Jump to content

Concerta isimli ilaç hakkında

Recommended Posts

2 dakika önce, EnverPasa yazdı:

:D

Aslında daha fazla uzatmayacaktım, ama bu ifadeyi görünce yazmadan edemedim. Çünkü benimle alakalı olan bu tespitiniz çok güzel.

Diğer konularda aynı fikirde değiliz, kendimi ifade edememiş olabilirim veya siz anlayamadınız. Çok da önemli değil, kısaca anlaşamadık. 

Teşekkürler. 

Evet de kaynak anlayışın aslen sıkıntılı. Bunu sana nasıl anlatabilirim bilmiyorum... Örneğin bu başlıkta yaptığımız tartışma akıl almayacak kadar saçmaydı, nerelerde kullanıldığı iyi bilinen ve doğal olarak uzman tüm doktorların kullandığı bir ilaç için, kullanılabildiğini gösteren bilimsel bir kaynak vermem gerekti. 

Benden sağlam bilimsel kaynak beklerken senin prospektüsü kaynak olarak kullanman büyük sıkıntı. 

Veya başka başlıklarda okuduğum tartışmalarında, kaynak diye kullandığın saçma sapan haritalar falan var... 

Benim için kaynak, hakemli onaylı dergilerde yayınlanmış olan araştırmalar, makaleler vb'dir. Bunun dışındakiler tartışmalıdır, eğer bilgim varsa ve kafam biraz basıyorsa ben de yorum yaparım. Ama kesinliği yoktur, ta ki literatüre kesin dille girene kadar...

O yüzden her kaynak kaynak değildir. Yorma bizi... Bin tane bilgi biriktirmişiz, ağzımızdan çıkan sıradan her cümle için sana kaynak getirmeye kalkacak olursak tek satır yazı yazamayız. Senin kaynak sandığın saçma yazı ve görselleri tartışmaya da zorluyorsun ayrıca.

Kısacası seninle verimli tartışmalar yapılmaz. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Evet de kaynak anlayışın aslen sıkıntılı. Bunu sana nasıl anlatabilirim bilmiyorum... Örneğin bu başlıkta yaptığımız tartışma akıl almayacak kadar saçmaydı, nerelerde kullanıldığı iyi bilinen ve doğal olarak uzman tüm doktorların kullandığı bir ilaç için, kullanılabildiğini gösteren bilimsel bir kaynak vermem gerekti. 

Benden sağlam bilimsel kaynak beklerken senin prospektüsü kaynak olarak kullanman büyük sıkıntı. 

Veya başka başlıklarda okuduğum tartışmalarında, kaynak diye kullandığın saçma sapan haritalar falan var... 

Benim için kaynak, hakemli onaylı dergilerde yayınlanmış olan araştırmalar, makaleler vb'dir. Bunun dışındakiler tartışmalıdır, eğer bilgim varsa ve kafam biraz basıyorsa ben de yorum yaparım. Ama kesinliği yoktur, ta ki literatüre kesin dille girene kadar...

O yüzden her kaynak kaynak değildir. Yorma bizi... Bin tane bilgi biriktirmişiz, ağzımızdan çıkan sıradan her cümle için sana kaynak getirmeye kalkacak olursak tek satır yazı yazamayız. Senin kaynak sandığın saçma yazı ve görselleri tartışmaya da zorluyorsun ayrıca.

Kısacası seninle verimli tartışmalar yapılmaz. 

Size göre sıkıntılı olabilir. Ancak herşeye şüphe ile yaklaşılması gerektiğini öğütleyen bir anlayış eğitimi aldım. Bunu da hayatımın her alanına koymaya çalışıyorum. Şu ana kadar da bir zararını görmedim, yeni şeyler öğreniyorum. Öğrendiğim şeylerin de doğruya en yakın olmasına özen gösteriyorum. 

