Jump to content

Concerta isimli ilaç hakkında

Recommended Posts

• İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Oh evet, prospektüse bakıp tıbbi hipotez yazan ve gayet iyi bilinen bir ilacı gayet doğru biçimde kullandığı açık bir doktora ve sonra genel olarak doktorlara hakaret eden sizsiniz, size bu yaptığınız acayipliği gösteren ve ilaçları doğru kullanmak konusundaki öneme vurgu yapan ben cahil oluyorum...

Ne güzel kafalar yeminle... İnsanlar senelerce laboratuvarlarda çalışıyor, milyon tane deney ve gözlem yapıyor, kliniklerde ilaçları deniyor, kendini paralıyor, siz prospektüs okuyup hipotez üretiyorsunuz... 

Evet, herkes bilim konuşabilir elbette. Hepimiz konuşuyoruz. Ama hiç ilgimizin olmadığı, eğitimini almadığımız ve kulaktan dolma bilgilere sahip olduğumuz bir alanda oturup da hipotez yazmıyor, o bilim dalının uzmanlarına işlerini öğretmeye kalkmıyoruz. O yüzden herkes bilim konuşabilir, öğrenmek için her tür soruyu sorabilir, tartışabilir ama kalkıp da hipotez yazamaz. Yazarsa sizin düştüğünüz duruma düşer. 

Haddinizi bileceksiniz tabii. Bilmezseniz küçük düşersiniz. Benlik bir şey yok yani, bana bilim cahili demeniz, kendinizce aşağılamanız falan pek öyle umurumda olmaz. 

Bir de şöyle insanları aşağılayıp hakaret falan ettikten sonra yazının altına "Saygılar" diye not düşmeniz de ayrı tuhaflık...

Küstah ve saygısız olmanız çok önemli değil ama takıntılı olmanız beni yorar, o yüzden devam etmeyeceğimi söyleyip öyle bitireyim iletimi.

Democrossian'ın sorduğu soru benim de kafama takıldı. 

Hiperaktivite için kullanılan bir ilaç nasıl aynı zamanda uyku açmak için kullanılıyor? İkisi zıt şeyler değil mi?

Sitelerde Paylaş
On 03.11.2018 at 20:17, Ulusalcı yazdı:

Democrossian'ın sorduğu soru benim de kafama takıldı. 

Hiperaktivite için kullanılan bir ilaç nasıl aynı zamanda uyku açmak için kullanılıyor? İkisi zıt şeyler değil mi?

Ne demek istediğini anladım ama mesele pek öyle değil.

Çok kabaca anlatacak olursak, her ikisinde de sorun dopamin azlığı, dopaminerjik ve nöradrenerjik sistemdeki dengesizlik. Yalnızca bu değil tabii ama ortak yanları bu. Dopamin odaklanmayı, dikkati toplamayı, uyanık kalmayı sağlıyor, Concerta gibi metifenidatlar da dopamin geri alım inhibitörü olduğu için her iki hastalıkta da kullanılıyor. Başka hastalıklarda da kullanılıyor.

Yani öyle enerji veriyor, uykuları kaçırıp insanı zıplatıyor falan değil. Hiperaktivite deyince akla gelen ilk şey bu olduğu için siz de böyle düşündünüz sanırım. 

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, EnverPasa yazdı:

-Bilim cahili olmanız aşağılama değil bir tespit.  

-ilacın üreticisinin kullanıcıları için yazmış olduğu prospektüsü okuyarak bir hipotezde bulunulabilir. Prospektüs kulaktan duyma bilgi değildir. 

-bilimin gelişmesine neden olan insanlar hadlerini bilmeyen insanlardır. 

-uzman olmadığımı düşünüyorsunuz, ve cahil olduğumu düşünüyorsunuz ancak dehb ile ilgili sizden daha çok bilgi sahip olduğum açık. 

