Jump to content

60 watt 220 volt ampulun direnci kaçtır?

Recommended Posts

Ampül bir soğuk iletkendir, yani direnci ısıya bağımlıdır ve ısındıkça değeri yükselir.

Bunu bildiğinizden eminim, yoksa böyle bir soru sormazdınız. :D

20° C derecedeki direnci bilmek istiyorsanız, iki seçeneğiniz var.

1. Kullandığınız ampülün veri değerlerine bakmanız gerek. Oradaki verilere göre bu noktadaki direnç hesaplanabilir.

2. Bu daha basit. Girersiniz 20° C deki bir odaya, alırsınız elinize basit bir direnç ölçme cihazı ve ampül voltaja bağlı değilken direncini ölçersiniz.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Sütlü Kase yazdı:

Bunun sıcaklıkla bir ilgisi olmaz. Zaten sıcaklık direnci değiştirir dirençte kaybedilen enerjiyi değiştirir. Yani eğer 30 derece sıcaklık deseydi 60 watt diyemeyecekti. 

Bence onu doğru anladıysam, onun elinde bir tane heryerden bulabileceğiniz bir 220V/60W ampül var. Bunun 20° C deki direncini bilmek istiyor.

Ampülün direnci sabit değil, çünkü bir soğuk iletken. Voltaja bağladığınız anda ısısı yükselir, haliyle direnci de yükselir.

Sizin hesapladınız değer cerayana bağlı iken, ancak bağlı iken ısısı 20° C nin çok çok üstündedir.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Bunun sıcaklıkla bir ilgisi olmaz. Zaten sıcaklık direnci değiştirir dirençte kaybedilen enerjiyi değiştirir. Yani eğer 30 derece sıcaklık deseydi 60 watt diyemeyecekti. 

soruyu detaylı sormayı beceremedim. sende haklısın.:)

bilgisayarın şarj cihazının gücünü bulmak istedim.şarj cihazına seri olarak 60 wattlık ampul bağladım.uçlarında 1.5 volt ölçtüm.

şarj cihazının gücünü nasıl bulabilirim?:)

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, kavak yazdı:

Bence onu doğru anladıysam, onun elinde bir tane heryerden bulabileceğiniz bir 220V/60W ampül var. Bunun 20° C deki direncini bilmek istiyor.

Ampülün direnci sabit değil, çünkü bir soğuk iletken. Voltaja bağladığınız anda ısısı yükselir, haliyle direnci de yükselir.

Sizin hesapladınız değer cerayana bağlı iken, ancak bağlı iken ısısı 20° C nin çok çok üstündedir.

:) 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, teknisyen yazdı:

bilgisayarın şarj cihazının gücünü bulmak istedim.şarj cihazına seri olarak 60 wattlık ampul bağladım.uçlarında 1.5 volt ölçtüm.

sen varya müslümnalardan beter iki yüzlü insansın demiyimde sahterkarsın seni tanıyorum

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, teknisyen yazdı:

Sıcaklığı işin içine katmana hiç gerek yok, zira sıcaklık değişimi direnci değiştireceği için harcanan enerjide değişecektir. Hatta öyle ki bu direnç ve enerji değişimi eğrisel olacaktır. Buda işin içine integralin girmesi demek. 

Zannediyorum ki sendeki sıcaklık sabit ve bağladığın andaki zaman olmalı. Yani sabit kabul etmemiz gerek.

►Bunları bir kenara koyarsak şarj cihazı kaç amper ve volt giriş çıkış değerlerine sahip ? 

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, kavak yazdı:

Elbette değil bu ortalama bir değer. Ancak sıcaklık dirence, dirençte kaybedilen enerjiye bağımlı. Eğer direnç sürekli değişiyorsa kaybedilen enerjide değişir. Haliyle üretici firma bunu bilerek oraya 60 watt demiştir. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Sıcaklığı işin içine katmana hiç gerek yok, zira sıcaklık değişimi direnci değiştireceği için harcanan enerjide değişecektir. Hatta öyle ki bu direnç ve enerji değişimi eğrisel olacaktır. Buda işin içine integralin girmesi demek. 

Zannediyorum ki sendeki sıcaklık sabit ve bağladığın andaki zaman olmalı. Yani sabit kabul etmemiz gerek.

►Bunları bir kenara koyarsak şarj cihazı kaç amper ve volt giriş çıkış değerlerine sahip ? 

Bilgisayarın şarj cihazında amper değerleri yazmıyor.gücü 45 watt diyor.

Bir başka  aygıtın şarj cihazında ise  gücü yazmıyor.

220 volt 200 mili amper  giriş, 7.5 volt 1 amper çıkış yazıyor.

o cihazada ampulu seri bağladım.60 wattlık ampul uçlarında 1.2 volt var.:)

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, kavak yazdı:

60 wattllık ampul oda sıcaklığında iç direnci 62 ohm.

25 wattlık ampul vardı.ilk başlarda direnci oda sıcaklığında 156 ohm idi sonra 162 ohm oldu.Kullandıkça direnci artıyor lambanın.

