Jump to content

Concerta isimli ilaç hakkında

Recommended Posts

1 saat önce, EnverPasa yazdı:

Prospektüsü okursanız başka bir amaç için kullanılabileceği hakkında bir bilgi yok. 

bu ilacı yazmış olan pskiyatrist bilip bilmeden yazmış olabilir.

Yukarıdaki ifadeyi dikkatli okursanız bir yeri referans alarak fikir yürüttüğümü görürsünüz. 

Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Bilmediğiniz konularda yorum yapmayın

Yazdığım şey yorum değildir. Hipotezdir. 

Kesin bir bilgi ifade etmemektedir.

Alıntı

doktorlara pislik atmayın

Ülkemizin eğitim sistemi ortada. Uzmanım diye ortalıkta dolaşan insanların yaptığı hatalar insan hayatına mal oluyor. 

Anladığım kadarıyla ifade ettiğim hipotezin zorunuza gitmesinin sebebi de bu eğitim sistemimizden yetişmiş olmanız. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Siz zaten ilacı kötüye kullanıyorsunuz, baştan sona hatalı davranıyorsunuz

Bu ifadenizi ispatlar mısınız.

ben ilacı doktorumun tarif ettiği şekilde kullanıyorum.

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Yukarıdaki ifadeyi dikkatli okursanız bir yeri referans alarak fikir yürüttüğümü görürsünüz. 

Görmez olur muyum? Prospektüs okuyup ilacı narkopleksi dediğimiz nöropsikiyatrik durum için yazan doktorları aşağıladınız. Şaka gibi. Kime söylesem inanmaz hani...

Şimdi de çıkmış hipotez ürettim diyorsunuz. Bu artık şaka falan da olamayacak kadar acayip... Ne diyeyim bilmiyorum.

26 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Ülkemizin eğitim sistemi ortada. Uzmanım diye ortalıkta dolaşan insanların yaptığı hatalar insan hayatına mal oluyor. 

Anladığım kadarıyla ifade ettiğim hipotezin zorunuza gitmesinin sebebi de bu eğitim sistemimizden yetişmiş olmanız. 

Aldığım eğitime dayanarak size hakettiğiniz sözleri söylemiyorum şu anda, bence bundan yararlanmaya bakarak konudan artık uzak durun, yazmayın. En azından benden uzak durun, hipotezinizle birlikte... Hem meslekle alakanız yok -hasta olmak dışında- hem de prospektüse bakıp "hipotez" yazıyor ve sonra benim eğitimimi sorguluyorsunuz, sizin zırvalarınıza karşı çıktığım için. Ne güzel valla... 

22 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Bu ifadenizi ispatlar mısınız.

ben ilacı doktorumun tarif ettiği şekilde kullanıyorum.

E kendiniz yukarıda demediniz mi ilacı düzenli kullanmıyorum, stresli olduğumda bir tane atıp rahatlıyorum diye? Ben de diyorum ki psikiyatrik ilaçlar, kapsamlı tetkikler ve doğru teşhisin ardından uygun tanı konduğunda düzenli olarak kullanıldığında gerçekten işe yararlar. Tedavi için doğru doz ve kullanım süresi çok çok önemlidir. Antidepresan, anksiyolitik, antipsikotik, duygu durum düzenleyici, psikostimülan ilaçların tümü için geçerlidir bu. Bu ilaçlar merkezi sinir sistemine etki eden, nöronların spesifik yörelerine bağlanarak dopamin, serotonin, noradrenalin gibi monoaminlerle benzeri birçok kimyasalın salınımı ritmlerini düzenler; hücre içi faaliyetlerini ve metabolizmalarını da etkileyerek duygu, düşünce ve davranışlarımız üzerinde düzenleyici etki eder. 

