmesini, idarenin de düzenleyici işlemlerde bu güven duygusunu zedeleyici yöntemlerden kaçınmasını gerekli kıldığı ifade edilen kararda, öğrenci andının 1933'ten bu yana uygulandığı kaydedildi.

2183902_738ecc111fb8d7c008bd4c92b36e9cfc.jpg

"AİDİYET DUYGUSUNU GÜÇLENDİRİYOR"

Metinde yer alan kavram ve ilkelerin Anayasa'da anlamını bulan kavram ve ilkeler olduğu, milli eğitim sisteminin kanun ve yönetmelikle belirlenen, düzenlenen temel amaçlarını ortaya koyduğu belirtilen kararda, "İdari istikrar oluşturacak biçimde çok uzun zamandır bütün devlet okullarında ve hatta özel okullarda genç nesillerin anayasal vatandaşlık temelinde aidiyetini güçlendiren ve öğrencilerde değer oluşumuna katkı sunan ve her sabah ders başlamadan önce okutulması şeklinde uygulanan öğrenci andının kaldırılması, ancak bu değişikliği hukuka uygun kılacak bir bilimsel gerekçeğe dayanması halinde olanaklıdır. Aksi tutum, idarenin sahip olduğu düzenleme yetkisini ve takdir hakkını hukuka uygun kullanmadığı anlamına gelecektir" denildi.

PEDAGOJİK FORMASYON

Kararda, dava konusu düzenlemeyle öğrenci andının kaldırılmasını gerekli kılacak idarece yaptırılmış eğitim biliminin gerekleri ve pedagojik formasyon ilkeleri bakımından değerlendirmeler içeren dava dosyasına sunulmuş araştırma, inceleme ve tespit bulunmadığı da bildirildi.

Söz konusu öğrenci andının uygulanmaya başlamasından itibaren dayanağını teşkil eden anayasal ve yasal kurallarda bir değişiklik olmadığı gibi bu kuralları şekillendiren ve metinde de yer alan toplumsal değer yargılarının ve ilkelerin değişmesinin de mümkün olmadığı aktarılan kararda, şu tespitlere yer verildi:

"Dava konusu kararı hukuki bir zemine oturtacak, idarenin takdir hakkını ve düzenleme yetkisini kamu yararı ve hizmet gerekleri uyarınca kullandığını ortaya koyacak yeterli bilimsel gerekçenin bulunmadığı, Türk Devletini ve milletini ebediyete kadar yaşatacak, çağdaş uygarlığın ve medeniyetin ortağı ve öncüsü yapacak, toplumun ve kişilerin refah, huzur ve mutluluğunu sağlayacak yeni nesillerin yetiştirilmesi olan milli eğitim sistemimizin temel amaçlarını gerçekleştirmesini içeriği itibarıyla sağlamaya yardımcı olabilecek nitelikteki öğrenci andının kaldırılmasına ilişkin değişikliğin haklı ve hukuksal temellere dayandırılmadığı anlaşıldığından dava konusu düzenlemede hukuka uyarlık görülmemiştir.

Kaldı ki davalı idarenin savunma dilekçesinde dile getirdiği andın uygun olmayan hava koşulları ve fiziki koşullarda dahi söylenmesine ilişkin olarak ileri sürdüğü hususlar, öğrenci andının özüne ilişkin olmayıp icra ediliş şekline ilişkin olup, iddialar andın kaldırılmasını gerekli kılacak nitelikte görülmemiştir."

Sitelerde Paylaş
  • İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Alıntı

http://www.haber7.com/egitim/haber/1081578-andimizi-kim-yazdi-nasil-ortaya-cikti

ÖĞRENCİ ANDI (1933)
Türküm, doğruyum, çalışkanım.
Yasam; küçüklerimi korumak,
büyüklerimi saymak,
yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir.
Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.
Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

ÖĞRENCİ ANDI (1972)
Yasam;
küçüklerimi korumak,
büyüklerimi saymak,
yurdumu, milletimi, canımdan çok sevmektir.
Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk; açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Ne mutlu Türküm diyene!