Benim aldığım eğitim öğrencinin hatta zır cahilin bile sorgulamasını ve araştırmasını öğütlüyor. Bu nedenle siz hala gözümde hafızlık yapmayı öğrenmiş bilim cahilisiniz. Egonuzu incittiysem özür dilerim. 

"Saygılar" ifadesi tepeden bakma ifade eder. 

Saygılarımla ise yazışmaların sonuna eklenen saygı ifadesidir. 

Bir pipim olsa çıkarıp sizinle çişimi yarıştırır ve bunu meşguliyetle tedavi yöntemi olarak görebilirdim ama yok işte...

Cahil olduğunuzu söylemedim. Bir cahil, bir ilacın prospektüsünü okuduktan sonra oturup o ilacın hangi hastalıkta kullanılacağı veya kullanılamayacağı konusunda hipotez yazıp doktorlara hakaret etmez. Bunu yapana cahil değil, deli denir. 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Bir pipim olsa çıkarıp sizinle çişimi yarıştırır ve bunu meşguliyetle tedavi yöntemi olarak görebilirdim ama yok işte...

Cahil olduğunuzu söylemedim. Bir cahil, bir ilacın prospektüsünü okuduktan sonra oturup o ilacın hangi hastalıkta kullanılacağı veya kullanılamayacağı konusunda hipotez yazıp doktorlara hakaret etmez. Bunu yapana cahil değil, deli denir. 

siz hakaretin ne demek olduğunu da bilmiyorsunuz. TCK cahilisiniz. açın okuyun öğrenin. Benim ifadelerimin hiçbirisi TCK 125'e göre hakaret değildir. 

Hipoteze takılmışsınız. Bilim cahilisiniz. Karl Popper okumanızı tavsiye ederim. Modern bilimin referans aldığı filozoftur. Günümüzde bütün bilimsel araştırmalar bu felsefe ile yapılır. 

Cinsiyetinizi de böyle yazılı bir tartışma ortamına dahil etmiş olmanız sorunlarınızın olduğunu işaret ediyor. 

Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, EnverPasa yazdı:

siz hakaretin ne demek olduğunu da bilmiyorsunuz. TCK cahilisiniz. açın okuyun öğrenin. Benim ifadelerimin hiçbirisi TCK 125'e göre hakaret değildir. 

Hipoteze takılmışsınız. Bilim cahilisiniz. Karl Popper okumanızı tavsiye ederim. Modern bilimin referans aldığı filozoftur. Günümüzde bütün bilimsel araştırmalar bu felsefe ile yapılır. 

Cinsiyetinizi de böyle yazılı bir tartışma ortamına dahil etmiş olmanız sorunlarınızın olduğunu işaret ediyor. 

TCK nereden çıktı acaba? 

Sıkıldım yalnız. Senden daha büyük cahil çıkmadı şu başlıkta. Terbiyesiz ve saygısız olman da cabası. Hipoteze değil, senin cehaleti de aşıp küstahlığın en tepelerinde yer alan cesaretine takıldım. Özür dileyeceğine kalkıp bir de saygısızca saldırmaya devam ettin, hala ediyorsun. Doktorlara ettiğin laflar sadece aşağılama değil, aynı zamanda hakaret elbette. 

Çiş yarışı yapamam senle diyorum, onu da gayet samimi biçimde ifade ediyorum, sen buna da saygısız ve terbiyesizce yorum yapıyorsun.

Önce kendi sorunlarını bir hallet sen, ondan sonra benimkilerle ilgilenirsin... 

Karl Popper'i referans aldığın için şu başlıkta çuvalladın, rezil ettin kendini? E onu da anlamamışsın, şaşırtıcı olmayacak biçimde.

Sitelerde Paylaş

Bir ifadenin hakaret olup olmadığını TCK belirliyor. Türkiye cumhuriyetinin yasaları. Yaşadığınız yer burası değil mi? 

Cahillik konusunda söyleyebileceğim şey, hepimiz cahiliz. Kimimiz daha çok cahil. 

Terbiyesizliği ve saygısızlığı siz yapıyorsunuz. 