Ancak bu etkiyi elde edebilmek, yani ilaçtan tedavi edici sonuç alabilmek ve yararlanabilmek için düzenli ve doğru kullanılması şarttır. Bu aslında sadece psikiyatri ilaçları için değil, birkaç basit istisnası dışında hemen tedavi edici her ilaç için böyledir. O yüzden ilaçların arada sırada kullanılması, doktordan habersiz azaltılıp/çoğaltılması ya da başlanıp/kesilmesi, tedavinin sonuçları açısından son derece yanlış ve tehlikelidir. Ve bütün bu söylediklerim bilinen, basit kurallardır, her doktor hastasına bunları hatırlatır. Hatırlatmak ve uyarmak zorundadır da. 

Eğer söylediğiniz doğru ise sizin doktorunuz nasıl ve neden böyle tarif etmiş, bilemem. Mutlaka bir bildiği vardır. 

Size sağlıklar dilerim...

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Aldığım eğitime dayanarak size hakettiğiniz sözleri söylemiyorum şu anda, bence bundan yararlanmaya bakarak konudan artık uzak durun, yazmayın. En azından benden uzak durun, hipotezinizle birlikte... Hem meslekle alakanız yok -hasta olmak dışında- hem de prospektüse bakıp "hipotez" yazıyor ve sonra benim eğitimimi sorguluyorsunuz, sizin zırvalarınıza karşı çıktığım için. Ne güzel valla...

Efendim

Yazdıklarınız ile Türk eğitim sisteminin kör uygulayıcısı olduğunuzu göstermeye devam ediyorsunuz. Bilim kültürü almamışsınız. Biraz aydınlanmanızı tavsiye ederim. 

Benim yazdıklarımı zırva diye ifade ediyor olmanıza saygı duyarım. Ancak cevap olarak ta size "bilim cahili" yakıştırmasını yaparım. Siz de buna saygı duymak zorundasınız. 

Bilim size, profesörlere veya doktorlara ait değildir. Herkes bilim konuşabilir. Herkes kendi hipotezini uygun kurallar çerçevesinde ifade edebilir. Ve her hipotez deneyler karşısında çürütülebilir. 

Örneğin; 

Newton'un çekim kuvveti hipotezi 300 yıl boyunca doğrulanmış, sonra Merkür'ün yörüngesini açıklayamayarak çürütülmüştür. 

Hala haddimi hududumu bildirmeye çalışan ifadelerde bulunuyorsunuz ama yazdığınız yazıda kendi kendinize çelişiyorsunuz: 

Alıntı

Ben de diyorum ki psikiyatrik ilaçlar, kapsamlı tetkikler ve doğru teşhisin ardından uygun tanı konduğunda düzenli olarak kullanıldığında gerçekten işe yararlar. Tedavi için doğru doz ve kullanım süresi çok çok önemlidir.

Eğer söylediğiniz doğru ise sizin doktorunuz nasıl ve neden böyle tarif etmiş, bilemem. Mutlaka bir bildiği vardır. 

Haddimi bildirmek istiyorsanız bu hususta deneylerle sonuca varılmış bir bilimsel çalışma göstermeniz gerekiyor. 

Bilmiyorsanız haddimi bildirmeye çalışmayın lütfen. 

50 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Size sağlıklar dilerim...

Çok kibarsınız

Teşekkür ederim. 

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, democrossian yazdı:

Benim anlamadığım hiperaktivite ile uyku hali zıt durumlar değil mi? Nasıl ikisi için de aynı ilaç kullanılıyor? Uyku gideriyorsa iyice hiperaktif yapmayacak mı?

Efendim

Bu ilacın uyku kaçırarak odaklanmayı sağlama gibi bir özelliği bulunmaktadır. Akşam alınırsa sabaha kadar uyutmaz. Bu nedenle üniversite öğrencileri arasında sınav haftalarında pek bir popülerdir. 

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Bu ilacın uyku kaçırarak odaklanmayı sağlama gibi bir özelliği bulunmaktadır.

