Jump to content

şeytan neden var?

Recommended Posts

47 dakika önce, Düşünen Pilot yazdı:

Kesinlikle size katılıyorum.

Yanlış olduğunu düşündüğünüz astronomik bilgileri paylaşabilir misiniz?

Bu hususlarda size dolu örnek sayabilirim. Mesela; 

Güneşin ve ayın bir yörüngede olduğu, ve bunların bizim günleri hesaplayabilmemiz için yol alması.. Yıldızların kandil olması, göğün 7 kat olması vs.. Bu ayetlerden yola çıkan bazı bilim alimleri güneş hiç açmasa dahi günün aydınlanacağını öne sürmektedir. Ancak izlandaya gidip gece yarısı güneşini görürseniz anlayacaksınız ki bunun Allah'la pek alakası yok. 

Benim gözüme çarpan yanlışlar; 

Nuh tufanı nedeniyle suyun 2000 metre yükselmesi (Nuh'un gemisi Cudi dağına oturuyor) 

-Bu konu kutupların erimesi ile yorumlanmış olup, efsanede abartıldığı gibi su 2000 metre yükselmemiştir. Karadeniz dolmuş, ve bazı körfezlere su dolması nedeniyle yerleşim yerlerinin su altında kalması vuku bulmuştur. Benzer şekilde ortadoğudan çıkan bazı yazılı eserlere göre Nuh tufanı abartıldığı gibi binlerce metre suyun yükselmesi oluşmamıştır. 

-Adem ve Havva'nın hikayesi Kuran'da anlatılmış olup, paleontoloji ve genetik bilimlerine göre böyle bir atamız bulunmamaktadır. 

-Dünyanın ilk evi Kuran'a göre Kabe'dir. Ve Hz. Süleyman tarafından yapılmıştır. Ancak gerçekte Kabe'den çok daha eski evler bulunmuştur. 60bin yıllık içinde resim olan mağaralar, 12bin yıllık evler (şanlıurfa göbeklitepe) Kabe'den çok çok eskidir. 

-Dünyayı 6 günde yarattığını Allah iddia etmiştir. Ancak bu süre minimum 4,5milyar yıl olduğu ortaya çıkmıştır. (Avustralya'da yaşlı kayalardan elde edilen zirkon kristallerinin analizi ile)

Peki size üç sorum var.

Ben mantıken Allah'ın yaptığı şeyi bozmamasını beklerim. Neden bozuyor? Canlılar neden tükenme noktasına geliyor? 

1. Karbondioksit ile yaşayan bakteriler ilk defa oksijenle yaşayan bakterilerin ortaya çıkmasıyla yok oluyorlar. 

2. Bir çok dinazor türü (hepsi değil), bir çok memeli, sürüngen, balık vs yellowstone'un patlamasıyla girilen buzul çağından kurtulamayarak yok oluyor. 

Bunları Allah'ın mantığı ile bana açıklayabilir misiniz? 

Dünya üzerinde şu an hayatta olduğu tespit edilmiş canlı türlerinin sayısının, Paleontoloji bilimi ile geçmişte yaşadığı ortaya çıkarılmış canlı türlerinin sayısının Yüzde 1'inden daha az olmasını nasıl açıklarsınız? 
Yani dünyada yaşamış bütün canlı türlerinin yüzde 99'undan fazlası yok olmuş. Allah neden yap boz gibi oynuyor? 

Son sorum; 

Adem'i yaratan Allah ona okumayı öğretmiştir. Medeni bir insan olmayı öğretmiştir. 

Peki nasıl oluyor da ademin (oğulları) Neandertaller kendi türlerini yiyorlar? Mağaralarda yaşıyorlar? 

Nasıl oluyor da bizim şempanzeler ile %96 DNA kodlarımız benzeşiyor? 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 87
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Efendim; 

Kuran'ın doğruluğunu biz sorgulamak zorundayız. Hz. Muhammed inanmayanları çağırmış, gelin bakın, yanlışsa inanmayın demiştir. 

Geldim baktım.. Yanlış olduğunu düşünüyorum. Ve inanmıyorum. 

Ve kesinlikle benim bakış açıma göre bir yaratıcının varlığını ispatlama veya  çürütme gayem bulunmuyor. Çünkü bilim Allah'ın varlığını veya yokluğunu ispatlama çürütme hadsizliğinde bulunamaz.

Sonuç olarak benim çıkarımıma göre gerçekten bir tek yaratıcı varsa, onun dini müslümanlık değildir. 

Bu konunun çıkarımı olarak ta söyleyebileceğim şey; 

Ne malum Şeytan'ın var olduğu? Ne malum yaratıcının var olduğu? 

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Güneşin ve ayın bir yörüngede olduğu, ve bunların bizim günleri hesaplayabilmemiz için yol alması.. Yıldızların kandil olması, göğün 7 kat olması vs.. Bu ayetlerden yola çıkan bazı bilim alimleri güneş hiç açmasa dahi günün aydınlanacağını öne sürmektedir. Ancak izlandaya gidip gece yarısı güneşini görürseniz anlayacaksınız ki bunun Allah'la pek alakası yok. 