60 wattlık lambada değişme olmadı.

Küçük güçlü cihazlar çin ampulu akım koruması gibi kullanmayı düşünüyorum.kısa devre olursa yangın çıkartacak kadar akım geçmeyecek devreden.:)

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, teknisyen yazdı:

Bilgisayarın şarj cihazında amper değerleri yazmıyor.gücü 45 watt diyor.

Bir başka  aygıtın şarj cihazında ise  gücü yazmıyor.

220 volt 200 mili amper  giriş, 7.5 volt 1 amper çıkış yazıyor.

o cihazada ampulu seri bağladım.60 wattlık ampul uçlarında 1.2 volt var.:)

Nasıl yazmıyor ?

şarj cihazına giriş amperini bulamazsan direnci bulamazsın o zamanda yapılan işi bulamazsın. Çıkış amperi ise takılan dirence göre değişir oda işi değiştirir. 

İkisini de hesaba katman gerek.

Yani hem şarj cihazındaki direncin yaptığı işi hemde takılan pildeki direncin yaptığı iş önemli. 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Belki o şarj cihazı ile bir pili şarj etmeyi deneyebilirsin. Pilin kapasitesi ve şarj olma süresi ile beraber pilin iç direncini (muhtemelen yazar) biliyorsan pile yapılan işi buluruz. (1.5V yi biliyorsun zaten)

Daha sonra şebeke gerilimi ve şarj cihazının toplam yaptığı işi de bildiğimiz için, şarj cihazının çektiği akım ile direnci bulunabilir gibi duruyor. 

Tabii sen wattı bulmak istiyorsun yani bildiğimiz şeyi. 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Belki o şarj cihazı ile bir pili şarj etmeyi deneyebilirsin. Pilin kapasitesi ve şarj olma süresi ile beraber pilin iç direncini (muhtemelen yazar) biliyorsan pile yapılan işi buluruz. (1.5V yi biliyorsun zaten)

Daha sonra şebeke gerilimi ve şarj cihazının toplam yaptığı işi de bildiğimiz için, şarj cihazının çektiği akım ile direnci bulunabilir gibi duruyor. 

Tabii sen wattı bulmak istiyorsun yani bildiğimiz şeyi. 

Elimde direnç olmadığı için lambayı kullanayım dedim.

Düşük akımlar ile ısınacağı aklıma gelmemişti.

Lambanın teli saç telinden çok ince.:)

Tel çapı kalın direnç bulmam gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

:D

Çince neki olum bu devirde goola yaz g****tün kaç paçadan oluşur o bile yazıyor. Utnmaz atıldınmı yoksa kendinmi gittin kaile bile almıyorum bana özelden yazıyor ben gidiyorum senin kim olduğunu çok iyi biliyorum. ben sana hiç özelden yazdımı la giderken bana özelden yazııp başka bir isimle gelip yazıyorsun neydi belirsiz korkağın tekisin.

我认为你是一个甚至永远都不知道的生物。 上帝在没有你看不到什么面对面的时候,你不认为你做了什么,这个世界,也不是另一个世界,寄生寄生不会从另一方受益。:0_80cbc_37a71a73_L:
tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, teknisyen yazdı:

白痴。
我不是穆斯林

Çince biliyorsan cevabımı okursun.Senin hangi dilde yazdığın belli olmuyor.

Beyin devrelerin yanmış senin. :)

G*****tün yiyorsa neyi savunuyorsun açıkla tartışalım hodri meyden sen korkağın tekisin

Sitelerde Paylaş

Elektronik iyi bir hobi olduğu için başlığa katılayım.

Şarj cihazı direnç değildir. Endüktif reaktansı olan bir empedanstır. Empedanslar dirençlerle aynı fazda akım çekmezler. O yüzden direnç gibi hesaplanamaz. Lambada düşen gerilim ile şarj cihazında düşen gerilim aynı fazda değiller ve doğrusal toplanıp şebeke gerilimine eşit olmazlar. Vektöryel toplanmaları gerekir. Bu yöntemle şarj cihazının gücünü ölçmek için şarj cihazının faz açısını ölçmek empedansını hesaplamak filan gerekir ki uzun iş... En iyisi sayaç ile ölçmektir. Belli sürede, örneğin bir dakikada harcadığı enerji ölçülüp, 60 a bölünerek saniyede harcadığı enerji, yani watt olarak gücü bulunur. Wattmetre ile direk de ölçülebilir ama wattmetre yaygın bulunan bir ölçü aleti değil. Piyasada bulunan multimetrelerde wattmetre özelliği yok. Ben olanını görmedim.

Şimdi sayaçlar digital olduğu için, ne kadar sürede ekranda rakam atarsa ona göre hesaplama kolayca yapılabilir. Tabii o esnada başka hiç bir cihaz çalışmıyor olacak. Gücünü bilmek istediğiniz cihazdan başka tüm cihazları durdurun ve sayaç hangi hızda rakam atıyor bakın. Olay bu. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...