Hmmm... Hiperaktivitede dikkati dağıtan aşırı hareketlilik mi, yoksa aşırı hareketliliğe neden olan dikkat odaklanmayışı mı... Bu duruma göre ikinci durum söz konusu oluyor. Anladım. Anlamayışım demek nedenin aşırı hareketlilik, sonucun dikkat dağınıklığı olduğunu zannetmemmiş oluyor. Doğrusu neden dikkat dağınıklığı, sonuç aşırı hareketlilik şeklinde. Sanırım böyle.

Fakat Newton'un çekim yasasının çürütüldüğü filan yok. Newton'un çekim yasası sadece göreliliği içermiyordu, görelilik denkleme eklenerek geliştirildi, çürütülmedi. Newton'un kuramı çürütülmemiş, ekleme ile zenginleştirilmiştir.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, democrossian yazdı:

Hmmm... Hiperaktivitede dikkati dağıtan aşırı hareketlilik mi, yoksa aşırı hareketliliğe neden olan dikkat odaklanmayışı mı... Bu duruma göre ikinci durum söz konusu oluyor. Anladım. Anlamayışım demek nedenin aşırı hareketlilik, sonucun dikkat dağınıklığı olduğunu zannetmemmiş oluyor. Doğrusu neden dikkat dağınıklığı, sonuç aşırı hareketlilik şeklinde. Sanırım böyle.

Fakat Newton'un çekim yasasının çürütüldüğü filan yok. Newton'un çekim yasası sadece göreliliği içermiyordu, görelilik denkleme eklenerek geliştirildi, çürütülmedi. Newton'un kuramı çürütülmemiş, ekleme ile zenginleştirilmiştir.

Newton'un hipotezi, Merkür'ün perihelion şeklinde olan yörüngesini açıklayamıyor. 

Kaynak: 

https://www.kozmikanafor.com/merkurun-aciklanamayan-yorungesi/

İlgili siteye girerseniz göreceksiniz ki, konuyu kaynakları ile birlikte güzel bir şekilde açıklamış. 

Dolayısıyla Newton'un çekim hakkında yazdığı hipotez çürütülmüştür. 

Bizim hala Newton'un kurallarını kullanıyor olmamızın sebebi, bu çok iyi bir yaklaşımdır. Ve belirli hata toleransları içerisinde işe yaramaktadır. 

Ayrıca; 

Hiperaktivite ile dikkat eksikliği farklı şeyler. Ancak aynı hastalık adı altında (DEHB) tanılanabiliyor. Bir hasta genç yaşta hiperaktifse, ilerleyen yaşlarda rahatsızlığı dikkat eksikliğine dönüşebiliyor. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Newton'un çekim hakkında yazdığı hipotez çürütülmüştür.

Çürütülme yok. İçermediği göreliliğin ilavesi ile geliştirilmesi söz konusu.

Dikkat eksikliği ile hiperaktivite arasında mutlaka bir neden sonuç ilişkisi olmalı ki birlikte anılıyor.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, democrossian yazdı:

Çürütülme yok. İçermediği göreliliğin ilavesi ile geliştirilmesi söz konusu.

size göre görelilik bir "ilave" midir? 

Bilim bunun bir düzeltme olduğunu söylüyor. 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, EnverPasa yazdı:

genç yaşta hiperaktifse, ilerleyen yaşlarda rahatsızlığı dikkat eksikliğine dönüşebiliyor. 

Peki tersi oluyor mu? Yani genç, dikkat eksikliği, yaşlı, hiperaktif?

Göreliliğin eklenmesi tabii ki bir ilave. Silip baştan doğrusunu yazma değil. Ekleme ile geliştirme.

Sitelerde Paylaş

Geçenlerde hiperaktivite ile ilgili bir açıklama vardı. Açıklayan bir profesör olsa da günümüzde pek çok profa güvenilmiyor. Çocuğun hiperaktif olmasının annesinin şekerli beslenmesi yüzünden olduğunu söylüyordu.

Buna göre ise hiperaktivite neden, dikkat eksikliği bunun sonucu oluyor. Yani aşırı hareketli olduğu için konsantre olamıyor sonucu çıkıyor.