ÖĞRENCİ ANDI (1997)
İlkem; küçüklerimi korumak,
büyüklerimi saymak,
yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ey büyük Atatürk!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, hiç durmadan yürüyeceğime and içerim.
Ne mutlu Türküm diyene!

Andımız benzeri sözleri okumanın kişisel gelişime hiçbir faydası yoktur.

Andımızı  hergün tekrarlayan nesil doğru çalışkan oldu mu?

Bilimde teknolojide ileri gitmememizi sağladı mı?

Pkklı nesil andımızı okuyanlardan çıkmadı mı?

Sitelerde Paylaş
58 dakika önce, teknisyen yazdı:

Belki de hiç okunmasaydı daha kötü olacaktı. Nereden bileceksin ?  Kısaca bu şekilde eleştiri olmaz.

Varsa bu metni okumanın zararı, bunu daha somut gerekçeler ile ortaya koy.

Sitelerde Paylaş
23 hours ago, Sütlü Kase said:

Belki de hiç okunmasaydı daha kötü olacaktı.

Sence insanlarda "Türkiye Cumhuriyeti Türklerin ülkesidir. Beğenmeyen defolup gider." düşüncesinin oluşmasında bu andın etkili olduğu söylenebilir mi? Bu ant içeriğiyle bu düşünceyi insanlara aşılayıcı özellik taşımakta mıdır, taşımamakta mıdır?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, isabettin yazdı:

Sence insanlarda "Türkiye Cumhuriyeti Türklerin ülkesidir. Beğenmeyen defolup gider." düşüncesinin oluşmasında bu andın etkili olduğu söylenebilir mi? Bu ant içeriğiyle bu düşünceyi insanlara aşılayıcı özellik taşımakta mıdır, taşımamakta mıdır?

Alıntı

İlkem; küçüklerimi korumak,
büyüklerimi saymak,
yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ey büyük Atatürk!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, hiç durmadan yürüyeceğime and içerim.
Ne mutlu Türküm diyene!

Tam olarak nasıl etkili olacak, andın hangi kısmında bu düşünce aşılanıyor sence ? 

Sitelerde Paylaş
On 20.10.2018 at 13:58, fezadabirtürk yazdı:

Mhp nin etkisi mi diyelim. 

Alakası yok, bu ülkede en büyük Türk düşmanı MHP'dir, zaten ABD tarafından onun için kuruldu. MHP'nin görevi, Türkleri kendi bünyesine çekerek, milli duygularını pasifize etmektir, eskiye gitmeye gerek yok, bugün MHP olmasaydı dinci ve Türk düşmanı iktidar diktatör olamazdı.

On 20.10.2018 at 22:13, teknisyen yazdı:

Irkçıların, dincilerin, sömürücülerin, iktidarın, iç ve dış düşmanların saldırısı altında olmayan bir Türkiye olsaydı haklı olabilirdiniz. Öyle bir durumda gerekmeyebilirdi ama bugün özellikle içeriden, diktatörden ve yedi koldan saldırı altında olan bir ülke çocuklarına milli duyguları ayakta tutan böyle bir oluşum gerekli ve faydalıdır.

Doğru ve çalışkan olmasını devleti yönetenler bıraktı mı, önce kendinize bu soruyu sormalısınız, hayvancılık ve tarımı bitiren,  üretimi kısıtlayan, fabrikaları peşkeş çekenlere sormalısınız.

Bu ülkeyi ABD'ye satan Menderes ve tayfası CHP'den çıkmadı mı, Atatürk sarayın ordusundan çıkmadı mı gibi sorular çok saçmadır. Bunları daha iyi düşünmeniz için kapitalizmin ırkçılık ve dinlerden nasıl yararlandığını, etki-tepki olayını kendi çıkarına nasıl yönlendirdiğini ciddi olarak inceleyin.

