Jump to content

Concerta isimli ilaç hakkında

Recommended Posts

Daha önce de belirttiğim gibi OKB ve uyku hastalığım nedeniyle 2-3 senedir düzenli antidepresan kullanıyorum. 

Ancak bu antidepresanlar bir türlü uykumu düzeltmediği için gittiğim psikiyatr bana Modiwake yazmıştı. 100 mg ile başlatmıştı. Ama 100 mg bana hiç etki etmedi. Ben de 200'e çıktım. 200 de kısa bir süre sonra etki etmemeye başlayınca 400'e çıktım. Bunları doktor kontrolünde değil kafama göre yapmıştım.

400 de uykumu açmamaya başlayınca yeniden doktora gittim. 400'den 500'e çıkardı. Ancak 500 mg alınca bir değişiklik hissetmedim. Gene çok uykum vardı. Bunun üzerine doktor bu sefer 500'den 400'e düşürdü. Bunun yerine antidepresanların dozunu yükseltti. Ama fayda etmemişti yine.

Bugün gittiğimde ise Modiwake'i tamamen kesti. Bu sefer Concerta yazdı. Kırmızı reçeteli olduğunu da söyleyince korktum önce.

Araştırınca çok güzel ve tam istediğim etkileri olduğunu gördüm. Ancak çok kötü şeyler de yazıyordu. 

Bu ilacın uyuşturucu olduğunu söyleyenler var. Bu iddialar ne kadar doğru? Konu hakkında bilgili birisi beni aydınlatırsa çok sevinirim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

5 saat önce, Ulusalcı yazdı:

Daha önce de belirttiğim gibi OKB ve uyku hastalığım nedeniyle 2-3 senedir düzenli antidepresan kullanıyorum. 

Ancak bu antidepresanlar bir türlü uykumu düzeltmediği için gittiğim psikiyatr bana Modiwake yazmıştı. 100 mg ile başlatmıştı. Ama 100 mg bana hiç etki etmedi. Ben de 200'e çıktım. 200 de kısa bir süre sonra etki etmemeye başlayınca 400'e çıktım. Bunları doktor kontrolünde değil kafama göre yapmıştım.

400 de uykumu açmamaya başlayınca yeniden doktora gittim. 400'den 500'e çıkardı. Ancak 500 mg alınca bir değişiklik hissetmedim. Gene çok uykum vardı. Bunun üzerine doktor bu sefer 500'den 400'e düşürdü. Bunun yerine antidepresanların dozunu yükseltti. Ama fayda etmemişti yine.

Bugün gittiğimde ise Modiwake'i tamamen kesti. Bu sefer Concerta yazdı. Kırmızı reçeteli olduğunu da söyleyince korktum önce.

Araştırınca çok güzel ve tam istediğim etkileri olduğunu gördüm. Ancak çok kötü şeyler de yazıyordu. 

Bu ilacın uyuşturucu olduğunu söyleyenler var. Bu iddialar ne kadar doğru? Konu hakkında bilgili birisi beni aydınlatırsa çok sevinirim.

Concerta dan lustral a bütün antidepresanları kullanmış biri olarak yazıyorum / antidepresanların doktor kontrolünde olduğu sürece bir zararı yok.Eğer beslenmene dikkat edersen OKB yi hafifletebilirsin.Yağ tüketimini arttırıp şekeri azalt.Karatay modeli yani.

Sitelerde Paylaş

Uyuşturucu denilince insanların aklına neden hep kötü şeyler geliyor anlamıyorum.İnsan ırkı binlerce yıldır uyuşturucuyu tedavi amaçlı olarakta kullandı.

Kimse git bonzai al demiyor tabii ki ? ama antidepresanlarla ne sorunları var bilemiyorum.

