Jump to content

kalbi dar ve sıkıntılı olanlar

Recommended Posts

• İnşikak Suresi, 13. ayet: Çünkü o, (dünyada) kendi yakınları arasında sevinçliydi.
  •  
  • Rum Suresi, 32. ayet: (O müşrikler ki,) Kendi dinlerini fırkalara ayırmış ve kendileri de parça parça olmuşlardır; ki her grup kendi elindekiyle övünüp sevinç duymaktadır.
  •  
  • EN'AM-125 için 40 meâl bulundu. Diyanet İşleri (eski) (6/EN'ÂM-125: Allah kimi doğru yola koymak isterse onun kalbini İslamiyet'e açar, kimi de saptırmak isterse, göğe yükseliyormuş gibi, kalbini dar ve sıkıntılı kılar  . Allah böylece, inanmayanları küfür bataklığında bırakır.

yukardaki ayetlerde sevinçlidirler diyor,enam 125 te kalbini dar ve sıkıntılı kılar diyor.

1.soru kalbi dar ve sıkıntılı olan nasıl sevinç duyar ?

2.soru: ateistler kalbiniz dar ve sıkıntılı mı ? lütfen samimi cevap verin 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 53
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Samimi yanıt... Tabii... Benim içim muslimken dar ve sıkıntılıydı. Bu işte bir yanlışlık olduğu ve buraya ait olmadığım duygusundan hiç kurtulamadım. İslamda bir reform yapılması şarttı ama bu nasıl yapılacaktı hiç bilmiyordum. Önce hadislerden kurtulmak gerektiğini düşünüyorum. Bunların topunu birden çöpe atmak gerekiyordu. Ama kısa sürede bunun çözüm olmadığını anladım. Çöpe atılmayacak bir şey yoktu ki? Çözümü böyle buldum.

Yalnız ben çöpe attım, herkes bu çöplere sarıldı! :D İşte o canımı sıkıyor sadece! Şimdi bende stres yapan tek şey bu!  

Sitelerde Paylaş

Toplum ateizme özgürlük vermek istemediği için göreceli rahatız. Konuşmamız istenmiyor, eh ne yapalım biz de çok konuşmuyoruz. İnanç özgürlüğü olsa, ohooo, bize çok iş düşer. Tembel toplum bizi de tembelliğe itiyor. Çoğu kez on saat anlatsam anlamaz şimdi bu embesil dinciler, başımın belaya girdiği ile kalırım deyip amaaan boş ver biz mi kurtaracağız insanlığı diyoruz.

Konumu sağlam olan Celal Şengör hoca gibi tuzu kuru insanlar ateist olduğunu açıklayabiliyorlar. Hatta ona bile Uğur Dündar gibi birisi bile ateistim dedirtmemek için konuyu değiştiriyor ama neyse... Ama sokakta kahvede ateistim denemediği sürece bu işe yaramaz. Birkaç kişinin olduğu bir yerde ateist olduğumuzu açıklayabiliyoruz. Üç kişi beni dövemez diye kendimize güvenimizden. Ama on kişinin olduğu yerde ateistim demek tehlikeli. On kişiyle dövüşülmez. 

Şu ateistim deyince kavga çıkması muhabbeti bile toplum adına bir utanç! Kepazelik yani, böyle banal, ilkel, yobaz bir toplum bu! Ne inanç özgürlüğü var ne fikir özgürlüğü! Bu toplum bu banallık, bu ilkellik, bu yobazlıkla ne olacak?

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, ALIENRIPLEY yazdı:

Dini çöpe atın, oohh yan gelip keyfinize bakın...

Koyun sürüsü gibi hocanın sözünden çıkmayın. 

Bilim duvarına 1 tane taş koymadan hayatınızı ve vaktinizi boşa harcayın. 

Allah peygamber diye kendi kendinizi kandırın. 

tarihinde EnverPasa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
19 hours ago, fezadabirtürk said:
  • 2.soru: ateistler kalbiniz dar ve sıkıntılı mı ? lütfen samimi cevap verin 

2. soru: Evet, kalbim dar ve sıkıntılı şu an mesela. Şu an böyle, başka zaman öyle, beriki zaman şöyle..  ..Her zaman öyle, her zaman böyle veya her zaman şöyle değil. Öyle olması da mümkün değil.

Sitelerde Paylaş

Ey forum Nas’ı

Bu gün dünyada sıkıntılı olmayan kim var? Ancak hakiki müslüman sıkıntsız olur diyor ayetde müminlerde sıkıntılı olur ama müslüman olmaz diyor Ayet!!  islam olan diyor yani Hakka teslim olan belada ferahta nefsine ne isabet ederse etsin değişmeyen teslim olan diyor ki bacım... bunlarda dünyada pek azdır az az az yok gibidir yok yok

tarihinde Hurma tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
19 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

Kalbim sıkıntılı ama geniş.

Özellikle İslam coğrafyasının durumuna çok canım sıkılıyor. 1400 yıldır bu topraklarda kan, göz yaşı ve cehalet eksik olmadı ve düzelme umudu gözlenmiyor.

Allah fikrinin benim gibi umut isteyen birinin canını sıktığı bir gerçek..