Sitelerde Paylaş

Katılıyorum. Onlara da daha çok ekmek çıkar buradan. 

Hiçbir faydası olmayan , hatta toplumu ayrıştıran faşist dönemin esintilerini barındıran bir uygulamadır.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, bilgivehis yazdı:

Alakası yok, bu ülkede en büyük Türk düşmanı MHP'dir, zaten ABD tarafından onun için kuruldu. MHP'nin görevi, Türkleri kendi bünyesine çekerek, milli duygularını pasifize etmektir, eskiye gitmeye gerek yok, bugün MHP olmasaydı dinci ve Türk düşmanı iktidar diktatör olamazdı.

Irkçıların, dincilerin, sömürücülerin, iktidarın, iç ve dış düşmanların saldırısı altında olmayan bir Türkiye olsaydı haklı olabilirdiniz. Öyle bir durumda gerekmeyebilirdi ama bugün özellikle içeriden, diktatörden ve yedi koldan saldırı altında olan bir ülke çocuklarına milli duyguları ayakta tutan böyle bir oluşum gerekli ve faydalıdır.

Doğru ve çalışkan olmasını devleti yönetenler bıraktı mı, önce kendinize bu soruyu sormalısınız, hayvancılık ve tarımı bitiren,  üretimi kısıtlayan, fabrikaları peşkeş çekenlere sormalısınız.

Bu ülkeyi ABD'ye satan Menderes ve tayfası CHP'den çıkmadı mı, Atatürk sarayın ordusundan çıkmadı mı gibi sorular çok saçmadır. Bunları daha iyi düşünmeniz için kapitalizmin ırkçılık ve dinlerden nasıl yararlandığını, etki-tepki olayını kendi çıkarına nasıl yönlendirdiğini ciddi olarak inceleyin.

1.En büyük Türk düşmanı Mhp'dir. Bu cümleye başka hiçbir şey denemez.

2)Bu andımız zaten başlı başına ırkçı bir uygulamayken, bu andımızı ırkçılara karşı milli duyguları ayakta tutan önemli bir öğe gibi görmek nasıl bir kafanın ürünüdür.

3)Tarım ve hayvancılık bitti mi acaba yoksa tam tersi insanlar köyden şehire göç ettikleri için profesyonel yapılmaya mı başlandı??? Aşağıdaki grafiklere bakınız!!!

4)Menderes bu ülkeyi Abd'ye satmamıştır. Bu sadece o zamanki darbeci zihniyetin darbeyi kendince haklı göstermek için uydurduğu yalanlardan birisidir. Menderes'in yaptığı sadece, realist politakalar neticesinde Türkiye'nin batı ile ticaretinin gelişmesini sağlaması ve bunun neticesi olarak ülkenin kalkınmasını istemesidir. Peki Menderes ülkeyi Abd'ye sattıysa, Menderes'ten sonra gelen darbeciler neden yayınladıkları bildiri de, Nato'ya bağlı olduklarını beyan etmişlerdir. 

2.JPG

3.JPG

4.JPG

Ekran Alıntısı.JPG

Sitelerde Paylaş

Aynı şeyi defalarca uygulayıp farklı sonuç beklemek aptallıktır.

Atatürk'ü diğer yöneticilerden neden ayırıyorsunuz?Küresel sermayenin fabrikaları onun döneminde açıldı.:)

Yabancı mal kullanarak  sözde yerli üretim yapılırsa yabancılarla rekabet edemezsin.Tarımda amerikan malı traktör biçerdöğer gübre vb şeyler kulanacaksın sonra diyeceksin ki ben amerikalılardan daha ucuza üretim yapıyorum.Buna gülünür.:)

Atatürk kapitalizmi savunan ve uygulayan biridir.

Ondan sonra gelenleri kapitalizmi uygulamakla suçlamak anlamsız oluyor.