Prospektüs üretici tarafından yayınlanıyorsa ve kullanıcının okuması isteniyorsa burada yanlış bir bilgi olmaması beklenir. Ancak eksik bilgi olabilir. Bu konuda hemfikirsek ben doğru yoldayım. Ayrıca bana gösterdiğiniz kaynak için de size teşekkür ettim, çünkü yeni bir şey öğrenmiş oldum. 

Diğer yandan başka yazdığınız bir ifade için de kaynak gösteremediniz, zaten doktorumun da uygulaması ile çelişiyordu. (concerta'nın sürekli kullanımı hk.) 

Verimli tartışma yapmak zorunda değiliz. Doğruya en yakın sonuca varamayacaksak hiç sonuca varmayalım. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Prospektüs üretici tarafından yayınlanıyorsa ve kullanıcının okuması isteniyorsa burada yanlış bir bilgi olmaması beklenir. Ancak eksik bilgi olabilir. Bu konuda hemfikirsek ben doğru yoldayım

Concerta'nın prospektüsünde yanlış bir bilgi zaten yok. İlacın DEHB dışındaki bazı hastalıklarda kullanılıyor olduğu bilgisi seni ilgilendiren bir bilgi değil zaten. Doktorların bilmesi gereken, onları ilgilendiren bir bilgi. Ancak sen ilacın yalnız senin hastalığında kullanıldığını sanmayı da geçiyor, başka hastalıkta kullanan ve gayet doğru yapan doktorlara saydırıyorsun.

Prospektüsleri amaçları dışında kullanmayalım lütfen. Kafamızdan bilgi uydurmayalım, hipotezler yazmayalım. 

6 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Diğer yandan başka yazdığınız bir ifade için de kaynak gösteremediniz, zaten doktorumun da uygulaması ile çelişiyordu. (concerta'nın sürekli kullanımı hk.) 

Bunun kaynağı bilimin, psikiyatrinin kendisidir. Psikiyatrik ilaçlar doğru teşhis sonrası doğru doz ve süre içinde kullanıldıklarında yarar sağlarlar. Hastalar kafalarına göre doz belirleyemez, ilaca kendi kendine başlayıp bırakamaz, doktordan habersiz ilaçlarla oynayamaz. Bunlar temel-genel kurallardır ve hastalara belirtilmelidir. Doktorlar da belirtir zaten.

Sizin doktorunuz sizin kullanma yönteminizi uygun bulmuşsa bir bildiği vardır dedim, değil mi? Sizin gibi kalkıp da doktora saydıracak değilim herhalde. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

:)

Bana uzman kesilmesi çok dert değil, ama bu arkadaş onu da aşıp acayip işlere girişiyor. Uyku bozukluğunda da kullanılan ilacı başlığı açan arkadaş veren doktora demediğini bırakmamış. Onun yanında diğer doktorlara da. Dedim ki "bu ilaç yalnızca DEHB'de kullanılmaz, bu tip uyku bozukluklarında da kullanılır"... Kaynaksız nefes alamadığını bildiğim için kaynağı da gösterdim ki gerek yok, her yerde rahatlıkla ulaşılabilecek çok basit bir bilgidir aslında. Ama o ilacını paylaşmak istemiyor. Kendisi dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu yaşadığını ve ilacı da o amaçla kullandığı için sanıyor ki yalnız o hastalıkta kullanılır. Sahiplenmiş ilacı, bir de prospektüste öyle bir bilgi bulunmuyormuş.

Hem sağol bilgi için dedi, hem de Türk eğitim sisteminden geçtiğim için aşağıladı, bilim cahili olduğuma karar verdi, egomu sarstığını düşündüğü için kendiyle gurur duydu falan. Sizi de Türk eğitim sisteminden geçtiğiniz için aşağılamış sonunda. Direkt kişiselleştiriyor böyle.

Takıntılı, evet. Kafasının nasıl çalıştığını biraz anladık; bundan sonra kendisiyle tartışırken dikkatli olmak, ya da hiç tartışmaya girmemek lazım. 