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, EnverPasa yazdı:

Bilim duvarına 1 tane taş koymadan hayatınızı ve vaktinizi boşa harcayın. 

Allah peygamber diye kendi kendinizi kandırın. 

Allahsız ahlaki kalkınma olmadan bilimde ilerlersen ya hitler gibi adamları çocukları kesersin yada Amerika gibi bir düğmeye basıp atomla zavallı insanlaron hiç bir şeyden haberi yokken milyonla insanı kan kusarak öldürürsün. Bilimde ilerlrmrk çok kötü. İlerde hıristiyanlat bir düğmeye basıp milyaları öldürücek. Sonra insanlık “yeter artık biliminizinde ilerlemenizin de! Bize bilim bilim diyenler kim! yakalayım ve düdükleyin diyecektir”hahahahah

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, fezadabirtürk yazdı:
  • İnşikak Suresi, 13. ayet: Çünkü o, (dünyada) kendi yakınları arasında sevinçliydi.
  •  
  • Rum Suresi, 32. ayet: (O müşrikler ki,) Kendi dinlerini fırkalara ayırmış ve kendileri de parça parça olmuşlardır; ki her grup kendi elindekiyle övünüp sevinç duymaktadır.
  •  
  • EN'AM-125 için 40 meâl bulundu. Diyanet İşleri (eski) (6/EN'ÂM-125: Allah kimi doğru yola koymak isterse onun kalbini İslamiyet'e açar, kimi de saptırmak isterse, göğe yükseliyormuş gibi, kalbini dar ve sıkıntılı kılar  . Allah böylece, inanmayanları küfür bataklığında bırakır.

yukardaki ayetlerde sevinçlidirler diyor,enam 125 te kalbini dar ve sıkıntılı kılar diyor.

1.soru kalbi dar ve sıkıntılı olan nasıl sevinç duyar ?

İstisnasız bütün insanların kalbi kimi zaman dar ve sıkıntılı olur, kimi zaman ferah... Mutluluktan uçar, rahatı keyfi yerinde olur. Bir şeyler olur, mutsuzluktan, sıkıntıdan, huzursuzluktan perişan olur.

Sağlam dindar bir Müslüman tanıyorum, mutsuz olduğu anlar hayatının dörtte üçünü kaplıyor. Son derece de iyi niyetli, iyiliksever, düzgün bir adamcağız, namazı niyazı kaçırmaz falan ama kalbi hep sıkıntılı, hep acı çekiyor, mutsuz. Çünkü hasta. Sürekli kısa aralıklarla nükseden kronik bir depresyonu var. Koyu dindar olması onu intihardan korumuş, o ağır depresyon ataklarından birinde intihar etmesi çok kolayken edememiş. İyi ki etmemiş tabii. Ben kalbi dar ve sıkıntılı olma halinin şiddetini anlatmaya çalışıyorum sadece.

Binlerce Müslüman gördüm kalbi çok sıkıntılı, görmeye de devam edeceğim. 

Bunun karşılığında ateistler inanırlara göre daha mutlu. Yaşamdan zevk alma ve sorunlarla başetme konusunda daha başarılılar.

Allah iyi ki ateistlerin kalbini İslam'a kapatmış da elini eteğini çekmiş valla...

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, quayz yazdı:

İnternet kullanma o zaman ne işin var burada?

Kullanmak zorundayız ateistler ahlaksızlar ahlaksızlıklarını internetle yayıyorlar hiç bir ateist internet kullanmasın bizde kullanmayız hahhaahhaahah 

ne var internette. Çooook mu ihtiyaç! Kullanmasın ahlaksızlar ahlaksızlıklarını bununla yayıyorlar mecbur kalıyoruz ahlaksızlığı önlemek ahlakı yaymak için internet kullanıyoruz hahahahah

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Hurma yazdı:

Kullanmak zorundayız ateistler ahlaksızlar ahlaksızlıklarını internetle yayıyorlar hiç bir ateist internet kullanmasın bizde kullanmayız hahhaahhaahah 

ne var internette. Çooook mu ihtiyaç! Kullanmasın ahlaksızlar ahlaksızlıklarını bununla yayıyorlar mecbur kalıyoruz ahlaksızlığı önlemek ahlakı yaymak için internet kullanıyoruz hahahahah

ahlak  abidesi  maşallah  subhanallah 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Hurma yazdı:

Sen niye böyle her cümlenin ardından gevşek gevşek gülüyorsun? 

Yeterince iticisin, böyle ekstra çabaya gerek yok bence. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Hurma yazdı:

Şu mesajı yazan birinde beyin olabilir mi sizce?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

ahlak  abidesi  maşallah  subhanallah 

25 dakika önce, rootx yazdı:

Şu mesajı yazan birinde beyin olabilir mi sizce?

Mektup kullanma mektubuda gavurlar buldu demek ne kadar saçmaysa. İnternetti kullanma gavurlar buldu demek o kadar aptal o kadar beyinsizce bir cümledirler 

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Sen niye böyle her cümlenin ardından gevşek gevşek gülüyorsun? 

Yeterince iticisin, böyle ekstra çabaya gerek yok bence. 

İtici olmamı istemiyor musun? Niye benden hoşlanıyor musun?

itici olmam gerekiyorsa itici oluyorum olmamam gerekirse olmuyorum

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...