Sitelerde Paylaş
On 01.11.2018 at 13:13, Ulusalcı yazdı:

Concerta uyuşturucu değil elbette. Bazı ilaçların bağımlılık yapma etkisi olduğunu biliyoruz, Concerta da onlardan biri. Bağımlı olmamak için doktorun verdiği dozlarda ve makul sürelerde, kısaca doktor kontrolünde kullanmak yeter. İlaçtan yararlanmakla ilacı kötüye kullanma arasındaki farkı bilince pek sorun kalmaz. Ancak hiç kimse ben bağımlı olmam dememeli ve ilacın dozunu kafasına göre ayarlayıp/değiştirip risk almamalı.

Concerta da Ritalin gibi dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda kullanılan güçlü bir metilfedinattır, merkezi sinir sistemini uyarır. DEHB dışında, sendeki gibi fazla uyuma eğilimli kişilerde de kullanılır. Doktorun sana bunun için vermiş.

Bu ilaçtan doğru düzgün yararlanabilirsin. Ders çalışmakla ilgili motivasyonunu da artırıp seni gerçekten rahatlatabilir. Bu sırada ortaya çıkacak olan yan etkilere de mecburen katlanacak ya da ilacı bırakacaksın. Bu yan etkilerle hastalığın neden olduğu olumsuz etkiler arasında tercih yapacaksın. Bazen ilacın yan etkilerine katlanmak, mevcut hastalığın berbat etkilerini yaşamaya devam etmekten çok daha yeğ olabilir, olmalıdır da. İlacı kesince o yan etkiler de gider zaten, hatta çoğu zaman ilacı kesmeden çok önce de gitmiş olur.

Bağımlılık bunların dışındadır ama. O konuda gerçekten dikkatli olmak lazım. Bu noktada ilaca bakış açısıyla birlikte iyileşmeyi gerçekten isteyip hayatı ilaçsız idame ettirme kararlılığında olmak, sorumluluktan kaçmayacak bilince sahip olmak çok önemli. Yoksa dünyada ilaçtan bol bir şey yok, her şeye bir ilaç kullanıp leyla gibi dolaşmak kolaylık...

Bence ilacını doktorun uygun gördüğü dozda, en azından sınav bitimine kadar kullanabilirsin, kullanmalısın. Ders çalışabilmen için gayet iyi seçenek. Değerlendir, sınavdan sonra da doktorunun kontrolünde aşamalı olarak bırak. En tehlikeli aşama budur, sakın ola kendine güvenip kendi kendine bırakmayı deneme. 

Sitelerde Paylaş
On 01.11.2018 at 13:13, Ulusalcı yazdı:

Bu sefer Concerta yazdı. Kırmızı reçeteli olduğunu da söyleyince korktum önce.

Ben kullanıyorum. Bırakması sıkıntılı olmayan bir ilaç. 

Konsantrasyon artışı ile karşılaşıp ilk kullanımda zeka artışını gözlemleyebilirsin :)

Ancak asabiyet yapıyor. Dikkat et. 

ilacın 8 saat etkisi var. eğer gece alırsan sabaha kadar uyuyamazsın.

Benim bildiğim dikkat eksikliği ve hiperaktivite ilacı. Sana bu ilacı yazan doktor yazdığı şeyin bilincinde mi acaba? 

Sitelerde Paylaş
On 01.11.2018 at 19:09, bar232 yazdı:

Bütün antidepresanlar uyuşturucudur ama bu faydalarının zararlarından fazla olduğu gerçeğini değiştrirmez.

Hayır, bütün antidepresanlar uyuşturucu değildir. Daha doğrusu antidepresanlar uyuşturucu değildir. Bu ne kadar yanlış bir bilgi böyle? Antidepresanların bağımlılık yapma özelliği de yoktur.

On 01.11.2018 at 19:13, bar232 yazdı:

Uyuşturucu denilince insanların aklına neden hep kötü şeyler geliyor anlamıyorum.İnsan ırkı binlerce yıldır uyuşturucuyu tedavi amaçlı olarakta kullandı.