Çabaniz nafiledir ? Bu döngü devam eder! Her ne kadar bazen tuhaf bir nezaket moduna girse de; kimi zaman geri vites yapar, bazen çarpıtir bazen de vurkaççıdır!

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Concerta'nın prospektüsünde yanlış bir bilgi zaten yok. İlacın DEHB dışındaki bazı hastalıklarda kullanılıyor olduğu bilgisi seni ilgilendiren bir bilgi değil zaten. Doktorların bilmesi gereken, onları ilgilendiren bir bilgi. Ancak sen ilacın yalnız senin hastalığında kullanıldığını sanmayı da geçiyor, başka hastalıkta kullanan ve gayet doğru yapan doktorlara saydırıyorsun.

Prospektüsleri amaçları dışında kullanmayalım lütfen. Kafamızdan bilgi uydurmayalım, hipotezler yazmayalım. 

Bunun kaynağı bilimin, psikiyatrinin kendisidir. Psikiyatrik ilaçlar doğru teşhis sonrası doğru doz ve süre içinde kullanıldıklarında yarar sağlarlar. Hastalar kafalarına göre doz belirleyemez, ilaca kendi kendine başlayıp bırakamaz, doktordan habersiz ilaçlarla oynayamaz. Bunlar temel-genel kurallardır ve hastalara belirtilmelidir. Doktorlar da belirtir zaten.

Sizin doktorunuz sizin kullanma yönteminizi uygun bulmuşsa bir bildiği vardır dedim, değil mi? Sizin gibi kalkıp da doktora saydıracak değilim herhalde. 

Bakın anlamadığınız konu şu: 

Benim ifademi dikkatle okursanız anlayacaksınız ki, demek istediğim şey: "Türkiye'de boş boş oturan bir insan kümesi var. Bunların içerisinden doktorlar da çıkabiliyor. "

Benim ifadem kesinlikle şu anlama gelmiyor: "Türkiye'de boş boş oturan bir doktor kümesi var". Böyle bir şey söylemedim. Böyle bir tespitim de yok. Siz sanırım bu yüzden hakaret olarak algıladınız. 

Prospektüs konusunda benim ifadelerimi çarpıtıyorsunuz. Ben "kesin bu kullanılmaz" diye uydurmadım. Siz de mevcut bilgilerinizi bir kaynak ile destekleyerek bana bunun olabileceğini gösterdiniz. yani evet, sizin daha çok bilginiz vardı. Ben de bundan faydalandım. Teşekkür ederim. 

Bilim sadece size ait değil. Benim okur yazarlığım varsa ve kaynaklara erişimim varsa açıp okuma özgürlüğüm vardır. Bunun hakkında "olabilite" de konuşurum. Yazarım. Gerekirse bir kaynak gösteririm. O konuda benim bilgim yetersizse zaten sizin gibi birisi çıkar ve der ki; "arkadaşım sen burada zırvalıyorsun, al sana kaynak." Ben de teşekkür ederim. 

Bu yüzden hipotezle ilgili bana neyi yapamayacağımı söylemekle haddinizi aşıyor olduğunuzu düşünüyorum. 

Alıntı

Sizin doktorunuz sizin kullanma yönteminizi uygun bulmuşsa bir bildiği vardır dedim, değil mi?

İşte ben o mantığa karşıyım. Bu mantıktan yola çıkarsak "Camideki hocaların da bir bildiği vardır" ifadesi çıkıyor. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Getaf yazdı:

Çabaniz nafiledir ? Bu döngü devam eder! Her ne kadar bazen tuhaf bir nezaket moduna girse de; kimi zaman geri vites yapar, bazen çarpıtir bazen de vurkaççıdır!

Ben karşımdaki insan tavırlarına göre olabildiğince nazik olmaya çalışıyorum. Ancak mesela sizin bana karşı olan üslubunuz aniden ve anlaşılmaz şekilde çirkinleşti. 