Nuh tufanı nedeniyle suyun 2000 metre yükselmesi (Nuh'un gemisi Cudi dağına oturuyor) 

-Bu konu kutupların erimesi ile yorumlanmış olup, efsanede abartıldığı gibi su 2000 metre yükselmemiştir. Karadeniz dolmuş, ve bazı körfezlere su dolması nedeniyle yerleşim yerlerinin su altında kalması vuku bulmuştur. Benzer şekilde ortadoğudan çıkan bazı yazılı eserlere göre Nuh tufanı abartıldığı gibi binlerce metre suyun yükselmesi oluşmamıştır. 

-Adem ve Havva'nın hikayesi Kuran'da anlatılmış olup, paleontoloji ve genetik bilimlerine göre böyle bir atamız bulunmamaktadır. 

-Dünyanın ilk evi Kuran'a göre Kabe'dir. Ve Hz. Süleyman tarafından yapılmıştır. Ancak gerçekte Kabe'den çok daha eski evler bulunmuştur. 60bin yıllık içinde resim olan mağaralar, 12bin yıllık evler (şanlıurfa göbeklitepe) Kabe'den çok çok eskidir. 

-Dünyayı 6 günde yarattığını Allah iddia etmiştir. Ancak bu süre minimum 4,5milyar yıl olduğu ortaya çıkmıştır. (Avustralya'da yaşlı kayalardan elde edilen zirkon kristallerinin analizi ile)

Peki size üç sorum var.

Ben mantıken Allah'ın yaptığı şeyi bozmamasını beklerim. Neden bozuyor? Canlılar neden tükenme noktasına geliyor? 

1. Karbondioksit ile yaşayan bakteriler ilk defa oksijenle yaşayan bakterilerin ortaya çıkmasıyla yok oluyorlar. 

2. Bir çok dinazor türü (hepsi değil), bir çok memeli, sürüngen, balık vs yellowstone'un patlamasıyla girilen buzul çağından kurtulamayarak yok oluyor. 

Dünya üzerinde şu an hayatta olduğu tespit edilmiş canlı türlerinin sayısının, Paleontoloji bilimi ile geçmişte yaşadığı ortaya çıkarılmış canlı türlerinin sayısının Yüzde 1'inden daha az olmasını nasıl açıklarsınız? 
Yani dünyada yaşamış bütün canlı türlerinin yüzde 99'undan fazlası yok olmuş. Allah neden yap boz gibi oynuyor? 

Son sorum; 

Adem'i yaratan Allah ona okumayı öğretmiştir. Medeni bir insan olmayı öğretmiştir. 

Peki nasıl oluyor da ademin (oğulları) Neandertaller kendi türlerini yiyorlar? Mağaralarda yaşıyorlar? 

Müthiş vallahi müthiş.. Azizim elinize sağlık. Bu soruların her biri tek tek cevap bekliyor... Dur Düşünen Pilot'u biraz daha kışkırtayım? Alo pilotcugum ne zaman havalanacaz?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, EnverPasa yazdı:

Peki size üç sorum var.

Son sorum; 

güneş  ve  gezegenler  gerçektende  kendi  yörüngesinde  değil  midir  ve  şaşmadan  bu  döngüyü  sağlamıyor  mu  zaten?

Sitelerde Paylaş

47 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Zaman hesabı için gerekli olan veri kaynağının karanlık/aydınlık dengesi olduğunu mu iddia ediyorsunuz?

Bir saat önce, EnverPasa yazdı:

Bu ayetlerden yola çıkan bazı bilim alimleri

İslam alimleri mi demek istediniz?

1 saat önce, EnverPasa yazdı:

Konuyla ilgili olarak rastladığım en geniş kaynak arşivine sahip çalışma Yaklaşan Saat'e ait.

http://www.yaklasansaat.com/eski_kavimler/nuh/kuresel_yok_olus_nuh_tufani.asp

"2000" olarak aratırsanız konuyu detaylı inceleme imkanını bulabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yapılmış en geniş akademik araştırma nedir? Kaynak belirtebilir misiniz?

Kur'ani ifadelerden, ibadet için kurulan ilk ev'in kabe olduğu söylenebilir. Genel anlamda kurulan ilk ev'in kabe olduğu ile ilgili Kur'an-ı Kerim'den bir beklenti içinde misiniz?

Allah'ın, 1 günü 24 saat olarak baz aldığını ve dünyayı 6 gün=144 saatlik bir zaman dilimi içerisinde yarattığını öne sürdüğünüz argümanınız nedir? Bununla birlikte, bilim bundan 50 yıl sonra "yanlış hesaplamışız" dediği takdirde ve siz hala o an için hayatta olur iseniz, kendinizi tanıdığınız kadarıyla bu duruma karşı ne tarz bir tavır/tepki içerisinde olurdunuz? 