Ya da DEHB in iki tipi var. Birinde dikkat eksikliği neden, diğer tipinde ise sonuç. Şimdi bu daha akla yatkın geldi.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, democrossian yazdı:

Geçenlerde hiperaktivite ile ilgili bir açıklama vardı. Açıklayan bir profesör olsa da günümüzde pek çok profa güvenilmiyor. Çocuğun hiperaktif olmasının annesinin şekerli beslenmesi yüzünden olduğunu söylüyordu.

Buna göre ise hiperaktivite neden, dikkat eksikliği bunun sonucu oluyor. Yani aşırı hareketli olduğu için konsantre olamıyor sonucu çıkıyor.

Ya da DEHB in iki tipi var. Birinde dikkat eksikliği neden, diğer tipinde ise sonuç. Şimdi bu daha akla yatkın geldi.

Daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız dehb tanı programı kitabı var. Doktorlara güven olmadığı için kendim okudum.  

Sitelerde Paylaş

1. Hiperaktivitenin nedeni dikkat dağınıklığı.

2. Dikkat dağınıklığının nedeni hiperaktivite.

3. Olayın tipine göre bu durumlardan biri doğru olabiliyor.

Bu üç olasılık içinde yanlış olanı var mı, merak ettiğim konu bu. Üçü de doğru olabilir tabii. Çok detaylı ilgilendiğim bir konu değil ama her konuda komprime özet bir bilgim olmasını isterim. Bu yüzden soruyorum.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, EnverPasa yazdı:

Efendim

Yazdıklarınız ile Türk eğitim sisteminin kör uygulayıcısı olduğunuzu göstermeye devam ediyorsunuz. Bilim kültürü almamışsınız. Biraz aydınlanmanızı tavsiye ederim. 

Benim yazdıklarımı zırva diye ifade ediyor olmanıza saygı duyarım. Ancak cevap olarak ta size "bilim cahili" yakıştırmasını yaparım. Siz de buna saygı duymak zorundasınız. 

Bilim size, profesörlere veya doktorlara ait değildir. Herkes bilim konuşabilir. Herkes kendi hipotezini uygun kurallar çerçevesinde ifade edebilir. Ve her hipotez deneyler karşısında çürütülebilir. 

Oh evet, prospektüse bakıp tıbbi hipotez yazan ve gayet iyi bilinen bir ilacı gayet doğru biçimde kullandığı açık bir doktora ve sonra genel olarak doktorlara hakaret eden sizsiniz, size bu yaptığınız acayipliği gösteren ve ilaçları doğru kullanmak konusundaki öneme vurgu yapan ben cahil oluyorum...

Ne güzel kafalar yeminle... İnsanlar senelerce laboratuvarlarda çalışıyor, milyon tane deney ve gözlem yapıyor, kliniklerde ilaçları deniyor, kendini paralıyor, siz prospektüs okuyup hipotez üretiyorsunuz... 

Evet, herkes bilim konuşabilir elbette. Hepimiz konuşuyoruz. Ama hiç ilgimizin olmadığı, eğitimini almadığımız ve kulaktan dolma bilgilere sahip olduğumuz bir alanda oturup da hipotez yazmıyor, o bilim dalının uzmanlarına işlerini öğretmeye kalkmıyoruz. O yüzden herkes bilim konuşabilir, öğrenmek için her tür soruyu sorabilir, tartışabilir ama kalkıp da hipotez yazamaz. Yazarsa sizin düştüğünüz duruma düşer. 

Haddinizi bileceksiniz tabii. Bilmezseniz küçük düşersiniz. Benlik bir şey yok yani, bana bilim cahili demeniz, kendinizce aşağılamanız falan pek öyle umurumda olmaz. 

Bir de şöyle insanları aşağılayıp hakaret falan ettikten sonra yazının altına "Saygılar" diye not düşmeniz de ayrı tuhaflık...

Küstah ve saygısız olmanız çok önemli değil ama takıntılı olmanız beni yorar, o yüzden devam etmeyeceğimi söyleyip öyle bitireyim iletimi.

Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, democrossian yazdı:

Göreliliğin eklenmesi tabii ki bir ilave. Silip baştan doğrusunu yazma değil. Ekleme ile geliştirme.

Sizin kanun diye ifade ettiğiniz bir kural yanı başınızdaki gezegenin yörüngesini açıklayamıyorsa beş para etmez demektir. 

Sitelerde Paylaş

25 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Oh evet, prospektüse bakıp tıbbi hipotez yazan ve gayet iyi bilinen bir ilacı gayet doğru biçimde kullandığı açık bir doktora ve sonra genel olarak doktorlara hakaret eden sizsiniz, size bu yaptığınız acayipliği gösteren ve ilaçları doğru kullanmak konusundaki öneme vurgu yapan ben cahil oluyorum...

Ne güzel kafalar yeminle... İnsanlar senelerce laboratuvarlarda çalışıyor, milyon tane deney ve gözlem yapıyor, kliniklerde ilaçları deniyor, kendini paralıyor, siz prospektüs okuyup hipotez üretiyorsunuz... 

Evet, herkes bilim konuşabilir elbette. Hepimiz konuşuyoruz. Ama hiç ilgimizin olmadığı, eğitimini almadığımız ve kulaktan dolma bilgilere sahip olduğumuz bir alanda oturup da hipotez yazmıyor, o bilim dalının uzmanlarına işlerini öğretmeye kalkmıyoruz. O yüzden herkes bilim konuşabilir, öğrenmek için her tür soruyu sorabilir, tartışabilir ama kalkıp da hipotez yazamaz. Yazarsa sizin düştüğünüz duruma düşer. 

Haddinizi bileceksiniz tabii. Bilmezseniz küçük düşersiniz. Benlik bir şey yok yani, bana bilim cahili demeniz, kendinizce aşağılamanız falan pek öyle umurumda olmaz. 

Bir de şöyle insanları aşağılayıp hakaret falan ettikten sonra yazının altına "Saygılar" diye not düşmeniz de ayrı tuhaflık...

Küstah ve saygısız olmanız çok önemli değil ama takıntılı olmanız beni yorar, o yüzden devam etmeyeceğimi söyleyip öyle bitireyim iletimi.

-Bilim cahili olmanız aşağılama değil bir tespit.  

-ilacın üreticisinin kullanıcıları için yazmış olduğu prospektüsü okuyarak bir hipotezde bulunulabilir. Prospektüs kulaktan duyma bilgi değildir. 

-bilimin gelişmesine neden olan insanlar hadlerini bilmeyen insanlardır. 

-uzman olmadığımı düşünüyorsunuz, ve cahil olduğumu düşünüyorsunuz ancak dehb ile ilgili sizden daha çok bilgi sahip olduğum açık. 

Benim aldığım eğitim öğrencinin hatta zır cahilin bile sorgulamasını ve araştırmasını öğütlüyor. Bu nedenle siz hala gözümde hafızlık yapmayı öğrenmiş bilim cahilisiniz. Egonuzu incittiysem özür dilerim. 

"Saygılar" ifadesi tepeden bakma ifade eder. 

Saygılarımla ise yazışmaların sonuna eklenen saygı ifadesidir. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, democrossian yazdı:

Çocuğun hiperaktif olmasının annesinin şekerli beslenmesi yüzünden olduğunu söylüyordu.

Bu bir hipotez mi? 

Yoksa bir araştırma sonucu mu?

Bunu sorgulamak gerekir. 

Sitelerde Paylaş
57 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Sizin kanun diye ifade ettiğiniz bir kural yanı başınızdaki gezegenin yörüngesini açıklayamıyorsa beş para etmez demektir. 

Kanunların da kapsamı gelişir. Kanun diye HEŞET değil (Her Şeyin Teorisi)

Söz gelimi doğru akımda Ohm ve Kirşof kanunlarını koyarsınız. Ama alternatif akımda ek etkenler olduğunu farkedersiniz. Bu ohm ve kirşof çürüdü demek değildir. Geliştirildi demektir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...