Geri vites tabiki bütün aklı başındaki insanların gerektiğinde yapacağı bir şey. Siz tartışmadan bir sonuç çıkaramıyorsanız ve fikirleriniz gelişmiyorsa bu sizin sıkıntınız. 

Çarpıtma konusunu detaylandırırsanız belki kendimi ifade edememişimdir. 

Vur-kaç konusunda ise bilmediğim şeye biliyorum diye ortaya çıkacak değilim. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Geri vites tabiki bütün aklı başındaki insanların gerektiğinde yapacağı bir şey. Siz tartışmadan bir sonuç çıkaramıyorsanız ve fikirleriniz gelişmiyorsa bu sizin sıkıntınız. 

Mesele "geri vites" değil. Bilmediğin konularda iddialı iddialı konuşup, zora girince geri vites, canın isteyince pervasizca.. Sorun tutarsizliklarin.. Sen benim örneğin sağlık konusunda iddialı iddialı konuştuğumu gördün mü?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Getaf yazdı:

Mesele "geri vites" değil. Bilmediğin konularda iddialı iddialı konuşup, zora girince geri vites, canın isteyince pervasizca.. Sorun tutarsizliklarin.. Sen benim örneğin sağlık konusunda iddialı iddialı konuştuğumu gördün mü?

Dayanağım varsa pervasızca yani iddialı bir şekilde yazarım. Yoksa susarım. Bu tutarsızlık mı? 

Zora girince geri vites nedir? Yani sizce zora girdiğim zaman uydurmam mı gerekiyor? 

Hiçbir konuda dayanağınız yoksa pervasızca konuşmamanızı tavsiye ederim

Çarpıtmanızın aksine ben de bilmediğim bir konuda iddialı bir ifade de bulunmadım. 

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Bakın anlamadığınız konu şu: 

Benim ifademi dikkatle okursanız anlayacaksınız ki, demek istediğim şey: "Türkiye'de boş boş oturan bir insan kümesi var. Bunların içerisinden doktorlar da çıkabiliyor. "

Benim ifadem kesinlikle şu anlama gelmiyor: "Türkiye'de boş boş oturan bir doktor kümesi var". Böyle bir şey söylemedim. Böyle bir tespitim de yok. Siz sanırım bu yüzden hakaret olarak algıladınız. 

Prospektüs konusunda benim ifadelerimi çarpıtıyorsunuz. Ben "kesin bu kullanılmaz" diye uydurmadım. Siz de mevcut bilgilerinizi bir kaynak ile destekleyerek bana bunun olabileceğini gösterdiniz. yani evet, sizin daha çok bilginiz vardı. Ben de bundan faydalandım. Teşekkür ederim. 

Bilim sadece size ait değil. Benim okur yazarlığım varsa ve kaynaklara erişimim varsa açıp okuma özgürlüğüm vardır. Bunun hakkında "olabilite" de konuşurum. Yazarım. Gerekirse bir kaynak gösteririm. O konuda benim bilgim yetersizse zaten sizin gibi birisi çıkar ve der ki; "arkadaşım sen burada zırvalıyorsun, al sana kaynak." Ben de teşekkür ederim. 

Bu yüzden hipotezle ilgili bana neyi yapamayacağımı söylemekle haddinizi aşıyor olduğunuzu düşünüyorum. 

İşte ben o mantığa karşıyım. Bu mantıktan yola çıkarsak "Camideki hocaların da bir bildiği vardır" ifadesi çıkıyor. 

Adam psikiyatr, değil mi? Sen de onun, muhtemelen uzun süredir takip ettiği hastasısın.

Psikiyatrik/psikolojik hastalıklarda ve tadavilerinde keskin sınırlar bulunmaz. Hiçbir zaman bulunmaz. Aynı sorunu taşıyan on tane hasta gelsin, hepsine ayrı bir terapi yöntemi uygularsın mesela. Ya da adam hiç hasta değildir ama öyle olduğuna inanmıştır, onu hasta olmadığına ikna etmek imkansıza yakındır ve çok zaman alacaktır, peki der ve hasta olduğuna inandığına inandırır, o yoldan tedavi edersin.