Kapitalizmi uygulayan dinlerdende yararlanır milliyetçiliktende(ırkçılık başka birşey) ateizmdende yararlanır.

Kapitalist ülkeler  ateizm uygulanınca kapitalizmden vazgeçmiçler gibi yazmışsınız.

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, Sütlü Kase said:

Tam olarak nasıl etkili olacak, andın hangi kısmında bu düşünce aşılanıyor sence ? 

Yani, en azından, bazı bünyelerde "Türk isen övün, değilsen itaat et" türü yan etkiler doğuruyor olamaz mı söz konusu ant? Milliyeti dinleştirmek olmuyor mu bu yaklaşımların özü? Dini gökyüzünden yeryüzüne indirmekle oluyor mu? Onunla uzlaşmak ve onu yeni bir düzlemde -milliyetçilik düzleminde- yeniden üretmekten başka bir şey olmuyor milliyet üzerine yemin etmek. Din olgusunu başka kılıklar altında süreklileştirmek oluyor. Bunları inkar etmek yerine, emperyalizme karşı direnmek için bir bütün olarak kalmak zorundaysak, bunu milliyeti dinleştirmeden yapsak olmaz mı? Bu mümkün değil mi? Mesela ben, önce göksel dinden çıktım ve özgürleştim. Sonra, marksizm denilen dine girdim ve -çok güçlü fikri altyapısına rağmen- onun da bir din olduğunu anladım ve uzun sürse de çıktım. Şimdi de milliyet dinine girmek istemiyorum, tüm dinlerin dogmalarından bıktım. Müslümanlar tarafından kafir, milliyetçiler tarafından aslını inkar eden soysuz, muhtemelen de marksistler tarafından da dönek olarak görülüyorum. Ben ise, bunların hiçbiri değilim. Sadece, tüm dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum.

Sıkı dinsizim. Onu hangi kılık altında görsem tanırım.

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, isabettin yazdı:

Yani, en azından, bazı bünyelerde "Türk isen övün, değilsen itaat et" türü yan etkiler doğuruyor olamaz mı söz konusu ant? Milliyeti dinleştirmek olmuyor mu bu yaklaşımların özü? Dini gökyüzünden yeryüzüne indirmekle oluyor mu? Onunla uzlaşmak ve onu yeni bir düzlemde -milliyetçilik düzleminde- yeniden üretmekten başka bir şey olmuyor milliyet üzerine yemin etmek. Din olgusunu başka kılıklar altında süreklileştirmek oluyor. Bunları inkar etmek yerine, emperyalizme karşı direnmek için bir bütün olarak kalmak zorundaysak, bunu milliyeti dinleştirmeden yapsak olmaz mı? Bu mümkün değil mi? Mesela ben, önce göksel dinden çıktım ve özgürleştim. Sonra, marksizm denilen dine girdim ve -çok güçlü fikri altyapısına rağmen- onun da bir din olduğunu anladım ve uzun sürse de çıktım. Şimdi de milliyet dinine girmek istemiyorum, tüm dinlerin dogmalarından bıktım. Müslümanlar tarafından kafir, milliyetçiler tarafından aslını inkar eden soysuz, muhtemelen de marksistler tarafından da dönek olarak görülüyorum. Ben ise, bunların hiçbiri değilim. Sadece, tüm dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum.

Tarafsız olan da bir taraftır aslında ama, neyse basit bir soru sormak istiyorum. Şimdiki ideolojin nedir?

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, ateyizreis said:

Tarafsız olan da bir taraftır aslında ama, neyse basit bir soru sormak istiyorum. Şimdiki ideolojin nedir?

Ambalaj atıklarını ayırarak atıyorum. Kızartma yağını lavaboya dökmeden bir kapta toplayıp çöpe atıyorum. Çoğunlukla toplu taşıma kullanıyorum. O hangi ideoloji oluyor?