Özür dileyecek hiç bir ifadede bulunmadım. Gerektiğinde teşekkür etmesini ve özür dilemesini çok iyi bilirim. 

Açıkçası değerli vaktimi çalıyorsunuz. Kendi cahilliğinizle kalın. 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Bir ifadenin hakaret olup olmadığını TCK belirliyor. Türkiye cumhuriyetinin yasaları. Yaşadığınız yer burası değil mi? 

Cahillik konusunda söyleyebileceğim şey, hepimiz cahiliz. Kimimiz daha çok cahil. 

Terbiyesizliği ve saygısızlığı siz yapıyorsunuz. 

Özür dileyecek hiç bir ifadede bulunmadım. Gerektiğinde teşekkür etmesini ve özür dilemesini çok iyi bilirim. 

Açıkçası değerli vaktimi çalıyorsunuz. Kendi cahilliğinizle kalın. 

Yoo, özür dilemeni mutlaka gerektirecek bir sürü şey var başlıkta, gözatan görür. Ben kişisel olarak hiç de özür beklemiyorum, ama yaklaşımındaki sakatlığı gör diye söylüyorum. Hem çok büyük yanlışlarla doktorlara ve bana saydırdın, eğitimimize kadar saldırdın hem de hatalı olanın sen olduğu gösterildiği halde özür dilemek yerine saldırının dozunu artırdın.

İnsan bir parça utanır. Dün alttan aldım, takıntılı bir tip deyip laf etmedim ama sıkıldım artık. 

Hepimiz cahil değiliz. Ben cahil değilim örneğim. Sadece her konuda bilgi sahibi değilim, hatta birçok konuda bilgi sahibi değilim ve bunun bilincindeyim. Hepsi o kadar. Cehalet başka bir şey.

Ama sen kesin olarak cahilsin. Çünkü bilmediğin, üstelik de ciddi bir uzmanlık eğitimi isteyen bir alanda hipotez yazdığını söylüyor, mesleğin erbaplarına saydırıyorsun. Bu gerçekten büyük cehalet. Delilik derecesinde hani.

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Yoo, özür dilemeni mutlaka gerektirecek bir sürü şey var başlıkta, gözatan görür. Ben kişisel olarak hiç de özür beklemiyorum, ama yaklaşımındaki sakatlığı gör diye söylüyorum. Hem çok büyük yanlışlarla doktorlara ve bana saydırdın, eğitimimize kadar saldırdın hem de hatalı olanın sen olduğu gösterildiği halde özür dilemek yerine saldırının dozunu artırdın.

İnsan bir parça utanır. Dün alttan aldım, takıntılı bir tip deyip laf etmedim ama sıkıldım artık. 

Hepimiz cahil değiliz. Ben cahil değilim örneğim. Sadece her konuda bilgi sahibi değilim, hatta birçok konuda bilgi sahibi değilim ve bunun bilincindeyim. Hepsi o kadar. Cehalet başka bir şey.

Ama sen kesin olarak cahilsin. Çünkü bilmediğin, üstelik de ciddi bir uzmanlık eğitimi isteyen bir alanda hipotez yazdığını söylüyor, mesleğin erbaplarına saydırıyorsun. Bu gerçekten büyük cehalet. Delilik derecesinde hani.

Cahilin kelime anlamı: "Belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan" Kaynak TDK

Alıntı

Sadece her konuda bilgi sahibi değilim

Yani bir çok konuda cahilsiniz. 

Alıntı

Çünkü bilmediğin, üstelik de ciddi bir uzmanlık eğitimi isteyen bir alanda hipotez yazdığını söylüyor, mesleğin erbaplarına saydırıyorsun. Bu gerçekten büyük cehalet. Delilik derecesinde hani.

Sanane benim deliliğimden? 

Bir kere sen içinde yaşadığın ülkenin kurallarını bilmiyorsun. TCK dan haberin yok.

Dilin kurallarından haberin yok.