İlaç sende öyle işe yarayabiliyorsa "öyle kullan" demiştir. Ben yorum yapamam ki. Doktorun o. Seni tanıyan da o.

Velhasıl evet, vardır doktorunun bir bildiği. 

Benim söyleyebileceğim, önerebileceğim tek şey doktoruna güvenmen olur. 

Tekrar ediyorum, sen bu konularda hipotez falan yazamazsın. Yazarsın da kimse ciddiye almaz, bizim almadığımız gibi. Tek bir hipotezle koca tıp/psikiyatri bilimini çökerttin mesela... 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Adam psikiyatr, değil mi? Sen de onun, muhtemelen uzun süredir takip ettiği hastasısın.

Psikiyatrik/psikolojik hastalıklarda ve tadavilerinde keskin sınırlar bulunmaz. Hiçbir zaman bulunmaz. Aynı sorunu taşıyan on tane hasta gelsin, hepsine ayrı bir terapi yöntemi uygularsın mesela. Ya da adam hiç hasta değildir ama öyle olduğuna inanmıştır, onu hasta olmadığına ikna etmek imkansıza yakındır ve çok zaman alacaktır, peki der ve hasta olduğuna inandığına inandırır, o yoldan tedavi edersin.

İlaç sende öyle işe yarayabiliyorsa "öyle kullan" demiştir. Ben yorum yapamam ki. Doktorun o. Seni tanıyan da o.

Velhasıl evet, vardır doktorunun bir bildiği. 

Benim söyleyebileceğim, önerebileceğim tek şey doktoruna güvenmen olur. 

Tekrar ediyorum, sen bu konularda hipotez falan yazamazsın. Yazarsın da kimse ciddiye almaz, bizim almadığımız gibi. Tek bir hipotezle koca tıp/psikiyatri bilimini çökerttin mesela... 

İstediğiniz kadar tekrarlayın. Benim ne yapamayacağıma siz karar veremezsiniz. 

İlk paragraftaki konu hakkında sizinle daha fazla tartışma gereği duymuyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkürler. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, EnverPasa yazdı:

İstediğiniz kadar tekrarlayın. Benim ne yapamayacağıma siz karar veremezsiniz. 

İlk paragraftaki konu hakkında sizinle daha fazla tartışma gereği duymuyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkürler. 

Ben karar vermiyorum zaten. O kararı siz vereceksiniz. Öğreneceksiniz ya da devam edeceksiniz. Birileri size mutlaka tepki gösterecek, kararınızın isabetli olup olmadığını da ondan sonra öğreneceksiniz. En azından öyle umuyorum...

İlk paragraftaki konu hakkında da benimle tartışamazsınız. Orada ne yazdığımı bile anlamanız mümkün değil. Ben sizin için değil, varsa eğer diğer okuyucular için yazdım ki sizin düştüğünüz hataya düşmesin, doktorlarına güvensinler. Siz kendi doktorunuza güvenmişsiniz de başkalarınınkine güvenmiyorsunuz. Niye? Çünkü prospektüste o konu yazmıyor. Demek ki yoktur...

Byeee...

Sitelerde Paylaş
On ‎3‎.‎11‎.‎2018 at 19:44, EnverPasa yazdı:

aynı şeyi söylüyoruz. ancak siz yeni gelenin eskiyi çürüttüğünü ifade etmeye çekiniyorsunuz. 

Niye bu kadar direttiğini anlayamadım. Elektrik yasaları ile de çok açık örnekledim konuyu. Çürüyen çürüten bir şey olsa niye söylemekten çekineyim! Aynı şeyi kesinlikle söylemiyoruz, bu kadar açık bir konuyu nasıl anlayamazsın? Çürütmek başka bir şey, geliştirmek başka bir şey.