Sitelerde Paylaş

ben bir türk olarak ayrılıkcı duyguları,düşünceleri kamçılayan uygulamaların olmaması taraftarıyım.evvelden andımızda ki türklüğe vurgu savaştan çıkmış bir halkın kendine güveni için gerekliydi ama şimdi terörle mücadele ediyoruz.uzlaşma zamanı,birleştirici olma vakti.Atatürk yaşasaydı belki oda böyle düşünürdü...yinede yanılabilirim..ama kürt çocuğu olsaydım heralde andımızı okurken hoş duygular hissetmezdim.hadi ben hissedecek yaşta değilim,ailem hissederdi..buda beraberinde ayrışmayı,nefreti getirir.getirmez diyorsanız kanıtlayın.

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, isabettin yazdı:

Ambalaj atıklarını ayırarak atıyorum. Kızartma yağını lavaboya dökmeden bir kapta toplayıp çöpe atıyorum. Çoğunlukla toplu taşıma kullanıyorum. O hangi ideoloji oluyor?

Really? Toplu tasima neden kullaniyorsun, bir araban vardir diye tahmin ediyorum cunku gayet guzel bir meslegin var.

Toplu tasimayi ben de kullaniyorum ama cok pis oluyor. Arabam olsaydi, bu yuzden kullanmazdim.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, fezadabirtürk yazdı:

ben bir türk olarak ayrılıkcı duyguları,düşünceleri kamçılayan uygulamaların olmaması taraftarıyım.evvelden andımızda ki türklüğe vurgu savaştan çıkmış bir halkın kendine güveni için gerekliydi ama şimdi terörle mücadele ediyoruz.

Terörle mücadele savaş olmuyor mu?

İnsanların görüş belirtmesi, fikirlerini paylaşması elbette güzel ve hatta gereklidir, ancak öğrenme isteği yoksa sadece görüş belirtmekle yetiniliyorsa o zaman iş daha yanlışa gider.

Andımızda olduğu gibi yanlış görülen bir çok olgu aslında doğrudur ama olayları değerlendirmek için önce öğrenmek gerekir. Bu ülkede ise öğrenmeden fikir sahibi olunuyor ve eleştirmek gibi işin en kolayına kaçılıyor.

Andımız yanlış mı doğru mu, bu sorunun cevabı öylesine bir fikirle bulunamaz, bunun arkasında yüzlerce zincirin halkaları yatıyor. Bu halkalar nedir diye soran yok, öğrenen yok ama eleştiriye gelince vuran çok.

Oysa andımız Osmanlı'dan, Araplardan, güçlü devletlerden, dinlerden, ırkçılıktan, küreselcilikten ve milletler üzerinde uygulanan çeşitli projelerden bağımsız değildir. Bunlar hesaba katılmadan eleştirmek veya karşıt olmak arkası doldurulamayan boş sözlerden ibarettir.

Andımız ayrıştırıyor demek için önce kendinize şu soruları sorun ve cevaplarını araştırın.

1- Yüzlerce halkın yaşadığı ABD'de neden hiç kimse Çin vatandaşıyım, Avusturya vatandaşıyım demez de gururla Amerika vatandaşıyım der?

2-ABD'de yaşayanlar Amerika vatandaşıyım demesi ayrılıkçılık olmuyor da Türk vatandaşıyım demek neden ayrılıkçılık oluyor?

3-ABD vatandaşı olmak için elini havaya kaldırıp ant içmek ayrıştırmak olmuyor da andımız neden ayrıştırmak oluyor?

4-İsviçre gibi gelişmiş ülkeler halen günümüzde saf İsviçreli olmayanları çeşitli bahanelerle öldürürken ırkçı olmuyor da bütün halkları kendi bünyesinde barındıran ve bütün halklara eşit yaşama hakkı tanıyan ülke kurucusunun getirdiği And nasıl oluyor da ayrılıkçılık oluyor?