Türkçe kelimelerin anlamlarını bilmeden kullanıyorsun.

Evet bir çok konuda cahilsin. 

Alıntı

Çünkü bilmediğin, üstelik de ciddi bir uzmanlık eğitimi isteyen bir alanda

Benim mesleğimi nerden biliyorsun???? 

tarihinde EnverPasa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Cahilin kelime anlamı bilgisizdir.  Kaynak TDK 

Değildir. Gösterdiğiniz kaynağı doğru okuyun bari.

cahil 
sıfat (ca:hil) Arapça cāhil
1. sıfat Öğrenim görmemiş, okumamış
"Bu maskara sosyete bana cahil diye bakar." - H. E. Adıvar
2. Belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan
"Sansürcülerin çoğu cahil, tiyatrodan anlamaz kişilerdi." - M. And
3. Deneysiz, genç, toy (delikanlı veya kız)
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Değildir. Gösterdiğiniz kaynağı doğru okuyun bari.

cahil 
sıfat (ca:hil) Arapça cāhil
1. sıfat Öğrenim görmemiş, okumamış
"Bu maskara sosyete bana cahil diye bakar." - H. E. Adıvar
2. Belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan
"Sansürcülerin çoğu cahil, tiyatrodan anlamaz kişilerdi." - M. And
3. Deneysiz, genç, toy (delikanlı veya kız)

Kaynağı doğru okudum. Ancak kısa aktardım. Orada da benim yazdığımdan farklı bir şey yazmıyor. 

Daha fazla da cehaletlerinize cevap vermek istemiyorum. 

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Kaynağı doğru okudum. Ancak kısa aktardım. Orada da benim yazdığımdan farklı bir şey yazmıyor. 

Daha fazla da cehaletlerinize cevap vermek istemiyorum. 

EnverPasa,

Üç yaşında mısın beş yaşında mısın bilmiyorum, ancak yetişkin olduğunu düşünmek istiyorum. Öyle düşünüyorum. 

Orada senin yazdığından farklı şeyler yazıyor. Sen cehaletin ne olduğunu da bilmiyorsun. Hoş, her öğrenim gören, her okuyan kişi cehaletten kurtulmuş olmuyor, o da ayrı mesele ama sonuç olarak cehalet bilgisizlik demek değil. Buna indirgersek, insan bir konunun cahili olabilir ki ben bunu kullanırım mesela. Öğren de doğru kullan diye üstünde duruyorum, yoksa benlik bir durum yok. Aman be, usandım iki gündür seni düzeltmekten.

Saçma sapan aşağılama ve hakaretlerin var, ben de sonunda sinirlenip muadiliyle cevap vereyim dedim ama senin derdin gerçekten çiş yarışı.

Sorunun keşke cehalet olsaydı...

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Aman be, usandım iki gündür seni düzeltmekten.

usandıysanız yazmayın. 

1 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Saçma sapan aşağılama ve hakaretlerin var,

"Hakaret" TCK'ya göre bir suçtur. Belirli bir şekilde tanımlıdır. Benim TCK'ya göre kimseye ettiğim bir hakaret yok. Bana göre siz egolarınız incindiği vakit yazılmış olan yazıları hakaret olarak algılıyorsunuz. Türkçeyi doğru kullanalım. ?

2 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

senin derdin gerçekten çiş yarışı.

Teşekkürler yorumunuz için. 

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Türk Ateist yazdı:

EnverPasa,

Üç yaşında mısın beş yaşında mısın bilmiyorum, ancak yetişkin olduğunu düşünmek istiyorum. Öyle düşünüyorum. 

Orada senin yazdığından farklı şeyler yazıyor. Sen cehaletin ne olduğunu da bilmiyorsun. Hoş, her öğrenim gören, her okuyan kişi cehaletten kurtulmuş olmuyor, o da ayrı mesele ama sonuç olarak cehalet bilgisizlik demek değil. Buna indirgersek, insan bir konunun cahili olabilir ki ben bunu kullanırım mesela. Öğren de doğru kullan diye üstünde duruyorum, yoksa benlik bir durum yok. Aman be, usandım iki gündür seni düzeltmekten.