Bir saat önce, Getaf yazdı:

Allah'ın mantığı ile sorularınıza bir açıklama getirmemi beklediğinizi görüyorum ancak ben Allah değilim. Konuları kendi mantık çerçevemde değerlendirebilir, bu noktada size ancak şunu sorabilirim: Sizin türünüz de dahil olmak üzere bütün canlı türlerinin yok olacağı gibi bir fikir (kıyamet) önünüzde durur iken, bu soruların normal şartlar altında sizin için önemsediğiniz ölçüde anlam ifade etmememesi beklenmez mi?

Adem'i yaratan Allah ona okumayı, medeni bir insan olmayı öğretmiş ise (buna inanıyorsanız) Adem oğullarının kendi türlerini yediğini nasıl düşünebiliyorsunuz? Buna dair öne sürebileceğiniz kanıtınız nedir? Kaynak gösterebilir misiniz?

İmani bir test unsuru olabilmesi açısından maymunların insanlara benzer kodlarla yaratılmış olabileceği düşüncesine olan bakış açınız nedir?

Sitelerde Paylaş

Efendim; 

Kuran'ın doğruluğunu biz sorgulamak zorundayız. Hz. Muhammed inanmayanları çağırmış, gelin bakın, yanlışsa inanmayın demiştir. 

Geldim baktım.. Yanlış olduğunu düşünüyorum. Ve inanmıyorum. 

Ve kesinlikle benim bakış açıma göre bir yaratıcının varlığını ispatlama veya  çürütme gayem bulunmuyor. Çünkü bilim Allah'ın varlığını veya yokluğunu ispatlama çürütme hadsizliğinde bulunamaz.

Sonuç olarak benim çıkarımıma göre gerçekten bir tek yaratıcı varsa, onun dini müslümanlık değildir. 

Bu konunun çıkarımı olarak ta söyleyebileceğim şey; 

Ne malum Şeytan'ın var olduğu? Ne malum yaratıcının var olduğu? 

Düşüncelerinize saygı duyuyorum.

Saygılar ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

güneş  ve  gezegenler  gerçektende  kendi  yörüngesinde  değil  midir  ve  şaşmadan  bu  döngüyü  sağlamıyor  mu  zaten?

Siz öyle yorumluyorsunuz. Ancak gerçekte birbiri ardında gelen bir yörüngede olduğu ifade ediliyor. Yani önce güneş gelir. Sonra ay. İşte bu sıralama izlanda'da olmuyor. 

Geceyarısı güneşi: 

2133-gneindnyazerindebatmadt.jpg.ea92756e013c20d66a55cd755b714c5d.jpg

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Siz öyle yorumluyorsunuz. Ancak gerçekte birbiri ardında gelen bir yörüngede olduğu ifade ediliyor. Yani önce güneş gelir. Sonra ay. İşte bu sıralama izlanda'da olmuyor. 

Geceyarısı güneşi: 

2133-gneindnyazerindebatmadt.jpg.ea92756e013c20d66a55cd755b714c5d.jpg

burada  güneşin  yörüngesi  var  işte 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Düşünen Pilot yazdı:

Zaman hesabı için gerekli olan veri kaynağının karanlık/aydınlık dengesi olduğunu mu iddia ediyorsunuz?

Bunu ben iddia etmiyorum. Ancak 1400 yıl önce müslüman alemi bu şekilde hesaplıyorlardı. Mesele ay takvimi kullanmaları değil, Allah bize günlerin hesabını yapabilmemiz için ay'ı göndermiş. Güneşi göndermiş. Gece gündüzü yaratmış. 

Neden izlanda'da yaşayanlara göndermedi? 

İslam alimleri mi demek istediniz?

Evet öyle demek istemiştim. Kusura bakmayın. 

Konuyla ilgili olarak rastladığım en geniş kaynak arşivine sahip çalışma Yaklaşan Saat'e ait.

http://www.yaklasansaat.com/eski_kavimler/nuh/kuresel_yok_olus_nuh_tufani.asp

"2000" olarak aratırsanız konuyu detaylı inceleme imkanını bulabilirsiniz.

Bu bana gönderdiğiniz kaynak bilimsel değil, konuyu dini kitapların anlattığı şekilde anlatmış. Ancak bilime göre böyle bir şey yok. Yani Nuh tufanının tarifi çok açık, buzul çağının sona ermesi ile sular yükselir. Karadeniz sular altında kalır. Marmara denizinden akan suyun oluşturduğu, karadenizi dolduran şelalenin bir izi bulunmaktadır. Sonar ile görülebilmektedir. 

Bunun dışında bazı körfezlerde su yükselmiştir. Ve yerleşim birimleri işgal edilmiştir. 

Ancak hiç bir bilimsel kaynak suların 2000 metre yükseldiğini işaret etmez. İnanmıyorsanız araştırabilirsiniz: 

https://scholar.google.com.tr

Bu konuyla ilgili yapılmış en geniş akademik araştırma nedir? Kaynak belirtebilir misiniz?

Bu konu ile ilgili yukarıdaki scholar.google.com.tr linkinden ancestor of human yazarsanız 297000 tane sonuç çıkıyor.

İnsanın biyolojik geçmişi ile ilgili yazılmış kitaplar da var. dilerseniz gönderebilirim. 