5-Osmanlı bütün varlığı boyunca neden Türklere düşmandı?

6-bugün andımıza ve ülke kurucusuna düşman olan dinci iktidar neden Osmanlıcı?

7-19 Mayıs 1919 gününden itaberen Atatürk'e ve kurduğu Cumhuriyete düşman olan onu yıkmak için her yola baş vuran vahşi kapitalizm ile bugünkü iktidar nasıl oluyor da aynı hedefte buluşuyorlar?

8-22 tane Müslüman devleti parçalamak, bölmek için hazırlanmış BOP projesine nasıl oluyor da andımıza ve ülke kurucusuna düşman olan diktatör eş başkan oluyor?

9-12 Eylül darbesi öncesi kapitalistler PKK'yi neden kurdu ve 90 yılında bitmek üzereyken bugün meclise kadar nasıl oldu da taşındı?

10-bu ülkede neden ayrılıkçılar ve dinciler baş tacı edildi?

11- Irak'ın Kuzeyinde neden Kürt devleti kurulmak isteniyor?

12-Barzani ailesinin Yahudi olması ne anlama geliyor?

13-kültür kapitalizmi nedir, bu ülkede uygulanıyor mu, uygulanıyorsa nasıl?

14-Doğu Perinçek ve diğer siyasi partiler neden AKP'ci?

15-Atatürk karşıtlığının artması ve aynı şekilde andımızı sindiremeyenlerin artmasının bugünkü iktidarla ne gibi bağlantısı var?

Daha bunlar gibi yüzlerce sorunun cevabı bilinmeden ne andımız ne de buna benzer hiç bir şey hakkında doğru görüş belirtilemez.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bilgivehis yazdı:

Terörle mücadele savaş olmuyor mu?

İnsanların görüş belirtmesi, fikirlerini paylaşması elbette güzel ve hatta gereklidir, ancak öğrenme isteği yoksa sadece görüş belirtmekle yetiniliyorsa o zaman iş daha yanlışa gider.

Andımızda olduğu gibi yanlış görülen bir çok olgu aslında doğrudur ama olayları değerlendirmek için önce öğrenmek gerekir. Bu ülkede ise öğrenmeden fikir sahibi olunuyor ve eleştirmek gibi işin en kolayına kaçılıyor.

Andımız yanlış mı doğru mu, bu sorunun cevabı öylesine bir fikirle bulunamaz, bunun arkasında yüzlerce zincirin halkaları yatıyor. Bu halkalar nedir diye soran yok, öğrenen yok ama eleştiriye gelince vuran çok.

Oysa andımız Osmanlı'dan, Araplardan, güçlü devletlerden, dinlerden, ırkçılıktan, küreselcilikten ve milletler üzerinde uygulanan çeşitli projelerden bağımsız değildir. Bunlar hesaba katılmadan eleştirmek veya karşıt olmak arkası doldurulamayan boş sözlerden ibarettir.

Andımız ayrıştırıyor demek için önce kendinize şu soruları sorun ve cevaplarını araştırın.

1- Yüzlerce halkın yaşadığı ABD'de neden hiç kimse Çin vatandaşıyım, Avusturya vatandaşıyım demez de gururla Amerika vatandaşıyım der?

2-ABD'de yaşayanlar Amerika vatandaşıyım demesi ayrılıkçılık olmuyor da Türk vatandaşıyım demek neden ayrılıkçılık oluyor?

3-ABD vatandaşı olmak için elini havaya kaldırıp ant içmek ayrıştırmak olmuyor da andımız neden ayrıştırmak oluyor?

4-İsviçre gibi gelişmiş ülkeler halen günümüzde saf İsviçreli olmayanları çeşitli bahanelerle öldürürken ırkçı olmuyor da bütün halkları kendi bünyesinde barındıran ve bütün halklara eşit yaşama hakkı tanıyan ülke kurucusunun getirdiği And nasıl oluyor da ayrılıkçılık oluyor?