Kimse git bonzai al demiyor tabii ki ? ama antidepresanlarla ne sorunları var bilemiyorum.

Uyuşturucu deyince aklımıza elbette kötü şeyler gelir çünkü adı üstünde uyuşturucu. Beyni pelte eden korkunç bir madde. İnsan ırkı uyuşturucuyu tedavi amaçlı kullanmadı, hastalıkları tedavi ettiğini sandı. Sadece belli reseptörleri kapatıp acıyı algılamaktan kurtuldu. Hastalık olduğu gibi kaldı tabii. Ne yapsınlar, tıp mı vardı, bilgi mi vardı?  Ayı da dişi ağrıyınca uyuşturucu etkisi olduğunu bildiği otları yaprakları gidip çiğner... 

"Antidepresanlar uyuşturucudur" diye düşündüğün, buna nedense inandığın için biraz böyle saçma şeyler söylemek zorunda kalmışsın. Sen antidepresanlar uyuşturucudur dersen, insanlar ondan doğal olarak korkar, sen de korkmasınlar diye bu kez alakasız örnekler verirsin mecbur.

Bu başlıkta adı geçen Concerta bağımlılık yapabilir, o nedenle de kırmızı reçeteyle satılır. Ve bir antidepresan değildir. Antipsikotiktir.

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Bazı ilaçların bağımlılık yapma etkisi olduğunu biliyoruz, Concerta da onlardan biri.

Ben kullanıyorum. Concerta'nın böyle bir etkisi yok. prospektüsünde de yazmıyor. 

Bazı gelişmiş ülkelerde reçetesiz satılıyor.

Bazı ülkelerde de anlaşılmaz bir şekilde yasak. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Ben kullanıyorum. Bırakması sıkıntılı olmayan bir ilaç. 

Konsantrasyon artışı ile karşılaşıp ilk kullanımda zeka artışını gözlemleyebilirsin :)

Ancak asabiyet yapıyor. Dikkat et. 

ilacın 8 saat etkisi var. eğer gece alırsan sabaha kadar uyuyamazsın.

Benim bildiğim dikkat eksikliği ve hiperaktivite ilacı. Sana bu ilacı yazan doktor yazdığı şeyin bilincinde mi acaba? 

Bilincindedir mutlaka. Concerta çok fazla uyuma eğilimi gösteren veya uyuyan hastalara da verilir. Doktoru o yüzden vermiş. 

3 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Ben kullanıyorum. Concerta'nın böyle bir etkisi yok. prospektüsünde de yazmıyor. 

Bazı gelişmiş ülkelerde reçetesiz satılıyor.

Bazı ülkelerde de anlaşılmaz bir şekilde yasak. 

Eskiden yazardı. Şimdi yazmıyor. Ancak antipsikotikler genel olarak bağımlılık geliştirmesi kolay ilaçlardır ve kötüye kullanıldıklarında bağımlılık yaparlar. Aynı şey Xanax gibi anksiyolitikler için de geçerlidir.

Ben de onu yazdım, eğer doktorun verdiği dozlarda ve uygun gördüğü zaman diliminde kullanılırsa hiçbir sorun yaşanmaz, ilaçtan da gayet faydalanılır. En önemlisi ise bırakma aşamasıdır. Çok zorlar, intihar düşünceleri geliştirmek çok kolaylaşır, o yüzden asla kendi başına bırakmaya teşebbüs edilmemeli.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

En önemlisi ise bırakma aşamasıdır. Çok zorlar, intihar düşünceleri geliştirmek çok kolaylaşır, o yüzden asla kendi başına bırakmaya teşebbüs edilmemeli.

Efendim

Concerta içerisinde metilfenidat HCl içeren bir ilaç. Ritalin ile aynı statüde. Bildiğim kadarıyla hiperaktivite ile ilgili sıkıntınız varsa veya dikkat eksikliğiniz varsa kullanılması tavsiye ediliyor. .