Kur'ani ifadelerden, ibadet için kurulan ilk ev'in kabe olduğu söylenebilir. Genel anlamda kurulan ilk ev'in kabe olduğu ile ilgili Kur'an-ı Kerim'den bir beklenti içinde misiniz

Ben okuduğumu karşılaştırıyorum sadece. Bir beklentim yok. Okuduğu şey: 

• Al-i İmran Suresi, 96. ayet: Gerçek şu ki, insanlar için ilk kurulan Ev, Bekke (Mekke) de, o, kutlu ve bütün insanlar (alemler) için hidayet olan (Ka'be)dir.

Allah'ın, 1 günü 24 saat olarak baz aldığını ve dünyayı 6 gün=144 saatlik bir zaman dilimi içerisinde yarattığını öne sürdüğünüz argümanınız nedir? Bununla birlikte, bilim bundan 50 yıl sonra "yanlış hesaplamışız" dediği takdirde ve siz hala o an için hayatta olur iseniz, kendinizi tanıdığınız kadarıyla bu duruma karşı ne tarz bir tavır/tepki içerisinde olurdunuz? 

Allah ben buraları 6günde yarattım dediği zaman insanlar tarafından saat ve gün kavramı biliniyordu. neden açık açık 6 milyar demedi? neden 6 gün dedi? Yani bu mantıktan yola çıkarsak herşeyi heryere çekebiliriz. 

Bilim bundan 50 yıl sonra "aaa yanlış hesaplamışız 10 milyar yılmış" diyebilir. 

Ancak bilim bundan 1000 yıl sonra bile "pardon yanlış hesaplamışız 10bin yıl olacaktı" demez. Çünkü 4,5 milyar yıl sağlam bir temele dayanıyor. Araştırırsanız anlayacaksınız ki, bu 4,5milyar yıl defalarca birbirinden bağımsız araştırmacılar tarafından doğrulandı. 

https://scholar.google.com.tr/scholar?as_ylo=2018&q=age+of+the+earth&hl=tr&as_sdt=0,5

2 saat önce, Düşünen Pilot yazdı:

Allah'ın mantığı ile sorularınıza bir açıklama getirmemi beklediğinizi görüyorum ancak ben Allah değilim. Konuları kendi mantık çerçevemde değerlendirebilir, bu noktada size ancak şunu sorabilirim: Sizin türünüz de dahil olmak üzere bütün canlı türlerinin yok olacağı gibi bir fikir (kıyamet) önünüzde durur iken, bu soruların normal şartlar altında sizin için önemsediğiniz ölçüde anlam ifade etmememesi beklenmez mi?

Allah'ın amacı bizi test etmek için bir dünya oluşturmaksa hayır.. yaptığını bozmaması gerekir. Allah yaptığını bozmaz.. 

Adem'i yaratan Allah ona okumayı, medeni bir insan olmayı öğretmiş ise (buna inanıyorsanız) Adem oğullarının kendi türlerini yediğini nasıl düşünebiliyorsunuz? Buna dair öne sürebileceğiniz kanıtınız nedir? Kaynak gösterebilir misiniz?

http://science.sciencemag.org/content/286/5437/128

Bu bilinen bir şey. Neandertallerin kendi akrabalarının kemiklerinden eti sıyırdıkları fosiller üzerinden doğrulanmıştır. Bununla alakalı bilimsel makaleler de mevcuttur. 

İmani bir test unsuru olabilmesi açısından maymunların insanlara benzer kodlarla yaratılmış olabileceği düşüncesine olan bakış açınız nedir?

Yani bundan çıkarılabilecek tek sonuç, bu şempanzelerin bizim akrabamız olduğu :)

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, EnverPasa yazdı:

öyle mi? peki ay nerede? 

dünyanın  etrafında  dönüyor  işte  ay'da  izlanda da  ayın  konumları  eğer  yoksa  bu  ayetler bilimsel  mucizedeki  gibi  hepsinin  ayrı  ayrı  kendi  yörüngesi  olduğunu  gösterir. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

dünyanın  etrafında  dönüyor  işte  ay'da  izlanda da  ayın  konumları  eğer  yoksa  bu  ayetler bilimsel  mucizedeki  gibi  hepsinin  ayrı  ayrı  kendi  yörüngesi  olduğunu  gösterir. 

Ancak kuran hepsinin aynı yörüngede olduğunu değil, güneş ve ay'ın bir yörüngede hareket ettiğini söylüyor. 

Hatta ingilizce çevirilerden dolayı yabancılar "aaa bunlar güneşin dünya çevresinde döndüğünü sanıyor" diye yorumlayarak gülüyorlar. 

Sitelerde Paylaş

Felek yörünge olarak çevrilse de bundan mucize çıkmaz. Tamam işte ay güneş yıldızlar hep gökte akıyor, yani feleklerinde gidiyorlar. Herkes de görüyor. Bunun neresinde mucize? Bakın nehirler akıyor, Kuran'da da nehirler akar yazıyor, yağmur yağıyor, Kuran'da da yağmur yağar yazıyor, işte mucize mi diyeceksiniz? :D

Sitelerde Paylaş

2/ŞÛRÂ-33: Eğer dileyecek olsa rüzgârı durdurur, böylece onlar da (gemiler de) onun (denizin) üstünde kalakalırlar. Hiç şüphesiz çokça sabreden, çokça şükreden kimse için bunda elbette (nice) ayetler vardır.)