Saçma sapan aşağılama ve hakaretlerin var, ben de sonunda sinirlenip muadiliyle cevap vereyim dedim ama senin derdin gerçekten çiş yarışı.

Sorunun keşke cehalet olsaydı...

Demek ki bir tek benim başıma gelmiyormus! Onu ciddiye alarak ve makul açıklamalar yaparak konusmanizin bu adamda olumlu bir etki bırakacağını ummak, kırmızı kar yağmasını ummaktan daha hayalciliktir! Bi kere kesinlikle takıntılı.. Sinir bozucu yanı da buradan geliyor. Ben egitimciyim, eğitim uzmanı kesildi basima ve beni de aynı sizin gibi konuyu carpitmakla suçladı! Yani yansıtma mekanizması pek işlek!. Siz saglikcisiniz galiba. Ama size de sağlık uzmanı kesilmiş!

Bu arada Türkçe benim bransim. TDK muhabbetini hiç sormayın gitsin...

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Getaf yazdı:

Demek ki bir tek benim başıma gelmiyormus! Onu ciddiye alarak ve makul açıklamalar yaparak konusmanizin bu adamda olumlu bir etki bırakacağını ummak, kırmızı kar yağmasını ummaktan daha hayalciliktir! Bi kere kesinlikle takıntılı.. Sinir bozucu yanı da buradan geliyor. Ben egitimciyim, eğitim uzmanı kesildi basima ve beni de aynı sizin gibi konuyu carpitmakla suçladı! Yani yansıtma mekanizması pek işlek!. Siz saglikcisiniz galiba. Ama size de sağlık uzmanı kesilmiş!

Görüşlerinizin çiğ olması nedeniyle eğitimci olmanızı yadsımadım. Türkiyenin hali ortada. Övünün. 

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Getaf yazdı:

:)

Bana uzman kesilmesi çok dert değil, ama bu arkadaş onu da aşıp acayip işlere girişiyor. Uyku bozukluğunda da kullanılan ilacı başlığı açan arkadaş veren doktora demediğini bırakmamış. Onun yanında diğer doktorlara da. Dedim ki "bu ilaç yalnızca DEHB'de kullanılmaz, bu tip uyku bozukluklarında da kullanılır"... Kaynaksız nefes alamadığını bildiğim için kaynağı da gösterdim ki gerek yok, her yerde rahatlıkla ulaşılabilecek çok basit bir bilgidir aslında. Ama o ilacını paylaşmak istemiyor. Kendisi dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu yaşadığını ve ilacı da o amaçla kullandığı için sanıyor ki yalnız o hastalıkta kullanılır. Sahiplenmiş ilacı, bir de prospektüste öyle bir bilgi bulunmuyormuş.

Hem sağol bilgi için dedi, hem de Türk eğitim sisteminden geçtiğim için aşağıladı, bilim cahili olduğuma karar verdi, egomu sarstığını düşündüğü için kendiyle gurur duydu falan. Sizi de Türk eğitim sisteminden geçtiğiniz için aşağılamış sonunda. Direkt kişiselleştiriyor böyle.

Takıntılı, evet. Kafasının nasıl çalıştığını biraz anladık; bundan sonra kendisiyle tartışırken dikkatli olmak, ya da hiç tartışmaya girmemek lazım. 

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Kaynaksız nefes alamadığını bildiğim için

:D

Aslında daha fazla uzatmayacaktım, ama bu ifadeyi görünce yazmadan edemedim. Çünkü benimle alakalı olan bu tespitiniz çok güzel.

Diğer konularda aynı fikirde değiliz, kendimi ifade edememiş olabilirim veya siz anlayamadınız. Çok da önemli değil, kısaca anlaşamadık. 

Teşekkürler. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...