5-Osmanlı bütün varlığı boyunca neden Türklere düşmandı?

6-bugün andımıza ve ülke kurucusuna düşman olan dinci iktidar neden Osmanlıcı?

7-19 Mayıs 1919 gününden itaberen Atatürk'e ve kurduğu Cumhuriyete düşman olan onu yıkmak için her yola baş vuran vahşi kapitalizm ile bugünkü iktidar nasıl oluyor da aynı hedefte buluşuyorlar?

8-22 tane Müslüman devleti parçalamak, bölmek için hazırlanmış BOP projesine nasıl oluyor da andımıza ve ülke kurucusuna düşman olan diktatör eş başkan oluyor?

9-12 Eylül darbesi öncesi kapitalistler PKK'yi neden kurdu ve 90 yılında bitmek üzereyken bugün meclise kadar nasıl oldu da taşındı?

10-bu ülkede neden ayrılıkçılar ve dinciler baş tacı edildi?

11- Irak'ın Kuzeyinde neden Kürt devleti kurulmak isteniyor?

12-Barzani ailesinin Yahudi olması ne anlama geliyor?

13-kültür kapitalizmi nedir, bu ülkede uygulanıyor mu, uygulanıyorsa nasıl?

14-Doğu Perinçek ve diğer siyasi partiler neden AKP'ci?

15-Atatürk karşıtlığının artması ve aynı şekilde andımızı sindiremeyenlerin artmasının bugünkü iktidarla ne gibi bağlantısı var?

Daha bunlar gibi yüzlerce sorunun cevabı bilinmeden ne andımız ne de buna benzer hiç bir şey hakkında doğru görüş belirtilemez.

yanlış yapanlar  doğruluğumuza delil olamaz.falanca ülke ırkcıysa o onun sorunu.biz kucaklayıcı ,eşitlikci,kimsenin kendisini 2.ci sınıf hissetmeyeceği bir ülke olalım.

Amerikada herkes amerikalıyım der mi bilmem,sözde der belki ama açıkça usulüne uygun veya içten içe ırkını benimseyen,savunan  milliyetciler vardır heralde.bu doğanın kanunu.  amerikalıyım der belki,ama ingilizim,almanım,fransızım demeye devam eder.çift vatandaşlığı  olanlar buna iyi bir örnektir.Amerikalıyım,Amerikan vatandaşıyım demek üst bir tanımlamadır,çatıdır.Mesela bizde andımızda Türkiyeliyim,onurluyum ,gururluyum,ne mutlu Türkiyeliyim diyelim.heryere bu levhaları,yazıları asalım.şu andaki  ortamda bu daha hoş ve kucaklayıcı olmazmı ? ben kürt olsam ,oğluma ''ne mutlu türküm diyene,çalışkanım ..''dedirten devlete içerleyebilirdim..bilirdim diyorum..emin değilim kürt olmadığım için.onu kürtlere sormak lazım.sorsan bile rahatsız oluyoruz demezler heralde.deseler neler olacağını az çok tahmin ediyoruz.belki birşey olmaz ama ihtilaller,baskıcı yıllar geçirmiş bir ülkede rahatımın bozulmasını istemiyorsam bir kürt olarak temkinli davranır,etliye sütlüye karışmazdım..

devlet doğuyla yeterince ilgilendimi sorgulamak lazım.rahmetli özal zamanında epey yatırım yapıldı ,yapılmak istendi.özalın öldürüldüğünün doğruluğundan yola çıkarsak ,özal arı kovanına elini sokmuş diyebilirmiyiz..bilemiyorum..şimdi doğu illerimiz,ilçelerimiz batıya nazaran ne durumda onuda bilmiyorum..göç var diyorlar..göç varsa niye var onunda sorgulanması lazım..neyse konu dallanıp budaklandı.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, isabettin yazdı:

Kabul edilebilir yargılar. Sadece fikirlerini görmek istemiştim. 