Allah'ın gücü mü bitti de rüzgar dursa bile gemiler hareket ediyorlar? 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Allah'ın gücü mü bitti de rüzgar dursa bile gemiler hareket ediyorlar? 

Deniz tanrısı Poseidon Allah'la inatlaşıyor. Allah rüzgarı kesince Poseidon alttan gemileri iterek Allah'ı sinir ediyor. Allah niye bu kadar sinirli sanıyordun?

Sitelerde Paylaş
  • Lokman 34 

Kıyametin ne zaman kopacağını yalnız Allah bilir. Yağmuru nereye, nasıl ve ne kadar yağdıracağını da yine O bilir. Rahimlerde olanın iyi, kötü, ölü, diri, müslüman, kâfir vs. nasıl olacağını da yine O bilir. Hiçbir kimse yarın başına ne geleceğini sevgi mi, nefret mi, günah mı, sevap mı, kâr mı, zarar mı bilemez. Yine hiçbir kimse yeryüzünün hangi parçasında ve nasıl öleceğini de, asla bilemez. Herşeyi bilen ve herşeyden haberdar olan, yalnızca Allah'tır.

Bulut makinası yağmur yağmasını sağlayıp Allah'a ortak koşuyor:

tarihinde EnverPasa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

5 saat önce, EnverPasa yazdı:

Allah bize günlerin hesabını yapabilmemiz için ay'ı göndermiş. Güneşi göndermiş. Gece gündüzü yaratmış. 

Neden izlanda'da yaşayanlara göndermedi?

İzlanda'da olağan dışı gelişen gündüz-gece oluşumu o coğrafyadaki zaman kavramını yok mu etmiş oluyor ki bu durum Kur'an-ı Kerim'deki gece-gündüz oluşumu ile ilgili ifadelerin hatalı bulunmasına neden olsun?

Evet öyle demek istemiştim. Kusura bakmayın.

Estağfurullah. Ben de bilmeden bir kusur işliyorsam siz de kusuruma bakmayın lütfen.

9 saat önce, EnverPasa yazdı:

Bu ayetlerden yola çıkan bazı bilim alimleri güneş hiç açmasa dahi günün aydınlanacağını öne sürmektedir.

"İslam alimleri" dediğiniz kişi ya da grup kim bilmiyorum. Ancak kendisini "alim" olarak niteleyen bir kişi var ise, onun alim olamayacağını belirtmek isterim.

Ancak hiç bir bilimsel kaynak suların 2000 metre yükseldiğini işaret etmez. İnanmıyorsanız araştırabilirsiniz

Sizin de vesilenizle Nuh tufanı'nın küresel bir tufan olamayacağını öğrendim, teşekkür ederim.

Bu konu ile ilgili yukarıdaki scholar.google.com.tr linkinden ancestor of human yazarsanız 297000 tane sonuç çıkıyor.

Aynı linke "adam and eve" yazınca verdiğiniz rakamın yaklaşık 4 katı sonuç çıkmasını neye bağlamalıyız?

Ben okuduğumu karşılaştırıyorum sadece. Bir beklentim yok. Okuduğu şey:

Copy-paste yaptığınız metni baz alarak bir karşılaştırma yapıyorsanız haklısınız.

Ancak bilim bundan 1000 yıl sonra bile "pardon yanlış hesaplamışız 10bin yıl olacaktı" demez. Çünkü 4,5 milyar yıl sağlam bir temele dayanıyor. Araştırırsanız anlayacaksınız ki, bu 4,5milyar yıl defalarca birbirinden bağımsız araştırmacılar tarafından doğrulandı. 

https://scholar.google.com.tr/scholar?as_ylo=2018&q=age+of+the+earth&hl=tr&as_sdt=0,5

"Bilim, ipuçlarını kullanarak ve bunları sağlam temellere dayandırarak bir şeyleri açıklayabilir. Mesela dünyanın yaşı.."

"Bilim bundan 50 yıl sonra 'aaa yanlış hesaplamışız 10 milyar yılmış' diyebilir"

Yukarıdaki ifadeler size ait. 50 yılda dünyanın yaşını 2'ye katlayıp 1 milyar yıl ekleyebilme potansiyelinde bir anlayışı ne düzeyde rasyonel buluyorsunuz?

CERN'in 2017 yılında yaptığı Higgs Bozonu deneyi neticesinde "Evren aslında var olmamalıydı." şeklinde yaptığı açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Allah'ın amacı bizi test etmek için bir dünya oluşturmaksa hayır.. yaptığını bozmaması gerekir. Allah yaptığını bozmaz..

Eğer var olduğunu "farzettiğiniz" tanrıya aslında "inanmayan" bir karakter olarak bu düşünceyi savunuyorsanız, yanılıyor olma ihtimaliniz mevcut. Çünkü tanrının varlığına "inanmayan" birisinin, tanrının doğasını doğru şekilde anlayıp, onun bakış açısına benzer bir açıyla olaylara bakabilmesi ve durum değerlendirmesi yapabilmesi mantıklı bir düşünce gibi durmuyor.