Ve ben bu ilacı sadece ihtiyaç anında kullanıyorum. Mesela çok stresli bir gün yaşıyorum ve dikkat eksikliğim nedeniyle işlerimde zorlanmaya başladım. 1 tane alıyorum. 

o hafta veya ertesi gün almak zorunda değilim.

Bi keresinde 3 ay kesintisiz almıştım, ve bırakışım da aniden oldu. Eksikliğini hissetmedim. 

Bazı antidepresanlar gibi ilacın başlangıcı ve bırakması için bir prosedür bulunmuyor. 

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Efendim

Concerta içerisinde metilfenidat HCl içeren bir ilaç. Ritalin ile aynı statüde. Bildiğim kadarıyla hiperaktivite ile ilgili sıkıntınız varsa veya dikkat eksikliğiniz varsa kullanılması tavsiye ediliyor. .

Ve ben bu ilacı sadece ihtiyaç anında kullanıyorum. Mesela çok stresli bir gün yaşıyorum ve dikkat eksikliğim nedeniyle işlerimde zorlanmaya başladım. 1 tane alıyorum. 

o hafta veya ertesi gün almak zorunda değilim.

Bi keresinde 3 ay kesintisiz almıştım, ve bırakışım da aniden oldu. Eksikliğini hissetmedim. 

Bazı antidepresanlar gibi ilacın başlangıcı ve bırakması için bir prosedür bulunmuyor. 

Saygılarımla

Evet, dikkat eksikliği ve hiperaktivitede kullanılıyor. Ama sadece bunda değil, çok uyuma sorunlarında da kullanılıyor. Kafadan atmıyorum ki. 

Bu gibi ilaçları düzenli kullanırsanız yarar görürsünüz. İhtiyaç anında kullanmak diye bir şey tedavide yoktur, pek de doğru bir davranış değildir zaten. Sizin durumunuz biraz farklı belli ki. Yani ya hiperaktiviteniz epeydir kontrol altında ve ilaca ihtiyacınız yok ama stresli gününüzde korkup bir tane ilaç alarak rahatlıyorsunuz ya da başka bir şey var. Ağrı kesici gibi bir tane alınca fayda edebilen ilaçlar değil bunlar.

Yine de siz bilirsiniz tabii, herhalde doktorunuzla işbirliği halindesinizdir ve bu durumdan haberdardır.

Psikiyatrik ilaçlar riskli ilaçlardır ve çoğunun bırakma aşaması sıkıntılı olabileceği için doktor kontrolünde bırakılması tercih edilir. Bazıları içinse bu kontrol elzemdir. Sizde bir sorun olmamış, ne güzel ama genel olarak sorun olur. Öyledir ki, bazı ilaçları bıraktırırken geçici süre için başka bir ilaçla idame edersiniz hastayı, yani ilacı bıraktırmak için başka ilaca ihtiyaç duyarsınız vs...Beyinle ilgili sıkıntılarda risk almamak ve doktor kontrolünden çıkmamak her zaman doğrusu. 

Sitelerde Paylaş

Bu ilacın kutusu 100TL altında bir fiyatı var ve yaşı büyük olanlarınkini SGK ödemiyor. 

Bununla birlikte bu ilacı bazı üniversite öğrencileri sınav dönemi tanesi 100TL'ye satıyorlar. :) Bu sayede saatlerce gözünü kırpmadan çalışılıyor. Konsantrasyonu arttırıyor. 

Olası Yan etkileri: (Yüzde 10 - Yüzde 1 arası)

Kalp problemleriniz varsa bunu açığa çıkarıyor. (kalp atışında düzensizlik)

Ani duygusal değişimler (bu ilaç kullanımına başlarken olabiliyor) 

Yaygın olmayan yan etkileri: (Yüzde 1 - Binde 1 arası) 

intihara yönelim

Halüsinasyon

Kontrolsüz konuşma ve beden hareketleri

Alerji

Bunlar benim başıma gelmedi

Bunun dışında onbinde 1'den az ihtimal ile kalp krizine bağlı ani ölüm, intihar, nöbet geçirme gibi ciddi riskler var. 

