Jump to content

60 watt 220 volt ampulun direnci kaçtır?

Recommended Posts

Şarj cihazlarının gücü değişkendir. Etiketinde yazan güç, güvenli sınır içinde verebileceği maksimum güçtür. Üzeri güç çekilirse tehlikeli şekilde ısınacaktır. Güç kaynaklarına aşırı akım koruması şart ama maliyeti artırdığı için koymuyorlar. Sıcaklık koruması da şart. Şarj cihazları yangınlara neden olabiliyor.

Ben evden çıkarken modemin adaptörünü dahi çekerim, prizde bırakmam. Prizde takılı şarj asla bırakmam. Mutlaka kontrol ederim. Şakası yok, gelirsin, ev yanmış! Hiç şakası olmaz.

Sitelerde Paylaş

Eski diskli sayaçlarda diskin bir tur atma süresini kronometre ile ölçüp güç kolayca hesaplanırdı. Fakat meraklısı için eski kullanılmayan bir sayacı çalışma masasına koyup istediği cihazın gücünü ölçmek mümkün. Ben bir ara böyle bir sayaç bulunduruyordum çalışma masamda. Sonra her şeyin gücünü ölçüp durmaktan usandım. Gerek yok, her şeyin gücü üzerinde yazıyor zaten. Sayacı söktüm kaldırdım. Şimdi nereye koydum arasam hemen bulamam. Hurda kutularımdan birindedir.

Elektronik zevklidir. Yaklaşım sensörü filan yapıp insanları şaşırtmak zevklidir. "Yaaa yaklaşıyorum ötüyor, uzaklaşıyorum susuyor. Kolumu kaldırıyorum ötüyor" filan dedirtmek insanlara zevklidir. Bunu hazır almadığını, kendinin yaptığını öğrenince takdir ederler. Şimdilerde Çin malları yaygınlaştığı için Çin'den mi getirttin diye inanmak istemiyorlar. Tüfek icat oldu mertlik bozuldu. Çinliler ne istersen yapıp gönderiyorlar.

Bir ara elini yaklaştırdıkça elin ile hoparlör arasında durmaksızın seken bir top varmış gibi el uzaklaştıkça ritmi azalan, el yaklaştıkça hızlı hızlı seken bir devre yapmıştım. Çok zevkliydi, insanlar durmadan ellerini yaklaştırıp uzaklaştırıyor ve hayali pinpon topunun zıplamalarını dinliyorlardı. İyice yaklaştırınca pinpon topu çılgın bir tempoyla zıplıyordu. Elini hoparlöre kapatırsan top zıplayamadığı için zırıldıyor gibi oluyordu. Çok uzakta tutarsan pinpon topu havada yol alıyormuş gibi zaman geçiyor, tempo düşüyordu. Bayağı ilginç olmuştu. Adım mucit'e çıkmıştı. Telsiz filan zaten ilk elektronik deneyimler. Civar evlerden istek parçası alır radyoda çalardım. Sadece civar bloklara hitap eden bir radyoydu. Televizyon anteninden yayın yapardım. Bir arka bloklarda yayın alınmazdı.

Bir sefer önemli bir maçta komşunun televizyonunu parazit frekansla bozarak şaka yaptım. Tam gol pozisyonu oluyor, pencereden görüyorum televizyonu, düğmeye basıp yayını bozuyorum. Bir sinirleniyor, tam şu pozisyonda bozulma olur mu diye! İkinci üçüncü gol pozisyonunda olunca anlayıp pencereye koştu. Tabii hemen saklandım görünmedim. Benim yaptığımı tahmin etmiştir. Bir sefer de burada korsan radyo varmış diye polisler geldi deyip herkesi çok fena korkutmuştum. Bir tane işbirlikçiye de kapıya vurup açın polis demesini söyledim. İnsafsız da kapıyı kıracak, herkesin ödünü kopardı, çok abarttı! Polis açın polis diye var gücüyle bağırdı. Şakanın dozu fazla kaçtı. Olum manyak mısın sana kapıyı kır demedim ki dedim.

Kısacası elektronik zevklidir. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, teknisyen yazdı:

Tartışmak istiyorsan ayrı başlık aç.

Taoizmi savunuyorum.Hadi tartışalım.:0_80cbc_37a71a73_L:

incil tevat kuran gitti yerine taozmi geldi nedir bu teoizim kimden inmiş bu kitap. yok tanrı kitabı deyilde felsefyse boşo uğraşmam zaman kaybıdır.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, güven yazdı:

incil tevat kuran gitti yerine taozmi geldi nedir bu teoizim kimden inmiş bu kitap. yok tanrı kitabı deyilde felsefyse boşo uğraşmam zaman kaybıdır.

Salaksın dedim ya.

Süper salaksın.

Benim hangi mesajımda kuranı tevratı incili savunduğumu gördün?:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, teknisyen yazdı:

Salaksın dedim ya.

Süper salaksın.

Benim hangi mesajımda kuranı tevratı incili savunduğumu gördün?:0_80cbc_37a71a73_L:

Senin incil kuran tervat kutsal kitaplara inanırlıktan ne farkın var sende  bir kitaba veya bir felsefe akımına inanan salaksın :Dadı üstünde inanamak ne farkın var bunlardan. Sana ben salak demiyorum putperesin başka tanmı yok illaki bir puta inananacaksın.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, güven yazdı:

Senin incil kuran tervat kutsal kitaplara inanırlıktan ne farkın var sende  bir kitapaba veya bir felsefe akımına inanan salaksın adı üstünde inanamak ne farkın var bunlardan. Sana ben salak demiyorum putperesin başka tanmı yok ilaki bir puta inananacaksın.

istediğim herşeye inanırım.

sana ne zararı var?

Hem neye inanıp  neye inanmadığımıda bilmiyorsun.

Forumun köpeklerinden birisin  sen.Gelene gidene saldırıp duruyorsun.

Amacın beni forumdan attırmak.Saldıracak bahane bulamayıp kuduruyorsun.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, teknisyen yazdı:

istediğim herşeye inanırım.

sana ne zararı var?

Hem neye inanıp  neye inanmadığımıda bilmiyorsun.

Forumun köpeklerinden birisin  sen.Gelene gidene saldırıp duruyorsun.

Amacın beni forumdan attırmak.Saldıracak bahane bulamayıp kuduruyorsun.:0_80cbc_37a71a73_L:

Tüh yazıklar olsun sana iftiracısın  yalancısın  ben kimseyi ne atırmışım ne kimseyi rapor  etmişim tek bir kişiyi rapor ettim 10 yıldır burdayım oda bana özelden hakret ediyor yapmadığı pislik kalmadı. artı seni burdan atırmakla elime geçecek bir şeymi var. Senin burda olman bana zararmı yoooo sadece neydi belirsiz birsin. ha hundizime tapmışın  kurana incile tervata  taozime  budaya inanmışın ne fark eder hepiniz aynısınız. He budanın ata sözü gibi sözleri var ama  oda bir inançtır.Ben burda kimseye saldırmıyorum burda özelikle din satan müslümanlara olursa tartışmam olur, onlarında hepsiyle deyil hasanakçay kireç  bir ara bir doktor vardı ismini unutum vs ne tartışcağım bunlarla bunlar kendi dinlerini çarpıtıyorlar. Neyse senin gibi bir putpersi kaile almak benim hatamdır on nedenle bana köpek diyorsun. KÖPEK  senin gibi inanırlardan çok daha vefalıdır.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...