Bu bilinen bir şey. Neandertallerin kendi akrabalarının kemiklerinden eti sıyırdıkları fosiller üzerinden doğrulanmıştır. Bununla alakalı bilimsel makaleler de mevcuttur. 

Neandertaller'in Ademin oğulları olduğu nereden biliniyor?

tarihinde Düşünen Pilot tarafından düzenlendi
editöryal
Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Düşünen Pilot yazdı:

İzlanda'da olağan dışı gelişen gündüz-gece oluşumu o coğrafyadaki zaman kavramını yok mu etmiş oluyor ki bu durum Kur'an-ı Kerim'deki gece-gündüz oluşumu ile ilgili ifadelerin hatalı bulunmasına neden olsun?

çünkü Kuran diyorki, Allah bize güneşi ve ayı günlerin hesabını yapabilmemiz için yollamış. Hatta ordaki aydan bir takvim yapılmış. Bu çok açık ifade ediliyor. O zaman izlanda'da yaşayan insanlar nasıl zamanı hesaplayacak? Yani Allah izlanda'daki insanları neden düşünmemiş? 

"İslam alimleri" dediğiniz kişi ya da grup kim bilmiyorum. Ancak kendisini "alim" olarak niteleyen bir kişi var ise, onun alim olamayacağını belirtmek isterim.

Abdülaziz Bayındır İlahiyat profesörüdür. 

"Güneş hiç doğmasa bile gündüzün aydınlığını görebilirsiniz" diyor. Kuran'ın astroloji anlayışı bu kadar işte. 

https://www.youtube.com/watch?v=Z48_76bnH60

https://www.youtube.com/watch?v=1G5xodLW8C8

Sizin de vesilenizle Nuh tufanı'nın küresel bir tufan olamayacağını öğrendim, teşekkür ederim.

Rica ederim. Bilgi paylaştıkça çoğalacak.. 

Aynı linke "adam and eve" yazınca verdiğiniz rakamın yaklaşık 4 katı sonuç çıkmasını neye bağlamalıyız?

Bu normal. Çünkü insanlık uzun zaman bu adem ve havvanın var olduğuna inandı. Ancak bu bir kere dahi yanlışlanırsa önceki doğrulamaların bir anlamı kalmaz. 

Örneğin: 

"Kuğular beyaz renkli olur" hipotezi 1 milyon kez doğrulanabilir. 1 tane siyah kuğu görürseniz hipoteziniz çöpe gider. 

Örneğin: 

Newton'un çekim kuvveti hipotezi yüzlerce yıl doğrulanır. Taaaaa ki Merkür'ün perihelion yörünge problemine kadar. Merkür'ün yörüngesinin Newton çekim kanunları ile açıklama şansımız bulunmuyor. Burada Einstein devreye giriyor. Ve onun görelilik formülleri (kimileri buna Newton'un yasasına eklenti der) Newton'un çekim kuvveti yasasını çürütür. ( Newton'un yasasını biz hala kullanıyoruz çünkü bu çok iyi bir yaklaşımdır. Çok düşük bir yanılma payı vardır. Ve bu paylar ile dünyevi hesaplarımızda kullanılması hesaplarımızı etkilemez) 

Şimdi gelelim Adem ve Havva'ya.. 

Diyelim ki böyle bir 2 kişi var. Böyle bir 2 kişinin genetik olarak var olması mümkün değildir. Öncelikle bu Afrikalıların diğerlerinden genetik ayrımını açıklayamıyor. Yani genlerimizin karmaşıklığına baktığınızda bütün insan türünün 2 insandan türemiş olma ihtimali bulunmuyor. 

"Neandertaller'in Ademin oğulları olduğu nereden biliniyor?" demişsiniz.

Afrikalı hariç bütün insanların genlerinde yüzde 3 Neandertal geni bulunuyor olması bizim onlarla çiftleşmiş, ve bu çiftleşme sonucunda verimli çocuklar elde ettiğimizi gösteriyor. 

Aynı şey Denisovalılar için de geçerli. Denisovalılar insanlarla çiftleşmişler. ve bunun sonucunda bazı çinlilerde Denisova genleri bulunuyor.

Hatta Neandertaller Denisovalılarla çiftleşmiş, bu melezlerin fosilleri bulundu ve hatta gen haritası dahi çıkarıldı. 

Yani bakın Neandertal diye bir ırk var. İnsandan anatomik olarak farklı. Bunun yakın akrabası, bizim uzak akrabamız Denisovalılar var. Biz varız. Ve hepimizin ortak atası olan primatlar var. Bİlim bunların hepsini açıklayabiliyor. Bazı tarihler ve geçişler keskin değil. Ancak olduğu kesin. 

ad2a91d8d11ab2edcf39ade7620e304a.png.8721973aaf0c3fdfc4161fa656544b47.png

Bir tür maymun ile DNA'larımızın yüzde 98,7'sinin aynı olduğunu biliyor muydunuz? Eğer kromozom sayılarımız evrim zinciri içerisinde değişmeseydi bu maymunlarla insanlar çiftleştiklerinde verimli döl verebileceklerdi(!). Yani bu absürd örneği vermemin sebebi onlarla bizim ortak atadan gelmiş olduğumuzu ifade etmeye çalışmam. 