Son olarak ta ihtimal oranı belli olmayan yan etkileri: 

-Sürekli geri gelen istenmeyen düşünceler

-Olağandışı bayılma, göğüs ağrısı, nefes darlığı (Kalp problemi de olabilir) 

-Felç (beyin damar tıkanıklığı da olabilir) 

-Uzamış veya ağrılı ereksiyon :)

Bunlar da bende oluşmadı. 

İlacın kullanımı ile ilgili;

Bu ilaç yavaş salınımlı bir ilaçtır. Dolayısıyla 8 saat boyunca bu ilaç vücudunuzda çözünecek. Eğer ilacı ilk kullanımınızda ciddi bir yan etki olduğunu düşünürseniz 1 litre şalgam içip ishal olmak suretiyle :D ilacın geri kalanını vücudunuzdan atabilirsiniz. 

Sakın ilacı kırmak suretiyle yutmayın. Çünkü kırdığınız zaman etken madde çok hızlı bir şekilde kana karışır ve ciddi yan etkilere neden olabilir. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Evet, dikkat eksikliği ve hiperaktivitede kullanılıyor. Ama sadece bunda değil, çok uyuma sorunlarında da kullanılıyor. Kafadan atmıyorum ki. 

Bu gibi ilaçları düzenli kullanırsanız yarar görürsünüz. İhtiyaç anında kullanmak diye bir şey tedavide yoktur, pek de doğru bir davranış değildir zaten. Sizin durumunuz biraz farklı belli ki. Yani ya hiperaktiviteniz epeydir kontrol altında ve ilaca ihtiyacınız yok ama stresli gününüzde korkup bir tane ilaç alarak rahatlıyorsunuz ya da başka bir şey var. Ağrı kesici gibi bir tane alınca fayda edebilen ilaçlar değil bunlar.

Yine de siz bilirsiniz tabii, herhalde doktorunuzla işbirliği halindesinizdir ve bu durumdan haberdardır.

Psikiyatrik ilaçlar riskli ilaçlardır ve çoğunun bırakma aşaması sıkıntılı olabileceği için doktor kontrolünde bırakılması tercih edilir. Bazıları içinse bu kontrol elzemdir. Sizde bir sorun olmamış, ne güzel ama genel olarak sorun olur. Öyledir ki, bazı ilaçları bıraktırırken geçici süre için başka bir ilaçla idame edersiniz hastayı, yani ilacı bıraktırmak için başka ilaca ihtiyaç duyarsınız vs...Beyinle ilgili sıkıntılarda risk almamak ve doktor kontrolünden çıkmamak her zaman doğrusu. 

Siz psikiyatrist değilsiniz anladığım kadarıyla.  

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, rootx yazdı:

Terapist o.

Şimdi anlaşıldı. 

26 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Bu gibi ilaçları düzenli kullanırsanız yarar görürsünüz

Bu ifade yanlış. Çünkü bu gibi ilaçlar diye başka ilaçlar yok. 1i Concerta, diğeri Ritalin olan 2 ilaç var bu ilaç kategorisinde. İkisinin de etken maddesi "metilfenidat hcl". Birbirlerinden farkları; concerta yavaş salınımlıdır. Ritalin hemen kana karışır. Ve bu ilaç "bağımlılık yapan, düzenli kullanılması gereken, sistemli bırakılması gereken vs. " bir ilaç türüne girmiyor. Bu ilaç anlaşılmaz bir şekilde rusya'da, kazakistan'da, gürcistan'da, azerbaycan'da yasak. Bu ülkelere reçeteyle dahi sokarken yakalanırsanız uyuşturucu kaçakçısı muamelesi görüyorsunuz. Türkiye'de de anlaşılmaz bir şekilde kırmızı reçeteli. Ancak amerikada gidip eczaneden alabiliyorsunuz.