Diğer girdiğin tartışmanın seni germesine bağlıyorum bunu. Yoksa bu kadar açık bir konuyu anlayabilirsin.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, democrossian yazdı:

Niye bu kadar direttiğini anlayamadım. Elektrik yasaları ile de çok açık örnekledim konuyu. Çürüyen çürüten bir şey olsa niye söylemekten çekineyim! Aynı şeyi kesinlikle söylemiyoruz, bu kadar açık bir konuyu nasıl anlayamazsın? Çürütmek başka bir şey, geliştirmek başka bir şey.

Diğer girdiğin tartışmanın seni germesine bağlıyorum bunu. Yoksa bu kadar açık bir konuyu anlayabilirsin.

bu konuda bilim adamları newton un çekim yasasının çürütülmesinden bahsediyor. Bir diretme söz konusu değil. Ben öğrendiğimi ifade ettim. :) Yani siz bunu dünyada kullanabiliyorsunuz çünkü dünyada görelilik formüle çok etki etmiyor. 

Çürütme ifadesi Karl Popper tarafından ortaya atılmış olup modern bilim felsefesi olarak bütün dünyada kabul görmüştür. 

Örneğin: 

X = a * b ifadesini ortaya hipotez olarak attım. 

Bu hipotez süper çalışıyor. Doğrulanıyor. Ancak bir gün başka birisi bu formülün şöyle olması gerektiğini ifade etti ve doğruladı: 

X = a*b + 0.000000000000000001

İşte o gün ilk formül olan x = a + b çürütülmüştür.

Siz çürütülmediğini ifade edebilirsiniz. Saygı duyarım. Ancak bunu dünya böyle kabul ediyor. 

tarihinde EnverPasa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Merak ettim mesleğiniz nedir?

Efendim

Mesleğimi paylaşmak istemiyorum.

Kendimle ilgili sizle paylaşabileceğim, yurt dışında lisans üstü eğitimime devam etmekteyim. Bir yandan da şimdilik Türkiyede çalışıyorum. Son devalüasyon nedeniyle dolar bazında düşen maaşım nedeniyle yakın zaman içerisinde yurtdışına yerleşeceğim. Vize işlemleri nedeniyle beklemedeyim. 

Fazla detay paylaşmak istemediğim için beni affedersiniz umarım. 

Saygılarımla 

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, EnverPasa yazdı:

Efendim

Kendimle ilgili sizle paylaşabileceğim, yurt dışında lisans üstü eğitimime devam etmekteyim. Bir yandan da şimdilik Türkiyede çalışıyorum. Son devalüasyon nedeniyle dolar bazında düşen maaşım nedeniyle yakın zaman içerisinde yurtdışına yerleşeceğim. Vize işlemleri nedeniyle beklemedeyim. 

Saygılarımla 

Mesleğinizi paylaşmama nedeni nedir?

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, EnverPasa yazdı:

Efendim

Saygılarımla 

Hocam okul olmadan yurtdışında nasıl yaşayabilir ya da çalışabiliriz?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, adalet123 yazdı:

İyi akşamlar

Gitmek istediğiniz ülkenin göç yasalarına göre farklılık göstermekte olup, gelişmiş ülkeler için mesleğinizin, deneyiminizin ve o ülkenin dilini ne kadar biliyor olduğunuzun etkisi çok. En kolayı bir firmanın sponsorluğu, ki bu durumda dahi uzun prosedürler sizi uğraştırıyor. 

İstisna olarak İngiltere'ye Ankara anlaşması ile göçmek kolay.  

Gelişmekte olan ülkelere göç daha kolay. 

Ki Rusya'da yaşam dahi Türkiye'den çok daha iyi. Sonuçta insana değer veren bir ülke. Uzun yıllar orada bulundum. 

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, adalet123 yazdı:

Avrupa´ya gelmek istiyorsanız:

Mesela Avrupa´da yaşayan ve kendi geçimini sağlayan Avrupa´lı biriyle evlenerek.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...