Konu dağılmasın, Neandertaller'in Adem'in oğlu olduğunu nerden biliyoruz? 

Eğer bir Adem varsa,

İnsan ve Neandertaller çiftleştiklerinde verimli bir döl verebiliyorlarsa, 

Demekki aynı soyun torunlarıyız anlamına gelir. 

"Bilim, ipuçlarını kullanarak ve bunları sağlam temellere dayandırarak bir şeyleri açıklayabilir. Mesela dünyanın yaşı.."

"Bilim bundan 50 yıl sonra 'aaa yanlış hesaplamışız 10 milyar yılmış' diyebilir"

Yukarıdaki ifadeler size ait. 50 yılda dünyanın yaşını 2'ye katlayıp 1 milyar yıl ekleyebilme potansiyelinde bir anlayışı ne düzeyde rasyonel buluyorsunuz?

Şöyle ifade edeyim; 

Avustralyaya gidin. Jack Hills bölgesindeki sahile gidin. Orada duran yaşlı kayalardan kırarak bir numune alın. Bu numuneyi akredite bir labaratuvara gönderin. bu numunenin atomizasyonunu yaptırıp içerisinde bulunan zirkonun Uranyum-Kurşun oranını buldurun. Zirkon doğada belli bir oranda uranyum ile birarada bulunan bir kristal olup, Uranyum bildiğiniz üzere yarılanma ömrü olan bir radyoaktiftir ve ömrü azaldıkça kurşuna dönüşür. Bu nedenle biz bu kaya içerisindeki uranyum kurşun oranını kullanarak bu kayaya yaş verebilmekteyiz. Bu ya yanlışsa? Yani 1000C'de eriyebilen bir kayadan bahsediyoruz. Avustralya sahilinde duran bir kayanın 1000C'de oluşmuş olabilmesi için çok büyük bir doğal olmayan afet veya dünyanın oluşumu olması gerekir. Belki birisi çıkacak ben başka bir kaya buldum, bu kaya 10 milyar yaşında, yani dünya 10 milyar yıl yaşında olmalı diyecek. Bilemiyoruz bunu. Ancak Dünyanın yaşının minimum 4,5 milyar yıl yaşında doğrulayabiliyoruz. Ve bu akredite labaratuvarlar tarafından doğrulanabiliyor olduğu için gayet güvenilir. 

Benim "ipucu" demiş olmamdaki kasıt, şu anda biz bu tahminleri varoluştan günümüze ancak yüzde 1-2'si ulaşabilmiş olan kayaları kullanarak yapıyoruz. Ancak bunlar da 1000C'de eriyebilen kayalar olduğu için gayet sağlam kanıtlar.  

CERN'in açıklaması hakkında bilgim bulunmuyor. Link atabilir misiniz

Eğer var olduğunu "farzettiğiniz" tanrıya aslında "inanmayan" bir karakter olarak bu düşünceyi savunuyorsanız, yanılıyor olma ihtimaliniz mevcut. Çünkü tanrının varlığına "inanmayan" birisinin, tanrının doğasını doğru şekilde anlayıp, onun bakış açısına benzer bir açıyla olaylara bakabilmesi ve durum değerlendirmesi yapabilmesi mantıklı bir düşünce gibi durmuyor.

Bu görüşünüze saygı duyuyorum. Ancak zamanında inanan birisi olduğumu da dipnot olarak eklemek istedim. 

Sitelerde Paylaş

Efendim

Daha önce de söylemiştim. Kuran'da tek bir yanlış dahi varsa şu sonuç çıkarılmalıdır; 

Kuran uydurma bir kitaptır. 

Sizin veya bir başkasının kutsalı olabilir. Ben benim özgürlüklerim kısıtlanmadığı sürece başkalarının kutsallarına saygı duyuyorum. 

Açıkçası benim toplu olarak müslümanları dinden çıkartmak gibi bir amacım da bulunmuyor. Zira bu bir aydınlanma meselesidir. Bu aydınlanmayı bilimin yardımı ile yaşamış olan insanların elit olduğu düşüncesindeyim. Herkes elit olursa elit olmanın da bir anlamı kalmaz. 

Dolayısıyla Size İnancınız Hakkında Söyleyebileceğim Son Şey: 

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

çünkü Kuran diyorki, Allah bize güneşi ve ayı günlerin hesabını yapabilmemiz için yollamış. Hatta ordaki aydan bir takvim yapılmış. Bu çok açık ifade ediliyor. O zaman izlanda'da yaşayan insanlar nasıl zamanı hesaplayacak? Yani Allah izlanda'daki insanları neden düşünmemiş?

Sizin tabirinizle Allah'ın izlanda'daki insanları düşünmemiş olması, İzlanda'da zaman kavramını yok mu etmiş oluyor? (henüz yanıt alamadım)

Güneş ve ay, günümüzde hala zaman hesabı yapabilmek için kullanılmıyor mu?