Concerta ve Ritalin yani Metilfenidat HCl diğer ilaçlardan farklı. 

Bkz: 

http://www.janssen.com/turkey/sites/www_janssen_com_turkey/files/product/pdf/concerta_54_mg_kt_0.pdf

5 yaşındaki hiperaktif çocuklara veriliyor bu ilaç. 

Veya benim gibi küçüklüğünde hiperaktivitesi olan, yetişkin döneminde ise dikkat eksikliği problemi bulunanlar alıyor. 

Prospektüsü okursanız başka bir amaç için kullanılabileceği hakkında bir bilgi yok. 

Sürekli kullandığınız zaman vücudunuz ilaca karşı bağışıklık kazanarak bir üst dozu kullanmanız gerekiyor. Bu da olası kalp problemlerini tetikleyebiliyor. 

Bunu önlemek için de minimum kullanım tavsiye ediliyor. 

hiperaktiviteden kudurmuş bir çocuğunuz varsa yapacak bir şey yok, hergün vermeniz gerekebilir. 

Ben yetişkin halimle 27mg kullanıyorum. 

Ancak 54mg kullanan bir çocuk gördüm. 

Bağımlılık diye bir sıkıntısı yok. 

ilk 3 gün yarım doz alayım, sonra tam doza geçeyim, bırakırken 1 hafta yarım doz alayım gibi karın ağrıları yok. 

Aspirin gibi almaktan dolayı bir sıkıntı yaşamadım ben henüz. 

Türkiye'de salla başı al maaşı felsefesi ile yaşayıp devletin bakımında bulunan bir dolu insan olduğu için bu ilacı yazmış olan pskiyatrist bilip bilmeden yazmış olabilir. Herkesin her dediği her yaptığı doğru olacak diye bir kaide yok. Böyle bir şey olsaydı zaten bilim olmazdı. 

Saygılarımla

tarihinde EnverPasa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Şimdi anlaşıldı. 

Bu ifade yanlış. Çünkü bu gibi ilaçlar diye başka ilaçlar yok. 1i Concerta, diğeri Ritalin olan 2 ilaç var bu ilaç kategorisinde. İkisinin de etken maddesi "metilfenidat hcl". Birbirlerinden farkları; concerta yavaş salınımlıdır. Ritalin hemen kana karışır. Ve bu ilaç "bağımlılık yapan, düzenli kullanılması gereken, sistemli bırakılması gereken vs. " bir ilaç türüne girmiyor. Bu ilaç anlaşılmaz bir şekilde rusya'da, kazakistan'da, gürcistan'da, azerbaycan'da yasak. Bu ülkelere reçeteyle dahi sokarken yakalanırsanız uyuşturucu kaçakçısı muamelesi görüyorsunuz. Türkiye'de de anlaşılmaz bir şekilde kırmızı reçeteli. Ancak amerikada gidip eczaneden alabiliyorsunuz.

Concerta ve Ritalin yani Metilfenidat HCl diğer ilaçlardan farklı. 

Bkz: 

http://www.janssen.com/turkey/sites/www_janssen_com_turkey/files/product/pdf/concerta_54_mg_kt_0.pdf

5 yaşındaki hiperaktif çocuklara veriliyor bu ilaç. 

Veya benim gibi küçüklüğünde hiperaktivitesi olan, yetişkin döneminde ise dikkat eksikliği problemi bulunanlar alıyor. 

Prospektüsü okursanız başka bir amaç için kullanılabileceği hakkında bir bilgi yok. 

Sürekli kullandığınız zaman vücudunuz ilaca karşı bağışıklık kazanarak bir üst dozu kullanmanız gerekiyor. Bu da olası kalp problemlerini tetikleyebiliyor. 