Ayrıca peşinen söyleyeyim milliyetçi sayılmam.

Zaten bu tip kavramlar bir topluluğu ortak bir amaç doğrultusunda bir yere yönlendirmek için kullanılan manipülasyondur. (din gibi) Sert ve can sıkıcı bir durum ama ne yazık ki bu böyle.

Bu gezegen üzerinden milliyet kavramını tamamen silmek hoş olurdu bence. 

Sitelerde Paylaş

Gündem ne de güzel değişti... Andımız zaten bu başlıkta yapılan tartışmalardan çok daha sertleri eşliğinde kaldırılmıştı. Şimdi Danıştay, beş yıl önce birinin başvurmasıyla açılan davayı "Andımız okutulabilir" şeklinde karara bağladı ve kıyametler koptu.

Ben "okutulmalı" diyen taraftayım zaten, bu andın zerre kadar ırkçılık, burada tariflenen ve kötülenen biçimiyle milliyetçilik içerdiğini de hiç mi hiç düşünmüyorum. Çocuklara elbette ulusal bilinç kazandırılmalı. AKP ve Kürtçü işbirliği toplumdaki ulusal bilinci yok etmek üzerine çalıştı, kısmen de başarılı oldu. 

Aman, neyse ne...

Sonuç olarak bu tartışmalar çokça yapıldı, benim gibi düşünenler -ki bunların çoğunluğunu kendisine çekinmeden Atatürkçü diyenler oluşturuyor- zaten ırkçı, milliyetçi, faşist diye bolca yaftalandı. Ne gam... Andımız misler gibi kaldırıldı ve ülke kendini aşıp demokrasiye, özgür beyinle düşünen şahane çocuk ve gençlerle doldu taştı, çağlar atladık falan...

Biz; Andımızla büyüyen orta yaşa yakın insanlar hep militarist olmuştuk zaten, elimizde mezurayla kafa tası ölçmek gibi fantezilerle yaşayıp durduk. Kürt görünce hele, hemen öldürmek istiyorduk içten içe... Di mi, böyleyiz mesela biz. İlle de Türk kanı olacak, biz varlığımızı yalnız Türk kanı taşıyanlara armağan edeceğiz. 

Herkes mi birden aklını kaçırmış, bilmiyorum. Son günlerde bu fikrim her an daha fazla besleniyor ve üzülüyorum.

Çocuklarınız Andımız'ı okumuyor ama matematik de öğrenemiyor. Fizik, kimya, biyoloji öğrenemiyor. Din dersleri haftada iki saate çıktı, onun dışında seçmeli ders adı altında ayrıca okutuluyor. Benimki hiç din dersi görmedi, o yüzden kişisel olarak sorunum yok şahsen. 

Dünyanın en şanlı kahramanlık destanı olan Milli Mücadele'nin karşısına 15 Temmuz gibi uyduruk bir gün koyup onu kakalıyorlar çocuklarınıza. Küçük küçük Tayyip tapıcıları üretiliyor. Tayyip!in açmayı hedeflediği yolda yürürler artık... 

Enflasyon %77'lerde, millet ne yapacağını şaşırmış durumda (AKP'ye oy verenler beter olsun diyorum tabii), "Al papazı ver papazı" resti korkunç bir fiyaskoyla sonuçlanmış, dolar tekrar yükselişe geçecek.

Yaratalım mis gibi bir gündem, entel dantelleri, solcuları, liberalleri, şeriatçıları ve Kürtçüleri Atatürkçülerle kapıştıralım, oyalansınlar...

E oyalanalım bari. Helal olsun Tayyip'e. Ülkenin hemen bütün kesimlerini acayip başarılı biçimde domine ediyor. Hala gündem belirleme işi onda. 

Andımız şu sefil halimizde gelse ne olur, gelmese ne olur... 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...