"Güneş hiç doğmasa bile gündüzün aydınlığını görebilirsiniz" diyor. Kuran'ın astroloji anlayışı bu kadar işte. 

Bu anlayış, ismini verdiğiniz kişinin anlayışı olmasın?

Rica ederim. Bilgi paylaştıkça çoğalacak.. 

Kesinlikle.

Bu normal. Çünkü insanlık uzun zaman bu adem ve havvanın var olduğuna inandı.

Rakamlar, hala var olduğuna inanıldığını gösteriyor olsa da, aşağıda daha farklı noktalara değinmeye çalışacağım.

"Kuğular beyaz renkli olur" hipotezi 1 milyon kez doğrulanabilir. 1 tane siyah kuğu görürseniz hipoteziniz çöpe gider.

1 tane siyah kuğu görebilme azmiyle, 1 milyon tane beyaz kuğu'nun varlığı önemsenmemeli ya da daha mı az önemsenmelidir?

Diyelim ki böyle bir 2 kişi var. Böyle bir 2 kişinin genetik olarak var olması mümkün değildir.

Pek tabi. Bahsedilen 2 kişi ya vardır, ya yoktur.

Öncelikle bu Afrikalıların diğerlerinden genetik ayrımını açıklayamıyor. Yani genlerimizin karmaşıklığına baktığınızda bütün insan türünün 2 insandan türemiş olma ihtimali bulunmuyor.

Bilim, Afrikalıların diğerlerinden genetik ayrımını açıklayabiliyor mu?

3 saat önce, EnverPasa yazdı:

Şimdi gelelim Adem ve Havva'ya.. 

Diyelim ki böyle bir 2 kişi var. Böyle bir 2 kişinin genetik olarak var olması mümkün değildir. Öncelikle bu Afrikalıların diğerlerinden genetik ayrımını açıklayamıyor. Yani genlerimizin karmaşıklığına baktığınızda bütün insan türünün 2 insandan türemiş olma ihtimali bulunmuyor. 

"Neandertaller'in Ademin oğulları olduğu nereden biliniyor?" demişsiniz.

Afrikalı hariç bütün insanların genlerinde yüzde 3 Neandertal geni bulunuyor olması bizim onlarla çiftleşmiş, ve bu çiftleşme sonucunda verimli çocuklar elde ettiğimizi gösteriyor. 

Aynı şey Denisovalılar için de geçerli. Denisovalılar insanlarla çiftleşmişler. ve bunun sonucunda bazı çinlilerde Denisova genleri bulunuyor.

Hatta Neandertaller Denisovalılarla çiftleşmiş, bu melezlerin fosilleri bulundu ve hatta gen haritası dahi çıkarıldı. 

Yani bakın Neandertal diye bir ırk var. İnsandan anatomik olarak farklı. Bunun yakın akrabası, bizim uzak akrabamız Denisovalılar var. Biz varız. Ve hepimizin ortak atası olan primatlar var. Bİlim bunların hepsini açıklayabiliyor. Bazı tarihler ve geçişler keskin değil. Ancak olduğu kesin. 

Yapılan bu muazzam araştırmaların din ile çeliştiği düşüncesi, din'in anlatmaya çalıştıklarının tam olarak kavranamamış olmasından ileri gelebilir mi? Bütün problem, Adem ve Havva'nın "insan türünün atası" olduğunun düşünülmesiyle ortaya çıkıyor olabilir mi?

3 saat önce, EnverPasa yazdı:

Bir tür maymun ile DNA'larımızın yüzde 98,7'sinin aynı olduğunu biliyor muydunuz? Eğer kromozom sayılarımız evrim zinciri içerisinde değişmeseydi bu maymunlarla insanlar çiftleştiklerinde verimli döl verebileceklerdi(!). Yani bu absürd örneği vermemin sebebi onlarla bizim ortak atadan gelmiş olduğumuzu ifade etmeye çalışmam. 

Konu dağılmasın, Neandertaller'in Adem'in oğlu olduğunu nerden biliyoruz? 

Eğer bir Adem varsa,

İnsan ve Neandertaller çiftleştiklerinde verimli bir döl verebiliyorlarsa, 

Demekki aynı soyun torunlarıyız anlamına gelir. 

Bir üstte sorduğum soru, bu kısmı da kapsamakta.

4 saat önce, EnverPasa yazdı:

Bu görüşünüze saygı duyuyorum. Ancak zamanında inanan birisi olduğumu da dipnot olarak eklemek istedim.

İnançlı ya da inançsız olmanızın benim açımdan bir önemi yok. Ben de size saygı duyuyorum. En az sizin bana duyduğunuz kadar.

4 saat önce, EnverPasa yazdı:

CERN'in açıklaması hakkında bilgim bulunmuyor. Link atabilir misiniz

Henüz 1-2 yıllık bir açıklama olduğundan dolayı Google Akademik'de bulunmuyor. Standart Search'e "Universe shouldn't exist" yazarsanız ilgili resmi açıklamalara ulaşabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...