Bunu önlemek için de minimum kullanım tavsiye ediliyor. 

hiperaktiviteden kudurmuş bir çocuğunuz varsa yapacak bir şey yok, hergün vermeniz gerekebilir. 

Ben yetişkin halimle 27mg kullanıyorum. 

Ancak 54mg kullanan bir çocuk gördüm. 

Bağımlılık diye bir sıkıntısı yok. 

ilk 3 gün yarım doz alayım, sonra tam doza geçeyim, bırakırken 1 hafta yarım doz alayım gibi karın ağrıları yok. 

Aspirin gibi almaktan dolayı bir sıkıntı yaşamadım ben henüz. 

Türkiye'de salla başı al maaşı felsefesi ile yaşayıp devletin bakımında bulunan bir dolu insan olduğu için bu ilacı yazmış olan pskiyatrist bilip bilmeden yazmış olabilir. Herkesin her dediği her yaptığı doğru olacak diye bir kaide yok. Böyle bir şey olsaydı zaten bilim olmazdı. 

Saygılarımla

Biraz haddinizi hududunuzu bilin. Bilmediğiniz konularda yorum yapmayın, onu da aşıp doktorlara pislik atmayın. Siz zaten ilacı kötüye kullanıyorsunuz, baştan sona hatalı davranıyorsunuz, sonra da kendinizi referans noktası sayıp abuk sabuk yorumlar yapıyorsunuz. Çocuklarda kullanım bambaşka ve kendi başına bir uzmanlıktır zaten, yetişkin bireylerde bağımlılık yapması ilacı kötüye kullanmakla ilgiliyken küçücük çocuklarda böyle bir sorunun olmaması da referans değer değildir.

Prospektüste öyle yazmıyor çünkü prospektüs doktor için değil, hasta içindir, hastayı bilgilendirmek için yazılır. Uzman doktor ise o ilacın sadece ve sadece yan etkisinden bile yararlanabileceğini bilen kişidir. Yani size son derece alakasız gelen bir ilacı da size yazabilir. Buna en basit örnek, uyumakta güçlük çeken insanlara ağır uyku ilaçları dayamak yerine basit bir antihistaminik almak gösterilebilir. Psikiyatride ise işler daha da karmaşıktır ve hiçbir zaman siyah-beyaz değildir, olması da mümkün değildir. Psikiyatrik hastalıklar hemen hep çeşitli uzantılarla gelik, kendisine eşlik eden başka hastalıklar da ortaya çıkar. O yüzden böyle birkaç ilacı birden alır hastalar. 

Concerta yalnız dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi olan hastalarda kullanılmaz. Gündüz sürekli uyumak isteyen, saatlerce uyusa da uykusunu almamış hisseden, başını yastıktan kaldıramayan insanlar vardır. Uyku bazen atak halinde gelir, dayanılmazdır ve kişiyi günlük hayattan koparır. Bu durumun beraberinde gelsin hipnogojik halüsinasyonlar, uyku felçleri vs vs... Bunlar bu uyku bozukluğuyla uzantılı olarak gelen diğer bozukluklar. 

Bu hastalığa narkolepsi denir. Nöropsikiyatrik bir sorundur. Bu başlığı açan Ulusalcı nickli kardeşimizdeki sorun da tam olarak budur ve doktoru narkolepside çok iyi sonuçlar verdiği bilinen Concerta'yı yazmıştır ona.

Bilmediğiniz konularda yorum yaparken daha dikkatli olun, böyle büyük büyük iddialarda bulunmayın bari. 

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0924933813772717

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Biraz haddinizi hududunuzu bilin.

Efendim

Bu ilacın sadece düzenli kullanımında yararını görebileceğimi gösteren bir bilimsel çalışma gösterirseniz haddimi ve haddumu (her neyse) bileceğim. 

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...